Gemengd Nieuws. J. F. STEENMETSER. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Jt - Correspondentie. ADVERTENTIËN. H 0 0 Gr L A N D bij Amersfoort. obwe Geuecskundo, perkti zonder naar de gemeente Vrijenban vertrekken, dewijl in die gemeente besmettelijke vee ziekte moet zijn uitgebroken. De militairen zullen daar den dienst der maréchaussee vervullen, om de ver spreiding dier besmettelijke ziekte tegen te gaan. De stalmeester van H. M., de rit meester baron Bentinck, is door den groothertog van Saksen Weimar benoemd tot commandeur met de ster der Orde van de Waakzaamheid en van den Wit ten Valk. Dezer dagen werd de nieuwe cur sus aan de Haarlemsche kookschool onder zeer gunstige omstandigheden weder be- gonnen. De beschikbare localiteit is ter nauwernood voldoende; 26dames-leerlin gen in verschillende groepjes volgen de lessen, en er is wederom eene candida- tenlijsl voor Januari 1893. De cursus der voedingsleer, gegeven door mej. Maarseveen uit Amsterdam, wordt door alle leerlingen gevolgd, zoodat de localiteit bijna te klein is om haar allen te bevatten' Te Tiel w.rdl Vrijdag den 23. Sep tember aanstaande een groote najaars paardenmarkt gehouden. Hel militaire schouwspel, Dinsdag te Meerveld bij Apeldoorn gehouden heeft veel belangstelling getrokken. In heel Apeldoorn was geen rijtuig meer te krijgen. Zij, die 's morgens vroegtijdig waren uitgereden, zullen ongetwijfeld het meeste genoten hebben. YVanneer men van Soeren den grintweg naar Uddel volgde, passeerde men aan weerszijden, dicht bij Uddel, de Meervelderheide, de plaats, waar straks het treffen der troe pen zou plaats hebben, nu nog geheel en al onbevolkt; eene verbazend groote vlakte, aan bijna alle zijden door bosch begrensd. Een zeer eigenaardig gezicht leverde het aankomen der toeschouwers op; het grootste contingent werd natuurlijk door bewoners van Apeldoorn geleverd, ter wijl voorts uit Deventer, Twello, Zutphen en uit verdere omliggende plaatsen een groot aantal belangstellenden, allen per rijtuig, zich naar Uddel begaveD. Te ongeveer half elf kwamen H.H. M.M. de Koninginnen, in een rijtuig met 4 paarden bespannen, met gevolg op het terrein, waar de generale staf zich aan stonds bij H.H. M.M. voegde. Nu kon men langzamerhand in de verte teeds zwarte stippen onderscheiden, welke wel dia bleken troepen te zijn, vooral toen het eerste schot van de kant van Puiten, alwaar het 3. regement huzaren inge kwartierd lag, over de heide rolde. Spoe dig zag men hier en daar uit het bosch troepjes aankomen, die na door kanon schoten hunne tegenwoordigheid te heb ben aangekondigd, en zich tot een ge heel te hebben verzameld, een aanval op de tegenpartij, die zich insgelijks verza meld had, ondernam. In volle vaart ren den het 1. en 2. regiment huzaren en het 3. regiment tegen elkander in, tot zij op misschien een paar meter afstand halt hielden. Hierna vertrokken H.H. M.M. omgeven ui' :<Ia' K.h staf, van het terrein om, even ts zoo toean-bouwers deden, het een en I me rijtuigen te gebruiken. (i) feesten na een halfuurtje ter ug liest, *jïi, werd door de troepen voor aar M.M. gedefileerd, waarbij zich de id. jnde artillerie ook aansloot, eerst a inkli gzaam, daarna in galop. ''iteri/Hierna werd rust gehouden, en zoch- tellii i daarna de troepen hunne kwartieren 'scbit eder op. H.H. M.M. hadden zich inmid- dag Is naar het paleis »Het Loo" begeven hooT ,i aldaar het déjeuner te gebruiken en eni 1 geloof haast, dat dit veel beter voor bem zou zijn dan mijn eenvoudige, stille geaardheid. „Maar aangezien dit nu niet zoo is, moet gij maar denken, dat gij hem aangetrokken hebt, juist zooals gij zijt, en hem in ieder geval antwoorden. Papa heeft mij zeer op het hart gedrukt, u over te halen een be sluit te nemen, en, raiju kind, ik geloof dat dit voor uw rust het beste is." »Als hij hier was zou ik ja moeten zeggen." „Dus uw vader mag uwe toestemming schrijven Het jonge meisje aarzelde weder. „Ach mama, ik weet 't niet; wacht tot we te huis zijnzoolang wil hij nog wel wachten. Wat zal oom Frans zeggen als hij mij, thuis komend, niet meer terug ziet juist zooals ik ben henengegaan „Ge weet mijn kind, dat uw voogd dadelijk zou toestemmen, indien het met uw keuze overeenkwamook hij heeft informa ties ingewonnen, die zeer voldoende waren. Von Ellersleben is van goede geboorte, heeft fortuin en drijft een prachtige zaakwat wilt ge meer?" „Het is alles waar, wat u zegt, mama. Woonde hij maar in Holland, en kon ik nu en dan bij u zijnMaar nu, te moeten scheiden van u en papa en oom Frans ik kan niet! Ik kan niet!" Zoo pralend wareu ze bij een kromming in den weg gekomen en stonden plotseling tegenover den dorpspredikant, die uit een 'zijpad te voorschijn kwam. (Wordt vervolg.) Toen nu de toeschouwers zich ook van het terrein begaven, brak er aan de uit spanning aan het Uddeler Meer nog een gezellig uurtje aan. Zoo druk zal hel wel in geen jaren aldaar geweest zijn, mis schien niet spoedig meer worden ook. Des namiddags begon het in Apeldoorn weder drukker te worden, toen de troe pen terug waren. HH. MM. de Koninginnen begaven zich te 6 uur per extra-trein van het Loo naar Soestdijk. Van het hoofdcomité van de Neder- landsche vereeninghet Roode Kruis is de volgende circulaire uitgegaan: 's Gravenhage, 12 Sept. 1892. »Aan de commité's en correspon denten." Het dagelijks bestuur van het hoofd comité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en ge wonde krijgslieden in tijd van oorlog acht zich verplicht, voor het onverhoopt geval, dat ook hier te lande eene cholera- epidemie uitbreekt, uwe aandacht te vestigen op den inhoud van artikel 26 van de in '1877 vastgestelde algemeene regeling van de werkzaamheden der vereeniging, luidende: „Zoo bij algemeene rampen (watersnood, epidemiën als ander zins) werkdadige hulp tot of het verstrekken van materieel voor de verpleging van hulpbehoevenden dringend noodig wordt geacht, zijn de comité's bevoegd daartoe over te gaan, zoolang daarin niet door anderen wordt voorzien." Wordt eventueel uwe hulp ingeroepen in naburige gemeenten en bestaat in eigen gemeeutekring van hel comité geen behoefte aan hulp dan zou uw perso neel en materieel tot verpleging en ver zorging van choleralijders ter beschikking kunnen worden gesteld. Het dagelijksch bestuur verzoekt met bekwamen spoed opgave te ontvangen V3n het bij u aanwezige en tot gebruik geschikte personeel en materieel, dat ter uwer beschikking is. Mocht de cholera-epidemie in hunne nabijheid uitbreken, en ter verpleging en verzorging der lijders voorlichting en hulp vereischt worden, dan kunnen zich de comité's en correspondenten met hunne aanvragen daartoe aan het lioofd- cocnité (aan het adres van den tweeden ondergeteekende) wenden met nauwkeu rige opgaaf van hetgeen, na berekening van de hulp en ondersteuning, die vanwege anderen wordt verstrekt, kan geacht worden nog noodig te zijn. Die aanvragen zullen ten spoedigste in overweging ge nomen worden. Het dagelijksch bestuur voornoemd, K. J. G. baron van Hardenbroek van Bergambacht, voorzitter. Mr. D. Polak Daniels, lid, waarnemend secretaris. Een duel. Dit middeneeuwsche gebruik, dat in ons land gelukkig tot de zeldzaamheden behoort, heeft Dinsdag avond plaats gehad op Wassenaarsch grondgebied, tusschcn Wassenaar en Rhijnsburg. Een tweegevecht op het pis tool is daar vertoond tusschen baron Gaertner von Griebenow, secretaris van het Duitsche gezantschap, tijdelijk zaak gelastigde, en markies d'Alcedo, secre taris van de Spaansche legatie, mede tijdelijk zaakgelastigde. Laatstgenoemde moet daarbij door een kogel in de rech terheup zijn getroffen. Tot getuigen dien den aan den Duitschen secretaris graaf Herberstein, secretaris der Oostenrijksche legatie en baron Von Bohlen und Halbach attaché van de Duitsche legatie, en aan den Spaanschen secretaris: giaaf Van Rechteren en de heer De la Motte, eerste secretaris der Fransche legatie. De aanleiding tot dit duel moet, zegt het Vadvan geheel privaten aatd zijn. Het schijnt, dat geen geneesheeren naar de plaats van het tweegevecht door de partijen zijn medenomen. Althans de verwonde werd 's avonds in een rijtuig, zonder dat hem een verband was aange legd, naar het Hótel des Indes gebracht. De kogel, die tot op het heupbeen was doorgedrongen, is gisteren voor 12 uur met goed gevolg uit het lichaam van den ge troffene verwijderd door de dokters Van der Hoeven en Feith, die eerst Dinsdag avond bij den markies in het hótel ont boden, derhalve als geneeskundigen in geenerlei betrekkingen tot het duel staan. De justitie heeft proces-verbaal opge maakt en een instructie geopend Dadelijk nadat de schoten vandeduel- lanten waren gevallen, snelden op het gehoor in de Wassenaarsche duinen de surveilleerende jachtopziener en rijksveld wachter toe. Deze beambten dachten stroopers te zullen vinden, maar troffen zes heeren aan, die den vprwonde om ringden en verbonden, zoodat degekwetste ten slotte toch niet onverzorgd huiswaarts is gekeerd. Het vervoer geschiedde in een vigelante, die nabij de plaats der ontmoeting wachtte. De polilie-beambte vroegen al de aan wezigen de namen af en kregen hun naam kaartjes, die gedeponeerd zijn op het parket van den officier van justitie. Naar het D. v. N. verneemt, doet zich het ergerlijk geval voor, dat dage lijks wagonladingen koopmansgoederen uit Hamburg aankomen, die niet vooraf gedesinfecteerd zijn. De ingestelde staats-commissie voor het vraagstuk van de droogmaking der J Zuiderzee is gisteren voor de eerste maal saamgekomen in de Tréveszaal te 's Hage en werd door haar voorzitter, den Minis ter van Waterstaat, geïnstalleerd. Hoewel daarvan reeds sedert lang sprake was, is eerst onlangs door de di rectie der Rijkspostspaarbank aan den Minister van Waterstaat in overweging gegeven het maximum-bedrag, waarvoor den inleggers rente wordt uitbetaald, te verhoogen. Onze oudere zuster, nde Amers- foortsche couiant," houdc het ons ten goede, dat wij haar bericht omtrent de te geven tooneelvoorstellingen anders gelezen hebben, als nu blijkt, dat zij heeft bedoeld. Niet gedurende de a. s. kermis, maar gedurende de kermisweek, dat is dus geheel onafhankelijk van het al of niet houden der kermis, zouden toch volgens haar de voorstellingen plaats hebben. Daar een dusdanig bericht bij hen, die van dergelijke voorstellingen niet kunnen genieten, allicht ontevredenheid zou ver wekken en aanleiding geven tot onge regeldheden, spraken wij onze verbazing daarover uit: en deelden tevens mede, dat, wanneer er dit jaar geen kermis mocht zijn, gedurende de week, anders voor deze feestelijkheid bestemd, (Kermis week) door den burgemeester geenerlei publieke vermakelijkheden zouden worden toegestaan. Bij de Donderdag gehouden aanbesteding voor de levering van fourages ten dienste der paarden van de troepen alhier in garnizoen van af 1 Nov. 1892 tot 31 Oct. 1893 was van drie inschrijvers de Crrna H. Gerritsen alhier de laagste, tegen de navolgende prjjzen: delOkilogr. hooi 56 cents, de 10 kilogr. stroo 24 cents en de 10 kilogr. haver 83,5 cents. 340ate STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Trekkiug van 14 en 15 Sept. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 5975. PrJjzeu Tan f70. 5945 5967 6948 7721 15552 en 19569. Te zamen 7 prijzen Zonder prjjs zijn uitgetrokken 4744 5956 5972 6966 7696 7715 7716 7728 7730 13497 13512 13530 14627 14640 14670 14685 14694 15517 19528 19555 en 19565. Volgende trekkingen geschieden van 2023, 2730 Sept. en van 48 Oct. Ingebleven zijn, nevens de premie van f30.000 van de laatst uitkomenden prijs van flOOO of hooger, en de premie van f3000 voor het laatst uitgeliokken lot, de hoofdprijzen van f 100.000,150.000, f15.000, f 10.000, f5000, f2000,3a f1500 en 49 van f 1000, alsmede 54 van f400, 63 van f200, 139 van f 100 en 3010 van f70. Loten zijn nog verkrijgbaar a f3 50 per V20. Hoogland. Maandag is door Mevrouw de Baronnes Van Boetzelaer aan alle kindei en der openbare School het portret van H.M. Koningin Wilhelmina, in een lijstje gevat, uitgereikt. Ook de Burge meester was tegenwoordig. De kinderen waren overgelukkig en uitten hunne blijdschap door een lied aan te heffen ter eere van H.M. en na afloop eens uit volle borst te zingen: sLang zullen zij leven" ter eere van Baron Van Boetse- laar en Dr. Verloren van Themaet, aan- wien zij deze feestgave te danken hebben. Woudenberg. Door den Raad dezer gemeente is, met het oog op de elders heerschende Cholera, besloten aan de firma Dijkerman en Buijzerd, te Breda, de levering op te dragen eener verplaatbare houten ziekenbarak voor 4 personen, met kamertje voor den oppasser enz. Regenmakers. Te Saint Pou, een dorpje aan de Gartempe, een onbedui dend riviertje in het Noorden van Frankrijk, bestaat geen kerk. Een heilig beeld, dat daar in het dorp in hooge waarde wordt gehouden, wordt daarom eenvoudig in een hoek van een der dorpswoningen bewaard. Het is een oud houten beeld, afschuwelijk beschilderd, dat, wanneer de regen zich wat al te lang laat wachten, in plechtige optocht wordt rondgedragen. Verhoort het beeld de beden der inwoners niet, dan wordt het oneerbiedig in een kleine naburige fontein gedompeld, onder de bedreiging »het te zullen verdrinken." Dan komt natuurlijk de regen dadelijk! Het leven in de Transvaal. In eene particuliere correspondentie in de Arnh. Ct. uit Boksburg (Transvaal), wordt ge waarschuwd tegen het aannemen van ambtenaarsbetrekkingen in Zuid-Afrika, op voorwaarden, die in Hollandsche ooren verleidelijk klinken, doch feitelijk vaak onbeduidend zijn ten opzichte der levens behoeften in Zuid-Afrika. Do correspondent schrijft: »Van den spoorweg sprekende, is het tijd een woord te zeggen over de aan neming van Hollanders in dienst der Zuid- Afrikaansche Spoorwegmaatschappij. Het is een woord van waarschuwing In Holland verbindt zich een beambte bij deze Maat schappij voor een tijdperk van minstens 4 jaren, tegen een maandelijksch salaris van 10 tot 12 pond, en voorschot voor reiskosten. Tevens verbindt hij zich de Maatschappij één maand te voren kennis te geven, wanneer hij zijn ontslag wenscht, maar kan zij hem te allen tijde zonder opgaaf van reden ontslaan. Het is niet noodig te spreken over den zwaren dienst hier, het is heter, dat ik uitreken, waar het salaris blijft, hetwelk de Maatschappij zoo genadiglijk toestaat. Kost en inwoning per maand minstens 6 pd. st. (feitelijk is in deze som inwoning niet begrepen, omdat de Maatschappij soms zelf voor woning zorgt)bewasschirg per maand 1 pd. st.kleeding en schoenen per maand 1.10 pd. st.; terug te betalen voor vooischot reis 2 a 3 pd. st. blijft een verdienste van pl. m. nihil per maand, waarvoor de duizenden andere hier be- noodigde kleinigheden gekocht moeten worden. En deze verdienste met de voortdurende kans, om ontslagen te worden, indien de een of andere leeglooper zich opdoet, die goedkooper werken wil, en zich dagelijks tegoed wil doen aan brood en worst! Geen ambtenaar, uit Holland komende, kan hier werken onder de 15 pd. st. per maand, tenzij hij alle geriefelijkheden van huis wil missen niet alleen, maar zich behelpen als een Kaffer, zich kleeden als een bedelaar en werken als een slaaf. Een feit is het, dat goede, degelijke ambtenaren ontslagen worden of verlaagd in rang zijn om geringe redenen, maar werkelijk omdat zooveel goedkooper amb tenaren uit Holland gekomen zijn. Iedereen bedenkte zich goed vödr hij bij de Maatschappij een betrekking als ambtenaar voor 10 of 12 pd. st. aan neemt en de voorwaarden daaraan ver bonden, onderteekent! Beter blijve hij in Holland, dan in den vreemde eene armoe dige positie aan te nemen BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN 8 Sept. Reijer, z. van Reijer Beek en Meena Oostman. 9 Sept. Pieter, z. van Meindert Schreuder en Klassinc van den Esseuburg. Johanna Gerarda, d, van Hendrik van Doorn en Johanna Akkerman. 10 Sept. Hiekelina Catharina Johanna, d. van Sijtze de Jong en Catharina de Vries. 11 Sept. Alida, Maria, d. van Hubertus Schoonderbeek en Johanna Maria Hammers. 14 Sept. Hendrik z. van Hendrik van do Kolk en Johanna Collet. Wilhelmina, d. van Nicolaas Scheerder en Johanna Elisabetha van Empelen. ONDERTROUWD: 9 Sept. Leopold Eg- bertus Beers en Johanna van der Hoogen Gerardus Hendricus Lowensteyn en Johanna Kraanen. 15 Sept. Jacob de Hertoch en Helena Elisabeth Boerwinkel. Rijk van Hoeijen en Jannetje Stikvoort. Lodewijk van Dommelen en Gerritje Johanna Catrina Blok. GETROUWD: 14 Sept. Jan Koning en Hendrika Ruijtenberg. Jan Karei Wendt en Aartje van Ree. Breuuis Hendrik van Zoeren eu Rijkje Malestijn. OVERLEDEN 8 Sept. Johannes Bar- tkolomeue Oelp, 4 tu. 9 Sept. Petrus Welling, 65 j. echtg. van Geertruida van den Uithoorn. Johannes Hendrikus van de Wijngaard, 10 m. 10 Sept. Johanna Cristina Gouw, 6 m. Louis Johannes Posthouwer, 6 j. Gerarda Stikvoort, 53 j. wed. van Arie Hoksbergen. 11 Sept Sa muel Mozes van Beek, 12 d. Catrina Maria Johanna Stork, 14 j. 14 Sept. Antoon Vogelzang, 1 m. Bunschoten. GEBOREN27 Aug. Peter, z. van Jan van de Geest en Aartje Kroon. 1 Sept. Hendrikus, z. van Jan ter Haar en Lubbertje Camphorst. 5 Sept. Marta, d. van Klaas de Harder en Magteltje Blokhuis. 13 Sept. Rutger, z. van Willem vau de Kolk en Evertje Nagel. 14 Sept. Jannes, z. van Jan Bast en Trijntje Varenkamp. GEHUWD: 3 Sept. Gerrit MuijsenEibertje Koelewijn. OVERLEDEN16 Augst. Wouter Roos, 5 maanden. 9 Sept. Annetje llouvoet, geh. met Evert Nagel 85 j. Leusden. OVERLEDEN: 11 Sept. Evert Hoender- daal, oud 48 j. echtg. van Teuntje Schuur man. Stoiitenburg. GEBOREN 13 Sept. Hendrik z. van Jacob van Burgsteden en van Jaunetje Hart- man. OVERLEDEN: 11 Sept. Rijkje Smit, oud 5 m. Woudenberg. OVERLEDEN 8 Sept. Levenl. aang. Kd. vr. gesl. vau Willem Kolfschoten en Arrisje van Eeden. 11 Sept. Levenl. aang. Kd. maun. gesl. van Jan Bruggink en Alida van Donkelaar. 12 Sept. Willem van Vlas- tuin, gehd. met Cornelia Bruggink, 52 j. AMERSFOORT, 16 September Tarwe 0.— a f 0.— Rogge - n.— 0. Uien - 0.— >t 0.— Appelen 3. 5.— Peren 5. - 7.— kleiaardapp. - 0.— - 0.— Zand - 1.20 1» 1.70 Hoendcreieren - 4.— J» 4.60 Boter - 1.15 1.35 Margarine - 0.— n 0.— Zoetem. kaas - 0.— n 0.— Kippen - 0.60 V 0.80 Kuikeus 0.80 1.25 Piepkuikens - 0.30 i» 0.60 Ganzen - 0.— 0.— Eendeu - 0.— 0.— Jonge - 0.60 0.80 Hazen - 1.50 i» 2.— Wilde konijnen - 0.— 0.— Tamme - 0.20 n 1.— Duiven - 0.40 it 0.60 Biggen - 7.— - 10.— Zeugen - 40.— - 60.— Schrammen - 18.— i) 24.— Guste koeien - 0.— i» 0.— Kalf - 0.— 0 Kalfvaarzen - 0.— ti 0.— Pinken - 0.— n 0.— Pinkstiereu - 0.— tt 0.— marktbericht. per 1 hecto- litvr. kilo. per stuk. per stuk. Aangevoerd wareu ongeveer heet. Tarweheet. Roggeheet. Boek weit; 50 beet. Appelen 30 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen 200 heet. Zand- aardappelen; 8000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 1200 kilo Boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; 120 Biggen; 2 Zeugen en 10 schrammen. Gevonden op den openbaren weg Een gele kanarie-vogel. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Het ons door Y. ter plaatsing gezonden artikel, In antwoord op het ingezonden stuk van X. kan, om de bewoordingen waarin het is uitgedrukt, niet worden opgenomen en ligt ter beschikking van den inzender. De Redactie. A. S. Amersfoort. St. Anna bij Nijm (voorheen J. en N. WESSELING) Gesch. Platen, grenen- Juffers, Beveel: tegen bi N. B. Balken 20 tot 5! Sands balken 1 16 tot 3: Heeren gepl. jttens, Ameri1 dters, Ne zich ook out, Vuren i elen, eiken-I Pitchpine^ sparrenJ j£ 0 i jke prijzen aan "uren Riga Kroon n/i» dms. soort, in alle afmetingen, van voet. maats-onder- en bovenmaats- loort, in alle afmetingen, van oet. chitecten en aannemers voor bestekhout gorden beleefd verzocht om lange lengterri'Audig te bestellen, daar die slechts op verlaufWl1 tuur de vereischte afmetingen worden gezaag Hoogachtend, AanbevelJ Concurreerende prijzen. Bij Blankwaart en Schoonhoven, Uitgevers le:)e^Hravenhage, is verschenen en bij eiker» soqeden Boekhandelaar ver krijgbaar, de ld aflevering van: OïlIS KUHNE, jjk en Raa trijp 1 e een Leerb en zieken. In D u i t Sch 1 a n d een enorm SÊccès, dat jaar tijds 4 drukken I werden. Bij het verschijnen derMwtfïTè af! wordt de prijs van het werk verhoogd! ver voor gezonden 6 a tl. A 45 ets, d dit werk zulk innen een paar al uitverkocht

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2