nrisuwE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND BUITENGEWONE AANBIEDING „Het sebeini van de (Me Juffrouw" Oficiëele Publicatie. No. 72. Woensdag 7 September 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze geachte Ahonné's!| Vijftig Centen BINNENLAND. Provinciale berichten. Plaatselijke berichten. F euilleton. EEN KUNSTENAARSGRIL. tMEHSFOlRTSCIE CODBANT. VOOR ABONNEM ENT SP RIJS.' Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Met den uitgever van nMAKlITT'S Geïllustreerde Werken", opnieuw in hel Nederlandsch vertaald en met oorspronkelijke platen voorzien is een overeenkomst getroffen, waardoor wij in slaat zijn aan de abonné's van ons blad een te doen. De in elk huisgezin zoo nuttige boe ken van MAS.LITT op een hoogst gemakkelijke wijze in eigendom te bekomen, ziedaar het plan, dat wij ons voorstelden uit te voeren en dat, naar wij vertrouwen, door onze lezers met ingenomenheid zal worden begroet. Bij het begin van elke maand zullen wij n.l. onzen lezers de gelegenheid bieden om tegen betaling van slechts een geheel compleet werk van E. MAR- LITT met oorspronkelijke platen in eigendom te verkrijgen. Beginnende met zal o. a. een maand later iHËTHEIDE' PRINSESJE," eveneens tegen betaling van slechts SO cent, worden aange boden; daarna „R1JKSGRAVI1V GI- 8EEA" enz. enz.; elke maand een nieuw werk tegen betaling van slechts v Ij f tl g cent, totdat alle Romans en Novellen van MAREITT COMPLEET zijn en desverkiezende in twee Prachtban den, mede voor lagen prijs verkrijgbaar, kunnen worden ingebonden. Hoewel wij verwachten dat al onze lezets gaarne gebruik znllen maken van de gelegenheid, om op goedkoope en gemakkelijke wijze alle DE WER KEN van MAREITT in hun bezit te krijgen, stellen wij de inteekening slechts per compleet deel open en behoudt ieder de volkomen vrijheid op ééu, méér of alle deelen in te teekenen. Voor verdere bijzonderheden omtrent het eerstverkrijgbaar gestelde complee te werk van E. MAREITT: .HET GEHEIM VAN DE OUDE JUFFROUW" leze men s. v. p. achterstaande adver tentie met inteekenbiljet. DE UITGEVER. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van D. A. Schuld in het perceel wijk C, no. 49, thans bewoond door G. J. van de Wetering. Amersfoort, den 5. September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. 1°. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Het aangekondigde bezoek van Hare Majesteiten aan de gemeente Haarlem is, wegens de tijdsomstandigheden, uitgesteld. De vereeniging van handelaren te Groningen heeft besloten, een adres op te zenden aan den minister van financiën, waarin volkomen instemming wordt be tuigd met het adres, opgezonden door de Kamer van Koophandel te Winschoten, in zake de algeheele opheffing der plak - zegelwet. De N. R. Ct. meldt thans ook, dat de Delftsche muziekdirecteur, de heer J. C. Boers, die onlangs zijn tachtigsten ver jaardag onder algemeene deelneming van alle vrienden onzer vaderlandsche toon kunst vierde, aan den minister van bin- nenlandsche zaken het verzoek heeft ge richt, dat bet koninklijk besluit, waarbij hij benoemd werd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, worde ingetrokken. Te Zierikzee heeft de gemeenteraad besloten de kermis aanstaande Donderdag niet te laten doorgaan, in verband met de cholera. Dit besluit verwekt aldaar, vooral onder de kleine burgerij, veel on tevredenheid. Zondagavond waren er volksoploopen en werd aan eenige raads leden eene onaangename ovatie gebracht. Enkele straatlantaarns en glasruiten wer den verbrijzeld. De schutterij was giste ren ten raadhuize geconsigneerd en tijdens de afzending van dit bericht trokken weder benden jongelieden zingende door de stad. Zondag a.s. zal op de wielerbaan te Scheveningen een wedstrijd worden ge houden om het kampioenschap tusschen leden van de Rotierdamsche wielrijders- vereeniging en van de vereeniging Advendo aldaar, terwijl Zondag 18 dezer zal worden gestreden om het kampioenschap door leden van Zuid-Hollandsche wielrijders clubs. Aangezien het bij de wedstrijden op de Scheveningsche wielerbaan nog niet tot eene beslissing is gekomen, wie winner is van het door den heer Rademaker, te Scheveningen uitgeloofde Eagle Sport Chocolate Shield, zal er in den loop dezer maand andermaal daarover moeten worden gestreden tusschen de prijswinners in de 5 races, welke dit jaar om dit schild werden gehouden. De prijswinners zijn H. L. Raland, Deventer, 2 maalP. de Waardt,Rotterdam en Van der Griendt, Haarlem. Den 2 September jl. is op een aar dappelenakker te Warmenhuizen een lucht ballon van ruim 1 el lengte gevonden. Blijkens een daaraan gehecht briefje was deze ballon den 18 Augustus jl. te Amster dam opgelaten. Iemand deelt in het Leidsclxe Dagbl. het volgende mede: »Toen in het jaar 18C6 de cholera heerschte, liet de firma Prèvinaire, katoen- fabriek te Haarlem, een locaal gereed maken, verwarmd op eene temperatuur van 80 gr.; de knechts van de fabriek, die aangetast werden en zich wilden laten opnemen, kregen eerst een waim bad en werden in dat lokaal gelegd op warm zand, kregen dan een zweetmiddel in en ik meen, dat van de 90 patiënten, die er behandeld werden, er 89 herstelden. De een, die bezweek, was eerst naar huis gegaan en kwam er te laat in. De dokter, door wien ze behandeld werden, was, meen ik, Ur. De Jong. Toen later de cholera weer dreigde, werd deze ge schiedenis breedvoerig behandeld en medegedeeld in de bladen en de toenmalige cholera-commissie te 's-Gravenhage be sloot zulk een lokaal in te laten richten, maar de cholera kwam niet; daardoor bleef het achterwege en tot nu toe heb ik van eene dusdanige behandeling nog niets gelezen. Zou ze misschien niet goed meer zijn?" Te Oldenzaal zijn met het oog op de rustverstoringen, die aldaar in den laatsten tijd voorkwamen en om toezicht te houden op de behoorlijke ontsmetting van bagage van reizigers, die uit Duitscb- land daar doorkwamen, een brigadier- maréchausée en twee maréchaussees ge detacheerd. Vrijdag arriveerden aldaar wederom eenige waggons landverhuizers. Groole pakken bagage moesten aan ontsmetting onderworpen worden. De eigenaars, die wegens verregaande onreinheid een on dragelijke lucht verspreidden, moesten een paar treinen overblijven. Eenigen trachten zelfs het stadje een bezoek te brengen, doch werden door de politie hierin verhinderd. Met de haringvisscherij is het tot heden dit jaar voor alle visschersplaatsen treurig gesteld. Niet dat er weinig haring gevangen wordt de statistiek leert integendeel dat de vangst zeer overvloedig is maar de liaringprijzen zijn zoo laag als zij ooit te voren geweest zijn. Besteedde men vorige jaren voor een ton prima qualiteit f 15, f 16 en meer, dezelfde soort is thans voor f 5 de ton te koop. Ladingen, waarvoor voorheen f 2000 en zelfs f 2500 werd gemaakt, brengen het nu slechts tot f600 en f800. Voor den reeder en den visscher beiden is de toekomst zeer donker, wanneer niet spoedig verbetering in de haring- prijzen komt. Zondag werden de uit Nederland komende treinen vol bedevaartgangers naar Kevelaar aan de Duitsche grenssta tions aangehouden. Met het oog op de cholera werden geen pelgrims in Duitsch- land toegelaten en moesten de vromen de terugreis .onverrichterzake aanvaar den. Zaterdagavond ging het te Deventer op straat weer rumoerig toe. De brigades maréchaussees uit Steenwijk, Zwolle en Raalte waren in den loop van den dag aangekomen. Zij gingen met de te Deventer gevestigde brigade des avonds uit om de orde te bewaren. Twee aan twee ver spreidden zij zich te paard door de ver schillende straten der stnd. In sommige achterbuurten en stegen werden uit de woningen keisteenen op hen geworpen. Een hunner kreeg er twee in de rug, een ander kreeg met een stok een he- vigen slag op den arm. Zeven personen werden wegens verzet tegen de politie in arrestgenomen. Demaréchaussèes moesten van hunne sabels gebruik maken. Menigeen kreeg een gevoeligen slag. Enkele malen schoten zij ook in de lucht. Om ongeveer 12 uur was de orde hersteld en om ongeveer 1 uur rukten de maréchaussées naar hunne kazerne. Zondag was het ge durende den dag zeer rustig. Door de ambtenaren der belastingen te Vlodrop, bijgestaan door maréchaus sees, is aldaar een waggon landverhuizers van een gewonen trein afgehaakt, daar nader bepaald is, dat die lieden alleen per extra-trein, zonder op ons grondge bied stil te houden, mogen worden door gelaten. Bunschoten. De gehouden Unie collecte in de Geref. Kerk te Spakenburg, heeft opgebracht f55,901/,. Behalve de Unie-collecte werd in het afgeloopen jaar te Spakenburg gecollecteerd f197,901/,. Ds. Gelderman te Opperdoes heef. het beroep naar de Ned. Hervormde gem alhier aangenomen. Aanstaanden Zondag 11 Sept. zal de godsdienstoefening in de Rem. kerk alhier geleid worden door Ds. A. K. E. Horst, predikant bij de Rem. gemeente te Lochem. Het schriftelijk examen voor den hoofdcursus is o.a. met goed gevolg af gelegd door de heeren van Doorn, van Balluseck, Fischer, Voorduin, Watiin, Vieweg, Kole, Bosschart, Daniels, Jager, Tours en Staal, allen sergeant bij het 5e. reg. Infanterie. Een anecdote uit het leven van een g.-oot toonkunstenaar. 2) „Hendrik is onlangs twee en twintig jaar geworden, en heeft voor de conscriptie moeten loten. Hij beeft een ongelukkig nommer ge trokken, zij hebben bem weggevoerd en staat nu mijlen ver van hier te Kijssel op schildwacht, met een geweer op zijn schouder. Is die gedachte alleen niet reeds genoeg, mijnheer om een jong meisje te doen schreien Maar wat moet ik er aan doen?" „Kunt gij geen plaatsvervanger krijgen?" Een treurige glimlach ging haar antwoord vooraf. iGij spot met een arm meisje," zeide zij. »Een remplac;ant1 Hoe zon ik datkunuen? Bovendien, zij zijn dit jaar zeer hoog in prijs, daar er veel kans op oorlog is. Vooral niet onder de vijftienhonderd franc." Paganini nam Louisette's hand in de zijne en drukte die recht hartelijk. „Is het niet meer, Louisette, wel nu, droog dan uwe tranen. Ik zal u de vijftien honderd francs op de eene of andere wijze weten te bezorgen vertrouw op mij, en wij zullen zien, wat er voor u gedaan kan wor den." Toen hij dit gezegd had, schreef Paganini het volgende in zijn zakboek Denk aan een concert ten behoeve van Louisette eD haar geliefde." De tijd ging voorbij en de winter kwam. Tegen het einde van November zeiden de doctoren, toen Paganini hun vroeg, wanneer hij zijne gewone bezigheden weder zou kun nen opvatten. „Wij moeten nu niet weder gaan afbreken, wat wij eerst hebben opgebouwd. Voor dat het weder lente wordt, kunt gij aan zoo iets niet denken." „Zeer goed, docter," antwoordde de vir tuoos, „ik geloof, dat ik er mij iu zal moe ten schikken." Paganini veranderde intusschen niets in zijn leefwijze. Hij kwam met de overige be woners der villa niet meer in aanraking dan hij gewoon was, en zijne gesprekken met Louisette waren zijne eenige afleiding. Zijne belofte aan bet jonge meisje betreffende de vijftienhonderd francs stond hem steeds voor den geest, vast besloten om van het eerste oogeublik, dat hij op zijne krachten vertrou wen kon, ziju plan ten uitvoer te brengen. „In den loop van den winter denk ik het te zullen kunnen volvoeren," dacht bij „in Januari of Februari zal ik een concert aankondigen," De tijd ging voort en de kerstavond brak aan met zjjn tallooze lichten en zijne liefdadige bedoelingen en vroolijke gezichten. Alles was op Lutaetiaua betzelfde gebleveu. De oude dames suapten nog eveu als te voreu onder het gebruik barer koffie iu de gezelschapskamer en waren, zoo het zijn kon, nog meer onmeedoogend iu hare oordeelvellingen dan vroeger. Het is io Frankrijk de gewoonte den Kerstavond te vieren even als bij ons den St. Nicolaas-avond; vooral zien de kinderen reeds dagen te voren dien avond verlangend te gemoet. Een oude schoen of klomp wordt dan onder den schoorsteen gezet en allen begeven zich ter rust. Een goede geest daalt dau des nachts uit den schoorsteen af en legt speelgoed en lekkernijen en andere kinderlijke zaken, in en bij de klomp. Met het aanbreken van den Kerstmorgen zijn dan, even als bij ons, de kinderen reeds wakker, en sluipen blootsvoets naar de woonkamer, om te zien, wat de goede geest hun gebracht heeft. Op den dag voor het Kerstfeest, waarvan wij nu spreken, zaten de oude dames aan de ontbijttafel en Paganini was weder het onder werp harer spijtige gesprekken, en een op merkzaam aanschouwer zou alras bemerkt hebben, dat er eeue kleine samenzwering gesmeed en de houten klomp hierbij herhaal delijk genoemd werd. Zoodra iemand buiten het edele vijftal haar naderde, zwegen alleu stil. „Alles is nu immers voor dezen avond goed bepaald en geregeld?" zeide de eene. „slijt gij bevreesd? Houd u maar goed, en het scheepje zal goed van stapel gaan," was het antwoord. En de dag ging in rust voorbij en niet de minste zinspeling werd op den bouten klomp gemaakt, zoo min als op het komplot der vijf oude vrijsters, of op Paganiui's gril lig en zonderlingheden. Na het eten zat Paganini in een stil hoekje der gezelschapskamer, en las eene novelle onder het drinken zijner koffie. De oude vrijsters speelden whist en waren in gespannen verwachting. Op eens werd er een geraas gehoord, van getwist buiten de kamer, en de oude dames spitsten hare ooren ofschoon Paganini er niet het minst acht op scheen te slaan. „Wat kan dat rumoer beteekenen vraag de eene van de whistpartij. Op hetzelfde oogenblik kwam Louisette binnen, en gaf het antwoord op deze vraag. „Dames," zeide zij, „daar is een kruier met een groote doos en wij weten niet, wat wij er mede zullen aanvangen." „Voor wie is zij?" „Het adres is zoo slecht geschreven, dat niemand onzer het kan ontcijferen." „Dan is het beste, dat gij haar hier brengt." Door den kruier geholpeu, bracht Louisette de doos binnen. Het was een groote houten doos, stevig toegemaakt en waarop met groote letters geschreven stond„Voorzichtig te behandelen." Hierouder, maar met veel kleinere stonden de woorden, „Voor Mr. Nicolo Paga nini." „Hoe kondet gij zeggen, dat het adres slecht geschreven was, Louisette?" zeide eene oude dame met scherpe trekken, spitsen ueus en dito kin, eene martelares van do jicht en booze luimen, „Het is zoo duidelijk mogelijk geschreven. De doos is voor onzen gevierde virtuoos." Nog sloeg Paganini geen acht op betgeen er plaats greep. Hij was geheel verdiept in zijne lektuur, en bemerkte niets van de oude dames uoch van haar gesnap. Toen hij de stem van Louisette vernam, zag hij plotseling op. Zij naderde bem en zeide „Mijnheer Paganini, hier is eene doos voor u." „Eeue doos? Wat voor een doos?" „De doos, die de kruier zooeven bier ge bracht heeft en waarover de dames juist spraken." „Ik heb niets gehoord. Laat eens zien, wat het is. Hij dronk eerst zijn kop koffie uit en naderde toen den kruier, die als schildwacht bij den doos had postgevat.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1