Gemengd Nieuws. BUITENLAND. De gemeenteraad vergaderde heden middag ten kwart over een, onder voor zitterschap van den burgemeester Mr. F. D. graaf Schimmelpenninck. Alvorens met de andere werkzaamheden een aan vang te maken, werden de ingekomen geloofsbrieven van de onlangs benoemde leden, de heeren W. A. Croockewit, Mr. J. 6. A. van Zijst, M. W. F. J. de Jong, H. W. van Esveld en G. J. baron baron van Hardenbroek van Ammerstol, door eene commissie onderzocht, op wier advies tot toelating van genoemde heeren weid besloten. De gemeente-rekeping over 1892 werd voorloopig vastgesteld, en wel op een bed rag van f 190124,98% aan ontvangsten, f 180468,58'/] aan uitgaven, en alzoo rnet een voordeelig saldo V3n f 3656,40. De rekening van de dienstdoende schutlery over dat jaar werd goedgekeurd tot een bedrag van f 2291,83%, zoo aan ont vangsten als uitgaven; de rekening van het burger-weeshuis tot een bedrag van f 22644,21 aan ontvangsten, f 19 ib8,18% aan uilgaven, en alzoo met een batig slot van f 3176,02% de rekening van het burgerlijk armbestuur op een bedrag van f 7508,13, zoo aan inkomsten als uitgaven en de rekening van de kamer van koophandel en fabrieken op een be drag van f 155,59% zoo aan ontvangsten als uitgaven. Aan de orde werd gesteld een voorstel van B. en VV. tot het verleenen van concessie aan de Nederlandsche Bell- Telefoonmaatschappij tot aanleg en ex ploitatie van voor het publiek bestemde telefonische verbindingen in deze ge meente. Die concessie is door den raad ver leend voor zooveel hem aangaat, en be houdens de vergunning van hooger hand, zoo die noodig is of later noodig mocht worden, voor den tijd van vijfentwintig jaren, in te gaan op den dag, waarop de acte van vergunning zal worden getee- kend, en onder anderen onder de vol gende voorwaarden: 1. dat door de maatschappij geen werken Jangs, in of over de openbare wegen en wateren der gemeente worden gemaakt, dan nadat de daarvan aan Bur gemeester en Wethouders in te zenden plannen zijn goedgekeurd; 2. dat die goedkeuring niet insluit machtiging tot het bevestigen van ver bindingen of het aanbrengen van andere werken aan eigendommen van particu lieren, zijnde de maatschappij verplicht zich daarornrent met de eigenaars te ver slaan 3. dat door de maatschappij hier ter stede zullen worden gebiuikt de beste toestellen, welke ter haier beschikking staan en elders door haar gebezigd wor den 4. dat door de maatschappij voor aan sluiting aan haar centraalbureau, met inbegrip van levering, bediening en on derhoud van den telefoon, geen hooger jaarlijksch bedrag zal worden gevorderd a. bij toetreding van minstens tien abonné's dao f60; b. bij toelieding vari meer dan tien abonné's dan 150; c. bij toetreding van minstens twintig abonné's dan f40. 5. dat zoodra eene openbaie intercom munale spreekcel in exploitatie zal zijn gebracht, de maatschappij verplicht zal zijn hare abonné's in deze gemeente, des- verkiezende, intercommunaal te verbin den, tegen het tarief en op de voorwaar den daarvoor tusschen de maatschappij en het Rijk overeengekomen of overeente- komeu de maatschappij za! alsdan daaren tegen bevoegd zijn het door de gemeente aantewijzen lokaal voor publieke spreekcel, tevens voor centraal-bureau interichten en te bezigen 6. dat de maatschappij wanneer zij tot telephoiiische verbinding in deze con cessie bedoeld is overgegaan, verplicht zal zijn, tegen bovengenoemde tarieven, ieder eigenaar of gebruiker van een lo kaal in de gemeente gelegen binnen eecen kring van 1250 (twaalfhonderd- dat ieder voornaam edelman hier zijn eigen kamers kon hebben, die hij betrok, zoo dikwijls hjj naar Parijs kwam om zijne opwachting bij den koning te maken, die hem en zijn gevolg dan niet alleen herbergde, maar ook spijzigde en geschen ken gaf bovendien. Eindelijk bleef de bediende stilstaan. «Ik behoef de heeren niet aan te melden," sprak hij zacht iedereen fluisterde in de Louvre, «daar komt mademoiselle juist aan." Ik hoor de dame," sprak de hertog en weer speelde er een Cjn glimlachje om zijn mond. terwijl Kurt zijn eigen ooren niet vertrouwde, want hij hoorde eene heldere vrouwenstem zoo luid en onbe kommerd zingen, alsof zij niet in het paleis van den almachtigen Lodewijk, maar op eene Thüringsche weide bij het hooien was. n't Vogelkoor in 't groene lover Galmt zyn bljjde liedjes uit; Maar waar twee geliefden scheiden Dorren bloemen, gras en kruid." weergalmde het in den gang en een meisje, dat er niet zoo heel jong meer uitzag, tiad haastig den hoek om; een wit boezelaar was over het blauwe kleedje ..gebonden; zy had de mouwen opgeslagen vjjftig) Meters gerekend uit een door Bur gemeester en Wethouders vasttestellen punt in het midden van het plein ge naamd «de Hof," die zulks verlangt, aan haar centraal bureau aantesluiten Voor lokalen buiten dien kring gele gen, zal de maatschappij hijzondere, ech ter uniforme, voorwaarde voor de ver binding mogen stellen, onder goedkeuiing van Burgemeestei en Wethouders, en met dien verstande: a. dat de jaarlijksche abonnements prijs, met inbegrip van levering, bedie ning en onderhoud van den telephoon nimmer meer zal mogen bedragen dan het dubbele van den abonnementsprijs op het oogenblik dat de aansluiting wordt bewerkstelligd geldende voor lokalen bin nen meerbedoelden kring gelegen: b. dat de evengenoemde bijzondere voorwaarde nimmer de verplichting aan een abonné zullen mogen opleggen van zich langer dan zes jaien te abonneeren. 7. dat abonné's binnen den kring gelegen zich niet langer dan telkens voor éen jaar behoeven te verbinden 8. dat door de maatschappij tusschen haar centraal-bureau en vier door Bur gemeester en Wethouders aantewijzen plaatsen kosteloos verbindingen met de vereischte toestellen worden gemaakt, geleverd, onderhouden en bediend, zoo dra zulks door Burgemeester en Wet houders ten behoeve van den publieken dienst wordt verlaDgd; 9. dat de maatschappij op werkdagen gedurende minstens tien uren en op zon dagen minstens gedurende éen uur de gelegenheid zal geven tot het maken van verbindingen aan haar centraal-bureau zullende wijders de vaststelling der dienst regeling in overleg met Burgemeester en Wethouders geschiedenbij toetreding van minstens honderd abonné's zal op verlangen van Burgemeester en Wet houders de gelegenheid tot het maken van verbindingen moeten gegeven worden op werkdagen gedurende twaalf uren 10. dat wanneer het geval zich voor doet bedoeld sub 5, de bovenstaande bepalingen omtrent communale dienst regeling ook van toepassing zullen zijn op het intercommunale verkeer, voor zoover althans het gebruik der inter communale lijnen, naar het oordeel van de administratie der rijkstelegraphie, zulks toestaat en zonder dat de bepaling sub 14° wanneer er honderd geabbon- neerden zijn, toepasselijk is, met buiten- weikingstelling van het omtrent zoodanige dienstregeling vastgestelde sub 2°. van de overeenkomst d.d. 29 April 1891. Die overeenkomst tusschen de gemeente en de Maatschappij, d.d. 29 April 1891, is vervolgens in dier voege gewijzigd, dat de voorwaarden aldaar genoemd sub 2o, eerste zinsnede, volgenderwijze worden gelezen «2o dat door de Maatschappij een publieke spreekplaats alhier zal worden gemaakt en bediend gedurende ten minste zeven uren per werkdag, met aanleg der draden door de kom der gemeente, zoo als door contractanten ter eener zijde, in overleg met de Commissie van fabri cage wordt wenschelijk geacht, zoodra de gemeente dit verlangt, en ter be- schikkiug stelt eene ruimte waar de ge legenheid tot spreken kan gemaakt wor den en garandeert: a. aan de Maatschappij gedurende vijl jaren, voor haar gedeelte uit de ontvang sten voortvloeiende uit het intercommu- na'I-verkeer uit deze publieke spreek plaats, eene opbrengst van driehonderd gulden 'sjaars. b. aan den Staat der Nederlanden ge durende tien jaren, voor zijn gedeelte voortvloeiende uit het intercommunaal- verkeer uit deze publieke spreekplaats, eene opbrengst van vierhonderd en vijftig gulden 'sjaars." Tot bureau voor de telefoon is aange wezen het gebouw van het voormalig rijks-telegraafkantoor aan de Utrechlsche- poort. Een voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op een verzoek van Mr. en een groole ronde tuinhoed stond eenigzins scheef op haar hoofd; haar gezicht was blank en blozend, hoewel het eerste jeugdig waas er niet meer op te zien was; het was ook meer verstandig en lief dan schoon te noemen; maar gezichten, waarop verstand en goedheid vereenigd zetelen, hebben altijd iets aan trekkelijks. In de eene hand dioeg de zangeres, die het overigens met een enkel valsch toontje niet zoo nauw scheen te nemen, een groenen gieter, en in de andere een grooten ruiker roode gera niums en narcissen. Juist herhaalde zy de laatste regels van bet couplet: Maar waar twee geliefden scheiden «Dorren bloemen, gras en kruid." en op hetzelfde oogenblik vergat Kurt Frankrijk, Parijs en de Louvre en viel met zijne fraaie basstem in: «Gras en bloemen moog' verwelken, Liefde en trouw bloeit ongestoord Dwingt het lot ons ook tot scheiden In mijn hart leeft ge altijd voort." Met een kieet van verbazing liet het meisje haar gieter vallen, en echt ridder lijk bukte de heitog om hem op te rapen. Kurt echter gieep de vrijgeworden hand F. G. Dentz van Schaik, ter bekoming van verguni'irg om het aandeel in de gasfabriek van wijlen zijne moeder ten zijnen name te stellen, werd aangenomen. Daarna kwam aan de orde een voor- diaclit om uit «onvoorziene uitgaven" van den dienst 1893 te betalen een bedrag van f 110,57 ter voldoening van reke ningen betrekkelijk den dienst 1892, vóór den verjaringstermijn ingekomen, en verschuldigd aan K. Lultink, onderhoud van de haarbrug f 5. A. van Daal, schilderwerk politie bureau - 1.40. Dezelfde, torens - 21.16. a school gebouwen - 1. F. Pommer, onderhoud bosch- en weiland - 60.64. Dezelfde, timmerwerk - 15 39. L. Ruitenberg, - 5 98. De oribetaalbaarstelling vond hare aan leiding in de omstandigheid, dat de gelden niet konden gevonden worden dan na het doen van overschrijving op de be trokken posten, terwijl de verschillende af- en overschrijvingen reeds door den raad waren geregeld en de -rekeningen te laat zijn ontvangen om, met het oog op het in gereedheid brengen der ge meente-rekening over 1892, eene nadere regeling voortestellen. Die voordracht werd door den raad goekgekeurd. Aan den heer J. J. Blok, werd, opzijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de betrekking van onderwijzer aan de openbare school 3e soort aan de Koe straat, en tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool werd benoemd de heer J. M. J. Hoog te Zutfen, met wien op de vooidrachl voorkwamen de heeren A. Cohen te Delft en J. B. Melsen te Kampen. Ten slotte werd aan Burgemeester en Wethouders een crediet verleend van 75, ter bestrijding der kosten van eene op den verjaardag der koningin te geven muziekuitvoering. Aan het einde der vergadering inter pelleerde de heer Van Lanschot het da- gelijksch bestuur over den toestand van den nieuwen, omgelegden Vlasakkerweg, waarop, met vergunning, puin mag wor den gestort, doch dat op zoodanige wijze geschiedt, dat het gevaar voor de passage opleveil, terwijl ook op den weg naar het Paviljoen zulks plaats heeft. De Voorzitter antwoordde dat hij de zaak in eene vergadering van het dage- lijksch bestuur zal brengen, om de geop perde bezwaien ernstig te bespreken en te overwegen. Van de ingekomen stukken vermelden wij de rekesten van eenige ingezetenen om de vervaardiging en uitgave van een officieel raadsverslag optedragen aan den heer P. J. Frederiks en van den heer G. J. Slothouwer, om, bij eventueele ein diging van het contract met de Grma L. E. Bosch Zn., zulks aan hem opte dragen, ter secretarie gedeponeerd. Daarna is de vergadering gesloten. Tot plaatsvervangend lid van den krachlens aitt. 29 en 37 der wet op de vermogensbelasting te Utrecht ïngeslel- den raad van beroep, is benoemd de heer Mr. H. Croockewit Jr., kantonrech ter alhier. Eerlang zal tusschen de velschil lende voornaamste VVielrijders-Vereeni- gingen in deze provincie eene clubwed strijd worden gehouden. Eergister geraakte een 6-jarig kind van v. W. nabij de zandhoopen in de Eemen zou gewis verdronken zijn, wan neer niet zekere Kraan zich, gekleed, te water had begeven en den kleine, die reeds in zinkenden toestand verkeeide, op het droge had gebracht. Deze man vei- dient daarvoor zeker eene onderscheiding van de Maatschappij tot redding van Drenkelingen te ontvangen. en riep: «Roosje, lieve Roosje, kent ge mij dan niet meer?" «Jonker Kurt!" juichte zij, en de rus tige grijze oogen straalden van geluk; «wat komt ge hi-r in IJabel doen?" «Ik ben op reii, op mijne eerste groote reis, en ik moest u toch eens komen opzoeken, vooral omdat half Erfurt mij groeten en goede wenschen voor u mee heeft gegeven." «En gij komt in aanzienlijk gezelschap," vervolgde Roosje in sierlijk fransch, ter wijl zij voor den hertog boog, die zijn hoed afgenomen had en in eerbiedige houding tegenover heteenvoudigeduitsche meisje stond. «Heb ik een bedankje verdiend, made moiselle?" vroeg hij vriendelijk. Zij reikte hem de hand, waarover hij zich lienenboog. Een donkerder blosje kleurde haar wangen, maar zij sprak geen woord. «Ik laat u nu aan de zorg uwer lieve landgenoote over, baron," sprak de hertog, «maar ik hoop u weldra weder te zien en onze kennismaking voort te zetten." «Ik zal niets verzuimen u mijne opwachting te komen maken, hertog," gaf Wiehe even beleefd ten antwoord. «Ik heb de eer u te groeten, made moiselle Marie-Rose," vei volgde de hei log, terwijl hjj zyn hoed opzette. Daarop gaf J. I. Zondag had op de straatweg Ameisfoort-Ede een wielerwedstrijd plaats om het kampioenschap over 50 Kilo Meter op den weg van afdeeling II der A. N. W. B. (prov. Utrecht). Ingeschreven hadden de heeren J. P. Smii,|B. van Royen, H. Gerlings, C. Wilte- veen .Ir en F. Bolk uit Ulrecht, A. A. Stheeman en H. J. Wolter Jr uit Amers foort en J. v. den Pol en W. de Haas uit Rhenen. Alle inschrijvers waren opgekomen. De heer Witteveen, die zijn kampioenstitel, liet vorige jaar behaald had te verdedi gen, scheen in slechte conditie er. gaf de stnjd al spoedig op. De overige lijders bleven den geheelen weg aan elkaar hangen en alles kwam dus aan op den laatste spurt. Het eerst passeerde de eindstreep de heer de Haas uit Rhenen, onmiddellijk zonder tijdverschil gevolgd door H. *J Wolter Jr., die de 50 K. M. aflegden in 1 uur 44 min. 42 sec. daurna gelijktijdig de heeien Bolk en van Royen in 1 uur 44 min. 45 sec. met enkele sec riden verschil gevolgd door Stheeman, v. den Pol en Smit. Over het algemeen is de gemaakte tijd niet goed te noemen daar de heer Witte-een denzelfde afstand het vorig jaar aflegde in 1 uur 39 min. 8 sec. De toestand van den weg die op verschillende plaatsen herstelling had ondergaan en daardoor met een dikke zandlaag was bedekt, had trouwens het meeste schuld daaraan. Een talrijk publiek woonde de wedstrijd bij, waaronder uit Utrecht zelfs eenige dames wielrijdsters. Na afloop werd in het bondshotel «de Vergulde Zwaan" van den heer Schimmel gezamenlijk gedejeuneerd en ontvingen de winners uit handen van den heer Gerlings, lid der Wedstrijdcommissie, de hun toekomende prijzen, bestaande uit gouden, zilveren en bronzen medailles. Aan den sergeant B. Hatlink, van het 5. ïegiment infantere alhier, is op de gebruikelijke wijze uitgereikt de bronzen medaille voor trouwen dienst. In de Roomsch Katholieke kei ken alhier werd j. 1. Zondag een herderlijk schrijven afgekondigd van mgi. P. M. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, waarbij door Z. H. paus Leo XIII aan alle reizigers hier te lande die in koffie huizen of hotels verblijf houden, een bij zondere vergunning is verleend, op alle Zaterdagen (uitgezonderd de quatertem per-Zaterdagen) tot de veertigdaagsche vasten 1894, vleesch en vet te gebi uiken. Deze dispensatie is ook voor hen toepas selijk, die in buitengewone omstandigheid veikeeren en daarvan te behoorlijker plaatse kennisgeveu. 31ï»te hTAATh-LU'l'KKU. Derde klasse. Trekking van 14 en 15 Aug. (1000 LOTEN). Ten kantore vun den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num- meis te beurt gevallen: Prijzen van f45 310 313 340 1652 1664 1677 7862 7875 7888 7892 7927 8544 8549 0826 10832 10859 10862 10864 108/7 17607 17622 17624 17626 17627 17659 17679 17697 18574 18595 18596 18599 1861018623 en 18630. Te zamen 34 prijzen. Heele loten en gedeelten zijn nog ver krijgbaar ten vooi melden kantore (Bree- destraat, E 350). In het Engelsche Lagerhuis werd aan de regeering gevraagd, wat de reden was van het bombardement van Vitou in Oost- Afrika. De onder-minister van buitenland- sche zaken antwoordde, dat hij er niet meer van wist dan de telegrammen in de bladen bevatten; er was nog geen officieel bericht ingekomen. Volgens Dalziel heeft de 73-jarige prins hij een wenk aan den bediende, die zich bescheiden teruggetrokken had, en liet zich door hem nogmaals den weg wijzen. Roosje en Kurt zagen hem een oogen blik stilzwijgend na; daarop nam zijden gieter, dien de hertog op een hoektafeltje gezet had en zei: «Kom, jonker, ga nu mee naar mijne kamer, en vertel mij alles wat ge van mijn lief Erfurt te zeggen hebt." II. DE BLAUWE DAME. De beide kamers, die Rosalie Eberwein, de dochter van den Eifurter wapensmid, in de Louvre bewoonde, waren niet groot of mooi, maar netjes en door en door gezellig. De rust en stilte, die er heerschten, deden den Tnüringer edelman weldadig aan, na al het leven en rumoer op de Parijsche straten. Ro-alie's familie had het huis aan de Kramerbrug te Erfuit, sedert eene lange reeks van jaren van de Wiehe's in erf pacht; kwamen deze in de stad, dan stegen zij daar af, waardoor de vriend schappelijke verhouding tusschen de beide familien altijd was blijven bestaan. Roos jes vader had eene Zuid-duitsche gehuwd, een speelkameraadje van gravin Löwen- Alexander van Pruisen, kleinzoon van Friedrich Wilhelm II, een jonge tooneel- speelster uit Munchen gehuwd. De zaak wekt groot opzien. Het scheidsgerecht in zake de Behririg- zee-quaestie heeft heden uitspraak ge daan. Deze komt in hoofdzaak hierop neer: Groot-Biitannië heeft aan Rusland in het geheel geen recht toegekend op de uitsluitende rechtspraak over de vissche- rijen. Alle lechlen van Rusland op het gedeelte der Behiingzee dat zich ten oosten van de bij tractaat van 1889 be paalde zeegrens uitstrekt, zijii overgegaan aan de Veieenigde Stalen. De Ver. Sta ten hebben geen eigendomsrecht op de robben welke gevonden worden op de aan Amerika toebehoorende eilanden in de Behringzee. Sinds eenigen tijd liep het ge rucht dat de gezondheid van president Carnot, die zich tegenwoordig te Fontai- nebleau bevindt veel te wenschen zou overlaten. De Agence Hovas ontvangt nu van daar eene mededeehng, waarin dit gerucht wordt tegensproken. De voorbereidende commissie voor de tweede zitting van het staathuishoudkun dig congres heeft besloten, dat hel con gres in de tweede helft van 1894 te Antwerpen zou bijeenkomen. Te Chicago is het Senate Hotel afgebiaud ten gevolge van het omvallen van een petroleumlamp. Vier logeergas ten stikten in den rook, vier werden ge dood door een sprong uit een venster en veeitien bekwamen ernstige brand wonden. Bij een hevigen brand die Zondag te Minneapolis woedde, werden 200 hui zen in de asch gelegd, waardoor 1500 mensclien zonder dak zijn; bovendien kwamen twee jongens en een vrouw in de vlammen om. De schade wordt op twee millioen dollars geschat. Door de aanhoudende hitte neemt de cholera te Moskou sterk toe, zoodat het aantal slachtoffers nog grooter dreigt te worden dan bij de vorige epidemie: l.l. Zondag werden 47 gevallen aangegeven. Te Nishni-Novgorod is de ziekte bij de opening van de jaarmarkt uitgebroken: in de week eindigende 6 Augustus had den zich reeds 260 gevallen voorgedaan, waaronder 105 met doodelijken afloop. Ook de Rostovv aan den Don woedt de ziekte in hevige mate; de ongezonde streek langs de Don is zeer bevorderlijk voor de uitbreiding der epidemie. Een jonggetrouwd echtpaar was aan het visschen in de Marne. De man kreeg beet en goed beet ook, zijn vrouw moest hem helpen bij het ophalen van den visch een prachtige!) zwaren brasem. Door zijn spartelen raakte de visch echter weder los, de jonge vrouw wilde hem grijpen, maar viel in de rivier. De man dacht zeker: «Eerst den visch hebben; hem koken kan ik alléén wel," en stelde alle mogelijke pogingen in liet werk om den mooien brasem te pakken te kiijgen, terwijl zijn jonge vrouw groot gevaar liep ce verdrinken. Een buurman redde haar. Mevrouw was te recht zoo verontwaardigd over de zelfzucht van haar man, dat zij echt scheiding vraagt. Te Deventer is door een groot aan tal schutters een adies aan den gemeen teraad verzonden, met het verzoek, om hun eene vergoeding van 20 cents per uur, voor verzuimden tijd, uit de gemeen tekas te betalen, gedurende den tijd dat zij exerceeren moeten. Als bijzonderheid bij de jongste verkiezing voor den gemeenteraad te Tilburg wordt gemeldt, dat zich hel geval voordeed, dat een ingezetene, die in twee Tilburgsche couranten door «vele kiezers" werd aanbevolen, geen enkele stem be kwam. stein, die ook dikwijls bij haar bloedver wanten in Thüiingen de zomermaanden had doorgebracht. Toen deze dame het besluit had genomen om de toenmalige bruid van den Dauphin naar Frankrijk te volgen, wilde zij. niet gaan zonder een trouwhartig duitsch kind mee te nemen, op wie zij zich in allen deele gerust kon vei laten in het vreemde land. Als van zelf was haar oog toen gevallen op de oudste dochter harer onlangs overleden vriendin, die als wees hij haar broeder, insgelijks wapensmid, in huis woonde. Rosalie was, als eenige dochter, wel wat boven haar stand opgevoed, en hoe wel zulks niet belette dat zij in Erfurt ieders lieveling was, voelde zij ziel. toch in het huis van haar broeder niet geheel op haar gemak, want bare schoonzuster was een wel goedhartig maar onbeschaafd schepseltje, dat het hart van den eeilijken wapensmid met haar mooiedonkere oogen en blozende wangen veroverd had. Ro salie was eigenlijk verloofd geweest met een jongen goudsmid, maar deze was van zijne reis naar Frankrijk en Italië nim mer teruggekeerd, en dus had de vier en twintig-jarige Rosalie besloten om met gravin Löweustein naar Parijs te gaan, waar zij nu reeds tien jaren had doorge bracht. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2