Gemengd Nieuws. Plaatselijke berichten. Ingezonden. korten tjjd dat zjj gehuwd is heeft zij reeds veel van den beschuldigde te ver duren gehad. De justitie is dan ook zoo van haar onschuld overtuigd, dat zjj in haar handelingen volkomen wordt vrijge laten. Ook in Rotterdam zijn eenige valsche bankbiljetten ontdekt. Het eene is in betaling gegeven door een Duitscher, wiens signalement luidt30 a 40 jaar, don kere oogen, gewone neus, donkere knevel was gekleed met donkere jas en zwarten pbantasie-hoedbij had een z.g. naald parapluie bij zich. Hjj haalde het bank biljet uit «ene taschportefeuille van doffe kleur, waarvan de binnenzakken eveneens van kleppen voorzien. De WeesinricMing te Neerbosch. In een hoofdartikel bespreekt het Weekblad of Brielsche Ct. orgaan van het Tweede Kamerlid mr. H. Ph. de Kan- ter, lid der «Commissie van onderzoek in zake Neerbosch" (voorzitter der finan- cieele commissie) een zaak, waarmede de gansche natie zich bemoeit: de Weesin- ricliting te Neerbosch. Een tweetal con clusies trekt de schrijver van het artikel De eerste daarvan is deze: Bedelen is bij de wet verboden, indien het strekt om in eigen nooddruft te voorzien. Doch bedelen voor een liefdadig doel is geoor loofd, en geoorloofd op de grootst mo gelijke schaal, zonder dat mer. gebonden is aan eenige controle, welke ook, be treffende de wjjze waarop het btjeenge- bedelde geld besteed wordt. Ais de stich ting maar bestaat en uitwendig goed gaat, wordt er al heel weinig, neen, in het geheel niet vanwege datzelfde publiek, dat opbrengt, naar verantwoording ge vraagd, en de Staat doet het evenmin. De Lindenhoul-beweging kon wel eens hiertoe strekken, dat van den Staat op dit punt de oogen hebben. De heer Van Dijk te Doetinchem heeft ook eens, al was het op kleiner schaal zulk eene beweging doorleefd, waarin hij op aller lei wijze beschuldigd werd van malver saties hij kwam zegevierend uit dien stryd te voorschijn, doch waarom zijn zulke bewegingen mogelijk? Is liet goed dat de Staat op zulke wijze inrichtingen laat ontstaan van die uitgebreidheid, op zulk een lossen grondslag gebouwd, die als ze in elkaar vallen wezenlijk ernstige gevolgen kunnen hebben? Men stelle zich eens voor, dat van Deth zijn doel bereikte en de stichting omver wierp waar zou men heen met de weezen en verwaarloosden, ten getale van ruim 1060? Men zou er leelijk mee staan te kijken. De tweede conclusie, die de schrijver trekt, is deze, dat onze wet op hoon en laster slecht is. De wijze, waarop Van Deth ageert, is toch beneden alle critiek. Letterlijk van alle zijden worden zijn mededeelingen door zeer geloofwaar dige mer.schen tegengesprokeneenmaal zelfs is hij deswege veroordeeld en toch gaat hij thans maar voort met het hou den van voordrachten, geheel bestaande uit dezelfde heele en halve lasteringen en het op schandaal beluste publiek stroomt bij honderden en duizenden toe en offert zijn kwartjes aao den redenaar. Dat moest niet kunnen en mogen. Op welke wijze Van Deth schijnt te speculee- ren op dien volkskaraktertrek kan blijken uit de mededeelingen, die wij dezer dagen uit Groningen ontvingen, waaruit bleek dat hij wel naar die stad wilde komen, en dan maar verzocht om een kerk of ander lokaal, waar 2000 of 2500 menschen in konden, en dan tegen één kwartje entrée. Als dat maar toegelaten blijft zullen er wel meer liefhebbers komen, om van beschuldigen en lasteren een métier te maken. Thomson's Mntiuée. Men schrijft ons uit Groningen. Zondag had in het Concerthuis de aangakondigde Thee Thomson Matinée plaats. Zooals alle feestjes reeds in verschil lende plaatsen des lands zoo gul aange boden, aan de verbruikers der producten dezer bekende Theefirma, muntte ook dit feestje weder uit dooi gezelligheid en een opgewekten geest. De zaal van het Concerthuis was tot aan het nokje gevuld. Bij afwisseling van een muziek nummer werd telkens een gedeelte van de Tombola, waarbij 150 fraaie prijzen waren, gratis verloot. Een algemeene hoera, ging telkenmale uit het publiek op, bij het uitreiken van een pop, aan oude juffrouwen of als een dikke mijn heer b.v. een trompet trok. Ten slotte werd het zilveren Theeservies verloot, dat eerst te Leeuwarden en later geruimen tijd bij de firma Gebr. van Hoora geëta leerd was. Een kinderhand besliste alwe der het lot, wie de gelukkige bezitter of bezitster zou worden, van dit kostbare geschenk en werd, gevolgd door een fanfare, bekend gemaakt, dat Mejuffrouw de Wed. P. Sloterbeek, Vlasstraal 60» te Groningen door het lot begunstigd is ge worden. Ofschoon menig verlangend oog naai dit prachtig servies gericht werd, en het daarom voor menigeen eene teleurstel ling was, dat het bezit hiervan hem of haar niet ten deel was gevallen, was toch ieder dankbaar voor de genotvolle oogenblikken en de aardige cadeautjes door de firma Thomson verschaft Verder werd madegedeel, dat liet Gro ninger en het Friesche publiek recht had om iedere week hare leêga zakjes in te zenden bij den winkelier, waar de thee gekocht is of rechtstreeks aan het hoofd kantoor, Kloveniersburgwal 25 te Amster dam, om meè te dingen naar de weke lijksche prijs van fü5, Opgewekt en dankbaar ging ieder huiswaarts, in de hoop rog menig kopje Thomson's Thee te diinkeu. De Minister van oorlog heeft de aan dacht van Heeren commandeereede Offi eieren er, Chefs van Korpsen gevestigd op de meedeileeling van de firma van Hasselt Co. te 's Hage, welke firma eena levonsgroote buste heeft vervaardigd in ivoorgietstof van Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, ontworpen naar een model, door den beeldhouwer H. J. Teixeira de Mattos. Deze buste is verkrijgbaar ge steld voor den prijs van f35.00 voor Cantines enz. Kampioenschap van de wereld. De internationale schaatsenwedstrijJen om het kampioenschap van de wereld voor amateurs, dat door den heer Ja»p Eden uit Haailem verdedigd moet worden, zullen op Zateidag en Zondag den lOen en Tien Februari bjj Stockholm gehouden worden. Het programma luidt als volgt: Zaterdag 10 Febr.: No. 1. Afstand 500 meter; no. 2. afstand 10,000 meter. Zondag 11 Febr.No. 3. Afstand 1500 meter; no. 4. Afstand 5000 meter. Voor iederen wedstrijd zijn 4 prijzen, namelijk gouden, 2 zilveren en bronzen medaille. De winner van minstens drie afstanden ontvangt buitendien de goudan kampioens-medaille en den koningsprijs. Zoo niemand het kampioenschap wint, zal den winner over 1500 meter de ko ningsprijs toegekend worden. Irileggeld 5 kronen voor iederen afstand, of 10 kronen in het geheel. De baan, welke zich in Brunsviken bij Stockholm bevindt, bestaat uit 2 banen. Ter opluistering zullen waarschijnlijk races tusschen Harold Hagen en Marten Kingma georganiseerd worden. De vooruitzichten voor dezen schaat- senwedstrjjd laten zich bijzonder goed aanzien. De vorst gedurende de laatste dagen schijnt het ijs daar weder zeer sterk gemaakt te hebben. Zooals men weet, zullen de heeren Eden en Rodenhuys als Hollanders uit komen, terwijl de heer Pander hen als vertegenwoordiger van den Nederland- schen Scbaataenrj|dersbond zal vergezellen. Ook uit Duitschland, Noorwegen cn En geland zullen bekende rijders uitkomen. Onder de Engelschen worden vooral op den heer James C. Aveluigh groote ver wachtingen gebouwd. Men stelt zich veel voor van deze race, omdat, zooals gezegd, het jjs van uitste kende hoedanigheid is en er nog nim mer zoo'n groot aantal (15) beroemde deelnemers bijeen gekomen is, waarvan verscheidenen in het bezit van wereld- recoids zijn. In de jaarvergadering der afdeeling Amersfoort van «Patrimonium" is eene colecle gehouden ten behoeve van de nagelaten betrekkingan van de veronge lukte Wierumsche visschers, die f 5 21 opbracht. Dit bedrag is den burgemeester ter hand gesteld, die het aan de com missie te Leeuwarden heeft overgemaakt. In het afgeloopen jaar zijn door bur gemeester en wethouders 17 vergunnin gen verleend tot verkoop van sterken drank in het klein in localiteiten in waar voor reeds aan een ander persoon ver gunning verleend was, en 5 krachtens de achste zinsnede van art 2 der diank wet. 2 verguningen werden ingetrokken op grond van art. 9 der wet en 14 ver vielen en bjj gebreken van tijdige beta ling van het vergunningsrecht (art. 7 der wet.) Het totaal van hel voor alle vergun ningen betaalde vergunningsrecht be draagt f 457.375, en het aantal inrichtin gen waar krachtens vergunning sterke drank in het klein wordt verkocht be loopt 121. Tot 2en Secretaris der Kiesver- eeniging Amersfoort is gekozen de heer A. Visaer in de plaats van den heer G. J. Slothouwer die als bestuurslid had be dankt. In den loop van 1893 zijn uit deze gemeente drie personen vertrokken naar Transvaal en een naar Noord Amerika. In het jongslvei loopen jaar werden door de politie 424 stiafrechterlijke ver- olgingen ingesteld, waarvan 108 wegens misdrijven van verschillenden aard, waar bij 20 wegens diefstal onder meer of minder bezwarende omstandigheden voorts 20 vervolgingen wegens overtre dingen der wet op de jacht en visscherij, 159 wegens openbare dronkenschap en 137 wsgens overtredingen van verschil lenden aard. Ingevolge de wet van 13. Augustus 1849 (Sibl. No. 39) zijn 5 vreemdelingen uitgeleid, terwijl van elders een vreemdeling herwaarts voor verder transport is overgebracht; 15 door de justitie gesignaleerde peisonen zijn aan gehouden; aan 683 personen is op hun verzoek nachtverblijf en voeding verstrekt, i terwijl 175 passanten van een reiskaart werden voorzien. In het r.k. liefdehuis zijn in 1893 opgenomen 11 mannen en 14 vrouwen vertrokken zjjn 6 mannen en 7 vrouwen, onder welke 6 eerwaarde zusters, die naar elders zijn verplaatst. In dat gesticht overleden 9 mannen en 9 vrouwen. De heer J. C. F. Prikken leeruar aan de H B S alhier, is benoemd tot tijdelijk leeraar in de Staats- en Handels wetenschappen aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht. Met ingang van heden is de heer B Upmejer, landmeter voor den velddienst te Assen, vei plaatst naar Amersfooit, eveneens voor den velddienst. Naar wij vernemen is onze oud stadgenoot, de ZeerEerw. Heer P. J. van Harderwjjk, door den Aartsbisschop van Utrecht, Monseigneur G. Gul benoemd tot pastoor der oud Kath. gemeente te Schiedam. Voor de lichting 1894 der natio nale militie zijn ingeschreven en hebben aan de loting deelgenomen 132 jonge lingen geboren in 1874. Daarvan zijn er 34 vrijgesteld wegens broenerdienst, 13 op grond van te zijn eenige wettige zoon, 12 op grond var. eigen militairen dienst en 13 wegens lichaamsgebreken. Hel aantal beschikbare manschappen be loopt alzoo 60. Het aandeel door de gemeente in het contingent te dragen bedraagt 31, en is 64 het hoogste nom- mer dat ter inlijving zal worden opge roepen. Bij de Bataljons van het 5 Regi ment Infanterie alhier in garnizoen, zul len van de lichting 1894, worden inge deeld 45 miliciens uit de provincie Gelderland 10 Utrecht 115 Friesland 280 a Overijssel en 170 r> Drenthe. Van de Bataljons van het 5 Regi ment Infanterie alhier in garnizoen wer den op den 2 dezer, 14 miliciens korpoiaals bevorderd tot milicien Sergeant; 16 sol daten en 1 hoornblazer tot korporaal en 10 miliciens Soldaten tot milicien kor poraal. Naar wij vernemen bestaat het comité van de Afdeeling Amersfoort van den Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik, die men hier tracht op te richten uit de Heeren D. Gerritsen, graanhan delaar, voorzitter. Dr. P. M. Bolderman leeraar aan het gymnasium. J. W. van Achlerbergh, Mi behanger. Jan van den Brink, houtzager, voorzitter v. Patrimo nium. van Rottenburg smidsknecht. J. Hooykaas Jr. predikant. 344*16 STA.1 T8-1iOTEftló Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 31 Jan. 1 en 2 Febr. (3000 LOTEN.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijzen van f 400 op No. 12878 en 20850. flOO op No. 9028 en 18762. Prijzen van f 70. 813 832 3201 3202 3203 7350 7395 9025 9029 9056 9160 9187 9193 12875 12920 17227 17229 17249 18708 20777 20785 en 20c52. Te zamen 26 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 802 819 827 842 7344 7348 7353 7355 7362 7397 7399 9001 9002 9005 9014 9022 9037 9045 9051 9053 9063 9070 9078 9u79 9080 9086 9103 9198 9199 12892 12896 12910 12915 12922 12925 17214 17220 17223 17237 17238 17241 17242 17248 17279 18691 18699 18702 18710 18714 18733 18736 18738 18748 18758 18761 18764 18766 18776 1-784 18800 20759 20770 20780 20815 20831 20834 20837 20840 en 20844. De trekking van de laatste 100 num mers geschiedt 3 Febr. Woudenberg. Loop der bevolking over 1893. Op 1 Jan. 1893 bestond de bevolking uit 1305 m. en 1161 v. totaal 2466. In 1893 verrneeiderd door geboorte met 44 m. en 29 v. en door vestiging in de ge meente met 71 m en 64 v. verminderd door sterfte met 36 m. en 31 v. en door vertrek met 82 in. en 79 v. Op 31 Dec. 1893 bestond du bevolking alzoo uit 1302 m. en 1144 v. totaal 2446. In 1893 werden 18 huwelijken gesloten. gelukkige vader in de volle bljjdschap zijns harten den nieuwgeborene begiftigd met het collier der Orde van den H. Alexander en hem geproclameerd tot chef van het 4e regiment infanteiie, alsook van het 4e regiment cavallerie en het 3e regiment artillerie. -- De académie de médicine te Parijs heeft een prijs van 10,000 franken (prix Buisson) voor 1895 uitgeloofd voor den ontdekker van een geneesmiddel voor ziekten, welke thans nog als ongeneeslijk worden beschouwd. Het concours zal uit. Februari 1895 worden gesloten. Een leeuwen-geneesheer. Een geneesheer te New-York heeft een leeuw uit een cirsus daar, die reeds eeni- gen tijd mank ging, geopereerd. Het dier werd in zijn kooi naai de snijkamer ver voerd. Onder de operatie-tafel zaten een 25 personen, die voor een deel hulp zou den verleenen bij het vastbinden van het dier, voor een ander deel wilden toezien hoe de zaak in haar werk ging. De kooi werd op de zelfde hoogte geplaatst als de tafel, en de leeuwentemster zou het dier dadelijk na het openen der kooi een strop omwerpen. Dit mislukte echter en het beest rende door de zaal, waaruil de aanwezigen zich met den meesten spoed verwijderden. De dierentemster wist den leeuw weder in de kooi te vangen, en de tweede maal gelukle de poging beter. Weldra lag het heest met ketens en met touwen op de tafel vastgesnoerd luid brullende van woede. Een dosis mor phine maakte den koning der dieren echter zoo mak als een lam, De operatie gelukte naar wensch. Om een der achterpooten werd daarop een louw gebonden, met behulp waarvan het dier na het ontwaken uit de verdoving in zijn hok teruggesleurd werd. De leeuw beschouwde het verband om zijn poot met wantrouwen en hield niet op luide zijn ontevredenheid te kennen te geven. Van de conventioneele leeuwendankbaar heid jegens zijn weldoener, den genees heer was niets te bemerken. Een practiaclie en teveus artistike wedstrijd. De wereldberoemde magazijnen van het Louvre te Parijs hebben een wedstrijd uitgeschreven voor de beste en sierlijkste petroleumlamp en den mooisten geborduur- den zakdoek. Voor beide voorwerpen in een eerste prijs uitgeschreven van 1500 francs, een tweeden van iOOO francs en een derde piijs van 500 fiancs voor de petroleum lamp en van 600 francs voor den gebor- duurden zakdoek. Ondanks de tamelijk hooge prijzen zul len de modellen der petroleumlampen ir. hal bezit hunner vei vaardigers blijven en de directie van de magazijnen van hel Louvre zal, indien zij een der modellen iu eigendom wil verkrijgen, ten overvloede nog een som van 300 francs betalen. Bij de prijzen voor een geborduurden zakdoek zal nog gevoegd worden voorden winnaar van den lsten prijs een gouden medaille, en voor die van den 2den en 3den een zilveren medaille. Alle ingezonden exemplaren zullen even eens eigendom der vei vaardiger blijven, doch de directie van het Louvre behoudt zich het recht voor, de met geld bekroonde ontwerpen voor het dubbele van dien prijs te koopen. Een groote sprong. De kracht, die eene vloo bij het sprin gen ontwikkelt, is mathematisch berekend geworden. Wanneer een volwassen men-ch in verhouding tot zijne grootte, een ge lijke springkracht bezat zoo zoude hij sprongen van Parijs tot Londen of van Berlijn tot Frankfort kunnen doen. Piins Ferdinand van Bulgarije heeft in eene proclamatie den volke kennisge ving gedaan dat hem een zoon is geboren wien hij den naam Boris heeft gegeven, met de titels: prins van Timova, Bul- gaaische prins, hertog van Saksen, ridder van de eerste en vierde klasse der Militaire Orde voor dapperheid. Alsof dit nog vooreerst niet genoeg ware, heeft de BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN27 Jan Frans z. van Jacob Meijers en Gijsbarta Kraaijkamp Hondrika, d. van Dirk Kraaudijk en Barta Beek. Evert, z. vau Saapke Faber. Louisa, d. van Andries Marcusse en Hendrika Ribbens. Philip Joseph Julius, z. van Louis Phi lippe Faure en Cornelia van Zwam. 28 Jan. Julius Traugott Christoph Friederich, z. van Christoph Friederich Singewald en Lam- barta Johanna van Nus. Johanna Gerarda Maria, d. vau Joseph Cbristiaan Gerardus Heunks en Jacoba Rietveld. 30 Jan Ge rarda en Arie, d. en z. van Aart van Weer- horst en Jannetje van den Heuvel. Al- bertus Hendrik Jan z. van Elbertus Hendrik Jan Meinen en Cornelia van Niekerk. 31 Jan. Antonius Hendrikus Johannes, z. van Antonius Govers en Johanna Helena Barte- lomina van der Miessen. Johannes An tonius Martinus, z. van Martinus Antonius van Mierlo en Maria Cornelia Josephiua van Zadelhof. Marinus, z. van Jan van de Vlasakker en Marrigjen Raue. Jan z. van Gerardus Johannes van de Wetering en Geer- truida Mastenbroek. Reinier Johannes z. van Johannes Koekoek en Antonia Geertruida Heere. 1 Febr. Hendrikus Cornelia z. van Gijsbertus van Dijk en Maria van de Wete ring. ONDERTROUWD: 1 Febr. Barend van de Geest en Johanna Carolina Eversen. GETROUWD: 30 Jan. Tbeodorus Johan nes Hackman en Johanne Wilhelmina Schivetz- ner. 31 Jan. Christiaan Albertus Clas- quin en Frederics de Reu. Johannes Scheer der en Gerritje Knijf. Jacobus Hermanus van Manen en Geertje van der Heyden. Hendrik Jan van Barreveld en Cornelia van der Heiden. OVERLEDEN 2d Jan. Cornolia Wulfrida vau 't Hoogland, 62 j. wed. van Johannes Franciscus Kruitwagen. Een lev. aang. kd. m. g. van Isaac Leuvenberg en Fronica Rin- tel. 26 Jan. Adriana van Schaik, 66 j. wed. van Antonius Hendrikus Staal. 27 Jan. Margaretha Elders, 56 j. wed. van Ger- rit Coller. 28 Jan. Arie van der Kas, 33 j. echtg. van Bertha Maria Charlotte Bohlen. 29 Jau. Hendrik Gijtenbeek 72 j. echtg. van Reintje Speint. 31 Jau. Adrianus Meijer, 5 m. Franciscus Wilhelmus An tonius Tillemans, 40 j. echtg. van Anna Maria Theodora van den Heuvel. Bunschoten. GEBOREN 26 Jan. Elbertje, d. van Jan Bast en Trijntje Varenkamp. 28 Jan. Jacob, z. van Gijsbert Koelewijn en Evertje Koele- wijn. Eensden. GEBOREN30 Jan. Rigarda Maria, d. van Joannes Voskuilen en Gerritje Roller. GEHUWD 1 Febr. Hendrikus Johannes van Iperenburg en Elizabeth Aertsen. Woudenberg. GEBOREN31 Jan. Evert Jan, z. van Jan van Egdom en Elizabeth Broekhuizen. ONDERTROUWD: 1 Febr. Jan Hendrik Kramer, 29 j. en Wilhelmina Maria Vlas- tuin, 27 j. OVERLEDEN27 Jan Gijsbert van de Haar, 20 dagen. Buiten verantwoording der Redactie. Over het drank-kwaad. 't Is een gelukkig verschijnsel dat overal een verzet zich gaat openbaren tegen een zoo diep ingewortelde volkskwaal als het drankmisbruik. Geeft het buitenland door zijn ijver ons een goed voorbeeld, ook in ons vaderland beseft men eiken dag sterker dat enze drinkgewoonten ouvereenigbaar zijn met volkswelvaart en volksgeluk, en dat daarom die ge woonten, bij hooggeplaatsten en eenvou- digen, moeten gebroken en bestreden worden. Onze «volksdrank" deugt niet. Vroe ger hééft men daar anders over gedacht; zoo meende een alchimist uit de lde eeuw, dat de alcohol met recht levensdrank ,eau de vie) wordt genoemd, wjjl hg de onsterfelijkheid verzekert, het leven ver lengt, booze sappen verdrijft, opwekkend op 't hart werkt en de jeugd onderhoudt. Zoo spreken de geleerden van onze dagen niet: wel ontkennen zij niet dat het ge bruik van alcholiol in eiken vorm en in elk geval schadelijk is, dat hij als ge neesmiddel voorgeschreven goede diensten kan bewijzen; maar dat de jenevar eigen schappen zou bezitten die hem als volks drank aanbevelen kunnen, dit wordt door geen ernstig mari meer beweerd. Wie zegt, dat die drank voedzaam is, spreekt onwaarheid, wie beweert dat jenever het lichaam verwarmt zegt iels dat niet juist is, wie verheft de opwekkende kracht van dien drank heeft in zoover gelijk dat die uitwerking mogelijk is bjj zeer matig gebruik op een gegeven oogenblik, doch bij gebruik van grooler hoeveelheid gaat die opwekkende kracht over in een gevoel van matheid en een verzwakte werking van hel zenuwstelsel. De staatsman, die eenmaal uitsprak dat een Hollander ztjn twee borrels per dag moet hebben, heeft daarmede iets slechts gedaan, want hij heeft onnaden- kenden vei sterkt in de dwaling dat onder de daaglijksche gewoonten de borrel niet kan worden gemist dat het geld, daar aan uitgegeven, winst zou kunnen bren gen in plaats vsn grof verlias. Oi ze «volksdrank" deugt niet. En toch krioelt 't allerwegen van jeneverhuizen. En onze zeden zijn zóó geworden dat 't wel lijkt alsof de flesch ons heil moet zijn bij leven en bij sterven. Geen ver jaardag, geen geboorte, geen begrafenis of er wordt bij gedroaken; geen feest, geen kermis of de jenever vloeit bij stroomen; geen wtjtiging in onze daag- lijksclie bezigheden of de diank doet zijn dienst: een bezoek, eenige uren ver lof, een verhuizing, de ontvangst van hat zuur weekloon, een brandje, een opstootje, niets kan er gebeuren of de «borrel hoort er bij," maar ook duizenden is de borrel het «gewone," zonder dat glaasje zou men zich onlekker voelen, ja, «men heeft 't noodig." Ziet de koffiehuizen, ziel de sociëteiten I Onnoodig dunkt mij hier net schetsen van de nadeelen van 't geregeld gebruik van den vergiftigen drank, het «zich al- coholiseeren": algemeen bekend is 't dat dit de oorzaak is van ziekten, versuffing, verval van gansche families. Vraagt 't den geneesheer, vraagt 't den zenuw- en ziels- dokler maar I Als dan iedereen dit weet, hoe te verklaren dat de slachtofTers van dtankmisbruik niet af maar toenemen? Hoe anders uit te leggen dan door 'tfeit dat de macht, de aantrekkingskracht van 't vocht omuatbarend groot blijkt te zijn? Hoe anders teveas dan door de omstan digheid dat men nog te zwak optreedt tegen den vijand? O, ik weet 't, de drank is een verleide lijk verdervingsmiddel voor lien die ellende en smart pogen te ontvluchten in zich» zelf-vergeten. Medelijden slechts wekt hun zedeljjke en lichameljjke zelfmoord;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2