Gemengd Nieuws. Petroleum-branden. Plaatselijke berichten. De Minister ran Binnenlandsche Zaken heeft de Commissarissen der Koningin in de onderscheidene provinciën verzocht, naar de aanwezigheid en den staac van de middelen tot het transport van ziekeD, gewonden, drenkelingen enz. in de gemeenten hunner provincie een onderzoek in te stellen, en verbetering daarvan, is die noodig, zooveel mogelijk te bevorderen. Voorts wenscht de Minister bekend te worden gemaakt met de uit komsten van dat onderzoek en met het geen naar aanleiding daarvan door de Commissarissen zal zijn verricht. De minister van oorlog heeft bepaald, dat miliciens, die met verlof vertrekken in afwachting van het toe te kennen onbepaald verlof, voortaan voor rijksrekening mogen reizen. Tot dusverre geschiedde dit voor hunne eigen rekening. Ten einde de militaire autori teiten te ontlasten van administratieve bemoeiingen, welke niet onvermijde lijk noodig zijn, is door den minister van oorlog eene beperking en ver eenvoudiging van de dienstcorrespon- dentie voorgeschreven. Verschillende maandelijksche nomi- natieve opgaven en andere staten zijn daartoe ingetrokken, terwijl ook in onderscheiden rapporten, zoomede in de monsterrollen, vereenvoudigin gen zijn aangebracht. Langs telegraphischen weg is gisternamiddag naar de N. R. Cl. bericht namens de Regeering uit den Haag, bij de politie te Rotterdam de aanhouding verzocht van den door het Panama-schandaal bekend ge worden Arton. Men meent met ze kerheid te weten, dat hij uit die gemeente met een der stoomschepen, langs welken weg ook, zal trachten te ontkomen. Een chef van het Departement van Justitie begaf zich, tot het geven van nadere inlichtingen, naar Rotterdam. 't Is natuurlijk niet onmogelijk, dat Arton werkelijk zoo iets van plan is maar dat er overigens veel omtrent hem verteld wordt, dat niet zoo maal ais waar kan aangenomen worden, is zeker. Zoo laat de Germinal wier correspondent Arton te Amster dam heet geïnterviewd te hebben, de samenkomst plaats hebben in het meer Russisch dan Hollandsch klin kende »calé Verygankin", op de «Beu kan", en zou Arton bij die gelegen heid gezegd hebben, dat we hier in Amsterdam «volop in hot carnaval zitten", dat «schouwburgen en con certzalen gesloten zijn!" Naar aanleiding van een brand, die Dinsdag te Amsterdam op de Geldersche Kade heelt plaats gehad, schrijft het Alg. tldbl. het volgende behartigenswaardige woord Het ontzettende onheil, dat het ge zin van den smid Alikot gisteravond getroffen heeft, wekt algemeene deel neming. Ieder is innig begaan met den vader, die van den arbeid terug- keerend, drie zijner lieve kinderen dood en zijn vrouw en het vierde kind zwaar gewond vond. Moge dit nieuwe en hartverscheu rende bewijs van het gevaar dei- petroleumlampen er toch toe bijdra gen om ieder die petroleurn gebruikt indachtig te maken op den plicht om eenige voorzorgen te nemen. Want men is dit niet alleen verplicht voor eigen gezin maar ook voor zijn buren. De beste wijze om brandende petro leum te blusschen is er zand over heen te werpen. Het zee-zand is daartoe het beste. Indien men schoorsteen-ornamen ten met zand vult en in de kast een vaatje met zand gereed heeft staan, dan heeft men dadelijk het bluscli- middel bij de hand als een lamp omvalt. Laat de dood van die arme kinde ren nu toch dit gevolg hebben, dat zij die petroleum branden, hun ver antwoordelijkheid gevoelen en hun plicht vervullen door steeds wat zand bij de hand te hebben. In den toestand te Appelscha is in de laatste dagen weinig ver andering gekomen. Het blijlt er bij voortduring rustig, ofschoon de ver sterkte politiemacht er tot den wacht meester en 3 marechaussees uit Oos- terwolde is verminderd. Trouwens, de arbeiders zijn op dit oogenblik bijna allen aan het werk. De arbeid voor rekening van den Hervormden predikant is wel voor eenige dagen geëindigd, maar daarentegen zijn de werkzaamheden in de reservebosschen tiadolijk geopend. Aan ongeveer zestig personen wordt thans werk verschaft met grondom- spitten voor boschcultuur. Buitendien hebben eenige verveners al hunne arbeiders in dienst genomen en er werk voor hun gezocht. Ook komt er reeds eenige drukte in de veenderij met turfladen. Blijft het weder gunstig, dan zullen de voorbereidende werkzaamheden in het veen spoedig een aanvang kunnen nemen. Er bestaat dus alle hoop, dat het er rustig zal blijven, want werkeloosheid is de voornaamste drijfveer geweest van den troebelen toestand. Met het uitreiken van boterham men aan behoeftige kinderen, gaat men op school steeds voort. Wel bleek het ingeteekende bedrag niet toereikend, maar men heeft voor dit doel een nieuwe inteekenlijst laten circuleeren. Voor de arbeiders in de lage Friesche venen is de toestand nog steeds treurig. Niet alleen voor de trekkers dat zijn de tijdelijke werklieden die het klein moeten bag geren maar ook voor de turfma kers, die later het klein tot turf moeten maken. De verveners heb ben door den geringen aftrek van turf weinig trekkers aangenomen om te baggeren. De hoeveelheid klein is dus veel minder dan in vroegere jaren, en hoe minder klein, hoe minder werk voor de turfmakers. De beste turfmakers krijgen werk, maar minder dan gewoonlijk. Eén voorbeeld teekent den toestand duidelijker. In de veenderij in de gemeente Doniawerstal is een turfmakersgezin, dat per jaar 1000 roede turf maakt, tegen gemiddeld f0.95 per roede, een jaarlijksche verdienste alzoo van f950. Dit gezin zal nu geen turf te maken hebben omdat zijn vervener nog genoeg turf op het veld heeft. Andere gezinnen krijgen in plaats van 400, 300 roede of minder, ter wijl in sommige veenderijen het loon ook 10 ets. rmnder per roede zal zijn dan in 1892. In de Reguliersbreestraat te Amsteidam barstte gistermorgen te ongeveer 4.40 een hevige uitslaande brand uit in de bekende meubelma gazijnen van gebroeders van IIou- tum. Bijna het geheele ruime perceel is binnen vier uur tijds een prooi der vlammen geworden want toen om halfnegen ongeveer de brandweer met haar groot materieel inrukte, was er van de fraaie magazij nen niets over dan een verkoolde massa. Men vermeldt, dat de brand op de tweede verdieping in het achterhuis, in een der meubelmagazijnen ont staan is, doch zeker is het dat de vlammen reeds geruimen tijd moeten hebben gewoed, vóór de brand werd ontdekt. Alhans toen de dienst bode, die achter op een zolderka mertje sliep, wakker werd, rook be speurde en dadelijk haar meester en meesteres ging waarschuwen, was er geen denken meer aan de trappen af te komen, die in volle vlam ston den. Er bleef het gezin, bestaande uit man, vrouw, drie kinderen en dienstbode dus niets anders over dan in de dakgoot van hun eigen perceel te vluchten. Inmiddels had Hendrikus Tilleken, banketbakkersbediende, de brandweer aan het politiebureau hoek Halve maansteeg doen waarschuwen. Deze rukte al spoedig aan. Het eerste werk van een paar brandweermannen, gevolgd door een viertal agenten was, zich toegang te verschaffen tot perceel 41, waarom heen wegens verbouwing een schut ting is geplaatst, om door dat perceel de familie Van Houtum te redden. Hierbij maakte zich verdienstelijk de agent van politie H. J. Weldboet, die flink en vlug een gat maakte in het dak van perceel 41, waardoor het brandende perceel bereikt werd en spoedig was de familie nu gered. De vrouw en kinderen werden met de dienstbode liefderijk bij de buren opgenomen en gingen later naar hun familie. Met drie Vechtkranen en drie stoom spuiten werden er stroomen water op het brandende perceel geworpen, die in een oogenblik een vuurzee ge lijk was. Een brandweerman van het Weesperplein werd bij de werk zaamheden aan de hand gewond, ge lukkig niet ernstig, en in het bin- dengasthuis verbonden. Men kan zeggen dat niets behea- den is gebleven. Gelukkig dat bij de ramp geen menschenlevens zijn te betreuren en alles verzekerd was. Groote waterschade is aangericht in de aangrenzende perceelen 45 en 47. De boeken zijn behouden gebleven. De zaken der firma worden, trots het gebeurde, op denzelfden voet voortgezet. Kantoor en magazijnen zullen voorloopig gevestigd zijn in perceel 22 Rembrandtplein, terwijl de firma door hare fabriek in de 'le Parkstraat in staat is, aan de haar op te dragen bestellingen te blijven voldoen. Hbl. Het stukje in ons laatst voorgaande nummer, aanvangende: «Ook de afge scheidenen alhier hebben besloten," moet, naar ons van bevoegde zijde wordt be licht, zal het geheel j list zijn, aldus aan vangen Ook sommigen van de vroegere christelijke gereformeerden alhier hebben besloten enz. Door H. H. Burgemeester en Wet houders is aan de Muziekvereeriging Caecilia vergunning verleend tot het houden van een muzikale wandeling op Dinsdagavond den 28 Februari ten acht ure. De commissie van enquête uil de Afdeeling Amersfoort van Ijet Nederl. Werkliedenverbond «Patiiinonium" welke in November I.I., vragenlijsten aan de leden had uitgereikt, mei verzoek deze zoo volledig mogelijk in te vullen, len einde alzou de maatschappelijken toestand der arbeiders te leeren kennen, is in zooverre met die werkzaamheden gereed, dat zij Maandag a. s. in eene ledenver gadering haar rapport over de ingeko men lijsten zal uitbrengen. De ingenieur A. J. Krieger, alhier, heeft een plan ontworpen tot het aan leggen eener Noord-Hollandsch-Utrecht- sche Lokaalspoorweg, waardoor eene kor tere spooi weg-gemeenschap dan thans tus- schen Utrecht en Haarlem verkregen wordt. In de prov. Noord-Holland zijn de be langhebbende en betrokken gemeenten: Haarlem, Haarlemmerlieoe en Spaarn- woude, Haarlemmermeer en Uithoorn. In de prov. Utrecht zijn het: Mijdrecht, Wilms, Vinkeveen en Waverveen, Loenen en Loeneisloot. Met inbegrip der kosten aan het initia tief en de vooi beieidende werkzaamhe den verbonden en van het renteverlies tijdens den aanleg, zal, naar schatting, een kapitaal van hoogstens f 1,900.000 noodig zijn om de lijn te exploiteeren. Door den heer Krieger is aan de be sturen der betiokken gemeenten en aan die der polders en aan de leden der Sta ten Generaal, die de betrokken gewesten in de Kamers vertegenwoordigen of al daar wonen een schrijven gezonden, waai in bij hen uilnoodigt, om met hem op Maandag 11 Maart in het hotel Kras- napolsky te Amsterdam bijeen te komen, ten einde zijn ontwerp nader met hen te bespreken. Het met zooveel ophef aangekon digde concert der Wieuer Sangerinnen is oi s verre van meegevallen. De zang is middelmatig en niet altijd even zuiver. Haar coket optreden en de lustige dans wijzen vergoedden echter veel. Ook fraulein Dotli is geen virtuose van den eersten rang, terwijl daarenboven het instrument, dooi haar bespeeld wat toongehalte be treft zich slecht voor solo's leent. Over het opgevoerde tooneelstukje willen wij liefst maar zwijgen. Summa Summarum, hadden wij een en ander gehoord iu een café-concert, tegen eene enlrée van hoogstens vijftig cents, wij zouden tevreden zijn geweest en liet wellicht «aardig" gevonden heb ben. Waar echter f 1.25 entree wordt geheven, meenen wij meer te mogen verwachten en hooger eischen te moeten stellen. Door den Keurmeester van visch is gedurende het jaar 1892 afgegeven 3509 keur biljetten. Gekeurd aan de binnen markt 134 partijen visch voor de af slag; gekeurd aan de buiienmarkt 42 schuiten visch voor de afslag. Aan de binnenmarkt 0 partijen visch afgekeurd en aan de buiteninarkt 4 partijen, welke aan de politie afgegeven en de zelve on schadelijk heeft laten maken. Nu het tijdstip 1 Mei nadert, waarop de wet van den 27. September 1892 (Staatsblad No. 224), tot vermin dering van sommige evenredige registratie- en hypotheekrechten, in werking treedt, maken wij belanghebbenden er attent op, dat bij artikel 1 dier wet de registra tierechten geheven wordende voor den overgang van onroerende goederen, van vier tot op twee procent zijn verminderd en de overschrijvings- of hypotheekrech ten van '/v of 75 cents op 15 cents per 100 gulden. Hij die dus dezer dagen onroerend goed koopt zal in zijn voordeel hanuelen dien koop op of na den 1. Mei aanstaande te doen beschrijven. Het verschil tusschen d« rechten thans en op of na 1 Mei aanstaande verschuldigd, moge blijken uit onderstaande opgave. Van eene koopsom van f 1000 wordt thans geheven: registratierecht 4% f 40. 38 opcenten - 5.-0 f 55.20 overschrijvingsrecht s/t°/0 f 7.50 38 opcenten -2.85 Met ingang van 1 Mei wordt geheven registratierecht 2% f20. 38 opcenten - 6.70 f27.60 overschrijvingsrecht f 1.50 38 opcenten - 0.57 n7 -29.67 Verschil op f 1000 koopsom f 35.88 Men zal zich dus, handelende als is aangegeven, ruim 31/»bevoordeelen. De off. van gez. 2 kl. G. L. Coe- nen van het 5e reg. Inf. te Amersfoort, wordt in het begin van Maart gedeta clieerd bij het mil. hospitaal te Naarden. De le luit. H. 's Graeuwen, gede tacheerd van hel O. I. leger bij het 5e reg. inf. te Nijmegen, is overgeplaatst naar Amersfoort. De heei J. J. Nooren, officier van gezondheid 2e klasse bij het le bat. 5e reg. infanterie is als zoodanig over geplaatst bij de lie afdeeling van liet le reg. Veld-Artillerie, terwijl de officier van gezondheid 2e klasse P. P. Visser van de lie afd. le reg. Veld-Aitillerie is overgeplaatst bij het le bat. 5e reg. infanterie. Laatstgenoemde blijft echter gedetacheerd bij het militair hospitaal te Utrecht. Tot agent van politie 1. klasse-ti tulair is bevorderd de agent van politie der 2. klasse E. Leijdekker; tot agent van politie der 2. klasse is benoemd A. Lenstra te Sleenwijk en tot agent van politie der 4. klasse C. Scheerder al hier. In het St. Pieters- en Bloklands gasthuis zijn in het afgeloopen jaar 9 gastelingen overleden, wier plaatsen weder door anderen werden ingenomen. De gezondheidstoestand der verpleegden was in het algemeen goed. De afdeeling Amersfoort der maat schappij van weldadigheid telde op 1 Januari j.l. 74 leden, die te zamen f261 20 aan contnbulien betaalden. In het r. e. St.-Elisabeths gast- of ziekenhuis in de Muuihuizen werden in den loop des vorigen jaars 40 personen 16 mannen en 24 vrouwen opgenomen en tezamen gedurende 878 dagen ver pleegd. Daarvan overleden 3 mannen, en 2 vrouwen; 12 mannen en 23 viouwen hebben het geslicht verlaten, zoodat op 31 December een man in behandeling oleef. Het aantal weezen ten laste van het burger-weeshuis beliep op 1 Januari 1892, 7 jongens en 13 meisjes, terwijl een wees buiten het gesticht werd ver pleegd. In de loop van dal jaar verlieten 3 weezen hel gesticht, 1 wees is er overleden, terwijl daarentegen 5 kinderen werden opgenomen, zoodat op 1 Januari l.l. in dat gesticht 10 jongens en 11 meis jes werden verpleegd, terwijl twee jongens daar buiten waren besteed. Terwijl de metselaar B. bezig was aan het vergraven van grond op het eif van den veehouder H. N. te Bunschoten, stiet hij op een hard voorwerp, dat bij onderzoek een keulsche pot bleek te zijn, die 20 gouden en ongeveer 40 zilveren muntstukken bevatte, waaronder er zijn die het jaartal 1200 dragen. De metselaar B. heeft geen gebruik gemaakt van de bepaling vervat in art. 642 van het Burgerlijk Wetboek volgens welke de helft van den schat aan den vinder toekomt, doch hij heeft de geheele vondst aan den eigenaar van het erf af gestaan. &ckerpeiizeel. In 1893 treden in de volgende gemeenten als raadsleden af de daarachter genoemde heerenallen zijn dadelijk heikiesbaar. De verkiezingen hebben plaats den derden Dinsdag in Juli. Te Veenendaal: J. C. van den Bosch, J. van Hardeveld Cz. en H. van der Schans. Te Renswoude, J. van Bennekom, Joh. van den Brandhof en P. Wolleswinkel. Te ScherpenzeelH. Berendse, J. Heinen en R. J. van Maanen. Te Woudenberg: J. B. de Beaufort, A. van Maanen en H. van Ravenhorst. Te Leusden: J. Hubeits, A. Overvest en C. Tolboom. Op den 14en Juli 1892 verliet het vijfmaslbarkschip «Maria Rickmers," de stad Saigon (in Achter-Indië) geladen rr.et rijst met bestemming naar Bremenden 24en Juli passeerde het Anjer, op de kust van Bantam, (eiland Java), daarna is er niets meer van gehoord of gezien. Nauw een jaar geleden, werd het schip op een der werven van Glasgow te water gelaten een pi aclitig schip van 3822 tons, de grootste zeiler der wereld. 3/5 voet Lng, met dubbelen bodem vóór en achter en in 't middenschip een kolossaal reser voir voor watei ballast, 57,000 vierkante voeten zeildoek bespanden de 5 masten, een krachtige machine, die het schip 7 Knoopen in 't uur kon doen loopen, zou hel door windstilte en tegenwind bren gen, met een dubbelhladige schroef, die zóó was gesteld, dat zij de kracht van het roer niet vei zwakte Al deze heerlijkheid ligt nu in de diepte van den grooten Indischen Oceaan, de breede rustige deining gaat er over heen, onbewogen en niets verraadt de plaats waar de trotsche «Maria Rickmers" met haar kloeke bemanning, na wie weet hoe wanhopigen strijd is gezonken. De waaide van schip en lading was 100,000 pond sterling (f 1.200.000). In het vorstendom Wales bestaat een gemeente met onuitsprekelijken naam van Llanfairpwllywyngyllgogerychwijntrob wllsantisilisgogogoch. Een ongeloovig Amsterdammer zegt het Alg. Hbl. die vruchteloos in een aaidrijkskundig woordenboek had gezocht, wilde de proef op de som nemen en schreef aan een verdicht adies eene brief kaart, behoorlijk van den naam des af zenders voorzien. En inderdaad ontving hij aa eenigen tijd zjine briefkaart met de kantteeke- ning «adres onbekend" terug onder het poststempel Llanfair-pwllgwyngyll. Zelfs bij afkorting dus nog een plaats naam, die er wezen raag! Behalve de rijwiel en de piano's zullen in Frankrijk nu ook de livreien worden belast. Ment berekent, dat deze belasting 200.000 francs zal opbrengen. De piano-belasting a 10 fra. zal ver moedelijk 5 millioen francs opbrengen. Onder den titel: «Hoe men een volkspetitionnement maakt," schrjjft het Vaderland Een deftig heer treedt een winkel binnen, met een adres en een lijst met namen in de hand. «Juffrouw, uw man is tuch geen soci alist?" «Gut neen, mijnheel." «Wel, dan moet uw man dit stuk eens teekenen hel is tegen de socialisten." «Mijn man is niet thuis, mijnheer." «Nu, dat is minder, dan teekent u maar." «Dat doe ik liever niet, mijnheer; ik heb daar zoo geen verstand van." «Kom, kom; hiernaast was de man ook niet thuis en heeft de juffrouw ook wel geteekend. Iedereen, die niet wil hebben dat de socialisten de baas wor den, teekent mee. Het is een goede zaak" «Nu, als u dat vei zekert, dan zal ik maar teekenen, al doe ik zulke dingen liever niet." De juffrouw teekent en de deftige heer gaat verder en treedt de volgende woning binnen. Alzoo geschiedde Vrijdag te 's Graven- hage met het adres der groote Haagsche heeren tegen de kieswet. In tegenstelling met de klachten over gebrek aan eieren, deelt men mede, dat ook op Walcheren zooveel eieren zijn, dat ze thans aan de maikt van f3 tot f3.50 per 100 stuks gretig te koop zijn en tot die prijzen door opkoopers gekocht woiden. De Berlijnsche berichtgever van Daily News is, in de gevangenis te Ritze- büttel, de drie matrozen van het schip Tekla, gaan bezoeken, die, op het wrak van dat schip achtergelaten, door den honger tot het uiterste gebracht, een hunner makkers, een Hollander, doodden om zich met zijn vleesch en bloed te voeden. ülaf Anderson, een 22-jarige jonkman, met een niet-ongunstig uiterlijk, gaf den journalist een uitvoerig verhaal van het gebeurde. Zij brachten, alleen gebleven op het ontredderde schip, dat ieder oogen blik dreigde te vergaan, dertien dagen in honger en ellende door, totdat einde lijk «de Hollandei" (zijn naam wordt nog steeds niet genoemd) in wanhoop zich aanbood als voedsel voor de anderen. Zij wilden niet, maar toen hij later zijn aanbod herhaalde, besloten zij, het lot te laten beslissen wie sterven zou. De Hollander trok het kortste van de vier stukken linnen; hij was de aangewezen man. Zwijgend gingen de vier mannen het was nu kalm weder uit den mast naar het voorgedeelte van het schip. Daar keerde de Hollander zich om, met zijn aangezicht naar de zee en zijn rug naar zijn kameraden. Dat was het tee- ken geen van hen wilde hem aanzien. Olaf sloeg hem de armen om de borst, Jacobsen greep hem bij de beenen en Johanssen stak hem met zjjn mes dood. «Daarna," zoo besloot Olaf zijn ver haal, «aten wij van hem, totdat de Denen kwamen, die ons aan boord namen." Olaf gaf bij het vet halen blijk van eenige ontroering, maar hij beschouwt toch, evenals de twee anderen, die een ongunstigen indruk maken, het vreeselijke feit als iets zeer natuurlijks, en alle drie zijn zij zeer verwonderd, dat niet iedereen daar zoo over denkt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2