NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Oficiëele Publicatiën. I binnenland. ONDER 'T OORDEEL. No. 76 Woensdag 21 September 1862 Een- en-twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. F euilleton. AMIBSF001TSCIE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. .Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER. Amersfoort. ADVERTENTIE Ni Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 26 der militietvet, tijdelijk gewijzigd bij art. 1 letter h. der wet van den 4. April 1892, (Staatsblad No. 56), Doen te weten, rial het register van inschrijving over het jaar 1892 en de alphabetische naamlijst, bevattende de ingeschrevenen voor de lichting der natio nale militie voor 1893, gedurende acht dagen, te rekenen vari beden, van 's voormiddags ÏO tot 1 uur des namid dags, ter Secretarie voor eenieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Commissaris der Koningin bezwaren kunnen worden ingebracht dour middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, intedienen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, den 19. September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. W. A. CROOCKEWIT, Weth. 1°. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Saatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door Willem Schimmel ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van eene brood- en koek- bakkerij in het perceel alhier gelegen aan het Havik wijk F, No. 458, bij het kadaster bekend onder Sectie E, No. 668, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag den 3. October aanstaande, des vooimiddags ie elf uien, gelegenheid ten raadhuize woiut gegeven om, ten overstaan van het gemeentebe stuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting inlebrengen. Amersfoort, den 19. September 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth. 1°. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Cholera Aziatica. In het weekblad van het Nederlandsch tijdschrift voor geneeskunde van 17 Sept. geeft prof. I)r. W. Nolen de koi te inhoud weer van de cholerabeliandeling, uitvoerig beschreven door Prof. Cantani, in de Bprl. Klin. Wochenschrift van 12 Sept. jI Oanlarn en de meest uitstekende artsen die te Napels gepractiseerd hebben ge durende de cholera-epidemie van 1884 en 1888, zijn, op grond van eigen erva ring, tot de conclusie gekomen, dat de aanwending van de warme tannine- enteroklyse een redmiddel is voor clio leralijders in het beginstadium. Cantani heeft opgemerkt, dat in elke cholera-epidemie gevallen voorkomen, waarbij de dood dan eens veroorzaakt wordt door indikking van 't bloed, dan weer door cholera-vergifliging waarbij de patient plotseling bezwijkt zonder dat nog belangrijke hoeveelheden vocht in 't darmkanaal zijn uitgescheiden. Om derhalve de cholera te genezen moet men trachlPn: t". de vermeerdering der bacteriën in het darmkanaal tegen te gaan, om alzoo de productie van gif te beperken; 2°. liet in het darmkanaal aanwezige gif onschadelijk ie maken; 3°. het reeds in het bloed opgenomen gif tot uitscheiding te brengen; 4". de indikking van het bloed op te beffen. Het is daarom goed, dat de patiënt geen tijd verloren laat gaan en iedere diarrhee gedurende een cholera epidemie als verdacht beschouwt en derhalve on- middelijk de hulp inroept van zijn genees heer, opdat hij direct de behandeling kan aanvancen in 't beginstadium. Het doel van mijn schrijven is thans U in weinige regels mede te deelen, boe piof. Cantani zijne patiënten behandelde opdat met deze wetenschap toegerust, een ieder de behandeling zelf kan aanvangen gedurende nat de medicus wordt geroepen. Immeis, hoevele plaatsen zijn er niet, waar uren in den omtrek geen geneesheer is, plaatsen waai één medicus is, die in lijden van hevige epidemie onmogelijk een teder spoedig met zijn hulp kan bijstaan, terwijl toch alleen redding mogelijk is wanneer de ziekte in het beginstadium wordt be handeld. De doctoren Manfred en de Simone, leerlingen van Cantani hebben onrlei zijn leiding proeven genomen en zijn tot de conclusie gekomen, dat het acidum tan- nicum looizuuri» 1 pet. oplossing bij 37° Celsius niet alleen de cholera bacil len binnen l'/t uur volkomen doodt, maar dal ook het door die bacterien geprodu ceerde gif daardoor onschadelijk wordt gemaakt. Aangezien bij cholera de bacteriën in bet darmkanaal zich bevinden, geeft hij, de beroemde Cantani, zijne cholera-pa- tienten oumiddelijk een lavement van 20 gram looizuur, opgelost in 2 liter gekookt water, dat daarna wordt a/ge koeld tot 3S40° Celsius. Mer. doet deze oplossing in een eenvoudige irriga tor van 2 liter inhoud, waaraan zich bevindt een lange guttapercha slang met canule, men overtuigt zich, dat de vloei stof een warmte heeft van 3840o C. door gedurende 5 minuten er een ther mometer in te plaatsen, hangt de irti- gator daarna op l'/j Meter hoogte en zet ten slotte het lavement. Cantani voegde bij die oplossing 2030 druppels laudanum, doch daar laudanum een gevaarlijk remedie is in handen van leeken, raad ik de lezeis aan dit liever aan den medicus over te laten. Zoodra de patient weer ontlasting heeft gehad, wordt een nieuw lavement ge geven. In enkele gevallen waren 3 a 4 clys- mata voldoende op één om dag het doel te bereiken, in andere gevallen moest een grooter aantal en gedurende verscheidene dugen worden aangewend. Als drank kan gebruikt worden een oplossing van 60 druppels verdund zout zuur in éér. liter goed gekookt water. Cantane zegt: »Er bestaat practisch, ik kan het na rijke ervaring uitdi ukkelijk zeggen, ten minste tot heden toe geen beter, geen gemakkelijker aan te wenden, geen wat de uitslag betreft meer zekei middel, om de vermeerdering dei choleia- bacilleri in den darm te beperken, het door hen geproduceerde gif onschadelijk te maken en den cholera-aanval in het eerste stadium abortief te doen eindigen." Nadat de lavementen gegeven zijn, wikkelt men de patient in wollen dekens en legt warme kruiken aar, en geeft liern goeden portwijn of champagne. Intusschen kan dan de geneesheer ge komen zijn, die dan verder de behande ling op zich neemt en tevreden de patient kan verlaten met het idee „Goddank, het is niet te laat!" F. U. OCKERSE. Utrecht, 20 Sept. 1892. De vergadering der beide Kamers der Staten Generaal is Zaterdagmiddag door Z. Ex. den Minister van Binnenl Zaken, namens H. M. de Koningin-We duwe, Regentes, gesloten met de vol gende aanspraak: Mijne Heeren! «Het afgeloopen zitlingjaai was hoofd zakelijk een tijdperk van vooi hereiding. Toch kwamen gewichtige maatregelen door Uwe medewerking lot stand. Zoo werd de uitbreiding van het land bouw- en van het ambachts-onderwijs door ondersteuning uit 's Rijks schatkist bevorderd. Tijdelijke maatregelen zijn getroffen tot ondersteuning van te zwaar belaste gemeenten. In de versterking der nationale militie werd tijdelijk voorzien. Tot verbeting van 's Rijks belasting stelsel zijn wetsontwerpen ter invoeiing eener nieuwe directe belasting en ter afschaffing of vermindering van schade lijke heffingen, door de Tweede Kamer der Siaten-Generaal goedgekeurd. Zij wachten thans verdere afdoening. De Koningin-Weduwe, Regentes heeft mij opgedragen aan u, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor den ijver, door u opnieuw ten koste gelegd aan de bevordering van 's lands belangen. Door de Koningin-Weduwe, Regentes, daartoe gemachtigd, verklaar ik deze zit ting der Staten-Generaal in naam der Koningin gesloten. Vereenlflde Zitting der beide Kamers. Met het gebruikelijke ceremonieel, begaf H. M. de Koningin zich gisteren naar het gebouw der Staten-Generaal ter opening van het nieuwe zittingjaar. H. M. las daar de volgende TROONREDE. Mijne Heeren! Bij de hervatting van uwen arbeid mag ik, rnet een gevoel van dankbaarheid, in menig opzicht bevredigende mededeelin- gen geven omtrent den stand van land en volk. De betrekkingen tot alle buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Zee-en landmacht zoowel hier te lande als in de koloniën, kwijten zich hij voort during op loffelijke wijze van hare taak. De uitkomsten van den oogst en de toestand van den veestapel zijn gunstig. Hetzelfde kan niet in alle deelen worden gezegd omtrent handel, scheepvaait en nijverheid. De algemeene gezondheidstoestand is bevredigend. Besmettelijke ziekten, die zich in den loop des jaars vertoonden, behielden een plaatselijk karakter. Door do in het buitenland lieerschende Aziatische cholera werd in de laatste weken de volksgezondheid bedreigd. Tot dusverre mocht ons land voor den voortgang de zer ziek'e bewaard blijven. Bleef de veestapel niet geheel ver schoond van mond- en klauwzeer, dut sedert geruimen lijd langs onze grenzen in het bu.tenland heerschte, de ziektege vallen bleven tot enkele plaatsen beperkt. Behalve tot verzekering van den gere- gelden gang des bestuurs en afdoening van aanhangige voordtachten, zal uwe medewerking worden ingeroepen voor gewichtige arbeid. Ter regeling van bet kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten Generaal en voor de Provinciale Staten wordt U ee- voordracht aangeboden. Voorstellen tot inve» eener en bedtijfsbe' heffing der j nen kort bei Tot oi gam versterking van haf" i»»i«.. macht, zullen U voorstellen worn daan. Wetsvooi dl achten, zoowel tot verdt. uitvoering van de bepalingen der Grond wet als lot verbetering van de wetgeving,, van de weerbuaiheid des lands eri van maatschappelijke toestanden, worden in middels bewerkt en in gereedheid ge bracht om, naarmate de vooitgang tan den wetgevenden arbeid dit mogelijk maakt, aan de overweging der Staten- Generaal te worden onderworpen. Voor Nedei land-ch-Indië zal reeds spoe dig Uwe medewerking worden gevraagd DOOR MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 3) Een donkere blos overtoog het gelaat der moeder, en haar hand drukte sterker den arm harer stiefdochter, die het wel wist hoe onaangenaam zij deze ontmoeting vond, die ze niet meer ontwijken konden. Het jonge meisje daarentegen reikte hem vrij moedig de hand„hoe gaat 't domené en uwe vrouw? Zie, dit is nu mijne mama, waarvan ik u gesproken heb, de nieuwe mama, die plotseling mij gegeven werd, en aan mijn kostschoolmeisjes-illusies den bo dem insloeg." „Ik heb mij het genoegen niet kunnen ontzeggen, mevrouw Vermande, u tegemoet te treden," sprak de predikant, „toeu ik straks in u jonkvrouw Adelheid herkende, O, ik weet het wel, dat gij veel grieven tegen mij meent te hebben, en dat uwe opeuie mijnerzijds allerminst gunstig is, maar, niet waar, ook den ergsten schuldenaar wordt nog een oogenblik geschonken, waarin de rechter hem hoort, eer hij vonnist. Gij, mevrouw, met uw fier hart en stalen hoofd waart streng toen ge weigerdet mij aau te hooren. Meden echter nu onze wegen elkander weder kruisen, nu uwe lieve dochter mijn voorspraak wil zijn, nu bid ik u een oogen blik te luisteren. Ik zou u willen wijzen op een heiligen man als David, een man naar Gods hart, die vallen kon maar toch weer werd opgericht, op eeu Hiskia, een Pe trus, een Paulus, eu zoovele anderen, die zon digden, maar tot God wederkeerden. Indien deze vielen, hebt gij dan liet recht, mevrouw, om op mij te blijven wrokken, omdat ik niet van beter gehalte was dan zij O, ik weet, dat mij veel vergeven i«, en daarom durf ik u met vrijmoedigheid de hand toesteken, en zeggen laat ons goede vrienden zijn en vergeten, wat achter is." Dit zengend lichtte hij even den driekanten steek van bet hoofd en veegde met den rooden, zijden zakdoek langs zijn grijzende haren, om de zweetdruppels weg te wisschen, die deze woorden op zijn voorhoofd gebracht hadden. In dit oogenblik zag Adelheid hem aan; zijn zwarte rok met lansre panden was van beter stoflage dan voorheen, zijn korte kniebroek was met zware gouden gespen voorzien, die men ook terug vond op den zwart gelakten lagen schoen, waar in een met een zwart zijden kous bekleed, welgevuld been stak. Terzijde en ver genoeg onder bet vest uitkomend, om een zwaren horlogeketting te doen ver moeden, bengelde een kostbare gouden sleulel. Blijkbaar waren de laatste jaren lliiantieel zeer gezegend voor dezen man geweest en hadden al zijue wederwaardigheden hem niet in ernstige moeielijkhedcn gebracht. „Een wolf in schaapskleeren," dacht Adelheid ongeduldig, doch Ada antwoordde luchthartig op het woord des predikants„dat is rond gesproken, dominé, en mijn lieve mama, die ieder een goed bart toedraagt, kan het u op den deur niet blijven verwijten, dat gij wel eens meusch waart als ieder ander. Kom moedertje wees niet langer verstoord oom Frans zou de eerste zijn om te leeren, dat vergeven en vergeten het heerlijkst werk is, dat men op aarde verrichten kan, en als er al zooveel jaren verloopen zijn, valt het vergeven gewis zoo zwaar niet meer." „Ook mijne vrouw zou zich gelukkig achten, u een bezoek te mogen brengen," vervolgde de predikant, en hij hield reeds lang de band aan de jonge vrouw toe, die echter aarzelde de bare te geven. Zij wist nauwelijks waarom, maar ze vertrouwde de woorden van den pre dikant niet. Lag hierin niet misschien een hinderlaag voor haar zelve of haren broeder, wiens vriend hij in waarheid nimmer geweest was? Eu toch stond het wel aan haar om verstoord te blijven, waar die man hare vriend schap zocht? Trad hij haar misschien niet nogmaals in den weg, omdat het lot, neen, Hooger Leiding hem tot haar voerde, omdat zij iets voor hem of zijne vrouw te doen had? Wie weet, lag niet misschien juist daar, waar zij onwaarheid en geslepeuheid vermoedde, voor haar den weg, dien zij gaan moest, 't zij voor haar zelve of anderen? Langzaam legde zij de fijne, blanke hand iu dien van den predikant; zij voelde de.n ijzigen druk zijner vleezige vingers en het werd haar koud om het hart. Een nevel rees voor haar oog en het kosfe haar moeite te spreken „weluu, het zij zoo, ik zal u en uwe vrouw ontvangen. Gedane zakeu hebben geen keer en nu alles goed is afgeloopen, wil ik er u niet langer verstoord 0111 aanzien. Kom, wanneer ge lust hebt, de keuuis met mijn echtgenoot hernieuwen, doch laat ons die verledene dagen maar liefst geheel onaangeroerd laten." „Het zou mij zeer aangenaam zijn ook met deo heer van lioogeudam, onzen burgemees ter, in vrede te leven Tot hiertoe heeft hij mij iederen pas om hem vertrouwelijk te naderen, afgesneden. Indieu gij, mevrouw de goedheid wilt hebhen hem ten mijnen gunste te stemmen „Ah zoo," dacht Adelheid, „de aap piept al uit den mouw. Het doet hem geen go d iu de gemeente, dat de burgemeester hem weinig gezind schijnt," doch ze beloofde hem er over te spreken „Dan tot weerziens, mevrouw. U heeft een allerliefst dochtettje, maar naar ik vair ler zijde vernam, zal ze 9poedig het ouderlijke huis vaarwel zoggen." Ada glimlachte en bloosde: „zoo spoedig nog uier, dominé," sprak ze verlegen. Een deugdzame huisvrouw is he tsieraad van het christelijk huis, meisje, bedenk dat," sprak de predikant zoetsappig, „en," voegde hij er bij, „als ik u een raad mag geven, ga dan geen huwelijk aan met een man, die in kerk noch kluis komt de Schrift zegt, trek geen ander juk aan met eeu ongeloovige, en ik voeg er bij, dat kan nooit goed gaan." Ada kreeg eeu kleur. Ze gevoelde zich in wendig beleedigd, doch bedwong zich met alle macht om dit niet bloot te geven wat wist die geestelijke heer van Berthold? Wat kou hij van hem weten, wijl hij hem nooit gezien had, misschien niet eens bij name kende? De pre dikant zou wel niet in Coblenz bekend zijn, en de rijke handelsfamilie kon moe iel ijk be kenden ouder I lollaudschepredikanten hebben. Veel minder met hem ingenomen dan eerst, groette zij hem koel eu ging met hure stief moeder huiswaarts, terwijl de leeraar zija weg vervolgde „die booze madam is al weer ge- wonuen," zeide hij iu zich zelf. „Men heeft v.iak gczeird deze Herder oefent een onweerstaanbare macht ooer de gemoe-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1