De deurjfaarder D. C. PRINS N TDELEN WUMD WOLFF &C°. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Gemengd Nieuws. "ENTIËN, te Amersfoort, a CQufift' te fatsoenlijke JONGENS ^ORTEGRAQHt A 368. f vreezen en wie niet naar rede luisteren wil, heeft altoos ongelijk. De feesten welke Zondag ter gelegen heid der onthulling van het standbeeld des dichteis Prude S van Duyse te Den dermonde zullen plaats hebben, beloven prachtig te wezen. Meer dan 40 maat schappijen en meer dan 30 muziekmaat schappijen, welke aan het festival deel nemen, zuilen ten half drie, Zondag namiddag, naar de Vlasmarkt trekken voor de onthulling. Onder die maatschap pijen zijn er van Antwerpen, Brussel, Brugge, Oent, Wetteren, Aalst, Thisselt Maldeghem, enz. Geleerden uit Holland en Frankrijk komen den 27. Augustus hulde bewijzen aen Prudens van Duyse Het banket begint te half zes. Ook de drie zonen des gevierden dichters zullen daar aanwezig zijn. De cantate, welke ter gelegenheid der onthulling zal uitge voerd worden, is het werk van Hilge, bestuurder der stedelijke muziekschool, en Aug. de Schepper, letterkundige. Hit is, naar het oordeel van bevoegde man nen, een voortreffelijk werk dat eere doet aan den toonzetter en aan den dichter. Reeds slaat het standbeeld op zijn voetstuk; het mag de inoeilijksten alleszins bevredigun. Er dient nog slechts eene laatste hand gelegd te worden aan de onthulling en alles is geleed voor de plechtigheid van Zondag. Bij besluit van den heer Burge- gemeester dd. 24. dezer is aan den agent van politie der 1. klasse J. de Vos, mot ingi ng van 1 October aanstaande, eervol ontslag verleend en zijn, ingaande met dien datum, bevorderd tot agent van politie der 1. klasse E. Leijdekker. thans agent van politie 1. klasse-titulair en tot agent van politie der 1. klasse- titulair J. Brits, thans agent van politie der 2. klasse. Een algemeen geacht gemeente ambtenaar is gister overleden. Wij be doelen de heer Gerril Jan Siddié, be hoorendetot een der oud iteAmersfoortsche families, sedert 28 April 185(5 opzichter van de algemeene begraafplaats alhier, Gedurende dien bijna veertigjarigen werkkring kwam de heer Siddré met zeer vele personen in aanraking, die steeds met lof spraken over de welwil lende wijze waarop zij door dien ambte naar werden bejegend, en, zoo noodig ingelicht. Tot het geven van inlichtingen omtient de ligging der laatste rustplaats van familiebetrekkingen was hij bij uitne mendheid in staat, daar de onderscheidene graven op de begraafplaats als het ware in zijn geheugen stonden geprent. Hij bereikte de ouderdom van 74 jaren. Een «rust in vrede" volge van ons hem naar zijne laatste woning. Te halfzes gistermorgen schaarden de vier alhier gainizoen houdende batal jons infanterie, op het terrein voor de kazerne, zich onder het bevel van den kolonel-commandant de heer H. J. G Benschop, teneinde eene militaire marsch te maken over Bunschoten, Baarn en terug. Met de slafmuziek aan de spits die voor de woning van den commandant de «Kolonel Benschop-marsch" deed hoo ien, marcheerde hel flinke koips lustig het garnizoen uit, om des namiddags weder daarin terugtekeeren, onvermoeid en even kranig als bij den aanvang ,van den tocht. Velen reeds hebben hunne krachten beproefd om eene Tlieguiacbine te vervaardigen. Ook een ouzer stadgenoo ten, de heer B. G. Boufcuijs, heeft voor langen tijd reeds het plan lot vervaar diging van eene vliegmachine opgeval en getracht dat tot uitvoering te brengen Daartoe heeft hij verschillende ontwerpen die in onderscheidene wetenschappelijke werken werden medegedeeld, bestudeerd in verband met het organisme van meerdere vogelsoorten, met dit gevolg dat hij vermeent tl ans nik heb gevonden" te kunnen uitroepen. Door teekeningen, die hij vervaardigd heeft, legde hij ons zijne ideeën bloot, die or.s willen toe schijnen uitvoerbaar te zijn. De wijze waarop hij het zeil- en drijfvermogen ontwikkelt, berust op eene geheel nieuwe, noch nimmer toegepaste methode, die hij aan belangstellenden in deze zaak, onder nader overeentekomen voorwaar den bereid is medetedeelen en te ver klaren Nadat reeds velen vruchteloos zich groote inspanning hebben getroost, gepaard aan gro te geldelijke opofferin gen, zou het ons aangenaam zijn wanneer het onzen genoemden stadgenoot mocht gelukt zijn het moeielijk vraagstuk opte lossen. Ten behoeve van lien die zich opgewekt gevoelen met den heer Buuhuijs in relatie te treden, en van zijne plannen kennis te nemen, vermelden wij dat deze woont buiten den Kleinen Koppel, aan de Wolfersteeg. De le luitenants der Veld-Artillerie D. C. Graswinkel, A. F. Singels en S. C. Goozen, alsmede de le luit. der rijdende Artillerie Jhr. R. J. Rutgers van Rozen burg, alle gedetacheerd aan de Rijschool alhier, vertrekken met 1 October naar Breda ten einde bij het 3e Regt. Veld- Artillerie aldaar een cursus in het af richten van trekpaarden te volgen. le November worden aan de Rijschool alhier gedetacheerd de le luit. Völcker van het 3e Regt. Huzaren J. L en W. J. Methorst Veld-Artillérie. Hoogland. De heer K. Van der Meulen, ondei wijzer alhier, is benoemd tot onderwijzer aan eene openbare school te Deventer. Scherpenzeel. De raad dezer G meente heeft eervol ontslag veileend aan den onderwijzer J. Walburg in te gaan 15 Sept. ik. Naar wij vernemen heeft zich alhier een Commissie gevoi md om bij gelegen heid van de verjaardag onzer jeugdi Koningin de kinderen der openbare bewaarscholen te onthalen. Men gelooft algemeen dal de Commissie bestaande uit de Heeren: D. Pool, J. A. Thomsen, S. F. Botk houdt, J. van Essen, W. Steelink N. M. IJperloon, alle kans heeft van te slagen. van het 2e Regt. De collecte voor de Christelijk Nationale school alhier heeft opgebracht de som van f335.50. het rond. Vóór de beide dames stond Kurt von Wiehe diuk te pralen, terwijl toon en houdiug bewezen dat hij geen vreemdeling meer was in het salon van madame Dangeau. Roosje was ook tegen woordig en mengde zich van tijd tot tijd in het gesprek, ineer als eene viiendin dan als eene ondergeschikte, zonder even wel de grenzen te overschrijden, haar door de wedeizijdsche maatschapplijke vei houding vooigeschreven. Verder was er nog een vijfde persoon in de kamer, wiens aanwezigheid niet zoo licht voorbij le zien was; een klein heertje met een goedaardig gezicht, dat geen onaaiigenarnen indruk gemaakt zou hebben, als hij niet zoo opvallend zijn best had gedaan om een air van deftig heid aan te nemen, dal hem volstrekt niet gelukten. Kaarsrecht liep hij door het salon heen weer en de hakken zijner zijden schoenen waren zou belachelijk hoog dat zij hem klaarblijkelijk bij het gaan hinderden. Eensklaps bleef hij voor de in hel wit gekleede dame stilstaan, en zijn hoofd met eene beweging, die spijtend medelijden moest uitdrukken, naar zijn linkerschouder buigende, spi uk hij op klagenden toon: «Het doet mij innig leen dal ik het niet met u eens kan zijn, madame, maar ditmaal hebt gij bepaald ongelijk I De heer C. H. ter Laag, officier van gezondheid 2e kl. bij het 3e Bataillon 5e Regt. Infanterie, wordt met 1 Novem ber overgeplaatst naar Willemstad. Met de pleiziertrein naar den Haag en Scheveningen vertrokken j.l. Donder d gochtend van hier J3 2e klasse en 90 3e klasse passagiers. De ring Amersfoort der Ned. Her Kerk verzocht indertijd aan de Synode ingevolge ait. 6(5 van liet Reglement op de vacaturen, in iechten op te treden tegen den Staat, over tie uitbetaling van de vacature-penningen voor de Gemeente Bunschoten. De Minister van Financiën had niet voldaan aan het verzoek van den ring om die gelden uit te betalen van 16 Februari 1887 tot 20 April 1890, daar dr. van Goor, predikant te Bunschoten sinds den eersten datum zich had afge scheiden van de Ned Herv. Kerk en den ring, hoewel er geen godsdienstoefenin gen in de kerk konden gehouden wor den, toch gedurenden dien tijd werkzaam was geweest in het belang der vacante gemeente. De Synode heeft nu aan den ring Amersfoort bericht, dat hij niet mag procedeeren op kosten van de algemeene kerkekas, aangezien de ring indertijd heeft nagelaten te voldoen aan art. 23 van het Ri glernent op de vacaturen en dispensatie te vragen van den predikdienst le Bunschoten. Tot consulent voor Ameisfoort is, in de tweede synodale Vergadering dei Christelijke Gereformeerde kerk, aange wezen ds. Bos, te Woerden. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het post kantoor, over de le helft der maand Aug. 'ü3. 1. M. Biekman Amsterdam. 2. J. v. Gulich Rozeudaal. Briefkaart. 1. J. Foret Amersfoort. Amerika. 1. J. v. Oostenbruggen Blue Island. Duilschland. B. Keiks De dame sloeg haar groote zielvolle oogen tot hem op en zeiEn al had ik nu ongelijk, man, zoudt gij dan niet eens een klein vei zuim tegen de etiquette willen plegen, om mij een groot, groot genoegen te bezorgen waarvoor ik u zoo dankbaar zou zijn?" Zij stak hem de hand toe, die even blank en fijn was als haar gezichtje; de edelman boog zich over die hand als een page over die zijner vorstin. Freule Laurence was opgestaan en Kun volgde haar naar de andere venslei- nis; hel kleine heertje nam terstond hare plaats op de tabouret in, en het jonge meisje fluisterde den Thiiringer toe: «Roosje heeft gelijk; mijn goede oom Dangeau is dwaas en belachelijk!" «Vroeger hebt gij hem toch verdedigd," hernam Kurt, en zijn blauwe oogen bleven met eene uildiukking van innige liefde op het levendige, donkere gezichtje vooi hein rusten, dat zoo geheel verschillend van dal harer tante, maar zeker niet minder aantrekkelijk en schoon was. Hij begreep zich zeiven roet meer; vroe ger had hij zich in zijn droomen en mijmeringen een zacht en blond en volg zaam wezen als het ideaal van vrouwe lijke volkomenheid voorgesteld dal ideaal zug hij in madame Dangeau geheel ver persoonlijkt en hoewel hij eene onbe- Een grondwerker en zijne huisvrouw eene arbeidster, uit Si. Janssteen, hebben te Antwerpeu vier hunner kinderen ach tergelaten, welke kinderen vooiloopig aar. de «Maatschappij tot opvoeding v weezen in het huisgezin", gevestigd ii: den huize Zandbergen, bij Amersfoort ter verpleging zijn toevertrouwd. De ouders zijn vermoedelijk naar Nederland teruggekeerd. De minister van Justitie verzoekt op sporing en bericht omtrent hunne ver blijfplaats. Twee honden enz. De Groene geeft de volgende opheldering, waarom men aan sommige stations wel vreemde maar geen Hollandsche bladen komt uit venten Siblas! HeereVliegende- bietter, Puns, Heere Soernaala mesan Fikaiouwl Heere! gilt de krantenjongen, langs de waggons loo pend, van den trein naar Hilveisum, die op het punt staat van vertiek. Hieizool een heer, die bij een ge opeod portier staat, wenkt den jongen Assieblief ineheer! Fikarouw Siblas Puns Soernaalamesan Geef me een Gilblas iUustré? Heb 'k niet, meheer! Geef me dan inaar een Figaro'? Heb 'k ook niet, meheer! Een Journal amusant dan? Ook niet meer ineheer, maar wil u 'n Handelsblad'? Neenl 'n Dagblad Amsterdammer? Daukje! JSieuws van den Dag of Geeltje? Neen! 'n Fransch blad wil 'k hebben. Niet voorradig ineheer! Dat begrijp ik niet, je hebt niet anders dan Hollandsche bladen, en j roept alleen de vieemde, hoe komt dat? Omdat wij geen Hollandsche bladen maggen roepen, meheer. Hè? dat 's allergekst, waarom is dat? Streng verbooien, meheer? Door wie? Door de diieksie van de publisileil. En waarom? Om de conkerensie en de schele oogen, eerst riepen we met 'l Handelsblad, enzoovoorl weet u? er. toen begon t Dagblad venijn te spugen, omdat we dat niet riepen; toen nepen we 't wèl en toen werd 't Handelsblad weer venijnig de Hollandsche blaaien gunne mekaar 't licht in de oogen niet, en om nou geen schele oogen te maken, heit de direksie ons orde gegeven de Holland sche kranten niet te roepen. Je mol toch wat roepe, meheer, en daarom roepe, we nou maar alleen de vreempie-, Dus u wil geen Handelsblad of Dag blad? Dankje I Spijt me, meheer I De jongen licht, heel beleefd, zijn roode pet even op en holt weer langs den trein, luidkeels roe pendSilblas heere! Fikarouw! Silblasillustree Vliegendebletter, Puns heere, Soernaalamesan, Fikarouw heere!.. Wegens het groot aantal passagiers, dat bij gelegenheid van de meeting in het Oranjewoud bij Heeienveen per trein moesten worden veivoerd, waien velen verplicht zich met een plaatsje in de goederenwagens tevreden te stellen. Een grappenmaker had op die wagens met krijt geschreven het woord«Stem vee I" grensde vereering voor haar koesterde zijn hart kleef koel, terwijl het bij het ontmoeten van Laurence's schalksche bruine oogen, met vei dubbelde slagen klopte; haie kinderlijke vroolijkheid, haar ondeugende plagerijen, haar pruilen zelfs hadden hem met onweeistaanbare macht geboeid. Zij waren bestendig op voel van oorlog met elkander, misschien om het genot ter verzoening telkens weer te kunnen smaken, en zoo zij al vrede sloten, het ging nooit zonder vernieuwde schermutselingen. Madame Dangeau, die haie jeugdigen landgenoot lief had gekregen, zuchtte soms als zij het twee tal hoorde. Marie-Rose daai en tegen lachte innig vergenoegd; in haar oog waren die kleine haspelarijtjes in het minst niet beangstigend -- integendeel. Wordt vervolgd). In den avond van den 26sten Juli werd te San Francisco een groot stalen schip, Cedaibauk, binnengesleept, welker bemanning een verschrikkelijke!, tijd had doorgemaakt en daarbij voortdurend be wijzen van glooien zedelijken mood en stei k ontwikkeld plichtsgevoel gegeven had. Den 'Oslen Juli, in volle zee, weid biand ontdekt in de steenkolen, waar mede hel schip geladen was Het leed echter geen (wijfel of het vuur had reeds geiuirnen tijd gewoed, de look eri de gasontwikkelirig waren zoo hevig dat de manschappen niet in het luim konden vertoeven. Men pompte watei op de steenkolen en voor een oogenblik scheen hel gevaar geweken, doch weldra deed een dikke blauwe rook het ergste vree zen. De kapitein achtte het ontvet ant- woordelijk tegenover de reeders hel schip en de lijdeis prijs te geven en zich in de booten te redden de bemanning dacht er geen oogenblik aan den kapitein te verlaten. Een oogenblik hoopte men, dal redding nabij was, er kwam een schip in zich Men heesch noodseinen; de v iwachting was op het hoogt gespannen, doch maakte spoedig plaats voor een diepe teleurstel ling. Toen eerst bleek over welke mate van zelfbedwang en moed de ka pittin beschikte; geen klacht, geen ver- wensehing kwam over zijn lippen en met volkomen kalmte vei klaarde hij, dat de seinen niet opgemerkt werden. Intusschen werd het gevaar ieder uur grooter, de eene ontploffing volgde de andere op. Op het dek kon men niet meer stilstaan van de hitte. Toch hield men vol en mocht de wakkere bemanning de voldoening sma ken het schip tol in de haven van San Francisco te brengen. «Een prachtige staalgravure, een echt kunstwerk, wordt uit Boston ver zonden door de heele wereld, voor één dollar," schrijft een gewikste Amerikaan in zijne advertenties. Een Berlijnsche bakker, die zijne vrouw op haren ver- jaaidag iets wilde present doen, wendde zich, tegen inzending van het verlangde geld, aan het aangegeven adies en kreeg daai op een giooten omslag, waaruit allengs uit vele ontwikkelingen een goed vei pakt, Columlus-postzegel van 2 cents tevooi- schijn kwam. Dat was de gravure. De bakker, die haar ontving, kreeg den bijnaam van Columbus bij zijne ken nissen. Eene zeer romantische episode uit de jeugd van eene nog in Petersburg levende dame, wordt ten beste gegeven in een daar verschijnend blad. Het was ui het stormachtig jaar 1849het toonee! der episode is de Kaukasus, waar twee compagnieën van een linie-bataljon heen waren getrokken om de daar werkende sapeurs te dekken. De echtgenoole van een der offkie»en, eene zestienjarige blon dine, vol overmoed en levenslust, daarbij eene vermetele paardrijsler, hield erv-n op een moedig ros, en vergezeld van rie, vier aanbidders uit de officieren van het bataljon de bergachtige landsn eek te doorkruisen. Eens zag zij zich op zulk een tocht, met hare begeleideis, op on geveer drie wersten van de legerplaats, omringd door een troep vijandelijke rui ters, aan wier hoofd een statige gestalte reed inel den muzelman'schen tulband op het hoofd. In het eerste oogenblik wisten de Russische officieren niets an ders te doen dun naar hunne pistolen le grijpen, maar wat konden drie mannen en eerie vrouw tegenover zulk eene over macht? Hun lol scheen reeds beslist. De aanvoerder riep hun echter toe: Geen van u zal een haar woiden ge krenkt, indien ge mij deze vrouw viij- willig afstaat. Zoo niet, dan neem ik ze met geweld, en dal dit mij bloedige ernst daarvoor staat mijn naam u borg, Hadji Murat." Tegelijkertijd werden de loopen van een dertigtal geweren op de officieren gericht. «Tot den laatsleu bloeddruppel zal ik mij verdedigen," riep de tchoone pan drijdster en verhief zich krachtig in den zadel, haar pistool op Hadji-Mural zichtende. Maar deze glimlachte en zeide «Kind, ge zoudt immeis zelfs geen kip kunnen doodeo! Wind u toch niet op, ik wil u geen kwaad doen." «Nooit!" klonk het van de lippen der jonge vrouw. Hadji Murat gaf aan eenigen zijner ge zellen een wenk. dezen poogden haar te naderen, maar de eerste, die dichterbij wam, en den arm naar haar uitstrekte, schoot zij dood, en een tweede onderging hetzelfde lot. Over zulk een heldenmoed onlroerJe Hadji-Muiat. Hij liet hen henen trekken in vrede, en reikte de jonge vrouw zelfs een zilveren goidel ten tee- ken zjjner bewondering en hoogachting. De heldin dezer geschiedenis leeft nog n Peteisburg; zij is nu gioolmoeder, en bekleedt een bescheiden betrekking in de controle-afdeeling der diieclie van de Meskou-Brester spool wegmaatschappij. Petronella d.j van Jan Cornelis van Es en Hendrika van Vliet. 22 Aug. Hendrikje, d. van Hendrik Roelof van der \e.n en Johanna Hendrika van Zwol Hendrik, z. van Nicolars Willem van Woudenberg ui Geevtruida Alijda Sieusel - j.Franciscus Joannnes Wilhelmus Ignatius, z. van Theo doras Alberlus Maria Vermolen en Williel- mina Cornelia Bertha Frau.-iska de Jong. 23 Aug. Adam Jan, z. van Klaas Hoefman en Anna Maria Mulder. Ludoll', z. van Frederik Lappuin en Arendina Bereusen. Johannes Theodoras Cornelis, z. van Jaco bus liariingen en Hendrika Beruardma Boom- houwer. GETROUWD 24 Aug. Johan Oelp en Cornelia van der Linden. OVERLEDEN 20 Aug. Wilhelmina Hen drika van der Schaft, 20 d. 23 Aug. Heudrik van de Kolk, Hm. Hoogland. GEBOREN: 10 Aug. Petrus z. van B. Kerkhof en M. van de Brug.-17 Aug. Johanna d. van J. F. van Bekkum eu M. Smit. Maria Clara Felicita d. van .1. F. Steenmetster en E. Gubbels. 21 Aug Hendrik z. van W. Ruiter en A. van de Bor. Cornelia d. vau P. van Vtoe en D. van Kleinwee. ONDERTROUWD23 Aug. Evert van den Brink en Willemijntje Walet. Stoutenburg. GEBOREN: 19 Aug. Jan, z. van W7illem Koller en vau Stijntje Kleiuveld. OVERLEDEN23 Aug. Burend van Surk- sum, 10 m. Woudenberg. GEBOREN: 18 Aug. Jan, z. van Hendrik Veenvliet en Alida Cornelia (er Burg. OVERLEDEN17 Aug. Mees Kraaij- kamp, wed. van Treintje van Maanen, 79 j. 19 Aug. Johannes ter Maaten, wed. van Cornelia Wolswinkel, 72 j. 20 Aug. Dirkje Jetten, 6 m. 23 Aug. Wijntje Ravenhorst, 11 m, MARKTBERICHT. Amersfoort, 25 Aug. 1893. Appelen f 1,— 2,—Peren f 1a f 2,— Zandaardap- pelen f2.a f2.75 per Heet. Hoendereieren f3.80 a f4.—, p. lOOst. Boter f 1.25 a f 1.40 p. KUo. Kippen f 0.60 a f 0.80. Piepkuikens f 0.30 a f 0.60. Eenden f 60.a f 90.Tamme konijnen f 0.20. a f 1.00 p. stuk. Duiven f 0.40 a f 0.60 p. paar. Zeugen f30.— a f60.Biggen f6.— a flO,— Schrammen f 12.a f20.— p. st. Aangevoeld waren ongeveer: 300 heet. Zand- aardappelen; 12000 stuks Hoendereieren; 1360 kilo Boter; 200 heet. Appelen; 100 heet. Peren; 20 Zeugen, 25 Schrammen. 200 Biggen. bies ouden <>1> den openbaren weg Een wandelstok met zilveren knop, Een kip, Een kinderschoentje, Een gonje zak, Rechthebbenden vervoegen zich tei ie- rugbekoming uan het bureau van poli tic. en Mevrouw GRAS- BEUNijiagN betuigen De Hee NCKEL—/an nnen haitfiijken fewjjzen,/in JytWSgstellingk'Mf'de ge- ""orte zoon ondervonden. isites worden afgewacht Dins dag 29 en W oensdag 3d Augustus a. s. is voorjjemens orn op Vrijdag I Sep. teuibfr 1892, s'mjddaga 13 nre, op liet terrein der Voormalige steenfa briek" even buiten dë kleine Koppelpoort aldaar, de nesleereode party har?» perceelen van 35 stuk», zooals die op voormeld tenein zijn te bezichtigen. De perceelen zijn inmiddels uif" de hand TE KOOI* en te bevragën bij «Ien Heer L. RUITENBERG, lirohierman alhier. Ter buelperadrnkherij van G. J. SLOTHOUWER Jttfnnen terstond geplaatst woiden. Eehige kennis van het vak strekt tot aatrKeveliog-. BlKGEttLlJKE STAJibEA. Amersfoort. GEBOREN 17 Aug. Aartje, d. van Lain- bertos van Zuilen en Grietje Blom. Wil helmus Antonius, z. van Leendert de Winter en Johanna Maria Houtendorp. 18 Aug. Margje Hermanna, d. van Marginus Reminelt Nicolaas Oostervcen en Trijntje Smit. ïlbelmina Adriana, d. van Martinus van i en Gijsberta Wauziug. 20 Aug. Jan Hermanus Theodoras, z. van Jan Kroes en Johanna Gerarda Schoonderbeek. Sijgje Koopen en veikoopen Effecten, Cou pons, buiieiilamltrch Bankpapier en jHuiitspeciëji' tot den megst vgórdee- jigen koers.- Sluite_p-~Proloiyja*Iën en - Belee- uiugen, Discpu'teeren eri wérscb^öen. wissels op telle bankplaatsen zoowgf Itiniieir-" als Buitenland, enz., e/ri. Het Kantoor is geopend vau 9.'t uur.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2