BIJVOEGSEL behoorende bij de Van Zaterdag 14 April 1894. Gemengd Nieuws. Offieieele Publicatie. vervolg Binnenland. Plaatselijke berichten. INGEZONDEN. NIEUWE AMERSFOORTSGHE COURANT. In aansluiting aan de bij ons vorig nummer verspreide lijst van de uitslag der verkiezingen, kunnen wij alsnog mededeelen dat zijn gekozen te Amster dam de heeren Heldt 6)47, Hartogh 5784, Kerkdijk 5748, Tak 5506, Cremer 5260. Herstemming Vrolik 4201, Treub 4139, Gleichman 3518, Rutgers 3456, Beaufort 3421, Levy 2o83, Van der Kaay 2571, Pijnappel 28il, voorts had Borgesius 2562, Heineken 2460, Tienhoven 2020. Dokkum. Herstemming Schaafsma 1027, van Vliet 1008 van 2422 Huber had 381. Enhuizen. Zijp 1842 van 3022, Schaep- man had 923. Goes. Herstemming Lobman 1224 en Stigter 699 van 2451 geldige stemmen, Huvers had 485. Hontenisse. herstemming Walther 1196 en van Deinse 653 van 2467 geldige stemmen. Huvers had 609. Helder. Land 1021 van 1198. Timmer had 72 st. Oostburg. Hennequin 1586 van 2188, Gleichman had 533. Zieriksee. Van Kerkwijk 1657 van 2465, Heemskerk 630. Op een verzoek van de jVereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer" te VVageningen aan de Holl. )Jz. Sp.-Mij om betere regeling van den trei nenloop in verbinding met Amsterdam, Rotterdam enz. is door genoemde maat schappij geantwoord, dat wijziging ir. den loop der treinen tusschen Amersfoort en Kesteren steeds zeer moeielijk, zoo niet onmogelijk zal zijn met het oog op de aansluitingen dier treinen te Kleet, Nijme gen, Arnhem, Amersfoort, Hilversum en Amsterdam. He maatschappij is echter met de Oos- terstoomtram mij. in overleg getreden, welke zich bereid heeft verklaard, even- tueele moeilijkheden die zij bij het opma ken harer zomeidienstregeling met het oog op het verzoek der vereenigirig ont moet, nader met de Holl.-mij. te bespre ken. prijzen: 1 van f25.000, 1 van f5.000,1 var. f2.000, 2 van f 1500, 5 van f 1000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van f 100, en 1565 van f65. Loten zijn nog verkrijgbaar, doorge- foerneerde f3.50 per */io lot. Ir verband met zijn benoeming tot leeraar aan het Gyinnasinm en de Hoo- geie Burgerschool alhier is aan dr.A. J A. Prange op zijn verzoek eervol ontslag vei leend als assistent voor de Scheikun de aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij den correspondent der Neder landsche bank alhier is weder een val- sche rijksdaalder ter inwisseling aange boden, met het. jaartal 1874. Bij de gisteren te Utrecht gehou den examens voor de vrije en otdeoefe- cingen der gymnastiek en voor de nut tige handweiken slaagde o. m. onze stadgenoote mejuffrouw A. A. Groenen dijk. He voorstelling van Galeolto welke Donderdag avond in »He Keizerskroon" zou gpgeven worden, kon wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. Ter gelegenheid der verkiezing weiden aan het Rijkstelegraaf kantoor alhier behandeld 200 telegrammen. He ritmeester A.. J. P. Metelerkamp, instructeur bij de rijschool alhier, woidi binnenkort belast met het bevel over een veld-eskadron. Aan den serg-majoor titulair D J. Scholte, en den serg.-scherpschutter B. Proper, beiden van het 5e reg. inf. wei den op de gebruikelijke wyze de bronzen medaille voor trouwen dienst uitgereikt. 315ste STAATH LOTEIHJ Derde klasse. Trekking van ll en 12 Apiil. (600 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort ziju aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f45. 5542 5556 6678 6762 70361844718486 19791 19799 ly»41 20338 en 1O066. Te tarnen 12 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 4e klasse 23- 26April5e klasse 7-10, 15 18, 2326, 2931 Mei, 1 en 2 Juni. De vierde klasse bevat de navolgende Er bestaat tegenwoordig een eigen aardige oorzaak van storing in den gang van zak-uurwerken, tot onbruikbaar wor den toe. Zij bestaat in het magnetisch worden der stralen onderdeelen van het mechanisme en doet zich dan niet zelden voor, 'wanneer iemand, met een horloge in den zak, te dicht bij een sterke dynamo-machine komt. Men kan zoodanig gebrek als het ware langs homoeopati- schen weg op de volgende wijze weder wegnemen. Men hangt het horloge aan een langen draad op, brengt het in snel draaiende beweging om zichzelf en brengt het zoo in de nabijheid der magnetische krachtbron, vanwaar men het langzaam weder verwijdert, nog voor dat het op gehouden heeft rond te diaaien. Het ligt voor de hand, dat hierbij, door den snel wisselende invloed van het magnetisrnus van een en dezelfde pool, de rnagneti seerende invloeden op de deelen van het horloge elkander moeten opheffen, daar zij tegen elkander opwegen. De roman van een deserteur. Eene zeer bijzondere geschiedenis is Vrijdag onthuld voor het militair gerechts hof van Marseille. Het betreft hier een adjudant, die sinds tien jaren in hel vreemdenlegioen dient, en die niemand anders is dan de fourier Camuset van het 38ste regiment der artillerie. Ongevoer elf jaren geleden had Camu set een gedeelte der kas, onder zijn be heer, verduisterd. Daarom vervolgd, deser teerde hij naar Zwitserland en werd toen bij verstek veroordeeld tot twintig jaren dwangarbeid. Camuset ging een jaar later weer naar Frankrijk, onder den naam van Racho met, noemde zich Zwitsersch onderdaan en trad in dienst in het vreemdenlegioen Hij werd naar Tonkin gezonden. In November 1886 werd zijne com pagnie aangewezen om zich meester te maken van het fort Bin-lu dat verdedigd werd door 300 Chineezen, voorzien van snelvuur-geweren. Rachomet was er hel eerst binnen, telkens den dood bravee rende. Deze daad verschafte hem eene eervolle vermelding in de dagorder. Hij werd korporaal, vervolgens onderofficier, men ver-ierde hem het volgende jaar met de militaire medaille. Zijn verblijf te Tonkin duurde vijf jaren. Hij werd benoemd tot sergeant majoor en begiftigd met de medaille van Tonkin en met de orde van den draak van Annam. Deze dappere man kwam in 1890 in Alpiers en sedert heeft zijn gedrag geen blaam gekregen. Nu is hij adjudant. Thans heeft Carnusel gevonden, dat hij zich niet langer onder een vreemden naam moest verbergen en hij heeft gevraagd voor den krijgsraad te mogen verschijnen, die hem eenparig heeft vrijgesproken, na een roeiend pleidooi van mr. Demange. De welbekende advocaat heeft zijn rede geëindigd met de woorden: «God heeft hem het leven doen behouden, gij zult hem zijne eer doen behouden De bloem der zege. Tergelegenheid van de troonsbeklim ming van den nieuwen sultan van Solo op Java brachten de Indische bladen een oud gebruik ter sprake, dat zich vast knoopt aan de troonbestijging van eiken Sultan. Zoodra deze de regeering heeft overgenomen, zendt hij eenigeri zijner hoogste hofbeamten naai het eiland Nuso Kemarigan (d w. z. abloemeneiland," in de Indische Zee aan de Zuidkust van Java, tegenover Tjilaijap) om de bloem Midjowe Kusumo (abloem der zege") te zoeken, ze af te snijden en eer zij ver welkt is, naar het hof te brengen de Sultan laat er daarna een bijzonder gerecht uit bereiden, dat hij met zijne vrouwen verorbert, en daar hy dan die nbloem der zege" in zich heeft opgenomen, is hij er zeker van uit eiken strijd als over winnaar terug te keeren. Orn deze bloem heeft de Oostersche poëzie als 't ware een krans van sagen gevochten. Zij groeit op het reeds genoemde eiland, heeft eene doorsnede van 75 cM., maar de plaats waar zij gevonden wordt, is volgens de meening der inboorlingen onzichtbaar voor het oog der gewone stervelingen, zoo dat men maanden lang op het eilandje kan rondloopen zonder haar te ontdekken. Verwelken de bladeren en vallen zij op den grond, dan worden zij door den wind in zee geworpen, waar zij zich in een visch veranderen, die in lekkerheid alle anderen op de wereld overtreft. Deze visch is volgens de voorstelling der in boorlingen een bijzondere beschermeling van Kangdjeng Ratie Kidul, Hare Hoog heid de vorstin van het Zuiden, die in haar prachtig paleis op den zeebodem huist. De plaats, waarop de genoemde bloem groeit, staat onder hare bijzon dere bescherming, want toen voor elf jaren tengevolge der uitbarsting van den Krakatau een groot gedeelte dei West- Javaansche kust door het oploopen der zee, die het land binnendrong, zeer be schadigt werd en ook het eiland Nuso Kembangan niet verschoond werd, bleef toch de plaats waar be wonderbloem groeit, onaangetast. De naam sbloem der zege" heeft zijn oorsprong in vroeger tijd, toen op het eiland Java de zoogenaamde ubroeder- strijd" werd gestreden. In dezen strijd, droeg Dwoiowati, een der aanvoerders, haar als talisman tegen verwondingen, en tevens als hoofdtooisel, en toen de in zijn strijdkar naast hem staande held der Javanen' Ardjoeno, door een vyandelijken strijdbijl getroffen bewusteloos neerviel, bestreek de vorst zijn strijdmakker met de bloem waarop deze als uit een diepen slaap ontwaakte, zijn boog greep en zijn vijand, tegelijk met den olifant, dien hij bereed, evenals diens kornak (leider van den olifant) met een en dezelfde pijl doodde. Deze bloem is het, die bij de onlangs plaats gehad hebbende troons bestijging van den sultan van Solo hare oude rol vervulde. Een middel tegen slapeloosheid. Een Engelsch geneesheer, dr. Hunley, beveelt een wat hij noemt onfeilbaar middel nan, om slapeloosheid te bestrij den. »Zoo gij", schrijft hij, bevreesd zijt voor een slapeloozen nacht, steek dan uw hoofd onder de dekens en behelp u voor een oogenblik met een beperkte dosis lucht. Gij zult daardoor het zuurstofge halte der lucht verminderen en bijna oogenblikkelijk inslapen. Daarbij loopt gij niet het geringste gevaar, want gij kunt er zeker van zijn dat gij spoedig 11a het inslapen het dek van u zult af werpen en zooveel frissche lucht zult hebben als gij wilt." Dr Hunley merkt verder op, dat dit stelsel door honden en katten gevolgd wordt, die na een paar maal rondgedraaid te hebben, hun snuit in hun vacht steken, om in te slapen. Ook de vogels doen zoo, door kop en nek onder de vleugels te steken. Kleine luchtballons. Den len April kochten een paar jon gelieden te Arnhem twee van de beken de luchtballons die op straat verkrijg baar zijn. Uit scherts bonden zij die aan elkander en hechtten er een briefje aan wegens het gewicht van mailpapier waarop zij het verzoek deden aan den vinder om ze aan het adres van hun va der terug te zenden. Een postzegel was er bygevoegd. Den lOden ontving deze de ballons terug met een kort begeleidend schrijven uit Mühlheim bij Keulen, vanwaar zij terstond na het vinden waren terrugge- zonden. Waarschijnlijk zijn zij in hooge lucht lagen voortgedreven, waai zij weinig gas verloren. Dat deze luchtballonnetjes de reis van Arnhem naar Keulen kun nen doen, zou men niet verwacht hebben. Buiten verantwoording der Redactie. Droevig entrée «1e cliambre. Goethe vertelt ergens van een platte- landsschoolmeester, die in de nabijheid van een badplaats resideerend, vergeefs zocht naar een conversatie voor z'n na tuurlijk hooge aspiratie. De man begaf zich daarom naar bovengenoemde bad plaats, met het plan de kurzaal binnen te treden, doch pas had hij de deur geopend en stond Z.Ed. op den drempel of verbluft door zulk een hoog voornaam gezelschap, was z'n eerste gedachte terug te keeren, naar z'n rustige woning. De deur (een met een veer er aan) scheen dit echter anders te willen en duwde hem zachtkens schuivend tusschen de gerokte heeren. Nu onvervaard maakt fluks een buiging hij voor wie er voor hem staat, daar stak niets kwaads in, maar 's mans zitvlakte raakt zoo zacht een ander en weer buigt hij r.u voor dien, zoo buigend gaat hij heel de zaal door, en staat straks doodmoe en heel verbluft op straat. Dit tooneeltje kwam mij weer uit de herinnering op, na een bezoek, waarvan ik u een trouw relaas zal geven in de volgende regelen. Van morgen presenteerde zich hier aan huis een courant. sAmersfoortsche Courant," heette'nie, zeker den naam wel meer gehoord? 't Speet me waarachtig, dat ik oneen" moest zeggen, want heusch hij zag er deftig, ouderwetsch deftig uit en dan geen piepjong ventje, neen peper en zout zoo om en bij de veertig, zie je, wij dorpelingen, we nemen den hoed af voor zoo'n eerwaardigheid, zoo'n beetje ouwer- wetsigheid imponeert ons eenvoudige luidjes nog, en dan hij had zoo veel te vertellen, eerst wat over het kiesrecht, nu daar hoorde je dezer dagen wel graag nog eens wat over van zoo'n deftig oud man van ondervinding, niet waar? Och we zitten op zoo'n nest van 'n dorp zoo God verloren alleen, lief van zoo'n oude heer niet waar; nu ik was dan ook één en al aandacht, 't Duurde wel wat lang, maar Goddank eindelijk was het dan toch uit. Even hield hij op. Zie je, dat zegt nou dr. M. C. VeiLoren v.Th. Och kom, zegt die dat, zeker een vriend van u Een kleine teleurstelling, verbijtend, dat die goede oude niet z'n eigen gerijpt oordeel gaf, luisterde ik verder naar 't geen hij over 't Binnenland vertelde, al maar door, toen eventjes een beetje Stadsnieuws (heerlijk zoo buiten eens over de stad te hooren spreken) en toen, toen ik zoo geprepareerd was, voor 't aan- hooren van het allerhoogste, geabstra heerd van de heerlijke lente buiten, sprak m'n orakel, met een heel ernstigen plooi in 't gelaat: ziehier eenige wenken voor de kiezers Ik spitste rnijn ooren. Die eerste had hij eigenlijk wel kunnen over slaan, maar toen, toen kwam het. vil/en bericht ons, dat de heer Th. Cator te WoudenbergIluize Holevoet, zich in het hoofdkiesdistrict Amersfoort candidaal heeft gesteld voor de aanstaande Kamer verkiezing." Daar ging me een licht op, daarvoor dus was deze vroede man tot me geko men, en dat in deze drukte, 0 mensch- lievende. beste, edelmoedige nAinersfoort- sche Couiant" m'n ziel zingt, nu ik aan dit hartverheffend moment terug denk en je in m'n nabijheid zie, 0, ik wil zingen overal den lof, van jou, eenige, groot moedige nAmersfooitsche Courant." Daar leefde temidden van ons een rustig bescheiden man, een onderwijzer, te bescheiden om z'n lust lot opoffering van eigen geluk tot heil van '1 algemeen aan z'n naaste omgeving mede te dee len. Maar u heeft hij dat geheim toe vertrouwd, u, viiend van duizenden en duizenden in den lande en nu komt ge tot ons en deelt ons dat meè. Dank, dank! stamelde m'n mond, hij wordt onze candidaat, hij was de aan gewezen persoon, 0, hadden we gedurfd, we zouden er hem gebracht hebben, zelf, maar moed, dien kennen we hier zoo niet, vreedzaam is ons leven tusschen de dieren des velds en de vogelen der lucht. Maar gij zorgt belangeloos voor ons heil, en nogmaals dankte ik m'n gast van ganscher harte. Ik snel naar onzen can didaat, rustig zit hij aan den arbeid en 0 hartverscheurende teleurstelling, het was niet waar het was niet waar. Ik liet meneer de Amersfoorter uit. Hij had het al overal verteld en moest nu heusch met 't spoor weg; en al die kostelijke stemmen aan een vermeenden candidaat verspild, en m'n geloof geschokt in 't degelijk ouderwetsche, en gespeeld met iemands eerlijken naam door een flauwen, lamlendigen sukkel van een menschje Gevoelt u met me meneer de Redac teur, dat ik naar de pen grijpen moest; gevoelt u rnet me, dat we voortaan ge spaard hopen te blijven voor een bezoek van dien sukkeligen vertegenwoordiger uwer lieve stad. (Naar aanleiding van een bericht voor komend in de «Arnersfoortsche Courant" van Maandag 9 April 1894. Uitgave Firma A. H. v. Cleeff.) C. J. v. DEINSE. Holevoet, by Scherpenzeel. BIRGEKLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEBOREN 5 April, Gerrit, z. van Barend de Jong en Neeltje Pon. Maria, d. van Willem Langenbach en Maria van Appelen. - 6 April. Johannes, z. van Albertus Vcenen- daal en Willemina Gonw. Hendrik Wil lem, z. van Willem Hendrikus Verkerk en Mecbelina Cornelia Johanna van Ee. Tho mas Franciscns. z. van Nicolaas Johannes van de Mast en Maria Pieternella van Dijk. 9 April. Elbertus, z. van Coenraad van Nieurveuhuizen en Catrina Blombergen. Aleida Alberdina, d. van Dirk Schimmel en Cornelia Sehunring. 10 April. Leendert, z. van Johan Jacob Heppener en Leentje Knijn. Albertus, z, van Albert Witteveen en Aalberta van der Wijden. GETROUWD: 11 April. Jacobus Bre- voort en Jannetje Priem. OVERLEDEN5 April. Aleida Huyskes, 39 j. echg. van Peel van den Tiveel. 7 April. Thomas van Sinderen 65 j. wedn. van Dirkje Blom. 8 April. Evert van Brakel 71 j. wedn van Gijsberta van den Eshof. 9 April. Johanna de Groot 26 j. echte; van Cornelis van Doornik. 11 April, Hippolyte Johannes Neven 2 m. Bunschoten. GEBOREN30 Mrt. Harmen z. van Douwe Varenkamp en Hilletje Niezen 1 April. C'atherina Gijsberta Johanna Jacoba, d. van Geert Nonkus en Geertruida Wilbel- mina Clemens 4 April. Hendrik, z van Oth Dekkers en Anna Wildeman. 5 April. Maria, d. van Willem Bereudse en Aartje Roos. 6 April Jan, z. van Johannes Dop en Gijsberta Beekhuis. 11 April Wouter, z. vau Hendrik Duijst en Gerritje Koeleivijn. ONDERTROUWD: 31 Mrt. Lammert Koelewijn en Willempje Duijst. Hendrik van de Vuurst en Reintje Vermeer. 7 April. Dirk Jacob Blokhuis en Stijntje Hopman. Rikkort de Jong en F ij tje Hartog. OVERLEDEN: fi April. Peter ter Beek oud 7 dagen. Lensden. GEBOREN 1 0 April. Johanna d. van Reinerus Johannes Evers en Johanna Vonk. 11 April. Gerard z. van Alberdina van den Belt. Christina Gardina, d. van Hen drik Drnilf en Aalje Christina van Oosterom. GEHUWD: 12 April. Antouie Veldhuizen en Johanna van Veeueudaal. Wilhelmus van den Heuvel en Klasina Brouwer. OA'EllLEDEN 10 April. Johanna Evers, oud 12 uren. 13 April. Johannes van Loe- neu, oud 79 j. ongeh. Ntoiiteuburg. OVERLEDEN: 11 April. Cornelis Wijn tjes, oud 26 j. ongeh. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art. 264 der gemeentewet, gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. lU2). Doen te weten, d it het oorspronkelijk kohier der plaatselijke directie belasting (hoofdelijke omslag) over het dienstjaar 1894, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der ge meente voor eenreder ter lezing ligt. Amersfooit, den 10 April '1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIM iMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS MARKTBERICHT, AMERSFOORT; 13 April 1894. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f0 Appelen f 0.f 0.Peren f 0.a Of. Klei- aardapp f 0.a f 0 Zandaardapp. f l .25 f 1 70 Hoendereieren f2.50f3.00 per 100 st. Eenden f0.Si f0.Boter f0 90 a f 1.15 per kilo Mar garine f0.a f0Zoetern kaas f0.f0. Kippen f0.90 a f 1.30 Kuikens f0f0. Piep kuikens f0.k f0. Ganzen f0.f0.Eenden f0.a f 0.p. st. Jonge f0.a f0.Hazen 10.a f0.Wilde konijnen f 0.af O.— Tamrne f 0.20 a f 1 Duiven f 0.40 a f 0.70 p. paar Vette varkens f0— f0.— Zeugen f0.40 f0.70 Biggen f8.f 11.Schrammen f 14.a f24 Aangeroerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 10 heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 280 heet. Zandaardappelen15000 stuks Iloen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter; kilo Margarine; kilo Kaas; zeugen; 300 biggen30 schrammen. 5 Zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 5