uwe Nieuws- en Advertentieblad louise strateius, hoi nur zu? UTRECHT EN GELDERLAND No. 75. Woensdag 20 September 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG M ZATERDAG. Aan onze lezers. PREMIE Vijftig cent. VLINDERS. Feuilleton. VOOR abonnementsprijs: Per 3 iiiAHtrdon 1Franco per post door het geheele Rijk. A f z o n d e r 1 ij k e Nummers 3 Cent. ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1 6 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wij zijn m staat, bij den aanvang van bet 4e kwaitaal, onzen lezers als aan te bieden een oorspronkelijke roman van getiteld Dit werk, dat in de handel I 2.50 kost, bieden wij onzen lezers aan tegen Ten einde evenwel allen onze lezers van dit buitenkansje 'kunnen profiteeren, wordt het werk aan ons bureau nol anders afgegeven, dan tegen inwisseling van den in dit nummer voor komende bon. Naar builen franco toezending na ont vangst van GO cents per postwissel. De uitgever Het streven van M. v«u Egidj'. Al wie naar een oplossing zoekt van het sociale vraagstuk, dat van zooveel beteekenis is èn voor liet maatschappelijk èn voor het gods- dienstig-zedelijk leven, kan reeds van te voren op onze sympathie rekenen. Vele edelen, edel van hootd en hart, hebben reeds getracht het vraagstuk een schrede nader tot zijn oplossing te brengenzij verdienden gehoord te worden en ook telkenmale als er een opstaat om der wereld toe te roepen: ik heb liet gevonden, wij zijn geheel oor om te vernemen, wat hij gevonden heeft, en zijn wij nog geen verstokte pessimisten, die geen hoop op de toekomst meer hebben, dan wachten wij met blijde verwach ting en met goed vertrouwen en niet angstvallig en met argwaan op de dingen die komen zullen. Hij, die tegenwoordig onze aandacht vraagt, meent niet alleen, dat hij de goede oplossing van het groote raad sel gevonden heeft, maar hij is er innig van overtuigd en die warme overtuiging spreekt uit al zijn woor den en handelingen. Aan de zaak, waarvoor hij optreedt, heeft hij zijn leven gewijd, als hij er over spreekt, hij geeit in ieder woord zijn geheel eigenaardige persoonlijkheid, als hij er over schujft, hij maakt een kunst werk, dat uit het edelst metaal uit menschenliefde is opgebouwd. De vorige week hebben wij enkele ideeën van von Egidy meegedeeld wellicht is toen bij sommigen de be geerte opgewekt om iets meer te liooren van dien man en van zijn streven, dat door zoovelen met inge nomenheid wordt begroet. Als de avonden weer wat langer worden zult ge te Berlijn in de vrien delijke woning van den gepensioneer den luitenant-kolonel von Egidy iede- reu Dinsdag een gezelschap bijeen vinden, dat zich daar bijzonder schijnt thuis te gevoelen. Mannen en vrouwen van meer dan een richting, rang en stand, maar die het toch op één punt eens zijn, waarom zij juist daar en bij dien gastheer zijn, gevoelen zich aangetrokken door den geest, die in dat huis heerscht, een geest van eer lijke liefde. Geen beuzelpraatjes in dat gezelschap en geen anderen gaan over de tong, al wordt er wel over anderen gesprokenmaar het is over die anderen der medemenschen die in ellende verkeeren en die men hulp wil verleenen, niet zooals tot nog toe gedaan is met middelen, die telkens weer noodig zijn omdat zij de kwalen niet wegnemen, maar afdoende maat regelen worden beraamd. Von Egidy doet zoo'n middel aan de hand, al een zeer oud middel, en vrij algemeen bekend ook, maar waar nog te weinig gebruik van gemaakt iswij zullen straks van hem booren welk middel dat is en welke gebruiksaanwijzing hij er bij geeft Al velen van zijn bezoekers en hoorders heelt hij voor zijn denkbeelden en bedo lingen ge wonnen en deelgenooten gemaakt van zijn geestdrift en streven Wil men iemand behoorlijk helpen, dan is het zeer gevvenscht hem eerst goed te kennen. Daarom hegaf von Egidy zich onder het volk en alles wat daartoe behoort, oin het bij er varing in zijn wezen en denken en streven te leeren kennen en steeds beter te kennen, te voelen wat het noodig heeft en het warm te maken voor zijn ideeën, die, hun eigen ge worden, hen konden helpen. Hij ging naar volks-bijeenkoinsten en verga deringen van arbeiders, waar de vra gen van den dag besproken worden; en onder die klasse, die gewoonlijk als ruw en onbeschaafd en vol ma terialisme wordt voorgesteld, vond hij een idealisme, dat hem goed deed. Als hij dan van zijn bevindingen sprak klonk een diepe weemoed uit zijn woorden. Alles wat hij gehoord had, waren feitelijk waarheden, die een goed christen slechts met de diepste beschaming, dat het zoo en niet anders is, kon aanhooren Wat echter Egidy het meest leed deed was, dat in die besprekingen altijd weer een aanklacht tegen het verle den en liet heden was opgesloten en dat met de hoop op verbetering van onze toestanden zich bij deze lieden een voorstelling verbindt, die het hart van den christen pijn doet. Dit was het ook waarop Egidy, telkenmale als hij in vergaderingen of gezelschappen het woord voerde, den nadruk legde: dat terwijl zij arbeiders een verbete ring van hunnen toestand van hun eigen werken en van een geleidelijke toeneming in macht verwachtten, hij er vast van overtuigd is,, dat alleen de almacht der liefde, die de harten vervullen zal, een nieuw tijdperk, waarnaar wij allen verlangend uitzien, kan voortbrengen Egidy vond veel tegenspraak, men wees hem op de werkelijkheid, die zijn ideale streven legengekant is; toch bleef bij hem het bewustzijn even frisch en onge schokt, dat duizenden gelukkig zou den zijn, als zij in zijn moedig geloof konden deelen. Als hij wees op de kracht van liet christen zijn, op de macht van het liefdebewustzijn, dat de menschen als broeders verbindt, dan werd hem geantwoord: «Waar heerscht liefde? Wat heeft ons het christendom lot heden toegebracht?" Maar ongeschokt blijft zijn bewonde renswaardige overtuiging, dat een verwezenlijking van zijn plan niet alleen mogelijk, maar zelfs heel spoe dig mogelijk is. Van deze overtui ging is hij doordrongen, hij is opti mist in hooge mate. Wat Egidy wil, blijkt het hest uit zijn »Aufruf", die in bijna millioen exemplaren in alle Duitsche landen en in alle werelddeelen verspreidt en door nog veel meer menschen gelezen is. Daarin zijn al zijn ideeën in het kort samengevateen kort uittreksel zullen wij er uitnemen en zooveel mogelijk zijn eigen woorden gebruiken Een ernstige beweging gaat door ons vaderland. Alleen slechts het ver zoenende besluit: «wij allen, kinderen van eenen vader, willen ons reeds hier op aarde als in zijn rijk aan elkaar verwant gevoelen" kan ons voor schokken bewaren, die de hei ligste gevoelens van ieder bedreigen en wier gevolgen een gelukkige ont wikkeling van het vaderland in gevaar brengen. Wij willen ons in het christendom vereenigen en in den godsdienst samenvinden. De gods dienst niet meer nevens ons leven ons leven zelf godsdienst. Geen af zonderlijke geloofsgemeenschappen meer. In de plaats daarvan vormen wij allen een allen omvattende godsdien stige gemeenschap, die met het begrip «maatschappij," «volk," «staat' en «vaderland" samenvalt. Niet de vorming van een eigen vereeniging bedoelen wijons doel is, allen in de eene, christelijke, gedachte te vereenigen, om dan die gedachte tot werkelijkheid te maken. «Een in praktijk gebracht christendom." Aan Ie mogelijkheid eener verwerkelijking van het christendom twijfelen kan slechts hij, die het wezen der liefde nog niet kentliefde is kracht. De rechtmatige aanspraak van allen op de geestelijke goederen dezer aarde en de noodzakelijkheid om in het vaderland aan ieder een menscli- waardig bestaan te verzekeren, erkent het christendom ten volle. Wat heden millioenen begeeren, wat andere millioenen als een rechtmatige eisch erkennen, .zonder tot nog toe den vorm gevonden te hebben, om er aan te voldoen dat regelt een in praktijk gebracht christendom op een voor allen bevredigende en verzoe nende wijze. De verbreiding van de gedachte «één christendom" is plicht van iederen niet-zelfzuchtige. Niemand mag alleen aan zichzeiven denken; niemand mag zich onverschillig neer leggen hij de «onveranderlijkheid van bestaande verhoudingen." Het geldt niet meer voor ieder zijn »ik" maar voor allen «de anderen." Dit zijn de hoofdgedachten van von Egidy's streven, en deze gedachten kunnen weer worden samengevat in deze eene: «een in praktijk gebracht christendom." Dit korte uittreksel, waarvan de lezer de gedachten zelf verder kan uitwerken, doet ons zien wat de be doeling van von Egidy is. Dat hij gelijk heeft, dat hij het eenige goede middel aanbeveelt, gelooven wij zeker, maar niet zoo dadelijk dat de voor waarde noodzakelijk is, dat hij als absoluut onschadelijk vooropstelt geen verschillende kerkgenootschap pen meer. Want wij kunnen even goed het doel bereiken als die alle doen wat zij behooren te doen. Overigens moet het streven van von Egidy ieder weldenkend mensch tot door I.. H. 12) Madame Routhier, die even te voren nog met von Wiehe bad staan praten, was plotseling, als door de bliksem ge troffen, ineen gezakt en toen zij eindelijk uit hare bezwijming ontwaakte en de oogen opsloeg, keek zij bijna angstig om zich heen, zij scheen niet te vinden wat zij zocht, en uitte een zucht van verlich ting. Men bracht haar naar hare kamer en weldra was het gansche voorval ver geten. Kurt had intusschen Laurence's arm gegrepen, en liep met haar in de galerij op en neer; het haar deed goed te bemerken hoe weinig Kurt zich om de flauwte van madame Adelaide bekom merde zij kon ook niet weten dat een paar woorden van hem, de oorzaak waren harer plotselinge ongesteldheid, dat hij met èen slag het toovernet had verscheurd, dat de onverbeterlijke coquette om hem heen trachtte te slaan. Het vergeet-my -nietje beurde zjjn kopje gerustgesteld weei omhoog, rnaar de joriquille lag geknakt ter aarde. Onop houdelijk prevelden haar bleeke lippen: «Heeft hij het werkelijk gezegd, of heb ik het gedroopad? Heeft hij gezegd: Gij vergist u, madame, ik ben Paul de goudsmid niet." VU. zonder masker. De nacht was gekomen: niet somber en stormachtig als gisteren, toen Paul Steifeusand jonker von Wiehe door den modder droeg, maar helder en lieflijk als een echte Meinacht. De volle maan verlichtte hel binnenhof, en madame Routhier, die nog aan geen slapen dacht, stond in gepeins verzonken aan het ven ster. Daar betraden twee donkere gestalten het binnenplein. Onwillekeurig keek zij op, en een boosaardig glimlac' je krulde haar volle lippen, toen zij tot hare groote verbazing Roosje herkende, die aan den arm van een heer haasiig voortstapte. Welzoo I die brave mademoiselle Murie- Rose waagt ook eens een uitstapje!" pre velde zij. Zij had nooit aan die deugd zaamheid geloofd; dat kon zij niet daarvoor had zy te veel slechts en laag: om zich heen gezien, daarvoor was haar eigen hart te onrein, te diep verdorven. Kurt en Roosje want zij waren het schenen zich echter volstre .t niet te bekommeien over de mogenlijk- heid van bespied te zullen worden, zonder om te zien gingen zij een poortje dooi, een kleine brug over en naderden zwij gend den toren, hij met vasten tred, het arme meisje aan alle leden bevend. Bij het duistere gebouw gekomen, bootste Kurt het fluiten van den Thiinngschen pinkstervogel na dat was het afgesproken teeken, en n een paar minuten van angstige spanning, drong het geluid van een wegschuivenden grendel lot het tweetal door. Een poortje sprong open, een fakkel flikkerde aan het eind van den smallen gang, die Kurt reeds een maal was doorgegaan, en de poort viel achter hen dicht. De jonge man vatte Roosjes hand en beiden volgden het roodachtig schijnsel, dat hen den weg wees. Het was Roosje alsof zij droomde werktuigelijk zette zij den eeneu voet voor den anderen, slechts een enkele gedachte was haar duidelijk: «De rnan, die daar voor u uitgaat, is de geliefde uwer jeugd; het is zijn fakkel, die u den weg wijst." Zij wilde zijn naam roepen, maar zij kon niet: het was of haar de keel werd toegesnoerd. Daar werd in de verte een deur ge opend; de fakkel verdween, en dezelfde kamer, waarin Kurt de vorigen nacht geweest was, lag helder verlicht voor hen. Bij de tafel stond de hcoge forsche gestalte, geheel in hel zwart gekleed en nul het masker voor het gelaat be vend als espenloof. Bij dat gezicht liet Roosje den arm van haar geleider los; zij sidderde niet langer en met eene onbeschrijfelijke uit drukking kwam het èene woord «Paul 1" over haar lippen. Op het geluid van die geliefde stem begon de ongelukkige man nog heftiger te beven, maar hij strekte beide armen naar haar uit en luid sDikkend wieipzij zich aan zijne borst. «Rosa, mijn lieve Rosa 1" fluisterde hij, en terwijl hij haar met zijn rechterarm omvat hield, streelde hij met den linker hel zachte blonde haar. «Zijl gij hel dan wezenlijk, mijn beste groote jongen?" vroeg zij en omvatte zijne forsche hand met haai fijne vingers een oogeriblik later nam hij haar gezicht tusschen beide handen, keek haar diep in de oogen en zei: «Nu wil ik gaarne sterven, want ik heb het nog eenmaal in gen hooren, dat ik nog altijd haar beste groote jongen ben." «Uw blozend lief gezichtje Dat is mijn zonneschijn," neuriede hij, en plotseling keerde de kleur op haar gelaat terug. «Paul," fluisterde zij, «waarom kust gij mij niet? Gij hebt het in zoolang niet gedaan 1" «Rosa," steunde hij, «weet gjj dan niet «Ik weet alles," gaf zij met schitte rende oogen en gloeiende wangen ten antwoord, «maar wat doet het er toe hoe gjj er uitziet?" Ik heb u toch niet alleen om uw knap gezicht liefgehad? Neen, Paul, al was ik er trotsch op, en al zou ik hel na zooveel jaren nog kun nen uitieekenen, daarom alleen is het niet geweest. Geef mij gerust een kus, zooals gij deedt in moeder's logeerka mertje, andeis kus ik u 1" Zij ging op de teenen staan, en strekte de hand uil; hij liet zich op de knieën vallen, rncl èen enkelen ruk had zij hem het masker afgenomen, en toen hij zijn mi-vormd gelast in de plooien van haar mantel verbergen wilde, hief zij het op, drukte het aan haar hart eri bedekte het met kussen. «Zoo, nu zijl ge in mijn oogen onver anderd dezelfde als vroeger," sprak zij eindelijk, terwijl de forsche man snikte

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1