Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. ADVERTENTIÉN. Op 12 December 1893 richtte bij een schrijven san deze anelorderuitvoerende(?) firma waarop tot heden geen antwoord werd ontvangen. Die zich spiegelt aan een aoder, spiegelt rich zacht. D. den Hartog. P. S. In 't belang van 't publiek ver zoekt ondergeteekende allen couranten redacties bovenstaand stukje over te ne men. D. de H. De firma doet natuurlijk onderzoek, en nu blijkt haar dat het pakje als „onbe stelbaar" berustte bij VaD Gend en Loos, van welke onbestelbaaiheid de firma KehleDbrink 8c Co. echter geen kennis had gekregen. Daar de firma reeds had ondervonden, welk een scherp wapen hel bovenbedoelde courantenberichje was in handen van sommige concurenten, is door haar een klacht wegens beleediging inge diend tegen gemelden D. den Hartog bij deri officier van justitie te Dordrecht. Dit muisje zal dus waarschijnlijk nog wel een staartje hebben. Onderwfis aan de Koningin. Aan de hoogleeraar Dr. Kramer, te Utrecht, is voor den tijd van een jaar opgedragen, het gaven van onderwijs in oude geschiedenis aan de koningin. Uit Den Haag wordt aan de Zw. Cl. gemald, dat de minister van financiën met zijne wetsvoordracht tot herziening der personeele belasting gereed is. De indie ning kan zeer spoedig worden verwacht. Voorts zou het uitgelekt zijn dat een gewijzigd wetsontwerp tot regeling der kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer en voor de Provinciale Staten, met bijbe- hoorende toelichting eerlang bij den minis terraad-in behandeling zal kernen. Middden-Europeeaclie tijd- Ook de «vereeniging van handel, nijver heid en gemeentebelangen" te 's-Graven- hage heeft het voornemen, opgevat aan de Tweede Kamer een adres in te die nen ter betuiging van adhaesie aan de motie des heeren Beelaerts van Blokland c. s. ter verkrijging van tijds eenheid (Midden-Europeesche tijdin Nederland. Den 24en Juli zal het, driehonderd jaren geleden zijn dat Groningen door prins Maurits werd veroverd, een zeer belangrijk leit in onze geschiedenis, om- dal daardoor de laatste Spaansche veste in het Noorden voor de Unie was ge wonnen. Uit Apeldoorn meldt men aan de Baarl. Crt.: Uit goed» bron kunnen wij meedeelan, dat de op te richten Rijks-Tuinbouwschool alhier zal worden gevestigd. De pogingen door de gemeente Naarden in het werk gesteld, kunnen als mislukt worden be schouwd. De liberale kiesvereeoiging «Veluwe" te Apeldoorn heeft thans een circulaire gelicht aan de kiesvereenigingen in Ne derland, houdende verzoek tot steuning van haar adres aan de Tweede Kamer, waarin gevraagd wordt een wet in hel leven te helpen roepen, opdat voor den vervolge alle gestichten van liefdadigheid, speciaal die waarin minderjarigen wor den verpleegd, aan een streng staatstoe zicht worden onderworpen. Volgens de laatste berichten uit Pa lermo is de rust op Sicilië sedert de jongste ongeregeldheden niet weer ge stoord. Te Catainia is het eerste gedeelte dar onlangs onder de wapenen geroepen sol daten aangekomen en door de bevolking met geestdrift ontvangen. Spoedig zullen de andere troepen, aan welke de bezet ting van het eiland wordt opgedragen, volgen. Nu het legercorps, waarover ge neraal Morra di Lauriano te beschikken heeft, zoo aanzienlijk versterkt is, wor- eteltenis over 's vaders wilden blik, waar mede hij haar het verbod gaf, verdwenen was, toen nam de hoop, de wil weer be zit van haar klein dapper hat t dat als da man, dien zij beminde, wederkeereri en haar weer ovar zijna liefde zon spreken, zy dan naar haar vader zou gaan en hem openhartig verklaren: «Die man bemint my an ik bemin ham ook." Tegenover zulk eene verklaring mocht haar vader haar zijn zegen niet onthou den, dit meende ijj, en aan dit geloof had zij vastgehouden tot op het oogenblik, dat tante Martha haar zijn somber ver leden onthuld had. Arme, kleine Irma! Rusteloos liep zij in haar eenzame kamer op en neder en trachtte zich te vergeefs aan een anderen wil als den haran te onderwarpen. Tante Martha was uitgegaan om nog eanige commissies voor het vertrek te doen. Irma had er de voorkeur aan gege ven, om te huis te blijven. Wellicht koes terde zij duarbij de geheime hoop, dat baron von Kamer haar voor het vertrek nog eenmaal zou komen opzoeken en zy hem zoo nog eenmaal zou kunnen weer zien, een laatst vaarwel vooi eeuwig zou kunnen toeroepan. Zy stond thans by het opea vanater naar buiten op straat te slare». Da zoele regen verkondigde len telucht, speelde en kaar bleek gelaat en den geen verdere ongeregeldheden meer verwacht. Het woord komt nu aan den heer Crispi om de beloofde voorstellen tot verbetering van den toestand in te die nen. Ook wat betreft de fiuancieele hervormingsplannen van hel kabinet, ver keert men nog in het onzekere. Dezer dagen zal de Kamer weer bijeenkomen Het wordt dan ook tijd, dat de heer Crispi en zijn minister van financiën Sonuino met hun hervormingsplannen voor den dag komen. Generaal Morra di Lauriano heeft te Palermo een decreet uitgevaardigd, waai bij een algemeene ontwapening woidt gelast, Alle bewoners van Sicilië moeten hun wapenen uitleveren en levens wordt de invoer van vuurwapenen ten strengste verboden. De uitgeleverde wapenen zul len later aan de eigenaars worden terug gegeven. Allen, die weigeren zich naar dit besluit te schikken, zullen met een hechtenis van 6 maanden tot 2 jaren worden gestraft. Dit krachtige besluit, door den bevel voerenden generaal uit naam der regee ring uitgevaardigd, heeft te Palermo onder de rustige ingezetenen een goedei indruk gemaakt, maar zeker zal de ont wapening der bewoners van het platte land, overal niet zonder verzet kunnen geschieden. In elk geval is het een gunstig teekrn, dat gedurende de laatste dagen op Sicilië geen nieuwe ongere geldheden zijn voorgevallen. Volgens berichten uit Kaapstad is de gouverneur der kaap-kolonie Sir Henry Loch het eens geworden met den minis ter-president Cecil Rhodes over den grondslag eener regeling van het lot van Matabelen-land. De heer Rhodes heeft er in toegestemd den inboorlingen een gedeelte van het veroverde land, zondet bezwarende voorwaarden, te laten be houden, onder beding, dat koopwaren uit de Kaapkolonie steeds, zonder betaling van invoerrechten, in Matabelen-land mogen worden ingevoerd. Sir Henty Loch, die bij deze coaferen- lie als vertegenwoordigei der Engelsche regeering optrad, heeft overigens de eischen der Kaapkolonie ten opzichte van Matabelen-land ingewilligd. Deze voor- loopige overeenkomst zal nu aan de be krachtiging der regeering te Londen wor den onderworpen. De Fransche anarchist Vaillant heeft Zaterdagavond het vereischte stuk ondei teekend, waarbij hg verklaart in appèl te komen tegen het vonnis der jury. Don derdag a. s. zal het hof van cassatie de zaak behandelen. Twee socialistische algevaardi. den Ronanet en Viviani hebben Zondag pre sident Carnot een adres overhandigd waarbij gratie voor Vaillant wordt ge vraagd. Het adres was slechts door eenige socialistische Kamei leden oider- teekeod. Het document werd overeen komstig het gebruik door den president ongeopend veizonden aan den minister van juslitiz, met verzoek om advies. Te Lyon hielden 800 socialisten eene bijeenkomst, welke begon met de be noeming van Vaillant tot eeie-voorzitter en eindigde met een protest tegen het doodvonnis. De politie maakte een einde aan de rumoerige bijeenkomst en nood zaakte Vaillants vrienden de zaal te ont ruimen. Om de bewoners van den Elzas en Lo tharingen geheel en al te verduilschei:, is het verboden, dat bij de aangiften aan den burgelijken stand vreemde namen aan de kinderen woiden gegeven. De ambte naren hebben strengen last zich daaraan te houden. Nog onlangs werd aan een inwoner van den Boven-Elzas geweigerd zijn dochter Jenny te noemen; en de wei gering bleef gehandhaafd, toen de man er zich op beriep, dal toch de keizerin ook wel Jenny heet: haar naam is Augus ta Victoiia Frederike Louise Feodom Jen ny. Het mocht nu eenm tal niet, en het kind moest Johanna heeten. Dal zulke kinderachtige praktijken nu niet juist dienstig zijn, om bet prestige bewoog zachlkens de witte gordijnen. Een kleine gevederde zanger in net nabu rige huis schetterde vroolyk zijn lied en daar lusschen rolden rammelend de w - gens, lachten en praatten de meuschen, die onder het venster doorgingen en zich op hun gemak of haastig naar hun bezig heden begaven. Alles was leven en be weging, ondanks de zich opstupelende re genwolk», ieder verheugde zich io bet warme lentewter, geen enkele scheen een last op het hatt te dragen of zorg te ken nen. Een hevige blos vloog over L ma's bleek gelaat. Er groette haar iemand ie een open rijtuig, zij ging terug van het venster, het rytuig hield stil, er werd gescheld. Haastig sloot zy het vensier en luisterde ademloos naar de voetatappen di* de trap opkwamen. Men klopte aan de deur en op haar aarteland «binnen" trad de porliersviouw de kamer in en reikte haar een kaartje over met de woorden «Deze heer wenscht de juffrouw zijn# opwachting te mogen maken." Zij nam het kaartje aan, reeds lang wist zy, welke naam er op stond, maar toch las zij hat èen-, tweemaal, alleen om maar een kulm antwooid te kunnen gave#, om niets te laten blyken van da aandoening, dia haar dezen aaarn, deza tijding had veroorzaakt. Hy was diar eindelyk eindelijk. Zy had van de Duitsche regeering in het Rijksland te bevorderen, laat zich denken Op den Delaware Lackaw n na Wes tern-Spoorwee is gistermorgen nabij Jer- sy-City een sneltrein van Dover met een sneltrein var, Orange in botsing gekomen ten gevolge waarvan een twintigtal per sonen gedood en velen gewond werden Wij herinneren onze lezers, dat de uiterste termijn voor de in levering der antwoorden op ons eerste prijsraadsel is vastgesteld op Vrijdag 1» Januari a.s. In ons volgend nummer deelen wij den uitslag en de naam van den winner mede. Bij Koninklijk besluit is benoemd het bij personeel van den geneeskui.d en dienst der landmachttot dirigeerend offi cie' van gezondheid der 2de klasse, de dirigeerend officier van gezondheid der 3de klasse, C W. W. van Walsernalhier in garnizoen. Naar wij vernemen zal vanwege de vereeriiging «Locomotiefop 6 Febr a.s een groot bal-masqué worden gehouden waarbij verschillende prijzen, bestaande uit kunstvoorwerpen van hooge waarde, zuilen worden uitgeloofd vooi bet schoon ste, koddigste costuum en grootste groep. Het publiek zal in de gelegenheid ge steld worden zich hier ter stede van cosluuin te voorzien. Met grond mogen wij verwachten, dat hieraan door velen, die van een pretje houden, zal worden deelgenomen. Een bal-masqué toch, een zeldzaam vermaak hier, heeft altijd iets eigenaaidig aan trekkelijks. Zondag had alhier een buitengewone algemeene vergadeiing plauts van de Ne- derlandsche vereeuiging van spoorweg ambtenaren. De vergadering werd geopend met een hartelijke toespraak door den heer Ed. Brandes, voorzitter. Hieina deelde deze eenige bijzonder heden mede omtrent d# bewijzen van sympathie ondei vonden van den heer J. L. Cluyaenaer, Directeur-Generaal der Ex ploitatie-Maatschappij en van den heer Van Hassalt, gedelegeerd lid der Raad van Administratie der Hollundsclie IJzeien Spoorwegmaatschappij en wees bij tevens op de door het bestuur verrichte werk zaamheden, waarbij bij den leden ver zocht wel in aanmerking te w ïllen nemen den korten lijd, weikan het tegenwoor dig bestuur zitting heeft. De ledenlijst «oud bij bij zijn optre den in een zoodanig ontredderden toe stand dat de heer Krui weken achtereen heeft moeten werken om de zaak weer in orde te brengen. De redactie van het maandblad der vereeniging is door den heer Spit en den spreker op zich geno men, en zij vertrouwen, dat de meeste leden er <un overtuigd zullen zijn, dat het meer lezenswaardig is dan vroeger. Het Maandblad kosbe vroeger I 60 a f70 per maand hetwelk thans onder het tegenwoordig bestuur is teruggebracht op circa f37 minder, hetwelk per jaar eene belangrijke bezuiniging mag genoemd worden. Ook is men reeds bezig een jaar boek je der Vereeniging samen te stellen en heeft men daarhij als grondslag genomen «Elk wat wils." Van dan directeur-generaal der S. S. en het gedegeleeni lid der administratie van de Holland-rhe IJzeren Spoorweg maatschappij werden gegevens verzocht omtrent ile pensioenfondsen dier maat schappijen, welke door deze heeren op de meest welwillende wijze werden verstrekt. Ook werd besloten zich am te sluiten aan de vereeniging «Vooizorg" derS. S., waardoor aan veler weuschen gehoor is gegeven. Vervolgens kwam aan de orde de ver kiezing van drie leden in het hoofdbe stuur. een weerzien niet willen wenscben, niet willen verwachten en toch in tegenspraak daarmede, hoezeer ha-I zy het verlangd, gehoopt, verwacht. Zij dacht er slechts aan dat bij daar was dat zij hem eindelijk zien eindelijk spreken zoude, aan al hst overige dacht zij niet! De golven van haar hart gingen te hoog, dari dat liet thans in hare macht gelegen zou hebben om den golfslag rust te ge- biedeu. «Baron von Karner zal mij welkom wezen I" zeide zij, zonder van het kaar tje op te kijken, dal zij nog steeds ste vig in de brve; ,|e handen hield. «Laat mijnbeer boven." De porlieiavrouw vei liet de kaïner en men hoorde nu buiten hare luide slem, waarmede zy dan baron verzocht haar te willen volgen. Vervolgaris opende zij met de noodige drukte de deur, liet hem binnentreden en met een vluchtigeo blik van aieuwsgierigheid op het jonge, zicht baar ontioerde meisje, sloot zy de deur eer aebter zich toe. Irma was hem eenige schreden tege moet gegaan, besluiteloos hoe zij haar ouden vriend zou begroeten. Vier jaren lagen er lusschen het heden en hat scheiden van ham vier lange ,aren. Zy was geen kind meer en dat, wal zich scheidend tusschen hen geplaatst De uitslag was, dat gekozen werden de heeren J. W. II. Holger, A. D. Schoob man en J. Dronkers, zoodat het hoofd bestuur der vereening thans bestaat uil de h.h E de Brandes, A. A. v. Wake ren, G. A. Spit, A. M. F. Koltrop, R. C Schooleman, K. Bakker, J H. Krul, Jr, H. Nagtegaal, F. M. Rose, J. J. Wisscher- hoff, Holger, J. Drenkers en A. D. Schoo leman. Na de verkiezing der Bestuursleden kwam aan de orde het voorstel om een derde lid te benoamen in da commissie voor de rekening en verantwoording. Na eenige discussie wordt lot de stemming overgegaan, waarvan de uitslag is dat wordt gekozen de heer H. M. Strating van Amsterdam Hierna kwam in behandeling eene rnotie van de afd. Utrecht, om de contributie van de afdeeling te brengen van f 1. op f0.50 per lid, zullende bij niet aan name dezer motie deze afdeeling zich afscheiden van de «Algemaene Neder- landsche vereeniging van spoorweg-amb tenaren. Tengevolge van gezonden uitnoo- digingen kwamen Maandagavond in de bovenzaal van «de Keizerskroon," een 300tal personen bijeen om de uiteenzet ting aantehooren vari hel doel dat de dezer dagen opgerichte vereeniging «Onderlinge hulp" beoogt en van de wijze waarop zij baar doel trachtte bereiken. Bij monde van den voorzitter van het voor- loopig bestuur, den hear J. C. J. Pels Rijcken, Werd aan de saamgekoinenen medegedeeld, dat de vareeniging bedoelt der. werkman, wanneer hij door ziekte of verwonding buiten staal is te wer ken, eene geldelijke ondersleuning te verleenen, ten bedrage van f3. 's weeks wanneer hy 7 cent per week, van f5 wanneer hij 10 cent per week en van f7 wanneer bij 15 cent per week bij draagt. De vareeniging werkt voor de gahet Ie gemeente Amersfoort en voorde omliggende gemeenten voorzoover zij niet verder dan een kwartier uurs gaans van de builen-singelgrarht zijn gelegen. De leden worden onderscheiden in twee soor ten: a. gewone contribueerende leden en b. leden-begunstigers, die minstens f5 per jaar of f50 in eens bijdiagen. Evenwel zullen bijdragen van hooger of lager bedrag hoogst welkom zijn, omdat men uit de te ontvangen bijdragen een fonds denkt te foimeeren, dat aan gesproken kan worden in tijden van epidemie. Om lid te worden moet men den leeftijd van 17 jaren hebben bereikt, niet ouder zijn dan 30 jaren, en minstens 3 maanden te Amersfooit of in de aan grenzende gemeente hebben gewoond. In bet eerste jaar zullen ook personen tot den 50-jari«en leeftijd en in bet tweede jaar tot den 40 jarigen Ouderdom worden aangenomen. Wij vernemen dat reeds een 100-tal personen zich voor bet gewoon lidmaatschap hebben aangemeld en een 20-tal als leden-begunstigers. Wij wenschen dei jeugdige vereeniging van harte gionten bloei toe, in het belang van Arnersfooits werkman, wiens belan gen in deze aan goede handen zijn toe vertrouwd. De omvangrijke werkzaam heden aan het beheer der vereeniging verbonden, worden door de bestuursleden geheel kosteloos verricht Naar wij onder het afdrukken der courant vernemen, is door de Amstei- damsche politie te Bussum de hand ge legd op den vervaardiger der valsche ijksdaalders, den laalsten tijd in omloop. Zijn onze inlichtingen juist, dan is het zakeren v. W. vroeger inwoner onzer gemeente. 344ai.e stTAAI'N-LOTKItlJ. Vijfde klasse. Tweede week. Trekking van 16 Jan. (950 lotenj Ten kantore van den Collecteur te Amersfooit zijn aan de navolgende num mers te beuit gevallen: Pi ijs van f iOO op No. 18789. Prijzen van f 70. 7383 9058 9151 9156 9166 17219 18787 en 20832. Te zamen 9 pryzen. had, was niet geschikt,, om den onschul- digen tijd terug te roep-m, waarin zij in kinderljk vertrouwen zich openhartig en vrij aan hem had overgegeven. Was het bette, wanneer zij maar geen woord van herinnering meer sprak over dezan tijd, die toch nimmer zou wederkearen, geen woord, dat hem kon veriaden hoe getrouw die tijd in haar geheugen vooitgeleefd bad en eeuwig zoude blyven voortleven? Ook hem, den man van de wereld, wilde geenpassend, nog minder een onverschillig woord over de lippen komen. Hoe veel of hoe weinig wist zij van zijne ontmoe- tiDg met haar vader, diens aanval op de eer zijner familie? Dal zij daarvan ken nis droeg, dit las hij in de volkomen be- sluitelooze houding, waarin zij hem te gemoet kwam, hein schuchter, verlegen de hand reikte en met eenige onbeholpen- heie in woord en beweging, zyn ondui delijk gestamelden dank voor hare hulp bij het plaats gehad hebbend ODgeluk afbrekende, hem uituoodigde op een fau teuil plaats te nemen, terwijl zij zelve in den versten hoek der sofa was gaan zitten alsof zij daar bescherming zocht tegen de gevoelens, die haar bestormden. Had Irma hem onbevangen, rustig ontvangen, gelijk aene vrouw, die aan dergelijke toestanden gewend is, zy zou daardoor is de eerste plaats zyn eigen hart geleerd hebben zich' Zonder prijs zijn uitgetrokken: 830 847 7357 '7359 7372 7390 9040 9046 9061 9I6I 9175 92O0 I2884 1288; 129,4 1.916 18760 20783 20794 20846 en 20353. Loten zijn nog verkii)gbaar f 3.50 per '/io Eene brutale diefstal. Een aller brutaalste diefstal heeft plaals gehad op de Ie verdieping van pund No 26 in de Boschlaan te Rotterdam, een pand door verschillende gezinnen bewoond. Een gede-ke van die verdie ping wordt bewoond door den drukker M. van Lommei, die, voornemens zijnde gister met zijn gezin naar Londen te vertrekken zijnen huisboedel enz. reeds voor het vertrek derwaarts had ingepakt. Zaderdagavond laat met zijne vrouw te huis komende, trok het hunne aandacht, dat het slot' van de deur verdraaid was en eene koffer rnet boeken gepakt, op de achterkamer staande, gedeelcelyk was leeggehaald. Terstond werJ aan diefsial gedacht, te meer daar in den loop der vorige week reeds eenmaal daartoe po gingen waren aangewen 1. Alras bleek dan ook dat een ijzei m geldkistje veidwenen was, hetwelk op de achterkamer in eer e bedstede was ver borgen. Dit ki>tje bevatte 3 bankbiljet ten van f200; twee van f60 en een van f 40, benevens eene revolver met daarbij behoorende vijftig patronen en eenige quitantiën. Een taschje, verschil lende gouden en zilveren voorwerpen be vattende hetwelk zich op dezelfde kamer bevond, bleef onaangeroerd Aangezien het vermoeden voor de hand lag, dat een bakende de dief moet zijn, is gisteren door de politie gearresteerd en naar het politiebureau in de Meer- rnansstraat overgebracht «en man, be vriend met Van Lommei en die meerma len bij hem kwam. Hedennacht overleed nog geheel onverwacht en aan ver- verval van krachten, mijn ge liefde echtgenoote, Vrouwe JACOBA WILHÉtMINA STROBAND, in den iouderdonV-van 78 jaren. F. L. JjJiSON. AmerskJürt, 9 Januari '94.V Eenige en ahyjfiéene kennisgeving. I Overleden te Amersfoort den 10. Januari 1894, JEANE MADELAINE MENSERT, in dofi "öüdèMjom van bij»a 82 jareii. Dochter van wijlen den WeIËdelen Zeergeleerden Heer W. Mijnserl, Chitugiae, Doctor en Oculist te A msterdaiffén wijlen Vr n\ve Hê)wnaoneila Anna van Hulst. Eenige en algemeene kennisgeving I aan familie, vrienden en ijr" I Er worden geene visites afgewacht. I Heden oveileed na een langdurig en smartelijk lijden, plotseling, onze geliefde Moeder-, fl\ Behuwd-, QrtJdt(- en Overgroot moeder "&WSBERTA VAN MANEN, Wed. W. van Nus, in den ouderdom van 81 jaar. Uit aller naam, H. VAN NUS. Amersfoort, 16 Januari 1894. *t* De Heer en Mevrouw F. J. MATTHIJSENHanrath betuigen hun dank voor de deelneming ondervonden bij het overlijden van hun broeder en behuwdbioederden Heer H. L. Matthijsen. te hebben zicli te beheerschen, doch zclo n elke beweging, in eiken gelaatstrek vtrradende, wat het hart niet verraden wilde, te zeer natuuikind, om zelfs door de aangeleerde regels van eene kostschool beheersching van haar natuurlijke gevoe lens geleerd ie hebben, zoo verdween ook zijne zelfbeheersching. Waarom zou hij eene comedie met zijn eigen hart spelen, daar, waar in die eerlijke, treurig-blik- kende meisjesoogen zoo onvervalscht, zoo rein, zoo trouw de taal te lezen stond, die hij met zulk een vurig verlange» weDSchte te lezen? (TVordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2