Officieele Publicatiën. Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. borgen is de eerbiediging van de rechten van anderen I Natuuilyk weid nu ook aan hun verlangen geen gevolg gegeven omdat het openen der vensters het eenig middel was om de gevolgen van hunne trulale regelementsschending te neutrali seeren. Die brutaliteit zou echter nog verder worden gedreven want na een hef tige wooidenwisseling van beide zijden vielen de rookers duor over het bagage rek te klimmen in de andere afdeeling van het compartiment om met geweld het venster te sluiten. De oude heer en enkele andere reizigers verzetten zich daarentegen en zoo ontstond in de coupé een schermutseling waarbij de jongelieden zich niet ontzagen den ouden heer met ernstige handtastelijkheden te bedi eigen en de orde op voor de reizigers zeer hin derlijke wijze werd verstoord. Thans acht te een der medereizigers dan ook hel oogenblik gekomen om aan den onduld- baien toestand, waarin ruw geweld den boventoon voerde, een eind te maken dooi de noodiem te gebruiken, tengevolge waarvan de trein tot staan werd gebiacht en de beambten de coupé binnentraden om piocesverbaal op te maken van het gebeulde. Wij hopen dat de diieclie der H. IJ. S. M. nu eindelijk den tijd moge gekomen achtten om in het vervolg zulke dingen te vooikomen door aan de bepalingen van het reglement op het vervoer gestreng de hand te houden en een strafvervolging uit te lokken legen hen, die het overtre den door te rooken in coupé's waarin dit niet mag plaats hebben. De namen der personen die zich in casu aan deze over treding schuldig maakten, zijn door de conducteurs opgeteekend. Het is dus uiterst gemakkelijk thans een begin te maken, temeer daar een strafvervolging door de bijkomende om standigheden hier ten volle is verdiend. Amst. Ct. Eenigen tijd geleden werd bericht, dat een wetsontwerp tot instelling eener rijksverzekeringsbond voor verzekering van pensroen gereed zou zijn. Het »Vad." deelt daaromtrent thans mede, dat reeds sinds geruimen tijd eene commissie van ambtenaren onder leiding van mr. T. H de Meester bezig is geweest om het vraagstuk te bestudeeren van de instelling van zulk eene rijksverzekeringsbank, waarbij gelegenheid zou worden gegeven aan den werkman, eene pensioenveizeke ring te sluiten. Gebleken is ecbter, dat de vooi waar den. wilde de soliditeit der instelling verzekerd zijn, te bezwarend zouden wezen om te kunnen vei wacbten, dat ze succes zou hebben. Daarom zal thans nader het vraagstuk in studie wor den genomen, naar welk stelsel en tot welk bedrag eene tegemoetkoming van de zijde van het rijk zou kunner worden verstrekt. De Rechtbank te Arnhein heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der aangeklaagde onderwijzers van Neerbosch. De rechtbank veroordeelde C. de Bruijn. onderwijzer te Neerbosch, wegens mis handeling, tot 14 dagen gevangenis; F. van Geelen, idem, tot f zO boete; A. J. van Houten, vroeger Onderwijzer te Neer bosch, lot f 30 boete en ontsloeg L. Sies, opzichter in de weesinrichting, van rechts vervolging. Een verschrikkelijk ongeluk had Zaterdagochtend ie ongeveer 11 uur plaats aan dan Haagschen Steenweg te Breda. Zooals men weet, was men bezig de overblijfselen van het fort, het voormalig petroleummagazijn, weg te ruimen. Eens klaps kantelde een der muren om en werden twee werklieden door de steenen getroffen met her noodlottig gevolg dat de arbeider G. orimiddelijk werd gedood en B. als doodelijk gekwetst naar het gasthuis werden vervoerd. De ongelukkige ai beider G. laat vrouw en acht kinderen achter. zijn studiën vestigde zich hier als dokter en huwde met Maria Verstraten. En dat zij een aangenaam leven leiden, daar van kan ieder getuigen, die hen kent. Hun kindeien maken al hun geluk uit en verheldeien den ouden dag van hun zeventigjarige grootmoeder. Ook mijn andeie lievelingen zijn allen goed ge plaatst en gehuwd. En wanneer zij mij iuer in mijn kamertje met hun kleine kleuters bezoeken, dan gaat mijn hart weer open en denk ik terug aan die ge notvolle jaren, toen ik zelve nog door dat volkje omringd was. Niets ontbreekt aan mijn geluk, dan het bijzijn van Ernst. Hij is voor drie jaar heengegaan naar zijne Anna en ik heb zijn oogen toege drukt. Zijn laatste woorden waren: «Emilie, heb dank voor uw goede zorgen voor mij en de kinderen. Zij zullen u loonen. Ik ga heen naar mijne Anna. Daar, in de zalige gewesten zullen wij u verwelkomen en u eeuwig danken." Ja, ook daarheen verlangt mijn hart, om vereenigd te worden met allen die mij lief en dierbaar geweest zijn en mij zijn voorgegaan. Allen hoop ik weder te zien als mijn levensdraad is afgespon nen. Niet dat ik weiger te berusten in den wil des Heeren. O neen, ik smaak op aarde thans een geluk, dat ieder mij benijden moet. Hier in mijn kamertje bij Frits, is hel mij nog zoo wel, zij heb ben mij allen lief, groolen en kleinen, Over den gezondheidstoestand van den Czaar wordt uit Petersburg gemeld, dal deze zooveel beter is, dat de Russische keizerlijke familie waarschijnlijk spoedig naar Galschiua zal vertrekken. Bespoedi ging van het vertrek uit Petersburg wordt door professer Sacharin dringend aanbevo len. De arts moet verklaard hebben dal het verblijf te Petersburg voor de gezond heid van den Czaar hoogst nadeelig is; hij heeft den Czaar zelfs den raad ge geven voortdurend in hel Zuiden, in de Krim of te Kieff verbljjf te kiezen; en als dat niet mogelijk is, zooveel mogelijk te Gatschina te verwijlen. Daarmede wordt de mogelijkheid geopend, dal de stad Kieff, waar reeds in 1882 een paleis voor de keizerlijke familie in gereedheid werd gebracht tot residentie wordt aangewezen. Voorloopig is hiervan echter nog geen sprake; de Czaar moet eerst te Gatschina geheel herstel van krachten zoeken, voor hij eene reis naar de Krim kan aanvaarden. Het verblijf in de Krim zal waaischijnlijk wel niet in aanmerking komen, vooral wegens de ligging; Kieff, dat thans met Petersburg m directe spoorwegverbinding staat, is meer aangewezen als verblijfplaats. Prolessor Sacharin heeft, behalve de hem toegedachte hooge ridderorde, nog een bedrag van 60 000 roebels als hona- larium ontvangen voor de goedgeslaagde behandeling van den Czaar. Ter zake van dg anarchisten heeft de politie te Londen nog geen verdere ont dekkingen gedaan. Betreffende de documenten, welke in de »Autonomy-club" in beslag zijn ge nomen, deelt de «Central News" mede, dat deze stukken zeer omvangrijk waren en in veschillende talen waren gesteld. Vandaar dat drie dagen noodig* waren alleen om de papieren te schiften en te vertalen Over de stukken is nog niets nader bekend. Wel blijft men te Lon den beweren, dat de politie gewichtige ontdekkingen h»efl gedaan er. reeds de zekerheid heeft verkregen, dat Bour- din, die in het Greenwich-park omkwam, een medeplichtige heeft. Deze inan was in Bourdin's gezelschap, totdat deze naai Greenwich vertrok, doch is daarna spoor loos verdwenen. De politie vermoedt, dat deze medeplichtige zich nog op den zelfden dag, waarop Bourdin gedood werd, uit de voelen heeft gemaakt. Ook in Ooslerijk komen nu de anai- chisten op den voorgrond. Terwijl te Weenen, naar men weet. het proces be gonnen is tegen een aantal, wegens aan sporing tot opruiing in hechtenis geno men anarchisten, is te Gralz voor de woning van den gewezen rector der poly technische school, Heyne, een bus gevon den, welke gevuld was met salpeter en picrienzuur. De bus was behoorlijk voor zien van een brandende lont. maar werd nog bijtijds ontdekt en onschadelijk ge maakt Naar aanleiding van het bekende ver schil tusschen de weerspannige studenten en den rector, vermoedde men, dat het gevaarlijke voorwerp daar door een der studenten is neergelegd. De studenten ontkennen echter, dat een dergelijke snoode aanslag van een hunner zou zijn uitgegaan, maar intusschen is de dader nog niet ontdekt. Hel keizerlijk bezoek op Fried- richsrube. Eergisteren heeft keizer Wilhelm, op zijn reis naar Kiel, een bezoek gebracht aan vorst Bismarck op Friedr ichsruhe. De keizer vertrok tegen den middag uit Berlijn en kwam omstreeks zes uur op Friedrichsruhe aan. De extra-trein reed tot aan den overweg bij het kasteel. Op het landgoed van den oudkanselier waren groote toebereidselen gemaakt voor de feestelijke ontvangst des keizers. Het station was veisierd met gnirlaudes en vlaggen; tusschen het station en het kasteel waren een aantal eerebogen op gericht; da hoornen van het kasieel waren met rijen van veelkleurige lampions ver bonden, die des avonds een fantastisch licht verspreidden. Vorst Bismarck en zijne gemalin, die beiden eene uitstekende gezondheid genieten, hadden des morgens al deze toebereidselen in ooger.schouw genomen en herhaaldelijke hunne voldoe ning betuigd. Toen de keizerlijke trein het kasteel naderde, wachtte vorst Bismarck, in de uniform der kurassiers en met zijn nieu wen grijzen mantel om, in gezelschap van zijn lijfarts prof, Schwenninger en zijn secretaris dr. Chrysandei, den kei zer op De keizer ging naar Bismarck toe en en ik weet nog niet waarmee ik ai die weldaden verdiend heb. Kom ik zal mijn dagboek sluiten, want het wordt duister en straks komen Frits en Maria te huis. Wie weet hoe spoedig ook mijn levens boek hier op aarde voor altijd gesloten zal worden. Dan moet Frits mijn ge krabbel vernietigen; want niemand zou toch iets beter worden, al kende hij ook al de herinneringen van eene stiefmoe der. schudde hem hartelijk de har.d; daarop begaf men zich naar het kasteel. Ook van de zijde van het publiek was de begroe iing zeer hartelijk. In het kasteel werd de keizer ontvangen door vorstin Bis marck hij bood zijn gastvrouw den aim en geleide haar naar den salon. De keizer droeg de uniform der marine De verlichting was schitterend. Bij het diner zal de keizer tusschen vorst en vorstin Bismarck met wie hjj zich leven dig onderhield. Precies om 9 uur begaf de keizer zich begeleid door vorst Bismarck en door de duizenden toeschouwers met geestdrift begroet naar het slation, waar hij zijn gastheer herhaaldelijk de hand drukte tot afscheid. Even na negen uur zette de trein zich in beweging. Daar het bezoek uitsluitend den oud kanselier gold, had de keizer verzocht dat zooveel mogelijk alle ovatiën en beloogin gen achterwege zouden blijven! ook moest het station gesloten blijven voor het pu bliek- Er w aren een groot aantal dagblad correspondenten overgekomen; dezen moesten tot hun teleurstelling vernemen dat de paleisbeambten de strengste order hadden, de pers geen inlichtingen te ver strekken. Zooals men weet heeft de afdee ling «Amersfoort" van het Nederlandsch werkliedenverbond «Patrimonium" aun onzen gemeenteraad het verzoek gericht om in de bestekken betreffende de door de gemeente aantebesteden werken opte- nemen een minimum loon en een maximum arbeidsdag. De afdee ling verzocht den heer K. Kater, voor zitter van dat werkliedenverbond, ge noemd onderwerp alhier in eene open bare samenkomst inteleiden, en deze, aan dat verzoek gevolgg-vende, trad tot dat einde, Maandagavond in «Amicitia" op. Een 300 tal ingezetenen waren ter ver gadering opgekomen, en wel een 300 tal waarin alle «standen" en «rangen" in deze gemeente aanwezig, vertegen woordigd waren. Gehoorgevende aan een speciale uitnoodiging, waren 9 gemeente raadsleden, onder welke de beide wet houders, ter vergadering aanwezig. Met den tact van een practicus, in den meest breeden zin van het wooid werd het onderwerp «minimum loon en maximum werkdag" door den heer K. Kaler van Amsterdam, ingeleid. Veel en velerlei werd door hem aan geroeid om de wenschelijkheid der in voering van het gevraagde te betoogen, maar vooral weid door hem de rege ling van de a i b e i a s d a g aanbevolen als een steik middel tegen de algemeen heerschende en steeds toenemende werk loosheid. Waar nu onbeperkten lijd werd gearbeid, daar hadden velen hun brood, ja zelfs goed, hun brood, maar niet min der konden daai door geen werk bekomen en dus ook geen brood verdienen. Dat was ook de oorzaak dat zoovele b e- kwame werklieden, ook gedurende den zomer, zonder werk omliepen. In eene gemoedelijke, geestige toespraak zette hij zijn beweren uileen, en, het was hem gegeven, velen der aanwezigen, die van de gelegenheid tot debat gebruik maak ten, maar die gelegenheid aangrepen om te doen uitkomen dat de vaststelling van een maximalen arbeidsdag onvermijdelijk «verhooging van loon" tengevolge moest hebben, wilde de werkman ei beter van worden, te overtuigen, dat de afdeeling van «Patrimonium" geen «ver hooging" van loonen had gevraagd, maar alleen een regeling van het loon en een maximalen arbeidsdag, en dus al moch ten de loonen dan ook al eenige verhoo ging ondergaan, de bepaling van een maximalen arbeidsdag velen, die thans geen werk konden bekomen, daartoe de gelegenheid zou verschaffen. Van de aanwezigen voerden o. a. twee schildersbazen en een metselaarsbaas in den vorenvermelden zin het woord, waarna de sociaal-democraat mr. Troelstra het wooid nam om het verzoek van Patri moniums afdeeling te verdedigen, den gemeenteraad met den naam van «uit zuiger der weiklieden" te bestempelen en den werklieden aan te raden zelf aan een te sluiten en te eischen, dat men verbetering brenge in hun lot. Onbe grijpelijkerwijze zouden wij haast geneigd zijn te zeggen werd de rede van den heer Troelstra daverend toegejuicht, on begrijpelijk in ons oog, omdat geen, al thans geen 10 aanhangers van zijne ideeën in de zaal aanwezig waren. En wij zijn dan ook geneigd aan te nemen dat eerder de ladheid van tong van dien spreker de menigte in vervoering bracht, dan wel dat dit de door hem verkondigde zienswijze deed, die echter, afgescheiden van het hatelijke aan het adres van den gemeenteiaad gezegd, vrijwel in deze zaak overeenstemt met de denkbeelden van den heer Kater. Laatst, enoemde bracht den heer Troelstra dan ook dank voor hetgeen deze had gezegd, en vooral omdat hij ditmaal «niet te wild" was geweest, omdat hij de «Patrimonium- mannen" als de «tamsten" en «kalmsten" onder de weiklieden h d voorgesteld, die echter nu ook hun stem om lotsverbete ring deden hooren. Ten slotte werd eene door den inleider voorgestelde motie aangenomen, die luidt als volgt: «De saamgekomenen in «Amicitia" ondersteu nen het verzoek van de Amersfoortsche afdeeling van Patrimonium aan den ge meenteraad om in de bestekken van uit te voeren gemeente-werken op te nemen een minimum-loon en een maximum werkdag, en dit een en ander toepasse lijk te verklaren op gemeente.werk lieden." Met dankbede weid de vergadering, die met gebed geopend werd, gesloten. Ook onzerzijds wenschen wij die motie krachtig te ondersteunen. De gemeente dient, onzes inziens, in deze voor te gaan, het initiatief te nemen, al ware het al leen maar, cm de door ons evenzeer als door den heer Kater veroordeelde «vuile concurrentie" den kop in te drukken. Niet zoozeer bij openbare aanbestedingen, maar bij ondei handsche, ondervinden velen met ons toch, dat aan «vuile concurrentie" door fatsoenlijke pa troons het hoofd niet valt te bieden, zonder het loon van den arbeider te be knibbelen en van hem meerdere inspan ning te eischen dan billijkei wijze gevor derd worden mag. Het bericht in ons vorig nummer omtrent de phoenix-brouwerij blijkt in zooverre onjuist, dat wel kuipers en brouwersknechts zijn ontslagen en het brouwen is gestaakt, doch de verkoop van bieren nog gedurendee tlelijke maan den zal worden voortgezet. Den 19 Februari j. I. had de ge wone jaarlijksche uitkeenng plaats dooi de plaatselijke afdeeling van de vereeni- sing van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger. Aan ouden van dagen werd ditmaal ieder f9.50 uitgereikt, vier weduwen ontvingen elk f 15.— en één lid, dat niet voor de periodieke uitkeeiingin aan merking kwam, om reden hij na 1877 was gepensioneerd, kreeg een gratificatie van f >2.50. Maandagmorgen waren twee werk lieden bazig met, op het nog onbeschouwd gedeelte van het terrein aan de Nieuw- straat, waar vroeger het huis van doktei Fock stond, den grond om te spitten, toen zij op een hard voorwerp stootten. Spoedig was dit bloot gelegd en zagen zij een groote aarden kruik en in de omiddelijke nabijheid daarvan twee an dere steenen kruiken. De eene kruik bevatte groote gouden muntstukken, meest alle ongeschonden en zeer fraai; de andere kruiken waren vol groote zilveren munten. Daar het tellen hen te lang duurde wer den de munten gewogen; er was 25 pond 3'/a ons aan goud en 19 pond 4 oi.s aan zilver. Als een loopend vuurtje verbreide zich het gerucht van den ge vonden schat door de stud. Toen eenige heeren van Flehité kwa men om de munten te bezichtigen, waren deze reeds naar de tegenwoordige eige nares van het terrein, van Mejuffr. Van der Heijden alhier verzonden. Vermits allerlei verhalen van mond tot mond gaan omtrent de rechten van de vinders op den ontdekten schat in het terrein aan de Nieunslraat, en tot recht versland van hetgeen hier omtrent de wet bepaald, doen wij hier onder volgen de inhoud van artikel 642 van het burgerlijk wetboek, dat luidt als volgt „De eigendom van eenen schaf behoort ttaii dengenen, die de- zelven op zijn grond gevonden lieeft Indien de schal op den grond van een ainler gevonden wordt, behoort de eene helft aan deu vinder, en de wederhelft aan den grondeigenaar. Men verstaat door eenen schat al zoo danige verborgene ofbegravene zaak waarop niemand zijn recht van eigendom kan bewijzen, eu die door een louter toeval ont dekt is." In dit geval hebben dus de vinders recht op de helft en de eigenares van Hen grond op ilc wederhelft. Aan de Universiteit te Utrecht weid Maandag cum laude (met lof) bevoiderd tot doctor in de geneeskunde de heer J. M. Croockewit, arts, met proefschrift: Over de kaken en speekselklieren van Hirudo Medicinali». De le luiten. J. Vertholen de Salve de Bruneton van het le reg. huzaren te Deventer gedetacheerd bij het depot-esca- dron alhier, is op verzoek overgeplaatst bij het 3e reg. te 's Gravenhage. Gisteren werd den milicien-soldaat M. v. L. van het 5e Regt. lnf. alhier, wegens wangedrag met een briefje van ontslag uit den dienst verwijderd. Hoogland. Eenige d -gen geleden kwam alhier hel volgend treurig geval voor. Terwijl de arbeider H. v. D. zijne zuster die dienst baar was bij W. T. op de Nieuwe Wete ring, een bezoek ging brengen vond, hij haar levenloos op den vloer liggen. Nog dienzelfden rnoireD was zij bjj hare fami lie geweest, en had men niet het minste teeken van ongezondheid aan haar kun nen bespeuien. Men kan begrijpen in welken toestand haar familie verkeert. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan Roelof van Dijk en zijne lechtverkiijgenden vergunning is verleend om eene Steenhouwerij opterichten op het perceel, alhier gelegen aan den Arnhemschenstraatweg, kadastraal be kend onder sectie B, no. 1378. Amersfoort, den 19. Februari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brergen ter openbare kennis, dat de in artikel 81 der wet op het lager onderwijs bedoelde staat der kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren op de gemeente-secretarie ter lezing is nedergelegd. Amersfoort, den 20 Febiuari 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L SCHELTUS. Een gevaarlijke toestand. Op een ijsveld in het zuiden der Fin- sche golf bevonden zich verscheidene vis- schers met vrouw en kinderen, toen dit plotseling losging; verscheidene visschers uit Finland wisten zich nog te redden, doordien zij het gevaar te rechter tijd bemerkten Vele Ingermanlanders, hun aantal bedraagt 500, waren echter niet zoo gelukkig zij zijn nu oogenblikkelijk niet in staat het vasteland te bereiken. De kustbevolking is er op bedacht den ongelukkigen brood, kleeding en hout toe te zenden, waaraan groote zwarigheden zijn verbonden daar de open zee tusschen de kust en het ijsveld weder toegevroren is. Desniettegenstaande hoopt men de ongelukkigen te redden. Feu groot verschil. In verschillende bladen doet 't bericht de ronde, dat mej. Nieveen te Sneek in de vorige week 100 jaar werd; dat de oude dame nog zonder bril leest en 's daags nog steeds eenige uren wandelt. Dit bericht is in zooverre waar, dat mej W. 99 jaar is geworden; dat ze sedert langen tijd riiet meer leest, omdat de bril bij dat lezen haar alle diensten weigert en dal zich 't wandelen van eenige uren daags ongetwijfeld moet be palen tot marcheeren binnenshuis, daar Sneek's oudste bewoonster ir. vele, vele dagen niet meer buiten komt. Beter ware 't, dat men enkel had ge- sclueven: Mej. N. is voor haar leeftijd nog bijzonder kras en in 't volle bezit van haar verstandelijke vermogens. De kolossaalste kerel van de geheele wereld. Wilhelm Lölber, die 472 pond woog, is verleden week te München, waar hij sedert midden Januari in een specialitei ten-theater optrad, gestorven. Hij had tengevolge van den groolen omvang van zijn lichaam reeds langen tijd een belem merde ademhaling. Daaraan leed hij ver leden week zoo hevig, dat de arts die men ontbood, zijne overbrenging naar het gasthuis noodig achtte. Op weg daar heen is hij echter in het rijtuig geslikt. Een valsclie dokter. Omstreeks den aanvang van dit jaar kwam in een der nieuwsbladen de vol gende advertentie voor: Wordt gevraagd een docter met arts-diploma (Ned. wet) in Pensylvanië. met vrije woning, stal en tuin en 5000 dollars gegarandeerd. Infoimitiën geeft mr. Zuidema Alexan- derstraat, Chicago (III.). Op verzoek van eenen belanghebbenden werden langs officieelen weg informatiën ingewonnen, waarbij bleek dat Zuidema, in die advertentie genoemd, als klerk werkzaam was in eenen manufacturen winkel te Chicago en eigenlijk met het plaatsen van de aanvraag voor eenen Nederlandschen arts niets te maken had mi>ar dat dit geschied was door zekeren Zwiglman van Noppen, vroeger wonende te Amsterdam en sedert eenige maanden verblijfl.ou.fende te Chicago. De consul der Nederlanden te Chicago, die deze inlichtingen verstrekte, betreurde hel dat zooveel geneeskundigen aan de oproeping in de advertentie gehoor gege ven en hunne diploma's ingezonden had den, en meldde tevens dat er geen Neder- landsch arts in Pensylvanië werd verlangd. Zwigtman van Noppen, vroeger lid van den Kralingschen gemeenteraad houtkoo- per, officier bij de schutterij enz., is hier te lande maar al te zeer bekend. Nog in het vorige jaar kwam hij te Utrecht en le Amsterdam met politie en justitie in aanraking wegens het onbevoegd uitoefe nen onder verschillende namen van de geneeskunde. Het schijnt, dat hij na zjjn ontslag uit de gevangenis te Amsterdam

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2