AV1U0EN Advertentiën. 7~ Nolaris C.1 VAN BLARICÜM Vierde Jaarlijksck Motum EEN BURGERWONING VAN DAAL, is verplaatst Concertzaal „Amicitia" Donflerflac 6 April 1893 Crème Franjes B1NNEJNLAM1A BCITENLAKH OVERZICHT. Plaatselijke berichten. plaatsina Wlm FAMILIE, F. Te SSELING, fouten Jtolprflijtmi uur: Het KANTOOR (laatste) PBCIBT Directeur G. E/G. VAN AKEN. iirstortsclieii Bern. DAGELIJKS GEOPEND. Wed. RtJITER. VITRAGES, A.VAir DAAL, heet het shoe men ook denke over de schuld der gestraften, hunne arme gezinnen verdienen deernis en steun. Geeft dus uw penningske, ook al onderschrijft gij niet geheel ons oordeel." »Zulk een taal, zeggen wij ten slotte met prof. de Louter, verdient de streng ste afkeuring. Hoe menigeen on geneigd of onbevoegd tot oordee- len over inhoud en strekking van het voorafgaand betoog, voelt zich uit medelijden bewogen tot brengen van offers ten bate van behoeftigen, door anderer schuld in het ongeluk gestort I Hulpvaar digheid en mededoogen hebben immers niet te maken met poli tiek en socialisme. Laat ieder die zoo oordeelt zich ernstig reken schap geven van zijne daad. Elke cent aan deze heeren toevertrouwd voor de gezinnen der veroordeel den, wordt een wapen tegen de bestaande maatschappelijke orde in hare beste en zuiverste orga nen. Eerlang zal van de daken worden verkonddigd dat de slachtoffers der klassenjustitie zijn gewroken door het rechtsbewust zijn der openbare meening; dat men ook haar niet langer behoeft te vreezen en de justitie zoowel als de regeering voor zich en de zijnen straffeloos kan trotseeren H. M. de Koningin-Regentes iieeft den Minister van Oorlog, luit.-kolonel Seyffardt, tot kolonel bij den generalen staf bevorderd. H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame, maakte den len Paaschdag een ujtoer door het Haagsche Bosch. H. M. de Koningin-Regentes nam den len Paaschdag deel aari het Heilig Avond maal in de Kloosteikerk, waar ds. Thijm voorganger was, en woonde den 2en Paaschdag met H. M. de Koningin de godsdienstoefening by in de Groote kerk, onder gehoor van ds. Knottnerus. Zaterdagmoigen heeft H. M. de Koningin-Regentes een bezoek gebracht aan den Koninklijken Grafkelder te Delft. De bij het leger te verwachten be vorderingen zullen nog deze week aan Hare Majesteit ter ondcrteekening worden voorgelegd. Maandagavond te ongeveer vijf uur had op den Buiten-Amstel onder de ge meente Ouder-Amstel, een droevig on heil plaats. Van den Amsteldijk laveerde de in de sportwereld zeer bekende boeier »Annie, behooiende aan den heer C. A. Volk, naar den overkant, toen juist een van de booten der Leidsche maatschappij jtVolhaiding," kapitein C. Zekveld, van Auisleidam kwam aanstoomen. De boeier werd door den stoomer aangevnren en sloeg om, waardoor de opvarenden, 16 dames en heeren, onder wie twee Engelschen, in het water ge raakten. Twaalf hunner wisten elkaar in tijds te redden, doch de vier anderen, drie dames en een heer, verdronken. Kort ria het ongeval was de Nieuvrer- Amstelsche politie ter plaatse en ver leende alle mogelijke hulp, ofschoon de plaats des onheils, zooals gezegd, onder Ouder-Amstel behoort. De inspecteur van politic, de heer A. Boeklagen, met drie agenten en een bri gadier, welke laatsten aller, van dreggen waren voorzien, liet dadelijk naar de lijken visschen. De veehouders in den omtrek stonden dadelijk welwillend hunne schuitjes voor het dreggen af, terwjjl de veehouder Barneveld, liefdevol de dren kelingen opnam, zijn huis openstelde om de te vinden lijken op te nemen en een rijtuig beschikbaar stelde om ze te ver- voeien. Toen het dreggen begon, waren al spoedig opgehaald het lijk van mevrouw Maria Noppei, en dat van dan lieer J. Donderdal, terwijl nog vermist bleven de lijken van mevrouw Volk en eene En- gelsche dame. De burgemeester van Ouder-Amstel, de heer Kruimel, wonende te Ouderkerk, kwam met een rijksveldwachter te half negen op de boot «Volharding," welke op last van den inspecteur Boeklagen voorloopig op de plaats des onheils was blijven liggen. Tegen 10 uur weid onder den omge slagen boeier het lijk gevonden van de Engelsche dame, mejuffrouw Stokes. Den geileden nacht zou men bij maan licht blijven dreggen naar het lijk dei dat de maaltijd in de beste orde gebruikt werd; «maar het beste komt straks,' fluisterden de kinderen. Adelheid had in overleg met baar pleegzoon een prachti ger! kerstboom gemaakt. Wordt vervolgd.) nog vermiste mevrouw Volk. De burgemeester van Ouder-A instel vertrok te 11 uur, terwijl de stoomboot «Volharding" enkele minuten later de reis voortzette. De inspecteur van politie Boeklagen bevond zich te halftwaalf nog op de plaats des onheils om den dregger de bevelen voor den nacht te geven. Bij den boeier, die een gat in den boeg kreeg en met de kiel boven water bij d Balkhaven ligt, liet de heer Boeklagen een tjalk, die toch enkele meiers verder geankerd lag, plaats kiezen, opdat deze aankomende booten zou beletten den omgekeerden boeier aan te varen. De hofmeester vsn Staveren en de machinist W. Voet van de «Volharding verklaarden dat de schuld van het ongeluk ligt aan den boeier, waarvan de stuurman bij het gaan voor den stoomer, het roer verkeerd omwierp. Daartegenover verklaart de heer J. E. Hassoldt, een der geredde opvarende van den boeier, dat de eigenaar, de heer Volk, een bekwaam stuurm n, aan 't roer stond; dat de boeier wel driemaal van koers veranderde, omdat men zag, dat de stuurman op de Volharding weifelde en de stoomer niet stopte, vóór de schuit geraakt was en bij de aanvaring nog flinke vaart had. De geredden, die natuurlijk zeer ont daun waren, droogden zich op den 3too mer, zoo goed en zoo kwaad het gii bij de machine, en keerden met rijtuige naar de stad terug. Hbl Het Fransche Ministerie, een der slechtste, welke men ooit gehad heeft zegt le f igarois Donderdag-middag gevallen, en de rol van den heer Ribot is voorloopig uitgespeeld. Ofschoon de crisis sinds lang in de lucht hing, kwam zij toch nog onverwacht, en wel dooi den strijd tusschen Senaat en Kamer over de begrooting. Verschillende wijzigingen en verhoogingen van belastingen waren door de Kamer zoo maar in den vorm van begrootingsposten vastgesteld, zonder dat de Senaat gelegenheid had gehad over die belastingen zelve een oordeel te vellen; dit werd in strijd geacht melde rechten van den Senaat, die daarom al die posten uit het budget lichtte, onder vooroehoud eener latere beslissing. In dien vorm kwam de begrooling bij de Kamer terug; de begrotingscommissie uit de Kamer verwierp het advies van haar rapporteur Pointcarré en besloot daarentegen op voorstel van den heer Lockroy de begrooting onveranderd te handhaven. De Kamer niuest nu beslis sen. Ribot deed zijn best om haar tot toegeven te nopen, en op enkele punten zij ook toe: zij liet de belasting op piano's en op livreien vallen. Maar toen de Regeering voorstelde, ook de herzie ning van de belasting op de dranken van de begrooting te scheiden, bleef zjj in de minderheid; 247 leden stemden voor, 242 tegen; lot de oppositie behoorden 101 republikeinen. Dit besluit gaf den door slag, Ribot verzocht de beraadslaging te schorsen. Na de schorsing verscheen alleen de Minister van Financiën Tiraid, en ver zocht, onder mededeeling dat het Kabinet de portefeuille tei beschikking van den President der Republiek had gesteld, nog twee «voorloopige twaalfden" toe te staan, dewijl de begrooting tot na de Paaschvacaritie moest blijven liggen. Op voorstel van den heer Lockroy werd slechts één twaalfde bewilligd. Op de vraag wat nu? zal wellicht de telegraaf het antwoord spoedig geven. Er is gesproken van kamer-ontbinding maar het is niet zonder gevaar, deze te doen plaats hebben zonder een krachtig Ministerie, dat de verkiezingen kan leiden, Er is maar één man, die zulk een kabinet zou kunnen samenstellen, maar dien éénen wil Carnot niet, en het is niet zonder beteekenis dat de President moet verklaard hebben, de vorming van een nieuw bewind niet aan een lid van den Senaat te kunnen opdragen, omdat de Senaat te zeer bij het conflict is be trokken; de echte reden is, dat hij Constans als kabinetsformeerder wil weren. Onder de bestaande omstandig heden ware de Kaïnerpresident Casimir Périer, gematigd republikein, voor de moeielijke taak het rneesl geschikt, maar deze bedankt er wijselijk voor, zyri po litieke toekomst op het spel te zetten. Zaterdag was er een telegram, volgens hetwelk de oud-Minister Mélioe, het hoofd der protectionisten, een Ministerie zou maken, waarin van de aftredenden de heeren Vigiei, Develle, Loisillon en Rieu- nier hun portefeuilles, resp. van Land bouw, Buitenlandsche Zaken, Oorlog en Marine zouden behouden. Deze combinatie, in de Parijsche pers met afkeuring bejegend om den persoon van Méline, is mislukt; daarna is een opdracht gedaan aan den heer Dupuy, den laatsten Minister van Onderwijs, die met ongeveer dezelfde personen een Ka binet zou trachten te maken, Ribot, Tirard en Bourgeois blijven onvoorwaar delijk uitgesloten. Doch ook Dupuy slaagde niet in, voor de portefeuilles van financiën, ju-titie en koophandel de hee ren, die hij daartoe uitnoodigde, bereid te vinden. Het schijnt nu dat Develle bet eens zal beproeven. Zaterdag vierde Bismarck zijn 78en ver jaardag, en hel stroomde weer op Fiie- drichsruhe van bezoekers. Daar het in de lijdensweek was, mocht de gewone fakkeloptocht niet plaats hebben, maar overigens w s er beweging en geestdrift genoeg. Er waren o. a. twee-a drie dui zend Sleeswijk-Holsteiners, op wier toe spraak bij monde van den gymnasium directeur Wallis de grijze staatsman zeide, dat hij altijd veel van hun landgenooten had gehouden, en daarom er ijverig voor had gewerkt hen bij Pruisen te krjjgen. En nu behoorden zij voor altijd bij het ondeelbare Duitschland, dat voortaan het wachtwoord zou zijn voor alle Duitsche stammen. Hij stelde dus een «Hoch" voor ter eere van den Keizer, den bescherm heer van alle Duitschers. Met geestdrift werd hieraan voldaan' Ook een deputatie van studenten uit Bonn ontving van hem een speech. Het verheugde hem altijd, zei hij, te bemerken dat de jongeren hem niet vergeten; dan konden zij aan het nageslacht vertellen dat hij steeds zijn plicht heeft gedaan. Slechts eens deed ik dat niet, vervolgde hij, het was toen ik student was, toen heb ik niet genoeg gewerkt, en daar heb ik op mijn ouden dag nog spijt van. De 101 kivits- eieien van de «getrouwen van Jever" ont braken niet op het appèl, en evenmin het telegiain van gelukwensching van den Beierschen Prins-regent. Morgen, 6 April, komt het Britsch Lagerhuis weer bijeen de eigenlijke strijd over het home-i ule-ontwerp begint eerst de volgende week. Er is namelijk be sloten dat na de Paascli-vacantie de Dins- en Woensdagen uitsluitend bestemd zullen worden voor de behandeling van regeeringavoorslellen, en dat genoemd wetsontwerp den voorrang zal hebben De Belgische Kamer hervatte Dinsdag haar vergaderingen, en men hoopt nu wat beter op te schieten met de grond wetsherziening. Er is namelijk een voor stel van den geavanceerd-liberalen afge vaardigde Teron, waarin men den grond slag eener schikking meent te zien, daar de premier Beernaert er zich gunstig ovei heeft uitgelaten. Volgens dat voorstel zou het kiesrecht toegekend worden aan alle 25 jsiige burgers, die twee jaren in België zijn gedomicilieerd, behoudens eeuige nader in de kieswet te bepalen uitzonderingen. Paaschmaandag werd te Gedt een congres gehouden van socialistische werk lieden, ook bijgewoond door een paar duizend geestverwanten uit Rouhaix (Frankrijk), die onder leiding van den buigemeester dier stad in diie extra- treinen waren aangekomen. Het congres besloot tot een algemeene werkstaking indien het stemrecht woidl beperkt of aan een deel der burgers meervoudig kiesrecht wordt verleend. Ook zal het congres aandringen op stemrecht voor vrouwen. Bij de nadering van zijn zilveren huwelijksfeest heeft de Koning van Italië het nogmaals noodig geacht aan de comités, die zich bezighouden met het inzamelen van bijdragen ter aanbieding van geschenken, door tusschenkomst van personen uit zijn omgeving te doen weten, dat bet zoowel hem als zijn gemalin onaangenaam zal zijn, wanneer voor andere dan liefdadige doeleinden gelden worden bijeengebiaclit. Italië's gezant te Constanlinopel is in onmin geraakt met de Porie. Drie Tui ksclie soldaten hebben de vrouw beleedigd van een ambtenaar van het gezantschap ter wijl haar echtgenoot met haar wandelde, en nu heeft de gezant voldoening geëischt De langzaamheid der Turksche regeenng kennende, stelde hij een maand voor de onderhandelingen; is de zaak dan niet tot een bevredigend einde gebracht, dan gaat hij weg. In Klein-Azie is het ook niet in orde, voortdurend hebben er gevechten plaats tusschen Mohammedanen en Armenische Christenen. Da regeeringsambtenaren passen een eenvoudig middel toe om de onlusten te beperken; zoodra er een twist voorvalt, stoppen zij, zonder naar de oor zaak eenig onderzoek te doen, de Arme niërs achter de tralies. Ruim 250 zitten reeds gevangen. De Amei ikaansche gez int heeft ook een protest ingediend bij de Porte, omdat van een brief uit Armenië, onder het zegel van het Ame- rikaansche consulaat verzonden, het zegel verbroken is. In de Zuid-Amerikaansche republieken is bijna overal ruzie. In de Braziliaansche provincie Rio Grande do Sul hebben de opstandelingen een afdeeling regeerings- troepen van 1500 man geslagen. In Cos- ta-Rica, dat tot Midden-Amerika behoort, zijn teruggekeerde ballingen op samen zwering betrapt en doodgeschoten. Vene zuela heeft een grensgeschil met Columbia. De thans gesloten lijsten wijzen 845 kiezers aan voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 842 voor de Provin ciale Staten van Utrecht en 841 voor den Gemeenteraad. Tot hoofdingelanden in het tweede district van het Heemraadschap de Rivier de Eem, beken en aankleve van dien, zijn verkozen de heeren Mr. S. J. A. Van Walchren te Haarlem en H. Brouwer te Leusden. Tot deurwaarder der directe be lastingen te Groningen ï- In-noemd de heer S. G. de Jong, thans deurwaarder van die middelen te Amersfoort. Gisteren heeft men het voorrecht gehad weder eens te kunnen genieten van het Muziekkorps v.h. 5e. Reg. Inf. Het korps heeft, voorafgegaan door de tumboers, een wandeling van ongeveer 2 uren door de stad gemaakt, vrolijke, opgewekte marschen spele.de; op den Hof zelfs werd halt gehouden, en een paar nummers ten beste gegeven waaronder de defileermarsch van het regiment met begeleiding van al de tamboers. Onnoodig te vermelden dat een en ander velen uitlokte het korps op zijn tocht te ver gezellen. Naar wij vernemen zal, op uit noodiging der afdeeling Amersfoort van het Nederl. Werkliedenverbond «Patri monium," de heer J. E. N. Schimmel penninck eerstdaags eene voordracht komen houden over de Kamers van arbeid. Door burgemeester en wethouders is aan den heer J. Van de Kamp ver gunning verleend tot uitbreiding van de rookerij gevestigd in het perceel wijk A. no. 64, aan de Arnhemschestraat, Kadastraal bekend in Sectie E. no. 1795. De door burgemeester en wethou ders opgemaakte aanbeveling ter be noeming van een gemeenteontvanger alhier, bestaat uit de heeren: 1. H. J Croockewit eu 2. J. C. Leinweber, beiden alhier. Gister is door burgemeester en wethouders ten raadhuize in het open baai aanbesteed: 1. het uitdiepen van de haven en van binnengrachten hoogste inschrijver C. Leenheer W. Z. te Heinenoord, f960; laagste inschrijver B. van Kooten le Weesp, f685; 2. het vernieuwen van de dakbedekking op de onderwijzerswoning aan de Kromme- straat; hoogste inschrijver E. S. Bij te laar te Amersfoort, f412; laagste in schrijver W. van Achterbergh te Amers foort, f349; 3. het vernieuwen van de voetpaden langs de Arnhemschestraat met waalklinkers, alsmede hel leve ren van 40000 waal-straatklinkers: hoog ste inschrijver T. W. Bonte te Amers foort, f2384; laagste inschrijver A. Ma ters, te Amersfoort f1420. De werken en leverantiën zijn den laagsten inschrij vers gegund. De levering en het stellen vau drie ijzeren rasters in den tuin van de Hoogere burgerschool en het leveren en stellen van ijzeren rasters aan de Kleine Haag, St. Jorisstraat eri Molen- steeg en achter de Koningstraat zal wor den herbesteed. Op Tweeden Paaschdag ontstond in een dennenbosch van den Heer Mr S. J. A. Van Walchren te Haarlem, aan den Amersfoortschen berg, een felle brand, die ruim een hectare boomen vernielde. De oorzaak is onbekend, doch het ontstaan van den brand wordt aan moedwil of baldadigheid toegeschreven. Een halve compagnie Infanterie, bijgestaan door eenige burgers, bluschle den brand. Bij de wedrennen te Breda op Maandag 3 April j.l. gehouden is in de internationale harddraverij voor paarden van alle landen en alle rassen en toebe- hooiende aan Nederlanders den 3en prijs behaald door Krylaty, eigenaar de heer Coets de Bosson alhiei. De heer G. Muijs behaalde op de Internationale tentoonstelling van pluim gedierte, gehouden in het Park Tivoli te Utrecht niet een inzending van 11 toom kippen 11 prijzen, waarbij een extra eere-prijs voor de schoonste verza meling Aziatische rassen en vier le prij zen voor kuif-kippen. De heer N. Vink behaalden een 3en prijs. Gevonden op den openbaren weg: 1 zwarte boezelaar. Rechthebbende vervoege zich ter te- rugbekoming aan hel bureau van politie. in Een beschaafd meisje, 17 jaar olid, P.G., bedreven allerlei huishoudelijke bezigheden, wenscht zonder vergoeding, met Primo of eerder, j tot gezelschap en Informatiën geeft g teekende, ip. me de onderge- Arnhemscheweg. mét 1 Mei, met TUIS en BOUWGROND. Huurprijs f 3.50 per week. Te bevragen bij-'G. B. G1JSBERTSE, Westsingel E 68. worden in alle afmetin; dessins het goedko geleverd door euwste én soliedst LAÜGESTRAAT. v/n den te AMERSFOORT, naar den ZU1 PjSIden hoek van de IIEEHTJ5f8TRAAU' wijk B 230, naast he't Kantoor theken. I door het SymplW>uie-orkegt. S o s t e n Mejuffiouw AMANDA EBERLE, Zang. Mejuffrouw Si H. DERMOUT, Viool. PROGRAMMA? 1. Ouverture aïjèimkehr ausderFrem^" Mendeussohn Bartholdy. 2. »Das sterbesÖe Madchen" fü/ge- sang, violine^und clavier Joh, C. v1s8er. (Mej u ffrqliw Eberle), f 3. Concert fjlr violine mit o^ékester Allegro n^ölto appassionqj Andante (Mejuffrouw Dermoy (a. Uugpduld 4. (b. Der'Schwur (c. Wiegenlied (Mejuffrouw Eh| Trie). g (a. Aiia aus de/d dur Suite J. S. Bach. (b. Gavotte pour des instruments ifcordes a. p. amory. (a. Guriose Geschichte H1i:H.Verhey. 6. (b. Éen liedje G. Mann. (c. Looze Molenarinnetjë L. Scbnitzler. (Mejuffrouw Eberlé). 7. Fa^taisie sur Faust dë Ch. Gounod poür violon solo a.vëc piano H.VieuxtRMPS. (Mejuffrouw Eferrnout). Aanvang 8 uur. Entrée op den avond aan het bu/eau voor elk concert f 0.99 per perjoon. Abonnenten op vertoon van hun kaai^. Kaarten zijn verkrijgbaar en plpatsen te bespreken a t 0.10 per plaats óp den dag van het Concert bij den Kastelein der Sociëteit »Amicitia." 'elssohn bartholdy. Fr. Schubert. C. Bohm. F. Ries. ()P den Ïïivetse Biereiyder PHOENTK-BB.OUTVERU. Achtend en aanbevjpend, van EEN RIJTUIG MET PAARD ÉN TUIG, EEN PAARD, EEN PONEY, EEN RIJTUIG, eu vele andere De trekkinc heeft van de Notarissen De prijs van el Loten voor flO,— Tegen overmakii/g van het bedrag plus 5 ets. voor frankeering worden de Loten verzonden door tden Boekhandelaar J. HEUVELINK tzjArnhein. Het Beftuur der Geld. Harddr. en Ren-Vereen. Mr. S. J. Grtffif VAN LIMBURG STIRUM, Voorz. O. D. VAN DIEPENBRUGGE, Secretaris. fiptaic prijzen. ats ten overstaan ost Wildschut. is f 1,elf De rnim.te Sorteering ook in afgepaste stellen, f EN (dijp niet wit worden) vindt men langestraat. I X

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2