Plaatselijke berichten. bracht. BIMMAMSCH 0VEH2ICBT. van spotprijs aangeboden thans hebben I Natuurlijk zijn deze woorden in de de fabrikanten er het volgende op ge- pers (fruk besproken, en in een vol vonden. gende vergadering der Commissie Een pianofabrikaat in B»lgie zend een jleeft Von Caprivl verklaard, dat piano aan zijn eigen naam. doch met r, veranderde woonplaats. Te gelijke, tijd KW zlJner uitdrukkingen verkeerd wordt aan het station van bestemming Gegrepen, inzonderheid wat De- verzocht, de piano ingeval deze onbestel- nemarken en de verhouding van baar is, te verkoopen doch niet ondei Duitschland tot de Oostersche (juaes- de f300. af te geven. tie aangaat. Maar opnieuw zeide hij Daar in de op bet adres aangegeven den toestand in Frankrijk hoogst be gemeente geen persoon van denzelfden denkelijk te achten, naam als de fabrikant te vinden is, voorstel werd bestreden door wordt de pi.no dan publiek verkocht. den heerEugeu Richter, die verklaarde Ook naar ons land schijnen dergelijke I, tQt bewiU; van ,je ,ie„t van kunstgrepen te worden uitgehaald, fe n - Bussum staat I. sedert eenige d<ger. ^etgeen de Regeering gevraagd heeft, een pianino door den afzender aan eigen dUS tot vermeel dering van de leger- adres verzonden en dus onbestelbaar, die sterkte in tijd van vrede met 40.000 nu eerstdaags in veiling zal vvoiden ge- man bereid te zijn. Tot toelichting bracht. betoogde hij, dat Duitschlands posi- - Naar het Vad. meldt, heeft de tie een °0rl°g in d? 'oeko"lst heer Van Houten zijn ontwerp tot wij- gunstige dan de Rijkskanselier ziging van de onteigeningswet opnieuw I (j, beweei(1 deze heelt de tol van bij de Tweede Kamer aanhangig ge- I Engeland. Turkije en do Balkanstaten maakt. Naar aanleiding van de beden- buiten rekening gelaten. De tegen- kingeD, in het voorloopig Verslag tegen woordige verwarring in Frankrijk en het eerste ontwerp ingebracht, zijn in de de val van De Frej'cinet zijn in liet voordracht eenige veranderingen ge- j voordeel van Duitschlandde Regee ring moet zich met het eanbod van den Rijksdag vergenoegen. Caprivi hield nogmaals de noodza kelijkheid van de onbesnoeide aan I neming van het wetsvoorstel vol, en De Commissie, aan welke de zeide dat hij het zoolang mogelijk Duitsche Rijksdag het onderzoek heelt zou verdedigen. Al zijn de politieke opgedragen van de Legerwet, heeft omstandigheden niet ongunstiger dan zich in een paar vergaderingen van die in 1890, de Balkanstaten kunnen in taak gekweten, en de Rijkskanselier elk geval niet door het Drievoudig verdedigde de gronden, waarop dit Verbond als een offensief werktuig zoo weinig populaire wetsontwerp tegen Rusland gebruikt worden, rust, uitvoerig. Van de redevoerin- In den Rijksdag is de Regeering gen, in dergelijke bijeenkomsten ge- van sociaal-democratische zijde, bij houden, wordt nooit een officiéél monde van den heer Liebknecht, rapport gegeven, en dus moet men geïnterpelleerd over den nood der zich verlaten op de mededeelingen tijden. De Minister Bötticher ant van particuliere verslaggevers. Maar woordde, dat de voorstelling daarvan dan gebeurt het ook niet zelden dat overdreven is; de toestand is niet later hun woorden, al hebben die ernstiger dan in gewone jaren, en de heeren goede ooren en verstand van Duitsche nijverheid is in 1892 voor- hun vak, van officieuse zijde als niet uitgegaan. Maar de vergaderingen geheel juist worden aangeduid, vooral der werkloozen hebben een politiek wanneer een erg hooggeplaatste bij karakter. De werkstaking in de kolen- het praten verder is gegaan dan in mijnen te Saarhrücken was een licht lijn bedoeling lag of hij verantwoor- zinnige rechtschennis en een verzet den kan. tegen de wet; zoo iets heeft in Zoo ook ditmaal. Wel is er geen Duitschland geen kans van welslagen officiëele lezing van des Rijkskanse- De sociaal-democraten zouden beter liers redevoering uitgegeven, Von doen als zij den mijnwerkers het Caprivi is de Keizer niet, maar staken var. den arbeid afraadden, toch wordt in de bladen, die voeling daardoor zouden zij den nood tegen houden met de Regeering, gezegd gaan. De heer Stumm uit Trier zeide dat sommige gedachten of verkeerd het te betreuren dat het bestuur dei- verstaan of uit hun verband gerukt bergwerken niet terstond met kracht zijn. Jammer dat het juist die frag- tegen de werkstaking was opgetre- menten zijn, die het meest de aan- den. De Minister Berlepsch verklaarde, dacht hebben getrokken. dat zij noch in te lage loonen, noch Vooreerst dan moet Caprivi de in harde behandeling van liet werk- legeruitbreiding hebben aanbevolen volk haar oorzaak vindt; het werk met liet oog op den onzekeren toe- zou wel spoedig hervat worden, juist stand in Frankrijk, die wel tot een door de rustige houding van het be- dictatuur zou kunnen leiden. Ver- stuur, dat niet heeft toegegeven aan volgens sprak hij over de nauwe be- de eiselien der ophitsers, trekkingen tusschen Frankrijk en De lange verhalen van de verhoo- Rusland, en van de kans om beiden ren in de Panama-instructie, waar tegelijk, wegens de bestaande afspra- mede de couranten dagelijks zijn op- ken, tot vijanden te krijgen, üok kon gevuld, moeten we met stilzwijgen men niet met vastheid rekenen op voorbijgaanzij zijn thans afgeloo- de hernieuwing van het Drievoudig pen, nadat ook eenige personen, die verbond; wel is het een feit, dat de arm zijn geworden door aan de Pa- strijdkiachten der andere Mogendlie nama-leeuirig deel te nemen, als ge- den steeds toenemen. Het zou kun- tuigen waren gehoord. Van meer nen gebeuren, dat de weg dien Rus- politiek belang is de houding der land wilde doorloopen naar Konstan- Regeering tegenover de pers, die in tinopel, niet voert over Weenen, den laatsten tijd ook de eer van maar door de (Berlijnsche) Branden- enkele buitenlandsche gezanten aan- burger poort. Ook wees de Rijks- tastte, hetgeen den Minister Ribot kanselier op de stemmingen, die ge- aanleiding heeft gegeven om somnn- voed worden aan het Hol te Kopen- geil buitenlandschen correspondenten hagen, waar men Duitschland ook het verder verblijf in Frankrijk te niet altijd gunstig gezind is. ontzeggen. Nog in een ander opzicht hebben, zooals ik er voor mij zelf eene wensch, en hij zou van veel verkeerds teruggehouden zijn." «Dus ook gij meent dat de vrouw de beste leidster is van het mannelijk leven?" »Is niet de moeder reeds als zoodanig aanwezig, is het den man niet noodig het harde in zijn natuur door zachtheid gewijzigd en afgerond te vinden I Ja de vrouw, maar zij alleen, die haar roeping getrouw, het hoogste zoekt en najaagt, is het die den meesten invloed op den man uitoefent doch gij weet dat zeer wel, tante Adelheid." Ze glimlachte«eene andere vrouw dan de zijne is op dit oogenblik voor Bernard onmogelijk dat zij verandere wensch en bid ik voor beider welzijn. Maar iets anders kan hij vinden dat hem helpen kan een vriend, die gedachtig aan de léssen des groot- en pleegvaders hem de hand de redding wil reiken," en zacht haar arm om zijn schouder leggend voegde ze er bij: «laat het de schoonste roeping van uw leven woiden, mijn zoon. Wees zijn vriend I Red hem, verzoen bem met zijn lot, zjjn omstandigheden, zich zelfI" Tranen waren er in haar oogen toen ze aldus sprak. De herinnering aan vroegere dageD, aan de door hem varloren zuster, die hare vriendin ge weest was, kwam haar verrassen o, indien deze thans, gelijk zij het deed, dien broeder had gadegeslagen, ze zou eveneens gesproken hebben. Johan wendde zich plotseling om, hij zag de vochtige oogen zijner pleegmoeder. Zacht bracht hij vol vereering haai hand aan zijne lippen en sprak «ik wil," en vastei voegde hij er bij«gij wijst me den weg, moederik wil, ik zal hem redden, en hem het geluk weder bren gen I" Toen verliet hij het vertrek om zijn oom te gaan begroeten, en de jonge vrouw zag hem na en fluisterde: «Heb dank, Vader in den Hemel, dat gij aldus mijn opvoeding met uwen zegen hebt bekroond DERTIENDE HOOFDSTUK. Eenige weken later zat in een nette kamer op de eerste verdieping van hel hotel Bellevue te Coblenz een jonge vrouw, liet matbleek van het schoon gelaat getuigt van vermoeidheid, en lei wijl ze let op de dartele bewegingen van den kleinen knaap, die op zijn rugje op den grond ligt uitgestrekt en met de armpjes en voetjes spartelt, buigt ze nu en dan het hoofd in de hand of vleit het neer in de zachte kussens der sofa. toont de premier, thans ook met de portefeuille van Binnenlandsche zaken belast, dat hij liet lijntje wat strak ker wil aanhalenhij herhaling is het gebeurd, dat vergaderingen, waar men aan het vechten wilde gaan, door politie werden gesloten. Een interpellatie, daarover in de Kamer aangekondigd, werd voor een maand verdaagd, dat wil zeggen van de baan geschoven; hetzelfde weder voer een andere interpellatie, van den socialist Lavy, over de aanhou ding van eeriige vreemde anarchis ten, en de vraag of van de ir. beslag genomen papieren afschriften aan andere mogendheden zijn gegeven, waarhij de lieer Ribot verklaarde dat sinds de dynamiet-aanslagen de Regeering toezicht laat houden op alle verdachte vreemdelingen. Huu papieren zijn alle teruggegeven en hij, Minister aanvaardt voor dezen maatregel alle verantwoordelijkheid. Ten einde de bres te stoppen, dooi de wijziging der drankbelasting in de inkomsten gemaakt, heeft de Minister Tirard voorgestel^ belasting te hef fen op de beurs-operatiënde be- grootingscommissie heeft zich in be ginsel met dat voorstel vereenigd. In België slaan de »werkeloozen" een Imogen toon aan; te Gent be sloten zij in een vergadering, geen bedeeling meer aan te nemen, om dat de uitgedeelde levensmiddelen niet goed genoeg zijn. Ook zijn een honderdtal hunner van Gent naar Brussel gewandeld, om bij de hei vatting van de zitting der Kamer een betooging te houden, en tevens te protesteeren hij het dagblad La Gazettewelks Gentsehe correspon dent beweerd heeft dat het welda- ligheidsbureel aldaar heeft ontdekt dat hulpvragende werkeloozen een inkomen hebben van dertig tot veer tig francs per week. In Egypte schijnt iets aan de hand te zijn. De Khedive verving eenige Ministers, die te zeer aan de Engel- sche politiek zijn verknocht, en er wordt beweerd dat Frankrijk en Rus land daar achter zitten. Dp Times- correspondent te Cairo noemt deze verandering een staatsgreep, een ver zet tegen de door Engeland voorge stelde hervormingen, en waarschuwt den Khedive tegen het gevaar, het zelfde lot te ondergaan als Ismaël pacha. Zondag 22 Jan. a.s. zal de Godsdienst oefening in de Rem. K^rk geleid worden door den Heei A. K. E. Horst, pred. bij de Rem. gemeente te Locliein. De luitenant-kolonel F. H. Boo gaard, commandant van het 3 regiment veld-ai tillerie te Breda, wordt benoemd tot kolonel. De levering gedurende 1893 van het munitie-brood voor de troepen hier in garnizoen is bij inschrijving gegund aan de Amersfoortsche Broodfabriek, di recteur W. H. Meursing, a 5 cent per ration van 0 6 kilo. Wij herinneren onzen lezers, voor zooverie zij leden zijn »an de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, dat m de op morgenavond te houden veigadering met dames, als spieker zal optreden Kapitein H. T. Chappuis. Men is dus reeds te meer van een genotvollen avond ver zekerd. Als inspecteur van Staatswege over het lie district, waarmede ook de stations van Centraal- en Huil. IJzeren Spoor alhier ressorleeren, is benoemd «ie heer B. P. Bilheimer te Utrecht. De deur gaat open, eene vrouw treedt binnen. Ze overhandigt de dame, hare meesteres en vriendin een brief. De ame neemt die schielijk aan, opent, leest nog bleekei wordt haar gelaat, haar hand trilt. «O, mijn God,'* spreekt ze zacht en vurig, «hoe is het mogelijl;Is dan alles geveinsdheid op deze schoone aardr? Hoe heb ik naar een uur van samenzijn gesmacht, en nu wéder een teleurstelling; Guido, Guido, hebt ge uwe Saia dan nimmer lief gehad?' De jonge vrouw naast haar vat hare hand. «Bedwing u, lieve edele mevrouw eens woidt zeker alles weer voor n goed. Uw echtgenoot is gewis verhinderd te komen." «Neen, neen, hij ontwijkt me, hij haal mij misschien! Ach, waai om ben ik met gestorven, voordat deze schande over mijn hoofd kwam I Hoe genoot ik thans weken lang, telkens als hij by me was en hij me heimelijk opzocht. Hij wist zijn schuld tegenover mij te verbloemen, en zeide: «Sara, ik zou u nooit verlaten hebben, indien ik u gevonden had I" 't Is waar, de ziekte zijns vaders riep hem toen terug, en ik wachtte, ik wachtte, doch vergeefs op zijn wederkomst. Toer. stierven mijn ouders, en ik werd moeder. Gevolg gevende aan eene invitatie van H. H. bestuunleren woonden wij gisteren avond de feestelijke opening bij van het nieuw gebouwde Te Huis voor Miliiaiieri in de Beekstraat alhier. Geven wij nu hieronder in weinige regelen het daar geziene en gehooide weer, dan is zulks niet op inspiratie van hoogerhand noch enkel uit een gevoel van erkentelijk heid voor de beleefdheid aan onze re dactie bewezen, maar meer ja zelfs bo venal, omdat wij geheel en volkomen instemmen met het doel van deze inrich ting «den soldaat een te huis te bezorgen zooveel mogelijk aan zijn ouderlijk te huis gelijk." Al dadelijk bij ons bin nentreden trof ons de flinke ruimte der doelmatig ingerichte zalen, voor deze ge tegenheid door de heeren van BemmeJ en Achter beig kosteloos keurig met groen en vlaggendoek versierd. Aan de wanden pr ijken de portretten, allereeist natuurlijk van onze beide vorstinnen, voorts van enkele opzichters waaronder de sprekend gelijkende bee|d ten is van deri in vele kringeo nog lang rnet veigelene Nedermeyer, ridder van Rozentlial, ons bizonder in 't oog viel alsmede het portret van Jen nog altijd even ijverigen concieige Bieemer, omringd dooi een aantal geliouwen. Iu de afscheiding der beiden zalen hing een smaakvol gedecoieerd schild waai op de wooiden «Vreest God, eert de overheid." Een talrijk publiek, zoo van de gewone bezoekers van hel Te Huis, militairen uit alle rangen, als van genoudigdeu en belangstellenden, vonden wij hijeen. Ook waren bij d.*ze opening niet enkel de militaire autoriteiten, der velschillende wapens, doch tevens in onzen bui gemeester en een der wethouders, de burgerlijke overheid, het dageiijksch bestuur onzer gemeente vei legen wooi dlgd. De luit. Kolonel Putman Ciander, vice president der Afd. Amersfoort van den Neder!. Miln. Bond opende met een flink kern achtig welkom aan allen de bijeenkomst. Z. H.Ed gestr. bracht dank aan H.H Bestuur deren ir. liet bijzonder aan den heer baron van Boeizelaar van Ooster hout aan belangstellenden en donateurs voor hunne bemoeiingen, waardoor het mogelijk was geworden, de oude kluizen en beperkte zalen van bet vorige gebouw in de Muurbuizen te vei ruilen tegen deze prettige ruim gebouwde lokalen. In koi te bewoordingen zette hij het doel van du militaire Te Huis, waar elke soldaat van welken godsdienst of kerkleer ook, vrijen toegang vindt, mits slechts op zyn gedrag mets zij aan te merken, uiteen en bi acht een woord van dank en hulde aan den waardigeri concierge den heer Bieemer voor het aandeel dat hij oud militair door zijn tact en beleid in het omgaan met de bezoekers, in den bloei van het Te Huis heeft. Daarna trad als spieker op de oud hoogleeraar Dr. Valeton, die in een boeiende rede het voorheen en thans in de veipleging van militairen schilderde. Ook deze spreker bracht dank aan het bestuur, gaf een overzicht van het doel der Militaire Te Huizen en eindigde met, na vele voorbeelden uit ons vorstenhuis te hebben aangehaald, eene opwekking tot de jongere militairen, hel voorbeeld hunner vaderen te volgen en het «Vreest God en eert den Koning" steeds te betrachten en in hooge waaide te houden. Daaina nam de burgemeester Graaf Schimmelpenninck het woord. Het was hem, zoo verklaarde ZEd. een behoefte te kunnen verklaren, dat, niet alleen als particulier persoon en bestuurslid der afdneling, maar ook als hoofd der ge meente hij het militair Te Huis een warm hait toedioeg en dit ten allen tijde op de^ welwillendheid en toegenegenheid van het dagelijks bestuui der gemeente mocht rekenen. Voorts gaf ZEd. een koit beeld uit eigen ervaring, waarin hij de militairen er op wees en hen aanspoorde «zich nooit te laten weer houden het goede te doen, uit viees zich belachelijk te maken." Na eene pauze, die door de uitvoering van enkele muziekstukken werd aange vuld, trad Ds. ter Haar Roineny aclitei den catheder om zooals hij zeide een enkel slotwoord te spreken. Allereerst bi acht hij hulde aan het oudste bestuurs lid prof. Valeton, in wrlke hulde alle aanwezigen door een algemeen opstaan deelnamen. Voorts wees hij op de plich ten van den militair, moed beleid en trouw en hoe dezen met dan samen kon den gaan met geloof, ootmoed en eer bied voor bet oppei wezen. Ook dezen spieker verduidelijkte zyn rede door Welk een weelde, en welk een smart ondervond ik in die vreeselijke dingen lk was ziek, naar lichaam en geest; mijn familie haalde me af, nam me met zich ik wist niet waarheen en het kon me ook niet schelen. Dat was mijn ver derf; ik had moeten blijven wtar hij mij verlaten had, waar hij dus wist, dat hy me zoeken moest. En Guido zocht mij a mij, zijne vrouw, en hij vond me niet. Hij riep me op in de uieuwsbladen, doch ik las ize niet. Hij achtte mij dood en huwde, hij, mijn echtgenoot!" «Arm kind, arm kind, kom toch tot u zelf," zeide de vrouw, die maar al te zeer bespeurde dat hare heldere oogen- blikken weer heen begonnen te vlieden. {Wordt vervolgd). eenige aanhalingen uit de geschiedenis, verklaarde daarna de feestelijke opening voor gesloten, doch verzocht tevens de aanwezigen nog enigen tijd gezellig en kameraadschappelijk bijeen te blijven. Overste Putman Cramer bracht daarna nog een enkel woord van dank aan hen die op belangelooze wijze, de zaal zoo keurig en smaakvol hadden versierd. In de pauzen, tusschen de verschillende sprekers werden het «Wilhelmus," oude zetting, «Wien Neerlandsch bloed" en andere toepasselijke liederen gezongen. Moge het Te Huis, hoewel niet zoo talrijk als gisteren avond, steeds druk bezocht worden, dan zal veler wensch en met deze wy schromen het niet te verklaren ook de onze worden ver vuld. De uitvoering van «Die ZerstÖrung Jerusalems", Oratorium van Fred. Hiller, door de zangvereeniging van de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst, hf.ieelmg Amersfoort, gisterenavond in de concertzaal van «Amicitia" gegeven, is, in hoofdzaak wat de koren betreft, uit nemend geslaagd. Men kon in alles merken, dat eene goede degelijke voorbereiding was vooraf gegaan Een warm woord van hulde daarom aan dames en heeren van het koor voor hun zang, aan den heer Petri voor de uitnemende leiding, alsook aan mej Van Driel voor de waarlijk talent volle begeleiding. De klankkleur van het koor was in éér. woord gezegd goed. Er werd werke- lyk piano doch ook forto gezongen. Een opmerking moet ons hierbij ech ter van het hart, n.l. dat men zeer wijs- selijk de orkestbegeleiding achterwege liet en deze verving door piano-occom- paenement (een mooie klankrijke vleugel). Nu kwam het koor tot zijn recht, wat zeer zeker het geval niet zou geweest zijn met een orkestbegeleiding, zooals de componist zich die gedacht heeft. Wat de solisten betreft betuigen wij onze groote ingenomenheid met de so praan, mej. Landré, die haar kleine partij artistiek voordroeg. De mezzo-sopraan (of alt) mej. Mijsberg. was mede hoogst verdienstelijk. Evenzoo de tenor, die ofschoon in het begin minder goed ge disponeerd, later toonde geheel voor zijn taak berekend te zyn. Wat echter de hoofdpersoon van het Oratorium «Jeremias" betreft, moeten wij belaas constateeren, dat deze bene den het middelmatige was. Te bejam meren is het, dat rnen niet een anderen bai iton-(bas) solist heeft kunnen vinden, om die belangrijke partij naar behooren te vertolken. Vooral het slot van het Oratorium, waar Jereinias meer op den voorgrond treed, deed aan het geheele werk afbreuk. Er lest ons nog te vermelden de bas- solo (ein Herold), zeer goed door een der leden van het koor gezongen. Door een der heeren leden van het koor werd, namens dat koor, een wel verdiende hulde gebracht aan mej. Van Driel en den heer Petri, door het aan- oieden van een bouquet en kians. Naar wij vernemen is door de heeren J. S. J. de Jorigb en G. J. Slot houwer, verkozen tol bestuui leden van de Arnersf. IJsclub «Voorwaarts" als zoodanig bedankt. S41"6 MTAATS-LOTKHIJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 17 Jan. (950 loten). Ten kantore van den Collecteur te A inei stoort zijn aan de navolgende num mers te beult gevallen: Prflzeu van f70 1010 1446 7372 14386 15823 19897 19901 19915 en 20795. Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetiokken 1011 1469 1471 1475 4638 4658 7374 7379 14327 14381 15811 15825 15867 15873 19895 20771 en 20825. Loop der bevolking van de gemeente Bniiiscliwteii in 1892: Vermeerdering door: Geboren Ingekomen Vermindering door: Overljjden en Le venloos aangegev. Vertrokk. naar elders M. 45 1"2 57 M. 19 8 27 Geeft meer Huwelijken 18. Bevolking op 31 Dec. '91 Bevolking op 31 Dec. '92 Samen 2495. 30 V. 42 10 52 V. 17 7 24 28 Tot. 87 22 -109 Tot. 36 15 51 58 M. 1239 1269 V. 1198 1226 Gemengd Nieuws. Een Engelscbe dame, die zich be scheiden heeft vei borgen achter het pseu doniem John Sirange Winter, heeft in Engeland een beweging op touw gezet, tegen den wedeiinvoer van de hoepel rokken. Zij stelt zich voor, een anti-cri- noline-bond te stichten, en noodigt alle «weldenkeude" dames uit, zich per brief-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2