BIIITENLANDSCÏI OVERZICHT. Gemengd Nieuws. ADVgRTENTIËN. Sjmnasiii tümersfoort. YerscheDelftsche C. VlMGfrSP'EK, ARTS, GENEVE] Provinciale berichten. Staten-Generaal. De WIT E BAZAR. srandsen. vermeerderen, wanneer de school zddver afgelegen werd geplaatst. Bestrijders van die denkbeelden en ver dedigers van het voorstel van burgemees ter en wethouders tot stichting van de school aan de Beekstraat werden gevon den in de heeren Croockewit, de Koningh, Van den Wall Bake en Celosse. Van die zijde werd aangevoerd het bezwaar om van den bouw op het Lieve- Vrouwekerkhof, waaronder waarschijnlijk vele kelders zich bevinden, de kosten te berekenen, op welke risico de aannemer gewis zou rekenen, terwijl het verschil in prijs niet zóó groot werd geacht als wel oogenschijnlijk het geval zou zijn. Van het terrein aan de Beekstraat zou den n. I. ongeveer 1500 vierkante Meters beschikbaar blijven, en die, tegen f 2 per M1 berekend, vertegenwoordigen eene waarde van f3000. Wanneer men dit bedrag nu aftrekt van den koopprijs, ad f 10000, dan bedraagt het verschil tus- schen de koopsom voor het Lieve-Vrouwe- kerkhof gevraagd en die voor het terrein aan de Beekstraat gevorderd, niet ongeveer f7000, maar ongeveer f4000. Daarbij opperde men het bezwaar verbonden aan de plaatsing van eene school voor 600 kinderen in de nabijheid van de jongens scholen aan de Bi eedestraat, waar on geveer eenzelfde getal kinderen ter school gaan, waardoor men in de nabijheid dier twee scholen, op gezette tijden, eene opeenhooping van meer dan 10Ö0 kinderen zou verkrijgen, die, natuurlijk onderschei den van aard, door op soms min aange name wijze met elkander in aanraking te komen, aldaar grooten last zouden veroorzaken. En de mededeeling van den heer Celosse, dat het Lieve-Vrouwekerk- hof geene genoegzame ruimte aanbiedt om aldaar ook eene onderwijzerswoning te bouwen, deed den heer Van Esveld verklaren, dat zijns inziens dat terrein dan in geen geval voor den schoolbouw in aanmerking kon komen, omdat d aanwezigheid van het hoofd bij eene school van twaalf lokalen zeer gewenscht is, en later in die leemte weer zou moeten worden voorzien, al was het maar door den bouw van eene concierge-woning. Zooals wij boven zeiden werd tot aan koop van het terrein aan de Beekstiaat besloten. Vóór stemden de heeren Croocke wit, Van Esveld, Heyligers, de Jong, Van Lanschol Hubrecht, Van den Wall-Bake, Celosse en de Koningh. Tegen de heeren Tengbergen, Kleber, Van Beek, Van Zijst, Zandijk, Groeneboom en Van der Want. Zonder hoofdelijke aanvraag vereenigde de raad zich met een voorstel van het dagelijksch bestuur tot toekenning van eene gratificatie van f250 aan mevrouw de weduwe van den heer J. H. van Mill Cz., in leven leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium en de hoogere burgerschool, door wiens overlijden onge veer dat bedrag als honorarium is vrij gevallen. Op gelijke wijze werd besloten tot verdeeling van een gedeelte der jaar wedde van den leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium en de hoogere burgerschool (den heer Grasé) onder de leeraren die in de lesuren hebben voor zien, en wel van f 150 onder die van het gymnasium en van f 183,33 onder de leeraren van de burgerschool. Bij wijze van proef besloot de raad tot tijde lijke afwijking van art. 8 van het regle ment op het middelbaar onderwijs, door n.l. jongelieden van andere hoogere bur gerscholen herkomstig, zonder examen in de cotrespondeerende klassen van die inrichting te dezer plaatse toetelaten. Tot verkoop werd besloten van eene balans, schalen en gewichten, afkomstig van de Waag en van eenige pompen-pijpen, eene kachel, enz. Ontwerp-besluiten tot af- en over schrijving van posten op de gemeente- begrooting en op de begrooling der dienstdoende schutterij voor 1891 werden zonder hoofdelijke omvraag aangenomen. Aan mejuffrouw F. J. Delincée werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hoofd der school le soort voor meisjes, met ingang van 23. Augustus a.s. Met éeu oogenblik alles verloren zijn. „God met ons!" galmde het door de ge lederen de aanvallers verdubbelden iu ijver en moed. Ook de kleine tamboer, dien wij vroeger reeds hoorden spreken, logenstrafte zijne woorden door zijne daden niet. Hij was vooraan gedrongen en, onbevreesd voor het fluiten der kogels, die hem om de ooren gonsden, bevond hij zich iu de voorste rijen der stormenden. Eensklaps voelde hij zich bij den arm gegrepen. Jongetje, zeide een officier: ik zie gij zijt moedig, gij kunt ons grootere diensten bewijzen. Ik zal u over d«n doornhaag lichten, in het gewoel van den strijd zal mon u niet opmerken en gij zult binnen de vestiug den Priuseumarsch slaan. Het was eene gewaagde onderneming, zich alleen te midden der vijauden te bege ven. Hoe dapper ook, aarzelde het kind nog eon weinigplotseling verrees voor hem eene lange gedaante in een mantel gehuld, zijn magere hand was voor hem uitgestrekt en in doffe tqnen .sprak hij de volgende woorden„het is uw lot, gij zult gaan, eu mijne bestemming zal tegelijkertijd vervuld wezen" Ouder den invloed van die stem ge hoorzaamde de knaap zonder tegenspraak, daar naderde een kogel eu de onbekende stortte roerloos ter aarde om niet weder op ta staan. (Slot volgt.) algemeene stemmen werd de heer D. van der Werf herbenoemd en de heerN. Wolfs winkel Ez. benoemd tot adviseerend lid der commissie voor de gemeente-reiniging, de laatste in de plaats van den heer C. T. van Beek, die, thans raadslid, als lid van voormelde commissie niet meer benoembaar was. En ten slotte werd, mede met algemeene stemmen, de heer A. Zeiler te Arnhem benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan het gymnasium en de hoogere burgerschool. Met den benoemde kwamen de heeren A. L. Hon- dius te Apeldoorn en H. Mellette Haarlem op de aanbevelingslijst ter benoeming voor. Van de ingekomen stukken vermelden wij een verzoek van den heer H. Italië, leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium orn tractementsverhooging ter tegemoetkoming in de door hem uitte- geven reiskosten, welk verzoek in handen van B. en W. om advies is gesteld, en voorts eene circulaire van het Centraal- bestuur van het Algemeen Nederlandse!) Werkliedenverbond, ten aanzien van een minimum-loon en maximum-werktijd en eene circulaire betrekkelijk de tijdsrege- ling naar den Midden-Europeeschen tijd. Deze circulaires werden ter secretarie gedeponeerd. Van Gedeputeerde Staten is goedge keurd terugontvangen het raadsbesluit tot regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de lagere scholen. De infanterist wien onlangs door een tamboer met een mes eenige wonden werden toegebracht, beeft thans zoo goed als hersteld, het militair hospitaal ver laten. Zoowel in het belang der openbare gezondheid als in dat der gezondheid van de bewoners van 't sterfhuis, aan de St. Andriesstraat staande, is gisterenavond het lijk van een aan febris iyphoïdea gestorven man naar het lijkenhuis bij de roomsch katholieke begraafplaats overge bracht. Daarna heeft ontsmetting volgens de wettelijke voorschriften plaats gehad. De heer J. J. H. Van Slooten al hier is door den minister van Water staat, Handel en Nijverheid benoemd tot tijdelijk schrijver teekenaar bij het werk aan het kanaal van Amsterdam naar de Merwede. Door heeren burgemeester en wet houders is aan de American petroleum- company te Rotterdam vergunning ver leend tot de oprichting van een bewaar plaats van petroleum in een van steen te stichten, met ijzer overdekt gebouw, arin de inhoud van twee citerne-wa- ns of 30000 liters kan worden gebor gen, op het stations-emplacement, aan den Stationsweg, in de nabijheid van de goederenloods; en van N. Levie is een verzoek om vergunning ingekomen tot oprichting van eene slachterij in het per ceel aan de Kampstraat, wijk C, No. 37, waartegen eventueele bezwaren op Maan dag, den 27. Juni a. s., 's morgens elf uur, ten raadhuize kunnen worden inge bracht. Dr. P. Molenbroek, leeraar aan het gymnasium alhier, is door den gemeente raad van 's Gravenhage benoemd tot leeraar in wiskunde, cosmographie en werktuigkunde aan de hoogere burger school voor jongens met 5jarigen curcus, aldaar. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Mei '92. 1 A. de Vries Amersfoort. 2 Wed. G. Roos Middelburg. 3 J. Kos Purmerend. 4 C. van Reeven Briefkaarten. 1 A. v. d. Valk Amsterdam. 2 N. v. Beek Utrecht. Sclierpenzeel 12 Juni. Heden na middag ten half drie ure, nam Ds. van Dalfsen naar aanleiding van Romeinen 8:38.39 afscheid van deze gemeente; een zeer talrijke schare woonde deze plechtigheid bij. Bij het einde der gods dienstoefening werd den scheidenden leer aar Psalm 121:4, staande toegezongen. Tijdens de vacature zal Ds. Kijftenbelt, van Hoevelaken, als Consulent alhier optreden. De Eerste Kamer hervatte Woensdag avond haar vergaderingen. Het nieuw- gekozen lid voor Zeeland, de heer Fokkei, nam na de wettelijke formaliteiten, zitting ln een gevoelvolle redevoering herdacht de Voorzitter het overlijden van den heer Moolenburgh; ook wenschte hij den heer Verheyen geluk met zijn onlangs her dachte vijftigjarige werkzaamheid bij het Rijks-schooltoezicht. Heden komen de bij de Kamer inge diende Wetsontwerpen in behandeling, o.a. de ondersteuning van noodlijdende gemeenten en het Billiton-contiact. Voor onze zuidelijke buren was het, gisteren, Dinsdag, een gewichtige dag, namelijk die van de vcrkicziugeu voor «1e Kiiuier. op welke de la-ik rust, de daartoe aangewezen artikelen van de Grondwet te herzien. In de meeste districten hebben, op het voor beeld van Brussel, de beide liberale groepen zich vereenigd, hetgeen de kan sen der anti clericale partij veel verbetert. Wel gelooft zij met. een meerderheid te zullen behalen, doch wel hoopt zij, daar twee derden van de stemmen der nieuwe afgevaardigden noodig zijn voor een beslissing, ver genoeg boven één derde te komen om de regeer ingspartij niet geheel meesteres te laten van hel terrein. Ten einde rustverstoringen, die bij de heftigheid der partij-hartstochten licht mogelijk zijn, terstond te onderdrukken, heeft de Minister van Oorlog gelast dat overal de troepen in de kazernesmoelen blijven. Van den uitslag der stemmingen kan nog niets met zekerheid worden medegedeeld. De royalistische partij in Frunltrijk heeft met haar protest tegen 's Pausen verzoeningsgezinde staatkunde leelijk fias co gemaakt. De groep der koningsgezinde rechterzijde van de Kamer van Afge vaardigden, die 82 leden telt, had een vergadering belegd om te beraadslagen over een «manifest," waarin zij verklaren in geloofszaken de beslissingen van het Hoofd der Kerk te eerbiedigen, maar in politieke vraagstukken zich het recht voorbehouden, het monarchaal beginsel te blijven verdedigen. Doch slechts 27 heeren hebben het stuk willen onderteeke nen, zoodat het verstandiger ware ge weest die daad van zelfstandigheid ach terwege te laten. Te Parijs werden de 74 Bolieeuische gynnasteu, die ondanks het verbod hunner Regeering aan de feesten te Nancy deelnamen, door hun Fransche confra ters in hun gymnastiekgebouw met gloeien de geestdrift gehuldigd. Zij hielden Maan dag met de studenten een groot feestmaal, en zijn den volgenden dag over Belfort naar hun vaderland teruggekeerd. President Camot is, toen hij van het terrein der wedrennen te Longchamps af reed, door een drietal schreeuwers uitge jouwd, die hem «houten klaas" nariepen. De politie rekende hen dadelijk in, doch had groote moeite hen te beschermen tegen de woede der volksmenigte. Buiten verwachting heeft de Italiaau- sclie Regeeriug, of liever de heer Giolitli, want hij begaf zich alleen in den strijd, een schitterende overwinning be haald rnet haar aanvraag om over zes twaalfden van de begrooling te beschik ken. Voor een groot deel is die uitkomst te danken aan de verdeelheid van de uiterste linkerzijde. Een spreker dier partij, de Afgevaardigde Mussi, verklaarde zich vóór de aanvraag, en drong aan op voorzichtigheid, ten einde vrienschappe- lijke gevoelens, welke vruchtbare gevol gen kunnen hebben, niet te ontstemmen. Zijn geestverwant Imbriani viel hem her haaldelijk en scheip in de rede. Oava- lotti, even onverzoenlijk als laatstgenoem de heeft, namens tien zijnei vrienden een motie van orde tegen het voorstel inge diend; in de toelichting zeide hij te be treuren, dat de uiterste linkerzijde niet volkomen eensgezind is; hij hoopt dat het verschil slechts van tijdelijken aard zal zijn. Vooral deed hem de afval van Barzila'i leed, die toch door de radicalen is gekozen. Deze sprak nu vridr het Regeeringsvoorstel, en werd bij herhaling in de rede gevallen, voor Judas uitge scholden, waarop hij het woord vroeg voor een persoonlijk feit. Toen hij even wel vooitging met het voorstel le be pleiten, riep de voorzitter hem tot de orde, omdat hij zich niet lot het per soonlijk feit bepaalde. Dewijl het in de Kamer steeds woeliger werd, schorste de voorzitter de vergadering, onder toe juiching van de rechterzijde, onder gemor van de linkerzijde; in de loopgangen werd druk geredeneerd over de houding der radicalen, en verweet men Mussi, dat hij zich door zijn persoonlijken haat tegen Cavalotti had laten vervoeien om voor de Regeering te wei ken. Na heropening der vergadeiing bekwam Giolitti het woord; hij zeide o. a. «Gij hebt niet gewacht tot wij aan den arbeid waren, om ons te veroordeelenwij zijn daarom verplicht een beroep op de natie te doen," welke verklaring diepen indruk maakte. Na veel geredevoer over en weer, be steeg Giolitti nogmaals de tribune en vei klaarde, dat de Regeering geen enkele motie aannamhij noodigde de Kamer uit, te stemmen voor een amendement, waarbij de machtiging tot voorziening in de behoeften tot December van dit jaar en niet langer wordt verleend. De ge wezen premier Di Rudini verklaarde namens zijn vrienden, slechts credieten voor één maand te zullen toestaan. Bij geheime stemming werden nu zoowel het amendement als het Regeeringsvooislel aangenomen, het eerste met 261 tegen 189, hel laatste met 253 tegen 72 slem- men. In sommige steden in het noordoos telijk deel van Spanje is het zeer on rustig. Te Barcelona werd door de arbei ders van verschillende industriën hel werk gestaakt; zy bedreigden fabrieks gebouwen, hielden samenscholingen, ver zetten zich tegen de politie zoodat de gewapende mach! er tij moest komen en namen zelfs tegen de burgerij, die met de arbeidsgeschillen niets te maken heeft, een zoo gevaarlijke houding aan, dal de staat van beleg moest worden afgekondigd. Zelfs was de uit Frankrijk komende trein met sternen geworpen. Te Calahorza is nog vroegei het gezag in handen van het militair bestuur geno men, omdat daar de ongeregeldheden r.og heftiger waren. Daar schijnt het geschil ook een kerkelijk karakter te dragen, want de bisschop van Burgos is er bij betrokken, die op straat weid beleedigd, en er is ook sprake van weerspannige kanunniken, van wie gemeld werd dat zij de vlucht moesten nemen. Vrijdag heeft de RcpiiklikeiuscJic conventie, te Minneapolis gehouden, (I. w. z. een vergadering van republi- keinsche gedelegeerden uit de verschil lende staten), haar candidaat gekozen voor de Verkiezing van den President der Vereenigde Staten. De beslissing viel reeds hij de eerste stemming. Harrison kreeg 535 stemmen, Blaine en M'c Kinley bekwamen ei elk 182. Een veipletterende nederlaag voor Blaine, die pas door zijn ontslag nemen als Staats-secietaris (Mi nister) voor BuitenlanJsche Zaken zijn schepen had verbrand, en wiens politieke levensdraad nu wel zal zijn afgesneden. Na de stemming stelde M'c Kinley voor, den heer Harrison met algemeene stem men tot candidaat te proclameeren, waaraan onder luide toejuiching werd voldaan. Thans is het de beurt aan de demo craten om hun candidaat te benoemen; waarschijnlijk zal hel de voiige president Cleveland zijn. Naar aanleiding van de klacht der Frnnsclie Regeeriug over de ver drukking der Katholieken in Oeganda verklaarde in liet Britsch Lagerhuis de vice-Minister Lowther, dat de Regeering niet verantwoordelijk is voor het gebeurde, daar de Britsche officieren op dit oogen blik niet in dienst der Regeeiing zijn, maar door haar aan een particuliere maatschappij zijn geleend. Uit een ander deel van Afrika, Zan zibar, wordt geseind, dat de Duitsche bevelhebber Von Bülow te Kilimanjaro allen Engelschen zendelingen heeft gelast, zich van het gebied van den stam der Mosjé terug te trekken,daar hij voornemens is, dien stam uit te roeien. Indeidaad een prijzenswaardig, echt vriendelijk plan, waaruit opnieuw blijkt hoe mild de Eu ropeanen hun roeping in het zwarte we relddeel opvatten 1 Trolsch de waarschuwingen door de po litie tijdens de Utrechtsche feesten op Vrijdag j.l. overal aangeplakt tegen de zakkenrollers, hebben die heeren toch hun slag geslagen. Vooral van de drukte op de Stadhuisbiug hebben zij gebiuik weten te maken. Aan een dame werd, naar wij o. a. vernemen, de porteinannaie en aan een heer een portemonnaie, die om en bij f'50 aan bankpapier en zilver bevatte en een paar oude muntstukken ontrold. Van een en ander is aangifte bij de politie gedaan, doch 't is zeer de vraag of dal eenig gevolg zal hebber:. Een zonderling legaat. DePaiijsche gemeenteraad staat voor een moeielijk vraagstuk. Zekere mevrouw Dubrai, die haar kat bijzonder lief had, had het on geluk poesjenel voor te gaan in den dood. Zij liet echter een zekere som na aan het schoolfonds van haar arrondissement op voorwaarde, dat de burgemeester een goede verzorgster voor haar poes zou aanwijzen die haar lieveling minstens drie maal per dag een bepaald voorge schreven maal moest uitreiken. Na aftrek van de ondei houdskosten van poes zal er omstreeks 200 fr. per jaar voor het school fonds overblijven en de ltaad rnoet nu uitmaken, of het de moeite waard is op die voorwaarden het legaatje te aanvaar den. Beth Pélet. Men schiijft aan de Standaard: Onder dezen naarnis te Vianen aan de Lek een schuilplaats want dat beleekent Belh Pélet op gericht voor heele en halve vveezeu. Waar hel getal dier ongelukkige!) als het ware met den dag toeneemt, waar de mededeeling van het weeshuis le Neerbosch op de aanvrage om plaatsing bijna altijd luidt: geen plaats! daar zal het ieder, die hart heeft voor ongelukkigen en hulpbehoeven den ten zeerste verheugen, dat het getal plaatsen, waar zulken een schuilplaats wordt aangeboden, met een vermeerderd is. De zeer ruime en doelmatige woning en de liefderijke verzorging van deri heer Coljè en echtgenoote waai borgen dat hel verblijf voor de kinderen recht aan genaam en gezegend zijn zal. Wij hopen daarom van harte, dat velen zich opge wekt zullen gevoelen deze jeugdige stich ting rr.et gebed en gaven te steunen." Gevonden te Amersfoort. Een wandelstokje. Een mes met schede. Rechthebbenden vervoegen zich aan het bureau van politie. OU volmacht) •g 'PiftHBnn Z. A. Republiek, \M. HOUTZA'GF^*^ Amersfoort," *W"Jubi 1892,-- Geen receptie. HetToelnti: gehouden op 1» 7 en 8 Jl'L te 9 uren. noodigd zich melden bij den exauién zal worden lerdngjin Vrijdag, k. telkens des voorm. hdatenj^v'orden uitge- idr*""ft JIJljL»«au te TE KOOP, Lijjlit Soadüter met ge wone banden, teg^rT zeer lagen prijs. Te bcvragen^usschen^e 's m. en 4 's nm. bij W. HI«ilflWÏSING Junior te Amersfoort. Onovertr bnitengew en geur. Franco Rembours. 40 de 4 kilo. u i sVr^.i ZEG WAART. Ontvangen ee' KINDERMANTELTJES, JURKJES, SCHORTJES, Heeren-, Ondergoederen) liteit tot uer billijkt? Voorratgg een parti met geborduurde str liteit, zoo per dozij Heeren-overhemden per stuk. Met aanbeveling, Amersfoort. groote keuze: alitei- mooiejK>dellen. :en. emaakte kwa- es-pantalons liede kwa- f7,50 t f 1,20 is te sfreken tk)TEL /DE^&BKGULDE ZWAASjl a. s. Vjüj^H»^I7 JUNI van 123 tl^^j^Hrflfige dagen, Minnen- broedersstraat te Utrecht. PUIK OUDE IGKIEDASzIlvIJ Merky ICHTCAP. krijgtóar bij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2