nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. UNDER 'T OORDEEL. l\o. 17. Woensdag 1 Maart 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. VLINDERS. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSGHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1 Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 j iedere regel meer 6 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. flet buitengewone bezit een groote aantrekkingskracht. Wie in staat is iets nieuws of ongewoons te vertoo- nen, kan er op rekenen, dat hij een groot publiek zal trekken en daarbij goede zaken zal maken. De Eifel- toren was het groote aantrekkings- punt voor de Parijsche tentoonstel ling Chicago en Antwerpen zullen op dergelijke wijze trachten te specu- leeren op de bekende neiging der menschen voor het buitengewone. En als er iets bijzonders, iets buiten gewoons gezien of gehoord kan wor den, er is geen bijkomen aan. On danks de slechte tijden, dan is aan geld geen gebrek, maar het moei werkelijk iets buitengewoons zijn. Dat zagen wij nog den vorigen week in Mannheim, toen de bekende wa terdokteren matigheidsapostel pastooi Kneipp een voordracht zou houden. Een zaal, die 3000 personen kon bevatten, was bij '1 Mark entrée nog de lielft te klein. Ook in Heidelberg was de zaal propvol, ofschoon de voordracht niet eens geannonceerd, maar alleen van hooren zeggen be kend geworden was. En wat brengt Kneipp eigenlijk voor nieuws? Niets, wat niet reeds Hippokrates voor meei dan tweeduizend jaren gezegd heeft: water, beweging, diëet. Schrijver dezes is zelf zoo half een aanhanger van Kneipp, maar slechts half, want vooreerst, in uitersten vervallen is nooit goed, en ten tweede, niet alles is voor iedereen geschikt. Over het geheel genomen leert Kneipp voor zeker veel waars, maar den grooten opgang, dien hij met zijne leer ge maakt heeft, en de vereering, die hij zich gebracht ziet, dat alles heeft hij toch wel voor een deel te danken aan de sociale stelling, die hij inneemt, en voor een ander deel aan het buitengewone van zijn leer. Behoorde Kneipp tot een klein en gering kerkgenootschap, zijn water kuur zou wellicht spoedig in het wa ter gevallen zijn. Maar al brengt Kneipp nu eigenlijk niets nieuws voor den dag, hij heeft een oude zaak in een nieuw licht gesteld en op grooter schaal toegepasthiervan komt hem zeker de verdienste toe. Wij zeiden reeds, dat Hippokrates hetzelfde leerde. Deze beroemde Grieksche geneeskundige heeft het gebruik van koud water aanbevolen, als een geschikt middel om de ge zondheid te bewaren en om in som mige gevallen een verloren gezond heid terug te bekomen. Eerst in deze eeuw is men weer begonnen om dit eenvoudig middel toe te passen, nadat door ondervinding gebleken was hoe bevordelijk het kan zijn voor de gezondheid. Indien het inderdaad waar is, dat zoo'n eenvoudig middel die heilwerkende kracht bezit, dan verkiezen wij het zeker wel boven de vele andere, die wij tot behoud of herstel van onze gezondheid aan wenden. Gezondheid is toch zulk een groote schat, die ons zooveel waard is, en gezond zijn wij eigenlijk allen dan, wanneer alle organen van het lichaam tot de voor hen bestemde werking geschikt zijn. Wanneer wij water gebruiken, moet het natuurlijk zuiver zijn of althans geen schadelijke bestanddeelen bevatten. Ook voor in wendig gebruik is zulk water goed. Het gebruik van koud water bewaart in liet lichaam de natuurlijke warmte, terwijl andere dranken vaak het lichaam verhitten, sommige deelen ervan prikkelen en in een voor ont steking vatbaren toestand brengen, dus ziek kunnen maken. Andere dran ken geven door aangename of prik kelende smaak dikwijls aanleiding tot onmatigheid, waarbij men een groo- tere hoeveelheid neemt dan tot be vrediging noodig is, wat natuurlijk nadeelig is voor de gezondheid. Het water brengt ook in het lichaam geen schadelijke zelfstandigheden. Wijn en jenever geven een ver- hittenden geest, nadeelige zuren en dergelijke meer; bier laat droesem en slijmstollën achter, kolUe koolzuur enz. Het water drinken zal het bloed en de levenssappen niet bederven, dat doet alleen liet onmatig gebruik van andere dranken. Ook voor de inwendige zuivering des lichaams is koud water nuttig, het reinigt de maag en de ingewanden, maakt on reine stollen vloeibaar en geschikt om afgevoerd te kunnen worden, en door zijn lijnheid en doordringbaar heid kan liet gemakkelijk overal zijn weg vinden. Het bevordert zoodoende de gezondheid der maag en de goede spijsvertering. Natuurlijk willen wij hiermede niet alleen water als drank aanbevelen en het gebruik van an dere afkeuren, integendeel, overdrij ven moet men nergens, en een matig gebruik van alles wat niet bepaald schadelijk is, zal aan de gezondheid geen kwaad doen. Wij wijzer, enkel op het nut van de eenvoudigste en goedkoopste drank, waar wij gewoon lijk niet aan denken, juist omdat die drank zoo gemakkelijk verkrijgbaar is. Ook het uitwendig gebruik van water is met minder bevorderlijk voor een goede gezondheid. Het be waart de reinheid der huid, die door de poriën onreine stollen kan uit wasemen en voedende en versterkende stollen opneemt. Zijn die poriën buiten staat hun gewone werking te ver richten, dan is dit oorzaak van veler lei ongesteldheden des lichaams. Het water houdt de huid in gezonden toestand, versterkt de huid en het lichaam, maakt het gehard tegen de verschillende invloeden der lucht zoodat het koude, warmte, vochtig heid en plotselinge veranderingen der atmospheer kan verdragen en daardoor bevrijd blijft van allerlei ziekten. Het ware te wenschen, dat ieder in de gelegenheid was om ge regeld baden te gebruiken, maar de wateikuur van Kneipp kan ieder toch wel gedeeltelijk aanwenden, en ieder heeft daar wel gelegenheid voor en veel middelen worden daartoe niet vereischtwat water en een hand doek is voldoende. De beste tijd is s morgens vroeg na het opstaan, daar dan het lichaam het minst ge voelig is voor het koude water. Na het wasschen is vrijven ook goed, en dit hoort ook bij de water kuur. Heeft men deze bewerking eenigen tijd volgehouden dan zal men er den gunstigen invloed wel van bemerken. De spieren worden sterker en men zal weinig last heb ben van verkoudheid, hoest, rheuma- tiek enz. Echter moet men voorzich tig zijn en niet alles, wat als bevor delijk voor de gezondheid wordt aan geraden, op zichzelf willen toepassen, maar alles past niet voor iedereen. Opdat mijn praatje over 't water niet al te verwaterd mocht worden, zal ik het dezen keer hierbij maar laten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot luit.-generaa), bij het wapen der cavalerie, de generaal-majoor, adjudant in buiten gewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, W K. L. van Helden, inspec teur van het wapenbij het wapen der genie, de generaal-majoor J. H. Kromhout, inspecteur van het wapen; is aan den gepens. Ie luit. O. D. van Diepenbrugge, van het wapen der cavalerie, de tang verleend van ritmeester. De miliciens van de lichting van lö92 van het 5. en 8. regiment infan terie, die voor het niet blijvende gedeelte zijn aangewezen, keeren 1 Maart a. s. met groot verlof naar hunne haardsteden terug. Het is gebleken, dat het gebruik van postzegels, die reeds eenmaal gediend hebben, meer voor komt dan aanvankelijk werd vermoed. Uit den aaid der zaak kon dit misbruik hoofdzakelijk op de kleinere kantoren worden vastgestelddoch daar het nu voor de hand ligt, dat liet kwaad ernstige verhoudingen heeft aangenomen, is door de administratie der posterijen een scherp toezicht aan alle kantoren bevolen. Een ingezetene van Breda, die met Carnaval gasten had, schonk aan een dezer zijn hond, die j.l. Maandagmorgen werd medegenomen naar Diei en (Gelder land). Vrijdagavond echter stonJ de hond weder bij den vroegeren eigenaar voor de deur, door vroolijk blaffen kennis gevende van zijne terugkomst. De eige naar zal er nu niet licht meer afstand van doen. Naar men ons mededeelt, zijn eenige arbeiders aangesteld, om zooals het ver haal luidt, een looden kist, welke ver borgen moet zijn in de welbekende pyra- mide van Austerlitz te voorschijn te halen, ten einde de daarin vervatte merkwaar digheden te kunnen bezichtigen. Wij hopen hieromtrent de volgende week nadere bijzonderheden te kunnen mede- deeleri, na ons omtrent een en ander op de hoogte te hebben gesteld. De verhalen, die nu reeds rondgaan zijn zooals altijd zeer overdreven en romantisch men hoort van groote schatten spreken, die in den Franschen tijd in de pyramide verborgen moeten zijn Teiwijl de militairen te Maastricht Maandag bezig waien met schijfschieten, kwam eensklaps een vrouw op de baan, juist toen een soldaat zijn geweer had aangelegd. De bevelvoerende officier had de tegenwoordigheid van geest door een slag op het geweer dit eene wending te geven, waardoor het in geheel andere richting afging en de vrouw niet trof. Tel. De leden, die in de secties der Eerste Kamer onbewimpeld hun afkeuring hebben uitgesproken over het beleid des Ministers van Koloniën in het algemeen, en over zijn houding tegenover den af gevaardigde Van Houten in het bijzon der, zijn naar het Bat Ilbld. meent onbewust de tolken geweest der hier heerschende meening. Ondanks alle ach ting, welke de peisoon des Ministers verdient, is hij in geen enkel opzicht de staatsman, dien de ernst der tijden vor dert. Dit blijkt niet alleen uit zijne weifelmoedigheid en zijn gehoor geven aan de inblazingen van tijdelijke raads lieden, alsmede uit zijne pogingen om zijne fouten en tekortkomingen af te schuiven op de Indische Regeering, maar DOOK MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 49) Beter, mijns inziens, dat hij haar nogmaals verstiet, dan dat ze later zou smeeken om een woord van verzoening en het niet meer zou kunnen hooren." «En indien hij herstelt?" «Dan geve de hemel dat herstelling en verzoening hand aan hand gaan. De professor zag eenige oogenblikken voor zich; toen trad bjj op zijn zwager toe en zeide: ze heeft gelijk, onze Adel- heid, zooals immer. Neen ge moogt uwe dochter Diet van het ziekbed haar echt- genoots weren, waar haar hart hem vrede brengen wil." «Papa wees niet te streng," bad Ada «mij heeft hij diep gegriefd, u heeft hij groove schatten gekost, maar het zal alles' anders worden en beter; dit zegt mij een inwendige slem daarbinnen, die nimmer liegt." «Welnu het zij, kind, wat God ver- eenigd heeft, scheide de mensch niet lichtvaardig. Adelheid beste vrouw, wilt gij haar vergezellen? Ik mis u niet gaarne, maar toch, ge zijl de beste ge zellin en raadgeefster. Blijf zoolang ge het noodig hebt." «Des dokters vrouw knikte toestem mend. «Ge hebt hier nog vele bezoe ken temaken; zoudtge te vermoeid zijn, indien ge van avond volgdet? Die dorps dokter is misschien niet ervaren genoeg indien het een wezenlijk ernstig geval is." «Indien uw vijand hongert, zoo spij zigt hem," zeide de professor zacht vooi zich. «Vernande, ik wensch mij zelf met zulk een zuster en u met zulk een vrouw geluk. Het is een Godsgeschenk waarvan de waarde nooit te hoog geschat kan worden." Het werd dus naar aller wensch be paald, en de professor nam op zich een rijtuig te bestellen, daar de dokter het zijne niet missen kon. Meer opgewekt dan in vele dagen het geval was geweest, ging Ada haar kind helpen, dat inmid dels was uitgeslapen en om de moeder schreide. «Wees maar stil ventje," zeide ze, «misschien komt alles nog wel terecht." En terwijl ze het kleintje koesterde, dacht ze na over den kranken echt genoot dien ze voor immer verloren waande. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. Het was reeds tegen den avond toen de dames met de kindermeid en het kind het dorp binnenreden. Ze gingen de pastorie langs waarvan juist de blin den gesloten werden. Het zag er haveloos uit in den tuin, gansch anders dan in vioegere jaren toen Adelheid daar met haar broeder verblijf Ineld. Dominé Hes ter stond voor de huisdeur en groette toen het rijtuig langs reed en hij de dames herkende. Het trof Adelheid bij zonder te zien hoe bedrukt en moedeloos hij er uitzag, en ze vroeg zich af of dit nu ook een schijnuiterlijk was of wel, dat de predikant thans werkelijk gebogen ging onder het gevoel van schuld en berouw. Ze had zeer goed vernomen hoe treu rig het den laatsien tijd in de ook door haar geliefde gemeente gesteld was ge weest. Hoe verdeeldheid, hoe liefdeloos heid daar geregeerd hadden en de eens zoo kalme gemeente thans ten prooi was geworden aan strijd. Er hadden zich par tijen gevormd, en niet het leste deel was aan de zijde van den predikant ge bleven. En op den laatsten Paaschzondag, hoe waren toen alle gemoederen in be weging. Neen bet was niet de zalige vreugd door het Paaschevengelie teweeg gebracht, die alle harten vereenigde, het was een openbare opstand, die scheiding en vei bittering teweegbracht. De mare, dat niet de hulpprediker, die de nieuwe aannemelingen geleerd had, deze ook in het geloof bevestigen zou, maar dat de predikant zelf dezen arbeid verrichten wilde, had ter elfder ure velen weerhou den zich aan deze daad te onderwerpen, en gesteund door ouders en betrekkingen hadden ze den hulpprediker gebeden hun in de vergaderzaal tot de gemeente in te wijden. Maar de hulpprediker weigerde. Dan wachten op beter tijden, hadden velen gezegd, en toen niet de hulppre diker zooals gewenscht en beloofd was maar de predikant zelf den kansel op den eersten Paaschzondag besteeg, had den meer dan de helft der aanwezigen als volgens afspraak het kerkgebouw verlaten. Dus was de invloed van den predikant gefnuikt, eri hoewel de hulp prediker overal zijn misnoegen over zulk een demonstratie luide uitsprak, werden zijn woorden in dit opzicht niet gehoord ot verkeeid begrepen. En toch zou misschien de predikant langzamerheid zijn iniloed herkregen hebben, was niet thans tot velen de mare doorgedrongen, die hem in aller oog onmogelijk maakte. Men zegt dat de muien vaak ooren hebben, hier was het waarschijnlijk de vrouw zelf, die het ge heim dat haar echtgenoot haar, gedreven door berouw ontdekte, aan dezen of genen mtdedeelde in plaats van hem te helpen het te bemantelen door lielde en verzoe ning. Ze wilde er niet van hooren, dat hij de plaats verlaten zouhoe menigeen meende zij, was niet erger gestruikeld dan hij en toch bij velen geacht. Maar de predikant weigerde thans in zijn plan nen gedwarsboomd te worden, en vast besloten had hy zijn brief aan de synode verzonden. «Hij schijnt er toch berouw over te hebben," zeide Adelheid halüuid, terwijl ze hem nog eens nablikte. De zon was nu geheel ondergegaan. De torens der nabijgelegen ruine staken schilderachtig af tegen den looden gloed die nog de lucht tintte, en de nachtuilen fladdeiden reeds rondom den torenspits en stieten nu en dan doordringende kre ten uit. Het kind door het schommelend rijtuig in slaap gewiegd, hief nu het kopje op en een glimlachje plooide zich om de lipjes, toen de moeder het aan haar hart drukte. «Zie," zeide Ada, «mijn kind heeft gelachen het is als keurt hij het goed, dat ik hem tot zijn vader breng." Adelheid sprongen tranen in de oogen. Zou de ontvangst de jonge moeder teleur-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1