BUITENLAMI OVERZICHT. Staten-Generaal. vooral uit de lijdelijke houding, door hem aangenomen tegenover de door zijn ambt genoot van Binnenlandsche Zaken aan hangig gemaakte wet tot invoering van het algemeen stemrecht. Op Soestdijk zyn door de Koningin- Regentes benoemd: P. van de Geest, thans tuinbaas-bloemist, tot chef der tuinen en parkentot bloemist G. van de Geest, thans assistent-bloemist; tot assistent-bloemist F. Smit, alsmede tot assistent-boschbaas G. de Zoete, allen werkzaam op het particulier domein. Aan de Koningin-Regentes zijn Za terdag adressen vei zonden, ondei teekend door laii.lbouw-comité's, landbouwers en veehandelaren uit Zulphen en omstreken met 141, Heerenveen en omstreken met 166 en Meppel en omstreken met 169 handteekeningen. Deze adressen hebben dezelfde strekking ais de reeds ingezon- dene van de Heer Van Meeleren Biouwer en uit Zwolle, Kampen, Mastenbroek en omstreken, om opening van de geheele Duitsche grenzen te verkrijgen voor den invoer van vee in het Rijk. Te Utrecht circuleert een adres aan de Tweede Kamer, waarin op wijzi ging wordt aangedrongen in hel aan hangige kieswet-ontwerp, bepaaldelijk betredende de bepalingen omtrent kies bevoegdheid. De adressanten, allen de beginselen der liberale paitij toegedaan, meenen dat de bedoelde voorschriften niet ernstig voldoen aan den erscli der Grondwet, maar aan de tot hiertoe van kiesrecht verstoken volksmassa de macht willen schenken om, zonder in het maat schappelijk leven van deze moeilijke taak voldoende leering te hebben ontvangen, op de verkiezing van leden der volks vertegenwoordiging een zoo overwegen den invloed uit te oefenen, dat op den duur geen Regeering tegeq de erscheu dier massa bestand zal zijn. Dit wets ontwerp wordt voorts in het adres gezegd bedreigt bovendien het staat kundig leven met bederf door de kuipe rijen welke het te voorschijn roept bij de samenstelling der kiezerslijst, door den invloed welke het geeft aan bedriege- lijke leuzen der volksleiders en ook door de noodzakelijkheid, welke het aan de staatspartijen op verbeurte van invloed oplegt, om de volksmassa te vleien. De adressanten zijn van oordeel, dal aan den eisch der Grondwet kan worden voldaan door de kiesbevoegdheid afhan kelijk te stellen, hetzij van een te bepa len bedrag der huurwaarde van hel be woonde huis in verband met stabiliteit van woonplaats, hetzij van eenigen be lastingplicht. Het adres is reeds door vele ingezete nen van naam en invloed geteekend. Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van het korps der rijdende artillerie te Arnhem, zullen de feesten hiervoor vermoedelijk aanvangen den 21en Maart a.s. en eindigen den 24sten daaropvolgend. Alle oud-officieren en onderofficieren, die vroeger bij genoemd korps hebben gediend, zijn uitgenoodigd aan de feestelijkheden deel te nemen. De rechtbank te Zutfen besliste voor korten tijd dat een dienstbode, die niet op tijd thuis komt wanneer zij haar uitgangsdag heeft, en dientengevolge door haar meesteres woidt weggezonden, ook het haar toekomend loon verbeurd heeft. De rechtbank te Almeloo heeft in een ander geval van dien aard bewezen niet deze rneenirig te deelen. De recht bank te Maagdenburg heeft zelfs beslist dat een patroon zijne bedienden kan ver bieden op Zondag uit te gaan, waarin zij dus nog verder dan de Zutfensche rechtbank gaat. Een bediende, wien door zijn chef verboden was Zondag uit te gaan, had zijn principaal wegens vrij- heidsberooving aangeklaagd. De aanklacht werd echter afgewezen. De rechtbank stemde wel toe dat eeri stellen? iWe moeten er nu spoedig zijn," zeide ze, »bet is goed dat we niet te laat gegaan zijn, want als we blijven zullen, moet Van Hoogendam gewis nog maatregelen nemen, daar de logeer ka mers meesttijds zijn afgesloten. Wat zal hij opzien, en toch was het of ik tusschen de regels van zyn brief zijn wensch las dat we komen zouden." Het landhuis lag zoo geheel in het groen der dennen verborgen dat men het niet zien kon, eer men er ook bij was De lange, rijk beschaduwde oprijlaan die aan beide zijden achter het hout door weelderige weiden begrensd was, was op dit oogenblik levendig door de vele toonen, die er in weerklonken: de vog-ls die hun avondlied zongen, de meerlen en nachtegalen, die als om strijd hun kleine keelen oefenden en begeleid wer den door het zangerig klokje der Katho lieke kerk, dat het Ave ludide. Daartus- schen vernam men nu en dan het een tonig loeien van het rund, of het geblaat van een dartel schaapje, dat in vroolijke sprongen rond de moeder liep. Dichter bij de woning echter was het stiller en eenzamer het was als gevoelde men hier dat er een zieke was die de grootste rust behoefde. Het was niet alleen de kalmte van den avond. Het was als de voorbode van den naderenden dood. verordening verbiedt de bedienden op Zondag gedurende zekeren tijd diensten te doen verrichten, doch hun daarmede nog niet het recht gegeven was buiten voorkennis van den patroon uit te gaan. De bediende was, toen hij in dienst trad met deze bepaling bekend gemaakt, en hem bleef dus niets anders over dan zich daaraan te onderwerpen. Door het Kantongerecht te Wage- ningen is Wilhelmina M. J. Reesink, uit Arnhem, die ter markt te Wageningen boter te koop aanbood, welke bij on derzoek bleek margarine enz. te bevatten, veroordeeld tot f40 boete of 20 dagen hechtenis, met last de rechterlijke uil- spraak openlijk bekend te maken door aanplakking. De benoeming, met een niet on aanzienlijke meerderheid, van Jules Ferry tot voorzitter van den Fran- schen Senaat, heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Boulangisten, radicalen, onverzoenlijken en speci alisten, allen zijn, in de courant wel te verstaan, om het heftigst ver bolgen gaf hun toon den weerklank van de publieke opinie, men zou moeten gelooven dat een burgeroor log op het punt is van uit te breken. Gelukkig weet men, dat de politieke mannen, op verschillende trappen van geavanceerdheid staande, doorgaans wat hard van stal loopen. Zij, die prijs stellen op handhaving der orde, en het gezag niet te zwak wenschen, en dat is de groote meerderheid der Fransche natie, zien in de keuze van Ferry een gerust stellend teeken, het herstel tevens van een gepleegd onrecht. De Bou langisten kunnen hem niet vergeven, dat hij het geschetter tegen Duitsch- land niet in het belang van zijn vaderland achtte, en van meer toe nadering niet afkeerig was. Men weet dat hij de koloniale onderne mingen in Tunis en in Tonkin aan moedigde om een afleiding te hebben voor de strijdlustTunis was een succès, Tonkin leverde teleurstelling op, en dat bracht hem ten val. Maai de eigenlijke reden, waarom de radi calen al nijdig werden wanneer zijn naam slechts werd uitgesproken, is te vinden in een beroemde redevoe ring, die hij als Minister-president eens hield, en waarin hij uitriep »Het gevaar is links!" Sedert dien tijd kon hij bij de mannen der uiter ste linkerzijde geen goed meer doen. Jules Ferry is thans 61 jaar, en kan dus, als 't goed gaat, zijn vijan den nog dikwijls genoeg ergernis geven. Dat hij de gelegenheid daartoe zorgvuldig zal vermijden, is niet te verwachten, want hij is een man van veel bekwaamheid niet alleen, maar bovenal van karakter, en in zijn ver leden heeft zelfs de laster geen enkel vlakje kunnen ontdekken. Carnot had liever een anderen voorzitter aangewezen gezien, name lijk den heer Magnin, directeur der Fransche bank. De benoeming van zijn ernstigsten mededinger naar liet presidentschap moest op het Hoofd der republiek wel een minder aan- genamen indruk maken. Toen de vergadering, waarin de beslissing viel, geëindigd was, begaf Ferry zich terstond naar het Elysée, en had met Carnot een onderhoud, dat zeer vriendschappelijk moet geweest zijn. De Fransche Kamer stond aan de Regeering het derde »voorloopig Wanneer de bode der verschrikking zijn zwarte vleugelen ontplooien gaat, dan is het als zwijgt alles vol eerbied en vrees rondom die woning. Het werd Ada bang om het hau, toen het rijtuig over het kiezelpad reed en stilhield voor de groote glazendeur. «Indien hij nog maar leeft," fluisterde ze tot hare gezel lin, doch op hetzelfde oogenblik snelde Van Hoogendam, die het geluid van het rijden gehoord had, haar tegemoet en strekte haar beide handen toe. «Wees welkom, hartelijk welkom," zeide hij. «Ik wist het wel dat ik van u niet te veel verwachtte, toen ik u ineldde, dat hij ziek was. «Ik ben dus niet te laat gekomen." «Ik zou u eerder geschreven hebben, maar Von Elleisleben wilde er niet van hooren. In de eerste dagen achtten wij het niet gevaarlijk, en hij hoopte zelf tot u te gaan. Maar toen doch ga eerst binnen, en ontdoe en van uwen mantel. Uw man is boven, ik moet hem eerst waarschuwen. Ge blijft natuurlijk allen hier." «Vernande kan eerst omtrent midder nacht hier zijn." «Dus komt hij toch 1 Adelheid, dat is gewis uw invloed!" Ze glimlachte. Men trad de huiskamer binnan, waar twaalfde" van de begrooting van in komsten toe, en nam met 436 tegen 41 stemmen de voorgestelde verhoo ging der belasting op de beurs-ope- ratiën aan. Ook hechtte zij, tegen het advies der commissie, met een kleine meerderheid, 215 tegen 204 stemmen, haar goedkeuring aan het voorstel van Robert Mitchell tot het hellen eener belasting op livrei en. Het Fransche belastingstelsel begint er een beetje raar uit te zien. Het Bazelsche carnavals-incident is, gelijk verwacht werd, met een sisser afgeloopen. De toegevende houding der Zwitsersche Regeering heeft ge leid tot de verklaring, dat zij groote gematigdheid wil betrachten en, on danks den ernst van het gebeurde, niet op bestraffing der schuldigen wil aandringen. Maandag aanvaardde de heer Jules Ferry het presidium van den Senaat, De zaal was dicht bezet; ook vele leden der andere Kamer waren te genwoordig. Op kalmen toon hield hij de vol gende redevoering «Mijne heeren en waarde ambtge- uüüten, door mij te kiezen onder zoovele mannen, die ten volle waar dig zijn dezen zetel in te nemen, heeft de Senaat vóór alles een be wijs gegeven van groote en vader landslievende welwillendheid. De Se naat heeft daarmede een eind ge maakt aan een langdurige beproe ving. Hij heeft uitgemaakt dat par tijdigheid niet langer een plaats zal innemen in onze liberale en ver draagzame republiek." Na den lof verkondigd te hebben van zijn voorganger, den heerLeroyer, ging hij voort: «Het is heden bijna achttien jaren geleden, dat wij in dit land, dat naar een definitieve regeering reikhalsde, de parlementaire republiek grond vesten. Bij een democratie als de onze was de proefneming vermetel. Men kan gerust zeggen dat zij in de geheele wereld haars gelijke niet had gehad. Onze parlementaire republiek had tegen zich zekere overleveringen; zij had te kampen met die diep ge wortelde gewoonte van den Fran- schen geest, om het eenvoudigste als het beste te beschouwen. «De hoofdvoorwaarde voor het be staan der republiek ligt in de har monie en niet in den strijd van de uitvoerende, de wetgevende en de rechterlijke macht. Die harmonie nu kan niet bestaan als een dezer mach ten zich in de plaats van een andere stelt en deze doet verdwijnen." «Zoo iets heeft men hier niet te vreezende Senaat zal nimmer een oorzaak van tweedracht zijn. «Onze republiek is niet het werk tuig eener bepaalde groep, zij staat voor allen open. Alle mannen, die te goeder trouw en van goeden wille zijn, kunnen plaats in haar vinden. En ik durf mij vleien, dat geen re publikeinen elkander den oorlog zul len verklaren om die plaats te ver werven. «Door dit te doen, zou men too nen een slecht inzicht te hebben in de beweging, welke, in spijt van en kele voorvallen en ongelukken, on verstoorbaar voortgaat, geleid door de hoogste belangen der republiek." Deze woorden werden aan het slot herhaaldelijk en levendig toegejuicht. De Duitsche Rijksdag beraadslaagde Zaterdag over de subsidiën, van Rijks wege verstrekt aan sommige Trans- alles gezellig en prettig was ingericht. Het jonge moedei tje boog zich over het kind, als om den blos van aandoening te verbergen, die haar wangen kleurde. «Kunt gij uw dienstmeisje het kind la ten helpen," vroeg Vau Hoogendam, «ik zal haar de kamer wijzen, en dan kom ik tot u terug en moet u spreken." Zij knikte goedkeurend. Weinige oogenblikken later vernam ze alles wat na haar vertrek was voorge vallen. Het edel hart der jonge vrouw weid diep en pijnlijk getroffen; het vree- selijk zielelijden dat aan de misdaad voor afgegaan moest zijn, de smart over het bewustzijn, dat ze niet was, die ze meende te zijn, de vrees opnieuw door hem verlaten te worden, dit alles moest haar in den dood gevoerd hebben. O, niet de alles overweldigende druk der omstandigheden kon thans haar echtge noot ter neerbuigen, maar het bewust zijn, dat hij de schuld was van dit ver nietigd leven, dat met onverbrekelijke banden zich aan het zijne verbonden voelde. «Ge zult hem zeer sterk veranderd vinden," voegde hij er bij toen hij alles had verteld, «en ik moet er op aandrin gen, dat zooveel mogelijk alle emotie vermeden worde. Zijt ge thans sterk ge noeg om ham te gaan zien?" atlantische stoomvaartlijnen; het des betrelfend voorstel werd, na eenige beraadslaging, gesteld in banden der begrootings-commissie. Volgens de voorgedragen regeling zullen de Mid- dellandsche zee-lijn en de Samoa-lijn vervallendaarentegen zullen de boo ten naar Üost-Azië en naar Australië Napels aandoen Ook zal de Nord- deutsche Lloyd een vaart organiseeren van Singapore over de Soenda-eilan- den naar Nieuw-Guinea, daarbij on derscheiden havens van Neerlandsch- Indië aandoende. Zaterdag werd de anti-semiet Ahl- wardt, de man van de «Joden gewe ren", wegens zijn benoeming tot lid van den Rijksdag, uit de gevangenis ontslagen, 't Was een heele pret: duizenden omringden het rijtuig, waarmee hij Berlijn binnenreed: zijn komst geleek een triomftocht. Thans kan men hem heel rustig in de ver gadering van den Rijksdag zien. De Hongaarsche Regeering is, ge lijk zij in het Volkshuis mededeelde, van plan eenige maatregelen te nemen in het belang van den landbouw. Vooreerst zal te Pest een groote internationale veemarkt worden op gericht. Ter bevordering van het kleine grondbezit zal een wet worden ingediend om gedeelten van het staatsdomein in kleine perceelen en onder niet drukkende voorwaarden te verkoopenook om van particu lieren gronden aan te 'koopen ten einde die in kleine stukken verkrijg baar te stellen. Te Brussel en ook in andere ste den zijn Zaterdag op initiatief der geavanceerd-liberalen, volksstemmin gen gehouden over de aanhangige voorstellen betreffende de regeling van het kiesrecht. In de hoofdstad namen ruim de helft dergenen die men had uitgenoodigd van hun ge voelen te doen blijken, aan die stem ming deelvan dezen verklaarden zich ruim vier vijfden voor het voorstel Janson, stemrecht voor iederen zelf standigen burger boven de 21 jaren. Te Luik en in Henegouwen was de deelneming grooter en ook de sym pathie met de radicale voorstellen nog levendiger. Bij deze stemmingen werd nergens de orde verstoord. Daar de gematigd-liberalen en clericalen zich onthielden, kan men aan deze vertooning weinig waarde hechten. Uit den Congo-staat is bericht ont vangen, dat een scherp gevecht is geleverd tegen de Arabieren, aan gevoerd door Sefu, een zoon van den bekenden slavenhandelaar Tippo Tipp. Commandant Dhanis overviel hen bij de rivier Lomani, sloeg hen volkomen en nam vijf opperhoofden met 500 man gevangen. Zeshonderd geweren, in de vlucht weggeworpen, werden buit gemaakt. De vluchtende Arabie ren kregen het nog met de inboor lingen te kwaad, die velen van hen doodden, terwijl een massa slaven bevrijd werden. Deze overwinning zal ongetwijfeld aan den slavenhandel veel afbreuk doen. In het Britsch Lagerhuis heeft, op voorstel van Sir William Harcourt, kanselier van de schatkist, de eerste lezing plaats gehad van de wet tot regeling van den verkoop van ster ken drank. Volgens dit ontwerp zullen de be lasting betalende burgers het recht hebben den algeheelen verkoop in hun district te verbieden. Als eenige uitzondering wordt hij dan toege staan in restauraties en hötels aan Ze knikte en stond op om hem te vol gen. Hij ging haar voor, den breeden marmeren trap op, den langen gang ten einde, en stiet de deur der ziekenkamer open om haar alleen binnen te laten gaan. Een enkele lamp, beschermd door een matglas, opdat het schijnsel niet te fel zou zijn, verlichtte de kamer. In het eerst had Ada moeite zich te gewennen aan dezen schemerschijn, maar toen hare oogen beter er in zien konden, ondekte ze het ledikant, waarvan de zijden gor dijnen thans terzijde geslagen werden, en zag haar echtgenoot krank en bleek, de hand tot haar uitstrekkend, terwijl de grootste aandoening hem het spreken belette. In een oogwenk was ze naast hem, boog zich over hem heen en fluisterde «vergiffenis, mijn echtgenoot. Ik weel dat ge geleden hebt: ik blijf bij u en zal u helpen het te dragen en te over winnen." De gordijn valt; er zijn oogenblikken in het leven, die te heilig zijn om door anderer oog te worden ontwijd. Hier was de verzoening volkomen; ze vroeg niet, de jonge vrouw of ze blyvend zou zijn, ze genoot van het tegenwoordige, en dat tegenwoordige oogenblik gaf haar de handen en de gedachten vol. werkelijke reizigers. Voor het uitvaardigen van zulk een verbod is een meerderheid van twee derden der uitgebrachte geldige stemmen noorhg. Daarentegen kan bij gewone meerderheid de drank verkoop op Zondag worden verboden. De Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft gisteren middag te 2 ure hare werkzaamheden hervat. De Voorzitter deed inededeeling van de sedert het jongste bijeenzijn ingeko men stukken. Daaronder behooren de wetsontwerpen, welker strekking reeds is bekend geworden of waarvan de in diening bereids is vermeld. De heer Van Houten maakte geen ge- btuik van de gelegenheid tot nadere mondelinge toelichting van zijn bekend wetsvoorstel tol herziening van de ont eigeningswet De heer Mees bracht rapport uit over de ingekomen geloofsbrieven vau den heer Plate (nieuw benoemd lid voor Rotterdam) en van den heer Gerritsen (optredende voor Leeuwarden). Over eenkomstig zijn voorstel werd tot toela ting van beide heeren besloten. Den heeren Plate en Gerritsen, die in han den der koningin regentes leeds de eeden of belofte hebben afgelegd, werd door den voorzitter geluk gewenschl en zij namen zitting. Besloten is tot een tweede afdeelings- onderzoek van de wetsvoorstellen betrek kelijk de Kamers van arbeid. De afdeelingen voor het nieuwe twee- maandelijksche tijdvak werden her nieuwd. De afdeelingen hebben benoemd tot hare voorzitters de heeren De Meyier, Haffinans, Van Houten, De Beaufort (Amsterdam) en Ruys, tot hare onder voorzitters, de heeren Conrad, A. Mackay, Van Kerkwijk, Rutgers en Have- laar. De voorzitter heeft medegedeeld, dat door de centrale sectie is besloten in de afdeelingen te doen ondeizoeken: Woensdag en volgende dagen der week, de hierna te noemen wetsontwerpen Verklaring betrekkelijk de regeling der handelsbetrekkingen met Spanje; vrij- sielling van belasting van sommige buiten- landsche goederenregeling der be stemming van saldo's van staatsrekenin gen regeling der bestemming van aan de slaat uit te keeren gelden; verkoop van grond aan het kroondomein verkoop van grond te Zevenbergen over eenkomst met Belgie tot regeling der grensscheiding tusschen Baarle-Nassau en Baarle-Het togvoorstel-Van Houten betrekkelijk onteigening ten algemeenen nutte; onleigeningsontwerpen voor den aanleg van een straat te Amsterdam; voor de verbetering van een vaarwater te Zwolle; en voor de kanaalverbinding tusschen Draglen en de kolonievaalt de suppleloire Indische begiootingena. voor den spoorweg Probolingo-Panaroekan en voor de ver betering van de Solo-vallei aanleg van een locaal-spoorweg naar Hertzogenrathid. tramweg Schouw- Pur merend overeenkomst met Belgie betrekkelijk de kostelooze procedure; wijziging van art. 13 der wet houdende regeling omtrent de afkondiging van be stuursmaatregelen naturalisatie van eenige personen; verkoop van het Capucijnenklooster te Velp; wijziging van de Indische comptabiliteitswet; overeenkomst met de Handelmaatschappij vaststelling van het wetboek van militair strafrecht; en Dinsdag 7 Maart de wetsvoorstellen betrekkelijk de kamers van arbeid (tweede onderzoek). De voorzitter deelde voorts mede, dat de centrale sectie voor 's hands heeft be sloten (behoudens een nader-voorstel daaromtrent) om in den loop der tegen woordige bijeenkomst nog in de afdee- Ze brachten haar kind aan het ziekbed, en hij kusite het en dacht aan dat an dere, dat thans wel is waar goed bezorgd was. maar toch zich de ouders nimmer herinneren zou. Maar al wilde Ada de oogen ook sluiten voor het gevaar, toch was het er, en toen dokter Vernande den volgenden dag den kranke onderzocht en gadesloeg, de zich opnieuw verheffende koorts en het vreeselijk daarmede gepaard gaand ijlen beluisterde, toen schudde hij het hoofd en sprak niet van herstel. In een helder oogenblik riep hij om vrouw en kind, behield hare hand lang in de zijne en fluisterde: «ik heb u toch liefgehad." Tegen den avond van dien dag kwam dominé Hester op het landhuis en vroeg naar Van Hoogendam. Zijn houding was heel wat nederiger dan voorheen en zijn gelaat stond ernstig en bewogen. Hij naderde den huisheer en sprak «is het waarheid dat die man, ge begrijpt mij wel, stervende is?" «Ja, het is de waarheid." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2