- - NEW RAPID. Concertzaal „ftimcitia* DINSDAG 10 JANUARI 1893 2e Concert flinke WERKSTER, Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Gemengd Nieuws. ADVERTENTIÊN. tri een nette DIENSTB0QE Ingezonden. GEVRAAGD terstond een gemaakt met de aanmunting van kwart jes en dubbeltjes. Waarschynljjk zal voor een bedrag van vyf ton gouds van deze munten worden aangemaakt. Het volgende adres is aan den ge meenteraad van Franeker gericht: lAan den raad der gemeente Franeker geven te kennen de ondergeteekenden. allen werklooze arbeiders in die gemeente dat zij allen zijn zonder werk, dut is zonder brooddat zy allen werk, dat is brood willen hebben; dat zij geen werk kunnen en willen ontvangen bij wijze van aalmoes van particulieren en lietdadigheids-commissiën, daar zij geen bedelaars, maar vrije wer kende maonen zijn dat zij van U, geroepen om de gemeen schappelijke belangen der burgers 111 deze gemeente te behartigen, verlangen, dat gij van gemeeutewege werk verschuil niet aan enkelen hunner, maar aan allen, tegen een loon van minstens f 1 per dag van hoogstens 8 uren dat zij U, indien gij aan dit verlangen niet wilt of kunt voldoen, onbekwaam achten om langer aan het hoofd dezer gemeente te staan, en in dat geval van U eischen, in het belang der gemeente uwe plaats aan anderen, die ook voor de arbeiders zorgen, af te staan." Volgen de ruim 200 handieekeningen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van dr. J. Zaaijer Az., zal plaats hebben op Dinsdag 24 Jan. e. k. De herstemming, zoo noodig, zal ge schieden op Dinsdag 7 Februari d. a. v. Nu het burgerbloed in de provincie Groningen gestroomd heeft, nu reeds twee der onruststokers aan de bekomen wonden overleden zijn, worden pogingen aangewend tot verzoening der partijen. De heer Brummelkamp, hoofdredacteur van de anti-revolutionaire N. Prov. Gron. Ct., heeft zich tot den commissaris der Koningin gewend, om eenige invloedrijke personen uit te noodigen, die de grieven der werklieden in de provincie Groningen zullen onderzoeken. Door een vrij groot aantal mannen, vrouwen en kinderen wordt van de kostelooze uitreiking van brood en koffie een druk gebruik gemaakt. Tevens heb ben er geregeld uitdeelingen van soep plaats. Aan schoolkinderen zal het ver strekken van middagmalen 16 Januari beginnen. Voor dit doel is door mevrouw de wed. Scholten een gift van f 1000 ge schonken. Deze maaltijden worden 7 a 8 weken lang gegeven. Zondag 8 Jan. e. k., zal de gods dienstoefening in de Remonstrantsche Kerk alhier, worden geleid door Ds. A. P. G. Jorissen, pred. bij de Rem. Gem. te Rotterdam. Diegenen onzer lezers, die ook de tweede soirée litterarie van mevrouw von Osten-Sacken bijwoonden, zullen zich zeker dien avond niet alleen niet beklagen, doch nog lang met genoegen daaraan teiugdenken. Meer nog dan bij haar eerste voordracht toonde zij in FrithiolTs heldensage een meesterschap in declamatie, dat aan genialiteit grensde. De afwisselende versmaat, die het voor dragen van Tegnèr's meesterwerk zoo oneindig moeilijk maakt, bleek voor haai geen hinderpaal en de verschillende ge voelsuitingen daarin neergelegd, weiden weergegeven op eene wijze, zoo wegsle pend en zoojuist dat de hoorders als het ware de gebeurtenissen deed medeleven eneenjuisten blik slaan in het gemoeds leven der verschillende personen en karakters. Tot ons leedwezen moeten wij echter weder constateeren, dat slechts een klein aantal hoorders waren opgekomen. Waarlyk de hoogbegaafde vrouw had grooter wij behoeven gelukkig niet te zeggen een meer dankbaar audi torium verdiend. Binnenkort de datum nog niet vastgesteld, zal later door ons worden medegedeeld denkt de heer Willem van Leer alhier eene lezing te houden. Trad de heer Van Leer circa twee jaar geleden alhier eveneens als spreker op en was hij destijds in de keuze zijner voordracht misschien minder gelukkig, was. er zelfs op zijne voordracht wellicht wat af te dingen en aan te merken, hij heeft de tijd, sedert verstreken niet onnut laten voorbijgaan. Tot dit ons oordeel meenen wij volkomen te zijn gerecht vaardigd door de critiek in verschillende recenciën in de voornaamste persorganen over de in den laatsten tijd gehouden lezingen van den heer Van Leer. In een onzer volgende nummers hopen wij hierop nogmaals teiug te komen, plaatsgebrek noopt ons het voor ditmaal bij deze korte mededeeling te laten. Door den heer Jhr. A. M. C. Sand- berg is eervol ontslag gevraagd uit de betrekking van ontvanger der Registratie •a Domeinen alhier. By Kon. besluit is benoemd bij het le reg. Veld-art., tot ie luit., de 2e luit. G. F. baron van Till, van het korps. In de Amst. Crt. lazen wij een bericht, als zou kolonel Ypey bij eene 1 rijles in de manege alhier zijn afgewor pen en doordien hu met het hoofd op den grond viel eene heisenschudding hebben bekomen. Na ingewonnen informaties blijkt dit bericht schromelijk overdreven en bevindt Z.H.Ed.gestr. die door een duizeling be vangen, zich van zijn paard het glijden, zich thans weder geheel wel. Donderdagmiddag omstreeks half een brak in het café Die port e van Cleve' van den heer Ockhorst alhier een schoor steenbrand uit, die zich zeer dreigend liet aanzien, daar het vuur zich aan de zoldering der restauiatiezaal mededeelde Door het flinke optreden der heeien de J. en P. was men echter den brand in den schoorsteen spoedig meester en koste het de vrijwillige brandweer, als altijd het eerst met hare spuit aanwezig, weinig moeite om met behulp van een brand kraan het overige vuur te blusschen. Wat de bedienaren der stadsspuiten be woog om daarenboven nog een groote hoeveelheid water in het perceel te wer pen is ons een raadsel. Of wel is hier eigenbelang by in 't spel. Wij vernamen toch dat alleen dan de werklieden wor den uitbetaald, wanneer de spuit, waarbij zij geplaatst zijn, heeft water gegeven. Bij eene dergelijke regeling wordt de gemeente telkens op groote onkosten ge jaagd. Onzes inziens is dan ook een beter toezicht niet overbodig. Gister zijn drie personen op de rivier de Eem door het ijs gezakt, doch gelukkig gered. Wij brengen met ernst het gevaar onder het oog aan het berijden van de Eem op het oogenblik verbonden. Wij beproefden de draagkracht van het ijs en die bleek uiterst gering te zijn. In hel café «de Valk" werd gister avond eene tamelijk druk bezochte bui tengewone algemeene vergadering ge houden door de Amersfoortsche IJsclub .Voorwaarts". Daarin had het bestuur voorgesteld tot ontbinding der in Decem ber 1890 opgerichte vereeniging over te gaan. Uit de rede die de Voorzitter bij de opening der vergadering hield, bleek dat dit moorddadig plan in het brein des bestuurs was ontstaan tengevolge van de zeer weinige medewerking die het van vele leden in den laatsten tijd ondervond, doordien zij, de baan van de club links latende liggen, zich voortdurend en uitsluitend op eene andere, door een particulier geëiploiteerde baan, bewegen. Dit feit werd door de vergadering erkend, maar er werd ter verontschuldiging aan gevoerd, dat de baan van dien particu lier in beter staat verkeerde dan die van de club. Ten volle dit erkennende, meende echter het bestuur met het volste recht te mogen beweren, dat de baan der vereeniging zeer goed beiijdbaar is, en in ieder geval door het bestuur alle pogingen, met opoffering van tijd - n met kracht zijn aangewend om den leden eene zon goed mogelijke haan aan te bieden. Nu die pogingen evenwel niet met het gewenscht succes zijn bekroond, meende het evenwel dut het juist nog meer op den weg der leden had gelegen om de vereeniging te blijven steunen en allerminst om het bestuur te ontmoedi gen door het totaal te negeeren en niet de minste notitie van de baan te nemen, tenzij die notitie moest strekken om allerhande beschimpingen aan het adres des bestuurs aftezenden. Of is het niet ontmoedigend, vroeg de Voorzitter, wan neer de bestuursleden iederen dag zich op de baan bevinden en nagenoeg geen van de leden zien verschijnen? Is het niet ontmoedigend te bespeuren, dat de vereeniging iederen dag fi.ianciëel achter uitgaat, zoo zelfs dal teD slotte de cre diteuren niet kunnen worden betaald? Zijns inziens moesten die vragen beves tigend worden beantwoord, en de ver gadering bleek die meening te zijn toe gedaan. Want, nadat door enkele leden in den breede was betoogd, dat de werk zaamheden door het bestuur verricht, op prijs worden gesteld, en de vergadering, door applaudissement hare instemming daarmede had betuigd, werd met alge meene stemmen eene motie van den heer Dozy aangenomen van den volgenden inhoud: »De vergadering, haar ver trouwen uitsprekende in het beleid des bestuurs, gant over tot de orde van den dag. Het bestuursvoorstel kwam daardoor niet in behandeling, doordien de voor zitter voor tot de stemming over de motie werd overgegaan, aan de-even- tueele aanneming van die motie de be- teekenis had vastgeknoopt dat men de ontbinding der vereeniging niet wen«chte. Het bestuur, dat eerst positief had ver klaard zijne functiën niet langer le kun nen blijven waarnemen, deed daarna de toezegging te zullen overwegen of op die stellige verklaring al of niet kan worden teruggekomen. Wij lezen in de N. Rotterd. Ct. Zoo in eenige gemeente van ons land de naleving der bepalingen van de drankwet veel te wenschen over laat, dan is het zeker in Hoogland, naby Amersfoort, het geval. Daar toch ver koopt men in zeker café, waarvoor «ver gunning is geweigerd, vrij en frank, open lijk, onder hel oog der gemeente-veld wachters, sterken drank in het klein. Boerenjongens en deerns maken van die gelegenheid druk gebruik en 's avonds kout men gezellig met elkander in de herberg De Faam over de onmacht of onwil van de politie om te calangeeren. De houder van dat café exploiteert op de ijsbaan De Maat eene restauratie en ook daar woidt, in weerwil der voor schriften, onbedekt, sterken drank ge schonken. Daar schijnt de politie voor die strafbare handelingen de oogen te sluiten, en zij meent daarentegen van hare activiteit blijk te moeten geven, door in den persoon van den gemeente veldwachter Van de Pol een onderzoek naar dergelijke handelingen in te stellen in de lestauralie door het b»stuur van de Amersfoortsche ijsclub Voorwaarts geëxploireerd. De vrouw van den zet- kastelein in die tent toch trachtte hij bij herhaling en met aandrang over te halen om hem sterken drank te schen ken, w Ike echter niet voorhanden was. Hoogland. De Wintervorst, die een paar dagen voor Kerstmis zijn iiitiede gedaan heeft, regeert nog steels tot groote vreugde van alle liefhebbers van hel ijsvermaak. In den geheelen omtr ek is geen schooner gelegenheid dan np de ijsbaan «de Maat" alhier. Op den i wee den Kerstdag zijn de banen geopend en sinds dien dag wemelt het er dagelijks van rjjderessen en rijders, die men over de vlakte kan zien zwieren, alsof zij vleugels aan de voeten hebben. In de tent, aan het einde der baan door de ondernemers, de Heeren Schoonderheek en Oszmers opgericht, kunnen de dors- tigen zich laven en de vermoeiden even uitrusten. Verleden Woensdag is er een wed strijd in het hardrijden gehouden, die met muziek werd opgeluisterd. De op wekkende tonen der muziek en de ver lichting der baan droegen er natuuilijk niet weinig toe bij, om het publiek in eene aangename stemming te brengen en tot laat in den avond bijeen te houden. Heden middag één uur (Zaterdag) wordt er een wedstrijd in het schoon- rijden gehouden. Iedereen, ook niel-ryders, is een be zoek ten zeerste aan te bevelen. In Londen is het op het oogenblik op alle vaarten en vijvers zeer druk met schaatsenrijders. Op de Serpentine (een groote vijver in Hyde Park), waren volgens een offi- cieël rapport op een dag 40,000 schaat senrijders. Ook op andere vijvers telde men ze bij duizenden. Men heeft een gegronde hoop, dat men, evenals in de jaren 1882 en 1888 89, voor het einde der week op de Theems zal kunnen rijden. Mooi zal het ijs daar echter niet worden, daar de ijsschollen allen op en onder elkaar zijn geschoven. Zelfs heeft men op het ijs een cricketwedstrijd op schaatsen gehouden. Een persoon is verdionken, een ander zoo hevig met zijn hoofd tegen het ijs geslagen, dat hij stierf. In Dover heeft het hevig gesneeuwd. Over Noord Wales woedde gedurende een paar uren een vreeselijke sneeuwslot m. Men vreest zeer voor het lot der schapen, die zich in het hoogland bevinden. Op het eiland Man, bekend om zijn zacht klimaat, kan men voor het eerst sedert een aantal jaren schaatsenrijden. De Parijsche dames, die thans druk aan schaatsenrijden doen het ijs is er in jaren niet zoo dik geweest al nu hebben hare postuums zoodanig ingericht, dat zij zich, als zij vallen, niet zoo licht meer kunnen bezeeien Zij dragen name lijk kussentjes genaaid in hare mouwen, op de ellebogen, de knieën, den rug, enz. kortom op nagenoeg alle plekken, waar zij onzacht met het ijs in aanra king konden komen. Zoo zacht gepant serd, glijden zij veel geruster op de gladde baan, en de kussentjes staan, met beleid en smaak aangebiachl, niet leelijk. BURGERLIJKE STANI»E\. Amersfoort. GEBOREN: 30 Dec. Johannes, z. van Willem Langenbach en Maria van Appe len. 31 Dec. Cornelis, z. van Corne lls Horst en Mietje van Valkengoed. Rika Gerdina, d. van Gijsbeit van Har ten en Willempje Koot. 1 Jan. .1 ico- bus Antonius, z. van Teunis Adelaar en Petronella Groenestein. Christina, d. van Martinus Berendst en Francientje de Vries. Dina, d. van Willem Peters en Agatha Helena van den Ham. Gerard, z. van Johanna Hendriku Sleu ring. 2 Jan. Gerrit Jan Paul, i. van Gijsbertus van Ede en D'derika Geiluirda Schoterman. Leonardus Adiiui.us, z van Leendert van Etten en Antoni.i de Groot.Herman Johan, z. van Willem van Ginkel en Johanna van den Biink. 3 Jan. Theodora Hermnnna, z. van Jan Tommei en Regina Johanna Jans. 4 Jan. Aaltje, d. van Karei de Goede en Alijda Hemink. ONDERTROUWD 5 Jan. Gerben Kingma en Adriana Anlonia van Haselen. GETROUWD 4 Jan. Hendrik van Eek en Jannetje Wouterse. Wilhelmus van Haazel en Wilhelmina Meijer. Nico- laas van Zanten en Hendrikje van Door nik. Martinus van Rainselaar en Hen- drika vair Velsen. Elbartus Hendrik Jan Meinen en Cornelia van Niekerk. OVERLEDEN: 30 Dec. Egbert van Dyk, 2 m. 31 Dec. Petronella Geer- truida van der Heijden, 26 d. Een lever.l. aang. kd. m. g. van Willem Jag- tenberg en Anna Maria de Vroedt. 2 Jan. George Merkenij, 47 j. echtg. van Giepje van den Esliof. 4 Jan. Jacob Cohen, 66 j. rchlg. van Dientje Span jaard. Bunschoten. GEBOREN: 19 Dec. Jannetje, d. van Wouter Hak en Willempje Koelewijn. Hendrika. d. van Aalt Hop en Cornelia ten Hooft. 5 Jan. Pieterke d. van Willem Klok en Marretje Duijst. ONDERTROUWD: 24 Dec. Jan Boel- hout en Dirkje Hoolwerf. GEHUWD: 31 Dec. Steven Meester eri Berendina ter Haar. OVERLEDEN: 25 Dec. Cornelis Duyst 32 weken 2 Jan. Willemijntje de Graaf 56 j. gehuwd met Klaas Koelewijn. Hoogland. GEBOREN: 1 Jan. Wilhelmus, z. van I. Steenbeek en A. van de Brug. Everarda Christina, d. van K. J. van Dijk en R. Rijnders. 2 Jan. Petrus, z. van R. Voskuilen en G. Hilhorst. GEHUWD: 5 Jan. J. van den Heuvel en M. Voskuilen. Leusden. GEHUWD: 5 Jan. Hendrikus Ossen drjjver en Fiancisca Kok. Stouteuburg. GEHUWD: 5 Jan. Johannes Evers en Cecilia Petronella van Wegen. OVERLEDEN: 4 Jan. levenl. aang. kind van Geurt Dusscbooten en Myntje van den Brink. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 6 Jan. 1893. Tarwe f Rogge - Boekweit - a per Appeien - 3.— 77 4.— i berto- Peren - i» liUr. kleiaardapp. - Zand - 1.— i» 1.30 lioendcreieren - 4.50 j> 6.per 100 st. Eenden - n r Uoter - 1.30 1-50 kilo Margarine Y) Zoeieui. kaas - n 50 Kippen - 0.80 77 1.— KuikeDS - 1.— - 1.26 Piepkuikens - Ganzen - - per stuk. Oude eenden - 0.60 0.80 Jonge 0. j 0. Hazen - 1.50 2.— Wilde kouijnou - 0.45 0.50 Tamme - 1.— •n 1.25 Duiven - 0.40 0.60 per paar. Vette varkens - Zeugen - Bi»gen - 6.— i» 10.— Schrammen - 13.— >7 20.— Vette koeien - Tl Guste per Kalf - 7) ft stuk. Kalfvaarzen - Pinken - 77 Pinkstieren - 'J Vette kalveren - verkoop kan aanbieden. Zoodra er dan genoeg voorwerpen zijn zal ik bekend maken waar en wanneer de Bazar zal gehouden worden. De heeren Redacteurs onzer bladen welke thans reeds belan geloos du stukje plaatsen, zullen dan in hunne couranten ook die annonce wel willen opnemen, en zoo zal ieder met eene kleine opoffering de band kunnen leenen, tol redding van een verloren kind. Onder vriendelijke aanbeveling wacht ik de toezendingen in ten mijnen huize Weversingel D. 74. Mej. J. FRUITIER DE TALMA. Correspondente van bovengenoemd geslicht. Is een woord van aanbeveling aan bovenstaande regelen nog wel noodig Wij gelooven van neen. Daar toch, waar het het geluk, neen meer nog het zedelijk be houd van een menschenkind geldt, zal de liefde tot den naaste bij alle weldenkende stadgenooten ten duidelijkste spreken en velen zich beijveren mejuffrouw Talmain haar edelaardig streven op verschillende wijzen te steunen. Redactie. HONDENBELASTING. De Commissaris van Politie te Amers foort, Gezien de artikelen 1 en 5 der ver ordening op de invordering der belasting op de honden, afgekondigd den 3. Maart 1890; Herinnert aan de houders van honden, waaivoor de belasting is verschuldigd, hunne verplichting om vóór of op den 31 Januari 1893 ten kantore van den gemeente-ontvanger aangifte te doen van den hond of de honden, die door hen worden gehouden en de deswege ver schuldigde belasting te voldoen. Hel door Buigemeester en Wethouders vastgestelde kenteeken moet door de honden, zoolang die zich op den open baren weg bevinden, behoorlijk zichtbaar, aan eeD halsband bevestigd, worden ge dragen. De Commissaiis van Politie voornd. DAMMERS. Amersfoort, 7 Januari 1893. Gevouden op den openbaren weg: Een R. C. kerkboekje. Een dito in étui. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- ruglu-koming aan hel bureau van politie. Tegen 1 Februari ge vraagd te Hilversum in een klein gezin als meid alléén, ^voorzien van goede getuigen P. G. fn F Br fr. lett. bij den boekh. J/HEEK te Hilversum. - Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boek weit; 35 hecc. Appelenheet. Peren; heet. Kleiaardappelen 40 heet. Zaud- aardappelen; 1500 stuks Hoendureicreu stuks Eendeneieren; 500 kilo Boter; kdo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee, 26 Biggen; 12 Schrammen. Eeiiigen tijd geleden werd ik door de politie aangezocht om mij te ontfermen over een arm verwaarloosd mishandeld kind, een meisje van 8 jaar, dat in pene omgeving leefde waar zij naar lichaam en zi-l reddeloos verloren moest g um. Ik beloofde mijne hulp en slaagde er in hel kind te zien opnemen i p Tuinlui Kiimi, doch hoe welwillend men mij te gemoel kwam, er was één bezwaar ram. de verpleeggelden, lk beloofde inoeile te doen om ook daarin te vooi'ien en nu sta ik voor de vraag hoe zuiks aan le leggen. Eene loterij is er pas geweest, eene tweede is in werking. Contributes vragen, aan wie? Zoo velen zyn im-t contiibuties bezwaard. Na njp overleg meende ik dat het beste ware een bazai te houden, een bazar op eenvoudigen bescheiden voet en hieiaan hoop ik nu gevolg te geven. Het jaar is pas aange vangen en ik begin hetzelve met aller vriendelijke medewerking te vragen voor deze zaak. Allereerst ik twijfel er niet aan, zullen de heeren winkeliers mij wil len verblijden door mij eenige nette voorwerpen toe te zenden, welke ik ter zindelijk kunnende werken! In persoon te vfervoegen aan dq wacht kamer Centraal Station, j TE KOOP eel' nienwe NEW RAPID SAFETT no. 4 met cue- beo» banden. Prijscourant f 213 vooi f185, netto met garantie-bewijs. Franco brieven letter A bureau van dit blad. dooi hel Sympbonie-orkest. Directeur G. K. G. VAN AKEN. Solisten: mejuf- fiuuw AMANDA EBËRLË, Concertzange res uit Rotterdam. G. K. G. VAN AKEN, v luul. PROGRAHIHA 1. Einzug der Gaste auf der Wart- burg aus Tannhaüser Rich. Wagner. 2. Entr'Acte no. 2 aus Rosamnnde Fr. Schubert. a. Widmung. Rob. Schumann. 3. b. Es blink der Thau. Ant. Rubinstein, c. Yergebhches Standchen Joh. Brahms. Mej. Amanda Eberlé. 4. Sonate für Violine solo 6. F. HaNDEL. nut pianoforte. 5. Ouverture «Die Weisse Dame." BiOELDiEt;. t a. Mauresque. 6. b. Rdmance. Guroo Papine e. Gavotte. pour violon solo avec piano. d. Liebestreue. Joh. Brahms. 7. b. Lithauisches lied. Fr. Chopin. c. Slapedoe. A. Faoel. Mej. Eberlé. 8. »La manola" Sérénade Es- pagnole. Eilenbero. Aanvang S uur, Ent'ée op den avond aan het bureau voor elk concert f 0.90 per persojró. Plaatsen zijn le bespreken op den dag van het concert bij den kastelein der sociëteit Amicitia a f O.IO per plaats.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2