Gemengd Nieuws. Officieele Publicatie. 3 HUISÏIOÜDSTEII. DIENSTBODE BUITENLAND. Plaatselijke berichten Ingezonden. ADVERTENTIËN. JONCMENSCH MK-VR0UW M0RREN' Lan" In de N. R. Cf. schrijft de hoog leeraar R. Fruin, aan het slot eerier beschouwing over de verkiezingen: «Het is een strijd dien wij voeren moeteD, niet yan liberaal tegen anti-libe- raol, maar van rechterzijde tegen linker zijde. Die doorgaans onze tegenstanders zijn, zijn in dit zeldzame, eenige geval onze bondgenooten. Eerie verstandige tak- tiek vordert, dat wij hen in den gemeen- schappelijken strijd zonder bijbedoeling in de hand werken. Gesteld dat daardoor lijdelijk de verhouding tusschen de groote partijen gewijzigd werd, dat in de Kamer de anti-liberalen ten koste der liberalen versterkt optreden, wat nood? Deze Ka mer is niet eene gewone; zij komt bijeen voor ééne groote zaak: het vaststellen van een kieswet. Die taak afgedaan heb bende, wordt zij als van zelf ontbonden. Ed dan herleven de oude natuurlijke ver houdingen. en gaal het door toevallige omstandigheden voor eenmaal gewonnen overwicht ook van zelf weer verloren. Voor het oogenblik handelen wij naar de eischen van het oogenblik en doen met al de macht, die wij bezitten." De heer J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Ove heeft de benoeming tot lid van de Eerste kamer der Staten Generaal, voor de provincie Gelderland, aangenomen. De Fransche regeering heeft weer een telegram ontvangen van den gouver neur van Soedan betr effende de staat van zaken te Tomboctoe. In de tweede helft van Maart zijn de Fransche troepen weer slaags geweest met de Touaregs. Een gedeelte van het gar nizoen verliet Tomboctoe en verraste de Touaregs in hun kamp te Taka'i Gouron De negers werden uiteengedreven en het vee. dat zij bij zich haddeu, werd buit gemaakt. Deze expeditie bestond uit 40 scherpschutters, onder aanvoering van kapitein Gauthoran. Eenige dagen te voren verti ok kapitein Prost met 300 manschappen uit Tomboc toe. ten einde een meei belangrijken tocht te ondernemen. Men had vernomen, dat een tali ijke bende Touai egs zicli bevond bij de Maiigot-rivter en daarom werd dit detachement uitgezonden om deze vijan den te verdiijven. Ook deze tocht slaagde volkomen. De Touaregs werden overvallen en uiteengedreven, terwijl eene kudde van 1000 schapen, eene welkome vangst voor de Fransche troppen, werd buit gemaakt De toestand der Fransche troepen te Tomboctoe geeft derhalve geen reden tot ongerustheid. Aan eene ontruiming dezer plaats wordt te Parijs niet gedacht, vooral niet nu de berichten zoo gunstig luiden. Te Rio de Janeiro blijft de gele koorts nog heerschen. Het aantal slachtoffers dal deze ziekte eiken dag eischt, bedraagt ongeveer 70. Overigens blijft de toestand gunstig. Men verwacht nu, dat weldra president Peixo- to's vloot naar het zuiden zal vertrekken, ten einde admiraal De Mello daar aan te tasten. Misschien komt dan de opstand ten slotte tot een einde. Koning Leopi ld van België heeft thans het ontslag van den Heer Beernaert als Hoofd van het Kabinet en Minister van Financiën aangenomen. Met hem verlaat ook de Heer Lejeune, Minister van Justitie het Ministerie. De ovenge Ministers be houden hunne portefeuilles. Als President-Ministers zal nu optreden de Heer De Bui let, met de portefeuille van Binrenlarid«che Zaken. De Heer De Smet de Nayer, Afgevaardigde voor Gent, is tot Minister van Financiën benoemd, en de Heer Begeren, mede een Genlsch vertegenwoordiger, verkreeg Justitie. Volgens de «Iridépendance Beige" zal het Kabinet De Burlet zich hoofdzakeli'k ten doel stellen, de zoogenaamde loopende zaken af te doen, in afwachting van de October-verkiezingen. was geheel gewapend, want hij had zich tot eene gewoonte gemaakt, nooit onge wapend ter rust te gaan. Aan de zolde ring hing eene lamp, die een weifelend licht over hel gelaat van den koning verspreidde. Hij scheen te droomen nu en dan vertrok zijn mond en kwamen er rimppls op zijn voorhoofd. «Daar ligt ge nu," sprak de binnen- geslopene zacht, „nu zijt ge machteloos evenals ik was, toen gij mij hoondet. Ha' gij steldet Flavius achter zoovelen, omdat zij ouder in leeftijd waren, mij gaaft ge steeds ongelijk, wanneer ik met iemand geschil had. Daarom heb ik ge zworen, dat ik mij wreken zou en bij de goden, ik zal mijn eed houden. Ja, Fla vius zal op de handen gedragen worden door geheel Rome; wat talryke legers niet konden, zal ik alleen volbrengen. Ja, Flavius zal rijk en aanzienlijk zijn en misschien wel koning I sterf dan onrechlvaaidige en ga tot de goden, om hen rekenschap te geven van uwe daden." «Ja, Thusnelda, ja ik zie u ach ook ik zal zal sterven," zoo droom de de held. Ontsrild trad Flavius achteruit. «Neen! iu of nimmer, koning ha!" en zijn zwaard trekkende, stiet hij het diep in de borst van zijn veldheer en In eene gisterenavond gehouden ver gadering der R Kath. Kiesvereeniging «Recht en Orde" werd tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld onze burge meester de heer Mr. F. D. graaf Schim melpennink. De gewone maandelijksche Zendings bidstond zal Dinsdag, den oden April des avonds te 8 uren in het Gebouw Volksheil gehouden worden. Naar aanleiding van een in ons vorig nummei voorkomend belicht om trent de tentoonstelling der gevonden munten, verzoekt de heer J. Schulman ons mede te deelen, dat de hem ter ver koop toevertrouwde munten van mejuf frouw van der Heijden en den werkman Elzenaar, niet op eene dergelijke wijze worden geexploiteerd, terwijl oc k de eigenaar van het andere zesde gedeelte geen plun daarop heeft, zoodat de ten toonstelling in het café «Muller" enkel het 6e gedeelte der gevonden munten kan omvatten, toebehooiende 3an den heer van der Heijden, aannemer te Bussurn. Onze stadgenoot de heer A. Her schel Bzi?. is benoemd tot lid dei Central commissie voor de zaken van het Israëlie- tische kerkgenootschap in Nederland voor het ressort Amersfoort, waartoe behooren Amersfoort, Utrecht, Veenendaal, Rheneu, Wijk bij-Duurstede, Maarsen, IJsejsteiri en Mijdrecht. Door G. S. wonende te Soest, is hooger beroep aangeteekend, van het te zynen laste door de rechtbank te Utrecht gewezen vonnis. Ter zake van wederspannigheid, te Amersfoort op 2 Febr. jl. gepleegd, werd hij tot 2 maanden gevangenisstraf vu- oordeeld. 345ste MTAATN-LOTKICM. Tweede klasse. Trekking van 28 eri 29 Maart. (850 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 18426 Prijzen van f 30. 5001 5043 5590 6080 6724 6773 7u3. 7039 7061 7067 18413 18449 19808 19810 19819 19834 19859 19883 20352 20644 20658 en 20o85. Te zamen 23 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 3e kl 9-12 April; 4e kl. 23—26 April;5ekl. 710, 15-18, 23-26, 29-31 Mei, 1 en 2 Juni. De derde klasse bevat de navolgende prijzen: 1 van f 25.000, 1 van f5.000, 1 van f2 000, 2 van f 1500. 5 van f 1000, 5 van f 400, 5 van f200, 15 van f 100 en 1565 van f45. (Geene nieten). Heele loten en gedeelten zijn ten voor melden kariiore (Breedestraat, wijk E. No. 50) alsnog verkrijgbaar doorgnfoei- neerde f3.50 en klassikale a f2.05 per V«o. Cholera. Blijkens eene officieele mededeeling der Belgische regeering is in de provincie Luik de Aziatische cholera uitgebroken te Til- leur, Jemeppe, Montegnée, Grace-Beileur en Bierset, en zijn ook gevallen van cho lera voorgekomen in eenige gemeenten nabij de stad Luik gelegen. Goudlicht. Door den heet J. W. Holierman, inge nieur te Haarlem, is iu combinatie met de heeren J. W. en A. W. Scbolle, direc teur en technicus der Nederlandsche Metaalwarenfabriek te Amsterdam, een gasbrander uitgevonden, die tegen den prijs van f 5 verkrijgbaar is. Deze brander moet ongeveer niet aan koning. Een droeve trek verscheen om den mond van Arminius, doch weldra liepen die trekken tot een zachlen glimlach in een. Nog even opende hij zijne oogen, om ze daarna voor eeuwig te sluiten. Hij was gestorven, de edele held, de trouwe koning, èen zwaardstoot doodde een der grootste veldheeren van zijnen tijd en verschafte groote vreug de in Rome. Indien de kerkvader Augustinus gelijk had, toen hij zeide dat de deugden der heidenen blinkende zonden waren; dan was Arminius wel een schit terende zondaar. einde. Haastig verliet Flavius het huis en begaf zich weder naar den muur. Reeds had hij het koord gegrepen, om zich naar boven te slingeren, toen bij zich op eens voelde aangegrepen en naar beneden werd geworpen. „Wie zijt ge en wat wilt ge?" vroeg eene zware stem «Laat mij lost bij de goden ge hebt mijne leden gebroken!" «Waai wildet gij heen, Flavius?" «Wie zijt ge, die zich vermeet mij zulks te vragen?" •lijtage or.derherig zijn, moet 50 pCt aar. gas besparen, branden met prachtig goud licht nabijkomend aan electiiseli gloeiliclit en nog andere voordetien bezitten Een aardig prentje. In de kazerne te Leeuwanlen kwam dezer dagen een eigenaardig geval voor. Een der miliciens van de lichting van dit jaar, kreeg bij de uildeeling van de equipemenistukken in een der schoenzak jes een bankbiljet van I IOO, dat na on- derzoek is gebleken et lit ie zijn. Bedoel de loteling kende liet «ding" niet en ver telde, dat hij „een aardig prentje' bij zijne uilrustingstukken had ontvangen. Zijne superieuien hielpen hem echter uit den droom. Een Afrlkaansebe wonderdokter. Onder de gevangenen, die de Engelschen van de Matabeelen maakten, bevindt zich ook de voor onsterfelijk gehouden toover- dokter van koning Lobengula genaamd Muagbene. Hij werd evenzeer gehaat als gevreesd. Hij placht naar alle vier windstreken zijn neus te steken en te snuffelen en aan wien hij iets ineende te ruiken die was een kind des doods, want koning Lobengula liet hein terstond het hoofd afslaan. In Januari viel hij in handen van de Engelschen onderoverste Goold Adams, en daar hij koit tevoren, volgens zeer geloofwaar dige mededeelingen van inboorlingen, eene vrouw de oogen had laten uitsteken en haar daarop aarj de krokodillen had laten voor werpen, deed men hem terrecht stellen Hij werd veroordeeld tot den kogel en doodge schoten, tot groote verbazing der verza melde Matabelen. Maar dezen gelooven ook nu nog niet aan zijn dood, daal' hij reeds eenmaal eerder, riaar ij meer.en, uil de doode i' opgestaan. BDKGEKLIJKE STANGEN. Amersfoort. GEBOREN: 23 Maart. Andre, z. van Alberuts Petrus Franciscus Iteeders en Mar- garetlia Hendrina Elisabeth Bijtelaar. 24 Maart. Johanna, d. van Albertus Kortes en Willeiuijntje van Beek. Johanna Maria, d. van Wilhelmus Wijk en Johanna Maria van drr Pol. 2 5 Maart. Gijsbertus, z. van Jan van Eden en lierdiua Autoaia van der Wart. Mathilda Cornelia Jacob», d ran Josephos Petrus CornelisseD en Mina Hamers. 27 Maart. Hermanns z. van Roelof Meester en linke Doesburg. Gerarda, d. van Gerrit van der Flier en Maria Wellerd. Johannes Hendrikus, z. van Johannes Termaten en Alijda van Ruitenbeek. Johannes, z. van Hendrik Jail van Barreveld en Cornelia van der Hevdrn. 28 Maart. Nelly Geertrnida Gerarda d. van Willem Hondriks en Ever- dina Geertruida Somon. ONDERTROUWD: 23 Maart. Kornelis Dijkeina en Hendrika van Munster Alex ander de Graaf en Lubbertha Wouterna Roozen- dal. Jacobus Brevoort en Jannetje Priem OVERLEDEN22 Maart. Johannes Bart- holomerie Everseu 60 j. echtg. van Wilhel- mina Damman. Een lev. aang kd. m g. van Wouter van Woudenberg en Dirkje van Otterloo. 27 Maart. Feitse Johan Gerard Jachtenberg 9 m. Bunschoten. GEBOREN: 27 Maart. Peter, z. van Rutger ter Beek en Jannetje Varenkamp. OVERLEDEN: 23 Maart. Aalbertje van Halleren 29 j. echtg. van Klaas Pool. 28 Maart Een lev. aang. kd. m. g. van Rutger ter Beek en Jannetje Varenkamp. 29 Maart, Hendrikus Vareukamp, 1 jaar. Hoogland. GEBOREN: 26 Maart. Antonius z. van J. Sehoonderbeek en N. Epskamp. OVERLEDEN 25. Maart Aaltje van de Wolfshaar oud 68 j. ongeh. Leusden. ONDERTROUWD: 29 Mrt. Antouie Veld huizen en Johanna ran Veenendaal. 30 Mrt. Wilhelmus van den Heuvel eu Klasina Brouwer. OVERLEDEN26 Mrt. Christina van 't End, oud 49 j. ongeh. «Herkent ge Berthold niet meer? ik vraag u, waar ge heen wilt! «Arminius heeft mij gezonden, ik heb haast." Waarom gingt ge niet door de poort?" «Ik had van middag reeds moeten gaan, ik heb dit echter verzuimd en weet nu het wachtwoord niet." «Gij kunt gelijk hebben, doch eerst zult gij mij volgen naar Arminius!" «Maar hij zal mij straffen, omdat ik te laat gegaan ben." «Gij hebt ook straf verdiend, kom." Flavius trok zijn zwaaid, maar Berthold greep zijn arm zoo stevig dat b\j het staal liet vallen. «Moordenaar! maar bij de goden er is bloed aan uw zwaard, voort, ik vrees hel ergste!" En Beithold nam Flavius op en voerde hem met zich, zijn vermoeden werd maar al te zeer bewaarheid, toen hij het vertrek van Arminius binnen trad. Woede en droefheid beheerschten beuitelings het gemoed van den trouwen Berthold. «Ellendeling, gij hebt uwen koning vermoord," riep bij eindelijk niet donde rende slem. «Gij moet sterven," en Berthold nam den moordenaar op, sloeg hem buiten zich zeiven van woede eenige Montenburg. OVERLEDEN22 Mrt. Hendrik Koller oud 21 ui. Woudenberg;. GETROUWD: 29 Mrt. Rijk van de Hee 23 j. en Maria Drost, 18 j. - Marinus van Santen 22 j. en Cornelia Cortus, 22 j. OVERLEDEN22 Mrt. Evert Blaauwen- draad, 2 j. Af. de R! Misschien zou je wel zoo goed willen zijn M. de R. eenige plaatsruimte af te staan, voor de onderstaande vinchten van mijn politieke overpeinzingen. Nu ik zoo wal rentenier, zal ik maai zeggen, sedert ik tenminste niet meer in rozijnen en krenten doe, meen ik 'tmijn land- en mede-stadbewoner» verplicht te zijn wat in politiek te gaan doen. En vooral nu pikzwaile donderwolken de helderheid van den poluieken gezich'- einder gaan verduisteren, vooral nu, zeg ik, ineen ik 't tegenover mijn vrouw, als tegenover mijn zoon Kees, die dominé wil worden, als tegenover allen, die 't goed met 't land- en ons vorstenhuis meenen, zwaar verplicht te zjjn mijn be scheiden licht aan den korenmaat te onttrekken. Ik vind 't tegenwoordig, om nu maar eens geen parlementische taal te gebruiken, ik vind 't tegenwoordig een beroerden polilieken tijd. Als wij, verstandige en bezadigde kie zers, de handen niet uit de mouwen te voorschijn halen, zullen we er bekaaid af komen en zullen de sucialistische- democraten en de roomschedemocraten en de patrimonium-democraten op het roer van staat gaan zitten. Als die zelfde mijnheer Tak van Poortvliet, die nog wel hoogescholisch opgebracht is. ook van zijne renten leelde en ook een ondervindingrijke kruidenieisloopbaar. on der de knie had, dan zou die wel bij moeder de vrouw gebleven zijn met zijn kieswet. Stel je voor mijn schoenenflik neen nog overtreffender de knecht var. mijn schoenmaker, zou hetzelfde recht hebben om de Kamer te kiezen als ik! Mallepraat I Er zijn nu eenmaal standen in de we reld en die veeg je zoo met een paar theoretische woorden niet uit. Daar be hooien andere compaciteiten toe. Er moeten regeeiders zijn dat zijn wij, die de leden van de Karner kiezen, die voor ons regeeren en ei moeien menschen zijn, die geregeerd worden. Zie je zóó zit de vork in steel. En verbeeld je nu, dat diezelfde schoenmakersknecht een bandje zou mee helpen aan 't regeeren. Daar heeft zoo'n vent immers geen lor verstand van! En, om 's h"mels wil, wat raakt het den kerel hoe er geregeerd wordt? Hij heeft er geen belang bij want bij heeft fmmeis geen moppen 1 't Is een ondank baar ongedierte, als hij niet tevreden is. Belasting hoeft hij niet te betalen als hij al te arm is. En al betaalt hij geen roode cent dan wordt er toch door het rijk en de stad voor hem gezorgd hij hoeft 's avonds niet in 't donker te kuieren als hij met zijn viouw gaat wandelen. Hij loopt overal veilig beschermd rond en zelfs 's nachts zorgt de politie er voor, dat luj niet be stolen wordt. Hij mag naar de bloemen op 't plantsoen gaarï kijken 's zo mers enz. enz. Me dunkt, dat zijn vrije privilegies ge noeg! En wou je hem daarbij nog kie zer maken! Neen, mijnheer. Als die man op zijn tijd onder dienst gaat en schut tert dan heeft hij al vaderlandslievende rechten genoeg. Wat een heei lijk gevoel moei zijn borst niet doortintelen, als hij beseft, dat hij in geval van nood, mij en de Koningin, met zijn trouwe schoen- makersborst moet verdedigen! Wat wil de vent nog meer! Neen M. de R! dat soort onderdanen behoeft geen kiezer te zijn. Er zijn nu al te véél kiezers. We moeten de kiezers dus niet uitbreiden: we moeten ze inkorten. Hoe? Daar zal ik je later wel eens een mooi artikel van schrijven. Laten we hier in Amersfoort intusschen zorgen iemand te kiezeu, die de belangen van ons lenteriieis en ande ren, die wat beleekenen in de wereld, vooiuit helpt, want wij zijn de ware steun- malen met het hoofd tegen den grond en wieip hem daarna verachtelijk neder. Ontzettend was de droefheid van ge heel het leger; eervol brachten zij Ar minius ter aarde en vereerden hem met een lijkoffer, zooals nog nooit was ver toond, waarbij meer dan vijf honderd Romeinen aan de goden werden opge offerd. Toen de medeplichtigen tan Flavius aan Tiberius hun loon vioegen: ant woordde deze karakterlooze man, «dat het den Romeinen nooit behaagde dat een legerhoofd door zijne eigene soldaten gedood werd." Wel verdienden zij dit antwoord en in den mond van een Ti! erius klonk dit juist niet zonderling. Intusschen zetten de Cheruskiers onder Berthold en Adgil den krijg voort en handhaafden steeds de vrijheid, die de dappere Arminius hun ten koste van zijn bloed bezorgd had. pilaren van kerk en staat, van ons moet het maar komen. Ik vond 'L mijn plicht vooiuitte waar schuwen, want de lUe Apiil riadeit en we loopen de kans dat de Anti-Revolu tionairen ons een Patrimonium-socialist onder den neus duwen, en dan zijn we vei koüen. Laat ons iemand kiezen, die belooft elk voorstel van de tegenwoordige demo- kraatschc regeering af te stemmen. Een bezadigd kiezer. P.S. Daar schiet me te binnen. Zou mijnheer Rutgers van Rozenburg met willen! Die zit er goed bij ook! De Burgemeester van Amersfoort, doel te weten, dat de lijsten, aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de provin ciale Staten en den gemeente raad, heden zijn gesloten en m afschrift aangeplakt aan de beigplaats bij hel raadhuis, welke lijsten gedurende veertien dagen, te reke nen van heilen, alle werkdagen van 10 tol 1 uur op de Secretarie dei gemeente voor een ieder ter inzage liggen. Amersfoort, 29 Maait i894. De Burgemeester voornoemd, F D. SCHIMMELPENNINCK. MARKTBERICHT, AMERSFOORT; 30 Maart 1894. Tarwe f0.— Rogge f0— Boekweit f0.— Appelen f4.— i f8.— Peren f0.— a Of. Klei- aardapp f0.afO Zandaardapp. f 1.40 k f 1.80 Hoendereieren f2.50— a f3.25 per 100 st. Eenden f0.a f 0.Boter f 1.10 a fl.25 per kilo Mar garine f0— a f0—Zoetem. kaas f0.— f0.— Kippen f0.80 a fl.25 Kuikens f0.— f0. Piep kuikens f0.— afO. Ganzen f0.— f0 Eenden f 0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.— a f0.— Hazen f0.a f0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.20 a ff.— Duiven f 0.40 a f 0.70 p. paar Vette varkens f0.— f0,— Zeugen f0.— f0.— Biggen f8f 12.Schrammen f 14.a f25. Aangeroerd waren ongeveer heet Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 10 heet Appelen: heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len200 heet. Zandaardappelen 13000 stuks Hoen- deraeren; stuks Eendeneieren; 1500 kilo Bo ter; kilo Margarine; kilo Kaas; zeugen; 230 biggen 50 schrammen. Get oudeu up den openbaren weg: Een gouden medaillon. Een portemonnaie met eenig geld. Een schildpad kaarspeld. Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. Voor de ontvangen bewijzen van dei luemrng bij. het overlijden van mijn' geUefden ZOOkj\ betuig ik ook namens mpne kinde\en eiVbehuwdkinderen onzen ha/telijken daM«<* v JAGER. Van Santen. Amersfoort, 27 Maart 1834, ~T~ Ebb net bnrglarn),elsje P. G. .26 j. zag zich gaarne tegen Mei.Of Juni geplaatst als-" Ook niet orïftgpegpn om met kinderen om te gaan, liefst in Amersfoort of omstr. Fr. br. lett. A. Z. bureau van dit blad. kan een Bij den Boekhandelaar- Uitgever G. J. SLOTHOUWER. en van in-1teil liuize alk volontair ge plaatst wordepv* Kenriis^AWr moderne talèn qtrekt tot ruprfieveling. gegracfff. vraagt tegen 1 MEI e^ne v' die goed kan koken. 2 Gevraagd tegen .1 Juni in een klein gezïfi te UfïvecH1\ als meid atteen." P. G. goed koken, netjes werken en goede getuigen zijn vereischten. Brieven onder letter N. M. Bureau van dit blad.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2