NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND geilluslreeri Zondagsblad, ARMINIUS. GËILLUSTREERDE VARIA, i\.>. 26. Zaterdag 31 Maart 18*14. Drie-en-twintigste jaargang. abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: romans, verhalen en novellen, BINNENLAND. F euilleton. COURANT. VOOR Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. .1. SLOTHOUWER. Amersfoort. Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ingevolge de bij het einde des vorigen jaars gedane belofte, bieden wij onzen lezers bij dit nummer als bijvoegsel aan het eerste nummer van het hetwelk wij door de groote uitbrei ding van het aantal lezers daartoe in staat gesteld, voortaan aan onze abonnés zullen doen toe komen. Ofschoon men van concurrente zijde getracht heeft ons voor te zijn, ge- looven wij eene vergelijking met wat van daar geboden wordt gerust te kunnen doorstaan. Ons Zondagsblad zal bevatten een reeds fraaie wetenswaardigheden op verschillend gebied en eene rubriek terwijl er streng op zal worden ge let, dat bet voor geenerlei gezindte iets kwetsends zal bevatten. De verschillende nummers goed be waard, vormen aan het einde des jaar» een flink boekdeel met een schat van lectuur voor iedereen, jong en oud, waarvoor fraaie banden zul len worden verkrijgbaar gesteld. Voor niet geabonneerden zijn af zonderlijke nummers van ons GEÏL LUSTREERD ZONDAGSBLAD ver krijgbaar a 2 CENT Per nummer. DE UITGEVER. Rijks-post-spaarbauk. Wij staan aan den avond van den dag waaraan voor ieder wiens hart nog warm klopt voor Vaderland en Vorst een aangename herinnering is verbonden. De inneming van den Briel door de Geuzen was een te be langrijk feit om spoedig te worden vergeten, en stonden de scholen ten gevolge der paaschvacantie en van den Zondag niet stil, menig meester zou het voorzeker zijn plicht achten den dag voor zijne leerlingen te be sluiten met een «uurtje vertellingen uit de vaderlandsche geschiedenis." Misschien halen zij hun schade na de vacantie nog wel in, want hoe gaarne wij hun hierin zouden tege moet komen, bet ligt buiten onzen weg geschiedenis te verbalen Wij zijn al blij dat we het deurtje van bet antiquiteiten kastje op een kier mochten zetten. Nog in een ander opzicht heeft de lste April beteekenis gekregen, een beteekenis die van veel jonger datum en van geheel anderen aard is. Op dien dag van het jaar 1881 is de rijkspostspaarbank m werking getre den. Die inrichting is dus eerst der tien jaar oud, maar in dat korte leven heeft zij al zooveel goeds gesticht dat wij allen blijde haar geboortedag mogen herdenken. Wij meenden haar geen beter geschenk te kunnen brengen dan baar doel en baar wijze van handelen nog eens in herinnne- ring te brengen, opdat er in 't ver volg nog meer gebruik van zal worden gemaakt dan thans, ofschoon er in 't algemeen over deelneming niet valt te klagen. Een van de grootste zorgen voor de beleggen van hun geld. Wij kennen iemand, die toen hij onlangs f 80.000 een klein gedeelte slechts van zijr vermogen aan geld ontving ten gevolge van eene landonteigening jammerend uitriepwaar moet ik daar nu weer mee heen Die zelfde zorg drukt ook den burgerman, het volk oorzaak van veel verdriet worden. Niet ieder is beer en meester genoeg over zichzelf om geld dat bij oogen- blikkelijk niet noodig beeft, rustig te laten liggen. Velen brandt het in de zakde idee van eenig geld te heb ben maakt hen koopziek, doet ben het grid aan nuttelooze dingen uit geven. Welk eene groote. rol de ver slaafdheid aan den drank bierbij speelt van te algemeene bekendheid om er nog langer bij --til te staar, Heeft men de eene week een overwinning in 't algemeen wel eens. Waar moe ten zij met hun spaarpenningen heen, wie verlost hun van de zorg voor iedere 25 cents of nog minder die zij over hebben? Het schijnt haast belachelijk, maar toch is het zoo, die zorg kan zeer groot zijn en de op zichzelf behaald en een kleinig heid overgespaard, een zwakheid in de volgende acht dagen neemt alle. voordeelen weer weg. Ook die klei nigheid moet dus op de een of an dere manier voor den eigenaar zelf worden weggesloten. Die manier nu velen weten het, maar allen moe ten het weten, en daartoe dienen die velen het hunne te doen die manier, biedt de rijkspostspaarbank. [Iet is dus haar doel liet sparen mak kelijk te maken voor hen die niet veel te sparen hebben en die het tnoeielijk zelf kunnen doen. Dat dat sparen makkelijk gemaakt wordt kan slechts tot. zegen zijn van velen, daarover is reeds dikwijls ge noeg geschreven. Hoe makkelijker liet is, hoe meer er gebruik van ge maakt zal worden en hoe meer het stoffelijk en zedelijk welzijn van dui zenden er door zal worden bevorderd. En dat het sparen makkelijk gemaakt wordt moge uit het volgende blijken Wie inlegger in de rijkspostspaarbank wensclit te worden, heeft zich slechts tot het postkantoor van de plaats zijner inwoning te begeven, naam en woonplaats op te geven en zijn wil kenbaar te maken. Hij ontvangt dan kosteloos een spaarbankboekje waarin iedere som die de eigenaar aan het postkantoor brengt door den beambte genoteerd en gequileerd wordt. Ver der zijn er geen zorgen aan verbon den, het geld is in uitstekende han den en hoe klein het bedrag moge zijn, het brengt bovendien nog rente op. Eenmaal slechts in het jaar moet men zorgen dat men zijn boekje naar den directeur der post spaarbank in Amsterdam opstuurt om de rente te laten bijschrijven. Zelfs dat opsturen geschiedt koste loos Het is waar, die rente is niet heel hoog, slechts 2,64°/o maar het doel is ook geen geldbelegging, spa ren is de hoofdzaak en dat men dat veilig doen kan, zonder eemge moeite, is reeds mooi genoeg. En veilig is het geld bij (ie rijkspostspaarbank. De wet, waarbij zij den 25ste u Mei 1880 in het leven werd geroepen, bevat de bepaling: »de staat waar borgt zonder eenig voorbehoud aan de inleggers de teruggave hunner inlagen en de betaling der aan hen verschuldigde rente." Van verloren gaan der spaarpenningen kan dus geen sprake zijn. Niemand is in staat in zijn eigen huis een berg plaats te vinden die liern zoo van alle zorg en gevaar van te verliezen be vrijdt. Het is in het belang eener goede en niet al te omslachtige administratie dat bepaald werd dat slechts veel vouden van 25 cents mochten wor den ingelegd. Wie echter slechts over nog kleinere sommen te be schikken heeft en ook deze voor zichzelf in veiligheid wil brengen, kan ook nog geholpen worden. For mulieren, stukken papier die 20 vak jes voor evenveel frankeerzegels be vatten, zijn kosteloos aan het post kantoor verkrijgbaar. Zoo vaak men dus 5 cents kan afzonderen, koopt men daarvoor een postzegel, en hecht dien op het formulier, dat men, als het vol is, aan liet postkantoor in- plaats van geld kan aanbieden, ter wijl het bedrag in zijn boekje wordt ingeschreven. Wij hebben reeds bekend dat het meegedeelde voor velen, voor zeer velen misschien geen nieuws was. Toch zijn er ook nog velen die met deze inrichting niet bekend zijn. Ook dezen moeten met de voordeelen en ile gemakken dier inrichting bekend gemaakt worden. Mogen daarom de vrienden dier inrichting opgewekt worden haar waar zij kunnen aan te prijzen, aan ondergeschikten zulke hoekjes of formulieren te geven, hun fooien op die hoekjes te laten in schrijven. Hoe meer er gebruik van gemaakt wordt hoe heter voor het volk. Wij kunnen die jonge inrich ting op haat' geboortedag slechts ge luk wenschen, en de hoop uitspreken dat zij moge bloeien nog lange, lange jaren tot heil van velen. De luit -generaal P. G. J. van der Schrieck die tengevolge van de ontbinding van de Tweede Kamer weder in actieren dienst is hersteld, is al sedert vele jaren de oudste officier vnn hei Nederlandsche leger. Hij werd 3 Sept. >831 zijnde drie weken na den tiendaagschen veldtocht, waaraan hij als rmjerofficier had deelge nomen-benoemd tot 2e luitenant en is nu sedert Februari 1876 bijna onafge- bioken lid van de Tweede Kamer en non-actief. Door eenige vrienden van den heer Scliaepman is et plan ontworpen om Jen dichter een gedenkpenning aan te bieden in metaal, welke het por'ret van den dichter zal bevatten met een alle gorische groep aan de keerzijde, uitdruk kende de gedachte-. Geloof, Vaderland en Kunst. JInx. werktijd eu miniimim loon. De gemeenteraad van Alkmaar be schikte gunstig op een adres der timmer lieden vereeniging Verbetering door Een d r ach t en van de afdeeling Alkmaar van het Nederl. Werklieden-Verbond Patrimonium, door te bepalen, dat vooilaan bij aanbesteding van werken dier gemeente een maximum werktijd van 11 uren per dag bij een loon van 18 cent per uur voor een timmerman, metselaar enz. en 14 cents per uur voor een sjouwerman zal worden betaald. (SLOT.) 11) Daar werd opeens iedere boom levend, uit alle hoeken en kloven hoorde men het vreeselijke oorlogsgeschreeuw der Germanen en al de oude hoornen schud den, gelijk anders na het onweder, regendroppelen thans ontelbare pijlen op de verschrikte Romeinen neder. «Voort" gebood Varus met krachtige stem en sidderend herhaalden de centurio's dit bevel. «Hel zal u weinig baten of ge voort gaat," klonk het boven hunne hoof den, neven goed zoudt ge de rotsen kunnen beklimmen, want de uitgang is versperd." Maar de Romeinen door vrees gedre ven, vloden voort, doch wolken van pijlen vielen als hagel over hen neder en vel den honderden. Gveral drongen de Ger manen voorwaarts en stoi tten zich in de vertwijfelde gelederen der Romeinen, Ar- minius is overal op de heetste plaatsen van het gevecht. De schalen der Romeinen zijn uiteen gedreven, slechts enkele hoopjes kunnen nog vluchten, doch ook de meeslcn daar van loopen blindelings in de zwaarden der Germanen en Varus stort zich uit angst en vertwijfeling in zijn eigen zwaard. Zoo wreekte Arminius de hoon den zijnen aangedaan. Slechts weinigen uit het groote leger der Romeinen brach ten er het leven af, om hun neerlaag te verkondigen, de meesten lagen ontzield op het slagveld; terwijl de juichende overwinnaars met talrijke gevangenen en met groolen buit beladen naar Mutlium terug trokken. DOOD VAN ARMINIUS. Zoo bracht dan deze overwinning rust bij de Germanen. Maar die rust, zoo zeer begeerd, zou van korten duur zijn; ontelbare troepen werden onder Tiberius, den zoon van Augustus, naar het noor den van Germania gezonden. O, dappeie Cheruskiers! terug van uwe bergen! wederom wordt uwe vrijheid bedreigd Neen, vrouwen! ween niel, tracht niet uwe mannen terug te houden van den sliijd voor hun land. Neen, moeder! beproeft niet, door teedere omhelzingen, uwe zonen weekhartig te maken, opdat zij u niet verlaten; of wilt ge uwe zonen zien bukken onder de slagen van Romeinsche roeesters? Zeg, wilt ge zien hoe uwe dochters onleerd en weggevoerd worden naar het verre Rome?" Zoo sprak Arminius, maar het was onnoodig dat hij zijne landgeriooten lot den strijd aanzette. Honderden en hon derden stroomden zamen om hunnen koning; om den verradelijken Romein te straffi-n voor zijn overmoed hem te dwin gen hun land te verlaten. Zelfs vrouwen vermomden zich eu namen de wapenen op. Dapper bood Arminius tegenstand aan de overmacht der vijanden en even min als vroeger, gelukte het den Romein de Cheruskiers te onderwerpen. Doch Tiberius wilde zich rcem ver schaffen, op wat wjjze dan ook, hij zou hen ten onder brengen, dal bad hij gezwo ren. Maar Arminius was onverwinbaar; doorniets was zijn zucht, om zijn volk te bevrijden, te vernietigen In menigte zag hij zijne broeders vallen; hun dood deed hem leed, doch verdubbelde slechts zijn moed. Het dierbaarste wat hij op aarde bezat, zijne gemalin, was hem ver raderlijk ontvoerd, om te Rome te ster ven wel was hij door dit zware verlies ternedergeslagen, doch het was niet in staat hem te doen wijken voor de steeds angroeieride benden van vijanden Een duistere nacht omhulde Muttium en hare omstreken. De maan werd dooi grauwe wolken verduisterd eri slechts bij tusschenpoozen, wanneer de wind in die drijvende watermassa's greep, en deze lerschrikt uit elkander stoven, viel haar ïreuiig licht op woud en velden neder Het woud gromde luid over de storing zijner nachtrust en sidderend boden de eiken hoornen op de vlakte, hun top der aarde aan. Een jong Cheruskisch krijgsman trad schielijk een boschje in, dat zich in de onmiddelijke nabijheid vnn Muttium be vond Hij liet een zacht gefluit hooren, dal driemaal hethaald werd. «Waar zijt ge?" vraagde de stem in zijne nabijheid. „Hier." «Gij hebt u goed ian de afspraak ge houden. Wat is het antwuord van uwen meester?" «De edele Tiberius neemt uwe voor waarden aan." «Hij zal mij dus de begeerde belooning geven?" »Ja." «En mij als koning aanstellen over de Clierusken «Indien gij ten minste wooid houdt." «Nog dezen nacht zal ik mijne belofte volbracht hebben." «En wie bewijst dat het zoo is?" «Indien ge mjjn woord niet gelooft, de eerste slag tus- en Romeinen het be- Romein, dan zal schen Cherusken wijzen." «Maar ik ga, spoedig zal ik weder hier- zijn, indien gij wacht, gaan wij te zamen tot Tiberius." «Ik zal wachten, haast u slechts." «Tot straks dan," en zich omkeerende verwijderde zich de Cheruskier en begaf zich naar de muren van Muttium. Een dik koord hing aan den muur naar be neden, hij greep dit en slingerde zich vlug naar boven. Hij liep een wijl recht uit, sloeg links om, eene ruime straat in en hield eindelijk stil, somber weerklonk de afgemeten tred van een schildwacht; voorzichtig ging hij tot hem en toen deze zich omkeerde, sprong hij op hem toe greep hem bij den schouder er, drukte zijn zwaard diep in de borst van den ongelukkigen Gualbus, die aldus beloond werd voor zijne trouw aan Arminius be toond. Haastig ging de moordenaar naar de deur, opende die behoedzaam en trad het voorhuis binnen. Op zijn toonen sloop hij voorwaarts en bleef met inge houden adem een wijl voor eene andere deur staan, eindelijk opende hij ook die, zag een oogenblik rond, waarna hij bin nentrad. Op een eenvoudig leger, in een hoek van het vertrek, lag Arminius, hij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1