NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND NA KERSTMIS, Oflciëele Publicatie. No. 62. Woensdag 3 Augustus 1892. Een-en-twintigste jaargang, VERSCHIJNT WOENSDAG Elf ZATERDAG. BINNEN LAIN D. F e ui lleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Por 3 a.auudcn 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie NI Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Qezien art. 219 der gemeentewet. Doen te weten, dat de rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het jaar 1892; door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van's vooi middags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatselijke secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan hekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 30 Juli 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNING De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Van de vier gouden medailles, door H. M. de Koningin geschonken ter bekio- ning op de Sporttentoonstelling te Sche- veningen, zullen beschikbaar worden ge steld twee voor de afde<-ling Visscherij, éen voor de groep Schoone Kunsten, afdeeling Nederland en éen voor de groepen IJs- en Watersport. Van de zilveren medailles, door H. M. de Koningin beschikbaar gesteld, zijn bestemd éen voor de groep Schoone Kunsten, afdeeling Frankrijk, éen idem, afdeeling België, éen idem, afdeeling Nederland, éen voor de groep Nijverheid, afdeeling België, éen idem, afdeeling Oostenrijk, éen idem, afdeeling Frankrijk, éen idem, afdeeling Nederland en éen voor de afdeeling Voorwerpen ter op luistering. De bronzen medailles, door H. M. de Koningin geschonken, zullen worden be schikbaar gesteld voor de afd. Nijverheid van België, Oostenrijk, Duitschland Frankrijk, Nederland en Noorwegen, ieder een, en voor de afdeeling Voorwerpen ter opluistering twee. Door H. M. de Koningin-regentes zijn 15 zilveren medailles geschonken. Daar van zal éene worden bestemd voor den kolfwedstrijd van den Nederl. Kolfbond de eenige wedstrijd, die zoodanige onder scheiding mocht verwerven, omdat deze uitsluitend een nationaal karakter draagt. Verder zullen deze zilveren medailles der Koningin-regentes bestemd zijn voor de afdeeling Nijverheid, nl.België, Oos tenrijk, Noorwegen, Duitschland, Frank rijk en Nederland, ieder éene, en éen voor de afdeeling Voorwerpen ter opluis tering. De bronzen medailles, door de Regentes geschonken, zullen aldus verdeeld worden in afdeeling Nijverheid: België, Oosten rijk, Frankrijk, Nederland ieder éene; afdeeling Schoone KunstenNoorwegen, Nederland ieder éene en twee voor de atdeeling Voorwerpen ter opluistering. 230 genoodigden, onder wie 65 uit Duitschland, hebben, naar het Hbl. be richt, de uitnoodiging van de Kamer van Koophandel lot bijwoning van de plechtige opening van het Merwedekanaal aange nomen. Ook de minister van buitenlandsche zaken en de minister van waterstaat zul len er aan deelnemen. De Kamers var. Koophandel te Duisburg, Dusseldorf en Crefeld zullen door hare voorzitters, die te Keulen en Elberfeld door hare onder voorzitters worden vertegenwoordigd ;door leden de kamers te Ludwigshafen, Mann heim, Coblenz, Bonn, Heilbron en Wezel. Geheel in den geest van koning Salomo werd Zaterdag door een inspec teur van politie aan hel bureau Witte de Withstraat te Rotterdam een twist be slecht. Twee vrouwen beweerden eigenares van een gulden te zijn, en kwamen nu haar klacht bij den inspecteur indienen. Natuurlijk kon deze niet uitmaken, wie de gulden toebehoordehij wisselde nu den gulden voor 4 kwartjes en gaf er elk twee. Een vrouw was dadelijk te vreden, maar de andere wilde daarvan niets weten. Deze laatste werd nu als de eigenares aangewezen. Langs de kust der gemeente Fer- werderadeel wordt door het graven van greppels en het aanbrengen van staketsels de aanslibbing nog steeds bevorderd. De uitgestrekte kwelderlanden, die als wei en hooilanden belangrijke winsten afwer pen, nemen jaarlijks in omvang toe. Verschillende landeigenaren besloten in het begin des jaars een deel dier gronden door bedijking aan de zee te onttrekken en daartoe over eene lengte van 3745 M. een gemiddeld 1. 94 M. hoogen polderdijk te leggen. De «Leeuw. Ct." bericht nu de voltooiing van dit werk bij aanbeste ding gegund voor f15,838. De nieuwe polder Ferwerderadeels buitenpolder bevat p. m. 146 H.A. vruchthaar weiland, dat nu bij afwisseling ook als bouwland zal kunnen worden gebruikt. Ten behoeve van de afwatering is in den dijk een dubbele duikersluis gemetseld, waardoor het oveitollige water in zee geloosd wordt. Te Hoeven, tusschen Breda en Roo sendaal, ontmoetten Woensdagnacht de ambtenaren een dertigtal mannen, aller, zwaar met zout beladen. Het gelukte hen drie van de smokkelaars in handen te krijgen, onder welke zich een bevond, die vroeger reeds zeven maal bekeurd was geworden. Men hoort in deze om streken niets anders dan van zoutsmok- kelarij. De nieuwe wet op de zoutaccijns zal echter in deze heilzaam werken, vooral voor de kinderen, die aan dit on edele bedryf zelfs 's nachts moeten deel nemen. De kantonrechter te Groningen veroordeelde Zaterdag j.l. Sequah wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde tot eene geldboete van f25. Op het adres var. L. Boersma en 324 andere veehandelaars in de provinciën Friesland, Groningen en Drenthe, strek kende om door bemiddeling van den Mi nister van Buitenlandsche Zaken den invoer van levende schapen in Engeland te verkrijgen, voor zoo verre de drie noor delijke provinciën betreft, is van den ge noemden Minister een antwoord ontvangen behelzende in hoofdzaak dat, volgens be richt van onzen gezant te Londen, nop dit oogenblik geen sprake kan zijn, dat zoodanige aanvrage in ernstige overweging kan worden genomen, maar dat, zoodra de gelegenheid slechts eenigszins gunstig kan geacht worden, op dit gewichtig onderwerp met aandrang zal worden teruggekomen." De Minister voegt daarbij, dat z. i. de- zerzijdsche stappen bij de Engelsche re geering, om een gunstige behandeling voor het Nederlandsche vee te verkrijgen, geen kans op een gunstigen uitslag zullen bieden, zoolang het mond- en klauwzeer hier te lande niet geheel geweken is. Zondag had de aangekondigde snip- perjacht van wege afd. II (Utrecht) van den Alg. Ned. Wielrijdersbond plaats. Te half negen uur vereenigden zich eenige leden van dien bond op het Hooge- land, ten einde zich gezamenlijk naar het huis «ten Halve" te begeven, in welks nabijheid de jacht een aanvang zou nemen. Te half elf uur, nadat door den plio- tograaf J. W. J. Makkink alhier een paar photographiën van de deelnemers waren genomen, werd een aanvang gemaakt. De «vossen" de heeren W. M. J. van Lutterveld, alhier, en P. C. Bloys van Treslong Prins, te Vreeswijk, gingen 10 minuten vddr hunne jagers op weg. Zij hadden groote zakken op hunne rijwielen gebonden, en moesten langs hun weg voortdurend 6jne snippers papier strooien. Zij waren geheel vrij in de keuze van hun weg, maar moesten steeds in elkanders nabijheid blijven en hunne wielen hetzij zij er op reden, hetzij de weg daartoe niet geschikt was, met zich voeren. Alleen wanneer de jagers, die steeds denzelfden weg van de vossen, aangeduid door de snippers, moesten volgen, de vossen in het zicht kregen, behoefden zij niet meer te strooien. De jagermaster, de heer ba ron van Till, gaf dan het sein tot de flat-race, en elk der jagers mocht den weg. die hem het meest geschikt voor kwam, inslaan om de «vossen" te vangeo. Dit laatste gelukte echter gister niet. Nadat bijna anderhalf uur de jagers te vergeefs trachtten de vossen in heizicht ie krijgen, lieten zij zich eindelijk zien. Geen der jagers kon hen echter inhalen, want ten 12 uur was bepaald, dat de jacht een einde zou nemen, onverschillig of de vossen gevangen waren of niet. Hierna begaf men zich van het station Soesterberg, waar dejacht eindigde, naar het hotel Velaars te Baarn, om gezamelijk koffie te drinken. Het zomerfeest van den Nederl. Jongelings-Bond zal op 17 Aug. e. k. op Middachten, daartoe door gravin Bentinck bereidwillig afgestaan, gehouden worden. Als sprekers zullen optreden dr. F. L. Daubanton, ds. L. H. F. G. Faure, ds. J. Vermeer, de heeren P. J. Kloppers, I. L. Zegers e. a. De weesjongens van Neerbosch zullen den zang begeleiden en eene uitvoering geven. Voor consumptie zal zorg gedra gen worden, terwijl alles zoo aangenaam mogelijk wordt ingericht. De Exploitatie maatschappij zal waarschijnlijk extra-trei nen laten loopen. De meening van velen dat met den a.s. winterdienst op onze spoorwegen, die op 1 October e. k. zal aanvangen, de Midden-Europeesche tijd in de plaats van den thans gevolgden tijd van Green wich zal treden, schijnt niet bewaarheid te zullen worden. Althans in het ontwerp van den winterdienst op de Hollandsche spoor is weder de tijd van Greenwich gevolgd. De dienstregeling, zooals hij wordt voor gesteld, wjjkt in hoofdzaak weinig van de zorncrdienstregeling af. In het afgeloopen jaar zijn in het geheele Rijk 881 kooplieden in staat van faillissement verklaard en 21 personen in staat van kennelijk onvermogen. Van de faillissementen waren 846 van bijzondere personen, 34 van vennootschappen onder firma en 1 naamlooze vennootschap. Adresbeweging tot droogmaking der Zuiderzee. De lieer J. de Vries, buitengewoon op zichter bij liet kanaal AmsterdamMer- wede, schrijft het volgende in de Ingenieur: «Met belangstelling en spanning is zeker door velen, doch vooral door het groote aantal belanghebbenden bij de groote werken in ons vaderland, het streven en werken der Zuideizee-vereeni- ging gevolgd. Nu dat streven en werken in tal van belangrijke onderzoekingen, nota's en be schouwingen een vasten vorm heeft ver kregen en aan het hoofd van het Depar tement van W., H. en N. de ingenieur staat, die aan dat alles dien vorm heeft gegeven, zou nu de tijd niet gekomen zijn dat de vele honderden direct belang hebbenden, van af de ingenieurs, de op zichters, de nijveren en handelaars lot de werklieden, door een adresbeweging aan de Hooge Regeering en de beide Kamers der Staten-Generaal aandringen om dit grootsche werk, waarmee het bestaan en de welvaart van die allen en nog velen meer ten nauwste verbonden DOOR WILKIE COLLINS. Naar het EngelscheMiss or Mrs?) 13) „Maar waarde Richard, wat ziet gij er won derlijk uit I Is 't u ook te warm hier in de kamer?" „Wat kan mij warmte schelenIk heb van avond genoeg gezien om met 't volste recht er op aan te dringen, dat uwe dochter en Launcelot Linzie elkander van nu af tot op den dag van mijn huwelijk niet meer zullen ontmoeten." Sir Joseph opende den mond om te spreken. Turlington liet hem echter niet aan 't woord komen. „Jaja uw oordeel over Linzie is niet 't mijne, dat weet ik. Ik zag ze daar juist heel vertrouwelijk met elkander staan fluisteren," Sir Jozeph deed een tweede poging om te spreken. Wrevelig over Turlington's aanhoudende klachten tegen zijne dochter en zijn neef, was hij ditmaal genoegzaam geprikkeld om, indien hem slechts de gelegenheid was ge laten, alles over te brengen, wat Launce hem zoo even had gezegd. Doch Turlington liet zich niet storen en vervolgde„Ik kan niet beletten, dat Linzie hier iu huis en bij uw zuster wordt ontvangen zeide hij, maar ik kan hem van mijn landgoed weren, en laat ons dus naar buiten gaau. Ik stel eeue ver andering in de plannea voor. Hebt gij reeds ergens uw woord gegeven voor de Kerstmis dagen Hij zweeg en vestigde zijn oogeu oplettend op Sir Jozeph. Sir Jozeph keek eenigzins verbaasd op, en antwoordde kortaf dat hij nog geene afspraken had gemaakt. „In dat geval", hernam Turlington, „noodig ik u allen op Someretshirc, en stel ik voor dat het huwelijk in miju huis, niet in het uwe, zal worden voltrokken, Weigert gij?" „Maar Richard, 't is strijdig met deu ge wonen loop van zaken in zulke gevallen," zoo begon Sir Jozeph. „Weigert gij herhaalde Turlington." Welnu, dan zeg ik u ronduit dat ik uit uw weigering miju eigen gevolgtrekkingen opmaak." „Neen, Richard," zei Sir Jozeph bedaard. „Ik neem uw voorstel aan." Turlington trad zwijgend een stap achteruit. Sir Jozeph had het blaadje omgekeerd en was hem bij verrassing overvallen. „Het zal wel verschillende plannen in duigen werpen cn eenigeu last veroorzaken," vervolgde de oude heer. „Maar als ge anders Diet zijt tevreden te stellen, zeg ikJaWan neer we elkander morgen op Muswell Hill ontmoeten, zal ik uwe toegevendheid moeten inroepen voor omstandigheden, die u groote- lijks zullen verbazen. Al wat ik intusschen kan doen is van mijn kant het voorbeeld te geven van vriendschappelijke genegenheiden inschikkelijkheid. En nu geen woord meer, Richard. Stilde muziek 't Was onmogelijk hem dien avond tot eene nadere verklaring te brengen. Turlington brak zich 't hootd om de geheimziunige mededee- ling van Sir Joseph le begrijpeu, doch 't mocht hem niet gelukken. De bijeenkomst op den volgenden dag op Muswell Hill had ten doel zooals Turling ton reeds had vernomen het opmaken van Nathalie's huwelijks-contract. Lag de geld- quaestie ten grondslag aan 't beroep dat Sir Joseph op zijne toegevendheid wenschte te doen? Hij dacht aan zijn handelzaken. De druk in het handelspel op de Levant duurde steeds voort. Nog nooit te voren hadden zijne zaken zulk eene onafgebroken oplettendheid vereischt, en die oplettendheid werd met zoo weinig voordeel beloond. De vrachtbrieven waren reeds door de firma gebruikt om de goederen in ontvangst te nemen. De dupli eaten, in handen van Gebroeders Bulpit, waren niets meer w aard dan scheurpapier. In minder dau een maand tijds moest de leeniug van veertig duizend pond (met de interest er bij) worden terugbetaald. Zoodanig stonden zijn handelszaken Zou 't mogelijk kunnen zijn dat de op geld gestelde Sir Joseph eenige wijziging iu den bruidschat zijner dochter wenschte voor te stellen De vrees alleen dat dit zoo zijn mocht, deed hem een koude ril ling door de ledeu varen. Hij verliet het huis en vergat Nathalie goeden uaebt te wenschen. Intusschen had Launce de partij nog voor hem verlaten en ook Launce had reden tot ernstige overdenking alvorens hij dien nacht insliep. Met andere woorden, toen hij zijne woning bereikte, vond hij daar de brief van zijn broeder, gemerkt: -6Eigenhan dig*1Had het onderzoek naar de heheimen van Turlington's vroeger leven dat nu reeds eenige weken had voortgeduurd eindelijk tot eenige bepaalde uitkomst geleid Haastig opende Launce den brief. Deze be vatte een Verslag eu een Résumé. Hij ging dadelijk over tot het Résumé en las de volgende woorden Indien gij alleen zedelijke bewijzen ver langt voor u eigen overtuiging, dau hebt gij uw doel bereikt. Er valt, moreel, niet aan te twijfelen dat Turlington en de zee kapitein die den vreemden matroos over boord wierp, zoodat hij bijkans verdronk, een en dezelfde persoon zijn. Wettelijk zou die zaak moeielijk zijn te bewijzen, daar Turlington alles wat maar eenigzius in verband staat met zijn vroeger leven heeft verduisterd en vernietigd. Er bestaat voor ons slechts één enkele kans. Men gelooft dat een m itroos aan boord van het schip is die in die geheimen van zijn meester wordt onderhouden. Al de zwarte dadeu van Turlington's leveu zijn dien man bekend. Hij kan de feiten bewijzen, indien 't ons gelukt hem uit te vinden en aan 't spreken te brengen. Onder welken aangenomen naam hij zich verbor gen houdt, weten wij niet. Zijn ware naam is Thomas Wildfang. Als w ij onder zoek naar hem willen doen, hebben wij geen oogeoblik te verliezen. De oukosten kunnen hoog loopen. Meld mij of wij verder zullen gaan of dat er reeds ge- genoeg is gedaan voor het doel dat gij be oogt." Er was genoeg gedaan niet alleen om Launce te overtuigen, maar ook om den juiston invloed op Sir Jozeph uit te oefenen als deze onbuigzaam mocht blijken te ziju wanneer 't geheim van bet bu wol ijk zou uitkomen. Launce schreef eenige regelen om te gelasten, dat het onderzoek zou worden gestaakt op het punt dat men nu bad be reikt. „Dit is eeu reden voor haar oin niet met Turlington te trouwen." zeide hij tot zich zeiven, terwijl hij de papieren wegsloot. „En als zij niet met Turlington trouwt," voegde hij er bij met de logica van den minnaar, „waarom zou ze dan niet met trouwen? mtj

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1