NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. NA KERSTMIS, Oficiëele Publicatie. No'. 58. Woensdag 20 Juli 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. F e ui lleton. AMEBSFOORTSCIE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 ïnaaiidon 1.j Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advcrtentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De BURGEMEESTER VAN AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Vrijdag, den 22 Juli aanstaande, des namiddags half twee. Amersfoort, den 18 Juli 1892. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. H. M. de Koningin-Regentes zal op 4 Augustus, bij gelegenheid van de open stelling van het kanaal Amsterdam-Vrees wijk, gevolg gevende aan de uitnoodiging van de Kamer van Koophandel te Am sterdam, een boottocht door het kanaal doen; waarschijnlijk zal Koningin Wil- helmina den tocht medemaken. De ministers van buitenlandsche zaken en oorlog begaven zich Maandag ten gelioore bij H. M. de Koningin-regen tes naar Soestdijk. Het kinderfeest, dat bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin in Friesland zal worden gehouden, wordt op groote schaal voorbereid. In eene te Heerenveen gehouden bijeenkomst van hoofden van scholen, is eene commissie van drie leden benoemd om te onder zoeken, of er te Beetsterzwaag in de bosschen gelegenheid is voor eene feest viering met ongeveer 2000 kinderen. De Ned. traraway-maatschappij heeft koste loos vervoer der jeugdige feestvierenden toegezegd. Wij vestigen de aandacht onzer le zers op de a. s. wielerwedstrijden, op 6 en 7 Augustus, te Arnhem. Zij beloven dit jaar zeer belangrijk te zullen zijn. Behalve vele andere buitenlanders, die er aan zullen deelnemen, komen daarvoor o. a. over de leden van de Catford Cycling Club uit Engeland, die in ver schillende races tegen de Hollanders zul len uitkomen. Voor deze wedstrijden zijn uitgeloofd 2 zilveren bekers ieder van f 150.een zilveren beker van f100.Verschil lende kunstvoorwerpen en gouden en zilieren medailles. Er zal gekampt worden om den titel van ïKampioen van het vaste land voor 1892" en 't is daarom te verwachten dat ook zeer veel publiek, zoo wielrijders als geen wielrijders tegenwoordig zal zijn. Voor ben die nimmer zulk een wedstrijd bijwoonden is het wel de moeite waard eens een kijkje te gaan nemen. Volgens bericht uit Sydney rappor teerde de gezagvoerder der «Catterthum" dat hij op 29 Juni op Timorden kapitein van een Hollandsche stoomer ontmoette, die op 1 Juni den ondergang van hel eiland Sangir bijwoonde, hetgeen groote duisternis veroorzaakte, terwijl aschregens het schip bedekten. Dampwolken hadden het eiland verborgen. De Hollandsche kapitein gelo ft. dat zes aanwezige zeil schepen mede verzwolgen zijn. De zwavel damp dwong hem tot een spoedig ver trek. De gezagvoerder der Catterthum voegt er bij, dat hij de kusten van Celebes bedekt vond met vulkanische uitwerp selen. JV. R. Ct. Naar Gelria verneemt zal in het volgend jaar te Arnhem eene tentoon stelling worden gehouden van pliotogra- phiën, vervaardigd door amateurs. De luit.-gen. F. M. B. Ridder-Ale- wijn en de hoofd- en verdere officieren, die hebben deelgenomen aan de verken ningsreis bij de Duitsch-Limburgsche gren zen, zijn te ^s Hage en naar hunne gar nizoenen teruggekeerd. Op zekeren dag, zegt het (Jtr. Dgbl., een tijd geleden, hood iemand den stations chef der Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij te 's-Hage de weddenschap aan, dat hij voor één dubbeltje heen en weer van den Haag uaar Amsterdam zou reizen. De chef nam het ongeloovig aan. Eenige dagen later ging onze man ons station binnen met twee perron- kaaitjes (5 cent), stapte in den sneltrein naar Amsterdam, waarin ter wille van den spoed de kaartjes niet werden ge controleerd, vond in de hoofdstad een door hem aangeschreven vriend meteen perronkaartje voor hem gereed slaan, verliet daar het station en betrad het weer met een tweede perronkaartje, nam toen weder (zonder plaatsbiljet) plaats in den bliksemtrein naar den Haag en kwam den chef het bewijs leveren dat hij, dank zij de verbeterde controle, inderdaad yoor tien cer.t in de le klasse heen en weer was geweest. Te 's-Hage is na een langdurige ongesteldheid overleden de genei aal-ma joor H. J. R. Beijen, sedert 1880 lid van den Raad van State. Hij was in het tweede Ministerie-Heemskerk een jaar lang minister van Oorlog, nl. van 24 Mei 1876 tot 2 Nov. 1877. Men schrijft aan de N. R. Ct. het volgende. »De brigadier der rijksveldwacht van den Broek, te Noordwolde, die zich in denlaatsten tijd herhaaldelijk onderscheid de bij het ontdekken van misdrijven, is Dondeidag II, bijna het slachtoffer van zijnen dienstijver geworden, Herhaaldelijk was er bij den veenbaas A. Mulder te veld staande turf ontvreemd. De brigadier surveilleerde, gelukkig in gezelschap van den zoon van den heer M., toen Donderdagavond de turfdief verscheen. Niet vermoedende, dat hjj bespied werd, nam hij eene behoorlijke hoeveelheid baggelaar mede. Op zijnen terugweg werd hem door van den Broek de pas afgesneden. Hij sommeerde den dief zijnen naam op te geven, doch in stede daarvan greep deze den brigadier aan en er ontstond een korte worsteling Ongelukkig geraakte van den Broek met den eenen voet in een droogen greppel en sloeg achterover. Terstond wierp zich de dief op hem en trok een vervaarlijk mes. Op hetzelfde oogenblik verscheen de zoon van den heer M., die op het gerucht van den strijd was toegesneld, en terwijl deze den booswicht aangreep, slaagde de nog steeds onderliggende brigadier er, na groote inspanning in, hem zijn mes te ontwringen. Toch kostte het nog veel moeite zich van den dief meester te maken. Hel bleek nu te zijn G. J. B., een man, die reeds herhaaldelijk veroor deeld werd, eenmaal zelfs tot 5 jaar ge vangenisstraf, en die, in weerwil van zijne 70 jaren, nog steeds berucht is wegens zijne woestheid en reusachtige lichaamskracht." Van de 155 onderofficieren, die zich voor het toelatings-examen tot den hoofd cursus hebben aangemeld, zijn 4 om ver schillende redenen geweigerd, zoodat er 151 aan zullen deelnemen. Er zijn 38 plaatsen, als 15 voor de infanterie hier te lande, 16 voor de infanterie in O.-I., 4 voor de administratie hier te lande en 3 voor de administratie in O. I. Het schriftelijk examen zal van 3 tot 5 Augus tus bij de staven der korpsen plaats heb ben, het mondeling gedeelte daarna te Kampen. Bij den 3 nationalen schietwed strijd der vereeniging van Nederlandsche scherpschutters, gehouden te Hoorn, wer den o. a door onzen stadgenoot, den heer J. W. van Achterbergh behaald; den 2e prijs in den wedstrijd voor rijksgeweer en rijksmunitie, afstand 225 meter en den 5e prijs in den personeelen wedstrijd voor de leden der Vereeniging van Ned. scherpschutters, afstand 150 Meter. Bij de wedrennen uitgeschreven door de harddraverij-Vereeniging te Gro ningen, j.l. Zaterdag bij het Station De Punt gehouden, was in No. 4: wedren op de vlakke baan voor .paarden van 3 jaar en ouder, bereden door Nederland sche heeren rijders, sSoutshore" van den heer Metelerkamp alhier het eerst aan den eindpaal, daar het paard echter in den baan van een zijner mededingeis had geloopen werd, geen prijs toegekend. In No. 5: groote Harddraverij Handi cap voor paarden van alle landen en rassen (ingespannen) werd de eerste prijs behaald door iKrylaty" van den heer Coets de Bosson alhier. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort op Vrijdag, den 22 Juli 1892, des namiddags ten l'/2 ure. Punten van behandeling: 1. Request van den heer H. Italië, leeraar in de Hebreewsche taal aan het gymnasium, om verhooging van jaar wedde. 2. Ontwerp-besluit tot aankoop van grond aan de Beekstraat voor den bouw van schoollocalen. 3. Staten van oninbare posten terzake van den hoofdelijken omslag dienst 1890. 4. Verzoek van Mej. J. B. Bruijn om eervol ontslag als onderwijzeres aan de meisjesschool. 5. Idem van Dr. P. Molenbroek als leeraar aan het gymnasium. 6. Benoeming van eene onderwijze res, Hoofd van de meisjesschool. 7. Vaststelling der voordracht tot be noeming van zetters voor 's rijks directe belastingen, wegens periodieke aftreding. Op de voordracht tot Hoofd der Meisjesschool zijn geplaatst: 1. Mej. M. van Lessen te Delft, 2. A.F. E. Knoop te's Gravenliage, 3. d C. J. van Nes te Maastricht. Het programma van het concert, a s. Woensdag 20 Juli, avonds om half acht, op het terras van Amicitia te geven door het Stafmuziekcorps van het 5e Reg. Infanterie, directeur de heer G. K. G. Van Aken, luidt als volgt: 1. Touristen-Marsch 2. Ouverture »La Sirène" 3. »Auf Glückcs Wogen" Walzer 4. Grosse Fantasie aus der Oper «Tannhauser" 5. Vorspiel und Siciliana aus «Cavalleria Rusticana" 6. »Le Réveil du Lion" Ca price Héroique - a. Entr'acte-Gavotte b. Loin du Bal Intermezzo 8. Fantaisie sur des motifs de l'opera «Les Petits Pro- diges" d'Em. Jonas Lehman. Auber. Waldteufel. Rich. Wagner. Mascagni. De Kontsky. Gillet. Fr. Dunkier. S4«3te STAATS-LOTERU. Eerste klasse. Trekking van 18 en 19 Juli (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: l'rijzeu van fSO 4677 4692 4698 4735 7679 7685 7692 13504 13522 14637 14659 14672 15506 15507 15593 en 19591. Te zamen 16 prijzen. WILKIE COLLINS. (Naar het EngelseheMiss or Mrs?) 9) Zoodoende verschaften Sir Jozeph en zijne zuster aan Launcelot Linzie 't eenige bewijs wat hem ontbrak om Nathalie te overtuigen »Gij hebt te kiezen tusschen een geheel leven vol ellende als gij hem trouwt, eu een geheel leven van geluk als gij met mij trouwt!" „Wanneer zal men haar zien? vroeg Tur lington tot Miss Lavinia, in wier oogen tranen parelden die haar eer aandeden, en die een zijner handen had gevat, en Sir Jozeph, ook met oogen vol tranen, die hem eer aandeden, en die zijn andere hand vasthield. „Zij zal tegen het diner terugkomen, waarde Richard. Blijf bij ons dineeren." „Veel dank voor uwe vriendelijkheid, maar ik moet eerst in de City wezen. Tegen den tijd van het diner denk ik echter terug te zijn." Dit zoo afgesproken hebbende, verliet hij bem. Een uur later kwam er een telegram van Nathalie. Zij had de noodiging tot een diner zoowel als tot een luncheon in Berkeley Square aangenomen, /ij zou daar den nacht over blijven en den volgenden morgeu terugkomen. Haar vader telegrafeerde per oingaanden terug, dat zij nog dien avond op Muswell Hill verwacht werd, daar mijnbeer Richard Turlington zou komen dineeren. „Heel goed zoo, Jozephzeide Miss Laviuia, die over de schouders van haar broeder keek, terwijl hij den telegram schreef. „Zij schijnt lust te hebben met Richard te coquetteeren.voegde Sir Jozeph er bij, met het gezicht van iemaod die't vrouwenhart in ziju diepsle schuilhoeken bestudeerd had. „Miju telegram, Lavinia zal zijn uitwerking niet missen." Sir Jozeph had gelijk. Zijn telegram faalde ziju uitwerking niet. 't Bracht niet alleen zijne dochter vóór etenstijd terug, maar had nog een andere uitwerking, waaromtrent ziju profetische geest niet het minste vermoeden had kunnen hebben. De boodschap bereikte Berkeley Square om vijf uur in deu namid dag. Laten wij haar eens volgen. VIJFDE TAFEREEL. de square. Tusschen vier en vijf uur in den namid dag, als de dames van de westelijke wijken van Londen in hare rijtuigen gezeten zijn en de heeren zich in hunne clubs bevinden biedt die groote stad weinige plaatsen aan die voor stille afspraakjes een geschiktere gelegenheid opleveren dan de eenzame afslui ting van een Square. Op deuzclfden dag toen Richard Turlington zijn bezoek op Muswell Hill bracht, ontsloten twee dauies (zeer geheimzinnig) de traliedeur van don tuin vau Berkeley Sqare. Zij maakten de deur weêr dicht toen zij binnen gekomen waren, maar vermeden toch zorgvuldig het slot af te draaien, en beperkten ook behoed zaam hare wandeling tot den westkant van den tuin. Een dier dames was Nathalie Graybrooke. De andere was de oudste dochter van Mevrouw Saucroft. Deze jonge dame wekte thans zekere belangstelling in de ge zellige kringen op. Zij was op de huwelijks markt goed aan den man gekomeu, met andere woorden, zij was onlaugs tot de positie, van Lord Wiuwoords tweede gade verheven terwijl Zijn Lordschap aan de bruid niet alleen de eer van het Pairschap verschaft had, maar ook de onderscheiding, dat zij de stiefmoeder geworden was van zijne drie ongehuwde dochters, die allen ouder waren dan zij. Wat haar persoon betreft, was Lady Winwood een kleine mooie blondine; van karakter ondernemend en vastberaden ge heel het tegenovergestelde van Nathalie, en j-juiat om die reden) Nathalie's boezemvriendin. „Mijne lieve, een huwelijk uit aanbitiein de familie is voldoendeik heb me nu eens voorgenomen dat gij zult trouwen met den mau dien gij bemint. Zeg mij toch uiet dat gij geeu moed daarvoor hebt die reden be duidt niets, ik wil dio niet eeos aauuemen, Nathalie, er is een manier van spieken, die uw karakter juist beschrijft: gij staat niet stevig genoeg op uw beenen De hoed van Lady die zich in deze krach tige bewoordingen uitliet, bereikte ter nauwer- nood Nathalie's schouder. Als 't Nathalie in 't hoofd ware gekomen, zou zij, wat diep naar haar toe bukkeude en met een goeden a inloop, dat kleine, luchtige, lichtlokkige en broze schepseltje over den traliemuur van den tuin bebbeu kuuuen doen verhuizen. Maar wie heeft ooit eene lange vrouw gezien die een eigen wil had? Nathalie's heerlijke zwarte oogen blikten met eene zachte uit drukking en vol onderworpen aandacht ter neder van eene hoogte van vijf voet zeven duim. Lady Winwood's levendige blauwe oogen hadden een helderen opslag, terwijl zij hun heerschappij deden gevoelen van eene hoogte van vier voet zeven duim (in hare schoentjes gemeten). „Gij beuzelt te veel met mijnheer Linzie. mijn beste. De heer Linzie is een knappe jongen. Ik mag hem wel lijden. Die andere is geen partij voor u." „Louisa 1" „Mijnheer Turlington heeft niets wat hem tot aanbeveling strekt. Hij mist de fijne op voeding van een oud heer van aanzien. Ilij is eou ware loinpert, die hij toeval geld bijeenge schraapt heeft Gij zult uiet met mijnheer Tur lington trouwen, maar met mijnheer Launcelot Linzie." „Wilt go mij laten spreken, Louisa „Ik zal u laten antwoorden niets meer. Kwaamt ge dezen morgen niet klagende eu weenende bij me? Zeidet ge niet: „Lonisa, zij hebben miju vonnis geveld Ik moet in de eerste week van 'i Nieuwejaar getrouwd zijn. Om 's hemels wil, help me daar toch uitJa. dat hebt ge gezegd. Eu wat deed ik toen ik uwe geschiedenis vernam „Ach, gij waart zoo vriendelijk....!" „Vriendelijk drukt niet half uit wat ik voor u deed. Ten uweu behoeve vergat ik mij zelve geheel. Miju echtgenoot cn mijue moeder heb ik misleid, Om u deed ik den heer Linzie (als mijn vrieud!) op eeu luu- cbeou noodigeu. Om u verbande ik mijn geen erg hebbeuden echtgenoot., een uur geleden, uaar zijn club Gij schelmsch meisje dat een onderhoud onder vier oogen in het boekvertrek wist ie beleggen 1 Wie zond mijn heer Linzie naar zijn vriend in Temple Bar, om hem nopens de wet over het geheime huwelijk te raadplegen? Wio gaf 't u in naar luis te telegrafeereu, en van nacht hier te blijven Wie wist het zóo te overleg-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1