NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EK GELDERLAND. OfMëele Publicatie. ONDER 'T OORDEEL. No. 90. Woensdag 9 November 1892. Een-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. F euilleton. ten 0 AMEBSFOORTSCIICODRANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.—Franco per post door het geherle Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten iutezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G J. SLOTHOUWER, Amersfoort. aovertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien de artt. 9 en 11 van het koninklijk besluit d.d. 17 December 1861 (Staatsblad No. 127) en de artt. 11 tot en met 14 der wet van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72); Roepen de ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de militie op te treden, b\j deze op, om zich daartoe bij hen ter Secretarie, op Maandag, den 14.November aanstaande, van 's voormiddags 10 tot 1 uur 's namiddags aantegeven, ondei over legging van de navolgende bewijsstukken a. Het getuigschrift vermeld in art. 11 der wit tot welks afgifte ter Secretarie zal worden zitting gehouden op Zaterdag, den 12. dezer maand, van 's voormiddags 10 tot 1 uur des namiddags; b. Het bewijs van aan de verplichtingen ■ten aanzien van de Militie, voor zoover die te vervullen waren, te hebben voldaan. c. Het bewijs van ontslag en het ge tuigschrift, in art. 13 der wet vermeld, zoo de persoon wien het geldt, bij de zeemacht bij het leger bier te lande of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeescbe bezittingen heeft gediend; d. Wat een minderjarige aangaat, een bewijs van toestemming van den vader, moeder of voogd. Om vrijwilliger bij de militie te zijn, moet men ongehuwd of kinderloos weduw naar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1,56 meter lang, op den 1. Januari van hel jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zijne verplichtingen ten aanzien van de militie, voor zoover die te vervullen waren, voldaan en een goed zedeljjk gedrag geleid hebben. Het bezit van die vererschtPn, met uit zondering van de lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt be wezen door een, hierboven bij letter a bedoeld, getuigschrift van den Burgemees ter der woonplaats. Hij, die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de gemeente in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de militie meer te vervullen hebbe. Hij, die bij de zeemacht, bij het leger hier te lande, of bij hel krijgsvolk in 'siijks overzeesuhe bezittingen heeft ge diend, wordt niet als vrijwilliger bij de militie toegelaten, tenzij hij bij het ver laten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend, eeri getuigschrift hebbe ontvangen, inhoudende dat hij zich gedurende zijner, diensttijd goed heeft gedragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, totdat zijn 40ste jaar vol bracht is, als vrywilliger bij de militie worden toegelaten. De viijwilligers strekken in mindering van het aandeel in de lichting te dragen door de gemeente, voor welke zij optreden. Amersfoort, den 5. November 1892. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNiNCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De onderstaande correspondentie heeft plaats gehad tusschen den secre taris der afd. Heerenveen van den S. D. Bond en het kamerlid Pytteisen. Den heer Pyttersen, lid van de lie Kaïner der Staten-Generaal. Medeburger I De democratische groepen te Heeren veen nemen het initiatief voor vele andere staatsburgers, u uit te noodigen, evenals de vonge afgevaardigde van dit district rekening en verantwoording van uw mandaat te willen geven. Voor de genoemde groepen, Ph. Fonk, secr. Soc. Dem., afd. Heerenveen. Het antwoord van den heer Pyttersen hield hel volgende in «In beleefd antwoord op uw ontvangen schrijven heb ik de eer te berichten, dat ik vermeen, de daarin vervatte uitnoodi- ging niet te moeten aanvaaiden, en wel op grond van de volgende overwegin gen I. Wijl naar mijne meening het oordeel over de politieke gedragslijn van een afgevaardigde gevormd moet worden door een ondeizoek naar zijrie hande lingen als lid der Kamer en niet afhan kelijk gesteld van de indrukken eener vergadering, welke door tal tan invloe den beheerscht, noodwendig onzuiver moeten zijn 11. Achtte ik eene publieke verantwoording gewenscbt, zoo zou ik deze moeten afleggen voor hen, wier politieke inzichten ik niet vertegenwoor dig. Ik ben niet gekozen op een sociaal democratisch program en heb mij van aansluiting bij die partij onthouden, uit hoofde van de punten van verschil, die er tusschen haar en mij bestaan. Ai neem ik gaarne aan, dat er met billijk heid zal worden geoordeeld en men zal willen erkennen, dat ik van mijn stand punt er naar heb gestreefd, mijn plicht te doen, bij bestaand verschil van stand punt kan uwe partij niet voldaan zijn over mijn optreden, wijl dit niet strekte tot bedoelde bevordering van de politieke belangen der partij. III. Acht ik een ,tijdsverloop van één jaar geheel onvol doende om een afgevaardigde eenigszins te beoordeelen, allerminst een nieuw lid. Wil hij ernstig zijn plicht leeren vervul len, dan is dit eerste jaar een leerjaar, waarin hij veel moet ontvangen en slechts weinig kan geven. Zoomin een gunstig als ongunstig oor deel heeft thans voor mij eenige waarde, daar ik maar al te zeer overtuigd ben, dat het op onvoldoende gegevens berust. De overtuiging, dat ik mijn plicht tracht te doen, en daaraan al mijn tijd en krachten besteeddat ik zonder over haasting, doch daarom met te meer kans op welslagen, de ontwikkeling onzer staats-instellingen in democratische rich ting help bevorderen, is mij voldoende. Dit neemt niet weg, dat ik mij bereid verklaar, ter geschikter tijd in uw mid den als spreker op te treden, wanneer zulks mocht worden gewenst^' -'pS's dergelyke uitnoodiging zal dratfem prijs worden gesteld, en ilv, A ls Oj voldoen, wanneer de werkc# toelaten." P Betreffende de.vla kelijken dienst r Z( manschappen bjinegta voorschrift# aglga'»/'' kend gemaj. L De voc1 Wan geheel, hetzij voor een gedeelte, met spoed onder de wapenen moet komen, worden de burgemeesteis in de onder scheidene gemeenten van bet rijk recht streeks door het departement van oorlog pet telegram (1 militietelegram) uitge- noodigd, onverwijld de verlofgangers van de aangewezen lichtingen in werkelijken dienst op te roepen. Gelijktijdig met de uitnoodiging tot oproeping aan de burgemeesters, worden de commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën, alsmede de plaatselijke en garnizoenscommandanten, door het departement van oorlog op dezelfde wijze van die oproeping onder richt. De plaatselijke en garnizoens-comman- danten dragen zorg, dat onmiddellijk na ontvangst van het bericht der oproeping, al de militaire autoriteiten in hunne standplaats daarmede in kennis worden gesteld. Voornoemde commandanten treffen daartoe de vereischte voorbereidende maatregelen. Voor de oproeping is afkondiging bij openbare kennisgeving rechtens voldoende. Ofschoon derhalve de openbare kennis geving den verlofganger bij niet opkomst in verzuim stelt, eri deze kennisgeving dient als uitsluitend rechtsgeldig bewijs, dal de oproeping behoorlijk is geschied, wordt den burgemeesters niettemin drin gend aanbevolen, alle zoodanige maat regelen te nemen, waai door de oproemng op de snelste en zekerste wijze ter nis komt van den opgeroepene^ beeld a. door het al. king door van al'r b. m'v1 en I f Toynbee-vereeniging, in den geest van de vereeniging, «Leeskunst" te Amster dam. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren ds. G. Buisman Jr., mr. Z. v. d. Bergh, H. Knuttel en G. Jantzen. Men schrijft uit Rozendaal (N.B.) aun het Hbl. Te Nispen ander deze gemeente zijn eergisteren zes zoutsmokkelaars betrcpt, die bij het zien der komiezen ijlings het hazenpad kozen, met achterlating van 400 K.G. zout. Als men de smokkelaars hooit, dan zijn zij niet geneigd na de verlaging van den zoutaccijns, zout te blijven smokke len. De kleine verdiensten, het risico en het gebrek aan afnemers verplicht hun hiertoe. Zondagmorgen trad in de Hofkapel ten paleize Het Loo voor HH. MM. de koninginnen, het gevolg en vele genoo- digden als sprekei op ds. J. H. Gunning, lioogleeraar aan de universiteit te Leiden, lie tot tekst gekozen had Johannes 1 vers i652. De gezongen liederen zijn Psalm 84 vers 1, Gezang 36 vers 2 en 5 en Gezang 2 vers 3. De heer J, D. Fransen van de Putte, lid der Eerste Kamer, heeft in de laatste jaren te Zeist itrektr^heide- en boschgronden, de lcer- plï,cJe v v-icb DOOR MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 17. Dien morgen was de post bizonder laat aangekomen. Ze hadden reeds een ftkschen loop gemaakt aan de bron de choraalmuziek en het prikkelend mi- meraalwater genoten en het was als was Van Burgstede nog onder den indruk van de melodie, die hij straks beluisterde, en die hein eenigszins als profetie in de ooren klonk wer nur den lieben Gott last walten und hollet auf Ibn allezeit Den wird Er vaterlich behalten, in aller Angst und Traurigkeit. Ja zijn hart was treurig gestemd een gevoel van heim wee, van eindeloos verlangen naar huis, waar hij, als hjj er wederkeeren zou, een geliefd wezen missen moest I Langzaam doorliep hij de Hollandsohe bladen en papieren, toen Van Hoogendam hem eensklaps ernstig aanzag, en zeide: shier is Dieuws voor u: zie, dit is de hand uwer zuster, en de brief is aan mij ge adresseerd." De predikant wenkte met de hand slees," fluisterde hij, doch Van Hoogen dam gat' hern na een enkele inzage den brief. >Het is de lijding van het huwe lijk," zeide hij, «de laatste der vorige maand is Ada getrouwd." Het papier sidderde in de handen, die het hielden, en met een blik van namelooze smart zag hij zijn vriend aan. Toen boog zijn hoofd zich op de borst en een pijnlijke zucht ontsnapte hem. Langzaam stond hij op, en gelijk hij daar een oogenblik stond overeind, roerloos, was hij het beeld der diepste smart toen deed hij een poging om te gaan, doch zijn knieën weigerden hem hun dienst. Zoo wan kelde hij naar de deur. Walther volgde hem. «Neen vriend trouwe, goede viiend, blijf I" Hij gehoorzaamde, en Frans maakte dat hjj uit het gezicht kwam, om zijn hartveischeurend leed te dragen, zooals dit het best gedragen wordt alleen. Uren later trof men hem eerst weder met zijn vriend te zamen, geen woord werd er meer tusschen beiden over Ad's hu welijk gesproken, maar de kalme ernst van dit krachtig mannenhart bewees, dal hoe pijnlijk de pijl ook getroffen had, geen menschenoog de wonde verder zou zien, die in de eenzaamheid gebloed had. erk ïr»r[ besti\j I "^yAi.ciis, "fTVveliénde pijn in zijn Iran gonsde een echo van het lied dien morgen beluisterd Den wird Er vaterlich behalten, in aller Angst und Trauiigkeit. nik moet aan hel werk," zeide hij eenige dagen later, »ik moet naar huis." »Ik mag u niet weerhouden, vriend Arbeid is de beste geneesmeester voor de smart der ziel. We reizen dus zoodra ge wilt, en verrassen onze vrienden thuis." «Thuis I Och, wij beiden hebben eigen lijk geen thuis, alhoewel we een gemak kelijke woning hebben. Niemand is er die blijde is, dat we er zijn, die verlangt naar onze terugkomst, en reeds lang vooruit de kamers lucht, de bloemen schikt, de tafel bereidt om tocli de wel komst zoo gezellig mogelijk te maken. «En echter, vriend, hebben we beiden onze roeping gij in uwe gemeente, ik onder mijn onderhoorigen. Wie weet, wat we daar weer voor vreemde zaken te hooren krijgen het eens zoo vreed zame dorpje is tegenwoordig het tooneel van woeling en ontevredenheid. Wie had dat ooit kunnen denken I En wat u be treft; o, ik zou kunnen wenschen in uw plaats te zijn; hoe 'groo.- de roeping van den predikant»* c als deze. En dan, u wacht toch een lieve, trouwe zuster, die het wel nooit verloe ren zal te deelen in al uw vreugd en smart. Wat zal ze blijde zijn, als ge weer in de stad terug zijl!" «Ja, ge hebt gelijk, we moeten maa spoedig vertrekken ge zijt gelukki; gansch hersteld en kunt reizen mijn ongeduld drijft mij naar huis en aan het weik." «Welnu, moigen vertrekken we." «Ik houd u aan uw woord." Den volgenden morgen was het een regenachtige, bewolkte hemel, juist ge schikt naar Wallhers oordeel, om tus schen de wielen te zitten. Ze reisden dien dag tot Bonn, en zouden daar over nachten. Met welke herinneringen zag Van Burgstede die oude academiestad terug hier had hij het kind gebracht en bezocht op de kostschool waar zij de voltooiing harer studiën zochthier of ware ze nimmer hier geweest, wie weet of deze scheiding wel gevolgd ware! Hier bad ze den echtgenoot het eerst gezien, op wiens hart ze den diepsten indruk gemaakt had. Haar echtgenoot Het kind, dat hij zoo lief, zoo onuitspre kelijk lief had gehad, thans in vreemde den mocht, dL te helpen vermag. Het was middag toen* 7 jjii. station binnen reed, waai juist een ande ren lot vertrek gereed stond, en een van Keulen was aangekomen. Welk een drukte onder al die reizigersDe vrienden hieven even toezien, en liepen lang zaam het perron op en neder, lachend om de vroolijke haast, waarmede ieder plaats in de wagens zocht. Een moeder, een dikke, ronde, Duitsche vrouw, telde haar vijftiende kind eer ze er in stapte en met een goedig gezicht tot haar echt genoot zeide «hier zal wel niemand meer inkomen," waarop de man zijn Duitsche pijp adnstak als was dit de permissie om te rouken. Het fluitje had reeds geklonken, en de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1892 | | pagina 1