Mil Gemengd Nieuws. OfMeele Publicatie. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIÉN. AMERSFOORTSCHE IJSCLUB „VOORWAARTS," Kortegraaht A 368, Evenals iffa jaren KOST en $EDJ£fllNG. Maten, fewen, Fluweelkz. BONf-MUTSEN "TrlTPRINS, vastgesteld voor de dagen van -13 tot 28 October; een ieder put zich uit om iets te vinden, waardoor hij zijn blijdschap kan luchtenvolgens de Figaro heeft de censuur geen scharen genoeg om al de zotternijen weg te knip pen in den zondvloed van gele genheidsrijmen ter eene der Rus sen, welke men zich voorstelt in de cafe's chantant uit te galmen. De overdrijving, ofschoon zij zeer goed gemeend kan zijn, en zeer wel met het karakter der Franschen overeentebrengen is, is voor ons wel ietwat belachelijk. Wij moeten echter altijd in het oog houden, dat, wanneer er van de Franschen in 't algemeen sprake is, dikwijls alleen de Parijzenaars daaronder verstaan kunnen worden, en soms ook wel alleen de boulevardieis; en dan gaat de meening van enke len soms voor die van 't alge meen door. Het is niet meer dan natuurlijk, dat de Franschen de hartelijke en feestelijke ontvangst te Kroonstad zoo goed mogelijk beantwoorden met een niet minder gulle gast vrijheid. En het daardoor bevor derde bondgenootschap kan een goed tegenwicht zijn voor het drievoudig-verbondjuist het ver schil van volkskarakter komt hier ten goedede Rus heeft behoefte aan warmte en op zijn beurt zal hij zijn vriend bewaren voor over ijling en dwaasheden. Uit Utrecht wordt van het Vad. geschreven sin den laatsten tijd is bij herhaling de aandacht gevestigd op den hoogen leeftijd van sommige leden van het Hoog Militair Gerechtshof. Nadat mr. C. Vinju dit vroeger in uw blad had gedaan, werd door u onlangs uit een der hier ver schijnende bladen de berekening overge- nomen, dat de oudste 4 leden te zamen 325 jaren tellen. Maar het opmerkelijkste van de zaak, T7e->UoUt.ooA mpnieeen onbekend, is, dat de drie rechtsgeleerde leden, een man van 88 k 89 jaar, sedert geruimen tijd niet meer in staat is zich met de zaken van het hof te bemoeien en reeds een half jaar zijn kamer houdt. De twee andere rechtsgeleerde leden zjjn mr. J H. Beaujon, de voorzitter, en mr. P. A. L. A. baron van Ittersum. Van dezen laatste weet men in de rechts geleerde wereld alleen, dat hij vroeger commies, later griffier was b(j het mili taire hof. Mr. Beaujon is evenwel als een bekw tam rechtsgeleerde bekend. Doch, hoe bekwaam hij ook wezen moge, in zulk een hoog college moest de recht spraak niet uitsluitend op één persoon neerkomen, zooveel te minder, waar het gezichtsvermogen van dien ééne te wen schen overlaat. Wij kunnen vrede heb ben met een alléénrechtspraak kanton rechter als lageren rechter in eerste in stantie; in de hoogste instantie achten wij dit stelsel niet zonder gevaai." Blijkens de begrooting van Water staat zal het aantal hoofdcommiezen der posteiijen met 2 worden vermeerderd, dat der commiezen met 8, terwijl eene betere verhouding zal worden ingevoerd tusschen het aantal commiezen der ver schillende klassen en 5 nieuwe kantoren zullen worden ingesteld. Voor trakte- mentsverhooging is f 98,730, voor ver betering van traktementen van brieven gaarders en postboden f 26,000 uitge trokken. Voor uitbreiding van het per soneel is f 149,300 uitgetrokken. De vorige week werd na gehouden onderzoek van wege de Bond van Neder- landsche Stenografen te Leiden uitgereikt diploma A. tot het gever, van onderwijs in de Stenografie aan de Heeren C. J. Geyer en R. E. Verbeek van Delft, en diploma B., verslaggever van den Bond, aan den Heer E. J. S. Mecima van Apeldoorn. De strafgevangenis te 's Hertogen bosch zal met circa 35 cellen worden uitgebreid, en te Haarlem zal een straf gevangenis met 30 cellen worden aange bouwd. Te Alkmaar zullen 100 cellen worden in dienst gesteld, noodig om den voortdurenden achterstand in de executie van vonnissen tegen te gaan. Uit Tilburg meldt men dat zich daar dezer dagen bevonden een paar wielrijders uit Spanje, die een reis per wiel hadden gemaakt door het zuiden van Frankrijk, Zwitserland, Italië, Oosten rijk, Duitsclilaod en nu door België en Frankrijk terugkeerden. Achter op het wiel hadden zij een koffertje met photo- grafiën van de landen die zij bezocht hadden. Als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, ter verganging van mr. Ruijs van Beerenbroek, wordt ge noemd dr. Everts, directeur van het se minarie te Rolduc. Door den Raad van Barneveld is besloten f 500 toe te staan voor de verbeleiing der groote Barneveldsche en Luntersche beek. Ongetwijfeld zal nu ook door Eede een gelijk bedrag worden beschikbaar gesteld, zoodat dan weldra tot de uitvoering kan worden overgegaan. Voor vele landbouwers in deze streken zal hierdoor in eene groote behoefte worden voorzien, aangezien hunne landerijen soms verscheidene malen per jaar onder water gezet worden, en hierdoor de oogst dik- wjjls. geheel of ten deele veloren gaat. Dezer dagen werd door een schip per op de Dieze een snoek gevangen, die bij nader onderzoek een koperdraadje om het achterlijf bleef te hebben, dat echter voor eeu goed deel door een vrij dikke vleeschlaag overdekt was en een metalen plaatje droeg met het jaartal 1843. Jammer dat het dier bij het be kijken gelegenheid vond om zich los te spartelen en weer in het ruime sop te recht te komen. derde schoonheid, met haar lachende bruine oogen en liefdelijken rozenmond het bekoorlijke portret van de «blauwe dame." Eenigen tijd geleden bevatte het Berl. Tagebl. een artikel, waarin de schrijver uiteenzette hoe in de Rijkslanden wel niet meer van een openlijke protestpartij kan worden gesproken, maar hoe toch de oorspronkelijkelijke Elzassers en Lotha- ringers, bij alle gezindheid om als staats burgers hun plicht te doen, niet met het hart voor Duitschland zijn gewonnen. Een geboren Elzasser bevestigt thans in hetzelfde Berlijnsche blad, deze bewe ring. Opmerkelijk mag bet zeker wor den genoemd, dat artikelen van zulke strekking in een Duitsch blad worden opgenomen, maar zooals het Berl. lagebl, zelf zegt, het wil de regeering in staat stellen zich een juist denkbeeld te vor men van de stemming der bevolking, waarover zij van hare ambtenaren niets kan vernemen, omdat tegenover deze niemand zoo openhartig zal zijn als tegen over een courant. De «geboren Elzasser" verklaart dat Elzas-Lotharingen tot dusver evenmin is gegermaniseerd als bijv. Normandië. Zeker, de tricolore wappert niet meer niet meer op openbare plaatsen gehoord, Charles werd Karl, de Tapissier werd Tapezirer, de Coiffeur werd Friseur «maar ons hart, onze geest is eenmaal Fransch geweest en dat hebben wij niet vergelen. Wij hebben het schoone woord Egalité nog niet veigeten. Jat in 1789 van de tribune te Parijs weerklonk en wij zullen ons niet zoo gemakkelijk ge wennen aan den godsdiensthaat en kas tengeest, welke het Duitsche régime met zich voerde. Bij ons kan de zoon van een arbeider evengoed officier worden als de zoon var. een graaf het Duitsche volkskarakter moge achteruitzettingen op dit gebied verdragen, wij verdragen deze niet. Wij bekommerden ons weinig om gods dienst van anderen. De godsdienst is de zaak van het individu zelf. Het was geen gewoonte, dat ambtenaren, politie en militairen bij elke gelegenheid de vraag naar het geloof stelden en zij, die niet den hoofdgodsdienst beleden, werden niet als «dwarshoofden" en «Joden" behan deld. In de plaats van het grootmoedige on bevooroordeelde bestuur is de kleingees- tigste onverdraagzaamheid getreden. Zonder eenigszins rekening te houden met gevoel en met oude zeden en gebrui ken wordt alles aan de «Schablooe" onderworpen. Misschien moge deze in overeenstemming zijn met het Pruisische karakter, andere staramen echter hebben een ander stelsel noodig. Zoolang de Pruisische regeering dit niet begrijpt, zal zij noch bij het annexeeren noch bij het koloniseeren geluk hebben. De schrijver wijst er vervolgens op, hoe het wel is waar oorspronkelijk Duitsche volk, geheel is veranderd, gedu rende de 200 jaren der Fransche heer schappij, hoe de versmelting der beide volken, de romaniseering, gemakkelijker ging, daar de Franschen de symphatie der bevolking wisten te winnen. Dat Elzas-Lotharingen niet Duitsch is geworden, bewijzen de volgende feiten. In het Duitsche leger dient geen enkel officier, uit echt Elzasser familiën stam mend, terwijl het Fransche leger nog 75 Elzasser generaals telt. Geen enkele Elzasser bekleedt betrek kingen in het Duitsche bestuur of in de magistratuur. Als een Elzasser studeert, beoefent hij de geueeskunde of de natuur wetenschappen en de enkele die zich aan de rechtswetenschap wijdt, vestigt zich als advocaat. Als bij bezoeken des keizers luidruchtige manifestaliën worden gehouden, denkt men onwillekeurig a8n de reis van Catha- rina van Rusland door Taurië. Toen juichten ook boeren en kinderen in bloeiende steden en lachende dorpen, maar achter de dansende kinderen en zingende boeren stonden de Russische beulen met zweepen gewapend. En achter het vroo- lijke masker loeide de haat. Voor een regeering is het gemakkelijk een volk te deemoedigen en tot gehoorzaamheid te dwingen. Men kan zien, hoe het met den vrijen wil in Elzas-Lotharingen staal, als bij de verkiezingen een tot voor kort vrijzinnig en repubhkeinsch volk conser- tieve egrariërs afvaardigt. Het is een ongeluk voor een volk, als het plotseling van het oude vaderland wordt afgescheurd. Maar dat ongeluk wordt geringer, als het nieuwe moeder land in staat is, de smart te be?rijp>-n, wanneer het verstandig genoeg i-, de oude traditiëo te eerbiedigen. Duitschland heeft dit niet geduan. De nieuweling die zich in de Rijkslanden vestigt, weet niet hoe groot de gisting onder het volk is. Want de Elzasser heeft geleerd, zich te beheerschen hij weet te huichelen, kleine manifestatiën en opschriften geven nog nu en dan blijk van de gezindheid de> bevolking. Over de vorderingen der germanisee ring moet men niet te optimistisch zijn. De juiste weg is nog niet gevonden. Te Haarlem is overleden de heer F. P. Klijnsma, oud-luitenant-kolonel dei- genie, commandement te Amersfoort, in welke betrekking hij in 1878 werd ge pensioneerd. De overledene was geboren te Heerenveen den 4. October 1819 en officier van de orde van de Eikenkroon. Met ingang van 1 October zijn benoemd tot leeraien aan den cursus bij het 5e regt. infanterie de le luitenants W. A. Versteagh en J. C. A. Bos Sulpke. De le luitenant J. H. Crena Uiterwijk van het 5e regiment trad mede op den zelfden datum in functie als leeraar aan den hoofdcursus te Kampen. De le luitenant A. Kisjes, van de infanterie O.I.L., die sedert 1 Mei gede tacheerd was bij de batterijen veld-arlil lerie hier in garnizoen, is van die deta cheering ontheven, ten einde 1 November zijn studiën bij de Hoogerc krijgsschool te 's-Gravenhage te vervolgen. De officier van gezondheid 2e kl. J. J. F. M. Nooren, behoorende tot het le bataljon 5e regiment infanterie, hier in garnizoen, is voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West Indië. De volgende onderofficieren van het 5e regiment infanterie zijn geslaagd bij het officiers-examen: A. A. van der infanterie O. I.; J. M. S. HogerlaF'^Jn P. Rienks, beiden administratie hier te lande. Aan den sergeant J. van Schouwen burg van het 5e regiment infanterie, hier in garnizoen, werd Zaterdag op de gebruikelijke wijze uitgereikt de bronzen medaille voor twaalfjarigen trouwen dienst. Bij het militare hospitaal te Utrecht zijn gedetacheerd de officier van gezond heid der 2e klasse G. H. Terlaag en de paardenarts der 3e klasse H. Goossen beiden uit het garnizoen alhier, tot het deelnemen aan een cursus voor bacteri- ologie-studiën. Door de leden der Amersfoortsche wielrijders-vereeniging «de Postduif" zal bij gunstig weder Zondag 8 October a.s. op den straatweg AmersfoortEde eene onderlinge wedstrijd over 100 kilometer (dat is 2 maal de afstand tusschen ge noemde plaatsen heen en terug) worden gehouden. De heer F. Wesseling, leeraar aan de H. B. S. alhier, is benoemd tot lid van het Hoofdbestuui van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen van Mid delbaar onderwijs. In de Maandagavond door de Schut- terij-kader-vereeniging «Broederschap" in het café «de Arend" gehouden algemeene vergadering, is een nieuw bestuur ver kozen. Tot president werd benoemd de heer J. W. van Achterbergh Jr., sergeant- majoor, tot vice-president de heer H. van Gelder, adjudant-onderofficier, tot secre taris de heer G. Muijs, sergeant-majoor, tot penningmeester de heer N. Vink Jr., sergeant en tot 2en secretaris de heer G. Wessels, sergeant. De heer van Achterbergh werd tevens voor den tijd van drie jaren benoemd tot correspon dent der vereeniging met het hoofdbe stuur van den Nederlandschen-schutterij- kaderbond, waarvan zij eene afdeeling uitmaakt. Vóór den aanvang der vergadering werd door den majoor-commandant, den heer A. M. Tromp van Holst, eene lezing gehouden over hat onderwerp «krijgs tucht," die, evenals eene voordracht van dien spreker in Verband met de uitreiking van nieuwe standaards en vaandels, luide werd toegejuicht. In net gekozen woor den zeide de adjudant-onderofficier H. van Gelder den hooggeachten commandant dank voor de boeiende, met aandacht gevolgde voordrachten. Sedert Zaterdagavond wordt alhier een negenjarig dochtertje van R. A. V. vermist. Uit angst voor een haar door haar moeder beloofd «pakslaag" omdat zij een zusje van zeven maanden had laten vallen, schjjnt zij weggeloopen te zijn. De moeder vermoedt dat zij naar haar giootmoeder te Arnhem op weg is. Door burgemeester en wethouders is aan den heer J. van Gelder vergun ning verleend tot de opzichter van eene banket- en suikerbakkerij in het perceel aan de Longestraat, wijk E, No. 324, kadaster Sectie E, No. 3464. 84Sate STAATS-I.OTKKI.I. Vijfde of laatste klasse (Vierde week.) Trekking van 3 Oct. (10b0 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 100 op No. 18604. Prf|zen van f 70. 7885 8536 10823 en 18609. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 315 321 1663 1673 1675 7897 7y04 792J 7946 79 48 8503 16886 10900 17618 17639 17645 17787 17825 en 18627. Volgende trekkingen geschieden 4- 7 Oct. Aan de »Neue Freie Presse" wordt uit Abbazia het volgende geschreven: Eiken morgen ontbijt koning Alexander van Servië met zijn vader en met het gevolg in de open lucht voor het hotel Quarnoro. Op een morgen was reeds het gevolg aanwezig toen de jonge koning met zijn vader van een wandeling te rugkeerde. De koning verklaarde eerst een bad te willen nemen, de heeren van het gevolg konden dus wel eerst gaan ontbjjten. Koning Milan bleef bij het gevolg en na drie kwartier kwam koning Alexander l«-rug. Onmiddelijk werd hem zijn thee aangeboden. De koning nam een fermen slok, maar liet dadelyk den kop vallen, terwijl hij een zeer leelijk gezicht trokl Koning Milan sprong op. roepende: Hij is vergiftigd I Onder het gevolg heerschte groote schrik. De lijfarts schonk zich onmiddelijk een kop thee in en proefde deze. Op het zelfde oogenblik ijlde de buffetclief doods- bleek toe: «Vergiffenis, Uwe Majesteit! Ik sta u met mijn hoofd borg, hel is niets, de kok heeft zich vergist en de thee met zeewater gezet."- De koning was de eerste die weer geheel gerustge steld was, hij lachte hartelijk. Milan omhelsde zijn zoon luid snikkende. Di. Ernesti, een der lijfartsen van den Duitschen keizer, heeft aan dr. Schwe ninger medegedeeld, dat de monarch zeer -L-. .«.„e over dHjOnvqlledicheid van de inlichtingen, hem door ar. Schwe ninger over den toestand van vorst Bis marck verstrekt. Dit verwjjt was zeker niet ongegrond, want dr. Schweninger had een gansche week lang «geen tijd g. luid" om een telegram van den keizer te beant woorden. dr. Scheninger heeft zeer scherp geantwoord, dal hij volstrekt niet verplicht was, den keizer op de hoogte te houden van verst Bismarck's toestand. De offici- cieuse bladen beweren, dat dr. Schwenin ger, als professor, dus als rijksamtenaar, aan de bevelen van den keizer moest gehoorzamen. Wat hiervan zijn moge, de scherpe brief wisseling bewijst opnieuw hoezeer zij zich vergissen, die voorbarig juichten over eene verzoening tusschen den keizer en den vroegeren rijkskanselier. SCHOUW. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 22 van het reglement op het onderhoud en gebruik di r wegen in de provincie Utrecht d.d. 8 November 1853 (Provinciaalblad No. 102), alsmede art. 104 van het algemeen polilie-regle- ment voor de gemeente; Doen te weten, dat bij de voormelde artikelen bedoelde najaars-schouw over de wegen, slooten en waterleidingen, aan hun toezicht of beheer onderworpen, zal gehouden worden op Donderdag, den 19. October aanstaande en volgende dagen. Wordende bij deze de bepalingen van bovengemelde reglementen aan de belang hebbenden in herinnering gebracht. Amersfoort, den 2. October 1893. Burgemeester en Wethoudeis voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan Jacob van Gelder en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene banket- en suikerbak kerij opterichten in het perceel, alhier gelegen aan do Langestraat, wijk E, No. 324, kadastraal bekend onder sectie E, No. 3464. Amersfoort, den 2. October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secietaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfooit brengen tui kennis van de ingezetenen, dut de Commi-sie, .lie zich ediiiendu onderscheidene jaren lie. ft belast met de bezorging van spijzen aan behoeftigen, zich weder bereid heeft ver klaard om gedurende den aanstaanden winter hare poging tot leniging dei ar moede voorttezetten. Burgemeester en Wethoudeis openlijk hunnen dank betuigende zoowel aan de bovengenoemde Commissie, voor hare belanglooze en edelmoedige weikzaam- heid, als aan de Ingezetenen, voor hunne milddadige medewerking, maken tevens hekend dat de Commissie voornemens is, om op Maandag, den 9. October e. k. aantevangen met het openen der aan de huizen te doene inschrijvingen tot deel neming aan het uitdeelen van spijzen gedurende den aanstaanden winter; ter wijl de ingezetenen dezer gemeente dringend worden aangespoord om door ruime inteekening de heilzame pogingen dier Commissie te ondersteunen endvar- door hunne belangstelling in deze zoo nuttige inlichting te toonen. Amersfoort, den 2. October 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Gevonden op den openbaren weg: Een fantaisiebroche. Een pelerine. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan hel bureau van politie. Dank van belangsj boorte van N.J A.i 'allen, <$e ons bewijzen lliig toonen, bij de ge- ize\. zoon.x [LRINGEN, VAN WIERJ^EN van Beek. als rechtspersoon erkend* oij koninklijk besluit van den 29 Sepjtnfler ISOljn0.51. Het bestuur berjbhtj' dat krachtens besluit van de algemeenet'vetgadering. ddt 22 Septem ber 1893, de citfb bijjft voortbestaan: dat het met de voorbereidende werkzaamheden tot het in orde brenpén der baan een aanvang heeft gemaakt, waartij maatregslen zim getroffen om al het van rfe Rottevfetering aRomende water op het terrein te kunnen ontiAngen en te be houden, zonder met de reglrtienten van eenig waterschap,in strijd te handelen; terwijl, naar het bestudr verneemt, vanwege het.waterschap »ue urre Sluizen 13 ytrm gd, dat Ilo watorloa- sing aan „de Drie Sluisjes" niet meer door onbevoegden willekeurig kan worden afgesloten, zooals verleden jaar, door een onbekend geble ven hand, ten behoeve van zeker persoon en ten nadeefe van anderen is gedaan, door welke daad op bet terrein van de club ontijdig zoo veel water kwam, datzegrjjood"iK3)jK° werken niet meer kondeTTWBrtfeh uitgevoerd/Natuurlijk juichen wij dien maatregel van genoemd WStisc- schapsbestuur ten zeerste toe. Het Bestuur, G. F. NIJLAND, Voorzitter. A. VAN SANTBRINK, Secretarie. in effecten berichten "dat zij v4jch gaarne met de incassfeering der Óctober- coupons van de diverse lts liaan scke spoorweg-,Q#ïi- gatiën .waarvoor thg&'over legging der'\ül)lignj(iiet^^inndzakf>.- lijk is zullen belasten. erkrijgbalr Onder*Htfnbeveling, jC- ,J. P. B. TH LanMedfêat B 37. Gevraag(J»tegen 45 Octo ber een%ezelllgigeuieu- beleerde kamer' toet Aanbiedingen ma lett. V. W. aan het 1 franco brieven onder ireau dezer Cgwrffflff Ovbtvawge vt de nienwstQju voor HEERES, DAMES en KINDEREN, vi^iaf 80 Cent. HEFFES worden iudf satjjn gevoegd tegen f WPÏn booger. WEVERSSINGEL 48.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2