NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Officieele Publicatiën. ELE0N0RE COBHAM, No. 31. Woensdag 18 April 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOORTSCHE COUBANT. VOOR abonnementsprijs: Ver 3 maanden ƒ1.i Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het koninklijk besluit van den 17. October 1820 (Staatsblad No. 22); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat tot het uitgeven van de PATENTBLADEN aan hen die in het tweede en derde kwaitaal van het dienst jaar 1893/94 (van den 1. Augustus tot en met den 31. Januari II.) aangifte voor patentrecht hebben gedaan, ten raadhuize zal worden zitting gehouden op Woensdag, den 18 April aanstaande, van's voormid- dags 10 tot 1 uur des namiddags, en dat de niet-afgehaalde patentblader, door den deurwaarder van 's rijks belastingen zul len worden bezorgd, tegen betaling van tien cents. Amersfoort, den 14. April 18J4. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, brengeD ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat zij voor nemens zijn aan den Gemeenteraad voor- testellen het thans ongebruikte schoolge bouw in de Koestraat aan den open baren dienst te onttrekken. De ingezetenen die tegen zoodanige onttrek king bezwaren wenschen intebrengen, worden uitgenoodigd, die voor of op Zaterdag, den 21 dezer ter gemeente secretarie schriftelijk intedienen. Amersfoort, den 16 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5. der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronken schap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van de Nederlandsche Buf fetmaatschappij in het perceel wijk G. No. 281. Amersfoort, den 17 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. H. M. de Koningin-Regentes zal het geven van godsdienstonderwijs aan H. M. de Koningin, toevertrouwen aan ds G. J. v. d. Flier, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Gravenliage. Omtrent het vertrek van H.H.M.M. naar Soestdijk is tot heden nog niets bepaald. Alle berichten, meldende een daarvoor vastgestelden datum, zijn voorbarig. Te Vreeswijk is Zondag overleden de ruim tachtigjarige schipper, Peter Eikelenstam. Als redder van drenkelingen ontving deze wakkere man verschillende eereblij ken, en als veerman deed hij zich meer malen op lofwaardige wijze kennen. Welk een moed Eikelenstam bezat, ondervond indertijd ook wijlen Koning Willem III. Het was in de maand Januari van het jaar 1861. De Koning was naar Gel derland geweest, en had daar de door ijs en overstroomiug geteisterde streken bezocht. Op den terugtocht wilde Z. M. Kuilenburg over de nog met ijs bezette rivier steken. Hier durfde men echter den Koning niet over te brengen, want het scheen, dal de rivier elk oogenbiik kon gaan kruien. Daar de Vorst haast scheen te hebben en dos de Lek over moest, besloot Z. M. te Viaoen den overtocht te beproeven. Ook aldaar zag men het gevaarvolle er van in, doch Peter Eikelenstam, de onver saagde veerman, was terstond en zonder eenige tegenwerping bereid zijn Vorst over le brengen. Met mannenmoed schoof hij toen de ijsboot over het ijs naar de overzijde. Daar de wal echter moeilijk te bereiken was en dit droogvoets niet meer ging, droeg Peter Eikelenstam, zelf door het water gaande, den Koning behouden en wel van de ijsboot op den oever. Nauwelijks was de Koning aan de overzijde of de Lek begon te kruien. Het Stoomschip Prins Hendrik der maatschappij uNedeiland" heeft ditmaal de reis van Batavia tot Genua in korter tijd volbracht dan ooit nog door een der booten van genoemde maatschappij ge schiedde en wel in 24 dagen, zoodat de mail Amsterdam binnen den tijd van 26 etmalen zal bereiken. Aan het Handelsblad van Antwer pen wordt uit Charleroi gemeld. Een elfjarige jongen van la Louvière, die eene groote hoeveelheid cigaretten had gerookt, is gestorven ten gevolge van nicotine-vergiftiging. Uit de kiesdagen. Zonder onze kiezers te na te spreken, zegt de sArnh. Ct.," durven wij zeggen, dat er zijn hoeveel laten wij daar die eigenlijk niet wisten waar het om te doen was. Een enkel staaltje laten wij hier volgen. Een kiezer komt het stembureau bin nen, groet naar links en rechts en zegt: ik wou wel komen stemmen. Nadat hij zijn naarn heeft opgegeven, die door het stembureau wordt geveri fieerd, wordt hem de bus gewezen. Ja maar, zegt de man, ik moet mijn briefke nog invullen. O, nu, doe dat dan maar, Als hij een pen in de hand heeft, be denkt hij zich even en vraagt: Moet ik daar nu mijn naam op zetten 1 Neen, den naam van dengene, dien u wilt kiezen. Nou, ik moet (hier volgde de naam van den candidaat) hebben en dien zal ik er dan maar opschrijven. Toen de naam er stond vroeg hij en moet nu mijn naam er onder? Neen, als u wilt dat die mijnheel uwe stem heeft, moet u dat riiet doen. Maar wel moogt u er de voorletters van den naam bijzetten. Van mijn naam? Neen, van den meneer dien u daar op geschreven heeft. O zoo! en na ook die aanvulling op het biljet te hebben aangebracht, ging het stembiljet in de bus. Als er velen zoo waren, zou de slem bus wel drie dagen open mogen blijven. De kolonel van den generalen staf W. Rooseboom zal, naar men verneemt, in den a.s. zomer met het bevel over een regiment infanterie worden belast. Ter gelegenheid van de feestelijke herdenking, door het Heils leger, in het begin van Juli a. s., vau het jubileum van hun generaal Booth zullen ook on geveer 200 Heilsoldaten uit ons land naar Engeland vertrekken tot bijwoning der feestelijkheden. Uit de streek der bloembollenteelt bericht men aan de Haarl. Ct. dal de handel geheel lusteloos is. Ontvingen de kweekers in 1893 voor de meeste soorten van 30 tot 60 pet. minder dan het jaar te voren, thans bren gen de bloembollen in de veilingen, welke allerwege worden gehouden weder aan merkelijk minder op in prijs dan in 1893, niettegenstaande de oogst allergunstigst is. Algemeen wordt over over-productie geklaagd, terwijl het buitenland afgereisd wordt door handelaren die scherp tegen elkaar concurreeren. Op de voorjaarsrei- zen zijn dan ook weinig zaken gedaan, daar men in het buitenland eene nog grootere daling der prijzen verwacht. De enorme massa's afgesneden bloemen welke de paar laatste jaren allerwege naar de buitenlandsche markten werden gezonden, hebben, beweert men, den handel in bollen zéér veel kwaad gedaan. De heden ontvangen Zuid-Afri- kaansche bladen melden, dat het con. tract voor den bouw van den Natalschen spoorweg te Pretoria is geteekend. Namens de Traosvaalsche regeering is het document geteekend door president Kruger en namens de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaatschappij door den heer G. A. Middelberg. Het heeft Zondagnamiddag, toen een zwaar onweder over deze streken losbarstte, tusschen Soestdijk en Maar tensdijk zoo geducht gehageld, dat op het Buitengoed nEwgkshoeve" van den Heer Boissevain vele jonge gewassen, groenten en vruchtboomen finaal verha- geld zijn en in den ganschen omtrek groote schade werd veroorzaakt. Te 'sGravenhage is overleden dr. M. J. Mees, die nauwelijks een jaar ge leden als predikant bij de Evangel. Lu- thersche gemeente aldaar optrad. Vóór dien tijd had de geachte geestelijke zijn dienstwerk te Haarlem verricht. Te Har- lingen en te Baraedrecht, was hij vroe ger werkzaam. Dr. Mees, die eene groote welsprekendheid bezat, was een der steunpilaren van den Protestantenbond. De minister van financiën heeft, met het oog op de invoering der bedrijfsbe lasting, in de verzameling van wetten enz. doen opeuemen de lijst van de tot elke controle der directe belastingen behoo- rende gemeenten of deelen van gemeen ten, met vermelding van de inspectiën der registratie de kringen der commissiën van aanslag en de kringen der raden van beroep, waarbij die gemeenten of deelen van gemeenten zijn ingedeeld. Door de vereeniging van Hande- luren te Groningen is besloten zich tot de directie der Nederlandsche Bank te wenden met het veizoek de tegenwoor dige bankbiljetten van f 100, f200 en f300 zoo spoedig mogelijk in te trekken en te vervangen door biljetten, die in vorm en kleur van de bestaande ver schillen. Het wantrouwen, dat in den handel bestaat bij het ontvangen en wisselen van die biljetten maakt, meent zij, dit noodzakelijk. Vermindering van gastgebruik te Amsterdam. Naar het H.bld. verneemt, is het gas verbruik te Amsterdam in het eerste kwartaal van dit jaar bijna een half millioeri kubieke meters minder dan ge durende hetzelfde tijdvak in 1893. Deze vermindering komt de gemeente te staan op een achteruitgang aan inkomsten in de maanden Januari, Februari en Maart van bijna f20.000. De genoemde ver mindering is toe te schrijven aan de vermeerdering van gebruik van electrisch licht, en aan de verbetering, welke in den laatsten tijd aan de verbetering, welke in den laatsten tijd aan de gasbranders gebracht is. HISTORISCH. 2) Had de kinderloosheid hem reeds lang in een kwade stemming gebracht deze vermeerderde nog toen hij zag, dat men den jongen koning meer en meer aan zijn invloed onttrok, dat men zijne macht ondermijnde. Ook thans bedekten duis tere wolkeu het voorhoofd van den pro tector Humfried van Gloucester. Eleonore ging naar hem toe, en vroeg naar de oorzaak van zijne misnoegdheid dat hem in eene zoo kwade stemming had gebracht. »Uwe dwaasheid," hernam hij wreve- lig. »Gij weet hoe de geheele wereld er op uit is, om mij uit het hart van mijn neef te dringen, en hoe een Suffolk en een York eens met argusoogen zwakhe den bij mij trachten uit te vinden. De tjjden zijn voorbij, dat mijne macht on aantastbaar was, en niemand in staat was er aan te iaken. Eleonore wierp het hoofd achterover. En wat heb ik daarmede te maken vroeg zij. »Of wilt ge me soms laken, omdat ik het hof waar de nietswaardige Morgaretha heerscht, verlaten heb." ïGeenszins," hernam Humfried, una al hetgeen er is voorgevallen, moest gij uw plaats wel verlaten. Doch iets anders is er, wat ik in u laak, ge gaat om met personen, die in de publieke meening als goddelooze menschen staan aangeschre ven." ïWie zegt dat?" stoof Eleonore op. nHebt ge hedenmiddag geen reizende lieden door de achterpoort het paleis laten binnenbrengen?" hernam hij, sik zeg sreizende," om geen andere uitdrukking te bezigen. Antwoord, zeg mij, of het gerucht gelogen heeft." De hertogin haalde de schouders op. sik bemerk, dat men mij scherp gade slaat, ja, dat zelfs mijn gemaal het niet versmaadt, om mij met spionnen te om ringen. 't Is waar, ik heb een man en eene vrouw hier laten brengenmaar is het te laken, dat ik met het oog op mijne studiën, sHoud op, Eleonore," viel Humfried haar in de rede. sEr zijn studiën, waar aan men zich niet mag overgeven, en die voor lichaam en ziel in gelijke mate ge vaarlijk zijn. Ik bid u, laat zulke studiën varen en maak u los van lieden, als Roger Rolinbroke." sEn dat zegt gij, die Roger Bacon zoo zeer waardeert," antwoordde zij. sJuist, omdat ik dat doe, heb ik een afschuw van onzinnige tooverij. Bacon heeft de zuivere bedoeling het mer.scli- dom van nut te wezen, door liet zijn ervaringen en gevolgtrekkingen mede te deelen; doch geheel iets anders is het wat sterrekijkers en bezweerders doen." De hertogin scheen na te denken, daarop hernam zij: sHet past niet, wanneer men iemand heeft doen roepen, hem onmiddelijk weer weg te zenden; ik wil u echter beloven, dat ik mij binnen éene week van hen ontslaan zal, indien gij inmiddels ten minste niet eene andere meening hebt opgevat." sEn tot zoolang wilt gij de verboden kunsten uitoefenen, die door godsdienst en staatswetten veroordeeld zijn gewor den?" vroeg Humfried. »Wees op uwe hoede, Eleonore, ik kan u niet bescher men, wanneer de arm der gerechtigheid zich naar u uitstrekt." 't Jammer, dat gij zelf mij niet aan mijn vijanden overlevert?', hernam zij somber. Humfried, ik had u anders be oordeeld, ik had uw liefde niet voor zóo zwak gehouden. Weet ge niet, wat ge Eleonore Cobham gezworen hebt?" vEn weet ge niet wat ge mij beloofd hebt? hernam hij. sGij zoudt mijne gehoorzame, lieve en trouwe vrouw zijn." nEn heb ik dezen ooit verbroken?" hervatte zij driftig. »Ben ik niet elk oogenbiik bedacht geweest om uwe macht te vergrooten Ben ik dit zelfs heden nog niet? Mijn gemaal, gij zult het mij nog te danken liebbeD, wan neer ik u over al uwe vijanden laat zege vieren. Humfried van Gloucester was de man niet, die zich vrees liet aanjagen, doch evenmin mocht hij zich aan het gevaar blootsteilen van een familie-schandaal. Hij verliet daarom liet vertrek zijner gemalin, nadat hij haar nogmaals ge waarschuwd had voor de gevolgen, die hare handelswijze na zich slepen kon. Eleonore staarde hem ontevreden na. ïNeen, neen," sprak zij, iiwat men eenmaal aangevangen heeft, moet men ook ten einde brengen. Mij is het onmogelijk iets half te willen en half te volvoeren." III. John Hume sloeg geen geloof aan de uitwerking der tooverijen, en daarom juist was hij des te meer verrast en ontroerd, toen hij den volgenden dag vernam dat de jonge koning onverwachts ziek was geworden en de geneesheeren de oorzaak zijner ziekte niet vatten kon den. Hij begaf zich onmiddelijk naar het vertrek, dat de beide wezens, die onder verdenking van hekserij stonden, tot laboratorium was aangewezen. Met volle recht kon men Roger Rolin broke zoowel als Grete Jourdan, de heks van Eye, het huiveringwekkende schepsel ter wereld noemen. Beiden waren duivel achtig leelijk. De bezweerder was zoodanig misvormd dat de menschelijke gestalte bijna niet meer te herkennen was. Van voren en van achter gebocheld, rustte de romp op een paar voeten, waarvan de beenen schenen te ontbreken, en niettemin be woog hij zich met bliksemsnelheid op dit misvormd piëdestal. Zijn armen schenen even veel te lang te zijn, als de beenen te kort waren. Het kale hoofd was wanstaltig dik, ter wijl de trekken van het gelaat arglist en boosheid uitdrukten, de volkomen zwarte kleeding had de gebreken der natuur eenigzins moeten verzachten, doch in dit geval deed zij deze nog slechts te meer uitkomen. Niet minder afschuwelijk leelijk was de heks van Eye. Haar plomp oorsprou-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1