J. F. STEENMETSER, KEUKENMEID, Gemengd Nieuws. BUIT1ÏMDSCH OVEHZICIIT. Plaatselijke berichten. Ingezonden. ADVERTENTIËN, w. (verst\egh, Mevrouw COEOTE'ROSSON Er wordt ^&ji£aagd WERKK/kX'UW HOOGLAND bij Ajinersfoort. lIlTlllKDEL J. F. STEENMETSER. tot maatregelen betreffende het leger, d financiën, de koffie-culluur, het inlandsch onderwijs en hei mijnwezen. Andere voorstellen in het belang der koloniën worden voorbereid. Met vertrouwen, Mijne Heeren, doe Ik een beroep op Owen ijver en Uwe toe wijding tot de vervulling Uwer gewich tige en veelomvattende laak. Moge uwe arbeid, onder Gods zegen de welvaart en den bloei verhoogen van ons dierbaar vaderland. In naam der Koningin, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend." Na het uitspreken der rede werd H.M door de commissie uit de Kamerleden uitgeleide gedaan en begaf zich langs den bepaalden weg naar het Paleis i bet Noord-einde terug. In het laatst van deze week zoo meldt de Haagsche correspondent van de Zulph- Ct. zal de kieswet, die wel geen algemeen, rnaar toch een zeer uit gebreid kiesierbt zal geven, bij de Tweede Kamer inkomen. Voorloopig zal geen ver andering in bet kiesrecht, voor de ge meeriteraden worden voorgesteld. In de Portefeuille geeft zekere juf frouw of meneer R., onder bet opschrift Een visie, een goedgeslaagde parodie op de nieuwe taalinakerij, waarvan de best geslaagde zin wel deze mag heeten «Huizende tramrails in de straat, voort slierend met een accent van wit. blauw wit-wil, booglicht, lichl-lichl, hel honge licht, parexutonon door de gele straat door de witslrating door de blauwzwarte plekkende scbaduwstraat, door de don ker neergeplolte zwarte scbaduwstraat door de brommende, rommelende dofdreu tiende bluuwstraat, door de rouwe zwart straat, door de logdomnielende boeinende onzonne straat, naar de toode straal vermiljoenstraat, uïtzwierende, weghol lende, afspilsende, botsende trompette- straat naar de roodstraat, rood-rood in tetterend oproodende kopering." De Indépendance Beige heeft in het /.ondagsnuinmer het volgende bericht op genomen «Een telegram meldt dat in den ouder dom van 89 jaar is overleden, professo Jan Roemer, zoon van koning Willem I der Nederlanden. Gedurende de laatste drie en twintig jaar van zijn leven, was Roemer vice president en professor in de Fransche taal en letterkunde aan de stedelijke hoogeschool te New-York. Hy woonde sedert 1846 in de Vereenigde Staten waar hij het eerst optrad als professor aan eene Vrije Universiteit. Roemer, is plotseling te Lennox in Massachusetts, waar hij zijn vacantie dooi bracht, overleden. Hij heeft ouder leiding van zijn vader en van de prinses van Oianje een uitstekende opvoeding genoten, en zich geduiende de Belgische revolutie als officier van het Nedei landsch leger orideischelden. Nadat de viede ge sloten was, heeft hij reizen gedaan door Frankiijk, Pruisen, Oostenrijk en Italië, om zich in zijne soldaten-loopbaan verder ^-kwamen. Hij verliet Italië tengevolge ui .te''..*, geschil met den koning van V'S 2 I 'h;,-;'- S d zijns vaders zijn i,«--Cr ge wensen; o? feeslr \OOlIl»ar de Ver 'in 25 Ct. F-ransclr- jr M.M. ongesteld en id ,*n '*3 cv «getiteld: Hel ontstaan a'ir>; tÈMgelsche taal en Geschiedenis Cavallerie en het gebruik, daar 1 te!j. in oorlogstijd. Roemer is nooit ge- 'scl ,'<vd geweest." De Burgemeester van Haailein heeft, a - tar; ons bericht woidt, mededeeling onl- f ^igen, dat het uitgestelde bezoek van *j, MM. de koninginnen aan die stad Jioe in den loop dezer week zal plaats hebqen. De manifestatie voor het algemeen kiesrëcht in Den Haag is Zondagavond dev&h' dit zeggende wees hij op zich zelf, „het mag zijn; zeker is bet, dat een schoone vrouw op mij nog evenveel invloed heelt als:t»^oor jaren. En beter is het er vrede mede;' te houden dan ze vijandig tegenover ons te sterameu. Met dames kibbelen is hoogst onfatsoenlijk; ware zij mijne vrouw gewor den, we haddeu zeker ouzettend veel gekib beld. rrrr maar vergiffenis schenken is tocb ooki ischoon en haar iets te vergeven te hebben, dat mocht ik waarlijk wel." Zoo mijmerend was hij liet boschpad ten einde gewandeld eo vervolgde nu langs den straat weg zijn weg, ging de herberg voorbij, groette befeefd iden diep voor bem buigende waard, loerde even door de ruiten naar binnen, om te zien iwie er waren, en knikte vrieudelijk tegen oud en jong, die hem voorbij kwamen, maakte een praatje meteen 9tevige melkmeid, die, de roode armen uit de hoogopgesiroopte mouwen, het frissche beeld van bloeiende provdpeiiile schoonheid weergaf, de welge vulde emmers met schuimende melk huis waarts driegende, en achterhaalde een oudachtig welgedèan ,i man, dien hij als ouderliug van Zemelen be/roette. Te zarnen, aldra onder dru)k> gesprek, bereikten zij de bekoorlijk ge legen'pastorie, waar, na bartelijken avondgroet, de predilaüt alleeu binnen:rad. Hi -r leefde hij1 eei'st- kort met zijne vrouw eu eeue d east bode;, hier arbeidde hij in den werkkring waar eens Erans van Burgstede zijn eerste leeraars- volkomen rustig afgeloopen. Er heerschte op de straten en aan de stations naiuurlijk meer dan gewone bedrijvigheid, maar de orde werd geen oogenolik gestoord. In Walhalla werd eene motie aan den min. van binnenl. zaken vastgesteld, waarin het algemeen kiesrecht wordt verklaard te zijn seen eisch van oogenblikkelijk belang." De motie weid door eene com missie heden persoonlijk aan den minister van binnenl. zaken in diens kabinet over handigd. Huzaren en grenadiers waren in de kazernes geconsigneerd en de hoofdwacht was verdubbeld, maar de militaire macht behoefd-e niet te worden gerequireerd. Nog niets is bekend van het tijdstip, waarop de Duitache Rijksdag en de Pruisische kanddag hun zittingen zullen openen, en vóór zulks geschiedt, zal er in de pers nog vrij v\at gerede kaveld worden over de nieuwe militaire credieten, die de Regeering van plar. is te vragen. Het rechte weet niemand er nog van, maar vrij algemeen wordt on dersteld, dat een uitbreiding van het oor logsbudget met de kleinigheid van 100 millioen mark voor de deur >taat. Som mige bladen meenen te weten, dat de kos ten van de voorgenomen legei uitbreiding door leening gevonden zullen worden, daar de belasting niet voor vermeerdering vatbaar is: even alsof dat middel den toestand beter zal doen worden! Waar schijnlijk woidt het geacht, dat eerst de Pruisische volksvertegenwoordiging de bij haar ingediende belastingvoorstellen, ten doel hebbende door een wijziging van de inkomstenbelasting haar opbrengst te ver hoogen, zal afhandelen; eeist daarna, du* wanneer de Regeering weet, dat er wat meer ruimte van dubbeltjes zal komen, is zij voornemens met haar leger-uiibrei- ding bij den Rijksdag aan te kloppen. Keizer Wilhelm is dezer dagen voor de zooveelste maal onderstboven gerold, ditmaal met paard en al, door dien zijn ros bij een divisie-manoeuvre in een molshoop irad. Ruiter en rijbeest bleven ongedeerd; de Keizer verloor al leen den bak V3n zijn laars. De Cholera-bericlileu uit Ham- buig wijzen op een langzame vermin dering: ook de sterfte-verhouding wordt iets gunstiger. Maar 't kan nog lang zoo duren, en dan volgt de nasleep van ellende omdat handel en nijverheid een schok hebben ondergaan, dien ze in geen jaren zullen te boven komen. De Kamer van Koophandel heeft nu reeds een circu laire rondgezonden, waarin diingend wordt aangespoord reeds nu zooveel mo gelijk werk te verschaffen, en niet te wachten totdat de ziekte geweken zal zijn, orn de duizenden bij duizenden te helpen, die in de laatste weken alles hebben ingeteerd, wat zij nog hadden In de andeie Üuitsche plaatsen, waar de ziekte is verschenen, blijven d ge vallen sporadisch, zoodat er grond is voor de hoop, dat men geen uitbieiding zal zien plaats grijpen. Een meikwaardig voorbeeld van poli tie willekenr werd dezer dagen te Maagden buig veitoond. Een daar wonende Rus, Holzmann geheeteri, werd in ariest genomen, onder mededeeling, dat bij uit het land velbannen wordt, en dat de politie hem over de Russische gr.-rizen zal brengen. Zijn zuster, gehuwd met den sociaal democraat Lux, snelde naar den commissaris, maar kon niets anders vernemen, dan dat Holzmann lastig was bevonden, en dat de Russische Regeering zich bereid had verklaard, hein aan de grenzen in ontvangst te doen nemen. Dat hier een verbanning naar Sibei ië op volgen zou, begreep Holzmann terstond, ofschoon door hem niets was gedaan, wat dien maatregel wettigde. Tevergeefs smeekte mevrouw Lux, dat haar broeder over de Oostenrijksche grenzen zou ge bracht worden; zij kreeg ten antwoord, dat op de vastgestelde be&chikkingen niet proeven leverde. Er waren jareu sinds dien dag voorbijgegaan, jaren, waariu de beide heeren als collega's samen op dezelfde standplaats werkien, en toch elkauder innerlijk vreemd bleven, jareu, Waarin de een bleef wie hij was en de ander als opuieuw beginnen moest. Want toen kort 11a het hu welijk, waarvan een goede men zeide, dat mevrouw de ontwerpster was, er een zeer vreemde geschiedenis ruchtbaar werd, die be trekking had op de vergoeding van den leeraar tot eene cathegisante, een dienst meisje, toen de zaken bij onderzoek met den mautel der liefde bedekt, maar toen zijn schor sing en verwijderiug noodzakelijk maakten, toen bad hij zich na verloop van tijd opnieuw beroepbaar gesteld, wegens gezondheidsredenen maar een buitengemeente. De boeren van het dorp, en goede hoorders waren er onder, hadden hem beroepeu de kerkeraad had hem aanbevolen, en de een was teruggesteld, de ander tevreden, maar onvoldaan. Tweespalt heerschte er in de eens zoo een drachtige gemeen.o, siuds de pastorie door hem was bewoond hel woord door hem geleerd Was een ander dau hetgeeu voorheen was verkon digd, toen was het opbouwend, thans verne derend, toen de blijde boodschap van heil, thans een verbidder vau een toornend God. Wordt vervolgt was terug te komen. Thans begaf zij zich naar Berlijn, waar het haar gelukte den Rijkskanselier Von Caprivi te spre ken te krijgen. De?e beloofde haar de zaak ter haite te zullen nemen, en na eenige dagen ontving zij bericht, dal de uitlevering aan Rusland niet zou plaats hebben, dewijl dit van die zijde niet was geviaagd; dat het onderzoek geen be zwarende omstandigheden voor den lieer Holzmann had aan het licht gebiacht, en hem dus is toegestaan zich door ge heel Duitschland vrijelijk te bewegen. Men roemt zeei de lusschenkoinst van Caprivi, maar hoe het mogelijk is, dat in een beschaafden staat zulke din gen gebeuren, daar slaat het verstand voor stil. De iiiaiioenvres van het Fransche leger zijn geëindigd met een feestmaal te Montmorion, waar de President mede aanzat. In een toast zeide hij het volgende »Ik drink op ons dapper leger, altoos zichzelveri en het vertrouwen des lands waardig De manoeuvres, die zijn afge loopen met de prachtige wapenschouwing, door mij bijgewoond, hebben bewezen, dat het jaar 1892 weer goed besteed is geweest. De ingespannen pogingen en de toewijding van allen zullen vruchten dragen. De troepen toonden, dat noch de moeilijkheden van het terrein, noch het ongunstige weder afbreuk konden doen aan hun dapperheid, en zelfs deden deze hinderpalen het beleid en de wetenschap hunner chefs heter te voorschijn komen. Daarvoor uit naam van Frankrijk dank aan allen, aan het leger en aan de hoofden De Minister van Oorlog, de heer Frey cinet. antwoordde met enkele volzinnen, waarin hij deed uitkomen, dat het leger zich buiten de staatkunde houdt en voort gaat met eenvoudig zijn plicht te doer Op zijn doorreis hield de President ie Poitiers een receptie. Daar verscheen ook de bisschop, de heer Guteau, die in een aanspraak zeide, dat de priesters van de diocese hun plichten met groote toewijding vervullen en ook verknocht zijn aan de belangen van het vaderland. Wij hebben, zeide hij verder, de duidelijke leerstellingen van den Paus tot de onze gemaakt: als Fransche Republikeinen blijven wy tevens oprechte Katholieken. De President antwoordde, dat hij door deze betuiging zeer was getroffen. Ook de burgemeester sprak een rede uit, in antwoord waarop de heer Carnot zeide: De betoogingen, die wij thans bij wonen, zijn een kostbare belooning voor de pogingen van het openbaar gezag tot verheffing van het Vaderland. Uw hul Ie komt toe aan het land, want het wenscht den vrede, door welken de verwezenlijking mogelijk wordt van hervormingen ten behoeve van den werkende klasse. Den negentigste verjaardag van den Hongaarschen patriot Kossuth is te Pesth met veel geestdrift gevierd; de gemeen teraad kende hem den titel van eere burger toe, en een deputatie heeft zich naar Turijn begeven om hem hulde te brengen. De burgemeester van Pesth noemde dit alles een groot schandaal, en heeft zijn betrekking nedergelegd. Hebben in den laatsten tijd de Itali- aansche roovers zich nogal dapper ge weerd en veel succés op hun onderne- mingen gehad, thans schijnt de fortuin de politie te begunstigen. Te Nicosia is een bende gepakt, die twee groote diefstallen eri een moord op haar boekje had en op Sicilië maakten de gendarmerie zich meester van een massa wapenen en ge stolen goederen, na een verwoeden sti ijd waarin Rinaldini, chef der bandieten, werd gedood. Een der laatste rooveiijen geschiedden nabij Cagliari, de hoofdstad van het eiland Sardinië; een pastorie werd ledig geplunderd, de pastoor en zijn dienstbode werden mishandeld, een buurman, die hun te hulp kwam, gedood die troep was dertig man sterk. Aanstaanden Zondag 25 Sept. zal Dr. W. A. Terwogt, predikant bij de Rem. gemeente te Hoorn, de godsdienst oefening in de Rem. kerk alhier leiden. Hoogst aangenaam werd het Bestuur der Afdeeling Amersfoort v. d. Ned. Mil. Bond verrast door de vriendelijke bijdrage van f 100, voor het Militaire Te Huis, van onze jeugdige Koningin, waarbij nog f50,der Koningin-Regentes gevoegd was. Aanmoedigend is deze bijdrage, waar de nieuwe aanbouw groote uitgaven vordei t. Laat ons hopen, dat het goede voor beeld van H.M. navolging vinden moge bij alle welgezinden in Amersfoort en omstreken, die het toch zeker een voor recht achten, dat vele jonge krijgslieden ver van huis een »Te IJuis" vinden, waar zij aan slechte plaatsen en gezelschappen onttrokken en tot het goede opgewekt worden, waar zij hunne brieven kunnen schrijven, dagbladen lezen, zich met aller lei spelen vermaken en tegen een' zeer geringen prijs brood, koffie en bier kunnen gebruiken. Wij bevelen ons Militair Te Huis dringend aan. Alle giften zullen dankbaar in ontvangst genomen worden door den Heer Secre taris-Penningmeester (Nieuwestraat B'148) en door den Heei Bi emeiconcierge, Muur- huizen, Amersfoort. katholieke kiesvereeniging uRecht en Orde' is de rekening en verantwoording, dooi den penningmeester gedaan, na dooi twee leden te zijn onderzocht, op voorstel van die commissie, goedgekeurd. Verder werd de heer D. P. Hamers, vooizitter der vereeniging, als bestuurslid herkozen, welke functie hij, onder dankbetuiging voor het bij vernieuwing in hem gesteld vertrou wen, veiklaarde aan te nemen De generaal majoor Hennus, com mandant der le divisie infanterie, arri veerde Maandag met zijne staf te Soes- terberg tol het bijwonen der oefeningen in de legerplaats bij Zeist. 340ste NTAATN-LOTDltlJ. Vijfde klasse. Tweede week Trekking van 20 Sept. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijxen van f70 4712 6939 6960 13501 en 19590. Te zamen 5 prijzen. Zonder prys zijn uitgetrokken 4740 4754 4760 5961 5968 5982 5983 13503 13529 13531 14618 15585 19537 19572 en 19596. De onlangs in den handel gebrachte kaneellikeur de firoia Wilhelm Schiidel Co., distillateurs te Leiden, trekt meer en meer de aandacht. Zoo bevat thans het Maandblad van de Academie Natio nale" te Parijs er een groot artikel over, waarvan bet slot, vertaald, tihlus luidt «Holland is van ouds het land der degelijke likeuren. D« beer Schiidel heeft natuurlijk den nalionalen roem willen handhaven, en is volkomen geslaagd met aan zijne nieuwe likeur dal fijne, zachte en mollige te geven, dat alle producten van de goede Hollaridsche distileerderijen kenmerkt. Zoo is deze likeur, zonder nog te letten op hare heilzame werking, op zichzelve reeds een hoogst aangename drank, welke zeker naast de beste aan 't dessert mag geplaatst worden. Maar in 'l belang van de openbare gezondheid dient vooral gewezen op de heilzame werking van de kaneellikeur, en doet men goed, hieraan zooveel mogelijk bekend beid le geven. Daarom rekenen wij het ons tot een plicht, de aandacht van alle leden van de «Académie Nationale" te vestigen op de kaneelikeur van den heer Wilhelm Schiidel. «Terwijl wij hem gelukwenschen met de gelukkige gedachte, welke hem tot de vervaardiging van zijn nieuw product heeft geleid, om de ontdekking van dr Chamberland p.-aetisch nuttig te maken, willen wij zijn kaneellikeur aanbevelen aan allen, die het behoud hunner ge zondheid op prijs stellen, en tevens in 't hijzonder de aandacht van ons «Comité des Récompenses" er op vestigen." Uit Weimar wordt gemeld, dat voor het gouden huwelijksfeest van den Groot hertog van Saksen allerwegen vooi bereid selen getroffen worden. Uit Duitschland en Nederland is de komst van een aan lal deputaties aangekondigd eri ook het Oostenrijksche Keizerlijk Huis zal verte- genwooidigd worden, waarschijnlijk door aartshertog Otto. De Groothertog laat twee soorten van medailles in goud, zil ver en brons slaan, die ter herinnering aan het gouden feest als bijzonder eer bewijs zullen worden uitgereikt. Terwijl Engeland zich rnet goed ge volg tegen de cholera verdedigt, wordt liet hevig door roodvonk en diphlliei itis geteisterd. Te Londen bedruagt het aantal rood vonklijders 3279, teiwijl 300 personen aldaar door diplitlieritis zijn aangetast. In de hospitalen komt plaats te kort. De Verlossingsbatterij. Een batterij rijdende artillerie te Potsdam is viijge- steld geworden van de deelneming aan de groote uianoeuvies. Zij had de opdracht, aan de wereld het gelukkige oogeribhk aan te kondigen, waarin de keizerin het leren zou schenken aan een zevende kind. Als het een prins was, moesten er 76, voor een prinses 36 schoten worden ge lost. Het Berlijnsche volk duidde deze kannonniers aan met den naam Entbin dungsbatterie d. w. z. Verlossingbatlei ij. Reeds geruimen tijd wachtten de solda ten op hei gewichtige tijdstip, doch dit liet zich lang wachten, eri toen het ein delijk kwain en hel bekend werd, dat de pas-g.-borene een prinses was, zeiden de mannen tegen elkaar: «Ik had hel wel gedacht, dat hel een prinses zou zijn, een pnns van Hohenzollern laat nooit zoo lang op zich wachten." Mijnheer de Redacteur I Ik heb hier voor mij liggen de Circu laire van Burg. en Weth. aan de ingeze tenen van Amersfoort gericht, wegens te riemen maatregelen lot voorkoming van Aziatische Cholera en lees aan het slot In de jaarvergadeiing dei roomsch- derzelve dat ingezetenen aan voormelde wenkpn gevolg zullen geven niet alleen in hun eigen belang maar ook in het be lang van anderen alles te doen wat het tegengaan van de hoofdoorzaken van het ontslaan en veispreiding der ziekte be vorderlijk kan zijn. Op grond van bovenaangehaalde, ver meen ik verplicht te zijn de bevoegde aullicriteit te wijzen op een stinksloot gelegen aan de lagen weg loopende langs den tuin en het woonhuis van den landbouwer N. Wolfswinkel. Zulk een sloot waarvoor men zoo dikwijls de reukorganen moet sluiten in een tamelijk bevolkte buurt kan niet anders dan de gevreesde ziekte in de hand werken, en heden middag hoorde ik een paar nette voorbijgangers zeggen, nu die sloot is ook goed orn de Choleia-hacil te kweeken. In het belang van de bewoners van de lage weg wensch ik dat de bevoegde authorileil liet kalf zullen redden voor het verdronken is. Onder dankbetuiging voor de verleende plaatsruimte heb ik de eer te zijn UEd. Dr. W. A. DE RAADT. Mijnheer de Redacteur I Geef ondei staande een bescheiden plaatsje in uw veelgelezen blad, ten einde eene rechtmatige grief, of beter gezegd, klacht aan de bevoegde macht kenbaar te maken. Vele bewoners der Kampstraat en wel van de Kamper-binnenpoort komende, de bewoners der linkerzijde hebben (vooral des nachts) veel last van het gejank en gekerm der honden van den heer C. d. B. Het is waarschijnlijk den eigenaar dier waakzame dieren niet bekend, dat deze buitengewone wakers, aan inzender en meerdere buurtbewoners zoo schromelijk hinderlijk zijn en hun als 'l ware den veikwikkenden nachtrust storeu. Daarom hoopt de inzender, dat de heer C. d. B. daartegen wel maatregelen zal willen nemen of, zoo niet, de opmerk zaamheid iler plaatselijke regeering alhier, hein tot wering van dergelijke molesten, wel zal ter wille zijn. Hoogachtend, M. d. R. Een bewoner der Kampstraat, die tot de linkerzijde behoort. Amersfoort, 18 Sept. '9-2. Ondertrouwd'; i Lui. ycr Infanterie, A. S. Amersfoort. St Anna bij Nijmegen. RUl}^. 15 Sept. 1892. *N Getrouwd: JOHANNES WILLEM BEUKERS. Ie Luitenant i(djt. Iiffanterie O. I. Leger. AD ELAINE HU BEK' Serang, 13^Augusl AX'ENSWAAIJ. Ét tegen die tevens ge^jgen is het huj^rfoerk te verrichten. eene zinKélijk^ voor halve dag vei voegen Bergstraat g zich te (voorheen J. gh N. WEsJSELING) Voorradig Gesch. lyi gepl. Hout, Yïiren en grenen Platen, Bjrhens, Deelenj? eiken-, vuren-, gienen- Ap Amerik. Piichpines, Balken, Juffers, '''"'''■(['j|i vi;r' J enz- enz- Beveelt zien ook^[(mi loonzagen tegen billijke prijrenïaan. N. B. Vuren Rigar Kroon "/u dms. Balken le soort, in alfe afmetingen, van 20 tot 52 voet. Sundsw. maats-onderlVen hovenmaats- halken 1e soort, in alle'mfmetingen, mm 16 tot 30 voet. V f Heeren architecten en almwawift-s voor bestekhout worden beleefd verzocht om lange lengten tijdig te bestellen, daar die slechts op verlangen naar de vereischte afmetingen worden gezaagd. Hoogachtend, Aanbevelend, Concurreerende prijzen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 2