NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND Officieele Publicatie. ONDER 'T OORDEEL. IVo. 23. Woensdag 22 Maart 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. VLINDERS. BINNENLAND. Feuilleton. VOOR abonnementsprijs: Per "3 ii,/iaiidcn 1Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentie ni Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden 9lechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. ZESoolren.. In een gemakkelijke stoel, voor het raam geschoven, lig ik in dolce far- niente een heerlijke sigaar terooken. De blauwe rookwolkjes krullen kron kelend omhoog, vormen een wolk- laag boven mijn hoofd en hullen mij in een dichten geurigen nevel, prik kelend en opwekkend. Zoo verbeid ik de nieuwe gezichtspunten en de nog dralende ideeën, die als vlinders moeten uitvliegen; want aan die vlinders word ik juist herinnerd dooi de ronddwarrelende Maartsche sneeuw vlokjes, die aldus mijn zalige rust komen verstoren. Kom, de vlinders willen met dat weêr maar niet uit vliegen. Anders geelt mijn sigaar wel eens nieuwe gedachten, maar nu tukt hei niet; ik zal eens een fijner merk moeten probeeren. Wacht, daar zie ik in het Zondagsblad van het N. v. d. D. een advertentie van een Amerikaanschetabaksverkoopersfirina voor fijne sigaren. »De tabak, waar van onze sigaren gemaakt worden, groeit geheel in broeikassen, en de sigaren worden bewerkt op mahonie houten en marmeren tafels, door welopgevoede Cubaneezen, in zwarte rokken en met witte dassen en hand schoenen aan. Als iemand deze sigaren rookt, loopt hij op lucht en droomt dat hij een vier karaats diamanten doekspeld en een pak van 65 dollars draagt en pas een rijk huwelijk ge daan heeft. Zij maken de tanden geurig en de adem wit en doen op de gladste lip binnen korten tijd een knevel groeien, zij verfraaien de ge laatskleur en nemen taankleurigheid, sproeten, puisten, alsook alle uitslag op kale hoofden weg. Zij parfumeeren het huis, de venstergordijnen en de kleeren met den heerlijken geur van heliotropen, versch hooi en Jockey club. Geen welingericht gezin kan huishouden zonder een kistje van die sigaren, want de man, die ze rookt, zal nooit vloeken, als hij kachelpijpen, die gezakt zijn, moet opschuiven, of na het avondeten naar »de post" gaan en knorrig terugkomen of laat in de club blijven, of altijd zijn zin willen hebben. En als zij verbrand zijn, is de asch van deze sigaren de beste «geconcentreerde tandpoeder," die ooit is uitgevonden." Kijk, zoo'n merk zou mij passen een panacee voor alle kwalen op den koop toe, en een goedkoop middel om, althans in verbeelding, gelukkig te zijn. Het is een aardig staaltje van Amerikaansche Humbug, maar voor den echten l ooker wel voor een heel klein gedeelte waarheid, voor hem wien het rooken bijna een levens behoefte geworden is, en een der heer lijkste genietingen blijft. Het rooken is vooral in ons land zeer algemeen. Het is al een der eerste vragen, als ons iemand bezoekt, »wil u rooken?" en kleine diensten betalen wij met een sigaar. Dit gebruik is niet overal zoo algemeen en is ook niet altijd zoo algemeen geweest. Ook de tabak heeft zijne vijanden gehad. Er is een tijd geweest, dat in Rusland het gebruik van tabak met den dood gestralt en in Italië met een banvonnis bedreigd werd. Onder koningin Elizabeth kwam het tabaksrooken meer en meer in gebruik, ook bij de dames, maar Ja kobus I ging het tegen en schreef zelf een verhandeling tegen het ta- bakrooken (A counterblaste to To bacco). Daarin zegt hij»Wat de ijdelheden betreft, waartoe deze mor sige gewoonte aanleiding geeft, is het niet een groote ijdelheid en zeer on nut, dat aan tafel, waar eerbiedig heid, zindelijkheid en zedigheid dien den te heerschen, de menschen zich niet schamen tabakspijpen te hand- teeren en elkander den rook in het gezicht te blazen, zoodat de leelijke damp en stank zich over de schotels verspreiden en de lucht verpesten Om zijne verachting en afkeer van het rooken uit te drukken, zeide hij »Als ik den duivel te gast had, zou ik hem deze drie gerechten voorzet ten: een gebraden speen vu. kon, stok- visch met mosterd, en een pijp ta bak voor de spijsvertering." Een ge nootschap van geneeskunde te Parijs waarschuwde voor de kwade uitwerk selen der tabak. In 1631 noemde een schrijver de tabak »een stinkend, tot Gods oneer misbruikt, kruid." Vele vorsten verboden het gebruik ervan op zware straften. De Turk, die op rooken betrapt was, werd met een door den neus gestoken pijp door den straten, gevoerd. De Engelsche reizi ger Sandijs was in 1610 te Konstan- tinopel van /oo'n schouwspel getuige. Een politie-verordeniug van Bern van 1661 bevat een verbod tegen het rooken. Een bijzondere rechtbank, een Chambre du Tabac, moest dit verbod handhaven. Maar spoedig werd liet tabaksrooken f'gemeen, tot zelfs in schouwburgen en keiken, zoodat een paus een bul moest uit vaardigen, waarbij zij, die tabak in heilige plaatsen gebruiken, in den ban werden gedaan. Bij ons werd in de vorige eeuw nog gepreekt tegen het rooken, als zijnde onzedelijk en roet in de hersenen verwekkend. Het is merkwaardig, dat nu juist de geestelijken de sterkste rookerszijn; gij zult hen thuis steeds vinden met den onafscheidelijken gouwenaar en verdere rookapparaten. De inboor lingen in Amerika, waar de tabak het eerst gevonden werd, schreven aan de tabak geneeskrachtige eigen schappen toe en wendden het tabaks sap als geneesmiddel aan voor vele ziekten. Nu zal een geneesheer dat middel wel niet meer voorschrijven, maar wel wordt het rooken als ont smettingsmiddel aanbevolen en het schijnt ook, dat tabaksrook de dood is voor vele ziektekiemen, die als baccillen en bacteriën, de at.mospheer besmetten. Tijdens het heerschen der influenza werd daarom ook liet rooken aangeraden. Iedereen rookt wel, rijk en arm, en het niet-rooken staat onmannelijk. Van de vrouwen wil men het niet zienbij ons zal men een beschaafde, fatsoenlijke vrouw niet zien rooken. In Indië en China echter rooken ook de vrouwen, en ook bij andere volken, waar bij het rooken nog verschillende en soms vreemdsoortige gebruiken worden in acht genomen. Door Columbus kwa men in Europa de eerste berichten omtrent de tabak. Hij zag, dat de inboorlingen tabaksbladeren in een ma'isblad rolden en daarna rookten. In 1511 werd zij naar Europa over gebracht; in 1626 werd zij voor het eerst in Europa, in Nederland ver bouwd, waar vooral de Amersfoort- sche tabak bekend werd, en in den Franschen tijd bij gebrek aan beter veel aftrek vond. In Frankrijk, Oos tenrijk, Italië, Spanje en Portugal bestaat een tabaksmonopolie, dat groote voord Hen afwerpt voor dc schatkist. Bij ons zijn tabak en si garen, otsohoon het weelde-ai'tikelen zijn, geheel onbelast. Bij ons is dan ook liet verbruik van tabak naar verhouding het grootst, en bedraagt per hoofd (in Kilogrammen) 2,8 tegen 0,5 in Frankrijk en Engeland, 1,5 in Duitschland en N.-Amerika, 2,4 in België, 0,5 in Rusland en 0,75 in Italië. De onbereide tabaksbladeren bevat ten een groot nicotinegehalte, waar van een groote hoeveelheid den dood veroorzaakt. In de bereide tabak is liet gehalte nicotine zeer veel ver minderd en bij het rooken nagenoeg van geen invloed. Alleen bij de eer ste pogingen om tabak te rooken on dervindt men nog de werking van het nicotine-gif. Ieder herinnekt zich nog wel zijn eerste sigaar, in stilte ergens in een hoekje opgerookt. Wat gaf dat eon naar en beklemd gevoel, zoo draaierig en unheimisch, en even als bij een vuurspuwende berg, eerst kwam de rook en toen de lava. Wij hebben door een zuren appel moeten heen bijten eer wij in het gilde der rookers konden opgenomen worden, maar nu ook niets heerlijker dan een lekkere sigaar. Nu ondervinden wij bij het rooken een streelende ge waar wording, een aangename op wekking. Zeer zeker is een aanhou dend sterk rooken nadeelig, want dan belemmert het de spijsvertering, neemt het de eetlust weg, en het ontsteekt het slijmvlies van keel en strottenhoofdook is het gebruik van tabak voor onvolwassenen sterk af te raden en vooral het bekende pruimen, wat zeer slecht is voor de spijsvertering, om nog van het on zindelijke snuiven niet te spreken. Een matig gebruik echter van het rooken schijnt geen nadeeligen in vloed te hebben. De gevolgtrekking, «rooken veroorzaakt dorst, dorst maakt dronkaards en zoo leidt het rooken verder tot allerlei misdaad," is te zot om van te spreken. Ook bewijzen de voorbeelden niets die men aanhaalt van niet-rookers, die een boogen leef tijd bereiken, want er staan evenveel andere voorbeelden tegenover. Het is als met de koffie, waarvan Vol taire zeide: liet is een langzaam vergif, maar men kan er oud bij worden. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Donderdag, den 23. Maart aan staande, des namiddags te één ure. Amersfoort, den 20. Maart 1893. De Burgemeester voornoemd, F. SCHIMMELPENNINCK. De Japanees gebruikt buitengewoon warme ba«ien; ongeveer 110 graden Fahrenheit, waaruit hij zoo rood als een kreeft te voorschijn komt; doch hij schijnt geen vrees behoeven te hebben om koude te vatten. Elk huis, dat niet bepaald dooi. MEVR. KAUTZMANN-VAN OOSTERZEE. 55) De baronnes was vol verbazing op gestaan om den bezoeker te begroeten belangstellend sloeg zij het oog op des dokters vrouw, en maakte een hoog aristocratische buiging voor den jongen van Burgstede. De derde persoon zag zij aanze kende hem doch wist zich niet onmiddelijk zijn naam te herinneren, doch haar echtgenoot hielp haar uit den droom. Dominé Hester meent, mevrouw, dat uw bijzijn in deze oogenblikken ge- wenscht is wat Zijn Eerwaarde ons te zeggen zal hebben, weet ik niet." «En echter, heer baron, hadt gij kun nen weten, dat dit uur mogelijk komen zouhet is waar gij hebt mij als het ware omgekocht om het geheim te be waren, en «A propos" viel de baron den spreker in de rede, «wringt daar de schoen is het geld op? Ik hoorde zoo van ter zijde, dat ge uw emeritaat genomen hebt, een domme streek tusschen twee haakjes; maar nu begrijp ik wel dat er geld uoo- dig is. Komaan zeg op maar, hoeveel moet er wezen I «Heb ik dan om geld gevraagd," vroeg de predikant ernstig, «Neen, alleen om goed te maken wat misdreven werd, om te herstellen wat nog hersteld kan wor den ben ik hier. Gij mijn jonge vriend moet het weten wie hier recht heeft over Elizabeth's hand te beschikken. Niet de baron, hier tegenwoordig, noch de baronnes, die de freule als hunne doch ter opvoedden, en aldus in de rechten harer ouders traden en het kapitaal als machthebbenden bestierden, maar de graaf van Asperen, haar vader." «Ellendige huichelaar," riep de baron, «wie geeft u recht ons aldus te laste ren? De baronnes viel half bezwijmend in de kussens terug, en strekte de hand uit naar de zilveren tafelschel: «laat hem door Jean de deur uitzetten," fluisterde ze, en sloot de oogen. De predikant stond stokstijf voor den baron-, «indien ik u raad mocht geven," zeide hij bedaard, «het zou deze zijn van in minnelijke schikking te treden." «Waar bevindt zich de graaf," vroeg des dokters vrouw. «Op dit oogenbhk in een klooster te Aken. De graaf, vereenigd met eene protestantsche vrouw, werd letterlijk ge broken bij haar dood. Vreemd gevoelde hij zich tegenover het kind welks leven haar sterven vooraf' ging. Hij had haar zeer lief gehad, maar helaas de kerk of liever haar dienaren wisten hem aan het verstand te brengen, dat zij nu voor eeuwig gescheiden waren, want niet de alleenzaligmakende kerk had haar opge nomen, noch het heilig sacrament der stervenden was haar toebediend. Dit, meer nog dan haar verlies bracht hem schier tot wanhoop. Hij verliet zijn land en familie, verzocht zijn broeder tijdens zijn afzijn goed, fortuin en kind te be hartigen, en doorreisde het land en het buitenland overal hooggeplaatste leeraren aansprekend om van hen eenig bewijs te hooren voor de zaligheid zijner vrouw. Helaas hij hoorde het niet. Toen keerde hij tprug en zag zijn doch tertje, het kind was hem vreemd ge worden en beminde hem niet. De plaats, die zoo oneindig veel smartelijke herin neringen in hem opwekte, verschrikte hem, ik ontmoette hem toen hij die plaats ontvlood. Hij herkende mij, daar zijne vrouw aan mijne moeder verwant was en ik haar nu en dan had bezocht. Niet waar, heer baron, tot hiertoe is mijn verhaal niets dan zuivere waarheid De baron antwoordde niet; zijn gelaat was doodsbleek, zijn tanden vast opeen geklemd. Op dit oogenblik ging de deur open en Elizabeth trad op den drempel. Met een enkelen blik overzag ze de aanwe zigenhier werd, dit zeide baar een inwendige stem, haar lot beslist. «Ga voort," sprak Van Burgstede, en hij ieikte Elizabeth de hand en trok haar naast zich als om haar in bescher ming te nemen. «Van toen af dagteekent een leven van schuld de graaf droeg rne op hem een maal jaarlijks tijding van zijne dochter te zenden, en tiij betaalde mij voor dezen dienst, de baron daarentegen stelde me voor, dat het geheel in Elizabeth's belang was, indien ieder haar als zijne dochter beschouwde en hij betaalde mij ruim indien ik tegenover de gansche wereld dit geheim bewaarde. Welnu het is be waard; ik giste niet dat de katholieke partij aasde op het groot vermogen van de freule Van Asperen, dat, indien ze kinderloos blijlt of zich in een klooster terug mocht trekken, aan de kerk komen moet. Ik weet dit echter thans, en beter is het, en Goddank, de graaf is tot deze erkenning gekomen, dat twee jonge be minnende harten gelukkig gemaakt wor den, dan dat alleen ter wille eener for tuin, en rouw het deel worden der ongélukkige dochter, die het beeld der te vroeg gestorven moeder maar al te duidelijk weergeeft. Gij, baron, zoudt het wel nimmer aan de freule opgebiecht hebben, dat gij haar vader niet zijt «Gij mijn vader niet," riep het jonge meisje, en kiainpachtii: klemde ze zich aan Adelheid vast als moest die haar beschermen, «maar mijne moeder dan," en vragend zag ze op de barones. Deze haalde de schouders op en Hester ging voort: «uwe moeder, lieve freule, stierf bij uwe geboorte." Elizabeth stond getroffen stil, een matte bleekheid ging over tiaar gelaat, dat ze plotseling met de hand bedekte. Het was als viel daar eensklaps de gor dijn af van hare ziel, en als zag ze in een helderen spiegel de beelden harer kindsheid teruggekaatst, die herinnering haar voor de aandacht looverde. Nu wist ze waarom hare gewaande ouders haar niet zulk een liefde hadden toegedragen als waarom zij had kuimen bedelen, nu wist ze waarom koude trots somtijds in plaats trad van vertrouwelijke gene genheid, naar nu ook maakte ze zich niet langer schuldig aan ongehooi zaarn- heid wanneer ze de inspraak haars har ten volgde. Een oogenblik verrneidde ze zich in deze gedachte, toen vroeg ze zacht: «mijn vader leeft, niet waai?" «Ja, freuleuw vader leeft. Langen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1