NIEUWE 11 Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. li DE L0UVRE. J\o. 64. Zaterdag 12 Augustus 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Feuilleton. AMERSFO IE COUSANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Als blijk van hare belangstelling in het internationaal congres ter bestrijding van het misbruik van alcoholhoudende dranken, heeft H. M. de Koningin-regentes aan dr. Van Tienhoven, lijfaits der Ko ningin, opgedragen bij de opening van het congres te 's-Hage tegenwoordig te zijn. Bij koninklijk besluit van 20 Juli jl. is bepaald dat van het personeel van het wapen der koninklijke maréchaussée hebben de opperwachtmeesters den giaad van adjudant-onderofficier; de wacht meesters den graad van sergeant-majoor de brigadiers den graad van sergeant; de maréchaussees en hoefsmeden den graad van korporaal. Er worden thans pogingen in het werk gesteld tot het oprichten van een algemeenen bond van gemeente-ambte naren in Nederland, welke bond zich ten doel stelt de behaitiging der belangen van genoemde ambtenaren door wette lijke regeling van aanstelling en jaar wedde en door het oprichten van een weduwenfonds. De besturen der provin ciale vereenigingen van ambtenaren ter secretarie in Noord-Holland, Gelderland en Utrecht roepen belanghebbenden op om lid te worden van dien bond. Kieswet-amendementen. Het amen dement van den heer Van Kerkwijk, om den leeftijd tot uitvoering van kiesbe voegdheid te stellen op 28 jaar, is gegrond op de overweging, dat men op den leef tijd van 23 jaar in den regel niet genoeg met den toestand der maatschappij be kend is, om te kunnen beoordeelen, wat "in het belang der samenleving behoort gedaan of gelaten te worden. Op jeug digen leeftijd stapt men te licht over bezwaren heen, volgt men te lichtvaardig volksleiders. Aan deze bezwaren wordt eenigszins te gemoet gekomen door den leeftijd hcoger te stellen dan 23 jaar. De heer Levy heeft voorgesteld lo. den leeftijd van het kiezerschap te bepalen op 25 jaar; 2o. het bezit van dit kenteeken aanwe zig te achten bij hem, die voorkomt op de krachtens wettelijk voorschrift aange legde en bijgehouden bevolkings-registers en gedurende de laatst verloopen drie burgeilijke jaren van een instellinu van weldadigheid, hetzij tot voorkoming van armoede, of wel van een gemeentebestuur onderstand niet heeft genoten; 3o. behoudens tegenbewijs, gedurende drie achtereenvolgende jaren, het ^bezit van dit kenteeken niet aanwezig te achten bij hen, die schuldig zijn verklaaid aan een der overtredingen, bedoeld hij artt. 432 en 433 Wetboek van Strafrecht; 4o. straffen te stellen tegen liet zich wederrechtelijk doen plaatsen op de kiezerslijst of wel tegen het onbevoegd uitoefenen van stemrecht. Den 20sten dezer zal de .nationale meeting ten gunste van de opheffing van het privaatbezit" te Oranjewoud (Fr.) gehouden worden. Het comité heeft van de Nederlandsche Tramweg-maatschappij bericht ontvangen, dat zij op dien dag goedkoope trammen zal laten loopen van Drachten en Harlingen naar Heerenveen en terug. De socialisten uit Amsterdam zullen in groote getale overkomen. Zij zullen meest de reis per spoor maken, anderen komen per stoomboot uit de hoofdstad. De voornaamste socialistische spiekers uit ons land treden in deze meeting op. B. Bruinsma, een der socialistische arbeiders in de veenderij Appelscha (Fr.), door het hof te Leeuwarden wegens opruiing, bedreiging en afpersing van den armvoogd A. van Rozen, tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeld, heeft aan H.M. de Koningin-regentes een verzoek om gratie van zijn verderen straftijd inge diend. B. ondergaat zijn straf in de straf gevangenis te Groningen. Het bestuur van Belhanië, herstel lingsoord voor verzwakte kinderen te Zeist, heeft eene circulaire verspreid, waarin het melding maakt, dat het slechts meisjes tot op den leeftijd van ongeveer 14 jaren en niet ouder opneemt. De behoefte aan een herstellingsoord voor meisjes van ongeveer 15 tol 23 jaar bleek zeer groot, en de Gelegenheid, om deze geplaatst te krijgen, uiterst bezwaar lijk. Juist die leeftijd is, volgens mede- deeling van het bestuur, voor velen be slissend voor de gezondheid van haar volgend leven. Dit heeft het bestuur doen besluiten eene poging te wagen, om het benoodigd geld te krijgen tot liet bouwen en inrichten van een tehuis van meisjes van dien leeftijd, en wenscht zij deze in twee klassen op te nemende perste met eigen kamer voor f2, de tweede die f 1 daags betalen. Men rekent dan te zullen toekomen en geen jaarlijksche bijdragen noodig te hebben. Een prachtig gelegfcn terrein is reeds in liet bezit van het bestuui organisatie en administratie z I het bestuui van Bs- thaniè gaarne op zich nemen. Maar de bouw en inrichting van het Tehuis zegt het bestuur die onge veer f 16,000 zullen bedragen, moeten wij vnn belangstellenden vragen, waarop wij in deze maand het antwoord tege moet zien. Ten slotte zegt het bestuur: Blijkt het ons aan het eind daarvan, dat ons plan belangstelling en medewerking vindt, clan zullen wij dadelijk beginnen eD hopen op I Mei 1894 ons Herstellingsoord voor zoodanige meisjes toe te passen. Ontbreekt ons echter deze onmisbare hulp, zoo moeten wij voorloopig ons voornemen laten varen en zullen daarvan kennis geven aan hen, die zoo vriendelijk zijn geweest ons verzoek daartoe welwillend te beantwoorden. Aan het schriftelijk gedeelte van het toelatings-examen voor de Cadetten school werd door 212 adspiranten deel genomen. Dit aantal is tot 200 vermin derd, voor het mondeling gedeelte, in verband met den uitslag van de herkeu ring en het teiugtrekken van sommige adspiranten. Het mondeling examen zal omstreeks hei midden van Augustus afloopen. Tegenwoordig worden vele zonne vlekken gevormd; er gaat geen dag om, waarop niet nieuwe vlekken ontstaan en veidwijnen. In de Zuidelijke Zone zijn dit jaar de meeste waar te nemen. Op het oogenblik bevindt er zich een, die zoo groot is, dat zij met het bloote oog zeer goed gezien kan worden. Volgens gedane opmetingen beslaat zij liet 190ste deel der zonne-oppervlakte, overtreft dus de aarde niet minder dan 60 maal in grootte. Ondanks deze reusachtige afme tingen schijnt zij den aardbewoners slechts een zwarte stip toe. Als zij niet kleiner wordt, zal ze nog eenige dagen zichtbaar zijn Van ambtswege wordt thans door den Duitschen Bcichs-Anzeiger bevestigd, dat de Russische Regeering ook van wal uit Duitschland naar Finland wordt inge voerd, 50 pCt. hoogere rechten laat hellen. Hierop zal nu vanwege Duitschland hoogstwaarschijnlijk aanstonds met eenen dei gelijken maatregel worden geantwoord. Maar reeds bij voorbaat heeft de Russi sche regeering daarop reeds weder ge antwoord door aan de spoorwegmaat schappijen te verbieden het noodige mate rieel te betrekken van in Rusland geves tigde Clialen van Duitsehe fabrieken. Het Russische eskader, dat een tegen bezoek zal brengen voor het bezoek van het Fransche eskader aan Kroonstad, zal uit 7 schepen bestaan en in September te Toulon aankomen. Admiraal Avelane en alle officieren van den staf van het eskader zullen Kroonstad veriater. aan boord van den kruiser Damiate. Grootvorst Alexander Michaelowitch en admiraal Huznahof zullen tot na het bezoek te Toulori blijven en dan naar Rusland terugkeeren. Hel Russische eskader zal uit Toulon naar Griekenland vertrekken, doch vooraf op verzoek der Italiaansche regeering een haven in Italië aandoen. Dn bezoek zal echter geen officieel karak ter dragen. De Fransche vertegenwoordiger in Siam de heer Pavie, is Dinsdag te Bangkok teruggekeerd. Admiraal Humann verge zelde hem niet. De gezant werd door de fotlen bij Paknam met saluutschoten begroet, aan boord van de Alouette wer den deze beantwoord. Van de Ftansche legatie wappert thans weer de Fransche vlag. De heer Pavie bracht nog dienzelfden avond een bezoek aan den Minister van buitenlandsche zaken. De Belgische Senaat heeft met 60 tegen 6 stemmen (éen lid onthield zich van stemming) het wetsontwerp tegen liet duel aangenomen. Neemt de Kamer dit ook aan, dan zal het duel in België voorlaan onmogelijk zijn, daai de straf bepalingen bijzonder scherp zijn. De eenvoudige uitdaging, ook al heeft zij geen gevolgen, wordt gestraft met t vangenisstraf van een tot drie maanden Heeft een duel plaats zonder ernstige gevolgen, dan kunnen de duellanten tot een gevangenisstraf van twee tot zes maanden en tot boeten van 400 tot 1000 frs. worden veroordeeld. Is een der par tijen gewond geraakt, dan wordt het vonnis tot een jaar gevangenisstraf en 1500 frs. boete verscherpt. Is de ver wonding van dien aard, dat ongeschikt heid tot arbeid of langdurig lijden er het gevolg van is, dan kan een veroor deeling tot twee jaren gevangenisstraf en 2000 frs. boete volgen. Sterft een der duellanteri, dan kan de overledene tot een boete van 4000 tot 10000 frs. en tot 2 of 5 jaren gevangenisstraf worden veroordeeld. Zeer gestreng zijn ook de strafbepa lingen tegen de getuigen. Onverschillig of het tweegevecht een gelukkig of onge lukkig gevolg heeft, de getuigen kunnen tot een boete van 1000 frs. en tot een jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. Bovendien verliezen zij evenals de duel lanten zelf, gedurende vijf jaren hun bur gerlijke rechten zij kunnen niet kiezer zijn, noch gekozen worden, kunnen geen openbaar ambt bekleeden en moeten ontslag nemen, indien zij eene dergelijke betrekking bekleeden. Zijn ze leden van Kamer en Senaat, dan moeten zij hun mandaat neerleggen. Ieder die mededeeling doet van het tweegevecht, berichten er over verspreidt of het verslag van het duel openbaar maakt, kan worden gestraft met 500 tot 2000 frs. boete. Morgen, Zondag 13 Augustus, zal de Godsdienstoefening in de Rem. Kerk ten 10'/a uur geleid worden door Ds. 11. C. Lohr, Luth. pred. te Rotterdam. Dinsdag morgen had om 11'/, uur op het terrein der Inf. kazerne alhier eene indrukwekkende plechtigheid plaats. (Beeds met een enkel woord in ons vorig nummer medegedeeld). Voor het front van het 5 Regiment Infanterie met vaandel en muziekkorps, een detachement Cavalerie en Artillerie werd door den Heer Kolonel Benschop, commandant van het Regiment, de gou den medaille voor 36 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den Adjudant- Onderofficier N. H. C. Christen. DOOR Ir. II. 1. HERTOG EN VRIJHEER. Boven de middendeur in den oostelijken gevel van de Louvre, de aloude residentie der fransche koningen, bevindt zich een beeldhouwwerk, Minerva voorstellende, die de buste van Lodewijk XIV op een voetstuk plaatst, waarop de Geschiedenis bezig is de woordenLudovico Magno te griffelen. Als de Muze, die het werk, dat zij nu onder handen heeft, wel wat heel dikwijls te verrichten kreeg in die dagen, even van haar arbeid opgekeken, en van de hoogte waarop zij stond een blik geslagen had naar de kant der rivier, dan zou zij, op een schooner, voorjaars morgen van het jaar 1690, ook zeker den jongen man hebben bemerkt, die reeds de aandacht van menigen voorbijganger hetrokken had. Het was niet zijn costuum dat de men schen opviel, want hy droeg de kleeding, die de mode dier dagen aan een jongen cavalier voorschreef: een lichtgroen zijden rok, een met kanten versierde korte broek, witte kousen met groene klinken en lage schoenen, welker gespen met edelgesteenten bezet waren. Een fijne witte doek was om zijn hals geslagen, en de geborduuiden slippen hingen op zijne borst; de degen ontbrak zoo min als liet kleine driekanten hoedje, waai het lange donkere krulhaar sierlijk onder uit golfde, zoodat de jonge man waarlijk geen pruik noodig had. Ook zijn gelaat had niets opvallends: het was een eer lijk, openhartig, geenszins onbeduidend gezicht, met helderblauwe oogen, meer innemend dan bepaald schoon te noemen en in volkomen overeenstemming niet zijne slanke, niet bijzonder hooge gestalte. Wel opvallend was echter op dit oogen blik de uitdrukking van ziin gelaat, waarop verbazing en verlegenheid afwis selend te voorschijn traden, en half ang stig keken de blauwe oogen dan eens naar het ronde venster boven de deur der hofkapel St. Germain I' Auxerrois, dan weer naar de Muze, die meedoogen- loos met haar arbeid bleef voortgaan. De jonge man merkte wel dat menige verwonderde blik hem trof, dat menig vriendelijk oogenpaar hem medelijdend gadesloeg, maar toch waagde hij hel niet om een van die menschen aan te spreken. Eindelijk besloot hij om aan een helle bardier, die op wacht stond, om raad te vragen. De man, die er in zijne dwaze ouderwetsche monteering uitzag als een veigeten overblijfsel van den grooton duitschen krijg, keek hem dom en ver baasd aan, en antwoordde iets waarvan de vrager de helft niet verstond. Vol ergenis over het dwaze figuur dat hij maakte, keerde de jonge man zich om, maar moest onverwachts wijken voor eene fraaie koets; een heer, van omstreeks dertig jaren, met een edel, aristokratisch gelaat en in hofkleeding steeg eruit; hij had het kleine tooneel uit het rijtuig gezien, en naderde nu den jongeling met "ene beleefde buiging. «Ik vermoed, mijnheer," sprak hij met zachte maar duidelijke slem. «Jat gij een vreemdeling zijt in Parijs; kan ik u soms met het een of ander van dienst zijn?" De aangesprokene dankte buigend hij had klaarblijkelijk eene goede opvoeding genoten, maar vergeleken met de aange name gemakkelijke vormen van den franschman, hadden zijn manieren toch iets stijf en gedwongens, waaraan de andere dan ook terstond gemerkt had dat hij een vreemdeling was. tik zou rnij ten hoogste aan u verplicht gevoelen, mijnheer," gaf hij ten antwoord, tals gij mij de weg naar het paviljoen Sully wildet wyzen." tMag ik er u heen geleiden?" vroeg de franschman terstond. De wachthebbende, zwitser liet beide heeren zonder eenige tegenspraak voor bijgaan en zij betraden het statige bin nenhof, dat den vreemdeling een lichten uitroep van bewondering ontlokte. Br.ed en grootsch was alles wat men hier zag, geheel in overeenstemming met de praal en liet ceremonieel, die onder de regee ring van den veertiende Lodewijk aan het geheele hof heerschlen. Mag ik zonder onbescheiden te zijn vragen, wie u in het paviljoen Sully zoekt, mijnheer?" begon de franschman weder. .Het is niet zoo heel gemakkelijk om iemand te vinden, zelfs al is men gelukkig- binnen de Louvre aangeland." nik zoek eene dame," gaf de vreemde ling eenigszins aarzelend ten antwoord. ïO zool" hernam de ander, terwijl een fijn glimlachje urn zijn lippen speelde, eeene dame, dat is nog veel moeielyker, en ik begrijp, dat gij daar liever over zwijgt." .Het is volstrekt geen geheim," ver dedigde de vreemdeling zich.de dame, die ik zoek, is in het gevolg der Dauphine naar Parijs gekomen mademoiselle Eber- wein is mijne landgenoote en ik breng haar de groeten uit onzer beider vader stad." .0 I mademoiselle Eberwein," riep den franschman; »het verheugt mij dubbel, dat ik een landgenoot van mademoiselle Marie-Rosse een dienst kan bewijzen ik zal u bij haar brengen. Mag de her tog de Lgrochefoucauld n^s.v uw naam vragen ?"d W De vree ljeling o-d\^g\de Achtbaar; hij was z^i,Ai:ét zuiiuV^ÉroiV: maar de man, daar voor hem, sprak een van Frankrijks eerste namen uit alsof het niets was. .Kurt, vrijheer van der Vviehe," gaf hy daarop ten antwoord. .0, dat is duitsehe adel," hernam de hertog beleefd. .Onze goederen liggen in Thuringen," verklaarde Wiehe in tamelijk vloeiend fransch. .Dat weet ik," zei de hertog; .gij voert eer. rooden leeuw op een gouden veld in uw wapen." »Op het eerste en vierde veld," ver volgde de duitscher »op het tweede en derde een zwarten dwarsbalk op een zil veren veld." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1