"SnnenlawïT BUITENLANDSCH OVERZICHT. Gemengd Nieuws. Staten-Generaal. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. gebruikt erf, verplicht zijn üe straten vóór, achter en terzijde van hun pand gelegen, waar overburen zijn, «ter halve breedte," en waar geene overburen zijn, of op pleinen en grachten »tot vijf meters uit den stoep" te doen wieden, zoodat de straal op Maandag, den 19. Juni aan staande, des vooriniddags te 11 uren behoorlijk gezuiverd is, op straffe bij art. 37 der gemelde verordening bepaald. Amersfoort, den 6. Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. jaarwedden van militaire, kerkelijke of burgerlijke ambtenaren en onderwijzers; de heer Poelman, om alle vaste tracte- menten en voor bepaalden of onbepaal- den tijd vastgestelde inkomsten te be rekenen naar 75 percent. De heer Con rad kondigde zijn voornemen aan tol het voorstellen van een ovei gangsbepaling om bestaande amblenaarstractemenlen lager te belasten, en de heer A. van Dedein om reductie toe te staan voor alle kleine inkomens, totdat de personeele belasting herzien zal zijn. De Minister bestreed de amendemen ten Heemskerk en Poelman, maar ichtl toch het laatste verkieselijk boven het eerste. Door den minister van waterstaat is bepaald, dat briefkaartformulieren mogen worden gebezigd voor gedrukte berichten en tegen het taiief der druk werken mogen worden verzonden. In het buitenlandsch verkeer zijn zij echter, krachtens het Weener postverdrag, niet toegelaten. De bank van leening in Utrecht is geheel in de war door de bekende ver duisteringen van den directeur en den bankhouder. Kapitalen moeten zijn verdwenen en beleende panden zijn zwervende, zoowel door verkoop als door de hei beleeoiug. In de banken van Amsterdam ,s-Graven- hage, Rotterdam, enz. zijn panden herbe- leend van aanzienlijke waarde. Iu een der Amsterdamsche banken o. a. een pand van 3000 waarde. Naar de openbare terechtstelling van directeur en bankhouder wordt met be langstelling uitgezien. Met de instructie is belast mr. Crommelin, rechter in de arrondissements-rechtbank. Er moet zijn een tekort van 140,000 tegenover een actief van 40,000. Een arbeider verkocht Vrijdag middag aan een bekenoe, voor 20 zijn loterijbriefje en vernam kort daarna, dat op dat nummer dien morgen de *0000 was gevallen. Naat wij vernemen zijn beiden echter overeengekomen om den prijs te deelen. Iets nieuws op militair gebied. Volgens het Ulr. Dagbl. is luitenant- generaal Alewijn, chef van den generalen staf, naar Roermond vertrokken tot het leiden der Kazerueuianoetirres. In haar vergadering van Vrijdag 2 Juni Dam de Tweede Kamer eerst eenige kleinere wetsvoorstellen aan, o.a. goed keuring van de overeenkomst tot het tegengaan van den drankvei koop onder visschrrs op de Noordzee en onteigenin gen te 's-Graverihagedaarop werd de behandeling van het ontwerp der be drijfsbelasting voortgezel bij art. 3, dat aanwijst, wat als zuivere winst wordt aangemerkt en van welke kosten sftrek wordt veigund. De verschillende para grafen van dat ait. hadden lal van araen dementen uitgelokt. De Min. nam een am. van de Commissie van rapporteurs over, om aftrek toe te laten van premiën voor levensverzekering, voor pensioen of lijfrente, in geen geval hooger dan 5 pCt. van het inkomen, met een maximum van f 100. Bij 0, (verhuur van woningeD als bedrijf), stelde de heer Donner voor die alinea te doen vervallen; de heer Bool, de administratie te laten beslissen iD welke gevallen de woriingverhuring een bedrijf voimt. De Min. bestreed het am.-Dunner en liet de beslissing aan gaande het am.-Bool aan de Kamer over. Op 7, (berekening van pensioenen, lijfrenten en wachtgelden op de helft,) stelde de heer heemskerk een amende ment voor, om deze vei mindering van den aanslag ook toe te passen op de De Fransche Kamer moet de geheel begrooting voor 1894 nog afdoen, du er is nog geen sprake van vastelling van het tijdstip harer ontbinding; toch zwe ven boven haar hoofd leed; de schadu wen des doods: als zoodanig kunnen we immers de redevoeringen beschouwen die sommige toongevers op staatkundi gebied reeds nu gaan houden. Constaris, de oud-Minister, de groote vijand der Boulangisten en volstrekt geen vriend van Carnot, sprak te Toulousezij speech verschilde hierin van dien, welken de premier Dupuy onlangs in dezelfde stad heeft ten beste gegeven, dat hij gunstiger denkt over de ralliés, dus noemt men de bekeerde conservatieven dan het hoofd van het kabinet. Constaris begon met te zeggen, dat de veikiezin gen bijna eenstemmig ten gunste der republiek zullen uitvallen. Maar het is niet genoeg, dat men een meerderheid heeft, er moet ook aansluiting wezen opdat men tot regeeren in staat zij Daar de tegenstanders der republiek de wapens hebben neergelegd, moet nu een tijdperk van organisatie aanvangen; de republiek moet verdraagzaam, doch krachtig zijn, de toegetredan monarchalen aannemen, zonder hun echtar de leiding toe te vertrouwen. Zij wil godsdienstvrede doch wenscht geen stap achterwaarts te doen. Ook sprak hij nog over sociale quaesties, vertelde dat de arbeiders den eigendom niet moeten vernietigen maar vermeerderen, raadde het sparen bij hen aan te moedigen tot het vormen van ondersteuningskassen voorden ouderdom en noemde eenige middelen om het wel zijn van den landbouw te bevorderen Hij eindigde met deze tirade: »Na 1870 heeft de Republiek Frankrijk omhoog geheven. Frankrijk wil zijn kracht alleen bezigen om het welzijn van allen in den lande te bewerken. Tevens wenscht het den algemeenen vrede te verzekeren met ongeschonden handhaving zijner rechten, die het voornemens is door ieder en overal te doen eerbiedigen." Men ziet, veel zaaks is die groote rede voering niet. Maar in deze dagen van veel woorden en weinig daden, de geschie denis van de laatste week geeft bijna niet anders dan gene, is het ook niet te verwachten dat veel nieuwe gezichts punten geopend zullen worden. Baudrn, het Kamerlid dat bij alle standjes haantje de voorste is, werd wegens zijne gedragingen op 1 Mei ver oordeeld tot 200 francs boete. Eerst had hij ontkend, zich aan handtastelijkheden jegens de politie te hebben schuldig ge maakt, en zelfs op zijn beurt een klacht logediend wegens vrrjheidsberooving en mishandeling, maar talrjjk* getuigen, waaronder officieren, wisten dit anders te vertellen. Een luitenant vei klaarde met eigen oogen te hebben gezien, dal Baudin agenten sloeg en schopte; een der agenten zei, dat die afgevaardigde hem bijna had gewurgd, terwijl een andere luitenant getuigde, dat Baudin de politiebeambten, »als varkens" had be handeld. De Kamer is bezig met de beraad slaging over een wetsontwerp, waarmede de Regeering zich vereenigt, en dat ten Zij volgt de vrouwen niet, die voor de deur van het werkhhuis de meisjes opwachten en hun zoo bereidwillig haar diensten aanbieden, onder welken zij ook hare oude vijandin opmerkt; zij hoopt bij brave menschen een onderkomen te vin den, menschen, die zij dienen wil, zelfs zoDder loon, alleen voor kost en inwoning; nog is haar vertrouwen op de menschen gevestigd. Tevergeefs loopt zij den ganschen dag rond; eerst naar de ver huurkantoren en de zoogenaamde besteed- sters. Zonder dat zij vertelt, dat zij uit het werkhuis ontslagen is, wijst men baar met verachting af. Haar eerste werk is nu, nachtlogies te vinden, maar ook dat kan zij bij fatsoenlijke lieden niet krijgen, ordentelijke lui toch nemen geen meisjes bij zich in huis, die uit het werkhuis ontslagen zijn. Het is avond, het is nacht geworden, en alle pogingen van het jonge meisje om een behoorlijk onderkomen voor den nacht te verkrijgen, zijn vruchteloos ge bleven. Langzaam en bibberend waggelt zij door de straten der stad, want het is buitengewoon koud in hare armoedige, dunne kleeding, het ontbreekt haar zelfs aan een doek beschermt haar bitter weinig tegen de neervallendesneeuw. Daar hoort zij een vriendelijke grinni kende stem. ïLiesje, Liesje, hier ben ik met een mooien, warmen doek; arm kind, wat ben je koud I Kom, mijn hartje, het kamertje by mij is warm, en de thee staat op het vuur." Zij kent dezen stern van hare afschu welijke pleegmoeder. Al haar krachten verzamelende, versnelt zij haar schreden nog meer om die vrouw te ontvluchten. «Wil je me zoo ontloopen? Wacht, ik zal je wel krijgen. De agenten zullen me wel een handje helpen, om je in te pakken." Als door waanzin gedreven, vlucht Louise, zij loopt al sneller en sneller, om maar niet in de handen dezer verschrikke lijke vrouw te vallen, neen, dan nog liever den dood. Ja, den dood. Waarom is dat denkl eeld niet eerder bij haar opgekomen. De dood I De doodl Daar is redding, daar is zij geborgen I Spoedig, spoedig, naar de dichtst bijzijnde biug, van deze in het kille grof gesprongen, andere redding bestaat er niet in deze verschrik kelijke wereld. Maar het briefje van hare moeder Heeft zij het nog? Ja het rust op haar boezem, hier is het. Ach, wat doet hare borst pijn, al sinds maanden, en hoe heet is haar hoofd, hoe zwaar, hoe woest! Maar hier is het briefje van hare moe- doel heeft de aanspi akelijkheid te regelen van fabrikanten voui ongelukken, hun werklieden bij den arbeid overkomen, en de invoering van een verplichte verzeke ring tegen die onheilen. In de Oostenrijksch-Hongaarsche mo narchie wordt de begrooling altijd eeisl behandeld door delegaliën uit de welge vende vergaderingen der beide rijkshelf ten, die dan weer voor de onderdeelen afzonderlijke commissies uriwijzen. In de commissie voor de buitenlandsche aangelegenheden uil de Hongaarsche de legatie heelt de premier giaaf Kalnoky uitvoerig gesproken, hiertoe geleid door de opmerking, dal de Keizer in zijn be- groetings-speech heel geen melding had gemaakt van het Drievoudig Vei bond waaraan het vermoeden werd gehecht dat hel niet zoo vast meei was als vroe ger. Kalnoky weersprak dat. Hij betoogde dat de betrekkingen tusschen de Regee ringen en de Vorsten onderling beter worden, zoodat het ooi logsgevaar steeds vermindert; er beslaat zelfs kans dat het eenmaal geheel verdwijnen zal. Daarom achtte de Keizer het ook onnoodig, van de duurzaamheid van het Drievoudig Verbond te gewagen. Met betrekking tot Rusland meende Kalnoky te kunnen ver zekeren, dat zoowel Keizer Alexander als dc Regeeriug Oostenrijk gunstig ge zind zijn. Deze staat van zaken zal langzamerhand een der overwegende redenen worden, waardoor aan den mi- litairen last, die op Europa drukt, een einde zal komen. De ontwikkeling der defensieve strijdkrachten in alle Staten zal haar grens bereiken, en er zal een normale toestand ontstaan. Zoolang zal het met omzichtigheid werken ter uit breiding van zijn defensieleger, rekening houdende met zijn financiëelen toestand. De home rule-discussie in het Britsch Lagerhuis is op het eind der vorige week blijven steken bij artikel 3 der voordracht, en de amendementen zonder tal, daarbij ingediend. Juist was er weer bericht ge komen van een ,,agrarischen" moord, in Ierlan gepleegd, het doodschieten van een rentmeester, die pachtpenningen morst innen, en het was wel heel toe vallig dat een amendement weid behan deld van den afgevaardigde Byrne, strek kende aan het Iersch wetgevend licTiaum te verbieden zich bezig te houden met wetten op het dragen en het gebruik van wapenen, op vereenigingen tot oefe ning in den wapenhandel, enz. Het werd met 283 tegen 245 stemmen verworpen; Gladstone had het bestieden, ofschoon hij zich bereid verklaarde een amende ment voor te stellen, waarbij hetgeen Byrne wilde, beperkt werd tot militaire doeleinden. Dat men met het ontwerp zoo weinig opschiet, is gansch niet naar den zin der meerderheid, die een krachtiger ingrij pen van den premier tot beteugeling vuri hel obstructionisme wenscht. Maar Glad stone, zich al te wel herinnerende hoe hij zelf vroeger met zijn lersche vrienden heeft medegeweikt om de totstandko ming van wetten te belemmeren, laat de heeren liever nog wat uilpiaten, en ver blijdt hen inmiddels met het vooi uitzicht, dat een najaarszitting onvermijdelijk wordt. De storm, in den Italiaanschen Senaat opgestoken tegen de Regeering naar aan leiding van het wetsontwerp, waarbij, tot dekking van het tekort der begroo ting, een reorganisatie der pensioenkas werd voorgesteld, is gaan liggen; de wet is met een kleine mi erderheid aange nomen. Te voren had de Minister van Financiën gezegd, dat nog nooit in eenig Parlement een zoo krasse beschuldiging was uitgebracht als de Senator Saracio deed, toen hij beweerde dat er sedert 4 jaren geen vooruitgang maar achter uitgang in de financiën was. De Minis ter toonde aan, dat de tinanciëele toe stand in de vier laatste jaren verbeterd en het tekort gaandeweg verminderd was. Niettemin erkende hij dat om den tegen- woordigen toestand te verhelpen, er be zuinigingen i.oodig zijnzoo men die der* de hoogste nood is immers daar. Zij wil tot haar vader, ja, tot haar vader en hem om hulp bidden, zij wil hem zeg gen dal zij niets verkeerds gedaan heeft, noo t slecht geweest is, zelfs niet in den grootsten nood. In de Willemstrasze, tusschen de Lin- der en de Leipzigerstrasze, staat eerie eeks paleizen. In een daarvan woont graaf Adelbert von H, Het is reeds lang middernacht, als een r ij tuig v oi het paleis van den graaf stilhoudt. De prachtige, zwarte paarden schudden de trotsche koppen en blazen uit de wijde neusgaten een wolkachtige damp in de ijzig koude nachtlucht. Bliksemsnel spiingt de jager van de bok om het portier te openen. Wijd geopend staan reeds de vleugeldeuren van hel graaflijk paleis, waarvoor twee lakeien met fakkels wachten. Met een lichten tred verlaat de graaf het rijtuig, gelant zijn arm biedende aan de hem volgende jonge dame, zijne jeugdige schoone gemaliD. Met bijna teedere blikken beschouwt hij de slanke gestalte in haar schitterend baltoilet, waarover slechts luchtig een hermelijnen mantel geworpen is. Hoe liefdevol geleidt hij zijne gemalin in het portaal van zijn paleis! Wat licht daar ginds tegen de deur geleund, bij den steenen leeuw, die het niet wil, zou men zijn toevlucht moeten nemen lot nieuwe belastingen. Verhoo ging van acaijnzen is onmogelijk; het eenige, wat vooigesteld zou kunnen wor den,is een progessieve inkomsten-belasting. Ill het Noorden van Spanje, met name te Pompeluna, hebben woelingen plaats, veioorzaakt door het voornemen der Regeering om, ten einde de inkomsten te vei meerdelen, eenige nog bestaande privilegiën op belastinggebied van de voormalige Baskische provinciën op te heffen. Dat de bevolking het laatste overblijfsel harei aloude fuero's ongaarne ziet verdwijnen, is begiijpelijk. De be weging heeft echter weinig te beduiden. Naar wij vernemen, circuleeren onder de handelaren hier ter stede adres sen aan Z.E. den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid en aan de gemeen teraad tot ondersteuning van de adressen van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, in zake de plaatsing van hei nieuw te bouweD spoorwegstation. Onze voormalige stadgenoot d heer D. P. M. Graswinckel, Inspecteur der politie te Delft, is benoemd tot In specteur der Rijksveldwacht in het 8. dis trict, standplaats Utrecht. De le luitenant J. H. Crena Uiter- wijk is benoemd tot leeraar in de letter kundige vakken aan den hoofdcursus te Kampen. De ritmeester C. H. van der Mersch, die onlangs in actieven dienst weid her steld bij het Ie regiment huzaren, heeft het commando over het depót-escadron van dat korps te Amersfoort aanvaard. Bij het j.l. Maandag te Utrecht ge houden examen voor apothekers bediende slaagde o. a. mejuffr. A. M. Van de Roemer, alhier. Maandag werd door B. W. ten Stadhuize aanbesteed: I het maken van een bodenkamer iu de keuken van het Raadhuis, met aan- hoorige werken. Hiervoor werd ingeschreven door W. van Achterbergh, f400; Herm. Dieters, f 390; G. Wassir.k, 1335 en Lamb. Ruitenberg f 223. II het vernieuwen var. twee gedeelten werfmuur aan de Zuid-en de Noordzijde van het Havik. Ingeschreven werd door: W. van Ach terbergh, f 1288; G. Wassink, f1060; P. Both, f997; Lamb. Ruitenberg, f843; Joh. Vrij, f842; T. van Daal, f830; Frans de Bruin(Hoogland), f 736; B. H. Len sing, f724 en T. W. Bonte f479.50. De werken zijn den minsten inschrij vers gegund. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot hoogheemiaden van het hoogheemraad- schip de Bunschoter Veen- en veldendijk, prov. Utrecht, voor het Iste district R. Beukers, en voor het 2de district M. Lagerwey Willemszoon. Jhr. J. A. Sandberg, heeft ontslag gevraagd als le luitenant hij de dienst doende Schutterij in deze gemeente. Bij de Zaterdag gehouden wedren nen op het landgoed «Vogelenzang" die zeer druk bezocht werden, behaalde Kry- laty, van den keer Coets de Bosson al hier een prijs in de groote nationale harddraverij voor paarden van alle landen en rassen (ingespannen) afstand 3400- 3800 M. Verknoping van Vaste goederen te Soest den 30 Mei 1893, Notaris van Blaricum, Een Huis met erf en tuin te Soest, nabij de R. K. Kerk, verkocht voor f 1775. graaflijk wapen draagt? De bedienden snellen toe met lichten Een jong meisje is het, dat daur op den grond ligt, een dood jong meisje in ar moedige kleeding, koud en stijf, met een blaadje papier tusschen de de saamgevou- wen vingeis. Een bediende neemt het blaadje uit de handen der doode, om het den graaf toe te reiken. Maar een dwar relwind, vergezeld van een ijskoude sneeuw, rukt den graaf het papier uit de handen, nog voor dat hij een enkel woord had kunnen lezen. Weg voert de wind het geel gewordeD papieitje en onbewolkt blijft de hemel des geluks van den graaf Adelbert. «Dat arme meisje I" zucht de mede lijdende gravin. »Maak onmiddelijk van dat voorval melding aan den naastbijzijnden politie post," zpgt de graaf tot een bediende. Daarop gaat het graaflijk paar in het paleis, welke deuren zich weder sluiten. Ook het rijtuig met de snuivende paarden vertrekken en de lakei begeeft zich brom mend naar den politie-post De koude sneeuw houdt op te vallen, de donkere wolken zijn gebroken; daardoor verschijnt, aan het blauwe hemelgewelf, het oog Gods gelijk, de heldere schijf der maan en met haar zachte stralen kust zij het bleeke, kalme gelaat van het jonge meisje, dat bezwe ken is op weg om haar vader te zoeken. 342ste 8TAATb-1.0Ti:UIJ. Vijlde klasse. (Vierde of laatste week.) Laatste trekking van 3 Juni. (100 LOTEN). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f70 3784 8322 en 14900. Te zamen 3 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 3791 8374 8453 en 15230. Soestdijk. Op verlangen van H. M. de Koningin-Regentes zal het paleis wel dra ook een uitgang voor rijtuigen aan de achterzijde van hel lustslot verkrijgen, uitkomende op den grooten straatweg naar Utrecht. Hierdoor zal het H. M. mogelijk zijn, het vaak talrijk publiek, dat zich gewoonlijk bij haar uitrijden aan de voorzijde van het paleis posteerd, naar verkiezing te kunnen ontwijken. Hoogland. Wegens hoogen leeftijd heeft de heer dr. M. C. Veiloren bedankt als Voorzitter van ds waterschappen «de Malesluis en de drie Sluizen" en is door Gedeputeerde Staten in diens plaats be noemd de Hoog WelGeb. heer C. J. ba ron van Boelzelaar, Burgemeester van Hoogland. Zaterdagmiddag verdiepte men zich te Hoofddorp in gissingen. Een paard zonder tuig, gespannen voor een glazen brik, in eigendom behoorende aan dan heer Sistermans aldaar, kwam in gere- gelden draf aangeloopen. Aan de brug te Hoofddorp gekomen, stuitte de wagen, waardoor eene mand met wijn uit den wagen viel. Het paard, hierdoor ver- schrikt, holde hel maiktveld op, tot het paard struikelde en de wagan omviel. Toen men hulp wilde bieden, ontdekte men, dat niemand in den wagen zat. Bij verder onderzoek vond men een aan zienlijke som gelds, in eigendom behoo rende aan den heer Jan Smit, aannemer der inundatiewerken te Haarlemmermeer, die met een koetsier naar Vijf huizen was gereden, tot uitbetaling van werkvolk. Het paard, dat een oogenblik alleen had gestaan, had, het wachten moede, in een onbewaakt oogenblik, zonder passa giers, den terugtocht aangenomen. Telegraaf. Op de terreinen achter het Rijks museum te Amsterdam had Zondagna middag de aangekondigde loop-wedstrijd plaats. Stewart had beloofd revanche te nemen en het moet gezegd worden, dat zijn overwinning kranig was. Er was een talrijk publiek tegenwoordig, zoowel op de rangen van f0.50 als van f0,25, terw(jl achter de omrastering een groote menigte volks zich verdrong. Stewart liep 54 maal de baan, Snoek, de Am sterdammer, die zich met hem zou me ten, ruim 53 maal en 't paard, dat tegen beide rende, bracht 't slechts tot45. De uitvinder van het onderzeesche vaartuig, dat hij nAudace" genoemd heeft, wil er den bodem der zee mede gaan onderzoeken en er paarlen, koralen en sponzen mee visschen, zoowel als schat ten uit gezonken schepen mede halen. De snelheid waarmee dat schip onder duikt bedraagt 1 meter per seconde. Het huis van Baron de Reinach, den door de Panama-zaak zoo treurig vermaarden Parijschen bankier, is in publieke veiling opgehouden voor 600.000 francs. Zijn kasteel Nivillers, bij Beauvais, werd verkocht voor 50,050 francs. Eene maand geleden togen vijf jonge goudzoekers Lorian en Knapp, Ameri kanen, Martinez, Lejoda en Guerrero, Mexicanen, naar de San Biceutabergen, bij de Texas-Mexicaansche grens, door eene woestenij van 150 m(jlen. Den der den dag, na Santa Rosa verlaten te heb ben, hadden zij geen water meer, hunne paarden maakten zich uit de voeten en zes dagen lang, geheel onbeschut onder de blakende zon, leefden zij van het sap eener zekere plant. Den zevenden dag werden twee der Mexicanen uitzinnig, verdwenen en kwamen ongetwijfeld om. Lorian en de derde Mexiaan stierven en de eenig overlevende was Knapp, die len tienden dag ten eenemale uitgeput te San Josa de Piedras aankwam. Hier werd hij vriendelijk opgenomen en ver- leegd en is nu naar zijn land teruggekeerd. Dr. Pleyte, directeur van het Oud heidkundig Museum te Leiden, heefteen bezoek gebracht aan het hoogveen van Oost-Stellingweif. Daarbij moet gebleken zijn, dat de door de steenkloppers ont dekte weg wel een weg door eene laagte kan geweest zijn, maar geen deel uit makende van een langeren weg. In de overblijfselen van het oerwoud onder Fochteloo werden stammen geme ten van 22 M. lengte en worteltronken 21/, M. in middellijn. Eenmaal dus ware reuzen I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2