NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT en GELDERLAND. EEN VROUW HIT DE KAART, Na de verkiezingen. Officieele Publicatiën. N0 34. Zaterdag 28 April 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. AMERSFOOBTSCHE CODRAMT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden ƒ1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nimmeri 3 Cent. I nge/.onden stukken en berichten inte/enden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. »Wel, heb je den uitslag van de verkiezingen al gehoord? Jou partij heeft het gewonnen, de Takkianen hebben de nederlaag." «Takkiaan Wat is dat veur een beest? Dat ken ik niet. Maar ik ben toch blie dat wi 't ewonnen hebben. Maar wat hè-wi noen gewonnen «Dat er niet zooveel kiezers zullen komen als Tak wilde." «Noen, dat's ook maar goedalle minsen motten geen kiezer wezen. Dan zou je wat belevenOmkoopen voor een borrel en dan vechten en oproer, ho maar! Dat soort minsen heit ornmers geen verstand van dat kiesgerij «Dus daarom heb je op een tegen stander gestemd?" «Wat weet ik voor de weerlacht van teugenstanders Wi minsen ver- staon gèn polletik en stadhuuswoor- den wi kiezen die we kennen en ^gapabel oordeelen en geen vremden wat gèf ik om die vremde snaters, ik schiet er in. Wé motten luj heb ben die ons minder laoten opdokken." Zoo begon een gesprek met een Amerstoortsch kiezer, die trouw zijn kiesplichten vervult en blijkbaar goed op de hoogte is. Commentaar achten wij overbodig, alleen willen wij op merken, dat uit dit voorbeeld, dat zeker niet alleen staat, blijken kan hoe reeds veel gewonnen is als men een bekend stadgenoot candidaat kan stellen. Voor viertien dagen berekenden wij, dat er in het gunstigste geval 52 voorstanders van Tak zouden ge kozen worden. Wij voegden er ech ter bij, dat nog niets met zekerheid te zeggen was, omdat de herstem mingen verrassingen konden brengen. En inderdaad zij hebben buitenge wone verrassingen gebracht. Het aantal tegenstanders is geklom men tot 56; zoo'n groot getal was niet te verwachten. Het heeft nu allen schijn, dat de eerste verkiezing voor vele kiezers een overrompeling is geweest, dat de meening der meer derheid, door lengte van tijd tot staan gebracht, tegen Tak blijkt te zijn. In alle districten zijn er ditmaal aan merkelijk meer kiezers opgekomen dan op 10 Aprildie toen thuis ble ven hetzij uit onverschilligheid hetzij om aarzeling in hun keuze, hebben nu, voorgelicht door de eerste stem ming waarschijnlijk zich bij de tegen standers geschaard. Ook zullen niet weinigen een tegenstander gestemd hebben liever dan hun stem uit te brengen op een voorstander, die niet tot hun politieke partij behoort, In 12 districten zijn dezelfde can- didaten gekozen, nl. Gleichman en W. H. de Baufort ieder in drie en Borgesius, Roëll en Graaf van Limburg Stirum ieder in twee districten. Er zullen dus 7 nieuwe vrije verkiezingen plaats hebben, die vermoedelijk geen verandering zullen brengen in de cijfers, zoodat er dus niet meer dan 43 voorstanders van Tak in de nieuwe kamer zullen zijn. En wat is nu het gevolg van dezen uitslag. Dat het einde der kiesrecht kwestie langer op zich zal laten wachten. Het is waar, een finale kiesrechtuitbreiding krijgen wij toch men is het er over eens, om werk lieden, die een geregeld bestaan heb ben, het kiesrecht toe te staan, en alleen proletariërs wil men uitsluiten. Doch zoover hadden wij nu dadelijk kunnen komen door de aanneming van een wet, waarin de fouten dei- vorige door den minister vermeden warenen was het ontwerp niet beter dan het vorige dan was immers nog de beslissing aan de kamer voorbehouden. Wij wenschten kies rechtuitbreiding ineens, omdat deze kwestie reeds tijd genoeg gekost heeft, en opdat zooveel andere be langrijke sociale hervormingen niet langer behoeven te worden uitge steld. Dat het geheele ministerie, welks verdiensten ook door tegenstanders werden erkend, nu in den val van Tak zal worden meegesleept, zal zeker door velen worden betreurd, vooral om Pierson, die zijn belasting hervormingen nog had moeten voort zetten Wij kunnen nu een ministe rie Roëll verwachten, saamgesteld uit conservatief-liberalen, misschien met enkele katholieken. Misschien, want de bij deze verkiezing gemaakte splitsing in twee partijen van voor- en tegenstanders van Taks ontwerpen kan nu tot het verleden behooren. In de nieuwe kamer heeft de liberale partij een flinke meerderheidhaar winst komt op rekening van de anti-revolutionaire partij, die slechts tien zetels beeft behouden. 24 leden der ontbonden kamer zullen in de nieuwe geen zitting hebben, wellicht kunnen bij de zeven nieuwe verkie zingen nog enkelen een zetel bemach tigen. De tegenstanders van Tak hebben voor hun standpunt redenen opgege ven, welke de voorstander moet eer biedigen, zelfs gedeeltelijk moet toe stemmen. Maar toch schijnt liet ons toe, dat bewust of onbewust op hun stemmen invloed had hun donkere blik in de toekomst. Dat deel van het volk, dat met ons kiezen zal, behoeven wij niet met wantrouwen te ontvangen. Als er werkelijk reden voor is, dan is het voor een deel onze eigen schuld. Wij gelooven echter, dat wij veilig vertrouwen kun nen hebben. Het volk vertrouwt op de stuurlieden en de stuurlieden mogen rekenen op de medewerking van het volk. Wederkeerig ver trouwen en wederkeerige tevreden heid maken de reis van onze staats- hulk voorspoedig." De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare drrfhkernschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein hij hen is ingekomen van W. A. Kleber, in het per ceel wijk C, No. Jl, en van A. Dijkhui zen, in het perceel wijk B. No. 257. Amersfoort, den 25 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien art. 5 der wet lot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van R J. Schoenman, in het perceel wijk C, No. 114/115. Amersfoort, den 27 April 1894. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris. W. L. SCHELTUS. Herstemming. Hontenisse. Gekozen van Deinse 1551 van 2„24 Walter 1376. Goes. Gekozen Lohman 1866 van 29J0 Stigter had 1065. Dokkum. Gekozen Schaafsma 1329 van 2486 van Vliet had 1157. Naar men meldt, is tegen de ver kiezing van den heer De Meester, in het district Eist, protest aangeteekend, daar, volgens sommige kiezers, een der stem briefjes op de heer De Meester uitge bracht, geleekend was. Het stembureau had dit biljet voor geldig verklaard, daar het z. i. twee namen bevatte, in welk geval alleen de eerste in aanmerking komt. De heer Tak van Poortvliet heeft reeds eenige dagen na zijne verkiezing tot lid van de Tweede Kamer voor Am sterdam zijne geloofsbrieven bij het bu reau der Kamer ingezonden, en dus de benoeming aangenomen. Naar mer, verneemt, zal de nieuwe zitting der Staten-generaal op 16 Mei niet in persoon door de Koningin-regen tes, maar door een commissie van harent wege worden ^geopend. Nu de geheele aanschrijving bekend is, die betrekking heeft op de teruggave van tolgelden, betaald bij de paardenkeu- ting, blijkt dat slechts weinig veehouders hierop aanspraak zullen maken. Ten eerste toch moeten de betrokken personen een bewijs van ontvangst gaan halen bij den tolgaauler (soms op meer dun een uur alsland vau hunne woning voor 10 of 15 ct.)ten tweede moe ten zij eene vei klaring overleggen, waaruit blijkt, dat de paarden uitsluitend ten behoeve van de keuring den tol zijn ge- passeeid (een schrijfproef, waaraan vele zich met hel oog op het luttele bediag niet zullen onderwerpen) en eindelijk moeten deze beide franco worden opge zonden aan den voorzitter der keurings commissie. Vermoedelijk zullen de veehou ders na accoordbevinding bericht ontvan gen, dat zij de gelden persoonlijk in ont vangst kunnen nemen. In dat geval zou er voor velen nog eene dagreize mede gemoeid zijn ook! Zaak-He Jong. Dinsdag is door de arrodissements- rechthank te Amsterdam uitspraak gedaan in de zaak van Hendrik de Jong, beklaagd in 1892 den heer Kramer drie achtereen volgende malen te hebben opgelicht, sa men voor een bedrag van t 100. Beklaagde werd, geheel overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar, verminderd met den tijd (zeven maanden) doorgebracht in voorloopige hechtenis. DOOR J. A. M. 2) «Een waar woord, dat je zegt," be vestigde de sergeant, «maar om dan te beginnen met mijn mededeeling, ik meen dat de plaats waar het geval zich heeft voorgedaan, niets ter zake doel, even min de naam van het meisje. Ik kan je echter verzekeren, dat ze een lief bakkesje heeft. We waren al een paar maal uitgeweest, en ik had ge merkt, dat ik haar niet geheel onver schillig was gebleven. Nu besloot ik tot den hoofdaanval, en om het zoover te brengen begon ik een praatje over de telegraaf. Dat zult ge bespottelijk vinden, niet waar, maar ik zal u van het tegendeel overtuigen. Ik vertelde haar dan, dat de electrische vonk, die langs de draden overvliegt en op een strook wit papier teekens achterlaat, onstaat door bet vereenigen van twee draden. Of dat nu wel precies in den haak was, wist ik niet en weet ik nog niet. Dat bracht mij heel geleidelijk tot de vraag of ik haar ook eens iets telegrafeeren mocht. Ze zei heel nieuwsgierig te zijn, hoe ik dat wel zou aanleggen, en daar er gelukkig een bank op de wandelplaats voorhanden was en geen onbescheiden kijkers in de buurt aanwezig waren, stel de ik haar voor te gaan zitten, aan welk verlangen ze voldeed. Ik sloeg nu den arm om haar lief middeltje, en ver zocht haar zich te verbeelden, dat er thans een telegraafdraad door ons bei den heen liep en er op te letten, op welke wijze ik de uiteinden zou vereeni gen tot het overspringen van den vonk. Daarom gaf ik haar een zoeneerste vonk, het woord iknog een zoen twee de vonk, met het woord heb-, weer een zoen en het woord w; vierde vonk en het mooiste woordje lief. Ge begrijpt, dat ik haar vervolgens de vraag stelde of zij mijn telegram goed had kunnen lezen, maar ze antwoordde niet recht streeks en bepaalde er zich toe mij te zeggen, dat ze mij zoo'n aardigen jongen vond-" «Dat is wezenlijk mooi verzonnen," zei Kramers, «en ik zou er niet tegen opzien om op zulk een wijze telegrafist te zijn. Maar met uw permissie, ik geloof niet, dat ge het ooit zoo zoudt aanleggen 1" «En waarom niet?" «Het is .e gezochtI" «En toch verzeker ik je, dat ik het zoo aangelegd heb, en dat het uitstekend ge lukt is." «Sta me toe er aan te twijfelen. Dan vind ik voor mij het nog natuurlijker, wal men somtijds op de planken ziet geschieden, waar de held in tegenwoor digheid van ik weet niet hoeveel getui gen met luider stern zijn liefde aan zijn dame verklaart. Het is waar, men be hoeft zich niet te schamen over de ge voelens des harten en een meisje zal er zich niet door beleedigd achten, dat men haar in gezelschap van anderen zijne liefde bekent, maar volgens mijn mee ning moet zulk een bekentenis toege fluisterd en niet toegeschreeuwd worden. Zoo bij voorbeeld in Richard Wagner's Opera Lohengrin. Wanneer deze aan Elsa belijdt, dat hij haar lief heeft, of beter gezegd, al de kracht van zijn lon gen daarvoor aanwendt omdat de habi tués in den engelenbak ook moeten hooren, is hij omringd door een stoet ridders, soldaten, herauten, dames uit het gevolg zijner beminde schoone, en als ik me niet vergis, is de Keizer van Duilschland eveneens onder de gelukkige hoorders. Dat is bespottelijk, iedereen zal het toegeven, maar wat ik natuurlijk in hem vind, is, dat hij zich zeer zakelijk uidrukt zonder veel preliminai- ren. Hij zegt kprt en krachtig «Ich liebe dich." «Je moogt zeggen, wat je wilt," bracht de sergeant daai tegen in, «maar ik houd staande, dat ik zeer goed gehandeld heb en dat gij dien Lohengrin niet zoudt durven nadoen." „Ik zou niet weten waarom niet. Wel durven maar niet willen." «Neen, niet durven I" «Ik wed van ja!" «Om al wat je wilt van neen!" «Goed, aangenomen-, luister eens, mijnheer van Dun," en Kramers stootte den boekhouder aan die er slaperig uitzag, «het geldt een wed denschap." «Ik luister, mijnheer I" «Gij neemt dus aan," herhaalde van Beemde, «in tegenwoordigheid van getui gen een liefdesverklaring aan een meisje te doen; maar in vollen ernst?" «Natuurlijk I" «Dus met het doel haar later, wanneer ze tl aanneemt, tot uw vrouw te maken." «Dat spreekt van zelf." «Als mannen gewed, hier is mijn handl" «En hier de mijneI" «En de tijd, binnen welken alles af loopt?" «Een jaar!" «Goed, afgesproken I" II. Zeven dagen daarna was het wel weer Zondag, maar volstrekt geen zon-dag; want het hemellichaam, dat we als kin deren op school reeds zoo roerend be zongen, scheen op dien dag zijn gewone functies geheel te verwaarloozen. Rot terdam zag er somber en treurig uit, en op alles was de stempel der verveling gedrukt. Kramers, onze goede kennis uit het eerste hoofdstuk, vetveelde zich ook, en toen hij om twaalf uur thuis kwam om koffie te drinken, vond hij dat zijn kamer er ongezellig uitzag. De verlichting had daar alleen schuld aan, want het ver trek was net en lief gemeubeld, en men kon er door twee vrij breede ramen het uitzicht genieten op een tuin, die des zomers zeer fraai moest wezen, wanneet- men naar den aanleg oordeelde. Maai de bewoner bevond zich juist in geert stemming om bij zichzelven na te gaan welk een heeilijke schilderij zijn vensters zouden omlijsten, als frisch groen en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1