NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND ELE0N0RE C0BHAM, No. 32. Zaterdag 21 April 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BINNENLAND. F euilleton. AMERSFOOR HE C0ÜR1NT. VOOR abonnementsprijs: Eer 3 maanden 1Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Hummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. -T. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een en ander over kiesrecht. Men geeft een kind geen mes in han den, voordat het wat grooter en ontwik kelder is en weet welk gebruik van dat roes gemaakt kan worden ten goede en ten kwade, voordat men raag aannemen, dat het zooveel verstand en oordeel be zit om een werktuig, dat ook gevaarlijk kan zijn, alleen ten goede aan te wenden. Het kiesrecht is zulk een mes, dat èn goed èn kwaad kan doen. Het is alleen vertrouwd in handen, die er goed mee weten om te gaan. Vooral in de onwe tendheid ligt hier het groote gevaar. Is ons volk op politiek terrein niet nog een kind gelyk? En als het nu eenmaal be sloten is om dat kind het mes in han den te geven, is het dan niet plicht om het vooraf te onderrichten, opdat het niet overgelaten zij aan den invloed van raddraaiers en dweepzieke volksleiders? Zeer zeker is het plicht en wel een plicht verschuldigd aan het algemeen. Onder belangrijke vragen door den heer L. Bolle gesteld aan het Departement van de Maatschappij tot Nut van't Alge meen vinden wij ook deze: of het niet op den weg ligt van de Maatschappij, om eenige bekendheid met onze staatsinstel lingen te brengen onder het bereik des volks? Over de wenscheljjkheid om aan dit voorstel gevolg te geven zal wel geen twijfel bestaan, doch wel over de moge lijkheid der aitvoering. Die ééne maat schappij, die toch al in vele opzichten nuttig werkt voor 't algemeen, kan ech ter niet alles alleen doen. Maar waarom in onze kleine stad zoo'n versnippering van krachten? Zonder het recht van be staan en de nuttige werkkring van de vele vereenigingen in onze stad, onlangs nog vermeerderd met een afdeeling van den Volksbond, te willen miskennen, zouden wij willen vrager, of het doel dier vereenigingen, dat toch tenslotte één ge meenschappelijk doel blijkt te zijn, niet beter kan nagestreefd worden door één vereeniging, één die alle andere omvat? Één vereeniging voor Toyn-bee werk zou over meerdere krachten en middelen te beschikken hebben, zou ook ook het voorstel van den heer Bolle tot een goede uitvoering kunnen brengen. Om thans bij dit voorstel te blijven, op bet overige kunnen wij later terug komen, wenschelyk is hel zeker om dergelijke zaken aan het particulier iuitiatief over te laten; doch waar dit te kort schiet moet de staat optreden. De staat is een gemeenschap van huis gezinnen, tot algemeene bescherming verbonden. De staatsmacht heeft de belangen van die gemeenschap te vertegenwoordigen en te beschermen, heeft te zorgen voor een vreedzame, eendrachtige zamenleving. Tot dit doel moet zij beschaving en ont wikkeling bevorderen en mag zij voor ieder een zekere mate van ontwikkeling voorschrijven en die door invoering van leerplicht waarborgen. De invoering van leerplicht is na de aanneming van een wetsontwerp tot kiesrechtuitbreiding een eerste vereischte. Van hen, die aandeel hebben in het staatsbestuur, moet een zekere mate van ontwikkeling gevorderd worden. De schrijfproef is nog geen voldoende waarborg voor het bezit van die ontwik keling beter ware het de bewijzen over te leggen, dat men een voldoend onder wijs genoten heeft, een onderwys waartoe ook behooren de beginselen van de staat huishoudkunde, waarbij eenig begrip gegeven wordt van onzen staatsvorm, van de inrichting van den staat en zijn bestuur. Het bezit van die kennis zal de belangstelling in het openbare leven, die nog zeer gering is, doen toenemen en de staat zal er wel bij varen. Tot juistere beoordeeling van de uit spraak der kiezers heeft men de uitge brachte stemmen voor en tegen geteld. Hoewel nog onvolkomen is de maatstaf toch zuiverder dan wanneer men de can- didaten van beiden partijen gaat tellen. Overigens heeft die telling weinig nut, daar toch de gekozen candidate» voor het lot van de kieswet zullen beslissen doch wy worden er door gewezen op een gebrek van het districtenstelsel. Wat is toch een kiesdistrict? In de brochure «Over het kiezen der vertegen woordiging" gaf Mr. Olivier in 1880 het volgende antwoord«Niets dan een wet- fictie, een willekeurige samenkoppeling van zoovele malen duizend inwoners in een zekeren omtrek wonende, uit welke de kiesgerechtigden eens om de twee ja ren opgeroepen worden om aan te wijzen, wie uit het district zullen worden afge vaardigd. Alles in dit stelsel is louter willekeur; waar de grens getrokken wordt waarom deze aangrenzende gemeente in het district opgenomen en waarom gene aangrenzende gemeente er buiten geslo ten wordt, er is geen redelijke grond voor te geven, als dat de eerste gemeente wordt opgenomen, omdat het district nog niet vol, en de andere buitengesloten wordt, omdat het reeds vol is. De dis tricten zijn dan ook geheel epliemerisclie scheppingen van den wetgever, zijne elec torale fantasieën. Heden wordt er een geschapen en morgen verdwynt er een, en worden er gehalveerd en gevierendeeld er worden er uitgebreid en door inlijving van andere vergroot. Met de districten kan de wetgever, omdat zij geen werke lijk bestaan hebben, doen wat bij wil, hij kan ze vernietigen even gemakkelijk als hij ze in het leven heeft kunnen roe pen." Het willekeurige der indeelng heeft Amersfoort bij alle verkiezingen onder vonden, evenals alle districten waar geen groote meerderheid is. Als het voorstel der regeering woidt aangenomen, zullen er bij een volgende verkiezing 100 in plaats van 84 districten zijn door de splitsing der meervoudige kies-districten. Deze wyziging is reeds in zooverre een verbetering, omdat bij een zoover moge lijk voortgezette verdeeling in districten de meeste kans bestaat, dat de meerder heid en minderheid een evenredig aan tal vertegenwoordigers krijgen. Toch blijft dit kiesstelsel gebrekkig en het zal eerlang door een proportioneel stelsel vervangen moeten worden, zoo aan den eisch der grondwet ten volle voldaan wil worden, nl. dat de Staten-Generaal het geheele Nederlandsche volkvertegenwoor- digen. Een volgende keer komen wij hierop terug, Aan den kant van het Prins Hen drikpark bieidt Baain zich steeds uit. Thans zijn in de vroegere sparrebosschen aan den Utrechtschenweg twee lawn- tennisbanen door de verfraaiings-commis- sie gemaakt, die dooi het publiek kunnen gehuuid worden. Eenige nieuwe wegen worden eveneens aangelegd en een paai groote villa's zijn daar reeds onder de kap. De op 21 Maart jl. ten behoeve van den vischhandel op hel rijkstelegraaf kantoor met telefoondienst te Spakenburg ingevoerde uitbreiding van diensturen is te rekenen van 18 dezer builen werking gesteld. Te Avenhorn is een valsch gouden tientje in beslag genomen. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft zich een tweede consortium van bankiers gevormd voor de oprichting van een gesticht voor zenuwlijders en krankzinni gen uit de hoogere klassen, in den geest zooals dat in Gelderland nabij Arnhem wordt bedoeld. Dit tweede gesticht zal in de provincie Utrecht opgericht worden, waarvoor reeds de noodige gelden bijeen gebracht worden en terreinen aangekocht zijn. De directeur der Weesinrichting te Neerbosch deelt in Het Oosten het na volgende mede: Ons plan is het getal weezen niet hoo- ger te doen stijgen dan tot duizend Reeds voor twee jaren was door het be stuur het besluit genomen om bij de bestaande, zoodra het nieuwe ziekenhuis was voltooid, nog twee nieuwe weeshui zen te bouwen en dan deze huizen als woning te laten dienen voor de weezen, die als nieuwelingen op Neerbosch wor den gebracht, ten einde daardoor beter op de hoogte te komen van hun karakter en het mogelijk te maken dat kinderen met huidziekten niet onder de andere verpleegden worden gebracht. Dit plan, door het bestuur toen opgemaakt, hopen wij nu te verwezenlijken, zoodra de noo- dig geachte verbeteringen aan de be staande huizen, waarmede wij reeds een aanvang hebben gemaakt, en die wij, als het ziekenhuis voltooid is, en er gelden voor inkomen, zoo snel mogelijk zullen uitvoeren, zijn aangebracht. Daardoor komt meer ruimte in de bestaande hui zen en kan tevens het getal verpleegden duizend blijven. Eeu intermezzo. «Knap en aardig, vlug en vaardig," reed gisteren een bevallige jonge dame, op een rijwiel te Utrecht de Magdalena- slraat in. Lustig klonk het belletje, haastig sprongen de wandelaars op zij om ruim baan te maken. Zij zette er dan ook gang achter, de sierljjke velo- cipedisle. Juist wilde zij met flinke snelheid de Magdalenastraat uitrijden, toen zij op de hoek met een oud vrouwtje in aanraking komt. Deze viel op den grond, echter gelukkig zonder zich al te veel te be- zeeren. De jonge dame bood haar excuses aan en stopte het vrouwtje een gulden in de hand zoodat het geval ten slotte een blij einde nam. De boot van den Heer Kooy, uit Huizen, is niet meer voor het publiek te bezichtigen. De uitvinder is op het oogenblik in onderhandeling met den gemachtigde eener commissie over den verkoop van zijn vinding, f 30,000 is hem er reeds voor gebodendit bod is echter niet aangenomen. Ten einde de bewering: „werkt zon der kosten", te bewijzen, heeft de heer Kooy aan bedoelde commissie voorge steld: de machine in werking te brengen, daarna de geheele inrichting te verzege len en dau 14 dagen of zelfs veel langer de eenvoudige constructie geheel zonder kosten van beweegkracht te laten wer ken. Wordt dit aanbod aangenomen en geraken partijen later tot overeenstem ming, dan gaat deze vinding hoogstwaar schijnlijk naar het buitenland. Penltjes. Dinsdag zijn uit Roelof-Arendsveen de eerste peulvruchten naar Amsterdam ge bracht. Dal is veertien dagen voor den gewonen tyd en nog acht dagen vroeger dan verleden jaar. Die eerste peulen zijn altijd een aangenaam vooruitzicht. Ze wor den dan ook in met bloemen en lentegroen versierde mandjes de plaats rondgedragen en aan de autoriteiten vertoond. Een huwelijks-loterij. In zijn «leekespreekjes" in de „Nederl. Speet." schrijft Lucilius: «Het is de middelstand, die met de meeste ongehuwde meisjes blijft «zitten". Haar eigen schuld. Want hoe ijverig en eneigiek deze klasse over het algemeen ook zij, in htt aan den man brengen barer huwbare dochters is zij lakscli. Goede resultaten waren hier te verkrijgen, paste zij de reclame even handig als op de koopwaar op het huwelijksmateriaal toe. Zoo las ik onlangs in de couranten een publicatie van de Gebr. E. M. HISTORISCH. 3) Toen zij het laboratorium binnentrad, ontstelde zij bij het zien der beide per sonen, die zij tot dusver nog niet gezieu had. Zij herkreeg echter spoedig hare kalmte en beloofde den bezweerder, evenals de heks, eene rijke belooning, wanneer de koning opgehouden zou hebben te leven. «Dat zal geschied zijn, zoodra de nieuwe dag aanbreekt," kryschle Margaretha Jourdan. «Gij gaaft mij een later tijdstip aan," liet Hume zich hooren. «Zeer zeker," merkte Rolinbroke op, «doch de vlam is heviger geweest dan wij meenden, aanschouw het beeld en ge zult het meer verteerd vinden dan gisteren." «Daaraan hebt gij niet goed gedaan." riep de kapelaan uit. „En waarom niet," vroeg de hertogin op snijdenden toon. «Ik meende," stotterde de geestelijke, «dat men verdenking kon opvatten, men kan niet weten." «Bahl Verdenking 1" hernam Eleonore «De koningin zal daarboven verheven zijn. Doch laat ons eirdelijk tot datgene over gaan, waartoe ik hier ben gekomen." «Wij zijn gereed," zeide Roger Rolin broke. «Treed den kring binnen." Op den grond was werkelijk een kring van aller lei kabalistische teekens gemaakt, waar onder het penta gramma meer dan eens voorkwam. Roger verbreedde den kring, door er doodsbeenderen en doodshoofden omheen te leggen. Vervolgens ontsluierde hij een spiegel, die de gestalte der her togin volkomen terugkaatste. «Sla er den blik in," fluisterde de bezweerder haar toe. Daarna greep hij een boek en begon te lezen, aanvankelijk zacht, toen al lui der en luider, terwijl Margaretha Jour dan nu eens half steunende, dan weer krijschende geluiden uitbracht. De oppervlakte des spiegels begon te beslaan, het beeld der hertogin verdween in nevel. De opmerkzaamheid van Eleonore, van den bezweerder en van de heks van Eye scheen zoo geheel in beslag genomen te zijn, dat niemand acht sloeg op John Hume, die zacht den grendel der deur teiugschoof. De bliksemstralen schietende wolken des spiegels verdwenen en eene lichtende gestalte, in een wit gewaad, vertoonde zich. Zij hield de flikkerende kroon van Engeland in handen en bood haar der hertogin aan. Deze stiet een kreet van ontzetting uit, doch Roger Rolinbv ike beduidde haar daf zij stil moest wezen dat de verschijning Eleonore's gedachten kende en dat het overbodig was, dal deze eene vraag deed. Van verre klonken nu de woorden op zingenden toon uitgesproken «De kroon is uw, eer nog een maan verstrijkt." «Want Hendrik sterft «Ge liegt," brak eene mannelijke stem het vers af. Ontsteld keerden de aanwe zigen zich om en bemerkten nu den hertog van York, die op zijn zwaard ge leund stond. Achter hem vertoonden zich eene menigte soldaten, die aangevoerd werden door de hertogen van Buchingham en Suffolk en zich nu op Eleonoie en de bezweerders wierpen. De hertogin van Gloucester wankelde, want thans zag zij als met eenen slag al hare hoop in rook verdwenen. Zij had gedroomd den troon even nabij te staan, als zij er nu van af was. Dat had haar zwaar getroffen, het had haar trots en hare kracht gebroken. Verzonken in on verschilligheid, noch den verrader noch haren vijanden met een blik verwaardi gende, werd zij naar de gevangenis ge bracht. Den volgenden dag werd oen bijzonder gerechtshof samengesteld om over de hertogin te oordeelen op bevel van den weder herstelden koning, wiens hevige maar even spoedig verdwenen maagkwaal door een gebrekkigen leefregel veroor zaakt was. Humfried zelf verzocht niet om genade, en zoodoende werd de her togin voor de rechtbank gevoerd, zonder dat iemand zich haar lot aantrok. Red deloos was zij aan haar vijanden prijs gegeven, zoodat deze óf getroffen waren, óf wellicht medelijden met de verneder de vrouw gevoelden, nu zij haar op de bank der beschuldigden naast de afschu- lijke persoonlijkheden van een Roger Ro linbroke en een Grete Jourdan zagen. De veroordeeling volgde naar den geest van dien tijd en van de toenmalige wet ten reeds in de eerste terechtzitting, zon der dat men van de foltering gebruik behoefde te maken, nadat het schubiig was uitgesproken. De heks van Eye werd in Smitfield verbrand, Rolinbroke in Tyburn opgehangen en Eleonore de straf opgelegd, om op vier plaatsen der City boete te doen en daarna levenslang in Mhel-Man gevangen gezet te worden. Tijdens het vonnis werd uitgesproken, viel de hertogin van Gloucester in on macht. Toen zij hieruit ontwaakte, vroeg zij naar haar gemaal. Men zeide dat hij voor haar geen poging tot redding wilde doen. «Wee, dien lafaard I" riep zij uit. Toen den 13. November 1440 déar was, de dag, waarop de boetedoening plaats zou hebben, en zij reeds in een wit kleed en met ontblootte voeten in de gevangenis gereed stond, wendde zij zich tot den geestelijke, die haar verge zellen moest, met de vraag, of er zich veel volk in de straten bevond. De ge rechtsdienaar, die haar met de geesel- roede volgde, gaf ten antwoord, dat de menigte boven alle beschrijving ging. Zij lachte bitter en hernam: «Ge be hoeft niet bevreesd te zijn, om duchtig op mij los te slaan, opdat het goede volk van Londen toch ook eens genoegen kunne hebben." Toen zij de gevangenis van Mhel-Man betrad, vroeg zij voor de laatste maal hoe de hertog van Gloucester hare schande had opgenomen. Men antwoordde haar dat hij zeer gelaten was en weinig sprak en dat de geheele wereld hem beklaagde. «Och ik beklaag hem," antwoordde zij. Weinige maanden later, nog eer de lente op nieuw de aarde met een nieuw

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1