Kennisgeving Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. heden voor het opmaken der Staatsbe grooting, dienst 1894, zijn afgeloopen, de minister Pierson de hand heeft doen leggen aan de samenstelling van de toe gezegde voordracht tot herziening van de personeele belasting. Vermits het contingent suppletie troepen, bestemd om dit jaar naar West Indie te worden uitgezonden, reeds bijna voltallig is, is bepaald, dat de werving voor onze gewesten aldaar, voor zooveel vreemdelingen betreft, voorloopig zal ge sloten zijn. Het eiland Schiermonnikoog is ver kocht aan een Duitschen graaf, namelijk graaf B. Bemstorfl, te Dömitz. Het bericht omtrent de weder toe lating van rundvee in Duitschland is ge bleken juist te zijn. En kan thans door landbouwvereenigingen in Duitschland fokvee uit Nederland ingevoerd worden onder voorwaarde, dat de dieren voorzien zijn van een door het betrokken gemeen tebestuur afgegeven oorsprongs- en ge zondheids-attest en zij vóór den invoer door een Duitschen veearts zijn gekeurd Wanneer ook slechts één dier aan eene besmettelijke ziekte lijdende wordt be vonden, wordt het geheele transport ge weigerd. A. Ct. De nieuwbenoemde vice-president van den Raad van State, jhr. van Pan- huijs, is j.l. Zaterdag op het Loo door H. M. de Koningin-Regentes beëedigd. Gedurende de maand Juni zijn 15 militairen van het leger hier te lande uit de gelederen verwijderd, die niet meer voor den krijgsdienst mogen worden aangenomen, of aan wie voor een bepael- den tijd het recht ontzegd is om bij de ge wapende macht of als militair geëm plooieerde te dienen. Terwijl dit nummer ter perse gaal houden de alhier in garnizoen zjjnde troepen op «de Vlasakkers," ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Regentes gioote parade. Van openbare gebouwen en vele particuliere woningen wappeitonze geliefde driekleur, terwijl door bespeling van het carillon in den Lieve Vrouwe toren de vreugde van den dag wordt verhoogd. Met ingenomenheid vernemen wij Jat onze bui genieester, de heer mr. F. D. graaf Scliuiniielpeuuiuck, het initiatief heelt genomen om op den verjaardag van onze Koningin weder een feest voor de kinderen van alle lagere scholen te organueeien. Eenige heeren zijn uitge- noodigd tot bijwoning eener vergadering op aanstaanden Zaterdag, ter bespreking van de voorbereiding en leiding van de feestelijkheden. Door burgemeester en wethouders zijn tot plaatsvervangende leden van den schuttersraad benoemd de heeren J. Pekel haring, le luitenant, voor den rang van kapitein; W. B. Smit voor den graad van sergeant, en tot lid van dien raad, mede voor den graad van sergeant, de heer C. M. Van Beek. Aan de heeren C. M. M. Vermolen, die zitting had voor den rang van kapitein en G. J. Boode, die deel van den raad uitmaakte voor den graad van sergeant, werd een eervol ontslag als lid verleend. Heden, Woensdag, is de op 21. Juli j.l. door ,den gemeenteraad vastgestelde verordening, die het houden van huizen van ontucht in deze gemeente verbiedt van de puie van het stadhuis afgekondigd. Zij treedt op den derden dag daarna, dus aanstaanden Zaterdag in werking. Bij schrijven van 28 Juli l.l. hebben Gedepu teerde Staten van Utrecht de ontvangst bericht van een afschrift der verordening, zoodat die bij het college geen bezwaren heeft ontmoet. Door burgemeester en wethouders is aan F. W. Tillemans vergunning ver leend tot verkoop van sterken drank in het klein in het perceel wijk F, no 71, aan het Lieve-Vrouwe-Kerkhof, laatst bewoond door P. Cornelisse. De officier van gezondheid 2de kl. J. J. F. M. Nooren, van het le bataljon 5e regiment infanterie alhier, woidt 1 Aug. tijdelijk belast met disn geneeskundigen dienst in de Legerplaats bij Laren. De bij het le regiment huzaren nieuwbenoemde 2e luitenants zijn allen ingedeeld bij de escadrons te Deventer. De by het 5de regiment nieuw benoemde 2de luitenant J. P. van der Meulen, J. P. J. Verberne, jhr. E. W. van Holthe, H. Wijnaendts en H. Mejjwert worden ingedeeld bij de bataljons van dat korps te Amersfooit in garnizoen. Gisteren werd na volbrachten cur sus aan de hoefsmidschool alhier het di ploma als gediplomeerd hoefsmid uitge reikt aan de Heeren Wagenaar te Hee renveen en Bulte te Doetinchem. Maandag middag ongeveer één uur passeerden hier twee extratreinen, de eene van Breda, de andere van Bergen op Zoom, beide met bestemming naar Elburg-Oldebroek. De treinen vervoerden 24 officieren 333 minderen en 219 paar den met materieel. Zondagmorgen had op den Utrechl- schen straatweg, nabij Soesterberg de wegwedstrijd plaats van nieuwelingen leden van den A. N. W. B. afdeeling II. Door het regenachtige weder was de deelneming gering. Van de 12 inschrijvers was de helft opgekomen en werd de le prys be haald door den heer Smit uit Utrecht, de 2e prijs door den heer van de Pol uit Rhenen, de 3e prijs door den heer Doré uit Utrecht. Op het adres door ingezeten van Weesp, Hilversum, Baarn en Amersfoort gericht aan den minister van Waterstaat, om Z.Ed. invloed te willen aanwenden tot het verkrijgen van een lateren trein dan die welke thans ten 10.25 uit Am sterdam naar hier vertrekt, is afwijzend beschikt. De H. IJ. S. M. geeft aan, dat naar zij bij ondervinding weet, de kosten van een dergelijke trein niet zijn goed te maken. De uitslag van de eindexamens der Hoogere Burgerscholen in deze provinciën is dit jaar een bijzonder gunstige. Alle candidaten: 36 in getal lijn nl. geslaagd. Hieronder waren de leerlingen der H. B. School alhier: D. H. Hiensch J. F. A. Gerhard, H. W. Cramer, J. E. Mul ler en H. J. Wolter. Leon Séché, schrjjver van les Derniei s Jansénistes, wordt door de Fransche Re geering naar Nederland gezonden, om de archieven der oud-Katholieken in Utrecht te bestudeeren. Gelijk men weet, werd een deel der bezittingen van het klooster Port Royal de hoofdzetel der Janse nisten in Frankrijk paar Amersfoort gebracht by de verwoesting der oude abdij, en daar zijn ook vele papieren van Fransche geestelijken, die naar Nederland uitweken, om de verdrukkingen van Lo- dewijk XIV te ontgaan. Zekere Plooij, meesterknecht van den aannemer van der Heijden te Bus- sum, die het werkvolk dat bezig is aan den bouw van heerenhuizen aan de Nieuw- straat, eenige aanwijzingen deed, en zich daartoe op een steiger bevond, had Maan dagmiddag het ongeluk door de gladheid die de regen had veroorzaakt uitteglijden en naar heneden te vallen. Hy brak daarbij zijn dijbeen. Per raderbaar werd hij ter verpleging naar het ziekenhuis overge bracht. Twee werklieden die mede vie len, kwamen er met den schrik en eenige onbeduidende schrammen af. De aannemer heeft zjjne werklieden tegen ongelukki n verzekenl. Den 8e Augustus a.s. zal voor het front van de alhier in garnizuen zijnde Bataljons 5e Regiment Infanterie, de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst worden uitgereikt aan den adjuJant- onderofficier N. H. C. Christen van ge noemd korps. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkan toor le Amersfooit over de le helft der maand Juli '93. 1. Marie Muller Amsterdam. 2. Wed. Bijmad 3. K. Martinus Helenaveen. 4. J. H. Schneider Nijmegen. 5. J. v. Gulich Rozendaal. 6. Grann Meinen Soesterberg. 343ste «TAATIÜ-LOTEKIJ. Tweede klasse. Trekking van 31 Juli en 1 Aug. (1000 loten). Ten kantoie van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van fSO 3u2 324 326 341 348 1653 1655 1658 1666 7893 7951 8508 8522 10821 10830 10845 10846 10867 10870 10907 17612 17632 17672 17695 17696 17788 18592 18606 18617 18621 en 18628. Te zameu 31 prijzen. Loten zijn nog verkiijgbaar. Aan den heer P. J. M. Stevens te Soest, is door den Raad diet gemeente eene jaarlijksche subsidie verleend van f 1000.ter bestrijding der kosten van aanleg en exploitatie eener paardentram van Baarn via Soest naar Amersfoort. Door dit besluit mag men verwachten, dat deze trambaan spoedig tot stand zal komen, hetgeen zeer in het belang dier gemeente wordt geacht. Woudenberg, 30 Juli. De voorloopig vastgestelde rekening dezer gemeente over 1892, bedraagt in ontvangst ƒ15573 28 en in uitgaaf 12046.06. Voordeelig saldo ƒ3527.22. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT doen te we ten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 21 Juli 1893 is vastgesteld de volgende verordening Verordening tegen de buizen van ontuebt te Amersfoort. Artikel 1. Het houden van een huis van ontucht is verboden, op straffe van eene hechte nis van ten hoogste zes dagen. Artikel 2. Onder houder van een huis van on tucht wordt verstaan hij, die daarin ge legenheid geeft ontuebt te plegen. Artikel 3. Wie op eenige wijze tot de in het eerste artikel bedoelde strafbaie hande ling als mededader zijne medewerking verleent, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen. Artikel 4. Met de opsporing der overtredingen van de bepalingen dezer verordening zijn belast alle beambten der politie. Aan hen wordt de bevoegdheid ver leend om, wanneer zij dit tot handhaving van de bepalingen dezer verordening noodig achten, de woningen der inge zetenen, huns ondanks, te allen tijde bin nen te treden, met inachtneming van de bepalingen der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad No. 83). Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op den derden dag na hare afkondiging, op Sunderland voorlas. Somwijlen mengde de oude graaf er eenige woorden tus- schen dan volgde er eene korte pauze dan weid op nieuw Clancarty's stem hoorbaar. Eindelijk voor de wachtende verstreek de tijd toch lang zaam genoeg scheen Clancarty ont slagen te worden. Thans naderden zijn voetstappen de deur, die hij opende. Alice was achter die deur gaan staan, zoodat hij haar niet dadelijk kon opmerken, eerst toen hij de deur weder gesloten had, hing zij aan zijn hals. Alice, mijne lieve vrouw!" fluisterde hij ontroerd, «welk eene verrassing?" Hij omhelsde haar en maakte zich toen van haar los. Wees voorzichtig," voegde hij er bij, «opdat wij ons niet verraden." «Ach, reeds behoort ons geheim niet meer alleen aan ons," antwoordde zij, «Bills onze huisknecht, heeft verklapt dat wij te Kensington-jtark nu en dan te zamen kwamen." Een wolk vloog over zijn gelaat, even zoo snel verdween deze ook weer, als zij opgekomen was. «Waarom zouden wij elkander daar niet hebben mogen ontmoeten? vraagde hij, de schouders ophalende. «Daaruit kan toch memand iets afleiden." «Zoo zou men denken," stemde zy toe. «Maar, helaas, ook dat is mijn broeder Charles ter oore gekomen, en aan hem, door een aanbidder van mij, lord Wharton, in zoo een hatelijk dag licht gesteld, ook in verbinding gebracht met uw tegenwoordig oponthoud in dit huis, dat Charles mij daar de hevigste verwijten over deed, die zoo kwetsend zoo beleedigend waren, dat ik mij gedwon- zag Hij nam hare hand. «Gedwongen, Alice, waartoe?" vraagde hij op opgewonden toon. «Hem te zeggen, dat ik het recht be zat u te mogen liefhebben," voleinde zij den zin. De wolk keerde terug, maar nu bleef zij over zijn gelaat hangen. Hij klemde de onderlip tusschen zijn tanden en zag dof voor zich. «Om Gods barmhartigheids wille, Ri chard," smeekte zij, «wees niet boos op mij, als ik daarmede verkeerd gehandeld heb. Maar ik kon die beschuldigingen niet verdragen en vond geen ander mid del, om mij daar van te ontdoen." Hij schudde zacht met zijn hoofd, als of hij zich van de zorg, die hem drukte, wilde bevrijden. Dan nam hij haar hoofd tusschen zijn beide handen en drukte een kus op haar lippen. «Ik boos worden," vraagde hy lachende, «ik boos worden op u, omdat gij u recht gehondhaafd en de onverdiende beschul diging van u afgeschud hebt? Neen, lie veling, dat is mjjne bedoeling niet. Maar toch kan ik de zorg niet van mij weren, als ik bedenk of ons geheim bij uw broeder wel in goede handen is. Hoe nam hij uwe bekentenis op?" Zij zag verlegen naar den grond. «Charles behoort niet tot die men- schen," hernam zij weifelend, «die met éen blik een nieuwen toestand kunnen overzien. Ja, hij heeft meer tijd noodig dan anderen om zich te orienteeren. Daarom verschrok hij in hoogen graad over myne mededeeling. De bezorgdheid, voor de gevolgen die uwe aanwezigheid in ons huis zou veroorzaken, was buiten gewoon." «Dat is dan ook nog het beste raiddel om zjjne tong te bindeo," voegde hij er nadenkend bij. Uit het kabinet van den graaf klonk luidde de zuiveren toon der bel, die zijn kamerdienaar voor het toilet opriep. «Pa schelt om Guillaume," «nu moet ik mij haasten bij hem le komen. Nu Charles toch alles weet, wil ik het ook aan vader bekend maken. Niet door Charles moet hij de waarheid vernemen. Ik zal de toon wel vinden, die zijn hart zal treffen. En hebben wjj dat voor ons welk tijdstip buiten werking treedt de verordening op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen te Amersfoort, vastgesteld in de vergadering met geslo ten deuren van den Raad der gemeente Amersfoort van den on 1856 en '29 September in de openbare vergadering van den Raad van 17 November 1856, en afgekondigd 11 December 1856. Zijnde deze verordening aan le Gede puteerde Staten van Utrecht volgens hun bericht van den 28 Juli 1893 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 2 Augustus 1893, 's voormiddigs te elf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Nu wij de droogte voor goed achter den rug hebben, en deze zelfs door «nat heid" schijnt te worden vervangen, kan 't geen kwaad, eens andere droge jaren in herinnering te brengen: 1213. in dit jaar brandde een moerassige en veen achtige grond tot annmi rkelijke diepte uit. 1477. Misgewas en duurte. 1503. Buitengewoon heete en droge zomer, veel bosschen en venen raakten <n brand. 1504. Van 15 Juli tot 1 November geen diop- pel regen. 1557. In 6 maanden geen regen, het brood zeer duur. 1590. Geen hooi, beesten stierven bij honderden van dorst; vaarten droogden uit! 1656 en 1658. Alle velden dor en kwijnend. 1783. Bijna onafgebroken nevel en veendamp, zon en maan vuurrood, vee versmachtte van dorst 1818. Na een nat voorjaar een zeer droge zomer, duurte der levens middelen. 1826. Zeer droog en warm. Veel menschen bezweken onder de bui tengewone hitte! Men ziet het, er is niets nieuws onder de zon. Onze voorouders hebben ook niet altijd op rozen gewan deld. Al worstelende, bleven zij boven Iemand heeft opgespoord, dat man netjesmuggen volkomen onschadelijk zijr, maar de wijfjes bijten en steken. 'tls altyd pleizierig, zegt de Haagsche Ct., te weten aan wie men iets te dan ken heeft: maar of men door de kat of door den kater gebeten wordt In het Paleis Royal te Pai ijs wordt een nieuwigheid ten opzichte van het ge bruik van glas in het huishouden ten toon gesteld. Het bestaal in glazen gor dijnen, zoowel voor ramen als ledikanten. Zij zijn vervaardigd van smalle ruiten gekleurd glas; elk ruitje is door een smalle zinken lijst omgeven, maar dit is mis schien wel overbodig, als men deze «nieu wigheid" door haai goedkoopte algemeen hoopt in te voeren. Een voordeel dier glazen gordijnen is, dat zij steeds passen voor elk venster van welke afmeting ook wijl er ruiten bijgevoegd of afgenomen kunnen worden, zooals vereischt wordt. Zij verslijten nimmer en behouden steeds haar glans en fiischheid. Bovendien kan men steeds verandering van patroon ver krijgen door de ruiten telkens anders te rangschikken. Vrijdagavond zou te Roermond weder eene socialistische vergadering plaats hebben; ds. W. Bax, predikant te Zaan dam, zou spreken over Christendom en socialisme. Vergezeld van den bekenden socialist Vliegen, uit Maastricht en een conducteur der Staatsspoorwegen, werd bij aankomst te Roermond intrek genomen in een logement nabij het station. Alles liet zich in de buurt van het logement rustig aanzien, doch toen de tocht van daar naar de vergaderzaal zou plaats hebben, werd dit door eene groote massa volk, die van alle kanten kwam opdagen, belet, en vóór dal de politie met voldoende macht ter plaatse was, gevonden, dan zal het onze zekerste be schutting zijn. «Gjj hebt gelijk," stemde hij toe, «dat moet gebeuren, hoe gaaine ik het geheim nog eenigen tijd bewaard zag." Een kus, een handdruk, een lieftallige blik en Alice was naar de kamer van haar vader gevlogen. Clancarty ging door den gang naar de voorkamer, toen luide voetstappen zich aldaar lieten hooren, men vernam meer menschen driftig met elkander sprekende, waarop de deur met geweld werd opengedaan. «Ik herhaal het u," riep de kamerdie naar Guillaume, die rugwaarts loopende, in de kamer kwam, terwijl hij met uit- gestiekte handen meerdere vooruitdrin- gende menschen wilde afweien«ik her haal het u, mijnheer René Laguiche is niet eerder te spreken, tot zijne heerlijk heid hem vrij gelaten heeft. Ik durf hem niet eerder roepen." Nu wendde hij zich om en ontdekte den secretaris. «Aha, daar is hij reeds I" ging hij voort met spreken, «bonjour, monsieur Laguiche. Deze mijnheer, de Sheriff, wenscht u le spreken. Het is te hoopen, dat gij geen schulden hebt, of met die verwenschte Hektors de glazen bij de rustige burgeis niet hebt ingeworpen. Zoo noemde zich eene bende van nachtelijke werden ds. Bax en de zijnen met steenen geworpen, uitgejouwd, mishandeld, hunne parapluien stukgebroken en waren zij genoodzaakt naar het station te vluchten. Onder bescherming der gemeente- en rijkspolitie werd aan het station de trein afgewacht, waarmede zij blijde waren Roermond te kunnen verlaten. Onlangs werden twee buigers te Haynau beboet met drie mark, omdat zij te middernacht l.et geluid van een beer nagebootst hadden. Een van hen werd nu werd veroordeeld tot drie mark, om- dut hij 's nachts door buitengewoon hard niezen de rust verstoord had. De beschul digde zal het ditmaal er niet bij laten en wil door de lechteilijke macht uitge maakt zien, ot buitengewoon hard niezen burengerucht veroorzaakt. Hij beweert een krachtig niesorgaan te bezitten, dat, zoodra bet in werking treedt, verschei dene malen zonder ophouden achter eikaar niest, waaraan hij niets doen kan. De Oostenrijksche Aartshertog Frans Feidinand beschrijft in een jachtblad verscheidene zijner avonturen op zijn leis rondom de wereld. Hij verhaalt o.a. ook per spoortrein op tijgers te hebben ge jaagd, tusschen Dehli en Bhurtpore. De trein ging voor- of achteruit, al naar het noodig was, op hel minste leeken van den prins. De jacht, zegt de Aarts hertog, was zóó opwekkend, dat het geheele treinpersoneel, machinisten, sto kers en conducteurs, er door in vuur geraakte en dat zelfs de locomotief door de jachtkoorts aangestoken scheen. Naar men uit Constantine bericht, zijn op verscheidene plaatsen in Algerië schokken van aardbeving gevoeld. De inwoners kampeeren in de open lucht. Iemand te Maassluis, die zijne be lastingpenningen nog niet betaald scheen te hebben, kreeg een soldaat bij zich te gast. Over vriendelijk en gul onthaal kon deze echter niet roemen. Voedsel moest hem gebracht worden. Den eeisten nacht kon hij op den vloer doorbrengen. Den tweeden dag kwam de heer des huizes des avonds met een allesbehalve vriende lijk gezicht op den gedwongen gast af, zoodat deze het op een loopen zette. Zijne wapens enz. werden hem daarna achterna geworpen. Door de zorgen der politie werd hij natuurlijk weder spoedig in huis te- luggebracht. Van een en ander werd, naar men verneemt, pioces-verbaal op gemaakt. Het kunstmatig voortbrengen van tegen zou in den Amerikaanschen staat Kansas een zekeren Montgomery voor den rechter hebben gebracht. Na een lang durige droogte, vielen plotseling hevige stortregens. Montgomery vertelde aan ieder, die het maar hooren wilde, dat hij dezen ommekeer te weeg gebracht had. Een boer hield hem bij zijn woorden en eischle schadevergoeding van hem, daar de stortvloeden zijn gewassen vernield hadden. Montgoinnry weigerde te betalen, waarop de boer hem een proces aandeed. De hevige regens hadden echter ook een spoorwegdijk beschadigd, waardoor een trein ontspoorde en de machinist gedood werd. Diens weduwe heeft nu eveneens tegen Montgomeiy een eisch tot schade loosstelling ingediend. Indien het beticht te vertrouwen is, zij men dus voorzichtig met proefnemin gen tot het maken van regen. Te Turijn heeft zich een geval van hypnotischen slaap voorgedaan van zeld- zamen aard. Een dame uit de hoogste kringen viel nl. bij het passeeren, van eenige officieren, waarvan éen haar sterk fixeerde, plotseling in zoodanigen slaap, dat twee geneesheeren haar, ondanks alle middelen, uren lang aangewend, niet konden doen ontwaken. Ten slotte moest de onwillekeuiige hypnotiseur geroepen worden en deze deed haar terstond tot zichzelf komen. Het blijkt niet of de dame ongehuwd is: evenmin wordt het van den officier gemeld. Maar anders... krijgen ze elkaar zeker! De Sheriff tiad, met het teeken van zijn ambt, een kleine, met kroon ver sierde staf, op Clancarty toe. De laatste sloeg een snellen, ondei zoekenden blik om zich. Aan ontkomen viel niet te den ken. Behalve de deur naar de vertrek ken van den ouden Sunderland was er alleen een uitweg naai den gang, welke echter door de lieden van den Sheriff bezet was. De graaf begreep, dat zijn lot beslist was. Hij klemde de tanden opeen en van tusschen de te zamen ge perste lippen, klonken nog de woorden: «Arme viouwl" «Monsieur Renè Laguiche?" aldus wendde zich de Sheriff op vragende toon tot hem. «Die staat voor u." «Er is een zeker getuigenis vooihanden," vervolgde de beambte, «dat dit een val- schen naam is. Ik heb de bewijzen, dat gij de graaf van Clancarty zyt. Gij zijt dus mijn gevangene, en gelast u mij te volgen." Met deze woorden raakte hij den graaf even met zijn stok aan. Maar deze maakte in het geheel geen aanstalten om den Sheriff te volgen. zwervers, die te dien tijde de straten van Londen onveilig maakte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2