Advertentiën. KENNISGEVING. Een VLUGGE LOOPJONGEN P. G. een Hei meesterknecht HEEFT AANGESTELD, publiek verkoopen: Staten-Generaal. Plaatselijke berichten. J. KOOL, Een tragisch-comisch tooneel werd Zaterdagavond afgespeeld aan boord van een der groote stoomers aan de Handels kade te Amsterdam. Men was, volgens het Hdbl. bezig met laden van stuk- en andere goederen, toen de expediteur bemerkte, dat het volgens geleidebrief opgegeven getal bussen met gecondenseerde melk niet aanwezig was. Hy kreeg argwaan op een man uit de ploeg en gelastte hem het werk te staken en te vertrekken. De man, daaraan gevolg willende geven, zou langs een smalle leer naar het ruim van het schip afdalen om zijn jas en blikken kruik het onafscheidelijke voorwerp van een sjouwerman te halen. Hij struikelde of stapte mis en viel van een niet onaanzienlijke hoogte in het ruim. Toen de mannen boven geen klagen of jammeren hoorden en op hun geroep geen antwoord ontvingen, daalde onmid delijk een paar man omzichtig omlaag en vonden hun makker onbewegelijk en stom voor dood op den bodem van 't schip liggen. Men waande hem dood, en daar hij geheel als verstijfd was, werd het lichaam op een plank gelegd en zoo op het dek gebeschen. Van den dichtsbijzijoden politiepost werd een raderbaar gehaald en het Ijjk door een kameraad en van een politie-agent vergezeld, naar het Binnen gasthuis vervoerd. Die straf was voor het verdonkeremanen van eenige bussen met melk toch wat al te zwaar meende de expediteur, maar aan het ongeluk was du toch niets meer te doen. Een geluk bij het ongeluk was dat de overledene niet getrouwd, maai vrijgezel was. In het Binnengasthuis werd liet lijk op eene krib gelegd. Zoodra de aanwezige dokter de krib naderde, sloeg de man de oogen open en keek kalm en bedaard in het rond. Op de herhaalde vraag van den dokter waar hij zich bezeerd of waar hij pijn had, luidde het vreemde, doch in den mond van dit slag van menschen zeer gebruikelijke antwooord »in me sak." Wat? vroeg de dokter verbaasd: in je zak? »Ja! In me sak en loat me nou moar gouw heengoan." Een poging om op te staan scheen toch met eenige moeite gepaard te gaan, en toen de dokter hem daarbij behulp zaam wilde zijD, bemerkte hij, dat er koffieboonen uit zijn kiel vielen. Bij onderzoek bleek du, dat de msn vaD top tot teen met koffieboonen op gevuld was en daarvan ontdaan, bedroeg de hoeveelheid ettelijke halve kilo's. Tableau Van alle last bevrijd ijlde de man nu de ziekenzaal uit en de straal op. Den expediteur werd gisteren kennis van het gebeurde gegeveD, die nu tevens wist, waarom enkele balen koffie het vereischle gewicht Diet hadden. De smokkelaars rondom Breda, schijnen vóór 1 Mei nog te willen van gen, wat ze vangen kunnen. Dagelijks ziet men daar geheele benden door de stad trekken, de ledige zak op den rug. De Eerste Kamer kwam Maandagavond bijeen en hield ook Woensdag een korte vergadering, waarin het voorstel tot ver hooging van eenige artikelen der Staats- begrooting voor 1892, hoofdstuk V (Bin- nenlandsche Zaken) werd goedgekeuid. Voor het overige werd sectie-arbeid ver richt. Den 23en zal de zitting hervat worden. Een duel op het ijs. Jae joh sgg Neen, 't lukt nietl Wie helpt me het boerenpatois weergeven, dat ik dien avorid hoorde? Als ik rojjn oogen sluit dan dwarrelt het alles weer voorbjj, precies zooals het gebeurde; wat zij spraken; klank voor klank... Helaas! Had ik liet toen geweten, ik zou mij hebben toegelegd op hooren, op het niet laten vervloeien van het gesprokene, tot één geheel, tot één indruk, één herinnering Soms verbeeld ik mij heel hoog te staan, boven alles wat menschelyk is, en geniet van de natuur, van het heelal, medelijden hebbende met het gewrie mel der schepselen onder mij, die niet instaat schynen te zijn mede te gevoelen, met mij, buiten hun kringetje. En dan weer verrast mij eeo machtig grootsch iets, als uit de diepte omhoog schietend en my naar omlaag halend met de vraag en dit dan? In die oogenblikken heb ik spijt van mijn onachtzaamheid, noem mijzelven klein onder al dat nietige en wilde, o zoo graag, dat ik wat lager bij den grond was gebleven, waar nog zóó veel boven mij uitsteekt. Een bóeren-kletspraatje in een dorps herberg bah! Wie luistert er naar als hij zooeven een tocht heeft gemaakt door een der schoonste streken vai: ons land, eindelijk rustig aan een tafeltje zit, en het geziene van dien dag zich in zijn gedachten gaat ordenen? De zomer was voorbij. Ongemerkt was het buiten kouder geworden. De studie was zwaar en interressant, wat kommerde mjj de weersgesteldheid op straat! Maar op zekeren middag, juist begon ik aan het vers van Horatius: Jam satis terris nivis atque dirae Grandinis misit Pater toen een sneeuwwitte jonkvrouw voorbij het raam mijner studeerkamer zweefde en met spits bloemenschrift hel toover- woord »ijs" op de ruiten teekende. Een half uur later bevond ik mij te midden van het glijdend gewoel op een baan builen de stad, halfweg het dorpje waar ik een half jaar geleden even in de her berg had uitgerust. Wie zelf niet beter rijdt dan noodig is om met middelmatige snelheid vooruit te komen, noch moeite doet om zich verder te bekwamen, heeft op een ijs vlakte ruimschoots gelegenheid tot kijken en opmerkeu. De dooreenmenging van alle standen zet aan het tafereel iets gezelligs bij; de vroolijke uitdrukking op ieders gelaat, nauwelijks verstoord door een val of botsing, voert u weg uil de wereld der zorgen, en als daar een jonge dame van nog geen dertig haar weigering om met een pasbeginnend kennisje te kruisen inkleedt met de woorden: sneen dankje, ik ben zelf zoo'n ongeluk." dan stemt men hartelijk in met hel troepje lachende jongelui in haar buurt, en heeft volstrekt geen medelijden met de kleurende schoone. iPardon juffrouw!" nO, 't is niets meneer." Niets I Dat komt er van als men zich in de massa begeeft; dan is men niets, zelfs al rijdt men een juffrouw tegen 't lijf. Zonderling hoe de volte regelmatig op sommige plekken terugkeert, en even geregeld andere gedeelten leegloopen. Het publiek schijnt heden gaarne gebruik te maken van de middenbaan; heen en weer en nogeens heen en weer; slechts een klein gedeelte blijft de baaD houden die rondom het ijsvlak loopt. Doch daar, aan weerszijden één niemand schijnt het op te merken aan eiken kant van de ijsvlakte rijdt een boe renzoon, op echte friesche schaatsen, die de smid van het dorp zelf gemaakt heeft. Oók heen en weer, zoodat zij elkaar geen enkele maal passeeren. En dat ter wijl lange trossen van hun naluurgenoo- ten over de middenbaan bengelen, nooit in de maat uitslaande, maar altijd pret. Hoewel, er is iets gemaakts in hun joe len; ook zijn er geen vrouwen onder, wat anders wel het geval is. Ik weet niet wat het is, dat mij dringt om te blijven staan aan het einde der baan en toe te zien. De beide eenzame boeren gaan voort met hur, ijsbeerbewe- ging, maar die op de middenbaan wor den rumoeriger en hun slingeren lastig voor het publiek, dal goedig als elk rechtgeaard Hollander op schaatsen, zich langzamerhand laat wegdringen naar de zij banen. Nu hebben de boeren het terrein vrij. Doch dat scheen hun bedoeling niet te zijn, want van het midden uit wordt de baan leeg en de rijders trekken zich op de uiteinden terug. Een oogenblik is er niemand over de geheele lengte. Dan maken zich twee gestalten los uit de op hooping aan beide kanten, onmiddelijk gevolgd door de rest, doch langzamer, bij lange na niet zoo snel als die twee, die met voorovergebogen bovenlijf voort snellen als gold het een wedstrijd Groote goden! Zij zijn, zij blijven in één lijn, zij zien elkaar niet, daar beiden het hoofd gebogen, de halzen uitgerekt, zich alleen bekommeren om hun vaart, die van een sneltrein gelijk! Schreeuwt, waarschuwt dan toch gy die hen ach terna rijdt! Nog slechts enkele meters... gelukkig, zij richten zich op. Ik buig mijn lichaam zijwaarts en steek de han den uit, op dien afstand den schok me degevoelende Maar de beide boeien doen niets van dien aard, en met een slag, die dof over het ijs weerklinkt, hoor baar boven het gegons der stemmen en het krassen der ijzers, rijdeD zij met de borstkassen tegen elkaar. Nog even zie ik den een waggelen en wegzakken, dan sluit zich hel gedrang om hen heen. Vlug als hel licht gaal de mededeeling door het publiek, dal samen stroomt op één plek. Niet lang daarna ontstaat er een golving en de menschen- massa barst open om doortocht te laten aaneen tieuiige stoet. Op een ladder hoe drommel was die zoo gauw bij de hand ligt een gestalte. Eén blik is voldoende; dat is de dood; reeds stolt het bloed om de mondhoeken. Maar ik herken dat gezicht I Ook dat vao de strompelende figuur daar achter, van hen die hem steunen, van de dragers En opeens staat mij die doipsheiberg weer voor den geest, dat gesprek, die afspraak voor het duel op het ijs. Mach tig pakt mij de moed dier boerenzielen, hun zwaie lichamen tegen elkaar inja gende zonder één onwillekeurige bewe ging om nog op 't laatste oogenblik den schok te breken. Wat is daartegen het kunstig sabelspel of het schieten met heel weinig trefkans? Voor heden had ik genoeg van T rij den et: bond dus af. In de verte, op den landweg stond een boerenmeid, blijkbaai in afwachting. Was zij de prijs? Thuisgekomen las ik verder: et rubente Dextera sacras jaculatus arces Terruit Urbem. Verschrikt? »Ja, zulke dingen zijn altijd onnange- naum Maar toen al die boeren weg waren konden we weer zoo heerljjk rij den op de middenbaan, die veel gladder i». £n ik Juist juffrouw, U heeft gelijk. Menschen genoeg, en de meeste individuen zijn de moeite van 't bekijken niet waard. J. D. De le Luit. der Inf. A. Kisjes van het O.-I. leger, thans bij de l.oogere krijgsschool te 's Gravenhage, wordt gedetacheerd bij de 2e afdeeling van het Ie reg. veld-artillerie alhier in gar nizoen. Aanstaanden Dinsdag, den 17en, wordt het nieuwe Tehuis voor militairen, aan de Beekstraat alhier, ingewijd. De gelegenheid tot kostelooze in enting is wederom opengesteld. Eiken Maandag, 's namiddags te één uur, wordt daartoe door de, door hetdagel bestuur, aangewezen H.H. geneeskundigen zitting gehouden in de daarvoor bestemde loca- liteit aan de Breedeslraat, wijk F no. 133. J. W. L. V., winkelier te Baarn, is door de rechtbank te Utrecht veroor deeld tot zes weken gevangenisstraf we gens het verspreiden en ter veispreiding in voorraad hebben van onzedelijke af- heldingen. Ter gisteravond gehouden alge- meene vergadering van de Amersfoort- sche ijsclub Voorwaarts" had de ver kiezing plaats van een nieuw bestuur, die noodig was doordien liet tegenwoor dige collectief ontslag had genomen. In den breede weid door onderschei dene leden betoogd dat men ook thans nog het volste vertrouwen in hel bestuur stelde en van verschillende kanten werd er dan ook op aangedrongen dat hel op zijn voornemen om heentegaan zou terugkomen. Doch te vergeefs. Het bestuur, noch een zijner leden individueel, verlangde langer zich dat vertrouwen ie zien ge schonken, en het meende dat frissche krachten de vereeniging waarschijnlijk tot hooger bloei zouden kunnen brengen. Daarna werd tot de verkiezing over gegaan, waarvan de uitslag was dat ge- kozeD werden de heereu A. Dozy, W. H. Versteegh, G. J. Slothouwer, J. Sin- nige, A. Latenslein van Voorst en J. S. J. de Jongh. De verkiezing ter vervuliisg van de zevende vacature werd tot een volgende vergadering aangehouden, en zulks met het oog op 't vergevorderd uur: 't was als gewoonlijk nagenoeg middernacht geworden. De dooi is nu helaas ingevallen, anders was er voor de tochlenmakende schaatsen)ijders uit onze gemeente nog iets in 't vet. Een paar dagen geleden toch,maakten tweeSpakenburger visschers van uit hunne woonplaats een tochije naar Huizen eri staken van daar direct naar 't eiland Marken over. Volgens heil was het ijs de geheele zee over piachtig. Nu sneeuw, regen en een hooger e temperatuur hun invloed op 'lijs hebben uitgeoefend is een dergelijk tochtje niet meer aan te raden, ja zelfs levensge vaarlijk. 341ste STA ATS-EOTEK1J. Vijfde klasse. Eerste week. Trekking van 11 en 12 Jan. (1400 loten). Ten kantore van den Collecteur le Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f70 1015 1500 7395 20754 20755 en 20773. Te zamen 6 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetiokken 1001 1425 1463 4612 4632 4640 4660 7371 7396 7397 14309 14312 14314 1432u 14338 14348 14375 14385 15801 15819 15821 15835 15840 19891 19913 19917 20728 20753 20763 20764 20788 en 20820. Volgendp trekkingen geschieden 17 20, 24—27, 31 Jan. en 14 Febr. Nevens de premiën van f 30.000 vooi den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hooger eri van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot zijn ingebleven de prijzen van f 100.000, f50.000. 125.000, f15.000. f 10.060. 2 van f1500, 45 vat. 1000, 53 van 1400, 58 van f 2ü0, 142 van f100 en 3037 van f70. BVBGEBLIJKE STAiVOEN. Amersfoort. GEBOREN: 4 Jan. Lambertus Coer- radus, z. van Lambertus Coeriradu- Kroori en Margaretha de Wit. 5J.in. Uina, d. van Jan van der Vooide en Geeitje Kroes. Jacobus Ar noldus z. van Jacobus Arnoldus de Beer en Fie- derika Johanna Maria Matla. 7 Jan Anna Maria, d. van Wilhelmus Johannes van Haaien en Gezina Claassen. Jo hanna, d. van Coenraad van Nimwegen en Angeriies van Ekelen. Aart Mar cus, z. van Aart van Plaleringen en Anihonia Vahstal. Cornelia Alyda, d. van Everardus Johannes Boersen en Theodora Alijda Willigenburg. Maria Johanna, a. van Michael Gijsberlus Broekhuisen en Magrietha van Nijkeik Aaltje, d. van Andries de Vues en Janije Krol. Barbara, d. van Pieter Abes Anema en Hendrikje Meester. 9 Jan. Margaretha Maria, d. van Reijer Zwa nenburg en Grietje Kamer. Cornplia, d. van Cornelia Lnngras. 10 Jan. Hendrikus Everurdur Antonius z. van Johannes van Dijk en Anna Maria Goer- truida Meeuwsen. 11 Jan. Caiel, z. van Cornelis Hoefsloot en Aai tje Brand- ser.. Johanna Jacoba, d. van Adrians Reijneker. Brand Dirk, z. v. Gert it Antonie Hienekamp en Elisabeth van Kuijzen. ONDERTROUWD: 12 Jan. Willem Memelink en Dorothea Zondervan. GETROUWD: 11 Jan. Geurt van Lijenhorst en Calharina Hazelaar. Tomas Tornasse en Maria Kleinhoven. OVERLEDEN5 Jan. Elisabeth de Wilde 69 j. echtg. van Gerrit Hendnkse. 6 Jan. Peter Mathijs Carolus Daniels 7 j. 7 Jan. Louwinus Maas 49 j. echtg. van Geertruida Butselaar— Willemijntje Arlar 10 m. 8 Jan. Gerrit Krol 73 j. wedr. van Agnes van Nimwegen. Alida Maria Schoonderbeek 4 m. Pe- tronella Hendrika Schoonhorst 3 j. 9 Jan. Jannetje Holtman 19 m. 10 Jan. Heimanus Bliekendaal 31 j. echtg. van Alijda van Plaleringen. Leendert Wilhelm van Bijnen lm. Johannes de Gans lm. Hendrikus Franciscus van der Heijden 12 m. 11 Jan. Teu- nis Weiland 7 j. Jacobus Arnoldus de Beer 6 j. Bunschoten. ONDERTROUWD: 6 Jan. Willem van Zoest en Hendrina Luttink. GEHUWD: 7 Jan. Boelhout en Dirkje Hoolwerf. Hoogland. GEBOREN 7 Jan. Neeltje d. van G. van Wee en R. Botterblom 9 Jan. Arie z. van H. van Beek en G. Schuur. ONDERTROUWD: 12 Jan. R. van Veen en B. Huiskes. GEHUWD: 12 Jan. J. Koenen en A. Leeuwenkamp. G. Tolboom en P. Smeeing. OVERLEDEN: 6 Jan. Gijsbert3 Schimmel oud 23 j. ongeh. 6 Jan. Wil lem van de Lodijk oud 78 j. echtg. van Toontje van Hoei. Lensden. GEHUWD: 12 Jan., Nicolaas van de Burgwal en Maria van der Veen, wed. van Jan Esveld. OVERLEDEN: 7 Jan., Jannetje van Heil, 82 j. 8 Jan., Tiijntje Heij, 4 m. 10 Jan., Aalbert van Heil, 29 j., ongeh. 12 Jan., Aard Horst, 74 j., wedr. van Aaltje Daatselaar. Stoutenburg. GEBOREN 9 Jan.. Johannes, z. van Antonie Petersen en Johanna Alfrink. OVERLEDEN: 12 Jan., Levenl. aang. kind van Gijsberlus Voskuilen en Rijkje van den Heuvel. Woudenberg. GEBOREN31 Dec., Anna, d. van Cornelis Bartus ter Burg en Adriaantje de Wit. 7 Jan., Rijk, z. van Gerrit van de Glind en Jacomijntje Bournan. ONDERTROUWD: 12 Jan., Jan van Lambalgen, 29 j., en Gijsje van Putten, 25 j. OVERLEDEN3 Jan., Levenl. aang. kind vr. gesl. van Cornelis van Aalten en Celia Vlastuin. De voorzitter van den gemeenteraad van Amersfoort, Gelet op art. 7 der wet, regelende het kies recht, gewijzigd bij de additioneele artikelen der grondwet; Noodigt uit: I. de mannelijke inwoners der gemeente, om, zoo zij in eene andere gemeente over het laatstverloopen dienstjaar in de personeele be lasting, naar eene hoogere huurwaarde, dan die welke volgens art. 1, litt. a en b, van de wet van 24 April 1843 (Staatsblad no. 15» aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naar de drie eerste grondslagen, of in de grondbelasting, in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste TIEN GULDEN zijn aangeslagen, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den 15. Februari e. k. te doen blijken. Deze aanslagbiljetten worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. De rnan wordt in de grondbelasting geacht te betalen den aanslag zijner vrouw, de vader dien zijner minderjarige kinderen, wegens de goederen, waarvan hij het vruchtgebi uik heeft. Aanslagen in de grondbelasting wegens on roerende goederen gelden ook voor den mede eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt. II. de mannelijke inwoners der gemeen ie, die op grond van het bepaalde bij art. 1sub c, luidende: öhetzij, hooiden van gezinnen of al leen wonende personen zijnde, van den in wo nenden eigenaar of eersten huurder van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woon huis, waarvan de huurwaarde voor de personeele belasting ten minste op het dubbele gesteld is van het laagste in de gemeente voor den vollen aanslag vereischte bedrag, gedurende negen maanden voorafgaande aan den 15. Februari dezes jaars, een gedeelte in huur hebben gehad en bewoond, waarvoor geen afzonderlijke aan slag in de personeele belasting geschiedt-, maar waarvan de jaarlijksche huurwaarde, ongestof feerd, in verhouding tot de belastbare huur waarde van het woonhuis of afgezonderd ge deelte van het woonhuis geschat, het sub a bedoelde bedrag van den vollen aanslag bereikt" of »krachtens aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen", aanspraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de kiezerslijsten, daarvan vóór 15 Februari e. k. aangifte te doen. De modellen dezer aangiften A en B zijn kosteloos ter Secretarie der gemeente ver krijgbaar. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over gelegd, waartoe, ingeval van aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederen, moeten behooren het'aanslagbiljet of authenthiek afschrift daarvan, eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de bescheiden betrekkelijk het gemeenschappe lijk bezit, worden na de vaststelling der kie zerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Amersfoort, den 12. Januari 1893. De voorzitter van den gemeenteraad voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 13 Jan. 1893. f Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren kleiaardapp. Zand Hoeudcreieren Eenden n Boter M argarine Zoeiem. kaas Kippen Kuikeus Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jouge Hazeu Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkens Zengen Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf Kalfvaarzen Pinken Piukstieren Vette kalveren 1.—- 5-- 1.20 0.70 1.— 0.60 0.— 1.60 0.— 0.90 - 0.40 7.— 14.— per 0.hecto liter. 1.30 6.50 per 100 st. 1.45 1.— 1.96 kilo 50 0.90 P®.r ,1I stuk. 2.— 0.— 1.10 0.60 per paar. 10.— 20.— per stuk. Gevonden op den openbaren weg: Een koperen vingerring. Rechthebbende vervoege n'ch ter te- rugbekoming aan bel bureau van politie. Ondertrouwd J. W. MEMELINK en D. ZONDERVAN. Cl w Amersfoort, 12 Jan. 93. Huwelijksvoltrekking 26 Januari'93. Een JONGMENSCH, zijn b. b. h. h. vraagt bij nette menschen eene Kamer, met kost, bewasscliing, enz. Franco brieven met duidélijke opgave van conditiën onder lettgr A. Z. aan het Bureau dezer Courant. kan terstond geplaatst'worden bij den Uitgever dezer Coulant. Ondergeteekende bericht zijne geëerde begunstigers en overige stadgenooten, dat hij door aan houdende ziekte gepöodzaakt, die met alle werkzaamheden hei vap be treffende, vertrouwd is, zoodat by* thans in staat is, zijne geachte cliedtèle we derom prompt en naar behooren te kun nen bedienen. Zich beleefd aanbevelend, - UTREC HT§CHE STRAAT. De Notaris A. H. DRIJFHOUT VAN H00FF ie Amersfoort, zgl op MAANDAG 16 JANUARI 1893, Ji avondsVö1/, uur, inde heiberg van C. $CHIMMEL G zn aan den Ham ie Hoogland, j Een r—f iuim ingericht, met deel, waarin stalling voor vee ei? paaitfèn; vporls: Schiror, Wngenloodsten Hooiberg,Tuin en Bouw land, staandé in het befciiuwde gedeefye van Hooglantl aan hebf begin van dén Zevenhuizei wég, groof Ca. 25 Aren. 'i Bewoond dooi den eigenaar L.LOOIJ^N. Te aanvaarden i April 1893 of zooveel vroeger als het perceel is ontruimd. Betaaldag der kooppenningen 17 April 1893. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2