- Plaatselijke bericu^en Gemengd Nieuws. a ADVERTENTIËN. aanbesteden: 6RO0T- es KLEI1 STEENKOLEN mer te Haarlem aan den minister van binneniandsche zaken, om, zooveel moge lijk, vooraf bekend te maken de maatre gelen die ten aanzien van het haridelsver keer zullen worden genomen bij het we der verschijnen van de cholera. H. M. Koningin Wilbelmina reed gister voor het eerst uit met haar nieuwe wagentje met vier poney's bespannen Vooral het jonge volkje van den Haag had veel schik in dat prachtige spannetje met de aanminnige menster. De Rijn is in de laatste dage zoo sterk gewassen, dat hij voor Rhenen weerde breedte heeft veikiegen, die hij voor circa 14 dagen had. Alle uiterwaar den zijn ondergeloopende even buiten de stad gelegen steenoven is slechts langs de smalle zomerkaden te bereiken. De veerweg is nog vrij van water, zoodat 't veer nog droogvoets te bereiken is. Uit Serdang wordt het volgende aan de Deli-Courant geschreven: Werd Deli indertijd door beroemde jagers bezocht, niemand heeft zulk een succes nog gehad als de inlander Moesta far. Eergisteren ging hij uit en ontmoette een olifant met een jong. De olifant neer te schieten was voor hem het werk van een oogenblik, waarna hij overging tot het vangen van het jong om het aan een boom vast te bindendaarmede gereed zijnde, begon het beest zoo jammerlijk te schreeuwen, dat twee groote olifanten het ter hulp kwamen snellen. Moestafar wilde echter zijn prooi niet loslaten en velde ook die beide beesten, waarna hij zich met het jong naar Loeboeq-Pakam begaf, waar het nog is. Den volgenden morgen ging hij de cadaver der olifanten bezoeken en mocht daar het geluk sma ken twee tijgers te ontmoeten, welke beide door zijn geweer nedervielen. Alzoo doodde hij in twee dagen drie olifanten, maakte er éen buit en doodde buitendien nog twee tijgers. In 't geheel vielen door zijn lood reeds zes tjjgers in zeer korten tijd. Bij de «Toevlucht voor Dakloozen van het Leger des Heils te Amsterdam, klopte dezer dagen een zwerver aan, die ingenieur was van beroep en zeven talen vloeiend sprak. De man had nog 13 cent op zak. Naar wij vernemen heeft het Be stuur der Vereeniging «Het Paarden stamboek," gevestigd te Leeuwarden, den heer A. W. Heidema, Rijks-Veearts en Redacteur van Hippos (het nog pas een jarig maar reeds veel gelezen maandblad, gewijd aan paai denfokkerij en paarden kennis in uitgebreiden zin, uitgevers Erven B. van der Kamp, Groningen), uitgenoodigd, tengevolge van het overlijden des heeren C. D. van der Weg, inspec teur van genoemd stamboek, om bij de in deze maand te houden voorjaarskeu ringen van hengsten in Leeuwarden, Groningen en Assen, voornoemd Bestuur te willen assisteeren. De verkiezing ter vervulling van de door het overlijden van den heer E. J. Vitringa in het hoofdkiesdistrict Putten opengevallen plaats van lid der Prov. Staten, is bepaald op 7 Maart 1893 en de herkiezing, zoo noodig op 21 d. a v. Op voorstel van den generaal-ma- joor, inspecteur van het militair onder wijs, is door den Inspecteur van het wa pen dtr infanterie bepaald, dat de onder officieren, die tot deelneming aan het toelatings-examen voor den hooldcursus worden in aanmerking gebracht, te voren "gjr'oldoende wijze gedurende eene maand moeten*^jebben gefungeerd a's menage meester der ^daten-menage. Op Uitnoodiging van het Bestuur der Vereeniging «Broederschap, zal op Zaterdagavond 25 Februari in een der localen van het Café «de Arend", een lezing plaats hebben, welke geleid zal worden door den Heer H. Damm, uit Arnhem, Voorzitter van den Nederl. Schutterij-Kader-Bond. De lezing zal plaats hebben voor alle H. H. Donateurs en leden der Amers- foortsche Afdeeling van den Ned. Schut- terij-Kaderbond, en ook voor het verdere Kader der Amersf. d.d. Schutterij. Voorde lichting van 1894 der na tionale militie zijn ingeschreven 133jon gelingen, in het jaar 1874 geboren. Slechts 2jhunner, verklaarden bij de inschrijving niet te kunnen lezen, noch te kunnen schrjjven. Woensdag 8 Maart geschiedt de inlijving voor de nationale militie der lotelingen van de lichting van 1893. De heer J. T. Schenny, onderwij zer aan de r. c. parochiale jongensschool alhier, is benoemd tot onderwijzer te St.-Nicolaasga, gemeente Doniawerstal, (Friesland.) Op den 1. Januari 1893 waren er in deze gemeente 121 inrichtingen, waarin, krachtens vergunning, sterke drank ii het klein wordt verkocht. In 1892 werd aan vergunningsrecht een bedrag van f4527.50 betaald; 5 vergunningen boven 1 het bij de wet bepaalde maximum wer den, bij continuatie, verleend 2U vergun ningen werden verleend voor localiteiten, waarvoor reeds aan anderen vergunning verleend was; 7 vergunningen werden op grond van art. 9, no. 2, der wet, omdat er gedurende drie maanden op zettelijk geen gebruik van was gemaakt ingetrokken, terwijl 12 vergunningen vervielen bij gebreke van tijdige betaling van het vergunningsrecht. Voor al de des betreffende localiteiten werd echter weder vergunning aan anderen verleend. Het aantal leerlingen aan de hoogere bnrgerschool beliep op 1 Januari jongst leden 93, waarvan 83 mannelijke en 1 vrouwelijke voor volledig onderwijs, be nevens 4 mannelijke en 5 vrouwelijke voor enkele lessen of zoogenaamde toe hoorders. In vergelijking met het jaar te voren, wijst het aantal mannelijke leerlingen eene vermeerdering aan van vijf personen, terwijl dat der vrouwelijke met zes personen is verminderd. Van de hierbovengenoemde 93 leerlingen, komen 30 geregeld ter school uit de navolgende aan verschillende spoorlijnen gelegen 12 gemeenten: Soest 1, Utrecht 1, Nijkerk 1, Harderwijk 1, Baarn 3, Hilveisum 7, Naarden 2, Weesp 4, Leusden 3, Wouden berg 2, Veenendaal 3, Barneveld 2. 18 Leerlingen van elders, onder welke toehoorders, zijn bij familiën in deze gemeente gehuisvest, de overige 45, van welke 5 toehoorders, zijn kinderen van ingezetenen. Ten vorigen jare was het aantal spoorwegleerlingen 21 uit 8 om liggende gemeenten, of bijna 27% van de leerlingen voor volledig onderwijs: thans ruim 35.7%. De verhuring van hooi-, wei-en bouw landen, der gemeente Amersfoort in eigendom toebehoorende, Donderdag in «de Valk gehouden, heeft opgebracht f4134, tegen f3099 zes jaar te voren. per tot de ontdekking, dat hij bedrogen is, want de achtergelaten enveloppe is ledig. Te Rotterdam en te 's-Gravenhage zijn er op die wijze reeds een p ar boekhan delaars ingeloopen. De Parijsche dames trachten thans zooveel mogelijk de Russische kleder dracht na te volgen. Tot het nieuwste op dit gebied behoort een overkleed, da een sprekende gelijkenis vertoont met de jassen, die de Russische kellners op de laatste Parijsche wereldtentoonstel ling droegen. Daar dit kleeedingstuk zeer eenvoudig is en gedragen wordt bij een rok, die eveneens zonder plooien en versierselen moet zijn, kan de Russen liefde der Parijsche dames misschien de oorzaak zijn tot een algemeene vereen vouding in de vrouwelijke kleederdracht. Het is de eerste rnaal, dat Rusland op het gebied der mode den toon aangeeft. Wij zouden de waarheid te kort doen, wanneer wij de lezing van den heer Colenbrander, op j.l. Donderdagavond, niet tot een der meest interessante ver klaarden der vergaderingen dezen winter in het «Nut" gehouden. Toch is zij naar wij van verschillende kanten ver namen niet erg in den srnaak gevallen. Wat de heer Colenbrander over de liefde der vrouw en haar invloed op haren echtgenoot in het huwelijksleven ver telde, was alles volkomen waar, doch het werd zoo diep, zoo vreesselijk diep op gehaald, dat het bepaald inspanning koste den spreker te volgen. Of nutslezingen zich nu ook wel lee- nen tot het houden van min of meer philosophische beschouwingen laten wij aan het oordeel onzer lezers over. Naar onze bescheiden meening zou het bestuur van het Departement alhier de leden ten zeerste verplichten door voor een volgend seizoen zich sprekers te ver zekeren als Justus van Maurik en onzen apitein Chappuis, mannen die door de voordracht hunner geestesproducten hunne hooiders een pretligen avond van ont spanning bezorgen. Ook door de voordracht eener eenvou dige novelle, waarin moiaal, valt nut te tichten Tijdens de Woensdagavond gegeven voorstelling in «Amicitia" deelde de goo chelaar Bosco junior mede, dat hij met de werkzaamheden niet kon voortgaan, omdat zijne vrouw er met het geld van door was gegaan, dat hij noodig had voor preparaten om eene tooverlantaren te vertoonen. Even te voien had hij dat geld, door het houden van eene extra collecte, bijeenverzameld. Z<- ontstemd verliet het publiek daaror, je zaal. P. L., %'nier wonende, thans in verzekerde bewaring, beklaagd van dief stal vp"n een bankbiljet van f300, vijftig jjyj.den aan zilvergeld, een zilveren knip ten nadeele van T. M., en eenige klee- dingstukken, en een bijbeltje met zilve ren sluiting ten nadeele van G. v. d. B., te Hoogland op 28 October jl. gepleegd, is Donderdag jl. door de arrond. recht bank te Utrecht veroordeeld tot gevan genisstraf van drie jaren, onder aftrek der preventieve hechtenis. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand Januari 1893. 1. Wed. J. Baers, 2. C. Hol, 3. D. Haren, Soesterberg. 4. E. Kampert, Engeland. 1. Bar. D. Beaumont, Bournemonth. 2. N. Pratt, Manchester. Amersfoort. Woudenberg. Rotterdam. Een «heer" koopt bij een boekhan delaar voor f5 postzegels, welke hij na ontvangst in een enveloppe bergt, er één opplakt en daarna in den zak steekt. Als het echter op betaling aankomt, blijkt het, dat geen geld aanwezig is, waarop de heer de enveloppe teruggeeft en zegt, dadelijk terug te zullen komen. Als hij «chter niet terugkeert, komt de varkoo- Te Berlijn is overleden de ingenieur Charles T. Liernur, die zijn naam heeft gegeven aan het afvoerstelsel, waaraan hij een groot deel van zijn leven heeft gewijd. Liernur was een self made man. Zoon van een Lutherschen predikant te Haar lem, vertrok hij reeds op jeugdigen leef tijd als landmeter naai Amerika, be kwaamde zich daar in de bouw- en werk tuigkundige wetenschappen, verwierf den rang van civiel ingenieur en had, als zoodanig, een zeer werkzaam aandeel in den bouw van Amerikaansche spoorwe gen. Bij het uitbreken van den burger oorlog bevond hij zich in de Zuidelijke Staten en volgde met zijne makkers de vanen van generaal Lee, in wiens leger zij, na eenige voorbereidende studiën, als genie-officieren werden opgenomen. Op verschillende slagvelden streed hij mede en verkreeg ten slotte den kupi- teinsrang. Op dat van Bullsrun werd een zijner beenen weggeschoten. In de ver dediging van Richmond en fort Sumter hielp hij mede. Van alle middelen be roofd. ontkwam hij met zijn gezin naar Europa. Hij werkte eenigen tijd te Londen voor het tijdschrift The lageneer. Daar was het dat het vraagstuk van de rio- leering van Frankfort het denkbeeld van den pneumatischen afvoer der faecaalslof- fen bij hem deed rijpen. Sedert heeft hij zich daaraan gewijd met eene hard nekkigheid en eene wetenschappelijke overtuiging, die allengs de geheele tech nische en medische wereld noodzaakte van zijne stellingen kennis te nemen. Zijne tegenstanders waren velen, en de zeer scherpe wijze, waarop hij zich ver dedigde, stond hem, ook volgens sommi gen zijner medestanders, dikwerf in den weg. Op groote schaal is alleen te Amsterdam zijn stelsel uitgevoerd, en de verdienste er van wordt erkend. De onoverkomelijke bezwaren uit de toepassing van andere stelsels voortvloeiende, voeren voortdurend belanghebbenden uit alle werelddeelen naar het hygiënisch bureau, door Lier nur te Berlijn gesticht, waar adviezen gegeven en plannen uitgewerkt worden, een arbeid welke onder leiding zijnei zonen zal worden voortgezet. Charles T. Liernur was een man van karakter. Wat hij aangreep, liet hij niet los. Zijne volharding was bewonderens waardig. Hbl. Genezing van een zieken Olifant. De Zeeuw geeft waarschijnlijk uit de nagelaten papieren van Barnum een verhaal, hoe deze re,clame-man eens '^lebèr. C'.'fa.iv heeft genezen. Het dier had een ijzeren staaf van zijn hekwerk afgebroken en... ingeslikt Schoon hij de stukken had verstoken Hij wist geen raad. Het dier werd ziek en om hem te redden maakte Barnum gebruik van een kleinen negerjongen uit zijn personeel dit ventje was iets grooter dan een kat en even vlug. Barnum ontkleedde den jongen, zette hem goed in het vet, deed hem een koord onder de armen, terwijl hem een elastie ken buis van drie voet lengte in den mond gedaan werd voor de ademhaling. De olifant werd stevig vastgesjord, zijn muil werd opengesperd en de negerknaap werd er in neei gelaten. Ofschoon met veel tegenzin, daalde hij in den slokdarm van den olifant af en haalde het stuk ijzer uit diens maag. Hij toefde daar natuurlijk niet langer dan noodig was, en op een afgesproken teeken, drie iukken aan een touw, kwam hij spoedig met het ijzer in de hand weder te voorschijn. De olifant knapte sinds dien dag op en herstelde geheel. Is het meer voorgekomen, dat een zalm uit de rivier in een schuit sprong. Dinsdagnamiddag had een visscher te Beuningen het zeldzaam geluk op de Waal er een met de handen te gii|pen en in de schuit te wippen. Op verderen afstand zag Lij, dat een tweede zalm, die stellig 2q pond woog, wel een el hoog boven water was gesprongen. Het Noorsche Vikingenschip, dat bestemd is voor de wereldtentoonstelling te Chicago, heeft op zijn eersten tocht, naar Cbristlania, vanwaar de eigenlijke reis eerst begint, veel te lijden gehad van het ijs, en de bemanning kwam bijna om van koude. Het schip is dan ook volkomen zoo ingericht als de schepen der oude Noormannen die doorgaans hunne zoorooftochten niet in den winter ondernamen. Alleen de slapenden zijn in een kleine, overdekte ruimte eenigszins tegen het weder beschut. Een Hercules-neger, Alicamoesa, kwam deze week te Londen aan, verge zeld van een leeuw, en gaf reeds in een algemeene repetitie in meer besloten kring een voorstelling, die de belangstel ling van velen zal trekken; het is een herinnering aan de tooneelen, die men onlangs aanschouwde bij den Kangeroe bokser. Alicarnoesa eD de leeuw zullen zich met elkander meten in den strijd, die eenige minuten duurt, en waarin beuitelings de neger en de leeuw als overwinnaar schijnen te zullen zegevieren Nu eens overrompelt de neger het dier, dan weer verheft zich de leeuw en doet zijn africhter Joor een enkelen slag met zijn poot terugdeinzen; ten slotte zullen de beide tegenstanders, daar zij elkander, volgens de regelen van het gebruik, de hand niet zullen kunnen geven, een klein saluut maken en zich weder als de beste vrienden vertoonen. Telegrammen uit Sioux-city be richten, dat in al de Noord-westelijke staten van Amerika hevige sneeuwstormen woeden, zoodat in die streken beren, herten en andere dieren bij honderden in troepen rondzwerven. Sommige spoor lijnen zijn, over een lengte van vele mijlen, onder een laag sneeuw van tien voet hoogte bedolven, terwijl de sneeuw- oppervlakte zoo vast en stevig is, dat men er met paard en wagen overheen gaat. BURGERLIJKE STAXWES. Amersfoort. GEBOREN: 10 Febr., Pieter Johannes, z. van Richardus Adrianus Verhaar en Cornelia Johanna Remij. Cornelis An- tonius, z. van Antonie Sleeking en Johanna Peterse. Cornelis, z. van Abraham Muijs en Geertruida Bonsel. 11 Febr., Geertruida Johanna, d. van Elbert Machiel van den Ham en Johanna van de Raap- kamp. Cornelis Rutgerus, z. van Wil helmus Wijntjes en Sophia Schoonder- beek. Mengs, z. van Gerrit Veldhuizen en Antje van Velzen. 12 Febr., Hen- drikus Johannes, z. van Teunis Willigen- burg en Catrina Barbara van der Heijden. Joannes Martinus, z. van Johannes de Waal en Gerritje Apeldoorn.14Febr., Adriane Hermina, d. van Har ter vari den Berg en Jannetje Karssenberg. Arnol- dina Theodora, d. van Dirk de Froe en Theodora Helena Maria van der Veer. Jeana, d. van Hendrik Hasper en Cornelia Jacoba Schouten. 15 Febr., Barta, d. van Hendrik van Koelen en Grietje Kuiks. ONDERTROUWD: 16 Febr., Pieter Franciscus Welvaadt en Goverdina Sibol- dina van Zandijk. Johan Hendrik Donath en Johanna Elisabeth van Wijland. GETROUWD: 14 Febr., Cornelis Mau- rits Siegmann en Hermina Mater. 15 Febr., Mijndert Materman en Johanna Petroneüa de Waal. OVERLEDEN: 8 Febr Gijsberta Spij ker, 56 j., ongeh. Matlhijs van de Wetering, 4 d. 13 Febr., Dirk Ha- gemari, 60 j., echtg. van Helena Collet. 15 Febr., Hendrik Ruitenberg, 55 j., echtg. van Rosina Christina van Veld huizen. Hendrik van Keeken, 8 m. Bunschoten. GEBOREN: 10 Febr., Gijsbert, z. van Gijsbert ter Beek en Jannetje van de Kolk. 16 Febr., Willempje, d. van Wouter Duijst en Hendrikje Koelewijn. OVERLEDEN: 13 Febr., Teuntje van Schie, l'/s jaar. 14 Febr., Jan van de Groep, 22 dagen. Hoogland. GEBOREN: 10 Febr., Gijsbeitus. z. van Johannes Steenbeek en Johanna Middelaar. 14 Febr., Francina, d. van Anthonius van Vulpen en Cornelia van Veen. Hendrik, z. van Rijk Voskuilen en Gijsbertje Botterblom. OVERLEDEN: 9 Febr., Wulfeit Hoef sloot, 63 j., ongeh. 15 Febr., Aalbert Kleinhoven, 70 j., echtg. van Teunisje van IJden. Lensden. GEBOREN: 10 Febr., Klaasje, d. van Gijsbert Vaarkamp en Cornelia van de Kieft. 16 Febr., Johanna, d. var. Jo hannes Jansen en Gerarda van Bern. Evert Jan, z. van Rijk Kamerbeek en Jannigje Gerritse. ONDERTROUWD: 17 Febr., Aart van den Brink en Evertje van de Hee, wed. van Peter van Broekhuizen. Gijsber- tus Apeldoorn en Dirkje van de Lagemaat. OVERLEDEN: 11 Febr., Margaretha Heij, 5 m. Stouten burg. GEBOREN: 13 Febr., Albertus, z. van Gijsbertus van den Bedum en Cornelia van Lokhorst. OVERLEDEN 10 Febr., Antonia Schothorst, lj. 15 Febr., Stevana Brouwer, 81 j,, wed. van Jan Rouwendal en echtg. van Evert Evertse. Woudenberg. GEBOREN9 Febr., Johannes Antonie, z. van Jan Mulder en Maria Cornelia van Lunteren. 11 Febr., Maria, d. van Wulfert van den Brandhof en Jannigje van Maanen. 13 Febr., Johan Andieas, z. van Hendrik van Bruggen en Elisabeth Maria Bender. OVERLEDEN: 10 Febr., Arris van Doorn, 67 j., echtg. van Gijsbertje van Engelen, vroeger wedr. van Cornelia van Donselaar. Antonia Versteeg, 66 j., echtg. van Barend van Kolfschoten. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 17 Febr. 1893. l'arwe Boekweit Appelen Peren 1-— - 4. 1.— M 1» 1.20 3.— I» 4.—p n 1.25 - 1.50 n r> 1.— v 1.30 1.— 1.30 0.6U 0.80 U. 0. 0.— 0.— 0.— i» 0.— 0.70 n 1.20 0.— n 0.— 50.— 80.— 11.— 15. 18.— »1 30.— per I hecto liter. kilo Zand Hoeudcreiereu Eenden iloter Margarine Zoetein. kaas Kippen KuikeDS Piepkuikeus Ganzen Oude eendeu Jonge Hazen Wilde konijnen Tamme Duiven Vette varkens Zeugen Biggen Schrammen Vette koeien Guste Kalf Kalt'vaarzen Pinken Piukstieren Vette kalveren Aangevoord wareu ongeveer heet. Tame; heet. Rogge; heet. Boek weit; 50 beet. Appelenheet. Peren; heet. Kleiaardappelen 180 heet. Zaud- aarciappelen; 7000 stuks Hoendereieren; stuks Eendeneieren; 800 kilo Boter kdo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; 100 Biggen, 70 Schramm-u, 10 zeugen. 50 per stuk. per paar. per stuk. Heden(/overlead tot onze I fi diepe droefheid zaclit en kalm, fl voorzien van'de H.H^acramenten t iler stervenden, onz/gelirfde echt- I [genoot en/vader Petrup Jacob^é BÊjéselaar, Ijarejj ÏÏlerlfte 'VA- BÖSSELAAR, GEB. UIJLENBROEK. Amersfoort.'16 Febr. '93. BURGEMEESTER en WETHOUDERS i land zullen op Woensdag j 1893 des voormiddags teiüv 1 het openbaar t tfëruieuweu van kende Meters STRATI op den Koelliorster- Beitek en voorwaarden liggen n de gemeente-secretarie ter lezing alle werkdagen van des voor middags lO tot IS uur. IN Cokes, Anthracit en BMquetten, tegen concureeré~ Bestellingen bij den Heer B. A. VAl^RUIJl straat A. 8. a.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2