Puik best Vleesch Kennisgeving ADVERTEIMTIËIM- Heden nsdag BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. terij en drukkerjj maken een uitsteken den indiuk. Misschien kunnen de kleer makerij en de schoenmakerij voor de jongens van minder nut zijn, omdat uil den aard der zaak op die werkplaatsen alleen wordt gemaakt wat voor de in richting zelve noodig is en geen fijner werk. Het oordeel over de slaapzalen moet evenwel zeer ongunstig luiden. Zij zij veel te klein «in een kamer van 811 M inhoud slapen bijvoorbeeld 45 kinderen) en de bedden liggen daaidoor veel te dicht bij elkander. Bovendien is de sur veillance niet voldoende. Er ontbreken in de onmiddellijke nabijheid urinoirs, ja, op de ialen zelf is een zeker onmisbaar meubel afwezig. Hetzelfde ongunstige oordeel wordt geveld over de privaten. Be inrichting daarvan is primitief en ouderwetsch zelfs van die bij de zoo uitstekende schoollokalen, en de atmosfeer, die er heerscht, is onverdragelijk. Het eten is karig en het schijnt dan ook wel, dat de diefstallen en rooverijen waarvan uit vroegeren tijd melding wordt gemaakt, hetzij in de woning van den directeur door middel van inbraak, of wel van te veld staande vruchten, altijd het gevolg waren van den honger van kinderen, die in hun groei zijn. Be stemming onder de kinderen is niet gedrukt. Er werd vroolijk gespeeld en op school hoort men een kind, even goed als elders, wel eens een guitig ant woord geven. Wat evenwel in zulk een groote in richting ten eenenmaal ontbreken moet dat is de opvoedende kracht van het huiselijk leven. Baarvan is dan ook op Neerbosch geen sprake en mocht, wat vele leden der commissie hopen, omdat er veel goeds in de inrichting is, het onderzoek leiden tot verbetering, dan zou een der meest noodige maatregelen zeker zijn, zij het dan ook onder één hoofd tien weeshuizen werden gemaakt, zoodat elk niet meer dan 100 kinderen bevatte. Ten slotte schijnt te zijn gebleken dat alles toebehoort aan de vereeniging Neerbosch, uit eenige personen bestaande, en dat slechts een a twee bunders land ten name van den heer Van 't Linden- hout zeiven staan. Zijne woning, behalve de studeerkamer, waarvan het meubilair style Louis XV is (denkelijk een cadeau) is ruim maar niet overdreven, net maar niet weelderig gemeubileerd. De dag, waarop vóór 50 jaren het regiment grenadiers en dat der jagers tot één regiment werden vereenigd onder den naam regiment grenadiers en jagers, werd Maandagavond in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's Graven- hage herdacht. Het toepasselijk pro gramma opende met het »Wien Neèr- landsch bloed," gevolgd door den beken den defileermarsch (turf in je randsel) van het regiment grenadiers en jagers. De kapitein Staal hield daarna een feestrede, welke op zijn verzoek door de koninklijke militaire kapel besloten werd met het «Wilhelmus" in oude toonzetting, dat vooral in dezen kring indruk maakte, evenals de «Jubel-ouverture" van Weber met het bekende slot, dat weder staande werd aangeboord. Het gezelschap Le Gras en Haspels voerde het gelegenheidsstuk op: «De Militaire Willemsorde," gevolgd door het blijspel: «Een Bengaalsche Tyger," ter wijl het «Volkslied," gezongen door de zangafdeeling van de onderofficieren, het programma besloot. De generaals Bergansius en Rompelman, de chefs van de verschillende korpsen en militaire inrichtingen te 's Gravenhage, woonden het feest bij. Door de Holl. IJz. Spoorwegmij. is o. m. bepaald dat in de stations Amster dam C. S., Utrecht, Leiden, Nijmegen, Venloo, Zutfen, Dordrecht, Arnhem, Rot terdam, Amersfoort, Den Haag, Delft, Haarlem, Schiedam, Vlaardingen, Alkmaar, Helder, Zaandam, Hoorn, Hilversum en mee hij begonnen was. «En gij hebt geen vermoeden?" zeide hij, terwijl hij opzag. «Neen." antwoordde Otto, hoewel toch een verradelyke gloed zijn slapen over- toog. «Hm!" zeide de assessor, terwijl hij een lach onderdrukte, «wal hebben wij voor gegevens? Men heeft u sedert lan gen tijd gadegeslagen dat kan dus eene patiente of iemand uit de buurt zijn, want in onze club zal de beminnenswaar dige schrijfster u moeieiijk waargenomen hebben, en anders ziet men u slechts als een beeld in de camera obscura, op uw wandeltochten. Dat zy tot den fatsoen lijken stand behoort, zegt ons de tweede brief meer dan de eerste, wiens roman tiek in allen gevalle nog eene door lees- bibliotheeken gevormde modemaakster zou doen vermoeden. Dit genre behoort echter niet in den vorm der uitdrukking, die wij hier voor ons hebben. Als echte ridder zijt gij vast besloten, de rose band of de blauwe bloem van het herkennings teek en tot geen prijs te verraden?" «Neen." zeide Schaumberg barsch. Zacht wat, mijn vriend, ik zet u geen pistool op de borst, maar heelemaal ont- ioopen zult gij mij niet, een examen moet gij ondergaan. Hoe is het met de hos- pilaal-patiente?" {Wordt vervolgd.) Apeldoorn bestel- en jjlgoederen op Zon en erkende feestdagen slechts van 8 tot 10 uur voorin, worden aangenomen en afgeleveid, behalve in Amsterdam C. S alwaar dit op die dagen van 8 tot 12 uur voorm. zal geschieden. Er is verder bepaald dat de bestel goederen, die op Zon- en erkende feest dagen ten vervoer zijn aangenomen slechts dan op die dagen besteld worden wanneer zij als spoedbestelling ten ver voer zijn aangeboden en dat bestelgoede ren, die op den dag, een Zon- of feest dag voorafgaande, zijn aangenomen, op den daarop volgenden Zon- of feestdag op de voormelde stations besteld worden voor zooveire zij met de eerstaankomende treinen ter bestemmingsplaats worden aangevoerd. De bestel- en hulpbestelkantoren in de steden zijn op Zon- en erkende feestda gen gesloten. Op hel hiervoor bepaalde kan uitzonderling worden gemaakt voor alle goederen, ingeval van sneeuw, vorst, belangrijke storingen in den dienst of bij buitengewoon druk vervoer. Het Russisch eskader is in Frankrijk aangekomen, Vrijdagmiddag kwam het te Toulon, vergezeld van een Fransch eskader, dat het was tegemoet gestevend Aan boord van dit laatste bevonden zich de secretaris der Russische ambassade Von Giers, de commandant Maréclial en de luitenant ter zee Vorelland, die later op het Russisch admiraalschip overgingen Daar begroette de Heer Maréchal, namens de Regeering en geheel Frankrijk, den Admiraal Avellane en het eskader, zich en den Heer Vorelland gedurende het geheele verblijf des Admiraals te zijner beschikking stellend. Toen de eskaders binnenkwamen stond eene ontzaglijke volksmenigte, luid jui chend, ze op te wachten en bulderde van forten en schepen het geschut, ter wijl de muziekcorpsen het Russische volkslied aanhieven. Honderden vaartui gen omringden de beide eskaders. De Minister van Marine kwam in de haven aan boord om Admiraal Avellane te begroeten. Hij vei klaarde dat de ont moetingen te Kroonstad en te Toulon gedenkdagen zullen blijven die getuige nis afleggen van de symphatie die Rus land en Frankrijk vereenigt. Admiraal Avellane verklaarde haast niet te kunnen uitdrukken hoe erkentelijk hij was voor de ontvangst. Niet alleen hij en zijne manschappen, maar geheel Rusland is getroffen door erkentelijkheid. Toen sprak de burgemeester van Toulon nog een hartelijk woord, en daarna ging het in optocht, en wel te voet, de stad in. Admiraal Avellane, met den Fran schen Admiraal Roquemaure naast zich, liep blootshoofd vooraan, en onbeschrijfe lijk was de geestdrift, waarmede men hem begroette. Uit duizend kelen klonk het: Leve Rusland, leve Frankrijk I" In den loop van den dag werden de gewone bezoeken gewisseld en daarna groote feestmaaltijd, door den Minister van Marine, Admiraal Rieunier, aan de Russische gasten aangeboden. De Admiraal opende de rij der toosten met een dronk op den Czaar, wiens naam, zeide hij, rechtschapenheid en macht be- teekent en tevens een zinnebeeld des vredes is. Daarna dronk de Minister nog op Ruslands marine en Ruslands leger met hunne loemrijke traditiën, en ver volgens op de wapenbroederschap tusschen Rusland en Frankrijk. Admiraal Avellane dronk op de gezond heid van President Carnot en zeide ver volgens, den toost op de marine en het leger beantwoordend, dat hij nu eerst begrip had gekregen van de Fransche marine. Hij twijfelde niet of het leger zou even sterk wezen. Daarom was hij trotsch op de zending, hem door den Czaar opgedragen, en achtte hij zich ge lukkig zich een vriend van Frankrijk te noemen, op welks leger, vloot en volk- hij een dronk uitbracht. Onbeschrijfelijk was de geestdrift bij deze toosten, die staande werden aan gehoord en waarna, eveneens staande, de volksliederen werden gezongen. En daarbuiten in de straten der feeste lijk verlichte stad, wemelde eene talrijke volksmenigte, die niet rustte voor de Russische admiraal en de officieren op het balkon der prefectuur verschenen, waar ze hartelijk werden toegejuicht. Op een teeken der Russische gasten kwam er toen een oogenblik stilte, en daarvan maakten de officieren gebruik, om ge zamenlijk een «vive la France! aan te heffen, dat klonk en trilde dat het een aard had. Om elf uur ging men aan booid, en heel wat moeite hadden de Russische rienden om door den menschenmuur op straat heen te komen. De dag van Zaterdag kenmerkte zich door een eigenaardige en harlelyk-vriend- chappelyke opgewektheid, ter onder scheiding van den vorigen, die meer het karakter van groot officieel vertoon en kennismaking had gedragen. De Rus sische bezoekers en de Fransche bevol king hadden zich met elkaar verbroederd geheel de haven en de stad droegen daarvan de kenmerken. Hier waren het de Proventjaalsche tambourijn-bespelers en pijpers, die vroolijkheid brachten en de gymnastiek-vereenigingeu, die in hun schilderachtige kleedij door de straten trokken; daar waren hel de heirlegers van kleine vaartuigen, die de bezoekers van den wal naar de vieemde oorlogs schepen heen en terug voeren. Die be zoekers waren zoowel officieele corpora tien als belangstellenden. Onder de eersten behoorde ook de president met eenige leden van den Pa- rijschen gemeenteraad en van den Alge mennen Raad der Seine, die admiraal Avellane tot het bezoek te Paiijs kwamen uitnoodigen, «waar gij," zeide de heer Humbert, vals bondgenooten, als vrienden en als broeders zult ontvangen worden. Geheel de voormiddag ging voorbij met die bezoeken van de talrijke deputaties uit alle streken des lands, waarvan vele geschenken medebrachten. Onder deze geschenken WPtd admiraal Avellane bij zonder getroffen dooi dal, wat door den maire van Ajaccio werd aangeboden en bestond uit een som van 1000 francs voor de slachtoffers van den onlangs verongelukten Rusischen monitor «Rus salka." In den namiddag woonde admi raal Avellane met zijn staf een groot gymnastiekfeest bij, dat met de mede werking van vele vereenigingen uit hel land werd gegeven. De illuminatie in de stad en het Vene- tiaansche feest op de reede waren buiten gewoon schitterend. Zoo was in het mid den van de Place de la Liberté een open theater opgericht, omgeven door een gas verlichting en fontaines lumineuses, waar een deel van het ballet van de opera een gelegenheidsballet uitvoerde. Op het bal in hel tuighuis hield de admiraal zich bijna den geheelen avond bezig met mevrouw Vignes, de echtge noote van don maritiemen prefect, nu en dan een ge-prek aanknoopende met de opper-ofïïcieren van het leger en de vloot. Algemeen waadeert men het. dat de Rus sische zee-oflficiren, en niet het minst de admiraal, zoo goed en vloeiend Fransch spreken. Het bal, dat door admiraal Avellan tegen 12 uur verlaten werd, duurde met groote opgewektheid lot laat in den nacht. Amersfoort 17 Oct. Een ongekende drukte heeft heden plaats in het Diaconie oude mannen- en vrouwenhuis alhier. En geen wonder, want deze eenvoudige en toch zoo hoogst nuttige Inrichting viert heden haar 50 jarig bestaan. Van bui len kan men slechts aan een enkele vlag bemerken, dat er iets gaande is, doch als men het gebouw binnentreedt, dan ziet men aanstonds aan de massa's potten groen en bloemen (vriendelijk voor deze gelegenheid afgestaan) en aan de weelderig aangebrachte Vlaggentooi in het portaal en de kamers, dat het ge sticht zich heeft voorbereid, om dezen dag feestelijk te gedenken. Tegen elf uren kwamen verscheidene genoodig- den, uitsluitend bestaande uit leden van den vroegeren en van den tegenwoordi- gen kerkeraad, sommigen met hunne vrou wen, om het feest te openen, terwijl enkelen, die op dat oogenblik het gesticht bezochten, deze opening met hunne tegenwoordigheid vereerden. De oudste predikant, de heer Gra»- winckel sprak daarop in de feestelijk met vlaggen, bloemen en spreuken ver sierde vrouwenzaal, de feestelingen toe. Na een welkom te hebben toegeroepen aan de gasten, die allen tegenwoordig konden zijn, al waren er ook zeer ouden en zwakken onder, aan de Diakenen, aan den Vader en Moeder van het ge sticht werd gezongen ps. 103:1 Daarop richtte de Leeraar zich uitsluitend tol de oudjes. Hij wees op de groote voor rechten, die zij ontvangen hadden, daar zoo menig oude van dagen een zeer eenzaam en hulpbehoevend leven leidende, dikwijls èn lichamelijk èn zedelijk onder gaat in den strijd des levens. Eene stille hulde werd gebracht aan de mannen, die het initiatief tot de stichting hadden genomen aan den WelEerw. Heer van Hoorn, wiens beeltenis, door bloemen omgeven, heden een eere plaats ontvangen had, en vooral aan den Ed. Achtb. Heer A. D. Methorst, die dit huis ten geschenke had gegeven aan de Diaconie, toen de eerste woning niet meer voldeed. De oudjes werden opgewekt om elkander het leven aangenaam te maken, en elkan der tot eene hulp te zijn. Daardoor toch werd hun «tehuis" een «Godshuis," daar God voornamelijk op die plaats woont, waar liefde en waar geloof worden ge vonden. De hoop uitsprekende, dat het kapi taal gaandeweg wat grooter zou worden, opdat de Inrichting bij haar 100 jarig bestaan, zich zelve geheel zou kunnen helpen, buiten bezwaar van de Diaconie, en dat de spreuk, «zij die gelooven, haasten niet," verbonden mocht worden met eene andere spreuk «zij, die lief hebben, haasten wel," werd daarna aan God, eer en dank toegebracht en zijn zegen afgebeden over deze vriendelijke Inrichting. Staande werd nu gezongen ps. 72: 11. Ds. ter Haar Romenij (Ds. Immink was om gezondheidsredenen afwezig) sprak daarop nog een kort en hartelijk woord, naar aanleiding van de in de zaal opgehangen spreuken. «Tot hiertoe heeft God ons geholpendie spreuk betrof het voorledene. «Loof den Heer mijne zieldie spreuk was de uiting van het tegenwoordige. «Leer ons onze dagen lellen, opdat w ij een wijs hart bikomen"die spreuk behelsde eene bede voor de toekomst. Na deze stichtelijke opening vermengde zich het publiek onder de gasten. Lang zamerhand kwamen nu inwoners van de gemeente de Inrichting bezoeken. Deze bezoeken duurden den ganschen dag. De oudjes werden des morgens by de koffie (een lekker kopje met kaneel er door) op koek onthaald. Ontvingen des middags bij de feestmaaltijd een extra portie vleesch en smulden des avonds aan een paar heerlijke taarten onder het genot van een glas wijn. Hee- ren diakenen-regenten waren den gehee len dag aanwezig om den bezoekers de inrichting te toonen. Hun aanwezigheid droeg tot het genot der oudjes niet wei nig by. Zij die gisteren verhinderd waren de inrichting te bezoeken zullen zeker met genoegen vernemen, dat het gebouw nog enkele dagen in feestdos blijft en een bezoek nog immer op hoogen prijs wordt gesteld. Vanwege het Ministerie van Oorlog zijn aan het 5e regiment infanterie toe gezonden 16 complete stellen harnache. inenten, bestemd, bij mobilisatie van het leger, voor den luitenant-adjudant, den luitenant kwartiermeester en de beide otfiecieren van gezondheid, van elk der vier veld-bataljons van het korps. De voor den dienst in Wesl-Indië bestemde officier van gezondheid der 2e klasse J. J. F. M. Nooren zal den 14 December per stoomschip «Prins Willem 1" naar surinaine vertrekken. Bij de Maandag, ten behoeve van het militair hospitaal alhier, gehouden aanbestedingen was het minst ingeschre ven: voor de aardappelen door G. van Nieuwenhuizen, te Amersfoort, voor f 1,95 per H.L.voor de boter B. M. C. Mantz te Amsterdam, voor f 1,18 per kilo; voor de kruidenierswaren H. Azijn- man, te Amersfoort, en wel rijst a f 0,0575, havergort a f 0,18, groene zeep a f 0,15, azijn a f 0,04; P. N. Koppen, te Amersfoort, voor wittebrood f 0,12& per Kilo; T. W. Bonte, te Amersfoort, steenkolen en cokes a f 11,50 per 1000 Kilo, turf a f 0,55 per 100 stuks. Het wasschen der linnengoederen werd, onder nadere goedkeuring, gegund aan mej. de weduwe Kilian geb. Schoenma kers, alhier. De 1. luit. M. Grondhout, thans gedetacheerd bij de Rijschool wordt 1 November ingedeeld bij het depot-esca- dron van het 1. reg. huzaren te Amers foort. Op de door DeScherpschut- t e r in zijn laatste nummer bekend ge maakte lijst van prijswinners in den 4e Nationale Schietwedstrijd der Vereen. Van Nederlandsche Scherpschutters, in Augustus 1. I. te's Giavenhage behouden. Komen o. m. de namen van de navol gende stadgenooten. Prijzenwedstrijd op 250 M. met Rijks geweer en Rijksmunitie: 31 Kapitein L. G. Vervooren 76 p.40 sergeant-majoor G. Muijs, 75 p. (Schutterij.) Medaille-wedstrijd op 250 M. met Rijks geweer en Rijksmunitie (alphabetisch) luit. H. C. van Capellen, bronzen med. luit. T. B. van Lelyveld, zilveren er. bron zen med. luit. J. L. v. d. Moer bronzen med. kap. L. C. Vervooren, bronzen medaille. Wedstrijd met Rijksgeweer en Rijks munitie tot het bekomen van den titel, «scherpschutter 1893" luit. T. B. van Lelyveld; luit. J. L. van der Moer; ki.p. L. C. Vervooren. Korpswedstryd met Rijksgeweer en Rijksmunitie in het individueel juistheids- schot op 250 M. In deze afdeeling is een zilveren draag- medaille behaald door sergeant B. Proper van het 5e regiment infanterie met 65 punten. Korpswedstrijd met Rijksgeweer en Rijksmunitie in het salvovuur op 250 M. Eerste prijs, verguld zilveren medaille, behaald met 25 treffers en 66 punten door het 5e regiment infanterie. Detache- ments-commandant le luitenant A. Dozy (verg. zilveren draag-medaille), C. J. B. Sprengel, B. Proper, J. C. v. d. Heiden, R. L. K. M. v. d. Heiden en G. Schreu- der, die allen een verg.-zilveren draag- medaille verwierven. Vrije baan met de Flobert-buks tevens kampioenwedstrijd, afstand 15. M. 11e prijs J. C. v. d. Heiden met 54 pun ten 15e prijs B. Dekker met 54 punten; Korpswedstrijd in het individueel juist heidschot met de revolver, afstand 30 Meter. Derde prijs: bronzen medaille, behaald met 18 treffers en 39 punten door het 5e regiment infanterie. Schutters: kapitein J. Vos, kapitein L. C. Vervooren en luitenant H. C. van Capellen. De prijzen werden Zondagmiddag om uur in «Diligentia" te 's-Gravenhage uitgereikt. Door de politie weid in den afge- loopen nacht in een vrachtwagen, staande aan den Vleutenscheweg te Utrecht, in slapenden toestand aangetroffen de hoorn blazer de H. van het 5e regiment infan terie te Amersfoort, die zijn garnizoen zonder verlof had verlaten. Hij werd naar de politiepost aan de Calhai ijnebi ug, verder naar de hoofdwacht en van daar onder geleide naar zijn corps terugge bracht. A inersfoorstsche Janhagel en dito Grove Dukzijn bij stadgenoot en vreem delingen overbekend Toch was het voor de laalsten lastig om deze zaken van de reis voor vrouw of kroost mede te bien- genlustig om reden de meeste heeren der schepping liever niet met een zukje, waarop hier en daar een vetvlek in han den loopen. De heer J. G. de Jager confiseur alhier nu is op het ingenieus denkbeeld gekomen van bovengenoemde beroemde voortbrengselen van Amers- foortsche coeden smaak, trommeltjes te lateu maken die uitmunten door sierlijk heid. Versierd met pholcgraphien van den Berg, Aitillerie kazerne, Monniken dam en Koppelpoort vormen zij met den inhoud zeer zeker een smaakvol ge heel. Hoogland. Bij kon. besluit is met ingang van 'g8 Oct. a. s., tot Burgemee ster dezer gemeente hei benoemd, de heer G. J. Baron van Boetzelaer, secretans dezer gemeente. Hoevelaken. Ter vervanging van den heer G. van Meerveld, is door den Heer Commissaris,'dei Koningin dezer provincie benoemd tot Zetter voor 's Rijks Directie Belastingen voor deze gemeente, de Heei W. van Bielen alhier. Lensden. Door notaris A. N. J. Vos, te Amersfoort, is geveild: No. 18. De boerenhofstede «Klein Krakhorst," te Aschat onder Leusden, verkocht voor f 15800. No. 914. Wei- en hooiland, genaamd «het Smouserdand," te Hamersveld f 6150. Dienstneming bjj de Koloniale reserve. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belangheht enden, dat ter Secretarie dezer gemeente, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, inlichtingen kunnen worden verkregen len aanzien van vrijwillige dienstneming bij de koloniale reserve te Njjmegen. Amersfoort, den 17 October 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Gevonden op den openbaren weg: Een stalen Rozenkrans. Een bos sleuteltjes met 2 koperen slootjes. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan hel bureau van politie. De He£r en Mevrouw VER- STEEGHNïLnhuis Rups bedanken voor de blijken vrnj belangstelling bij de ge boorte hunrftrt DCtCHjTER ondervonden. Kraamvisifrs Woeden bij voorbeur af gewacht Vrijgag 20 Octobe AMERSFOORTjrftiiO»lflTfer 1893. De ondergeteekende maakt aan geachte stad en envirotis- bewoners bekend, hij in elk ge val zijn lilERpOTfELARIJ blijft aanhouden en als Iloofdve: Holland va wijnen, Cog tevenS is aancesteld egeuvjoordiger voor de bekende en geprezen c en* enz. uit de BO- DEGA AUX |A.VES JbE FRANCE Kal- verstraat aiffctéitmrm. Fijne ALGIER- SCHE TAFE^WIJNEN a f 0.65 en f 0.75 p. fi. PRIMA COGNAC f 1.25. By ff. is de prijs 5 let. minder gesteld. Mij min zaam aanbevelend, Hoogadxténd, Firma A. pï^JANSEN, AltfT. J. JANSEN. VRAAG PRIJSCOURANTEN. voortzetting kooping te ris VAN B zaal van nog aanwe PETTEN, L DEKENS, T Betaaldag iliekc ver- /overstaa&u van Nota- lricum Ju de groote vam de ITEN, KAR- ;s, vitrAges, UELKLEEDEN, etc. Ftebr.-lbbl. •ek ossei.AP\E^ ROLLADE', BIEFSTUK

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2