Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. wijs schijnt gegeven te hebben dat de dood niet het gevolg is der ontvleeschin gen aan de wangende inhoud van de maag moet natuurljjk nog onderzocht worden. Bij het onderzoek waren tegen woordig de hh. Mrs Ten Bruggencate rechter-commissaris, Janniok, griffier, en Modderman, offic. van justitie, allen bjj de rechtbank te Almelo. Het lijkje is gekist, naar het lijken huisje der roomsch-katholieke begraaf plaats overgebracht. bankbiljetten zijn door de Haagsche Talsche Vrijdagavond politie in de Wagenstraat bij het Casino waar voor de eerste maal werd opgevoerd het sensatiesluk«Valsche bankbiljetten of Amsterdam in rep en roer," in beslag genomen circa 1250 strooibiljetten in den vorm van bankpapier van f100. Op deze biljetten ontbraken nummers en handteekeningen, en aan de achter zijde waren drie coupletten gedrukt. Ove rigens hadden zij, wat leekening en groot te betreft, veal overeenkomst met echle bankbiljetten. Met het oog op artikel 440 Wetboek van Strafrecht luidende: «Hij, die druk werken, of stukken metaal in een vorm die ze op muntspeciën doet gelijken, ver vaardigd, verspreid of ter verspreiding in voorraad heeft, wordt gestraft met geld boete van ten hoogste vijf en twintig gulden enz." heeft de politie proces-ver baal opgemaakt tegen 3 colporteurs, wegens het verkoopen, en tegen den directeur van het Casino wegens het in voorraad hebben van dit drukwerk. De ontbinding. Het volgende besluit is opgenomen in de Staatscourant van heden: Art. 1. De Tweede Kamer der Slaten-Generaal wordt ontbonden met de dagteekening van het tegenwoordig besluit. Art. 2. De verkiezingen der leden van een nieuwe Tweede Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 10 April 1894; waar her stemming noodig is zal deze plaatsheb ben op Dinsdag 24 April daaraanvolgende. Art. 3. De eerste samenkomst der Kamers van de Slaten-Generaal, zal plaats hebben in vereenigde vergadeiing op Woensdag 16 Mei '94. De minister van Binnenl. Zaken is belast met He uitvoering van dit besluit, hetwelk in het «Staatsblad" zal worden geplaatst, en waarvan afschrift zal wor den gezonden aan de beide Kamers der Staten-Generaal. aar. den Raad van State, aan de Departementen van Algemeen Bestuur en aan de Algemeene Reken kamer. 's-Gravenhage, 20 Maart 1894. Vereenigde zitting der beide Ka mera «p Dinsdag den SOsten Maart 1894 tot slniting ran de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal. De heer van Naamen vanEenines, voorzitter der Eerste Kamer, beklaedt den voorzittersstoel. De Voorzitter laat door den griffier der Eerste Kamer voorlezen het koninklijk besluit van 17 Maart 1894, bepalende de sluiting van de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal op heden door den minister van binnenlandsche zaken De Voorzitter benoemt eene com missie van acht leden der Eerste en Tweede Kamer, om den minister in- en uitgeleide te doen. De minister van binnenlandsche zaken, die zich op de gewone statelijke wijze naar de vergadering der Staten-Generaal heeft begeven, wordt de zaal binnengeleid. De haer Tak van Poortvliet, mi nister van binnenlandsche zaken, plaatst licb vódr den troon en houdt de volgende aanspraak «Mijne Heeren «Gedurende de thans afgeloopen zitting der Staten-Generaal werd door uwe mede werking weder op onbekrompen wijze in de behoeften van 's lands dienst voorzien «Tevens werden verschillende gewich tige maatregelen van wetgeving genomen. «Voorschriften omtrent het faillisse ment en de surséance werden vastgesteld. «Eene nieuwe regeling van fabrieks en handelsmerken werd in het leven ge roepen. «Eene belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten kwam tot stand. «Omtrent de regeling van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Stalen-Gene raai en de Provinciale Staten, werd geen overeenstemming verkregen. De Koningin weduwe-regentes, overtuigd dat in de tegenwoordige omstandigheden een be roep op de natie raadzaam is om tot eene bevredigende regeling van het kies recht te komen, heeft besloten de ont binding van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal uit te spreken. «Eerlang zullen de kiesbevoegden wor den geroepen tot de vernieuwde samen stelling van die kamer. De Koningin-weduwe-regentes heeft mij opgedragen U, mijne heeren, Haren dank te betuigen voor de zorg en de toewijding door U op nieuw betoond tot behartiging van 's lands belangen. «Door de Koningin-weduwe-regentes dsartoe gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin te zijn gesloten." Na hel uitspreken dezer rede wordt He Minister door de Commissie uitgeleide gedaan, waarna de Vereenigde zitting door den Voorzitter wordt opgeheven. De firma Meijer en Schaafsma, te Leeuwarden, zal binnenkort in den han del brengen een nieuwe photografie van H. M. de Koningin. Het is een portret van ons Koninginnetje, die daarvoor einde November van het vorige jaar op Het Loo heeft geposeerd voor den pbolograaf C. B. Broersma, ten voeten uit en gekleed hat nationaal Friesche costuum, dat haar nu twee jaren geleden, bij haar be zoek aan Friesland, werd aangeboden. Het origineele portret, dat uitnemend is fgewerkt, is in smal salonformaat; vooits znller. nog reproductiën verkrijgbaar ge steld worden in visite-, cabinet-en breed paneel-formaat. ongewapende gevangene slaan, daarvoor heeft hij te veel eergevoel." «Geef hem uw zwaard, Sigebert." riep Flavius, «wij moeten strijden; hal ik zal hem straffen, den vermetele." «Neen, Flavius, dat is niet geoorloofd, wie weet welk een verlies wij lijden zouden, zoo hij omkwam Arminins moet hem verhooren en daarna kunt gij hem straffen." «Denkt gjj dat ik mij verlagen zou, met eene maagd te strijden? haar arm is te zwak voor het zwaard." «Flavius zal u toonen, Romein, dat hij kracht in behendigheid geenzins voor u behoeft te wijkenen nu verzoek ik u te zwijgen." Een oogenblik later traden zy Mutti- um's poorten en spoedig daarna de woning van Arminius binnen. Arminius was voor eene tafel ge zeten op welk eene ruw geteeken- de kaart van Germania. Hij zag even op toen de drie mannen binnen traden. «Wien hebt ge daar?' vroeg hij ver wonderd. «Een Romein, edel- Arminius." «Een Romein? waar hebt ge dien ge vonden." «Niet verre van hier. Hij wilde het bosch in gaan, doch wij hielden hem De Duitsche Rijksdag heeft bij eind stemming het Duitich-Russische handels- tractaat goedgekeurd. Deze uitslag was trouwens te voorzien, nadat zich reeds bij de tweede behandeling eene meerder heid van 50 stemmen voor het tractaat had verklaard. Van belang is echter de handhaving der bepaling, dat het tractaat op 20 Maart in werking zal treden. De agrariërs hebben zich in de laatste zitting nog geducht geweerd, evenwel zon der gevolg daar de aanneming van het tractaat toch reeds zeker was. De etrijd is nu voor goed ten gunste van kanselier Caprivi beslist. Nadat eindelijk de strijd over het handelstractaat was afgeloopen, is de Rijksdag uiteengegaan en zal eerst weer den 5en April bijeenkomen" Aan den burgeroorlog, die reeds sinds September 1893 de Braziliaansche repu bliek heeft geteisterd is eindelijk een eind gekomen. De president Peixoto heeft het van den opstandeling admiiaal Da Gama gewonnen. In 't kort willen wij de geschiedenis van dezen opstand mee- deelen. In het begin van Sept. 1893 weigerde Peixoto,op den grond vau het recht, hem door de grondwet verleend, een wetsont werp te teekenen, waarbij werd bepaald, dat de vice-president der republiek nooit tot president benoemd zou kunnen wor den. Deze wet was gericht tegen Peixoto, want, toen de vorige president, maar schalk Da Fonseca, gedwongen werd zijn ambt neer te leggen, had maarschalk Peixoto. de vice-president, in zijn plaats de regeering aanvasrd. Tot president der republiek werd Peixoto nimmer gekozen maar als waarnemend president achtte hij zich bevoegd van het recht van veto dat den president door de grondwet verleend, in dit geval gebruik te make De marine, welke in Biazilië eene groote rol speelt en ook he' keizerlijk ten val bracht, verzette zich tegen het besluit van den vice-president. De minister van marine, admiraal De Mello, stelde zich aan het hoofd der beweging. Op den 5en Sept., terwijl alle hoogwaardigheids bekleeders zich lei eere eener buitenge wone voorstelling in de opera bevonden verliet De Mello heimelijk den schouw burg en liet ziah met eenigen zijner vrienden naar de oorlogsschepen roeien die in de haven lagen. De officieren ontvingen den admiiaal met open armen en weldra waren ook de matrozen mariniers voor zijne zaak gewonnen. Den volgenden ochtend vernam de president tot zijne groote verbazing, dat de geheele vloot verdwenen was. Toe begon de strijd tusschen den olifant en de walvisch. President Peixoto had geen schepen en admiraal De Mello geentroe pen, waarmede hij de landing kon beproe ven Op het eiland Santa-Catharina werd door De Mello eene voorloopige regeering ingesteld, welke begon met betrekkingen aan te knoopen met de opstandelingen in de provincie Rio Grande do Sul, die sedert de verdrijving van keizer Pedro steeds met de republikeinsche regeering over hoop liggen. President Peixoto zag spoedig in, dat hij zonder schepen niets kon uitrichten Derhalve besloot hjj de opbrengst der spoorwegen te verpanden en voor dit geld kocht hij in Amerika Engeland en Duitschland 13 schepen. Tot deze schepen behoorden De Nichterov, een Ameri kaansche boot, De Britannia, die in Engeland werd gekocht en de Amen kaansche booten Destroyer enFei seen. Deze vloot werd aangevuld met 5 torpedobooten, welke in Duitschland wer den gekocht. Eerst in het begin van Fe bruari kwam dit eskader in de haven van Pernarabuco aan. Intusschen had de admiraal Da Gama den president overreed om het eiland Cobras te versterken en hem zeiven tot commandant te benoemen. Zoodra alles gereed was, verklaarde de admiraal zich tegen den president en schaarde zich aan de zijde van admiraal De Mello, Tevens vaardigde Da Gama, die tot de bekende monarchisten bahoorde, een manifest uit wearin hij zich voor het herstel van het keizerrijk in Brazilië verklaarde. Admiraal De Mello werd bij een der gevechten in de baai gewond en vei liet weldra de baai, aan boord van de Aqui- dabau, een zijner beste schepen, teneinde de Nicliteroxjhet voornaamste schip van president Peixolo's eskader op te sporen Inmiddels zette Da Gama den strijd voort, maar het gelukte hem niet ergens vasten voet aan wal te verkrijgen. Toen einde Ijjk Prixoto's eskader te Rio aankwam werd de strijd beslist en moest De Gama de vlag strijken. Vooral te New-York is men zeer ver heugd over de zege van president Peixoto, omdat daardoor het gevaar, dat de repu bliek bedreigde, is geweken. De regeering der Ver. Staten zou niet gaarne gezien hebben, dat de monarchistische partij de bovenhand had behouden. Vandaar dan ook, dat de New-York Herald wijst op den vooruitgang van Brazilië onder de republikeinsche regeering ondanks alle opstanden en belemmeringen van het handelsverkeer. De Staatsinkomsten, welke in 1688 72.000.000 doll, bedroegen, ste gen tot 116.761.000 doll, en het aantal der vreemdelingen, die zich in Brazilië kwamen vestigen, vermeerderde van 131.745 in 1885 tot 218.930 in 1861. Rio de Janeiro is nu eindelijk bevryd van de blokkade door Da Gama's sche pen. Waar admiraal De Mello zich be- indt, is nog onzeker. De admiraal heeft nog twee goede schepen onderzijn bevel, de Republica en de Aquidaban, maar tegen." «Vry natuurlijk, bjj zou anders zeker niet met u naar Muttium gewandeld zijn; een Romein is nog al bang van aard." «Dat is onwaar, veldheer, een Romein vreest niet," sprak de gevangene fier. «Niet? welzoo, gij dus ook niet?" «Ik heb nog nooit gevreesd." «Misschien zijt ge nog nooit in gele genheid geweest. Maar nu, vreest ge nu ook niet?" «Neen I" «Wie gé ook zijn naoogt, gjj zijl dap per, van waar komt gij «Van de oevers van den Visurgis." „En waar gaat ge heen?" «Ik wilde naar Mogumtiacum gaan." «Dus zjjt ge een spion." «Neen, de Romeinen zijn geen spionnen, ik heb thans deze vermomming moeten aannemen om door het vijandelijke land te trekken." «Ontdoe u van uwe vermomming,beval Arminius. «Waartoe dat?" «Omdat zij u thans onnoodig is." Ongaarne scheen de Romein te gehoor zamen. «Gij schijnt er veel op tegen te heb ben, dien mantel af te doen." «Och neen, indien ge dien volstrekt hebben wilt, zal ik hem u geven." En bijna onmerkbaar bracht bij de hand aan den breed omgeslagen bovenrand. De blikken van Arminius en Sigebeil ontmoetten elkander weder. Flauvius had zich in een hoek nedergezet en zag voor zich. De Romein gaf den mantel aan Sigebert over, die hem op den grond lieten vallen. «Gij schijnt iets hards in dien mantel te hebben." De Romein sidderde even. «Open dien omgeslagen rand aan het boveneinde," sprak Arminius glimlachend, «het is niet slim van u, Romein, uwe hand op die plaats te brengen." Sigebert deed zooals hem bevolen was en haalde een hard voorwerp te voorschijn. Het bestond uit twee dunne plankjes, die door een draad te zamen waren ge bonden. Op de plaats, waar de beide uiteinden van den draad te zamen wa ren geknoopt, bevond zich een zegel. «Voorzichtig, mjjn vriend, het zou on« misschien te pas komen." «Ik zal den brief (brieven werden ge woonlijk niet op papier geschreven, men gebruikte daartoe een met onsmeltbaar was bestreken plankje, dat van een rand voorzien was, hierop schreef men met een griffel, stilus genaamd, die van ach teren, plat was, om het geschreven weder vermoedelijk zal het president Peixoto spoedig gelukken ook dezen tegenstander onschadelijk te maken. Behoudens den opstaod in Rio Grande do Sol, welke reeds voortduurt sedert Dom Pedro's ver drijving, kan dan de rust in Brazilië als hersteld beschouwd worden. Woensdag 28 Maart a. s. zal in Amicitia eene groote meeting var. het Leger des Heils gehouden worden, bijge woond door Kolonel William Oliphant en opgeluisterd door muziek. In de Maandag jl. gehouden verga dering van aandeelhouders der Hulpbank werd verslag uitgebracht over het afge loopen jaar. Voorts werden als bestuurs leden herkozen de heeren W. A. Croocke- wit en Hrrm a P. van Haselen. In de vacature onslaan door het overlijden van den heer B. E. Herschel werd voorzien door de benoeming van den heer Wijnand Wolff. Bij hat jl. Zaterdag gehouden toe latings-examen voor de Rijks-normaalles sen slaagden 4 meisjes en 3 jongens Twee meisjes moesten wordan afgewezen De Amersfot rtsche voetbalclub Q u i k speelde Zondag te Utrecht tegen Klein-Hercules en verloor met 1 tegen 2 goals. Aan onzen stadgenoot den heer Th W. Bonte is voor f 1461.50 toegewezen het voltooien van den straatweg naar de Legerplaats bij Zeist. De aanbesteding van dit werk door den majoor-eerstaanwezend ingenieur te Ut. echt had plaats 27 Februari. Mocht er voorheen al eens geklaagd worden, dat er hier nooit «iets te doen" was. Thans «chijnen onze stadgenooten de publieke vermakelijkheden beu te zijn. Kon de vorige week de opvoering van «valsche bankbiljetten" niet doorgaan uit gebrek aan belangstelling, om de zelfde reden is de voorstelling van Slroo beis' specialiteitengezelschap voor onbe paalden tijd uitgesteld. Maandagavond hield de heer H. T Chappuis voor de leden der onderofficiers sociëteit hunne dames en genoodigden eene lezing. Met de hem eigen gemakkelijk heid droeg de begaafde spreker achter eenvolgens twee tooneeltjes uit het dage- lijksch leven voor, zoowel het dramati sche: «Het huisgezin van een vrachtrijder als het men humoristische «Tante Keetje vielen beider, in den smaak der taliijke hoorders, getuige het daverend applaus waarmede spreker werd beloond. Bij monde van den voorzitter der Sociëteit, den heer F. Kippe, werd den spreker dank betuigd van het genot den leden ien avond geschenken. Op de voordracht ter benoeming van eeri Directeur, van een leeraar in de scheikunde en van een leeraar in de na tuurkunde aan de inrichtingen voor mid elbaar onderwijs alhier komen voor. Voor Directeur de heeren: 1. dr. B. C. Goudsmit te Zutfen 2. G. J. Buis te Amersfoort; voor leeraar in de scheikunde de heeren 1. dr. A. J. A. Prange te Utrecht; 2. dr. P. J. Dekkers te den Haag; Voor leeraar in de natuurkunde: bij eventueele benoeming van den heer Buys tot Directeur wordt aanbevolen dr. A. H. Borgesius alhier. Door curatoren van het Gymnasium worden aanbevolen: a. voor leeraar in de scheikunde de heeren 1. dr. J F. M. Caudri te Zaandam; 2. dr. A. J. A. Prange te Utrecht; b. voor leeraar in de natuurkunde de heeren 1. dr. A. H. Borgesius te Ameisfoort; 2. dr. B. C. Goudsmit teZutphen. te kunnen uitwisschen, vervolgens werd een ander plankje opgelegd en met een draad vastgebonden) aan u geve», •dele Arminius, dan kunt ge den inhoud lezen." Arminius nam de plankjes van elkander las overluid Sentius Saturnius groet Publius Quintilius Varus. «Een gedeelte van mijn leger is «door de Hermmduren en Cheruskiers «verslagen, verzamel terstond al uwe «troepen, val de van vreugde dronken «overwinnaars plotseling op het lijf «en gij zijt weder meester van de ge- «heele landstreek." «Vale." «Eene gewichtige tijding. Inderdaad, Romein, ik ben u dankbaar, het spijt mij echter dat ik gedwongen zal zijn u eenigen tijd in zekere bewaring te stel len; later zal ik u misschien uwe vrij heid teruggeven, want gjj zijt dapper." Dit zeggende klopte Arminius even op de tafel en oogenblikkelijk werd een ijdeur geopend en traden twee krijgslie den binnen. Mannen, bewaakt dien Romein zorg- ruldig, doch met zachtheid." De krijgers bogen, namen den Romein hun midden en vertrokken even zwjj- gend als zjj gekomen waren. Men bericht ons dat voor de onder officieren een nieuwe uniform is ontwor pen, die teel sierlijker is dan de tegen woordige. Door burgemeester en wethouders is aan P. van de Zuidwind vergunning verleend tot de oprichting van eene slach terij in het perceel wijk E, No. 253, aan de Hellestraat alhier, kadastraal bekend in sectie E, No. 2408. Iu de Maandag te Utrecht gehouden jaarvergadering van de «Vereeniging van Nederlandsche Scherpschutters" werd o. m tot bestuurslid gekozen de heer L. C. Vervooren alhier. Bij het 5e Reg, Infanterie alhier in garnizoen werden van de lichting 1894 tot op heden ingedeeld 668 militiens, wearonder 115 plaatsvervangers. De sergeant A. J. Scholte van het 2e Bat. 5e Reg. Inf. alhier in garnizoen is aangesteld tot sergeant-majoor-tilulair dienstdoend luitenant te velde. Dynamict-aanslag. Amsterdam kan ook gewagen van een dynamiet-aanslag. Hij heeft plaats gehad in een bovenwoning in de Oldenbarne- veldstraat. Het «Hdbl." deelt dienaan gaande hel volgende mede: Een familie, daar woonachtig, had het voorrecht Donderdagochtend den wagen met postpakketten voor de deur te zien stil houden. Aan de vrouw des huizes werd een postpakket overhandigd, af komstig uit Hannover, en waarop stond geschreven: «Voorzichtig behandelen." De vrouw draaide het ding om en om en wist niet recht wat te doen. Open maken? Als er eens dynamiet inzatI Je kondt niet weten in dezen tijd I Het pakje zag er zoo verdacht uit. Rond, precies de vorm van een bom I Een grauw, vuil papier er om en dan uil Duitschland, waar het goede mensch geen kennissen had. De zaak was verdacht, en toch het adres was juist, alleen dat: voorzichtig behandelen! De dochter kwam er bij, want den vader, wiens betrekking mee brengt dal hij 's nachts moet waken de man is bakker en die rustig sliep, wilde men niet wekken. Voorzichtig werd het papier afgewik keld, en toen kwam een bikken bus te voorschijn. Geen twijfel meer, dat was een dynamietboml Aan verder openen werd niet gedacht: het gevaarlijke voor werp werd in een emmer water gestopt en toen het op die wijze onschadelijk was gemaakt, werd de politie gewaar schuwd. Deze kwam en nam het ding voor zichtig mede naar het bureau. Daar werd proces-verbaal opgemaakt, werden moeder en dochter gehooid, en het ge vaarlijke voorwerp eindelijk met alle vooizorgen geopend. De bus bevatte niets het was een vuile smeerbus, zoo als op fabrieken veel wordt gebruikt. Slachtoffers zijn dus niet gemaakt, en de geheele «aanslag" was niets dan eene misplaatste wijze om schrik aan te jagen. Die aaidigheid was tegen de dochter des hoizes gericht geweest. Indertjjd had de familie een commensoal gehad, «an Duitscher, die soms kennissen bij zich kreeg, ook Duitschers. Deze trachten het hof te maken aan de dochter, doch noch zij, noch hare ouders wilden iets daarvan weten, en de heeren werd de toegang verder ontzegd. Onderwijl werden zij, wegens het niet vervullen van hun dienstplicht, over de grenzen gebracht, en eenmaal in Hannover hebben zij deze flauwe wraakneming ver zonnen. Voor eenige dagen hadden zij nog doen informeeren of de bedoelde familie nog in de Oldenbarneveldstraat woonde. Nieuwe ooren. In een politiebureel te Parijs beet on langs de eene dronkenlap den ander de ooren af. Toen hij weer nuchter was, had hjj groot berouw en ging hij naar het hospitaal om zijn onbekend slachtof fer vergeving te vragen. Prof. Landry roeg aan den schuldige, of hij zijn slacht offer niet gaarne een paar nieuwe ooren zou geven en sneed toen met zijn toe stemming uit zijn armen lapjes vleeech, waarvan hij thans voor den ander een paar aardige nieuwe oortjes heeft gemaakt. De operatie is uitstekend geslaagd. >Gy hebt goed gedaan, mijne vrienden dat gij hem gevangen genomen hebt," hernam Arminius; «wie weet welke ge volgen zijne ontkoming ia na zich had kunnen slepen, ik zal mij omtrent dit geval eens ernstig beraden, doch wachtl laat ik zelf op verkenning uitgaan. Ge durende dien tijd acht ik niemand in staat deze stad en de krijgers te be sturen dan u, Sigebert, ik lag u dus ezen plicht op, laat intusschen Onar en Sigmar en eenige anderen hulp vragen bij de ons omringende en bevriend* vol ken om met éen slag den Romeinen te vernietigen." «Veel eer, edele Arminius, gaarne neem ik dezen plicht op mij," sprak Sige bert verheugd. (Wordt 9trwolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2