NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND ARMINIUS. Zaterdag 3 Maart 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VOOP. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Een Nabetrachting. BINNENLAND. feuilleton. No. 18. abonnementsprijs: Eer 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Neerbosch-kwestie behoort tot het verleden. Tot vreugde van alle wei denkenden is eindelijk door het rapport der comissie licht verspreid in een duis tere zaak, is een oordeel uitgesproken waarbij wij ons kunnen neerleggen. Want dat oordeel verdient alle vertrouwen als uitgesproken door een groot aantal on partijdige, bevoegde en zeer geloofwaar dige beoordeelaars. Gelukkig zij, die hun oordeel tot hiertoe hadden opgeschort; een leering voor heil, die niet zoo onpar tijdig waren, maar beschuldigingen en lasteringen geheel of gedeeltelijk overna men, die getuigden voor de waai In id van het .laster er maar op los, ei blijft licht iets van hangen." De kwestie-Neer bosch heeft ons weer doen zien, boe belust hel groote publiek is op schan daaltjes. Voor velen is het alles behalve prettig, dat het zoo met een siss- r is afgeloopen; voor die velen n.l., die de brochures van v. Deth met graagte ver slonden, die de zalen hielpen vullen als er onthullingen werden aangekondigd; die de opvoering van »de weesinrichting te Meerbosch" gingen zien of teleurgesteld werden zoo die opvoering verboden werd. Belustheid op en ziekelijke belangstel ling in schandaaltjes vorderen van de nieuwsbrengende peis afzonderlijke ru brieken en kolommenmoordtooneelen, famillie-drama's, opzienbarende procesren worden met walgelijke welbehagelijkheid gelezen en hei lezenverslagen van rechts zittingen worden uitgespeld, en men gaal er eens goed voor zitten om heel lang zaam er alles van te genieten. Een heer lijke lijd als een zaak-de Jong aan do orde is, als geheimzinnige gemeenheden ontsluierd worden; gietig wordt de cou rant ter hand genomen en het eerste kgken is, of er niets van onze gading is de bladen maken het zoeken zooveel ge makkelijker dooi met vetgedrukte opschrif ten op dergelijke Inrichten de aandacht te vestigen. De pers volgt in deze de stroomir.g der gedachten, maar zij heeft ook machtigen invloed op de richting van den tijdgeest. Mocht zij dien invloed altijd ten goede aanwenden, en niet lan ger ruimte beschikbaar stellen voor de gemeene schandaal-pers! Laat zij in verbond treden met de opvoeders om den trek naar het luwe eu liet gemeene door edele neigingen le vervangen; dan alleen kan het kwaad met goed gevolg bestreden worden. Het speculeeren op de kwade harts tochten van bet groote publiek, waarvan in de zaak-Neerbosch een ruim gebruik is gemaakt, mogen wij verafschuwen; toch is er iets goeds uit voortgekomen, of liever er bijgekomen. Alleen is het te betreuien, dat hnt op deze wijze geko men is. Er is gebleken, dat inrichtingen als Neerborch onder behoorlijk toezicht moeten staan, dat zij niet aan de ver antwoordelijkheid van één man mogen worden toevertrouwd, al is gebleken dat die man achting en vertrouwen waar dig is. De ruim duizend verpleegden worden eenmaal toegelaten in onze maatschappij wij hebben er allen belang bij, dat zij oo'n opvoeding hebben genoten, dat wij ze ook met vertrouwen in de maatschappij kunnen zien intreden. De weesvader zelf is door het oordeel der commissie voldoende gerehabilileeid. Er is geen enkel bewys gevonden, dat de directeur van Neerbosch het oogmerk zou hebben gehad om zichzelven of zijn gezin ten koste der instelling le verrij ken en evenmin, dat door hem eenige onzedelijke handelingen zouden zijn ge pleegd. Wij vertrouwen nu, dat hy ook eer. open oog zal hebben voor de gebre ken die zijne inrichting aankleven, en dat hij zich de goede raadgevingen der commissie zal te nutte maken. Dan zal allereerst een raad van toezicht aange steld moeten worden, die boven den directeur staat en contróle uitoefent op zijn bestuur. In de tweede plaats moet het aantal verpleegden, dat reeds veel te groot geworden is, zooveel mogelijk wor den beperkt, en rnen moet zich bij één categorie van weezen bepalen. De ver menging van arme met verwaarloosde weezen is voor de eerstgenoemde hoogst nadeelig en voor beide soorten is niet eenzelfde opvoedingssysteem van toepas sing. Trouwens van opvoeding is toch al weinig sprake, waar honderden in kazernes bijeen zijn; aan ieder kind kan niet gegeven worden wat hun toekomt, en tot het aantal staat de waarde der opvoeding in omgekeerde verhouding. Op verschillende gebreken heeft de commissie nog de aandacht gevestigd Die gebreken zijn niet alle direkt te ver wijten aan den directeur; bij de ei e- naardige ontwikkeling van de stichting is hun ontstaan zeer wel ie verklaren, want men moet met vergeten dal de weezen-inrichting niet naar een vooiaf beraamd plan, maar van lieverlede lot haren tecenwoordigen toestand gekomen is. Dit neemt niet weg, dat de gebreken moeten worden erkend, en dat wenscbe- lijk gebleken hervoimingen zonder uitstel moeten worden aangebracht. De directeur heelt zich hiertoe bereid verklaard, dus wij mogen vertrouwen, dat de moeielijke arbeid van de commis sie niet vruchteloos zal geweest zijn. Veel goeds heeft de inrichting te Neer- bosch reeds tot stand gebracht gedurende haar dertigjarig beslaan, maar van meer nut kan zij nog voor de maatschappij worden, als Neerbosch in alle opzichten een model-stichting t on genoemd worden. Dan kunnen wij eens nog dankbaar zijn, dat er een Neerbosch-kwestie geweest is Pliotografeeren ran bankbiljet ten. Men leest het volgende in de Maart aflevering van Helios, tijdschrift voor tijdschrift voor pholografie, naar aanlei ding van het gevaar dat er bestaat voor het vervalschen van bankbiljetten met behulp der photographie Het komt er dus op aan hel photogra- pheeren van bankbiljetten onmogelijk te maken, of op die biljetten iets aan le brengen, waardoor een daarvan gemaakt photogram zich dadelijk en aan een ieder verraadt. Hel eerste heeft men gemeend te kun nen bereiken door het drukken in ver schillende kleuren; maar de oilhochro- raatische platen en het gebruik van licht- filters hebben dezen waarborg vrij wel illusoir gemaakt. Bovendien schijnt het mogelijk, indien men bet model bankbil jet er aan wil opofferen, den kleerendruk zwart te maken, waardoor aan het pho- tographeeren niets meer in den weg staal. Ons medelid de heer Joh. Ruijs meent een zeer eenvoudig middel gevonden te hebben om aan het gephotographeerde biljet een onuitwisclihaar brandmerk te geven. Oude, gekreukte biljetten laten zich niet pliotograheeren zonder allerlei licht en schaduwpartijen de vervalschers zullen dus altijd nieuwe nemen. Indien nu de Bank in elk nieuw biljet, vóór de uitgifte, eene vouw laat leggen, dan zal men die vouw noch door vochtig maken en strij ken, noch op andere wijze, zóó goed er uil kunnen ki ijzen, dat zij zich op het photogram niet door eene streep verraadt. En wanneer de vouw in den bovenkant, door de oogen der Nederlandsche maagd, gelegd wordt, zal die streep niet kunnen worden weggeretoucheerd zonder de gelij kenis te doen eiloren gaan. De lieei Rn ij- deelde zijne vinding mede aan de directie der Nederlandsche Bank, met inzending van pholograminen van oude en gevouwen biljetten en ontving een schrijven ten antwoord, waaruit bleek dal het denkbeeld zeer hare aandacht had getrokken." Zaak-De Jong. Volgens de N. R. O. schijnt het, dat de justitie thans tegen De Jong eene nieuwe instructie heeft geopend ter zake zijner vermoedelijke oplichting van den café-houdar Kramer op de Martelaars gracht, wiens dochter De Jong voorgaf te zullen trouwen en van wien hij aan het Centraal-slation eene som gelds ter leen ontving om daarmede nog even stad waarts te gaan, na welke de lieer Kramer den aanstaanden schoonzoon nimmer terugzag. Woensdag werden de heer Kramer en diens dochter te dezer zake door den rechler-commissaris opnieuw gehoord. Bij de Nederlandsche Centraal- Spoorwegmaatschappij zal liet oude systeem der treinvejwarming met warm waterstoven ook weldra tot het velleden behooren. Sedert eenige dagen worden al hare personentreinen door stoom ver warmd. In verband met de omstandigheid, dit de militairen, die zich' sinds Nov. 1892 voor onze overzeesche bezittingen vei binden, verplicht zijn het Koninkrijk der Nederlanden zoowel in als huiten Europa te dienen, en bij hun terugkeer naar Nederland voor dat doel gehuisvest moeten worden, bevond zich gisteren te Harderwijk een door den minister van koloniën afgevaardigde commissie, be staande uit de heeren jhr Six, referenda ris aan dat departement en Van Gelder, gepens. kolonel van den geneeskundigen dienst in Indie te 's-Gravenhage, ten einde aldaar de militaire gebouwen van het Kol. Werfdepot in oogenschouw te nemen. Ook te ZutpheD zal die commissie voor datzelfde doel een bezoek brengen. Door den Alg. Nederl. Wielrijders- bond zullen dit jaar drie wegwedstrijden uitgeschreven worden, waarvan de eerste ongeveer Juni zal plaats hebben en de laatste een handicap zal zijn. De strijd zal zijn om het meesterschap van Gelder land, en loopen over5u kilometer afstand, n. I. van Apeldoorn via Voorst naar Zutfen, vandaar via Voorst uaar Deven ter, en dar, terug naar Apeldoorn. Neptunus deelt mede, dat het gezamelijk bedrag der in ons land en in den vreemde bijeen gebrachte gelden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de noodlottig omgekomen redders aan boord van de Amsterdam is f 30,000. H. M. de Koningin en Hare Moeder gingen voor met een flinke gift. Daartoe gemachtigd door het Rus sische ministerie van financiën, kondigen de heeren Lippmann, Rosenthal Co., te Amsterdam, aan, dat van 5 dezer de aandeelen, de actions de jouissance en de oprichters-aandeelen der Groote Rus sische Spw.-maatsch. te hunnen kantore kunnen worden ingeleverd tot verkrijging der soulte, betaalbaar met Rb. 5 voor elk aandeel of action de jouissance en met Rb. 22 voor elk oprichters-aandeel, tegen uitreiking der couponbladen. De stukken zelve ontvangt men terug, ten eii de die later in te wisselen tegen 4 pets. goud-obligatiën 6e missie van 1894. Deze verwisseling geschiedt stuk voor stuk, d. w. z. voor stukken van 5 aan deelen ontvangt men ook stukken van 3 obligatiën. Wenscht men andere verdee- lirig, dan dient dit voor 15 Maart e. k. schriftelijk te worden aangevraagd en moeten de ingeleverde stukken tol den dag der uitgifte van de nieuwe obligatiën bij de heeren Lippmann, Rosenthal Co. gedeponeerd blijven. 3) «Welnu dan, ik zal u zeggen, wat de goden mij toeslaan u te openbarenreik mij nogmaals uw hand. De oude nam eene doos, van welke zy den deksel opende. Er bevond zich eene soort van was in, dat slechts bij hooge temperatuur vloeibaar werd. «Wees zoo goed om uwe hand met dit vocht te bestrijken en haar in deze doos af te drukken." Arminius deed wat hem bevolen werd. «Voortreffelijk gelukt," hervatte de vrouw daarna opende zij den pot naast haar. Een scherpe reuk verspreidde zich in het vertrekzij hield de doos eenige oogenblikken boven den groeukleurigen rook, daarna beschouwde zij de was op lettend, zij sprak eenige onverstaanbare woorden en zweeg toen een wijle stil. Duidelijk kou men het ademen van den hond hooren. «Ik zie, sprak zij eindelijk, hare oogen strak op den damp van het kokende vocht vestigde, «een man, eeQ eenvoudig landman. Hij voert zijn broeders ten strijde, wordt aanvoerder, veldheer, koning. Hjj wint veel, zeer veel, doch zie, daar komt verraad vreest gij niet?" «Neen." «Ik zie eene bloedroode streep.sid dert gij niet?" «Neen, zeg ik u, neen." «Welnu ik zie eene bloedroode streep om zijnen hals hy.hij sterft." «En wanneer?" «Hij leeft langen tijd gelukkig, hij heeft zijn volk bevrijd." «Dank zij de ontsterfelyke goden weet gy niets meer?" „De goden verbieden mij meer te zeggen." „Het is voldoende, zie hier een kleine belooning." «Dank edele veldheer, machtig koning." «En nu het poeder?" «Ik zal het terstond bereiden." Dit zeg gende nam zij uit verscheidene doosjes een weinig poeder, roerde het dooreen, en overhandigde het Arminius. «Is dit voldaende?" «Wees gerust het zal hen langen tijd doen slapen." «Heb dank, de goden zegenen u." En met eerbied groetende, verlieten de diie mannen de vrouw en weinige oogen blikken later de grot. In het eerst was het hun niet mogelijk iels te onderscheiden, toen zij zich eens klaps in het sterke daglicht bevonden. „Op bevel van Arminius was de kist spoedig geopendbehoedzaam werden de vaten opengemaakt en het poeder er in gestort. «Kan ik op u vertrouwen vraagde Arminius Gualbus. «Ik geloof, edele veldheer, dat ik reeds meermalen bewezen heb uw vertrouwen waardig te zijn en volgaarne wil ik u den eed van getrouwheid herhalen dien ik nog kort geleden heb afgelegd." «Welnu, indien ge volbrengt, wat ik u opleggen zal; dan zal uwe belooning groot zyn." «Indien het in mijn vermogen is, hen ik bereid uw bevel te volbrengen," «Herneem dan uwe wapenen en begeef u in allerijl naar Muttium, verhaal den Romeinen dat hunne broeders aangeval len zijn door Cherusken, dat deze de kist verborgen hebben en dat gij, die u verscholen hadt, hen hebt afgezien en u toen, zoo spoedig gij kondet, naar Mut tium hebt begeven zonder twijfel zullen de Romeinen terstond eenige manschap pen zenden, om den buit te hernemen, wij kunnen in dien tusschentijd de kist weder derwaarts voeren en vei bergen." «Indien ik slecchts wele op welke plaats." «De spelonk, dien hunne broedeis wil den ingaan om de kist in dc diepte te werpen, is eene zeer goede bergplaats," zeide Sigmar. «Dat is dus afgesproken," hernam Ar minius, «indien de Romeinen nog heden avond drinken en brassen en de wijn en de slaap hunne machtige armen over hen hebben uitgestrekt, zult ge omstreeks middernacht een witte doek a in den uilersten spits van den linker muurtoren hechten. Dit zal voor ons een bewijs zijn, dat alles rustig is." «Wat gij onze vrienden in Muttium moet melden, behoef ik niet te zeggen. Doch voelt ge u wel tot zulk een ge wichtig werk in staat?" «Volkomen, de edele veldheer zal over Gualbus tevreden zijn." VEROVERING VAN MUTTIUM Wederom goot de maan haar zilveren licht over Gerrnaansche wouden en ber gen. Ook de drie krijgslieden, op gind- sche rots, werden door hare stralen verlicht. Het waren Arminius, Berlliold en Adgil. Berthold was een man van omstreeks 30 jarenhoewel niet groot van gestalte waren zijne schouders breed en zijne armen gespMird. Adgil was daar entegen vrij lang. «Hoe zal hij dat kunnen Gualbus? Reeds zoo langen tijd zwerft hij met zijne dapperen in deze streken, doch «Ik herhaal u, de edele veldheer zal u halen; nog dezen nacht zal hij u in zijn armen drukken." «Ik begrijp u niet, want gij zegt het onmogelijke." «Gemakkelijker dan gij denkt. Gy weet immers dat van morgen eene afdeeling Romeinen geslagen is?" «O ja en den buit hebben zij terug gevonden." «Ik was het, die hun de bergplaats heb aaneewezen." •G.J?" «De edele Arminius had mij bevolen zoo te handelen de wijn was met slaapdrank gemengd." »Ha!" «Uit blijdschap over den teruggevon den schat hebben zij leest gevierd en alle dolia geledigd. Zij hebben zich alzoo in de armen vun Morpheus nedergelegd en de god zal heo langen tijd in zyn macht hebben." «Ga voort sprak Thusnelda. «Op dit oogenblik ligt Arminius met ruim 900 dappere jongelingen om de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1