jen. Advertentiën. HEBQIENIH i H. Drijfhout van Hooff WONINGEN met TUINEN, VARKENSSLACHTERIJ, Staten-Generaal. BUTEMDSCH OVERZICHT. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Amersfoortsetie Donderdagge) April 1893. G. J. DUIJTSHOFF. vérkoopen Ruimste Sorteering Laagst Frijnen. A. VAN DAAL Het D v. Z.-H. meldt: Wij zagen heden op het atelier van den heer C. Bisschop hel voltooide por tret van H. M. de Koningin-Regentes. De vorstin is voorgesteld levensgroot ten voe ten uit, staande in een vertrek, waarin het volle zonlicht naar binnen valt. De gestalte is geheel omgeven van licht, dat bovendien reflecteert tegen een roode draperie aan den wand en een Smyr- nasch tapijt op den vloer. Het beeld is treffend door gelijkenis in gelaat en in houding. Het is, zooals men weet, be stemd voor Friesland's hoofdstad. De re genten van het St. Anthony-weeshuis te Leeuwarden zullen het der gemeente aan bieden als een herinnering aan het bezoek van H. M. in den afgeloopen zomer in het noorden. Aan de Zutf. Ct. wordt uit Arnhem geschreven: Naar wij met zekerheid ver nemen, zullen H.H. M.M. de Koninginnen in Juli a.s. een officieel bezoek aan deze stad brengen. Na de bezoeken aan de hoofdsteden van Friesland, Groningen en Noord-Holland, zal dus Gelderland het eerst aan de beurt komen. De juiste dagen en de duur van het bezoek zijn nog niet vastgesteld. f loralia noodigt hare lezers uit eene nationale bloem voor Nederland te kiezen, zooals Duilschland bezit in de korenbloem en Engeland in de primula, by voorkeur een die tegen 31 Augustus, den verjaardag van koningin Wilhelmina, in vollen bloei prijkt, en den naam daar- v n aan haar op te geven. Zoo zouden ook wii, zegt zy, «venals andere landen, een nationale bloem kiijgen. De Iiaarl. Ct. wenscht, dat H.M. zelve hare lievelingsbloem zal noemen, die dan als nationale bloem zal worden overge nomen. Het Nederlandsche Tuinbouwblad meerit, dat de keuze zonder twijfel moet vallen op de heidebloem (Erica of Calluna vulgaris), het bloempje algemeen wassende op den door strijd verkregen en behouden bodem, dat door rijk en arm geliefd is, waarvan het bezit ons niets kost en dat door de dichter als het beeld der trouw bezongen is. De Arnh. Ct. vraagt, naar aanleiding hiervan: Zoekt men niet iets, dat men reeds heeft? Wij hebben wel geen natio nale bloem, maar een nationale kleur, die den naam draagt onzer dynastie. Geen volk bezit die, en deze kleur, het oranje, doet denzelfden en veel beteren dienst dan door het aannemen eener bloem kan bewezen worden. Wij hebben ze zomer en winter en ze spreekt zichtbaarder dan eenige bloem. Utr. Dagbl. In verband met de vervulling der vacature, door het aftreden van den heer Hofstede ontstaan, ia aan het departe ment van waterstaat in overweging ge nomen eene reorganisatie van de afdee- ling posterijen en telegrafie. De Utrechtsche Universiteit heeft een groot verlies geleden. Professor Frie- drich August Salzer, de eminente hoog leeraar in de chirurgi*, vroeger adsistent van prof. Billroth, heeft, naar Reuter uit Dresden seint, zich daar van het leven beroofii door zich van de derde verdieping naar beneden te storten. De dood volgde onmiddellijk. Prof. Salzer trad den 16 Sept. 1890 te Utrecht als hoogleeraar op, als opvolger van prof. Van Goudoever. In 1892 zag hij zich wegens ziekte verplicht, eenigen tyd naar een Duitsche badplaats te gaan De trek tot landverhuizing naar Amerika is in sommige gemeenten van Friesland dit voorjaar buitengewoon sterk. Alleen uit de gemeente Het Bildt, van waar sedert Nieuwjaar voor en na ver schillende families naar het verre westen zijn vertrokken, zijn Zaterdag niet min der dan een 50-tal personen scheep ge gaan. Zondagmiddag vertrok uit Maastricht met den trein van 2,21 ure een oud moedertje met baar zeon in da richting naar Weert, die beiden nog nimmer in een spoorwagen gezeten hadden. De vrouw hield de oogen gedurende den rit geslo ten, bang, zooals zy zeide, dat zij "dol' zou woien. Hoe haar mede reizigers ook verzekerden, dat zy gerust naar buiten kon kijken, het hielp niets, de vrouw bleef voor zich staren, doch verzekerde by het uitstappen, dat zij toch nimmer meer op de klompen naar Remunj zou loopen, maar voortaan gebruik zou ma ken van den trein. De menschlievendheid is de wereld nog niet uitl Een 20-tal kloeke jonge lieden vereenigden zich avonds te Am- merzoden om in den maneschijn het bouw land te bewerken voor een huisgein, waar ziekelyke omstandigheden den man onbekwaam maakten om zijne dagehjksche bezigheden te vervullen en voor vrouw en kindren den kost te verdienen. Bravo! landbouw-eredietvareiechen fhaar aan dacht, maar bovenal is het noodig dat omtrent de begrooting voor 1893 over eenstemming worde verkregen. Of dit gebeuren zal, is zeer de vraag: de Kamer heeft haar onveranderd aan den Senaat teiuggezonden, en op die mnnier zou men lang aan den gang kunnen blijven. De Senaat stelde haar in handen van zyn financieële commissie, en ging daarna, evenals de Kamer had gedaan, tot 25 April uiteen. Zaterdag vertelde de Minister van Financiën Peytral (een radicaal), in den Ministerraad, dat hij uit een onderhoud met gezegde commissie den indruk had gekregen, dat beide Kamers het wel eens zullen worden. Maar dan moest de hervorming der drankenwet tot de begrooting van 1894 worden uitgesteld, een transactie in de beursbelasting worden getroffen en ook de patentbelasting worden gewijzigd. Uit Pesth komt bericht, dat Maandag een moordaanslag is gepleegd op den secretaris van den vorst-primaat van Hongarije, Mgr. Vaszary, en die eigenlijk op dezen was gemunt. De dader is een ontslagen bottelier hij bracht zijn slacht offer vijf messteken toe, die echter ge- In haar vergadering van Vry'dag heeft de Eerste Kamer haar goedkeuring ge hecht aan een aantal wetsontwerpen, en I ru"kkig'2iet "doodehjk wTren.' is daarna uiteengegaan tot nadere byeen- In de Hongaarsche hoofdstad heerscht roeping. De voornaamste der aangeno- men wetten betreffen: de mailcontracten, den bouw eener brug over den nieuwen Maasmond by Heusden, de wyziging der ontevreden spoorwegwet (perronkaartjes), den maat regel tot het tegengaan van misbruiken by executoriale verkoopingen, de wyzi ging der wet tot het tegengaan van be smetting door uit zee aankomende sche pen, en die van de wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. zyne vrouw het in triomf van den trein. Ze zag er bijkans uit als van ouds, toen noe de storm van het leed niet over haar hoofd was henen gegaan. De blonde lange vlechten thans sierlijk tot een kroon op haar hoofdje gebonden, het nette rouwhoedje, waarvan echter het sombere krip thans door een gitten strik vervangen was, en de sierlyke kleine gestalte, die langer scheen in de engsluitende zwarte rouwkleedij, gaf haar niettegenstaande de blos der jeugd een waas van weemoedigheid, die haar noch aantrekkelijker maakte en de wijze waarop ze haar lieveling droeg en aan hare ouders toonde, was zoo natuurlijk en bevallig, dat de dokter onwillekeurig zeide: «wat ziet ge er toch goed uit, dochtertje, bijna als voor een paar jaren." Er was iets droevigs in haar glimlach, doch ze vei borg dien terwijl ze haar hoofd tegen het kopje van haar kleintje leunde. De professor was niet mede gekomen hij had juist op dat uur een druk bezocht college doen ondanks zijn wensch om zijn zwager te vergezellen. Plicht gaat voor genot was de leus die hem zijn gansche leven had verzeld, en dan eenigs- zins verstrooid was, hield hij toch zijo college met de meeste opgewektheid. (Wordt vervolgd Gladstone opende de vernieuwde home- rule-beraadslaging met eene lange rede voering,die zijo vrienden zeer bewonderen en dit ook verdient als proeve van wel sprekendheid, maar die, door de afwezig heid van de leiders der tegenpartij en het gering aantal opgekomen Parlements leden, minder effect had dan men zou verwacht hebben. De premier bracht in herinnering, hoe vaak te vergeefs was ge poogd aan den billijken wensch der Iersche natie voldoening te geven; erken nende, dat een in alle opzichten bevre digende oplossing niet te vinden is, - vooral de financiëele regeling heeft groote bezwaren, meende hij toch, dat door be lastinghervorming ook deze moeilijkheid weggeruimd kan worden. In elk geval, de Iersche quaestie is een strijd tusschen een sterk en een zwak volk, en voor het eerste is het vernederend, het laatste te onderdrukken. Een edel schouwspel zou het zijn, dat sterkere volk uit eigen vrye beweging een einde te zien maken aan hel onrecht tegenover den zwakkeren broeder. Het gebruik wil, dat op zoodanige rede de oppositie onmiddellyk antwoordt die taak viel nu ten deel aan den oud- Minister Hicks-Beach, etn van de minder beteekenende tories. Deze week zal het er anders spannen dan komen de kopstukken der tegen partij voor den dag, na het einde hunner uitstapjes met het doel om door heftige redevoeringen de massa tegen de home rule-wet op te zetten een gevaarlijk spel, vooral wanneer men daarby zoo ver gaal als Balfour, de vorige Minister voor Ier land, die in een toespraak te Belfast, de hoofdstad van het graafschap Ulster, op gewapend verzet tegen de besluiten eener tirannieke meerderheid zinspeelde. Te Hull is het geducht rumoerig. Een voorname reedersfirma heeft het gewaagd, voor het lossen en laden harer schepen mannen aan te nemen, die geen leden waren van de dokwerkers-vereeniging, en aanstonds werd door de overigen het werk gestaakt, terwijl ook den niet-leden de arbeid gewelddadig werd belet. Een vyfhonderdtal lieden, uit Londen ont boden, begaven zich nu aan het weik om althans het noodzakelijkste te doen, en het kostte dezen de grootste moeite, onder bescherming der politie, een paar schepen van de lading te voorzien. Bij herhaling hebben er scherpe gevechten plaats, bij welke de politie, door mili taire macht versterkt, het hard te ver antwoorden heeft; ook moeten van vele woaingen en kantoren van reeders de ruiten het ontgelden. Men vreest dat de beweging zich naar alle havens van En geland zal overplanten, en dat het een strijdt wordt op leven en dood tusschen de dokwerkers-vereenigingen en den ree- dersbond. Het nieuwe Fransche Kabinet is in de Kamer niet onvriendelijk ontvangen de iverklaring" werd er zelfs op sommige plaatsen toegejuicht, doch in den Senaat, waar de Minister van Justitie Guérin, zelf een Senator doch van weinig betee- kenis, haar voorlas, met een doodelijk stilzwijgen aangehoord. Zij komt hierop neer, dat, wat het verleden betreft, de jongste gebeurtenissen het aanzien der Republiek niet hebben geschaad voor het toekomende moet en stiptheid, wel willendheid en rechtvaardigheid den grond slag vormen van het Staatsbestuur. De Kamer wordt uitgenoodigd zich met ern- •tigen arbeid bezig te houden; de wet op de coöperatieve vereenigingen en het zekere ontstemming, omdat keizer Frans Jozef geweigerd heeft er eenigen lijd te gaan vertoeven; de keizer is nog altijd over de opdracht, velleden jaar gedaan, van het eere-burgerschap van Pesth aan den 90-jarigen Kossuth, den vrijheidsheld van 1848. De Hon gaarsche bladen beijveren zich om te doen uitkomen, dat de Hongaren met de meest loyale gevoelens ten aanzien van hun Koning zijn vervuld, hetgeen hen echter niet weerhoudt hun groote mannen op gepaste wijze te huldigen. Zondag werd te Brussel door de socia listen weer druk met roode vlaggen ge manifesteerd bij gelegenheid van de parade voor 's Konings verjaardag. Een werk man, die kreten aanhief, beleedigend voor den Koning, werd gearresteerd. In het mijndistrict van Henegouwen is Maandag, ten gevolge eener den vorigen dag gehouden meeting te Quaregnon de arbeid gestaakt wegens loonsvermin deringvierduizend der werklieden zijn des morgens niet in de mijnen afge daald. Een werkstaking, die de voltooiing der werkzaamheden voor de tentoonstelling te Chicago ernstig bedreigt, is aangevan gen door de vereeniging voor de bouw vakken aldaar; de aannemers hebben ook de niet tot dien bond behoorende werk lieden doen staken. President Cleveland moet veiklaard hebben, dat de opening der tentoonstelling in elk geval den len Mei zal geschieden, al mocht alles nog niet in gereedheid zijn Bij het verlaten der haven van Zanzibar (Oost-Afrika) werd een inlandsch vaar tuig, onder Fransche vlag varende, door een Britschen kruiser zoolang opgehou den, totdat de Fransche consul gekomen was. Deze vond aan boord 60 kinderen, die door Arabieren in Zanzibar gestolen waren. Door de flinke medewerking van den sultan zijn in den laatiten tijd ver scheidene dergelijke ladingen aangehou den. Aanstaanden Zondag er in de Remonstr. kerk dienst. 16 April is alhier ee°ri Door het bestuur der Remonstrant- sche gemeente alhier is in zijne verga dering van 10 April 1.1., ter voorziening in de vacature, in alphabetische volgorde het volgende viertal opgemaakt: J. Hooy- kaas Jr., proponent te Rotterdam, H. A. van Oorde, predikant te Zwammerdam, C. D. Sax Jr., predikant te Boskoop en en Dr. W. A. Terwogt, predikant te Hoorn. A.s. Maandag 17 April zal door de stemgerechtigde gemeenteleden uil dit viertal een tweetal worden gekozen. Tot kerkdijk ontvanger der Neder- landsche Herv. gemeente te dezer stede is benoemd de heer W. van Wisseling alhier, ter vei vulling van de vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. J. Bos. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de jaarlyksche verloting van voorwerpen, vervaardigd op de school voor huisvlijt, en noodigen hen dringend uit deze zoo hoogst DUttige inrichting door het nemen van eenige loten, of wel door voor ten vaste jaar lyksche bijdrage te teekenen, te steunen. Steeds wordt door minvermogenden, voor wien dit onderwys hoofdzakelijk is be stemd, gretig en ruim gebruik gemaakt, zoodat niet zelden onderwijskrachten en plaatsruimte te kort schieten. De school gelden, fl.50 per leerling, zijn bij lange na niet toereikend om alle onkosten te bestryden, zoodat de school hoofdzakelijk moet bestaan uit vrijwillige bijdragen. Moge deze in ruime mate toevloeien. Eene afzonderlijke klasse voor het volle leergeld (f 6.per jaar) betalende leer lingen is opnieuw geopend. Gisteravond hield de heer J. E. N. Schimmelpenninck van der Oye, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, daartoe uitgenoodigd door de Amersfoort- sche afdeeling van «Patrimonium," in de groote zaal van vAmicitia" eene lezing ter toelichting van het wetsontwerp over de Kamers van Arbeid, welke voordracht op vele andere plaatsen reeds gehouden van algemeene bekendheid mag worden geacht. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door een socialist van «moffrikaansche" origine, die, kort en goed meende dat algemeen stemrecht ook voor vrouwen, in Nederland moest worden ingevoerd, en de Kamers van arbeid eerst dan aan de orde waren wan neer de wetgever de middelen had aan gegeven en in praktijk gebracht die de telken winter terugkeerende werkeloos heid voorkomen. Bovendien meende de Duitscher dat de leden van de Neder landsche Tweede Kamer moesten worden afgeschaft,wijl het daardoor te besparen geld ten goede kon komen aan voren- vermeld doel. Men ziet dus een «mof" reeds vordert van de Nedei landsche natie, dat zij zal afschaffen een harer grondwettelijke instellingen om ook hem en zijne vele nmede-overloopers" uit het geld dat daardoor beschikbaar komt aan den kost te helpen en te houden. Brutaler kan het, dunkt ons, al niet. De heer Schimmelpenninck had nog de goedheid de bombast van den «socia list-schoenmakersknecht-politicus" te be antwoorden, wat hij onzes inziens gerus- telijk achterwege had kunnen laten, omdat het publiek van 's mofs onzinnig heid, ook zonder die beantwoording, ten volle overtuigd was. Zoo wordt de vrij heid aan de zonen van het Germaansche rijk alhier verleend, misbruikt. Wordt het niet meer dan tijd dat aan niet genaturaliseerde Nederlanders wordt verboden op die wijze te spreken in een Rijk als het onze waarin zij zoo groote en gulle gastvrijheid genieten, temeer omdat zy, vooral de «moffen" bij het uiten van dergelijke taal, in hun eigen sheimeth" op stel en sprong achter de tralies zouden worden gezet? Wij meenen dat deze vraag niet anders dan in bevestigenden zin kan worden beantwooid. Naar wy reeds in een onzer vorige nummers berichtten, zal den 10 en 11 Juni, het jaarlijksche muziekfeest der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst alhier worden gehouden. Het ijverige bestuur der hier gevestigde af deeling wist zich daarvoor reeds de mede werking te verzekering van bekende toonkunstenaren. Ofschoon de afdeeling uit het daarvoor bestaande Muziekfeesten fonds der Maatschappij eene krachtige ondersteuning krijgt en waarschijnlijk een groot bedrag aan entréeszal worden ontvangen, is het toch zeer goed mogelijk, dat de onkosten aan het feest verbonden de baten zullen overtreffen. Het bestuur wil daarvoor trachten een waarborgfonds te vormen, verdeeld in kleine aandeelen, waardoor eenieder de gelegenheid wordt geboden tol het welslagen van het feest mede te werken zonder nu juist in het ergste geval daardoor groote schade te lijden. Tot dit doel zal binnenkort eene in teekenlijst circuleeren. In het jaar 1892 zijn door de hulp bank 61 leeningen verstrekt, verdeeld als volgt: 7 a f300, 1 a f250, 20 a f200, 6 it f150, 2 a f125, 1 a f120, 12 a f100, 2 k f80, 1 a f75, 2 a f50, 3 k f 25, 1 a f 24 en 1 a f 20, tezamen be dragende f9354, tegen f7085 in 1891. Voor de eerste maal leenden 21 perso nen. De winst- en verliesrekening bevat de navolgende cyfers: Ontvangsten 41/» °/0 interest van de leeners f374.75; 21/. °/o en 3% interest van lijdelijk belegd ka pitaal f 68.21% te zamen f 442.97% Uit gaven f325.30, voordeelig saldo f 117.67% Zes leeners moesten f5.571/, betalen voor vertraging in de sflossing op eene som van f400. Overigens hadden de aflossingen geregeld plaats. Over een bedrag van f1565 werd f 50.60 teruggeven voor vervroegde afbetalingen. Een borg betaalde voor een schuldenaar f75. Het kapitaal der hulpbank was op 31. December 1892 samengesteld uit f4600 door aandeelhou ders bijeengebracht en f2712.89 reserve, waaronder f 117.67% over het laastver- loopen jaar gemaakt. 342ete HTA.4TS-LOTKK1J. Derde klasse. Trekking van 10 en 11 April (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 45 2944 2960 2970 2981 2983 3765 8367 8368 8445 14821 14829 14842 14874 14889 14896 15153 15155 15169 15174 15196 15210 15260 19304 19314 19315 19328 19364 19375 en 19389. Te zamen 29 prijzen. Hoogland. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. Tolboom, is Donderdag j-l. gekozen tot hoofdingeland in het 3e dis trict van het heemraadschap de rivier «de Eem, beken en aankleve van dien," gevestigd te Amersfoort, de heer J. Hil- horst alhier. ■oeaterberg. Ds. 3. Verryn Stuart hield Zondag namiddag alhier zijne af scheidsrede, wegens zijn vertrek naar Dalfsen. De leeraar sprak naar aanleiding der woorden van 2 Tim. 2: 8a de gemeente loe. Vele belangstellenden, vooral uit Soest, waar de heer Stuart sedert Nov. des vo- ligeri jaars consulent was, woonden de godsdienstoefening bij. De predikanten van Bunschoten. Austerlitz en de Vuursche waren als ringbroeders aanwezig. Ds Zijl stra, van de Vuursche. is thans consulent te Soesterberg, terwijl ds. ter Haar Ro- meny, van Amersfoort, als zoodanig op treedt te Soest. De gemeente zong bij het einde der godsdienstoefening den scheidenden leeraar de bekende woorden van Psalm 134: 3 toe. Geronden op den openbaren weg: 1 blauwbonte boezelaar. 1 portemonnaie met een kinderspoor kaartje. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan hel bureau van politie. Heden overleed tot onze innige droefheid onze geliefde pleegmoeder, Mejuffrouw C. VEKVARK--Alnuiberg, in den; ouderdom/ van 66 jaar, na ruim 20 jaaf hare zorgen aan ons Weezen liefderijk te hebben gewijd/ Amersfoort'. 11 A-p'i i 1/93. De Weefeft uitftiet Bur- gerweeshfiis alhié 4- z^vndergeteelieride brengt langs Wwc' zijn hartelijk^n dank aan dezen yn hartelijkën dank aan allen die hem 7 April 1893 zoo vele ondubbel zinnige blijken g^ven van sympathie en deelneming, bij./de herdenking van zijn 85-jarhge loopbaitn pis gemeente heel- en vejJttsSundige. Amersfoort, 11 April 1/93. H. H./E. MORREN. •tan de j langestkaxt no. 81. f Ond^tfgeteek^de beveelt zich weer beleefd?) aan jfot het I e_ge;r e n van le Kwaliteit VARKESSVLEESCH en fijü-e V^ESAQWARÉN, en hoopt het vefyrouwen van zijn geachte begun stigers en-staifgenooten .'évenals de vorige jaren weder waardig tjf wa Aanbevelend, Uw dw. DE NOTARIS te Amersfoort -zal op Zaterdag 89 April 1893 fs avouds 7 nur, in het koffiehuis «hel Valkjtfaldaar, publiek Binnen ke Sta0 AMERSFOORT DKIE voor eenijge jaren geheel nieuw g/bouwde aan de Zogstrhat', olfftri^^elyk achter de houtkooperij van de firfflg J. KOEKE- BAKKER, in wijk C n°s 277 277a en 277b. j Verhuurd resp. voor flJB5 fl.25 en fl.15 per week. Te veilen afzonderlijk ep in massa. Betaaldag der kooppenningen 29 Juli 1893. Breeder/bij 1^'jetten. - bft UUGES^RAAT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2