NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. Het HerkeeniRgsteekefl, binnenland. i\o. 9lx. Zaterdag 25 November 1893. Twee-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT PENSDAG EN ZATERDAG. Over Geld. Feuii leton. IMIRSFOfilTSÏÜ! COD VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 1—6 regels f 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. »Geld is de ziel van de negotie" zegt een spreekwoord. Het is waar, maar zegt nog niet alles. Geld is de ziel van bijna alles wat er is en wat er gebeurt, en volgens de pessimisten is zelfs deugd altijd voor geld te koop. Dit laatste kun nen wy niet gereedelijk toegeven, maar wellicht'is iemand hier met het antwoord gereed, dat uitzonderingen den regel be vestigen. Met geld kaD men baast alles gedaan krijgen. Heeft iemand geld, heel veel geld, hij is voor zijne medemenschen een beminnelijke persoonlijkheid, de ge breken die hy mag bezitten, worden over het hoofd gezien zoolang men hem noodig heeft of zich in zijne tegenwoor digheid bevindt. Het gouden kalf wordt nog in onze dagen aangebeden. Wij wil len ons echter nu niet in wijsgeerige bespiegelingen over het lieve geld ver- diepeD, maar wenschten over hel geld zelf als luilmidbel te spreken. Geld is een onmisbaar iuilmiddel in de maatschappij. Voor geld kun men de vruchten van zijn arbeid van de hand doen en zich alle zaken, die men bezit ten wil, aanschaffen. Zoolang iemand zijn geld achter giendels wegsluit en oppot, heeft hij er niets aan, eerst als hij het onder de raenschen brengt wordt het nuttig en bruikbaar. Wij noemden bet geld een onmisbaar ruilmiddel. De bak ker bakt meer brood, de slager slacht meer vee, dan zy met hun gezin kunnen nuttigen. Voor hetgeen zij teveel hebbeD, willen zij graag andere zaken bezitten maar men begrijpt aanstonds, dat wan neer de bakker bij zijn kleermaker met hl>od, de slager bij den winkelier met v!'esch gingen betalen binnen korten tyd ejn onmogelijke toestand in de maat schappij geboien werd. Om die zwarig heid uit den weg te ruimen, zegt Adam Smith, moet bij het begin van de ver- deeling Van den arbeid elk verstandig mensch er op bedacht wezen, dat hij, behalve de vruchten van eigen arbeid, eene groote hoeveelheid van zoodanige toortbrengselen beschikbaar heeft, die voor allen bruikbaar zijn Verstaan wij tegenwoordig onder geld, goud, zilver of geldswaardig papier, men heeft vroeger verschillende voorwerpen als ruilmiddel gebezigd. In het begin gebruikte men vee (pecus), waarvan wel bet Lalijnsche woord pecunia (geld) afkomstig zal zijn. Zoo verhaalt b. v. Homerus dat de wa penrusting van Diomedus 9 ossen kostte. Onze vaderen deden in Oost-Indië en andere landen goede zaken met kralen, glaswerk en allerlei voor het oog schit terende zaken, die bier van weinig waarde, ginds tegen kostbare sptceryen ingeruild werden. De Spartanen gebruikten ijzer, de Romeinen koper, de onbeschaatde volken in Afrika b. v. bezigen nu nog schelpen, lappen katoen enz. als ruil middel. Er zijn vele eeuwen voorbijgegaan eer het tegenwoordige gemunt geld in ge bruik kwam. Ongestempelde baren me taal werden als ruilmiddel gebezigd, maar waren een bron van onophoudelijk bedrog. Men moest natuurlijk hel geld afwegen, waarbij een nauwkeurige schaal een be paalde vereischte was. Dit was vooral noodig bij de edele metalen, goud en zilver, waar een klein verschil in gewicht groote waarde heeft. Maar daarmee wa ren by goud en zilver alle moeielijkhe- den nog niet overwonnen. Men moest niet alleen het gewicht nauwkeuiig na gaan, maar het was ook noodig het gehalte dier metalen te toetsen, een tweede bron voor het grootste bedrog. In beschaafde landen werd daarom hel metaal, dat als ruilmiddel gebezigd werd van staatwege van een stempel voorzien lot waarborg voor gewicht en gehalte. Knoeieryen blijven echter nog mogelijk, men behoeft zoo heel oud niet te zijn om zich den tijd te kunnen her inneren, waarin de gouden en zilveren muntstukken gesnoeid werden. Door betere stempeling en vooral door de randen der geldstukken van een stempel te voorzien zijn die vroegere dagelijksche misbruiken tbans verdwenen. Valsche geldstukken zijn er heel weiDig in omloop. Het gewettigd wantrouwen, dat vroeger bij betalen heerschte, is nu gelukkig on bekend geworden. Goud, zilver en brons zijn in ons land de metalen, munt- en bankbiljetten de papieren ruilmiddelen. Het papieren geld is in gebruik gekomen om het getnak dat het gaf. Van de muntbiljetten een soort vlottende schuld, bestaan slechts twee soorten stukken van f10 en van f 50, de laatsten schijnen maar geen I burgerrecht te kunnen krijgen en zijn I feitelijk overbodig, omdat er bankbiljetten van f 40 en f 60 zijn. Bankbiljetten wor den uilgageven door de Nederlandsche Bank, die als deposito's een bij de wet voorgeschreven hoeveelheid goud en zilver en verder geldswaardig papier in hare kelders moet bewaren. fTen allen tijde kan hel papieren geld t^gen zilver inge wisseld worden. Bij het geld moet men onderscheid maken tusschen standaardpenningen en pasmunt. Or.der het laatste verstaan wij het z.g. kleingeld, dat in het dagelijksch leven zoo noodig is, mijar dat niemand in betaling behoeft aantanemen, wanneer een lepaalde som ove&chreden wordt. Is iemand b.v. aan een ander f 1. schuldig, dan kan de scbuldeischer, wan neer zijn schuldenaar heni honderd centen geeft, dat geld als betaling weigeren en ander geld eischen. Onze goud- en zilver stukken (niet de kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes) zijn in ons land standaard penningen, d. w. z. zij kunnen steeds als betaling aangeboden worden en moeten dus ook als zoodanig door den schuld eischer aangenomen worden. Feitelijk heeft Nederland sedert 1873 de gouden standaard, het vrij aanmunten van zilver werd toen verboden, maar toch bleef zilver wettig betaalmiddel. In ons land hebben wij dus een hinkenden standaard in tegenstelling b.v. met Duitschland waar sedert '73 alle zilverstukken pasmunt geworden zijn. Tusschen die beide edele metalen goud en zilver is in deze eeuw een groote strijd geweest. Zouden zij naast elkaar door de geheele handeldrijvende wereld als ruilmiddelen van gelijk gezag blijven beslaan? De sliijd is voorloopig ten nadeele van hat zilver beslist. De groote landen hebben langzamerhand het aan munten van zilver gestaakt. In het begin van dit jaar waren de Vereeniede Stalen van Amerika en Britsch-Indië nog de eenige die het deden. 26 Juni 1893 ech ter sloot Britsch-Indië de munt en bleven de Vereenigde Stalen alleen over. Dit duurde lot 30 Oct. 1893 toen door den senaat van Amerika het reeds door het Huis van afgevaardigden aangenomen ontwerp tot intrekking van de Sherman Act werd aangenomen. Een verklaring van dit laatste zal mis schien voor menigeen niet overbodig zijn. Behalve goud en zilver hebben de Ver eenigde Stalen verschillende soorten van papieren ruilmiddelen. Deze zijo gotid- en zilvercertificaten, greenbacks, afkomstig uit den oorlog, treasury-notes, die dienen om het volgens de Sherman act gekochte zilver te betalen. Deze vier soorten zijn wettige betaalmiddelen, waarbij nog als onwettig betaalmiddel komen de curreney certificates en de national banknotes. Toen sedert 1870 in vele staten van Europa de gouden standaard aangenomen en daardoor de voorraad zilver te groot werd, konden de eigenaars der zilvermijnen in Amerika bun zilver moeielijk kwyt raken. Op allerlei manieren zochten dus de zilvermannen in het Westen van hun zilver los te komen en het gelukte hen in 1878 de Bland-act te doen aanemen, waarbij aan de regeering der Vereenigde Staten de verplichting opgelegd werd jaar- lijk voor 24 millioen dollars zilver, d. i. ruim 20 millioen ozs te koopen. Twaalf jaar later werd die wet afgeschaft en vervangen door de Sherman-act die aan de Amerikaansche schatkist de verplich ting oplegde jaarlijks niet minder dan 54 millioen ozs zilver te koopen. Maar zelfs in het land van protectie bij uitne mendheid bleek die begunstiging van de zilverproduklie een onhoudbare toestand te worden en niet voort te kunnen duren Het goud in de schatkist verminderde steeds om aan de aanvragen voor uitvoer te voldoen en men begon bevreesd te wor den, dat het goud geheel en al zou ver dwijnen en het zilver het eenige metalen ruilmiddel zou worden. Algemeen begon men in Amerika naar de afschaffing der Sharmmn-act te verlangen, in de meenig verkeerende, dal de ongelukkige toestand waarin handel, nijverheid en landbouw zich daar bevonden aan de werking dier wet moesten worden toegeschreven. De tamelijke mislukking der world fair in Chicago, de millioenen die voor pen sioenen uitgegeven moesten worden,werk ten mede dat in het nieuwe Huis van afgevaardigden een meerderheid kwam, die de afschaffing dier wet kon doordrij ven. Maar de Senaat was er nog, lang bleef het twijfelachtig of deze de afschaf fing zou goedkeuren. De machtige zilver- pariij, wier belangen op het spel ston den en door de intrekking dier wet zeer benadeeld zouden worden, spande alle krachten in om die afschaffing tegen te houden. Het heeft niet gebaat, de schat kist der Vereenigde Staten is niet meer tot die groote aankoopen van zilver ver plicht. Zullen handel en nyverheid in Ame rika en door terugwerking ook in Europa nu met nieuwe kracht herle ven? Een afdoende verbetering zal daar door alleen wel niet verkregen kunnen worden. Een bespreking dier vraag ligt nu buiten onze beschouwing. Wij wilden slechts aantoonen, dat goud als metalen ruilmiddel nu de eerste plaats bekleedt, zilver is in aanzien gedaald. Is dit goed? Of zou het wenschelijk zijn dat beide metalen gelijke rechten hadden? Een gouden of een dubbele standaard Later hopen wij hierop terug te kunnen komen en die belangrijke kwestie nader te be spreken. Bij de herstemming voor de verkie zing van een lid der Tweede Kamer in het district Veendam,zyn uitgebracht 1932 geldige stemmen. Gekozen mr. E. A. Smidt (liberaal) met 967 stemmen. Op mr. M. W. F. Treub (radicaal) wer den 965 stemmen uitgebracht. Op het verzoek van de kamer van koophandel te Winschoten ondersteund door verschillende kamers om invoe ring van wagens 4. klasse heeft de raad van toezicht op de spoorwegdiensten geantwoord, dat het verzoek niet kan worden ondersteund omdat er veeleer neiging is waar te nemen het aantal- rijtuigklassen te verminderen dan te ver meel deren op enkele Engelsche spoorwegen is de 2e klasse opgeheven, terwijl bij iocaal-exploitatie als regel slechts twee klassen zijn aangenomen. Ook in Duitschland bestaat het voornemen in eenige treinen de 1. kl.-afdeelingen op te heffen. -- Na een zeer korte ongesteldheid is j. I. woensdag te Schiedam overleden de heer C. Diependaal, sedert 1875 pastoor van de R. K. gemeente der Oud Bisschop pelijke Klerezy, tevens bisschop van De venter, die om zijn aangenamen omgang, ook bij andersdenkenden, hoog stond aan geschreven. VAN A. GODIN. 14) Het wae Zendag; op de marktplaats daar beneden krioelde hel van menscheo voor de Martinskerk, waarin de laatste godsdienstoefening, de zoogenaamde sier lijke mis, juist geëindigd wee, stonden opgetooide dames van eiken leeftijd in dichte groepen, om nieuwtjes te verwis selen en plannen voor namiddagvisites te bespreken. De muziek der Ohevax-legers marcheerde met vroolijke tonen voorbij om onder de hoornen der paradeplaats, volgens gewoonte de zes stukken te spe len. Het weer was schoon, de gezichten die elkaar op de straat ontmoetten, droe gen meest allen vergenoegde, opgewekte uitdrukking, en de halve stad scheaa op straat te zyn. Elizabeth zag niets van dat alles wat daar beneden gebeurde, haar hart was somber en treurig. Te vergeefs had Otto gisteren herhaalde beproevingen gedaan om de noodige som bijeen te krijgen, overal bad meD schouderophalend naar ean borg gevraagd, dien hij niet bezat. Juist nu deed hij den leatiten stap voor dit doelMarbach, wien hij zich toevertrouwd bad, zonder hem evenwel de aanleiding tol de behoele van het verlangde geld meeledeelen, had nog eene bron, die uitzicht gaf de som ten minste gedeel telijk te krijgan. Met de middagpost wil den dan de echtgenooten naar Berneck terugkeeren. Elizabeth zuchtte bij de gedachte aan den terugkeer in het lieve huis, waar zij voor korten tijd zulke gelukkige dagen gesleten had. Hoe had zoo eenklaps eene donkere wolk alle vreugde overschaduwd, ach, en hoe machteloos gevoelde zij zich door den slag, dien haar lieven Otto getrof fen had Zij dacht over zijne weige ring na, de rijke middelen harer familie in te roepen. Met haar eenvoudig, warm hart, dat geene waarde aan uilerlyke goe deren hechtte, het zelf zoo gaarne gaf, had zij geen begrip er van, waarom hij in zorgen en rusteloosheid wilde leven, in plaats van zich een bijstand ten nutte te maken, die gewillig, ja met liefde zou worden gegeven. Maar zij beminde heml Hij stond bij haar ver boven alle an dere menschenwat hij besloot, wat hij begreep, moest het ware zijn en was dan de trots, die zijne liefde zoo al leen, zonder toegeving wilde hebben, niet vervuld van het zachtste gevoel voor haar en was dan de teergevoeligheid, die iedere verwonding bijna ziekelijk schuwde, niet een der schoonste bloesems van 2ijn anders zeer niannelyk karakter? Eene bekoorlijke teergevoeligheid bij de gedachte daarvan sneed baar weei eeD scherpe smart door de zielDe nieuwe zorg was immers niet alles wat haar hel ergste was, wat voor haar slechts eene schaduw van den last was die op hem was de lost van haar eigen geheiml Wanneer nu hun huiselijk leven weer begon, wanDeer nietmeer de eenige ge dachte voor zijne bedreigde eer al het overige verslond moest dan niet dat oogenbiik tusschen hen ter sprake komen waarvan zij zich zelf voor hem had aan geklaagd En wat zou zij dan doen? Zij wist, dat hij van zijne vrouw onvoorwaar delijke bekenteni» verwachtte, dat haar dat haar zwijgen hem diep zoa krenken en toch, kon, rnoest zij spreken Bij welk besluit had zij meer te vreezen voor hare liefde? Plotseling maakte eene gedachte zich van haar meester. Nog een oogen biik stond zij nadenkend daar, toen had den de zooeven nog opgewonden trekken eene vaste, rustige uitdrukking aangeno men. Zy kleedde zich om uit te gaan, sloot de kamer en verliet het hótel. Toen zij na een uur terugkeerde, vond zij Otto op haar wachtende. «Vergeef mij," zeide zij innig, »ik heb in uwe afwe zigheid toch besloten, myne oude school vriendin een oogenbiik ta bezoeken zij zou mij het al te kwalijk genomen heb- hebben, wanneer zy onze namen in hel vreemdehngenboek gelezen had en daar wij nog heden vertrekken, moast ik niet lang wachten." «Ik sprak u er reeds gisteren van het te doen," hernam Otto verstrooid. Hij zag er akelig en vermoeid uit. Elizabeth sloeg den arm om zijn hals. «Het it u niet gelukt?" vroeg zij beklemd. «Slechts met groote moeite en dooi Marbach's borgstelling is het rnij gelukt vijfhonderd gulden bijeen te krijgen. Voor hel oogenbiik is het voldoende. Waar ik het overigé van daan haal. moet de lijd leeren. Heb geduld met mij, Elizabeth, wanneer ik voor u thans mis schien niet kan zijn wat ik wel moest te veel, al te veel is in mij omgegaan te veel heb ik geboet voor mijn geloof aan de menscheid, zelf aan eigen kracht U heb ik, u houd ik nog, waar rnij alles ontgaat," riep hij met groote hartstoch telijkheid uit, terwijl hij haai lot zich trok. «Elizabeth, zult gij de mijne blijven?" II. Toen Schaumberg dei dag na zijn te rugkeer in Berneck van zijn namiddag visites te huis kwam, wachtte hem de brievenbesteller. «Reeds driemaal ben ik hier geweest, mijnheer de dokter," zeide de man, op gewichtigen toon, «ik heb eei.e schuldbekentenis voor u van duizend gulden; die moest ik u zelf ter hand stellen." Schaumberg's gezicht helderde op Maibach bad dus verder en met goed gevolg pogingen gedaan voor hem, gaen twijfel, want de plaats der afzen ding was Bamberg. Snel onderteekende en verzegelde hij de bekentenis en ging, zonder nog zijne Elizabeth gegroet te heb ben, zelf naar de post, om de aangegeven waaide te halen. Bij den eersten oogopslag op het adres van den aangeleekenden brief, die hem eigenhandig overgegeven was, dacht hij na het was niet Marbach's hand, maar eene andere, hem welbekende, ofschoon in lang niet aanschouwde hand, die der anonymn brieven van vroeger. In levendige opgewondenheid snelde hy naar huis, sloot zich op en verbrak hetzegel. Hij had zich niet bedrogen, het was wer kelijk dezelfde handl Het blad bevatte de volgende regels: {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 1