NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND ELEONORE COBHAM, No. 30. Zaterdag 14 April 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. ,T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. l>e verkiezingen. By weinig verkiezingen was de uit slag zoo onzeker als by deze laatste. Berekeningen maken naar bepaalde ge gevens, de getalsterkte der verschillende partyen enz. was ditmaal niet mogelijk. De gewone staatkundige partijen waren niet aan hare kleur te herkennen. Hadden wy voor eenige jaren een groot mon ster-verbond, nu hebben wy allerlei kleine monster-verbondjes, en degenen, die eenmaal dat groote verbond iets afschuwelijks vonden, hebben nu hun afkeer overwonnen. Nu reeds werden candidaten van andere partyen gesteund, hetgeen vroeger by eene eerste stemming zelden geschiedde; zonderling was het om te zien hoe anders gehate of niets waardige tegenstanders thans werden aanbevolen met loffelijke vermelding van hun groote bekwaamheden. Van een verbroedering, hoezeer anders ook toe te juichen, is natuurlijk geen sprake. Het was de scheiding in twee groepen, een uitspraak over twee tegenoverge stelde meeningen. Voor of tegen de kieswet-ontwerpen van Tak was de leus. De liberalen zullen wel weer een meer derheid hebben in de nieuwe Kamer, maar het is nu de vraag, hoeveel leden zal zy tellen, die geacht worden voor de kieswet van den minister Tak van Poortvliet te zijn. Gekozen zyn 3d voorstanders en 37 tegenstanders. Er moeten 30 herstemmingen plaats hebben, en wel 7 tusschen stellige voorstanders, 2 tusschen tegenstanders, en 'Zl tusschen voorstanders en tegenstanders. By die 21 kunnen, naar ae gunstigste bereke ning en onder dezelfde voorwaarden als bij de eerste stemming, nog 12 voor standers gekozen worden. Dus in de nieuwe Kamer kunnen zyn 52 voor standers van het ontwerp-Tak en 48 te genstanders. In de oude Kamer waren 40 voorstanders, dus 12 zetels zouden hier veroverd worden en aldus een meerderheid verkregen worden, die even wel niet schitterend is. Ja, het zou kunnen gebeuren, dat het lot van het ontwerp afhangt van twee stemmen, en wel die van twee minister-kamerleden. Doch men kan wel tot einde Mei wachten, om met zekerheid de samen stelling van de nieuwe Kamer te weten, want de herstemmingen kunnen nog verrassingen brengen en nog eenige nieuwe stemmingen zijn noodig, daar de zelfde candidaten in meerdere districten gekozen zyn. En wanneer dan door den uitslag der verkiezingen het aan het tegenwoordig Kabinet mogelyk is aan te blyven, dan moet de minister Tak een nieuwe wet indienen, de kamer moet een voorloopig verslag uitbrengen, waarop de minister weer antwoordt en by aanneming onder gaat de wet in de eerste Kamer dezelfde bewerking dus de kieswet is vooreerst nog niet van de baan en zoo spoedig nog niet in werking. Het is nu de vraag wat Tak zal indienen, en of hy door wyziging van het ontwerp eenige tegen standers kan winnen tot vergrooting van de meerderheid. By deze verkiezing zyn uitgebracht 160 duizend stemmen, dus even meer dan de helft der kiezers is opgekomen. Met het oog op het gewicht van de te nemen beslissing is de opkomst dus nogal slecht en de belangstelling nog te gering geweest. Amsterdam gaat hier voor; slechts 40 percent heeft daar ge stemd. Naar aanleiding daarvan schrijft het Handelsblad: „Tweederden der po litieke voogden hebben dus in onze stad hun plicht verzaakt jegens hun pupillen. Een beperkt stemrecht als het nog be staande berust op de onderstelling, dat degenen, wien het is toegekend, beter in staat zijn te oordeelen dan zij wien men het onthoudt en wier belangen daarom aan meer ontwikkelden ter behartiging zyn opgedragen. De wetgever onder stelde by dezen tevens de onmisbare belangstelling in 's lands aangelegenhe den. En zie nu, hoe by een der ge wichtigste verkiezingen, die ooit zyn voorgekomen, dat vertrouwen weder is beschaamd. Als eens, gelyk in België is voorgesteld, den kiezer die zonder gegronde reden wegbleef, een vermaning van den kantonrechter wachtte, of, zoo als eenige Kamerleden hebben voorge steld, een straf werd bepaald op het wegblyven welken reuzenarbeid had den onze Amsterdamsche kantonrechters thans te vervullen?" Wat hier van onze hoofdstad gezegd wordt, geldt niet min der voor het geheele land. Dat kiesrecht ook kiesplicht is, wil er nog maar niet in. Dat de tragen hun verdiende loon krygen door hun het kiesrecht te ontnemenhet ware te wenschen, dat een dergelijke bepaling in de nieuwe kieswet kon worden op genomen en dat zy niet moest wegblij ven om de tallooze moeilijkheden, die zy in de praktijk zal opleveren. De trage opkomst bij de stembus is voor de tegenstanders van kiesrechtuit breiding een argument voor hun gevoe len. „Het volk wil het kiesrecht niet, zegt menhet zou lichtzinnig zijn om een ongevraagd recht aan onmondigen te verleenen." Het is niet te ontkennen dat de leuze „het volk" een gemeenplaats geworden is; in den laatsten tyd is die leuze al te dikwyls vernomen, want zy is niet altijd waar, en vooral nu is er op af te dingen. Maar de trage opkomst kan geen argument zijn tegen de kiesrecht uitbreiding zy bewijst alleen tegen de tegenwoordige kiezers. Zeer terecht meenen wy, zegt het Hdbld.-. Een van de redenen voor een beperkt kiesrecht vervalt, wanneer men ziet hoe onver schillig het grootste deel der voogden is voor de belangen, die zij moeten be hartigen." De uitslag der verkiezing. De verkiezingen in de zeven districten, waarvan eergisteren de uitslag bekend werd, had tot resultaat, dat herkozen zijn de voorstanders: Hennequin (Oost burg); Kerkwijk (Zierikzee); Land (Hel der); zoomede de heer Zijp (Enkhuizen) die door sommigen tot de voorstanders, door anderen tot de tegenstanders wordt gerekend. Verder is in elk geval gewonnen Dok- kum, waar herstemming noodig is tus schen twee voorstanders: Schaafsma 1 en Van Vliet (a). De tegenstander, het oud-kamerlid Huber, bleef in de minder heid. Te Goes komt de heer De Savornin Lohman in herstemming met den Takki- aan Stigter (l.) met de meeste kans voor den eerste; terwijl Hontenisse, waar de afgetreden tegenstander Waker in her stemming komt met den voorstander Van Deinse, nog kan worden gewonnen. Het eindresultaat der eerste stemming opmakende, kunnen wij dus constateeren, dat gekozen zijn 37 tegenstanders en 32 voorstanders, zonder de heer Zijp. Ver der moet herstemming plaats hebben in 27 districten, waarvan in 7 tusschen voorstanders alleen en in 20 tusschen vóór- en tegenstanders. Zeker rijst dus het aantal der voorstanders tot 39 waar schijnlijk (gerekend dat te Amsterdam Vrolik, Levy en Treub en bij de her stemming, nog 10 voorstanders worden gekozen) tot 52. Mogelijk kunnen nog enkele andere zetels veroverd worden. Van de herstemming zal het dus af hangen of Tak wei of niet een meerder heid zal krijgen en in het eerste geval hoe groot deze zal zijn. Kies-ijver. Als tegenhanger van zoovele staakjes, die aanduiden, dat de kiezers Dinsdag liever lui dan moede waren, diene het volgende: Een lieer (kiezer in een kleine gemeente maar voor een district, waar het span nen zou), moest absoluut Dinsdag voor zaken vroeg in de hoofdstad zijn en kon met den gewonen trein eerst dAn terugkeeren, de stembus in zijn dorp gesloten was. Met den groolsten lust om zijn bur gerplicht te vervullen bezield, nam hij een extra-middel te baat, om toch te kunnen stemmen: hij maakte nl gebruik van den sneltrein, die omstreeks dat uur zijn dorp in vliegende vaait passeerde en daar gekomen trok onze reiziger aan de noodrem. Het gevolg was natuurlijk een proces verbaal en verbod verder mede te reizen. Nu, dat laatste werd ook niet gewenschl door den man, die op tijd zijn stembriefje in de bus stak. Nationale Militie. Van de militie te land kunnen in 1894 worden opgeroepen om gedurende ten hoogste 35 dagen in den wapenhandel te worden geoefend a. van de lichting van 1891, de militie- plichtigen behoorende tot de regimenten infanterie, de compagnieën hospitaalsol daten, het 1ste en het 3de regiment veld artillerie, met uitzondering van de trein- compagnieën dezer regimenten, het 2de regiment veld artillerie, met uitzondering van hen die van het wapen der cavalerie bij de treincompagnieën van dat regiment zijn overgeplaatst geworden, het korps rijdende artillerie, het korps pontonniers, het kops torpedisten en het corps genie troepen, met uitzondering van de vesting- telegraflsten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van artikel 6 van het Koninklijk besluit dd. 29 Fe bruari 1884 no. 13 5. van de lichting van 1892, de militie- plichtigen behoorende tot het 1ste en het 2de regiment huzaren, de regimenten vesting-artillerie, het korps pantserfort- artillerie en het korps genietroepen. Verder is door den Minister van oorlog bepaald lo dat de oproeping in werkelijken dienst van de militieplichtigen, bedoeld bij genoemd Koninklijk besluit, zal geschie den voor den tijd op den in de St.-Ct. van heden opgenomen staat vermeld 2o dat de militieplichtigen voor wie de opkomst op eene Maandag is gesteld, indien zij gevestigd zijn in gemeente van waar zij niet in één dag hun garnizoen kunnen bereiken, niettemin zich eerst op den dag voor de opkomst bepaald op marsch behoeven te geven en den vol genden dag zoo vroegtijdig mogelijk bij het korps zullen moeten aankomen. Het Nederlandsch Tijdschrift voor Post zegelkunde weet uit officieele bron dat de kleuren van de koerseerende zegels in Nederland zullen veranderd worden en de tinten door schoonheid zullen uitmunten. Ook werd reeds in Juni l.l. over een nieuw type beraadslaagd tusschen den Directeur-Generaal en den Administrateur der Posterijen eenerzijds. Dit type moet zijn aangenomen en zal denkelijk het volgende jaar in omloop komen. Ond-onderofllciereii. De algemeene vergadering van den nNederlandschen Bond v. oud-onderofficie ren" zal dit jaar gehouden worden te Utrecht op 4 Augustus a.s. Den 5en Augustus d. a. v. zal vanwege den Bond een groote schietwedstrijd wor den gehouden op het fort de Bilt, gele gen in de onmiddellijke nabijheid der stad. Door Z. E. den Commissaris der Ko ningin in Utrecht, het gemeentebestuur, HISTORISCH. 1) Het was den 13n November 1440 Eene ongewone drukte heerschte in de straten van Londen, als gold het een groot nationaal feest. Ondanks het kou de en onvriendelijke weer had niemand te huis willen blijvende reden hiervan was, dat er een zeldzaam schouwspel zou plaats hebben een der aanzienlijkste dames der Engelsche aristocratie, zou op onderscheidene punten der hoofdstad open lijk boete doen. Eleonore Cobham, hertogin van Glou cester, de gemalin van den, bij het En gelsche volk beminden Protector van Engeland, was beschuldigd van tooverij en van een aanslag op het leven van den jongen koning Hendrik de Zesde. De gerechtigheid had hare stem doen hooren en de hertogin niet gespaard. Somber en in zich zelf gekeerd zat haar gemaal, hertog Humfried in zijn paleis. Het vonnis van het gerechtshof had hij niet kunneD en niet willen af wenden. En toch griefde hem de behandeling, die men zijne gemalin nandeed hare eer was immeis ook de zijne en een deel der schande viel op hem terug. vWaarrnede heb ik dien smaad ver diend?" vroeg hij zich zeiven af. Eens klaps herinnerde hij zich, dat hij ter wille van Eleonore Cobham, zijne vroe gere bruid, Jacoba van Holland, die des tijds in haar nood zijne hulp zoo zeer behoefde, trouweloos verlaten had. Thans rustte de zwaarbeproefde Wittelsbachsme die ten slotte van haar kroon moest af stand doen, sinds een viertal jaren in het vorstelijk graf van Hamm, doch hare schim scheen uit dit graf weer opgere zen en voor het zielsoog van den een maal zoo geliefden man te verschijnen. Hij meende hare stem te hooren, die hem toeriep: »Ik heb u niet vervloekt, toen gij uw eed van trouw verbrak, Humfried, doch God is mijn wreker geweest." Diep zuchtte hij, en zijn gelaat stond zoo donker als de nacht, ilk kon niet anders," mompelde hij. Hoe schoon was Eleonore Cobham ge weest, welk een sterken geest bezat zij 1 Tegenstand was onmogeljjk. Om haar te bezitten, zou hij zelfs den duivel zijn ziel verpand hebben. Hij meende een hemel gevonden te hebben, toert hij haar naar het altaar voerde, en de geheele wereld benijdde den alvermogenden her tog en protector van Engeland om niets anders dan om zijne gemalin. Dit trotsche en koene meisje had hij voor de eerste maal op de jacht gezien zij droeg een groen zijden kleed, en zag hem gelijk een tweede Diana aan, ter wijl zij hem voorbij rende. Haar blauwe oogen gloeiden van het jachtvermaak, haar blonde lokken fladderden in den wind van onder haar baiet. Hoe zou hij die een menschelijk, licht ontvlambaar hart in de borst droeg, haar weerstand hebben kunnen bieden? Hij naderde haar, maar zij wees hem terug. sDe beminde van Eleonore Cobham moet ook haar echtgenoot zijn," was haar antwoord, toen Humfried haar over zijn liefde sprak. Niemand had zulk een gewichtige rol gespeeld gedurende de jeugd van Hendrik VI als Eleonore Cobham, de trotsche en eerzuchtige hertogin van Gloucester, nie mand dan ook had er aan gedacht haar de eerste plaats aan het hof te betwisten. Hierin zou echter verandering komen, toen Hendrik met Margeretha van Anjou huwde. De hertogin, die reeds op leef tijd begon te geraken, zou moeten wijken voor de jonge koningin. Dit lag echter niet in de plannen van Eleonore. De glans, die zij verspreidde, overstraalde die van Margaretha. Bitter ondervond dit de jonge koningin, zooals er ook dames waren uit hare omgeving, die scherp deden gevoe len, dat Margaretha den trots van Eleonore fnuikte. Nog meer droegen de hertogen van York, Buckingham en Suffolk er toe bij, om de breuk zoo volkomen mogelijk te maken. Zij zette de lichtgeraakte Frangaise tot eene ongehoorde handeling aan. Op een bal liet de koningin haar waaier vallen. Zij keerde zich om en verzocht de hertogin van Gloucester dien op te rapen. Trotsch (rad Eleonore Cobham achteruit met de woorden »Ik deuk wel, dat het de jongeren eerder be taamd te dienen dan de ouderen." Margaretha onderdrukte niet langer haar wrevel, hare hand raakte de wang der hertogin aan. De koning snelde toe en beproefde zijne geslagen tante tot bedaren te brengen. Wat de koningin betrof, zij hield zich als had zij de daad in verstrooidheid bedre ven, en voor het oogenblik in de mee ning verkeerd, dat zij een van haar ka meniers voor zich had. Alles was echter te vergeefs, de beleedigde verliet het hof, om zich op te sluiten in het paleis van haar gemaal en op wraak te peinzen. Hoe groot haar invloed op haar echt genoot ook ware, Humfried was er niet toe te bewegen geweest, om tegen den koning als samenzweerder op te treden. Hij wees Eleonore's dringend smeeken beslist van de hand. De hertogin scheen voor het oogenblik zich aan de weten schap te wijden en geheel en al voor de studie te leven. Haar kapelain, John Hume, was haar onderwijzer, die zich over het snelle bevattingsvermogen van zijne leerlinge verbaasde, daar hij weldra haar niets meer wist te leeren, tenzij dat zij mocht willen indringen in de ge heimen der verborgen wetenschappen. En dit had zij ook gewild, op deze wijze kwam zy nader tot haar doel. Op zekeren dag vroeg zij hemIs het mogelijk om door tooverij een mensch te dooden?" De geestelijke beantwoordde deze vraag toestemmend, maar weigerde zijne hulp, toen zij deze inriep. Daarentegen gaf hij haar twee menschen aan de hand die be reid zouden wezen om de daad te vol voeren. »Wie zijn die twee?" vroeg Eleonore. ïDe een komt uit York en heeft als

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1