NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Aan oize geachte Ataoés! Ml ONDER 'T OORDEEL. No. 83. Zaterdag 15 October 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Bjj dit blad behoord een Bijvoegsel. Vijftig Centen Uitoefening van het Kiesrecht. Feuilleton. 1MIRSF00RTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per S maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag <-n Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ingevolge onze toezegging stellen wij thans de gelegenheid open, het Tweede Deel van MARLITT'S Romans en Novellen voor den geringen prijs vari in eigendom te krijgen. is, zoowel wat aaDgaat inhoud, als illus tration en uitvoering waard om in ruimen kring te worden verspreid; wij zijn dus overtuigd, dat onze abonnés de gelegen heid op prjjs zullen stellen, die wij hun thans bieden. Voor verdere bijzonderheden omtrent dezen aangeboden Ro m a n verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie met iuteekenbiljet. DE UITGEVER. Dit is de inhoud van het tweede der wetsontwerpen, waarin de Regeering haar plan van electo rale hervorming heeft nedergelegd. Hebben we in een artikel doen uitkomen, dat in het toen besproken eerste ontwerp gevolg is gegeven aan den door velen gekoesterden wensch, namelijk uitbreiding van de kiesbevoegdheid zóóver als een eerlijke uitlegging der Grond wet veroorlooft, thans een woord over de practijk der verkiezingen, zooals zij in de aanhangige voor dracht wordt geregeld, en waaruit zal blijken dat ook aan een tweeden wensch, waarborging van het geheim der stemming en van de vrije uitoefening van het kiesrecht, is voldaan. Eerst, nog een opmerking. In België is men, zooals bekend is, reeds geruimen tijd bezig aan het zoeken eener bevredigende op lossing van het kiesvraagstuk, zonder dat de kans vermeerderde opeen spoedig vinden. Van alle for mules, in de verschillende partijen voorgesteld, voldeed geen enkele. Thans is het bekend worden van de Nederlandsche wetsvoorstellen onzen Zuidelijken broeders een soort van openbaring geworden. Wat tobt ge nog langer om een grens te vinden, zoo klinkt het in verschillende organen die anders niet precies eenstemmig zijn het wetsontwerp, de Nederlandsche Kamers aangeboden, voldoet aan alle eischen van billkijheid. Of België tot de aanbevolen overneming zal besluiten, moet nog blijkenzeker is het echter, dat de hoofdzaken in het tweede wetsontwerp van Belgischen oor sprong zijn en daar aan het doel beantwoorden, wij hebben op het oog het candidaten- en het cou loirstelsel. Met het eerste wordt dit aange duid Op den dag, door den Min. van Binnenlandsche Zaken aange wezen, worden bij den burgemeester van de hoofdplaats van het kies district opgaven ontvangen van CandidatenDe gelegenheid daartoe is geopend van 's morgens 9 tot s namiddags 4 uren. Een zooda- lige opgave moet onderteekend zijn door minstens 50 kiezers, d. w. z. personen, wier naam op een der kiezerslijsten in het dis trict voorkomt, en vergezeld zijn van een verklaring van den Can- didaat zeiven, waaruit blijkt dat hij zich beschikbaar stelt, zij moet door een der onderteekenaars persoonlijk worden ingeleverd en tegenover des verkiezende kan de candidaat daarbij tegenwoordig zijn. De eigenlijke verkiezing heeft plaats binnen veertien dagen na de Candidaten-stelling. In één ge val wordt zij overbodig, namelijk als er maar één Candidaat is hetgeen wellicht zal plaats vinden wanneer het de herkiezing geldt van een lid der Tweede Kamer, die, wegens bevordering in den Staatsdienst, volgens de Grondwet ontslag moest nemen het dan als een eisch van beleefdheid billijkheid, geen mededinger hem te stellen. Ook kan het soms gebeuren maar dit geval is minder waarschijnlijk, dat één partij in een district een zoodanig overwicht heeft, dat er geen mogelijkheid bestaat de ver kiezing van haar candidaat met goed gevolg te bestrijden, zoodat men, om moeite en kosten te besparen, niemand nevens hem plaatst. Wanneer nu slechts één candidaat is aanbevolen, dan ver klaart de burgemeester van de hoofdplaats van het district dezen voor gekozen. Dat geschiedt op dezelfde manier in Engeland de jongste strijd, die het Kabinet Gladstone op het kussen bracht, gaf menig voorbeeld te zien van Candidaten, die zon der strijd tot leden van het Lager- Huis werden geproclameerd. Maar bij de veelheid van onze politieke partijen, welker toene ming in aantal wachten dan het wel het houden verkiezing regel zijn. Deze n geschieden het vaststellen der candidatuf Zoodra mogelijk worden de candidatenlijsten, volgens de inge komen opgaven doch in alphabeti- wy eer ver tegendeel, zaJ. eener gew^> sche rangorde geschikt, door aan plakking bekend gemaakt. Uit deze lijst hebben de kiezers een keuze te doen er is geen middel, om nog daarna iemand voor een benoeming in aanmerking te doen komen. De kiezer krijgt geen stembiljet thuis, wel een oproeping voor de stemming, die hij ten minste twee dagen vóór de verkiezing moet ontvangen, de tijdruimte voor de laatste is van acht tot vijf uren. Het stembureau krijgt, verzegeld, zooveel stembiljetten als er kie zers zijn en 20 percent daarboven, ter vervanging van die, met welke eenige vergissing kan hebben, plaats gehad. Na zich bij zijn aankomst aan het stembureau gelegitimeerd te hebben, ontvangt de kiezer een stembiljet, waarop aan de eene zijde de namen der Candidaten zijn gedrukt, aan de keerzijde de handteekening is gestempeld van den burgemeester der hoofdplaats van het kiesdistrict. Met dit biljet gaat hij naar een der lessenaars, die in het gebouw waar het stem bureau zetelt zoo zijn geplaatst, dat dit en het publiek den toegang kan zien, maar dat zij onderling zijn gescheiden, zoodat ieder volle vrijheid door niem inds bespied, den naam ka»" van den man welke manir" word^ ljep> fk ■drljet' ■"BaoSteekening ,jes ers boven komt, en dervinden; alleen voor de groote steden zijn wij daarvan niet zoo zeker. Als men nagaat dat Am sterdam negen hoofdkiesdistricten heeft; dat het aantal kiezers, het gemiddeld cijfer als bazis aanne mende daar 72.000 zal bedragen; dat de Minister in zijn toelichting het plan aankondigt, de verdeeling in stemdistricten zóó te maken, dat elk daarvan niet meer dan duizend kiezers heeft te ontvangen, welk cijfer met het oog op den beschikbaren tijd ook niet vat baar is voor groote vermeerdering, dan komt men voor de hoofdstad tot het respectabel getal van 72 dier inrichtingen, waarvoor na tuurlijk wel openbare gebouwen zullen worden gebezigd, maar die toch van de noodige lessenaars en ander materiaal voorzien moeten worden. Het ontsluiten van de stembus geschiedt aan de stembureau* zelf, en onmiddelijk na den afloop der stemming. De formaliteiten, daarbij in acht te nemen, zijn zeer gewoon. Als de uren der ve «,,ir f verstrekpitrft i^ïordt. di n a sloyO if 7.00 ir in de bus. uiterlijk 14 dagen zoogenaamde Couloir-stel ten. sel is eenvoudig en eerlijk, niemand kan er bezwaar tegen hebben. Ook zal de invoering in de meeste gevallen geen moeielijkheden on- mep. den uitsi-.^, proces-verbaa, het hoofdstembu. het alle stukken heeft ontvangen zittir. het opmaken van den Bij herstemmingen, meene gang dezelfde Dooa MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. Het duurde lang eer hij spreken kon, toen kwam het ernstig over zijne lippen sdank van Hoogendam, dat ge het mij bespaard hebt dit te midden der mijnen te hooren. Verraad niemand het geheim dat gij kent; ik reken op u. En zij, o, mocht ze gelukkig worden met den man harer keuze, ze verdient het." ïArme kerel, ik had u ook zoo graag nog iets goeds in dit leven gegundmaar voor ons beiden schijnt de zon der liefde wel voor goed ondergegaan. Nu, zoo zij het danook de vriendschap heeft haar rozen te bieden, en jeugd met jeugd be hoort te zamen." ïVon Ellersleben en Ada; God zegene die beiden," sprak de predikant met een diepen zucht. Wat mij betreft de weten schap heeft mij nooit teleurgesteldzij zal mijn troosteies en sterkte zijn, ook thans." Des avonds kwam Adelheid met hare stiefdochter terug. Vroolijk en prettig zagen beiden er uit; de oogen der dok tersvrouw glinsterden van genoegen;het weerzien van haar pleegzoon had haar goedgedaan. Ze had den jongen, thans bijkans een man, zoo hartelijk lief, en wat was hij ferm ontwikkeld. Nu, geen wonder dat de oude heer van Burgstede trotsch was op zijn kleinzoon. Het rijtuig dat hen tehuis bracht zou een uurtje stallen, en dan Frans van Burgstede mede nemen. In een eenzaam uurtje had hij zich aan de gedachte ge wend dat Ada, de lieve pupil, thans zijn voogdijschap weldra niet meer behoefde. Als zij maar gelukkig mocht zijn, wat schaadde het dan al leed zijn eigen hart onder de toekomstige scheiding. Welhaast stond hij aftetreden van het tooneel, waarop haar loop baan eerst begon. Waarom klopte zijn hart nog immer zoo jong, zoo vurig? Waarom was hij thans gedwongen nu hij het jonge meisje begroette en ge- iukwenschte? Ada glimlachte hem tegen zoom, ge vindt het toch goed niet waar? Von Ellers leben heeft uw sympathie gewonnen?" »Wel zeker mijn kind; er valt niets tegen de partij aan te merken. Van gan- scher harte hoop ik, dat ge te zamen recht gelukkig moogt zijn. Gij kunt nu gewis uw aanstaande echtgenoot spoedig verwachten? sja, oom. Ik denk, dat hij na mijn brief wel dadelijk tot ons reizen zal." »En een verblijf in den vreemde schrikt u niet af? Ge ziet er niet tegen op uwe ouders, uw geboortegrond te verlaten?" Ze zag een oogenblik mijmerend voor zich»ik moet me aan dat denkbeeld nog gewennen." zeide ze toen, nmaar gelukkig ga ik niet lot aan het einde der wereld en de spoortreinen maken ook de verste afstanden bereikbaar." Adelheid sloeg haar broeder heimelijk gade, zoolang hij met Ada sprak. Kon dit stalen voorhoofd liegen; was er wer kelijk geen enkele zwakheid achter dit masker verborgen Dan was het in waar heid maar goed, dat hare stiefdochter zich geneigd had tot den man die haar beminde, en niet wachtte op wat mis schien toch nooit komen zou. Zoo kwam het uur van scheiden. Eenige minuten lang stond van Burgstede voor het raam en zag naar buiten. Toen riep hij Walther tot zich; »will ge me eeD dienst bewijzen?" vroeg hij. »Van harte gaarne." Meld me dan, wanneer Ellersleben gekomen is. Ik zou liever niet met hem samentreffen, en denk ook de huwelijks feesten, die wel spoedig volgen zullen, te ontloopen." «Wilt ge op reis gaan?" ïJa," »Dan ga ik met u mede. Schrjjf me maar over eenig plan, dat ge maken wilt, en ik ben bereid u te vergezellen, waar heen ge wilt." iBeste vriend 1 Ik zal er me op beraden, en me voor eenige weken vrij van mijne preekbeurten maken. Mijn zwager heeft plan over een dag of tien huiswaarts te keeren, en natuurlijk is dan de trouwdag bepaald. Het is van een koopman niet te vergen, dat hij zoo telkens verre reizen maakt, en dus zal alles wel voor den winter zijn afgeloopen." «Hoogst waarschijnlijk! Nu op geld behoeven we gelukkig niet te zien, en een toertje door Zwitserland, Italië of het Heilige Land trekt me wel aan," ïHet Heilige Land; man daar zeg je zoo wat. Nu ik schrijf spoedig, en gij houdt mij op de hoogte." Met een hartelijk afscheid ging hij naar het rijtuig, en weldra bevond hij zich alleen op weg huiswaarts. Zoo zou het wel immer voor hem blijven hij was het alleen zijn dooi heel wel gewoon gewon En toch juist in dr kwamen de beelden uit bestormen, die zich vere' ideaal, dat hij zich onwill toekomst gevormd had. h._ terug als vurig hartstochtei.u Wat had hij op dien leeftijd ve. maar hoe kortstondig was zijn'ge. geweest, en hoe werd als met wreedt hand zijn hart gebroken, de illusies ej* van vernietigd, toen hij hfet beeld zijner droomen koud en roerloos liggen zag op de zwarte baar, het offer der golven ge worden. Die eerste Ada hoe had hij haar bemind; hoe rein was ze, hoe vertrou wend en onschuldig. Het kind naar haar genoemd, de tweede Ada, die het eerst er io slaagde zijn oog op nieuw te openen voor wat de wereld nog schoons en liefelijks te bieden had, de pupil, die hij van af haar vroegste jaren had gade geslagen, als moederlooze had getroost en als meisje geleerd, die onwillekeurig steeds sterker in zijn hart was binnengeslopen,en er zich een hechte plaats in verworven had, ze was als het ware vereenzelvigd met zijne droomen van toekomstig geluk, wan neer ze volwassen zijn en hem boven allen verkiezen zou. Wordt vtrvolfd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1