WINKELHUIS Faillissement. Gemengd Nieuws. WITT 3AZAR. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. BELANGRIJK ADVERTENTIËN- De Notaris A. N. J. VOS OPENBAAR VERKOOPEN: St. KOK. verloofd mei prinses Elisabeth van Wal deck-Pyrment, zuster onzer Koningin-Re gentes, De militairen, die sedert 31 Octo ber, ta Wageningen waren gestationeerd zijn gister weder naar hun garnizoen Arnhem vertrokken. Sedert genoemde datum heeft geen enkele rustverstoring plaats gehad. Eerlang zal koningin Wilhelmin aanvangen met de studie van het Neder landsch staatsrecht, waarin naar men beweert, de Leidsche hoogleeraar Oppen heim haar leermeester zal zijn. Naar de A'. R. Crt. verneemt, bij de Regeering het denkbeeld in over weging om aan de rijks-normaallessen voorbereidende klassen te verbinden, ten einde meer jongelieden te kunnen oplei den voor onderwijzer en onderwijzeres. De Bulgaien hebben het lijk van hun eersten vorst plechtig bijgezet in de hoofd stad des rijks. In Zatbrad werd de plech tigheid opgewacht door een vleugeladj danl, der. minister-president, den presi dent der Kamer en een eere-compagnie De slaiions waren alle met rouwfloers gedecoreerd. Op de hoogten van Sliwnitza waar Alexander zulk een schitterende overwinning behaalde, begroette een rjjdende batterij den trein met 21 kanon scholen. Daar werden ook kransen op de kist gelegd. Te Sofia waren vorst Feidinand met zijn ganschen hofstoet, de ministers en het diplomatieke corps aan het statioD. De aankomst van den trein werd door kanonschoten aaugekon digd. Toen de kist uit den waggon werd genomen, hield Stamboulow een geest driftige redevoering. Geheel Bulgarije was bij de plechtig heid vertegenwoordigd. Ieder district, iedere stad, elke vereeniging had kransen gestuurd. De Duilsche Rijkskanselier ontving Zon lag uit Bordeaux een pakje, meteen in liet Fransch geschreven geleibiljet mei dende, dat het radijs-z -ad bevatte. Het pakje had den vorm van een etui voor visitekaartjes. De adjudant van den kan seliei, majoor Ebmayer, wilde het deksel van het doosje openmaken met zijn pen nemes. Toen hij echter een paar korrel tjes zag, welke er uit vielen en die niets van zaad hadden, kreeg de adjudant achter docht en liet het pakje staan. Majoor Ebmayer verwittigde de politie die het pakje naar het laboratorium der universiteil bracht. Bij onderzoek bleek dat het een hoeveelheid nilo-glvcerine be vatte. Het deksel was door een elastiek verbonden met de patroon, zoodat deze zonder twijfel zou ontploft zijn, indien het deksel met geweld ware geopend. Bij de gisteren gehouden herstemming voor éen lid van den Gemeenteraad lus sclien de lieeren D. GERRITSEN en P. J. HAMERS, zijn ingeleverd 618-tem- biljetten. Van onwaarde 13; volstrekte meerderheid dus 30ó stemmen. De heer GERRITSEN bekwam 369 stemmen de heer HAMERS, 236 zoodat de heer D. GERRITSEN' tol lid var, den gemeenteraad is gekozen. Gisterenavond gaf de heer van Aken het eerste zijner symphonie-concer ten in dit spizoen. Onnoodig zeker om te zeggen dat alle nummers uitnemend werden uitgevoerd, blijk gaven van dege lijke voorbereiding en dan ook luide werden toegejuicht. Onder de nummers voor orkest, die ons het meest voldeden, noemen wij bet eerst Mozart's Marcia in C dur en de kleine doch innige melodie Heizwunden van Giieg. De soliste mejuf frouw Wilh. Linden beschikt over een fraai, tevens sterk sopi aangeluid, wat in de Konzertarie >an Mendelssohn met begeleiding van vol orkest zeker wel het best uitkwam. Toch beviel zij ons beter blikkelijke kramp van de bijna physische smart geweest, die in haar woedde. Zij schoof den brief terug, blies de kaars uit, stond op en opende de piano. Zonder samenhang vlogen de handen over de toetsen, de klank eener wegstervende stem vervulde haar oor, hare ziel. We derom rees de reeds duizendmaal ont stane vraag in haar op wat zij toen voor haar geluk gedaan had? Waarom was Otto, de ernstige, eenzame man, haar genadeid wanneer hem gpene nei ging dreef? Waarom had hjj haar ver laten, terwijl toch in het oogenblik van scheiden de volste zielesmart uil zijn blik sprak? Het was niet anders mogelijk, iets haar onbekends, iets, dat van buiten kwam, moest zich tusschen haar en hein geplaatst, haar in al haar levensverwach tingen bedrogen hebben! Misschien dacht hij aan haar even zoo levendig, als zij aan hem misschien had ook hij slechts daarom eene andere gekozen, omdat die geheimzinnige scheidsmuur hem van haar scheidde. Slechts nog eenmaal hem weer zien I nog eenmaal voor hem staan in zijn oog zien, zich tegen over hem uitspreken slechts een enkel woord van hem hooren en dan in Godsnaam voor alti|d van elkaar scheiden I liephet luide en luider in hare stormachtig be- in Rubinstein's »Es blinkt der Thau" en in het schalke volksdeuntje aPhyllis und die Mutter." Een daverend applaus be loande haar voor haar lieve voordracht hetgeen haar deed besluiten nog als bisnummer te geven «Nuschauen," lied im Baierschen Volkston van Bohm. Wat de soli van den concertgever zelve betreft, valt als gewoonlijk niet anders dan te prijzen. Toch was ditmaal de keuze der voorgedragen stukken een bij tonder gelukkige. Wij weten niet welk het meest te roemen. Waar de heer van Aken de strijkstok ter hand neemt weet hij zijne hoorders te boeien en als hel ware te betooveren door de heerlijk tonen aan zijn instrument ontlokt. Bij onzen dank voor het gesmaakte kunstgenot, kunnen wij niet nalaten den wensch uit te spreken, hem dezen winter nog een enkele maal te mogen hooren De zaal had nog wel iets meer gevuld kunnen zijn. Ter aanvulling van hat bericht i ons vorig nummer diene, dat nog zij benoemd tot kapitein bij het 5e regiment infanterie de Ie luitenants A J. Ebelir.g van het korps, en H. J. F. van Overveldt van het regiment grenadiers en jagers Kapitein A. W. S. Schut, van het 2e bataljon 5e regiment infanterie alhier, is Zaterdagochtend naar Utrecht vertrok ken, waar hjj is ingedeeld bij het 5e bataljon van het korps. De le winter-collecte door Diakenen der Ned. Herv. Gemeente alhier gehou den, heeft opgebracht f971.85. De Tandarts Kaplanski zal voortra zijn spreekuur houden in het hotel »de Zwaan," en niet meer in 't hotel Muller (zie advertentie). 344ste 8TAAT8-EOTEUI.S. Tweede klasse. Trekking van 27 en 28 Nov. (1000 loten) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 9016. Prijzen van f30 848 7375 7400 9017 9020 9031 9033 9055 9082 9099 9181 1288J 12903 12909 12917 17239 17250 17260 17271 18707 18717 18734 18797 20760 20766 20769 20775 20789 20796 20799 20805 20821 20826 en 20835. Te zamen 35 prijzen. Een afstandsrit van Pirma naar Berlijn, waarvan het resultaat den ruiter zoowel als het paard, alle eer aandoet, heeft de heer Waldouw, tweede luitenand bij de veld-artillerie in Saksen, onlangs met zijn Wallachyer Ooievaar gemaakt. Zonder noemenswaardige oefeningen en in spijt van de ontradende vermaningen zijner wapenbroeders en chefs, ging hij den 20en October, a' namiddags 5 uur van Pirna weg, na een doorwaakten balnacht, nam zijn weg over Dresden, Lösznitz, Keulen, Meiszen, om in Riesa, waar hij des nachts om 12 uur aankwam, een uur te rusten. Hij had den weg van 66 K.M., ofschoon hjj betrekkelijk kalm had gereden en van Pieschen naar Broek witz (13 K.M.) zelfs was gaan loopen, in 6 uren afgelegd. Om 12 uur reed hij weer van Riesa af. De anders zoo vrien delijke maan, waarop de luitenant had gerekend, toonde zich nu van den slech ten kant en ging om 12 uur eenvoudig te bed. Het gevolg daarvan was, dat hij niet alleen eenmaal tegen een boomstam aan reed en van het paard werd geworpen, maar ook, dat hij geheel verdwaalde, en om half negen eerst in Herzberg kwam, terwijl hij gehoopt had dan in Jüterbog te wezen. Dat verlies moest hij weer inwinnen, en na in Herzberg zjjn paard gevoerd te hebben reed hij in snellen wogene ziel. Een haastig kloppen aan de deur stoor de de golvende gedachten. Helena werd eensklaps door schrik be vangen en de klank van dit kloppen be hoorde bij haar droomen I Haar «binnen" klonk bevende en, als zag zij een gaesl, zoo bewegingloos, zoo bleek aanschouwde zij den binnentredende. Otto groette haar ernstig, beide ston den zwijgende tegen over elkaar. «Gij vermoedt zeker wel, wat mjj tot voert, waardige vrouw," zeide Schaum- berg eindeljjk op gedwongen toon. «Ik dacht eerst u schriftelijk te antwoorden, maar ik hield het voor mijn plicht, zulk een groot bewijs van uw vertrouwen in uw handen terug te krengen en u den warmsten dank voor uwe gave te betui gen, ofschoon ik niet in staat ben, die aan te nemen." «Ik begrijp u niet," zeide H»lena, hem erlegen aanziende. «Laat ons openhartig tegen elkaar zijn wij hebben het beiden noodig I Niet tegenover iedere vrouw zou ik een mon- eling onderhoud over zulke teere punten boven een schriftelijk gekozen hebben, maar van u weet ik, dat gij groot en vrij genoeg denkt, om zich tot dat, wat eene groote en vrije ervaring gebood te doen, ook te bekennen. Ontvang met draf en dikwijls in galop den weg op naar Jutei bog, onder aanhoudenden regen. In het laatste plaatsje kwam hij na drie uren aan, zoodat het edele dier, dat reeds een weg van 187 KM. achter zich had, de laatste 40 KM. in 4% min. per KM. aflegde. In plaats van nu, zooals eerst het plan was geweest, hier drie uren te rusten, was de ruiter genoodzaakt reeds na één uur pauze weer op te stijgen, omdat hij volgens de afspraak om acht uur in Berlijn moest wezen, en hij moest nu de nog overige 68 KM. in vijf uur afleggen, dus met dezelfde snelheid als tusichen Herzberg en Jüterbog. Niettegenstaande een gedwongen oponthoud in Trebbin, waar zijn paard een ijzer verloor #n met moeite een hoefsmid was te vinden, kwam de luitenant toch op den bepaalden tijd in den Tempelhof te Berlijn, en wel in zulk een goeden toestand, wat ruiter en ros aangaat, dat, volgens getuigen, de rit terstond opnieuw had kunnen gedaan worden. De gebeele weg van 190 K.M. was, de rustpoozen niet meerekende, maar wel den te voet afgelegden afstand, ge daan in 96 uren of gemiddeld 5 min. per KM. Hoe weinig het paard overigen had geleden, bleek wel daaruit, dat het den volgenden dag in den Thiergarten met zijn berijder op hol ging. Een Iersche knaap van 12 jaren, Ferdinand de Courcy, zag zijne moeder, zijn zusje en zijn broertje schier van gebrek omkomen, en nam toen een wanhopig besluit om zijne moeder te redden. Hij las overal advertentièn van dag- of weekbladen, die het leven verzekeren van dengeen, dit door een ongeval het leven verliest en op wiens persoon het la itste nummer van het blad gevonden wordt, Ook zijn er tal van kleedeienwinkels in Dublin, die aan de petten, bretels, vesten enz. welke ze verkoopen, een coupon hech ten, die op de zelfde wijze het leven ver zekert. De knaap was slechts twaalf jaar oud Hij wist niet, dat zijn zelfopoffering ver geefs zou zijn, daar al deze verzekeringen zelfmoord uit sluiten en hij nam het be sluit zijn leven te geven voor zijn moeder, broeder en zuster. Hij verdronk zichzelf in de diepe haven van Porlobello en liet den voigenden brief achter «Lieve moeder! Ik heb de vier shilling 6'/a stuiver tot uw voordeel besteed en ik hoop dat het geld dat het u bezorgt u helpen zal om mij wat ik ga doen te te vergeven. Zeg aan de policie inde ha ven van Poilobello te dreggen en wan neer ze mij gevonden hebben dan moeten zc bekendmaken welke kleedaren ik aan had en wat zij in mijn zakken gevonden hebben. Ze tullen een muts vinden die zes stuiveis gekost heeft en u recht geeft op 200 pond st. verzekerd geld, een paar bretels van 4'/, stuivers, met een coupon er aan vast voor 300 pond een lederen riem, van 6 stuivers, met een coupon voor 100 pond; en kranten in den binnenzak van mijn buisde eene geeft u recht op 1000 pond en de anderen op 500 pond elk.... alles te zamen 3500 pond ster ling. Besteed niet te veel geld aan inijn begrafenis, en pas op het geld, dat u rjjk zal maken. Uw liefhebbende zoon, Ferdinand de Courcy. P. S. Dag moeder!" In de stad Tomanschew in Rusland heeft de politie een goeden vangit gedaan, daar hel haar gelukt is den aanvoerder eener rooverbende in handen te krijgen, Jozef Bednarek genaamd. De bende, die uit 15 man bestaat, heeft verschillende boerenhoeven geplunderd, zoodat er een panischen schrik in den omtrek heerschle. Bednarek, een zeer vermetele kerel, heeft zich onlangs alleen in het stadje Toma- schew gewaagd, waarvan de politie lucht kreeg. Toen deze hem gevangen wilde nemen, beproefde de roover met den revolver in de hand zich een weg te banen door de keten der hem omringende mijn inriigsten dank hier het pand uwer vriendschap van mij terug ik heb het voor mijn plicht gehouden, ook uw brie ven er bij te voegen." «Mijn brieven?" stamelde Helene in groote opgewondenheid, «dat moet geef hier I" Met bevende hand nam Helene het pakje, dat Schaumberg haar aanbood, scheurde het open an doorliep met gloeienden blik de drie brieven, die hy bij het étui had neergelegd. Een blos vloog over haar ge laat. «En deze brieven," riep zij, nau welijks een woord machtig, «deze brieven gelooft gij door mij te zijn geschreven?" Er lag zulk eene uitdrukking van ont daan gevoel in haar woorden dat Schaum berg er ten zeerste door getroffen werd. Helene beefda over alle ledematen. «De gedachte, dat ik deze brieven geschreven had was het dus, die u tot mij voerde? neen, mijnheer! op mijn woord van eer, deze bladeren en hun iohoud zijn mij vreemd en waren doch, verlaat mij!" «Vergiffenis, Helene, vergiffenis voor eene aanmatiging, die, ik gevoel het, u ongehoord moet toeschijnen, waarvoor ik geene verklaring, geene verontschuldiging heb, dan dat eenmaal «Spreek het maar uit." zeide de jonge vrouw en haar oog fonkelde van harta- tocht, spreek het uit, dat mjjue houding politieagenten; hij vuurde alle kogels uit zijn revolver en verdedigde zich daarna langen tijd met een steen, tot hij ten «lotte overweldigd en geboeid werd Hij zelf was ondertusschen door een politie agent licht gewond. «Ja mijnheer, ik kan kuikens drie dagen eerder uitbroeden door de eieren te planten, dan op de gewone manier kan geschieden," zeide de oudtuii man van een lijken ijzerfabiikant te Pittsbui g, volgens de daar ver.-chijnende Dispatch. «Het schijnt vreemd, maar kuikens zijn zoo on geveer de «enige dieren, die een mensch met voordeel kan planten. De gewone tuinvruchten kwijnen en sterven, maar kuikens gedijen Zie je, ik bracht dit denkbeeld over uit het oude vaderland Ik doe de eieren in een kistje met een beetje kunstmest en begraaf dan het kistj omstreeks vier of vijf duim onder de opper vlakte." «Iemand heeft mij gezegd, dat pij een tooverformule over het kistje doet," zeide de courantier. «In het geheel niet ik doe er maar een beetje azijn over anders niets," was des tuinmans ant woord. «Gij begrijpt mij niet. Ik be doel dat gij ««n regel of zoo iets uit spreekt." «O, neen! De eenige regel dien ge volgen moet, is, om het kistje niet anders le openen dan tusschen het onder- en het opgaan van de zon," zeide de tuinman. «Dan is er toch een ge heim bij?" werd gevraagd. «Neen maar ge moet het kistje drooghouden, was het antwoord. - De cuurantier gaf het op nog meer vragen te doen en liet don tuinman zonder sloornis zyn verhaal doen. «Wel ziet ge, ik I tat het kistje den gewonen tijd, dien eene kip noodig heeft om de «ieren uit te broeden, op drie dagen na, ondar den grond blijven en open dan des avonds het kistje. Dan vind ik al mijn kuikens uitgebroed. Maar nu ontmoet ik eene moeilijkheid. Als ik de kuikentjes aan een kip geef om te verzorgen, pikt ze er naar totdat ze dood zijn. En het is te veel moeite om ze zelf te verzorgen. En zoo maak ik van een list gebruik. Ik neem een kip, die niet al te best legt en maak haar dron ken. Ik doe zulks door haar whisky le geven en spoedig begint ze te waggelen, totdat ze ten laatrte geheel dronken gaat liggen. Dan neem ik haar op, doe haar ir. een klaargemaakte kist en doe de kuikens onder haar. Des morgens heelt de whisky uitgewerkt en dan loopt de kip over het erf de kuikentjes te roepen, alsof ze haar eigen waren. Ze meent dan, dat zij ze uitgebroed heeft. Iheb dit verscheidene malen geprobeerd en 't is nog nooit mislukt." De keizerin van China is van een ernstige ziekte hersteld. Naar aanleiding van deze heugelijke gebeurtenis bevat het Pekrr.sche Staatsblad eene zes kolom men-lange aankondiging van toegekende belooningen: titels, waardigheden, gele, gioene en blauwe knoopen enz. die aan de vier honderd drie en twintig genees- heoren zijn toegekend, welke de eer had den de keizerin tijdens hal e ziekte te bt- handelen. Vier honderd drie en twintig genees- heerenI Gevonden op den openbaren weg Een Stok met haak. Een hakbijtel. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. is de geiuksaankondiging van JOSEPH HECKSCHERin H a m b u r g, welke zich in het huidig nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijne prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in de omstreken gewonnen be dragen e«ne zoo goede faam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen opzijn huidige advertentie acht te gever,. tegenover u met deze brieven gelijken tred heeft gehouden. Maar vergeet daar bij uwe eigene houding niet. Toen voor ik u nog kende, mijn oog soms op u gericht was, trof liet steeds het uwe, en toen ik u leerde kennen, lag er toen van het eerste uur af aan niet eene warmte in uw blik misschien zaagt ge in mij reeds toen de vrouw, die u zonder aar zelen tegemoet trad I Waarom het te loochenen I" riep zij eensklaps, en uit haar sprekende trekken straalde een innerlijk vuur «ik heb u bemind, dat zich niet liet droomen slechts de geringschatte speelbal van gevleide ydelheid te zijn." «Niet verder, H«lenel" riep Otto. «Gij moogt, gij zult mij niet dieper vernede ren dan ik verdien I Dat ik mij al te lichtgeloovig aan eene dwaling overgaf die uw zelfbewustzijn diep krenken moet, ondervind ik sterk genoeg, mijn gevoel voor u laat ik niet in het stof sleuren! Ook ik heb u bemind, heb met harts tochtelijkheid aan uwe beeltenis gehan gen, en niemand weet wat het mij ge kost heeft mij van u los te rukken, nadat de overtuiging zich in mij vestigde, dat ik de man niet was u gelukkig te ma ken. Nooit, de hemel zij mijn getuige heb ik onedel over u gedachtwat k bij een ander afgekeurd heb, dat ont ving door u iets plechtigs, want ik ken UeAle^rVen Mevrouw IMMINK CrommeluI betmgen hun hartelijken dank voor de t&rijkej|)lv)ffff\van belangstelling bij hun vijPTi twintigjarig huwelijk on dervonden. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Utrecht d.d. 24 No vember 1893 is A. H. KCIJPER, Winkelier en Boekbinder te Amersfoort, verklaard in staat rau faillis sement met ingang van dien dag, met benoeming vaD den EdelAchtbaren Heer Jhr. MnTWvM. J. VAN ASCH VAN WIJCK, lid /tier lltu;htl>an!., tot Rechter commissaris en van den onaergeieekende tot Curatpjj'. Voèrls worden de schuld- eischers inlgezegtrKaillissement opgeroe pen om i^ persoon of bij gemachtigde te verschijnen ter 1ste Verificatié-vprcu- dering, welke zal gehouden worden op Dinsdag 1cjiJutaCT'-J803, des voormiddags le ll'/4 nreu inViel Paleis van Justitie aan de Hamburgerstraat te Utrecht. De Curator,' Mr. J. C. JU. PRIJKEN, Advocaat en Procureur te Amersfoor de FIJNGOED-WAS- ^„.IJ van Mej. DE REUS te Hardeipnjk woVlt tegen boog loon gevraagd ten FLINKE XElp, welke netjes waSachen en erfh weiiflg stry. ken kan. in p^psoon te vAvoegen, of franco brie^en-^onkerstraat 17 te Amersfoort, zal op Zaterdag, den 9. December 1893, des avonds 7 nur in het koffiehuis »de Keizerskroon" aan den Hof te Am^rlfoprt in het In de GEM EER TE AMERSFOORT. ^en met SCHUÓR en ERF aan de St. An- driesslraat wyk C No. 17, waaiin sedert vele jaren met succes de kruideniers- affaire wordt 'iilprnrfrndi Bewoond geweest door wijlen vMejuf- frouw de Wed. J. GAEMERS. Aanvaarding bij de betaling derjtoop- penningen op 9 Maart 1894. Nadere informatiën ten kantori van voornoemden Notaris VOS, alsmedds ten kantore van den makelaar C. ROCfcE- STEIN te Amersfoort.. KINDERMA SCHORTJES en SCHORTJES en I Groote HEEREN- TISTEN- zeer geschi, Ook on MANDJES ROODE en LIJFJES. Billijke prijzen. JURKJES, DAMES- DSCHORTEN. Met aanbeveling, uwe groote, vlekkelooze ziel, uwe wijde van al het kleine bevrijde opvatting van het leven en zijn genietingenNooit heb ik anders over u gedacht dan met eerbied en warmte laat mij nu niet van u gaan met het bewustzijn, dat gij mij haat, dat gij u van de herinnering aan mij onwillig afkeert!" Helene bleef verstomd staan. Zij nam het etui en de brieven op en reikte ze Schaumberg over, zonder op te zien. «Moet ik u verlaten zonder uwe ver giffenis mede te nemen?" zeide Otto zacht terwijl hij de hand naar haar uit strekte. Een hevige strijd werd er in Helene's binnenste gestreden, eindelijk wendde zij zich tol Otto en zag hem aan het was de oude blik der liefde, zij vatte zijne hand en liet haar weer na een zachten druk vallen, terwijl zij smeekend zeide: «Ga nu heen wij zullen elkaar niet vergeten I" Bij de deur keerde Otto zich oog eene maal naar haar om; zij lachte hem ge voelvol toe. Den avond van denzelfdeD dag bevatte het postpakket den des morgens geschre venen en aan den majoor van Feldheim geadresseerden brief. Helene had hem eenige oogenblikken na Schaumberg's bezoek gesloten; een traan was op het heete lak gevallen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1893 | | pagina 2