BOITENLANDSCH OVERZICHT. Plaatselijke berichten. Eenige kiezers uit den Haag, «mannen verschillend in staatkundige en gods dienstige denkwijze, maar vereenigd door vurige liefde voor Vaderland en Vorsten huis door zin voor ware vrijheid en door gehechtheid aan vrede, rust en orde," hebben in een adres aan de Tweede Kamer ernstige bedenkingen geopperd tegen de aanhangige wetsvoorstellen be treffende het kiesrecht. Zjj zien in de voorgestelde uitbreiding niets anders dan algemeen kiesrecht en meenen, dat daar door de macht van wetgeving en regee ring van die haar thans bezitten geheel zal worden ontnomen en gegeven aan de zooveel talrijker en minder ontwik kelde klassen, waarvan huns inziens het gevolg zal zijn, dat een vloed van ram pen en van zedelijke en stoffelijke ellende zich over het Nederlandsche volk zal uitstorten, omdat verreweg de meesten van de nieuwe kieziers ongeschikt zijn voor hunne taak als zoodanig. Adres santen verzoeken, dat de Kamer de voorgestelde kiesrecht-regeling en elke andere, die het algemeen kiesrecht nabij komt, zal verwerpen. De heer P. M. V. van de Rivièie, leeraar in de wiskunde aan de h. b. school en directeur der burger-avond- school te Dordrecht, is door het deparle ment van binnenlandsche zaken der Ver- eenigde Staten van Nootd-Amerika aan gezocht, om als eere-vice-president op te treden van het eerlang te houden congres over opvoeding en onderwijs te Chicago. Door de politie uit Lunteren is te Bamevetd in een slaapstede gearresteerd zekere J. K., van beroep brillenkoupman, zijnde een oude bekende der justitie. Hij is de vermoedelijke dader van den dief stal en mishandeling van de wed. D. L., wonende nabij Lunteren. Na door deze en een in de nabijheid wonende boeren knecht te zijn herkend, is hij gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Te Lunteren had de politie groote moeite om hem tegen de woede van het publiek te be veiligen. Men verneemt nog, dat hij haar eerst in het vuur geworpen heeft en eindelijk zoo getrapt, dat hij in de ver onderstelling was, haar onschadelijk te hebben gemaakt. Zaterdag II. zou nabij Cambridge de internationale wedstrijd plaats hebben om den «Prins van Oranje-cup" over een afstand van een Engelsche mijl, de beker die verleden jaar door Eden was gewonnen en die telken jare opnieuw aan den prijswinner van dat jaar wordt toegekend. Aan dezen wedstrijd is even wel door de Hollanders geen deel genomen. De heer Eden, die Zondagavond weder uil Engeland te Haarlem is teruggekeerd, deelde ons de reden daarvan mede. Reeds ten vorigen jare had hij gewaar schuwd niet meer te zullen mederijden als de baan niet behoorlijk afgebakend werd, daar de inrichting, zooals die was, voor de rijders uiterst gevaarlijk was. Wat toch is het geval. Over een afstand van 400 M. wordt de breede baan in tweeën gescheiden door een reeks tonnen, ter weerszijden waarvan de beide rijders gelijktijdig en in dezelfde richting «star ten." Voor dezen strijd over 1600 M. moest dus de baan 4 maal afgelegd worden. Telkens aan bet einde gekomen moest om de tonnen gezwenkt worden, en als nu de rijders daar tegelijk aankomen, was er dus alle kans, dat zij tegen elkander opreden, zooals dan ook wer kelijk ook dit keer weder geschied is. Aan een veranderen van de baan was, ook om den slechten toestand van het ijs, geen denken, zoodat zoowel Eden als Houtman en ook de 3e Hollander, Rodenhuis, besloten niet mede te doen. Slechts een 6- of 8-tal rijders hebben toen om den cup gedongen, die aari Aveling ten deel viel. Overigens roemde de heer Eden de ontvangst onzer landgenooten in Enge land Zaterdag, na afloop van den strijd, namen zij deel aan een schitterend gast- jonge hart had helaas geheimen te ver bei gen, verdrietelijkheden en teleurstel lingen leeren kennen, waarvoor hij haar maar al te gaarne zou hebben behoed. Toen tegen drie uur de heer des hui zes nog niet verschenen was, stelde hy zijn vriend voor, zich buiten met een loopje op te frisschen. Ada vond het uitstekend zy moest haar kleintje gaan helpen, en had eenige rust noodig. Gearmd ginger. de vrienden de straat op, en riepen een rijtuig aan zoodra ze uit het gezicht van het huis waren. «Ik moet weten wal dit alles beduidt," zeide Frans. «Die dame logeert als ik wel begrepen heb in Bellevue. Ze reden daar heen. «Is hier mevrouw Von Rhoden gelo geerd," vroeg bij aan den knecht, «en is de dame tehuis «Ja, doch er is bezoek. Zal ik mijn heer aandienen «Niet noodig, wijs mij slechts den weg naar hare kamer." De professor zeide het op hoogen toon, als wilde hij iedere tegenwerping af snijden. De knecht aarzelde «ik zeide u reeds dat mevrouw bezoek heeft en u niet zal kunnen ontvangen," sprak hy, doch Frus 4«w«U ham ter zydt«zou ik by maal, dat in Holbom Restaurant te Lon den aangeboden werd. Haarl. Crt. De jongste zet van beteekenis, door de Fransche Regeering gedaan op het Panama-schaakbord, wordt na tuurlijk weer heel verschillend be oordeeld. Naar veler meening had zij veel vroeger stappen moeten doen tot de arrestatie en uitlevering van Cornelius Herz; thar.s heeft hij al den tijd gehad om papieren weg te maken, bewijzen van schuld zoo van zichzelven als van anderen te ver wijderen, alles voor te bereiden voor een eventueele verdediging. Nog meerderen gelooven niet, dat het de Regeering gelukken zal, afdoende motieven voor zijn uitlevering aan te voeren; ware hijzelf daar niet van overtuigd, hij zou niet zoo rustig hebben blijven zitten in een hotel te Londen, waar men hem elk oogen- blik kon vinden. Intusschen, Herz is nu ziek, en ge niet in zijn logement de bewaking der politie, in afwachting dat de quaestie zijner uitlevering zal worden uitgemaakt. Terwijl voorts van het Panama-proces niet veel meer te zeggen valt, na het requisitoir van den advocaat-generaal en de plei dooien van den advocaat Barboux, welke laatste men algemeen vrij zwak heeft gevonden, gaan volgens de couranten, allerminst volkomen vertrouwbare bronnen in deze dagen, de inlichtingen welke de commissie van enquête ontvangt, rusteloos haar gang, en het is wel te verwonderen dat de anders zoozeer naar afwisseling hakende Franschen van die lectuur niet reeds ruimschoots hun bekomst hebben. In de Fransche Kamer is het tegen woordig bij de behandeling der be grooting, vrij rustig. Zoo tusschen de budget-discussies in diende de afge vaardigde Le Hérissé een voorstel in om te bepalen, dat personen die in de tijdvakken van 1885 tot 1889 en en van 188993 leden der Kamer zijn geweest niet herkiesbaar zouden zijn. Daar hij niet de dringend verkla ring verlangde, zal er geen debat over gevoerd worden; zoo noodig zal de Regeering het voorstel bestrijden, op grond dat het onbillijk zou zijn alle leden der beide laatste Kamers ver antwoordelijk te stellen voor de fou ten van enkelen. Tegenover de geestelijkheid heeft de Kamer zich zeer welwillend be toond; met 315 tegen 98 stemmen keurde zij de door de Regeering aan gevraagde credieten voor de begroo ting van Eeredienst goed, met 309 tegen 193 stemmen herstelde zij de door de begrootingscommissie ge schrapte bezoldigingen van de vica rissen-generaal. Ook werd met 290 tegen 219 stemmen aangenomen een amendement om de subsidies aan de kerken en pastoriëen tot 490.000 francs te verhoogen. Te New-York moet een telegram zijn ontvangen uit Panama, volgens hetwelk de vertegenwoordiger der Kanaal-Maatschappij last heeft ge kregen zich naar Bogota te begeven, ten einde met de Regeering van Columbia te onderhandelen over een verlenging der concessie betreffende de onderneming en het vaststellen van het tijdstip der hervatting van het werk. mijne zuster niet dadelijk binnen mogen gaan," zeide hij, «allons wijs me den weg ik dien mij zelf wel aan." De knecht gehoorzaamde. «Dat helpt," fluisterde Walther in het Hollandsch, zoodat de knecht het niet verstaan kon. Nu, Adelheid zou weinig gevleid zijn met deze vergelijking." «Het doet er niet toe we zijn waar we wezen moeten en «Ein und zwanzig," zeide de knecht, «am Ende des corridors." Ze giogen naar de aangewezen deur, klopten, en eene vrouw opende. «Is uwe meesteres, mevrouw Von Rhoden te spreken?" vroeg de pro fessor. Ze luisterden, ze hoorden een mannen stem, een driftige vrouwenstem antwoord de een kind schreidde. De dienst maagd ging de voorkamer door en klopte sterk aan de binnendeur. De stemmen zwegen. Daarop hoorden ze de dame antwoorden: «ge hebt het recht niet rne te gebieden of te verbieden in deze kamers; laatdeheeren binnen zeg ik u, dan kunnen ze uw kennis maken." «Laat me eerst vertrekken," zeide zachter de mannenstem. «Waarom wilt ge mijn ongeluk en dat der dame, die u nimmer kwaad deed. Ik kon immers In Italië houdt men zich bezig met een Panama-zaakje op kleine schaal, namelijk onwettige handelingen ge pleegd door het bestuur van de Ro- meinsche bank, die, naar beweerd wordt, veel meer papier in omloop bracht dan zij mocht. De directeur en de administrateur dezer inrichting zijn gearresteerd, en een onderzoek moet aan het licht hebben gebracht dat in de boekhouding erg is geknoeid. Ook van de bijbank te Rome van de Napolitaansche bank zijn de zaken in wanorde de directeur heeft zich uit de voeten gemaakt, na een sommetje van ongeveer 2'/i millioen francs te hebben verduisterd. Evenals in Frank rijk komen ook daar de bladen met «onthullingen" aanzetten, en worden onderscheiden Ministers en oud- Ministers beschuldigd, at zij wegens politieke doeleinden, dat wil zeg gen ten einde geld te krijgen om op de verkiezingen te werken, de bankdirecties gemachtigd hebben de grens van haar circulatie-middelen te overschrijden. Vooral de positie van den Minister der schatkist, den heer Grimaldi, acht men ernstig bedreigd, en reeds heeft het gerucht geloopen dat de premier Giolitti, het voor beeld volgende van zijn vroegeren Franschen collega Loubet, met het geheele Kabinet zou aftreden, om het opnieuw samen te stellen zonder Grimaldi. Zoo ver is het echter nog niet gekomen. De onderkoning van Egypte schijnt het niet best te kunnen verkroppen, dat hij tegenover Engelands eischen op de kleine steentjes is gegaanhet is daaraan toe te schrijven dat hij zijn afgetreden Minister van ander- halven dag, Takhri, terstond met een decoratie en een eerepost heeft be giftigd. Een deel der bevolking keurt zijn opwelling van zelfstandigheids- gevoel goed, inzonderheid vindt zij bijval bij de studenten te Cairo, die hem, toen hij met eenig vertoon de moskee verliet, een ovatie brachten en vervolgens bij een Engelsch gezind blad de ruiten stuk sloegen. Ook toen hij 's avonds den schouwburg bezocht werd hij levendig toegejuicht. De Sul tan van Turkije heeft hem gelukge- wenscht, waarmee, dat meldt de geschiedenis niet. Het een en ander is oorzaak, dat te Cairo de toestand nogal gespannen is. De Londensche Times dicht Abbas het voornemen toe, zijn voornaamste Engelsche amb tenaren te ontslaan, en zegt te ver wachten, dat de Britsche Regeering afdoende maatregelen zal nemen om haar gezag in Egypte te bevestigen. Het Britsch Parlement begint Maan dag zijn eerste zitting, en de leiders der verschillende partijen hebben hun aanhangers de gebruikelijke cir culaires toegezonden, hen tot een getrouwe opkomst aanmanende. Om den Ierschen patriotten een blijk van verzoeningsgezindheid te geven, stelde het Ministerie den anarchist James Egun, tien jaren geleden tot dwang arbeid veroordeeld wegens hoogver raad, in vrijheid. Vrijdag hield de Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Asquith, te Liverpool een redevoering, waarin hij mededeelde dat Gladstone's gezondheid voortref felijk isdat omtrent het Home-rule- ontwerp de Regeering eenstemmig is, en dat men zich daarbij ten doel stelt Ierland werkelijk zelfbestuur te doen verkrijgen, onder contróle van het Parlement te Westminster. De nieuwe wetgeving zal zijn een lichaam niet anders doen dan ik doe. Ik wil bij u zijn zooveel ik kan, u steunen en helpen, maar laat haar onkundig, laat «Dat is niet meer mogelijk," zeide de professor thans naar binnentredend. Gebiedend had hij de dienstmaagd terug- gewenkt thans stond hij tegenover Von Ellersleben. Deze week ontzet terug. «Het is niet meer mogelijk," zeide hij, «het kwaad is geschied, heden morgen is deze dame bij uwe vrouw gekomen, ze heeft haar gesproken. Ik was bij haar en ik hoorde alles. Zeg nu de waarheid Von Ellersleben, om Gods wil, om der wille van het kind, dat gij lief hebt en de vrouw die gij niet verlaten kunt, in welke verhouding staat gij tot deze." en hij wees op de dame. «Ja, zeg het hem, zeg het hem," riep Sara hartstochtelijk, «laat beiden het hooren, dat gij mij toebehoort, dat ik uwe vrouw ben." Hij sloeg de handen voor het gelaal, en zeide „o, hoe zwaar straft Nemesis de zonden mijner jeugd," hoorde de pro fessor hem fluisteren. «Moet dan thans alles aan het licht komen Hij ging naar het venster en leunde gedachtenvol daar tegen. Wat moest hij zeggen, hoe zich verontschuldigen Wie dat leeft en zich beweegt, geen me- chanieke pop met touwtjes, welke men te Londen vasthoudt. De voorheen gekroonde losbol Milan van Servië is te Biarritz bij zijn gescheiden gemalin Nathalie ge komen, en heeft zich daar met haar verzoend, tot groote blijdschap van zijn zoon, het onmondig koninkje Alexander. Ook te Belgrado is de tijding met vreugde ontvangen; er werd druk geïllumineerd en gevlagd. Door welken invloed dit paar woelige menschen weer tot elkaar is gebracht, en welke politieke gevolgen uit die toenadering zullen voortvloeien, ligt geheel in het duister. Vooreerst schijnt het Regentschap weinig ge neigd, het verbanningsbesluit tegen Nathalie op te hellen, indertijd niet zonder geweld ten uitvoer gelegd. De weldra optredende president der Vereenigde Staten van Noord- Amerika, de heer Cleveland, moet op een vraag van den berichtgever der New-York Times, of het M'c Kinley- tarief zal worden afgeschaft, geant woord hebben«Ik zou weieens willen weten waarvoor men mij anders het bestuur zou hebben opgedragen." We zullen maar afwachten wat er van komt. Zondag, 29 Januari a.s. zal in de Remonstiantsche kerk alhier, geen gods dienstoefening gehouden worden. Naar wij vernemen zal Mejuffrouw Vernois, directrice van de inrichting »Beth-san", onzen lezers ongetwijfeld bekend door hare voordrachten hier ter stede, alsook door de schets «Beth-san" van Jo van Sloten, zich met 1 Februari hier ter stede vestigen, urn deel te nemen aan den arbeid der Inwendige Zending, uitgaande van hel Gebouw Volksheil. Mej. Vernois zal zich in het bijzonder belasten met de leiding van het Door gangshuis in voornoemd gebouw, maar zich tevens ook wijden aan armenbezoek, krankenverpleging enz. Door het Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde zal op den 21en Februari e. k. alhier eene keuring van twee-jarige hengsten worden gehouden, waai voor tien aanhoudings-premiën tot een bedrag van hoogstens f150,wor den uitgeloofd. In ons nummer van 18 Januari 1.1. maakten wij melding van een nieuwe knoeierij op het gebied van de piano- handel. Ons bericht was toen in zooverre onjuist, dat niet aan het station te Bus- -um, maar wel aan het station alhier eene piano staat, afgezonden op de wijze als wij mededeelden. Of deze nu eerlang publiek zal worden geveild, dan wel of de fabrikant het instrument nog voor zijne kosten zal laten terugzenden, zal nader moeten blijken. De bij het 5e reg. inf. benoemde majoor C. H. ter Beek is werkzaam ge steld bij den bevelhebber in de 2e mili taire afdeeling te Utrecht. In de jl. Zaterdagavond om 8 uur ten Raadhuize gehouden openbare ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, werd het herbenoemde lid H. C. van Dam geïnstalleerd; de heer M. W. F. J. de Jong, eveneens herbe noemd, was afwezig met kennisgevingen zal in een volgende vergadering zitting nemen. Nadat rekening en Verantwoording ge daan en kennis genomen was van eenige ingekomen stukken, zonder groot belang, werd de vergadering omstreeks 9 uur gesloten. De rekening sluitende in ontvangt en uitgaaf met een bedrag van f 155,595 zal moest hij kiezen? O, had hij die vrouw nimmer gezien die thans opnieuw zijn weg kruiste, had hij nimmer toegegeven aan de zucht om haar te bezitten. Ze zou thans niet wreed en verongelijkt voor hem slaan, het hem verwijtend,dat hij de hand niet naar die andere had mogen uitstrekken. Daar stond ze thans voor hem, dreigend en smeekend, harts tochtelijk schoon in de felle smart, die het wachten op zijn antwoord haar lijden deed. Daar greep ze zijn neerhangende hand: «Guido," bad ze vleiend, «mijn Guido, antwoord toch. Laat het hen hooren en verstaan, dat gij mij toebe hoort, mij alleen. O, wie heeft u lief ge had als ik, wie kwam tot u door wind en weer om u te verplegen, wie zou zich het leven benomen hebben, indien het u had kunnen nulten. Antwoord hen Guido; zeg hen dal ik het ben, uwe vrouw." «Ze noemt u Guido," zeide de profes sor, «dat is immers niet uw naam maar die uws broeders?" «Ja, mijns broeders." De dame week ontsteld terug. «Gelijkt ge uw broeder dan aldus, dal ik me zoo kon vergissen hebt ge me dan al deze weken, dat ge aanhoudend bij me waart, bedrogen en bedriegt me nog Neen, neen, neen, dat kan ik niet ge. aan het Gemeentebestuur gezonden wor den. Bij de werkende leden van de «Sociëteit Harmonie" bestaat het voor- riemen om met het oog op den strengen winter een tweede uitvoeiing te geven ten bate der algemeene armen van Amersfoort. De uitvoering zal, even als die van 9 November, plaats hebben in Amicita. In eene gisterenavond, op initiatief van eenige weldenkende stadgenooten, in het café «Schimmel" gehouden ver gadering werd eene vereeniging gecon stitueerd, welker naam en doel uit onder st rande statuten moge blijken. Vereeniging Liefdadigheid. Er wordt in Amersfoort veel aan de armen gegeven. Toch lijden nog velen gebrek. De voornaamste oorzaken daarvan zijn, dat er te weinig aanraking is tusscben de meer en de minder gegoeden, en dat in de uitoefening der liefdadigheid te weinig samenwerking plaats heeftde een krijgt te veel, de ander te weinig, en de stille arrne, die niet bedelt, meestal niets. Veel verbetering is daarin te brengen door een meer oordeelkundige verdeeling van hetgeen in zoo ruime mate voor de behoeftigen wordt afgezonderd. Hiertoe wordt in de eerste plaats ver- eischt een grondige kennis van wie wer kelijk hulpbehoevend zijn en van hetgeen zij noodig hebben. Maar een stelselmatige verdeeling van giften moge voor het oogenblik het lijden door honger en koude verzachten, zij is onmachtig om de armoede met goed gevolg te bestrijden. Wie dat wil, moet trachten het moreel der armen te verhoogen hun eergevoel prikkelen om liever van arbeid dan van bedelen te leven; hen opwekken om in de goede dagen voor de kwade te sparen hen op de noodzakelijkheid wijzen, dat zij hun ambacht goed verstaan, en voor het geval dat daarin gebrek aan werk komt, te zorgen, dal zij nog iets anders kunnen om in hun onderhoud le voor zien; hen wijzen op de ellende, die onberaden huwelijken na zich slepen hen overtuigen van liet nut der reinheid in huis, op kleederen, op lichaamhun plichtgevoel versterken opdat hel in even wicht kome met wat zij als rechten eischen. Een geschikt middel daartoe is, dat de zedelijk meer ontwikkelden de huisge zinnen der minder begunstigden dikwijls bezoeken om een vertrouwelijk gesprek aan te knoopen, raad te geven, tot een goed voorbeeld te zijn, en het wantrouwen weg le nemen, dat zoo vaak de schaamte en een betamelijk gevoel van eigenwaarde verstikt. In dezen geest zal de Vereeniging Liefdadigheid werkzaam zijn. Zij wil diaconiën en vereenigingen zooals Dorcas, Vincenlius, Armenloterij enz. steunen en aanvullen, en particu lieren in de uitoefening der liefdadigheid voorlichten. Het werkplan der Vereeniging Liefda digheid is ais volgt: De gemeente Amersfoort wordt in een aantal departementen verdeeld. Over ieder departement staan voor- loopig twee leden, die in hun departe ment onderzoek doen naar alle hulpbe hoevenden en opgaven zoeken te ver- krygen a. van hetgeen die hulpbehoevenden door eigen arbeid verdienen, b. hoe zij aan arbeid geholpen kunnen worden, als zij werkloos zijn, c. hoeveel zij van diaconiën, vereeni gingen en particulieren krijgen, d. hoeveel het burgerlijk armbestuur hun uitkeert, e. of zij al of niet bedelen, of zij geregeld leven, spaarzaam zijn, zich aan misbruik van sterken drank schuldig maken, kortom van alles, wat bij het uitoefenen van liefdadigheid in aanmerking komt. De departementshoofden bezoeken de hulpbehoevenden zoo vaak mogelijk en doen opgave van hunne bevindingen aan het Centraal Bureau, bestaande uit den voorzitter, den ondervoorzitter, den len secretaris, den 2en secretaris en den penningmeester der Vereeniging. Het Centraal Bureau teekent in regis ters alles op, wat de departementshoofden aangaande de hulpbehoevenden mede- deelen, en treedt tevens op als informa tie-bureau voor de particuliere liefdadig heid. looven. En toch, Von Ellersleben wordt ge hier genoemd, Von Rhoden hebt ge mij genoemd, hoe moet ik dat rijmen Mijn zinnen verdwalen, ik kan niet den ken. Help me, Guido 1 Zeg me, ben ik uwe vrouw?" De jonge man keerde zich om«gjj zijt het nooit geweest," zeide hij hard, «en kunt het nooit worden." Ze zag hem aan wijd opende zich haar oog, het staarde, staarde, maar het zag niets meer van hare omgeving. Het staarde hem aan met een eindeloos ver driet, en sloot zich toen, terwijl ze in eenzakte. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2