nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. DE L0UVRI J\o. 65. Woensdag 16 Augustus 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijke berichten. Feuilleton. 4MEH E COD abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per poet door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Koningin en de Koningin-Regen tes hebben voor een belangrijk bedrag deelgenomen in de loterij van kunstwer ken, verbonden aan de driejaarlijksche tentoonstelling van werken van levende meesters te 's-Gravenhage. Over den verderen loop der behan deling van de kiesrecht-ontwerpen leest men in de Haagsche kroniek der N. Gr. C. Als de kleine wetten gereed zijn, Woens dagmiddag, en men aan art. 1 nadert van de kieswet, dan zal 't voorstel komen om weder naar secties te gaan en de amendementen a tète reposée te onder zoeken. Het kan ook zijn, dat men daarmee wacht tot aan het eerste artikel waai op een amendement is voorgesteld, al ware het alleen om art. 1 al vast er door te hebben, als basis, al beteekent dat op zichzelf weinig. Maar in elk geval het sectie-onderzoek komt. De vraag zal alleen zijn of men dadelijk in de sectiën zal gaan of eerst een poosje rust nemen. Ik vermoed 'l laatste. De kans op afdoening der kieswetten vóór den aanvang der nieuwe zitting is, bij een nieuw sectie-onderzoek, toch verke ken. Aan de invoering der wetten met 1 Januari en de verkiezingen op den grondslag van 't nieuwe kiesrecht, met Mei of Juni 1894 gelooft niemand meer. Wat belet dus de Kamer om, nu de zaak aan de oide is en blijft, alle overhaasting te vermijden en stillekens in September a tète jreposée de amendementen, liefst zoo volledig mogelijk, te onderzoeken, teneinde dan na de begrootings-campagne en 't gewone Kerst-reces, dat is in Februari 1894, de discussiën ie hervatten en het tot eene beslissing te brengen. Een adres met bijna honderd hand- teekeningen is van Assen aan den minister van financiën verzonden, met verzoek om de plakzegelwet af te schaffen. Men schrijft uit Amerongen: Jltr. mr. M. I. Pauw van Wieldrecht heeft de verklaring, die de centrale anti-revolutio naire kiesvereeniging in het district Ame rongen aan hem meende te moeten vragen, afgelegd, en is nu als candidaat voor de Prov. Staten gesteld. De heer B. H. Bertels, van het land goed De Biezen, te Barneveld, heeft naar aanleiding van het oordeel van hel Neder- landsch Landbouw-Comité over zijn stelsel van landbouw, een schrijven aan genoemd Comité gezonden, waai bij hij het verwijt niet voldoende kennis te hebben genomen van zijn methode, waardoor de voedernood voor dezen winter nog te bezweeren zou zijn geweest. De heer Beitels besluit aldus: «Wanneer een Landbouw-Comité bij een crisis als thans, niets doet, en ter elfder ure opgeschrikt, veel praat, en dan door de overrompeling in haast te veel zegt, betgeen hel niet kan verantwoor den, en een afwachtende houding aanneemt tot h"t kalf verdronken is, wat mag men daarvan in gewone omstandigheden ver wachten? Ik laat dit gaarne ter beant woording over aan de Landbouw-afdee- lir.gen. Leden der landbouw-afdeelingen, die een afkeurend oordeel hierover uitspre ken, zal ik gaarne Donderdag 's namiddags te 2 uren afwachten." Het terstond na het overlijden van prof. Buys uitgesproken denkbeeld, om zijn verspreide politieke opstellen te ver zamelen en uit te geven, zal, naar men verneemt, worden verwezenlijkt. Een tweetal zijner vrienden en geestverwanten hebben besloten dit werk op zich te nemen. Sinds een paar dagen vertoeft in bet hotel den Ouden Doelen te 's Gravenhage een Japansch geleerde, den heer Sahei Ohashi, een der voornaamste uitgevers in Japan, die een Europeesche reis onder nam om zijn relatiën uit te breiden en zich op de hoogte te stellen van hetgeen in de voornaamste landen van Europa op het gebied van den boekhandel voorvalt. De heer Ohashi is eigenaar van Haku- bunkwan, een huis dat in Tokyo een twaalftal verschillende dagbladen uitgeeft en sedert zijn oprichting, nu eenige jaren geleden, reeds meer dan 2000 werken op verschillend gebied het licht heeft doen zien, waarvan sommigen reeds hun 20sten druk beleven. Ter drukkerij van de Habununkwan werken dan ook 6000 werklieden. Deze Japansche Hachette, die de redactie van het Haagsche Dagblad op haar bureau de eer van een bezoek aandeed, gaf een interessant overzicht van hetgeen zijn firma alzoo op verschillend gebied heeft uitgegeven, waarbij het hoofddoel voorop staat, om door de boekwerken zeer goed koop uit te geven, nuttige kennis op ver schillend gebied zoo algemeen mogeiijk te verspreiden. Ohashi is klein van postuur, eer stroef dan levendig van beweging, met den eigenaardig doordi ingenden oogopslag der Japanners, niet zeer vlug vreemde talen sprekende, overigens de type van een geleerde. Hij was hierheen gekomen uit Antwerpen. Daar en te Brussel had hij vele relatiën aangeknoopt en hij hoopte dat ook hier te lande te doen. Men is begonnen het terrein te Oranjewoud (Fr.) voor de nationale mee ting op Zondag a. s. in gereedheid te brengen. In het midden wordt eene tri bune opgericht ter grootte van 100 M'2, waaraan de banieren en vaandels zulleD gehecht worden en waarop de muziek zal plaats nemen. Vier zonsumptietenten ieder 20 M. lang en 6 M. breed worden opgeslagen. De optocht met vaandels en muziek zal te dl uur van Heerenveen vertrekken, twee muziekkorpsen uit Am sterdam, ongeveer 50 man sterk zullen in de stoet plaats nemen. Ook de aftocht zal op die wijze plaats hebben. De par tijorganen «Recht voor Allen" en ede Nieuwe Tijd" zullen dien dag een feest nummer geven. Het comité heeft van de volgende personen bericht ontvangen dat zij bereid zijn als sprekers op te treden nl. Helsdingen, Spijkman, van Kol, van Zwnug, Polak, Hermans, van Eemmenes en mr. Toelstra. Een vrouw zal er het woord voeren, aan te wijzen door de «Vrije Vrouwen-vereeniging" te Amster dam. Uit Amsterdam zal eene stoomboot aankomen met ongeveer 300 puitijge nooten. Nu in de laatste tijd herhaalde malen in een der plaatselijke bladen pro- pagande wordt gemaakt van Warner's Safe Cure, achten wij het niet ongepast onzen lezers eens mede te deelen, wat het Maandblad tegen de kwakzalverij van December 1892 over dit wondermiddel schrijft. «Reeds herhaalde malen is door ons, in dit Maandblad, en ook door anderen, o. a. door den Gezondheidsraad te Karls ruhemet kracht gewaarschuwd tegen Warner'» Safe Cure, kwakzalverijen, met grooten ophef tegen tallooze ziekten aanbevolen door H. H. Warner Co. Limited te Londen. Ofschoon in Engeland en Duitschland sterk ge-xploiteerd, bleef tot voor eenige jaren ons land tamelijk wel verschoond van de reclame van dit Engelsche middel. Het is echter an.Iers geworden en thans heeft ook Nederland met België de twijfelachtige eer van als exploitatie- veld voor Warner dienst te doen. Een brochure in bespottelijk Hol- landsch geschreven, getiteld: iGenees- kundig Bundeltje Warner Belang rijke aanduidingen voor de bewaring der gezondheid en voor de genezing der ziekten," wordt op tal van plaatsen in den lande aan huis toegezonden, 't zij onder adres, 't zij, waartoe een blaadje in 't Zuiden zich leende, als hijvoegsel bij het blad. In die brochure worden de Warner's middelen: de eigenlijke Safe Cure en verder Safe Diabetes Cure, Safe Nervine en Safe Pills aanbevolen o. a. als on feilbare geneesmiddelen bij nierziekten, Bright's ziekte, waterzucht, leverziekten, galziekten, geelzucht, maagziekten, tus- schenpoozende koorts, zinkingpijnen, blaas ziekten, bleekzucht, zweren, algemeene zwakheid, suikerziekte, schele-en zenuw achtige hoofdpijn en hij andere ziekten van geheel verschillenden aard. Deze aanbeveling is reeds voldoende om de Warner's middelen te kenmerken. Het zijn kwakzalvers-middelen, omdat het onmogelijk is, dat een ring getal geneesmiddelen onfeilbaar dienst kan doen tegen tallooze kwalen, die in oorzaak en in aard zoo geheel van elkander afwijken. Het moet toch voor ieder duidelijk zijn dat het opsommen van al deze kwalen tot niets anders dient dan om het licht- geloovig publiek, dat bij een of andere ongesteldheid zelf meent aar, deze of gene kwaal te lijden, in Wnrner'» netten te lokken. De geneesheer is onnoodigniets is er waartegen de Safe Cure niet onmid dellijk helpt, dus koopt de middelen Zoo schrijft de kwakzalver is 't noc mogelijk, dat er menschen zijn, die aan zoo iets geloof slaan? Men denke toch eens ernstig over deze zaak na en men moet tot de slotsom komen, dat wat Warner «fc Co. Cd. beloven, onmogelijk kan worden vervuld, dat het deze firma dus niet te doen is om als helpster in den nood op te treden, maar dat geheel andere beweegredenen, het eigenbelang der firma (of Maatschap pij?), hier geheel alleen op den voorgrond staan. Waaruit bestaan Warner's middelen Van enkele is ons de samenstelling he kend en reeds vroeger medegedeeld. De z. g. Safe Cure is een werkeloos planten- aftreksel, vermengd met een weinig sal peter, glycerine en alcohol, terwijl de Safe Pills in hoofdzaak bestaan uit het universeel geneesmiddel van bijna alle kwakzalvers uit aloë. Doch die samenstelling doel al weinig ter zake. Al bestonden Warner's middelen uit inderdaad sterk geneeskrachtige stof fen, dan nog zouden zij nooit kunnen doen waf de fabriekanten beloven, n. I. allerlei soort verschillende ziekten genezen. Dit kan toch iedereen begrijpen meenen wij, en daardoor duidelijk inzien dat Warner's .Sale Cure een kwak zalverij is, waartegen niet genoeg kan worden gewaarschuwd. En wil men soms op onze waarschu wing alleen geen acht slaan, men leze wat de Gezondheidsraad te Karlsruhe van deze middelen zegts>Wij waarschu- wen tegen den aankoop van deze nutle- looze middelen." Nog enkele opmerkingen ten slotte: De brochure vermeldt: dat de genees middelen in alle goede apotheken ver krijgbaar zijn. Dit is, gelukkig, niet waar. Voor zoover wij weten heeft nog geen Nederlandsch apotheker zich zoover ver geten, dat hij zich tot handlanger van den Engelschen kwakzalver leent. «Het algemeen agentschap," ook voor Neder land, is gevestigd in de groote kwakzal verskraam van de, ook bij ons, aller treurigst bekende firma Cn. Delacre Co., een firma die zelve ook kwakzalve rijen fabriceert. Kenmerkend is het fabrieksmerk, waar door Warner «fc Co., de echtheid van hunne producten garandeeren, n.l. een brandkast. «Lichtgeloovigen, daar gaat uw nutte loos uitgegeven geld in," schijnt de firma te zeggen, en ditmaal heeft ze gelijk." door L. II. 2) «Zoo, dat wist ik niet," hernam de hertog; en de beide edellieden, de groote fransche hertog en de kleine duitsche vrijheer, waren mooi op weg om zich op het binnenhof van de Louvre te gaan verdiepen in een gesprek over de heral diek, die daar ter plaatse wel is waar een zeer voorname rol speelde, maar toch niets te maken had met het doel van hun tocht. «Maar wjj moeten naar mademoniselle Marie-Rose, baron," viel de hertog zich zelve lachend in de rede. De vrijheer vertrok den mond een weinigdie fransche titel van baron stond hem niet aanmaar de hertog gedroeg zich zoo geheel als een echt cavalier, dat hij dien onaange- namen indruk spoedig te boven kwam. «Het verbaast mij," sprak hij, «dat Roosje Eberwien, zooals wij haar te huis altjjd noemden, zoo bekend is bij hertogen en pairs." Het scheen wel dat er iets min of meer wantrouwends in zijn toon lag, dat den fijngevoeligen franschen edelman terstond opviel en hem deed antwoorden «Het gansche hof kent mademoiselle en acht haar hoog, de koning niet uitge zonderden weet gjj waarom, mijnheer Omdat mademoiselle wel menigen aan bidder, maar nog nooit een minnaar gehad heeft, en dat komt in Parijs niet dikwijls voor." Wiehe haalde ruimer adem. «Is Roosje overigens geheel francaise geworden, of spreekt zij ook nog duitsch?" vroeg hij verder. Wederom glimlachte de hertog. «Dat zult gij zelf moeten beoordeelen. Wij zullen ntt hier den grooten trap van Hen drik II. opgaan, en ons dan naar de vertrekken van madame Dangeau begeven, tot wier omgeving mademoiselle eigenlijk behoort." «Madame Dangeau is ook eene land- genoote van mij," merkte Wiehe aan. De hertog knikte. «En eene, waarop gij eveneens trotsch moogt zijn," hernam hij. «Men krijgt waarlijk hoogachting voor de duitsche vrouwen." «Ik dacht dat men in Parijs de deugd vervelend vond." De hertog haalde de schouders op. «Wat zal ik u zeggen, mijn waarde, als men zich niet voor haar schamen wil, moet men op haar schelden. Ik ben de zoon eener edele moeder en ik heb twee lieve zusters, daarom kan ik haar nog oprecht bewonderen." De blauwe oogen van den zwitscher keken weder vol verbazing in het rond naar de breede trappen en gangen. «Daar links zijn de staatsiekamers," sprak de hertog; «wij moeten rechts gaan." Al pratende groette hij hier en daar met de hand of met een knikje de overal wachthoudende zwitsers of een den trap afkomende edelman. Ook eene zeer schoone vrouw daalde met den bngen sleep over den arm, en door eeDige edelvrouwen gevolgd, den trap af. Zij was niet jong meer, maar hare houding was nog even gebiedend, de blik der schoone oogen nog even fonkelend van geest en leven als vroeger. De hertog bleef staan en groette. Kurt volgde zijn voorbeeld, als verblind door de schoonheid der dame, die met eene uitdrukking van toorn, ja bijna van min achting het tweetal aanzag. «Vroeger hebt gij mij nooit gegroet, hertog," sprak zij in het voorbijgaan op scherpen toon «aan uw groet zie ik dat mijn tijd voorbij 's-" «Voor den vluchtende vijand bouwt men een gouden brug, madame," hernam Larouchefoucauld met ijskoude beleefd heid; de dame ruischte voorbij. «Dat was madame MontespaD I" sprak de hertog tot zijn geleider; «zij is bij den koning in ongenade gevallen." En deze dame?" vroeg Kurt, op eene jongere vrouw wijzend, die aan den arm van een cavalier den trap afkwam en wier schoonheid bijna nog verblindender was dan die van madame de Montespan. «Dat is madame Adelaide de Routhiers, wier verhouding tot deu hertog d'Harcourt algemeen bekend is die heer naast haar is haar echtgenoot." Op hetzelfde oogenblik wendde de dame het hoofd om, haar lange zwarte lokken kronkelden langs hals en schouders en zij zag Kurt met haar donkere oogen zoo uitdagend aan, dat hij daar zichtbaar van ontstelde. De hertog lachte. «Heeft de Jonquille u verschrikt gemaakt met haar vuiige liefdesblikken?" vroeg hij, toen dedarne uit het gezicht was «De Jonquille?" sprak Kurt verwonderd. «Zoo noemen wij haar," hernam de franschman, «omdat hare nabijheid eene bedwelmende uitwerking heeft, evenals de geur van die bloem. Ook haar man weet zij telkens weer te betooveren, hoe goed hij haar ook kent. Gij wordt hier op den trap waarlijk reeds in allerlei Louvre-gelieimen ingewijd." «Ik begrijp niets van al die toestanden," gaf de du tscher ten antwoord; maar de vlummenblik der Jonquille brandde hem nog in de ziel. «Dat kan ik mij best voorstellen," her nam de hertog: «maar gij zult het wel leeren, dat gaat hier in Parijs maar al te gemakkelijk," en er was by die woorden iets weemoedigs in zijne stem. Zij waren nu bij eeti smallen gang gekomen, de hertog bleef staan. «Hier zijn de vertrekken van madame Dangeau," spiak hij; «deze gang voeit waarschijnlijk naar uw landgenoote, maar ik ben hier «au bout de mon latin." Zeg eens, vriendje I" Deze woorden golden een bediende, die juist ie voorschijn trad en voor den aanzienlijken heer eerbiedig boog. Op diens vraag naar mademoiselle Marie-Rose ging hij het tweetal zwijgend voor, hoe wel zich, in weerwil van de strenge tucht waaraan de bedienden gewend waren, een lichte trek van verwondering opzijn gelaat vertoonde. De trappen en gangen, waar de hoeren zich nu bevonden, waren veel smaller, en Kurt begreep hoe het kwam dat de hertog het spoor bijster raakte; het koninklijke paleis was eene st-id op zich zelf en hij kon nu ook heel goed gelooven

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1