NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. ONDER 'T OORDEEL. No. 89. Zaterdag 5 November 1892. Een-en-twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Grondbelasting F euilleton. Hf JMEHSFOORTSCHE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezendeu uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Over een hoogst belangrijken maatregel op belastinggebied zal de Volksvertegenwoordiging wel dra een beslissing uitspreken, name lijk de peraequatie of gelijkmatige verdeeling der grondbelasting, die dan tevens, in verband met de andere hervormingen door de Re geering tot stand gebracht of voor genomen, tot een lager bedrag zal worden geheven dan tot dusver. Op dit oogenblik, en tot het tijdstip dat de nieuwe wet in wer king zal treden, voorgesteld wordt 1 Mei 1893, is de toe stand zóó, dat niet in alle provin ciën van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, over welke alleen de thans inge diende wetsvoordracht loopt, een gelijk percentage wordt geheven. Bovendien geschiedt de heffing naar een on zuiveren maatstaf, daar in de waardeverhouding der landerijen in den loop van den tijd groote veranderingen zijn ont staan. Werd hier door grondver betering, door verruiming van de verkeerswegen, door volkomener ontwatering, door bevloeiïng, of wel door het toepassen van een meer winstgevende cultuur, de verkoopwaarde van een stuk land aanmerkelijk verhoogd, elders had misschien, door onverstandige ex ploitatie of door natuurlijke oor zaken een vermindering plaats. Met het een zoo min als met het ander is door den fiscus tot op dezen dag rekening gehouden kunnen worden. De laatstbedoelde verhoudings wijziging heeft geleid tot de vast stelling der wet van 25 April 1879, die bepaalde, dat van de belast bare opbrengst der ongebouwde eigendommen in het geheele land een herschatting zou geschieden. In art. 36 dier wet staat, dat de uitkomsten der schatting, na het verstrijken van den termijn voor de behandeling van eventueele réclames, zouden worden aange- teekend in de kadastrale leggers in art. 37, dat het bedrag der grondbelasting zou worden om geslagen over het gezamenlijk be drag der belastbare opbrengst. Dat de arbeid der Commissie van herschatting geen gemakke lijke is geweest, begrijpt ieder. Verschillende omstandigheden had den ten gevolge, dat het lang heeft geduurd eer aan bovenvermeld art. 37 uitvoering is gegeven vooral de min gunstige toestand van den landbouw heeft terugge houden van een regeling, die voor verreweg de meeste grondbezitters een verzwaring van lasten zou teweegbrengen. De vorige Minister van Financiën heeft de invoering beproefd, als onderdeel van zijn plannen tot belastingherziening; het. desbetreffend wetsontwerp, dat ook aan de gemeenten meer ruimte gaf om opcenten van het «ongebouwd" te nemen, is niet in behandelinggekomen. Daarentegen is de Regeering, in 1890 zoowel als in 1891, verplicht geweest om voor het volgende jaar aan de Kamers machtiging te vragen om de grondbelasting naar de oude taxatie te heffen. Tot vermindering van de be lasting heeft de Regeering thans gelegenheid verkregen, nu het ontwerp der vermogensbelasting tot wet is verheven en een bate af zal werpen, die ten deele zal worden aangewend tot het be oogde doel. De belasting zal ge- soon MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 16. Ook herinnerde zij zich dat ze een lange reis maakte, waarop ze meest tijds sliep, en dat ze eerst recht wakker werd, toen het rijtuig voor het groote huis stilhield, waarin ze sedert leefde. Maar hoeveel jaren was dat reeds ge leden 1 Als ze hierover met hare vriendin sprak, dan kwam er wel eens een nevel voor haar oogen, en het was als wilde ze nog verder terug zien in het verleden, terug denken, maar ze kon het niet. En toch in dat verleden moest de knoop lig gen van het raadsel, waarom hare ouders niet voor haar waren, zooals anderen voor hunne dochters. Als ze Ada met de stiefmoeder samen zag, dan had ze voor de laatste mogen knielen, en smeeken «heb me ook lief!" Dan had ze haar hoofdje mogen buigen aan die edele borst met den stil len wensch «och dat gij mijn moeder heven worden tot 6 procent van de getaxeerde belastbare op brengst; tot heden is de heffing ongeveer 7, de voormelde onge lijkheid in aanmerking genomen. Aan het wetsontwerp is een staat toegevoegd, vermeldende het bedrag der belasting, volgens de nieuwe bepalingen, in de verschil lende gemeenten. Daaruit blijkt, dat zij in 1011 gemeenten zal ver minderen; in 326 gemeenten, waar onder de voornaamste des lands briiooren, of nagenoeg gelijk zal blijven of vermeerdering zal on dergaan. Nu moet men niet uit het oog verliezen, dat niet altijd iedere bezitting in elke van die gemeenten, die de meerderheid vormen, lager zal worden aange slagen het zal zelfs vaak voor komen. dat in zulke plaatsen som mige eigenaars evenveel als of meer dan tot heden te betalen zullen hebben. Dat hangt geheel en al af van de uitkomsten der taxatie, en is hierdoor veroorzaakt, dat de waarde en alzoo ook be lastbare opbrengst hunner onge bouwde vermeerderd. Onder de overgangsbepalingen, door welke de Regeering wil trachten de nadeelen, voor som mige particulieren en gemeenten wellicht voortvloeiende, uit de nieuwe regeling, weg te nemen, zijn er twee, waarop *#'i het bijzonder de aandacht, vestigen. De eerste betre" gemeenten die tegem cus in gunstiger ,p^. de tweede.-jo der andere g.J-V Op de ongebouw de genree* eigendommen sterk is stijgende behoeften der plaatselijke besturen zou het zeer te betreu ren zijn, indien de middelen, waar over zij te beschikken hebben, eenige vermindering ondergaan, en toch zal dit het geval zijn met deze opcenten daar ook de hoofd som lager wordt. Om in dit be zwaar te gemoet te komen, is bepaald, dat het verschil tusschen de oude en de nieuwe opcenten door den Staat zal worden geres titueerd tot een bedrag van hoogs tens f 38.500 te zamen, zoolang totdat een wijziging van de ge meentewet een betere en defini tieve regeling van de plaatselijke geldmiddelen zal hebben mogelijk gemaakt. Deze maatregel is zeer toe te juichenwie dezer dagen in de onderscheiden raadhuizen van Nederland de beraadslaging over de begrootingen kon hebben bijgewoond, zou een boekje open doen van de algemeene jammer klachten over verhooging van uit gaven, waar geen inkomsten tegen over staan; in enkele, en daar onder van de aanzienlijkste ge meenten, wordt de toestand on houdbaar. Een tweede bepalir dienende om de 1* te nemen, wet voo1"' ten rr i -i belastingschuldige, dan wordt het eerste jaar van dat meerdere slechts één tiende, het tweede jaar twee tiende, enz. geheven, zoodat men in 1903 voor een vol len aanslag verantwoordelijk is. Het gemis van inkomsten, uit deze bepaling voor de schatkist voort vloeiende, bedraagt het eerste jaar f33.761.13, welk cijfer natuur lijk elk jaar met een tiende ver mindert. Het is te begrijpen, dat deze regeling verschillend wordt beoor deeld. In zake belastingen is het uiterst moeielijk, geheel onpartij dig te zijn; de neiging, om eens te gaan uitrekenen of men per soonlijk met de verandering ge baat wordt, en van der. uitslag van dat eenzijdig onderzoek zijn oordeel te doen afhangen, is te algemeen en te natuurlijk, dan dat we daar veel van zullen zeggen. De meeste menschen nemen als vaststaande aan, dat zii persoon lijk door den r Fi^redip.- heid zw.Y^t e dsv -iig van "Sen waart, hoe lief zou ik u gehad heb ben En wanneer ze zulke denkbeelden een enkele maal aan Ada mededeelde, dan glimlachte deze en zeide«als ik weg ben, moet gij hare dochter maar zijn." En nu was die tijd op handen, het huwelijk en het vertrek bepaald. Met een weemoedig glimlachje had Ada het medegedeeld en Elizabeth toe geluisterd, en toen ze arm in arm in het park wandelden, zeide de laatste bijna treurig«ik zal dus weer ééne minder hebben in mijn kleinen kring. O, Ada, ik zal u overal, missen, maar gij, ge zult mij wel spoedig vergeten zijn. Ge krijgt zooveel om over te den ken, zooveel nieuwe zaken en menschen te zien, ik zou u bijkans kunnen benij den, indien ik u minder uw geluk gunde." «Wie weet hoe spoedig ook gij «Neen, neen zeg het nietDenkt ge, dat ik ooit de toestemming zou ver krijgen Mijn hart heeft een keus ge daan, en helaas, ik vrees dat die keus wederkeerig is. Juist daarom vreps ik dat dat «Indien gij waarlijk bemint Elizabeth, zult gij alle moeilijkheden weten te trot- seeren. Gij waart steeds in alles stand p-e vastiger err A Het jonge meisje bloosde. Ik zou bij kans spijt kunnen gevoelen, dat ik niet eenmaal mijns vaders begeerte nageko men ben. Wie weet of dan niet, als die tijd komt en teleurstelling ons wacht, mijn toevlucht binnen kloostermuren ge weest zou zijn. «Dwaasheid, Liesbeth in de wereld, te midden van Gods vrije natuur, moeten we leven, strijden en als het niet anders kan lijden. Het leed wordt het best verdragen te midden van drukke bezig heid." Gij spreekt alsof ge het kendet. «Ik hoop, dat indien het me ooit be reikt, ik het met moed onder de oogen zal zien, doch Liesbeth, zeg me, wie is het die is het soms «Neen, neen, spreek zijn naam niet uitgij kent dien, en eer zend mijn vader mij ver van hier, dan dat hij de hand van zijn kind geven zal aan den rjjken maar bur gerlijken fabrikant." «Met een degelijken stamboom." «Gij kent den trots mijns vaders niet." «Gij zult den weg tot zijn hart weten te vinden." «Ach Ada! Gij bedriegt u; adeltrots vertreedt de aanspraken van het hart als met voeten. Al wist ik den weg to.—oyaa zijn hart, te ontdekken nochthans zou ik en z het sterk ompantserd vinden door be- der grippen van voornaamheid, die mij helaas reeds sinds lang pijnljjk waren." «En nochthans herhaal ik, de liefde trotseert zelfs die dwaalbegrippen en overwint ze." «Gij zult niemand over dit alles spre ken «Neen, ge kunt op mij rekenen. En nu moet ik me waarlijk gereed maken, of ik zou het rijtuigje laten wachten, waarmede Johan mij wel dadelijk zal afhalen. Het zal wel mijn laatste samen zijn met mijn pleegbroeder en neef zijn; een lieve broeder was hij steeds voor mij en «Hoor, ik hoor de wielen van een rij tuig over den straatweg." Ada ijlde in huis, om haar hoed te halen en de barones vaarwel te zeggen. Elizabeth wandelde langzaam naar het hek. «Goeden avond mijnheer van Burg stede," zeide zjj kalm, toen het rijtuig stilhield. Zij streelde den nek van het paard en de ondergaande zon bestraalde haar sierlijke gestalte. Het oog van den jongen man bleef met zichtbaar welge vallen op haar rusten, nadat hij haar groet beantwoord had, en het speet hem Terwijl aldus in u stemming verschillend "was? wie hl kenden er tegen op zagen, om het bruidje"- heen te zien trekken naar den vreemde, zaten aan liet ontbijt in een der groote hotels te Wiesbaden onze twee reizigers bijeen. Ze hadden een groote reis ge maakt; Zwitserland en de Alpen gezien, een kijkje in Italië genomen, en wacht ten nu op een zekere lijding om naar het lieve Nederland weer te keeren. Dit bericht liet zich langer wachten dan zij eerst hadden vermoed dat geschieden zou, en toch ze vreesden het bijna even zeer, als ze wisten, dat het komen moest. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1