Gemengd Nieuws. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. van Thiel gesproken bij de ont hulling van het grafmonument, op welks keerzijde deze spreuk gegrift staat: Disce, puer, virtutem ex me verumque laboremLeer, jon geling, van mij wat deugd, wat ware werkzaamheid is I Naar men meldt zullen er pogingen aangewend worden om H.H. M.M. de Koningen te bewegen, de plechtige her- onthulling van het standbeeld van De Ruyter met hare tegenwoordigheid vereeren. De leden van de Tweede Kamer hebben thans ieder een exemplaar ont vangen van het geschrift van den oud- commissaris van politie Van Tuinenburg betredende zijn ontslag uit 's rijks dienst De Tweede Kamer denkt twee drie weken bijeen te blyven. De Eerste Kamer zou dan tegen 10 Juli worden samengeroepen tot afdoening van de door den anderen tak der wetgevende macht inmiddels aangenomen wetsontwerpen Behalve het bezwaarschrift tegen de geldigheid der verkiezingen van den heer Pijnacker Hordijk tot lid der Tweede Kamer, waarvan dezer dagen gewag gemaakt is, ziju naar het D. v. Z-H eveneens nog andeie bezwaarschriften aan de Tweede Kamer ingezonden. By Koninklijk besluit is de Staats commissie van onderzoek omtrent eene afsluiting en eene droogmaking van de Zuiderzee, ingesteld bij Koninklijk besluit van 8 September 1892 no. 21 ontbonden, onder dankbetuiging aan den afgetreden voorzitter, aan de leden en aan de beide secretarissen der commissie voor de wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. In de Weser-Zeitung is als feuille ton opgenomen een beschrijving van de plannen tot droogmaking der Zuiderzee. Het verslag der Staatscommissie wordt in algeraeene trekken medegedeeld zonder dat eenige kritiek wordt uitgeoefend. De droogmaking wordt een grootsch vCultur- wei k" genoemd, de grootste onderneming van dien aard in geheel Europa. Te 's-Gravenhage meent men te weten, zegt de Haarl., dat de generaal- majoor Hennus, inspecteur der infanterie dezer dagen den dienst zal verlaten en opgevolgd worden door den generaal majoor van Helden, thans inspecteur der cavalerie, oorspronkelyk artillerist. In de aanstaande vergadering van de Provinciale Staten van Friesland zal een lid voor de Eerste Kamer der Sta- ten-generaal worden benoemd, ter ver vanging van jhr. mr. F. J. J. van Eijsenga, te Leeuwarden, die wegens hoogen leef tijd als zoodanig heeft bedankt. Uit Maas-en-Waal schrijft men aan het Nieuws van den Pap, dat de tabaks planters in die streken met zeer veel ge noegen hebben vernomen, dat de heer Frits J. de Charro, te Utrecht, het voor nemen heeft opgevat, om aldaar gedurende den aanstaanden herfst een wekelijksche markt van inlandsche tabak te houden, waartoe thans uitstekende gelegenheid bestaat in de te Utrecht nieuw opgerichte handelsbeurs, op het Vreeburg. Gaat dit plan door, dan zullen zij, wier bestaan in de laatste jaren met ondergang werd bedreigd, niet langer behoeven af te hangen van eenige tabaksspeculanten, aan wie zij thans hunne waar steeds tot eiken prijs moest verkoopen. Spoorwegongeluk. Gistermiddag is te Geldermalsen een gedeelte vun een goederentrein ontspoord. Zes wagens werden geheel verbrijzeld en u medewerking?" Dennekamp, die straks zoo mismoedig was, zag nu de zaak weder geheel anders in hij sprak met vuur en zag daarby gedurig ziju vriend aan, om te zien welken indruk zijne woorden op dezen maakten. Wie dit leest meent misschien, dat de oud-officier het eerst het plan gevormd had, waarvan hij sprak. Uil zijne woorden zou men dit ook besluiten; en toch had Vermeulen het eerst dit denkbeeld ge opperd, ofschoon hij niet veel hoop koesterde, dat het zou verwezenlijkt worden. De klacht van Dennekamp, dat er zoo weinig ondernemingsgeest in het dorp was, scheen derhalve ook eenigszins op hem toepasselijk. Het was echter al eenigen tijd geleden, dat de rentenier daarvan had gesproken en nu vatte Dennekamp het denkbeeld op nieuw op. Zijn vriend scheen er op voorbereid te zijn en aarzelde geen oogenblik zijne ijverige medewerking te beloven. »Het is alleszins weoschelijk, dat er in ons dorp eene heeren-sociëteit komt," ging de officier voort; sen ik twijfel er niet aan of de uitvoering van ons plan is ook mogelijk. U is er zeker van overtuigd, dat het wenschelijk is, en zult ook weldra toestemmen, dat het mogelijk is Daareven zeide ik, dat reeds anderen vóór ons eene sociëteit gewenscht hebben, eenige ontspoordvier sporen werden versperd, Persoonlijke ongelukken kwa men er niet voor. Onder het opschrift „Eerbied voor de Kroon" geeft het Dagbl. haar beloofde beschouwing over de vermoedelijke niet- bevordering van kapitein jhr. De Ranitz tot majoor. Het blad trekt heftig te velde tegen het drijven der radicalen en het beruchte amendement-Van Kerkwijk, die tot deze en dergelijke ongrondwettige besluiten leiden. De bevordering van officieren bij het leger mag niet feitelijk worden overge bracht van de Kroon bij de Kamer. De wet regelt die promotie en zoolang de Kroon zich blijft bewegen binnen de grenzen der wet, kan een parlementair alvermogen daar niets tegen doen. Het blad stelt in dit gewichtig geval het geheele kabinet verantwoordelijk, 't Is haar gebleken, dat het gevaar van niet- bevordering waaraan zij eerst twijfelde, wel degelijk bestaat, zij zou zoo iets zeer betreuren vooral omdat het h. i. zoo kwetsend zou wezen voor H. M. de Ko ningin-Regentes. H. M, de Koningin-Regentes heeft dan ook naar het blad van betrouwbare zijde vernam aan het Ministerie dui delijk te verstaan gegeven, dat Zij uit drukkelijk wenscht, dat de adjudant van H. M., jhr. De Ranitz, tot majoor worde bevorderd, en dat er slechts sprake kan zijn van bevordering of ontslag, daar de heer De Ranitz niet, ook niet tijdelijk, den gewonen lege. dienst kan hervatten Uitvoerig betoogt het blad, dat bevor dering van jhr. De Ranitz noodzakelyk is en dat zijn byzondere diensten aan de Kroon zijn aanspraken niet vermin deren, maar verhoogen. 't Niet bevorderen van jhr. De Ranitz zou dus enkel wezen een toegeven, door de rechterzijde van de libetale partij, aan de ongrondwettige eischen der mannen van de linkerzijde. Kan dit? Mag dit? Zoo pertinent mogelijk beantwoordt het Dagbl. die vragen ontkennend. 't Is niet de persoon van jhr. De Ranitz die den ernst der handeling bepaalt, 't Is hier niets meer of minder dan een dynastieke quaestie. De vraag is, zal hier de Kroon nog minder te zeggen hebben dan een president der republiek elders? Hiertegen komt het Haagsche blad krachtig op: >Men doeme," aldus besluit zij, »het koningschap niet tot machte loosheid voor de republiek er is." van telegrammen van gelukwenschen, o. a. van Caprivi, Bismarck, lord Rose berry enz. Het bestuur der Duitsche vereeni- ging tot bevordering der binnen-scheep- vaart heeft geen genoegen genomen met de verwerping van het bekende ontwerp tot den aanleg van het Dortmund-Rijn- kanaal door den Pruisiscben Landdag. Namens allen, die belang hebben bij de scheepvaart, vooral in de oostelijke pro- vincieën, is een adres gericht tot de Prui sische regeering, waarin het verzoek wordt gedaan om de zaak nog niet als afgedaan te beschouwen, maar later weer het ontwerp betreffende den aanleg van dit kanaal bij den Landdag in te dienen Te Berlijn is de eerste steen gelegd van den nieuwen protestantschen Dom, in tegenwoordigheid van de geheele kei zerlijke familie. Reeds Frederik de Groote had het plan opgevat, een nieuwen Dom te bouwen. De vorige keizer Frederik nam het denkbeeld weder op, en ontwierp zelf een reeks van plannen en schetsen, die door zijn treurig uiteinde nooit tot voltooing gekomen zijn. Zijn zoon heeft nu zorg gedragen, dat het lievelings denkbeeld van zijn vader zal worden verwezenlijkt. Terwijl de Italiaansche minister president Crispi zich Zaterdagnamiddag in een rijtuig naar de Kamer begaf, werd door een jongen man van ongeveer 25 jaren, die reeds eenige uren in de Gre- goriastraat op het trottoir had heen en weer geloopen, op den premier een revol verschot gelost. De kogel drong door het rijtuig, waarin nevens den minister-presi dent Crispi, de heer Pinelli, des ministers secretaris gezeten was, zonder een van hen te treffen. De dader werd onmiddelijk door een paar politieagenten in burger- kleeren gegrepen, die hem het wapen ontnamen en dit Crispi ter hand stelden. De minister-president reed daarop naar de Kamer, waar hem bij zijn binnentre den een warme ovatie werd gebracht. Crispi dankte voor deze demonstratie, terwijl hij tevens verklaarde, dat noch beleedigingen, noch bedreigingen hem van zijn plicht zouden afhouden. De koning en de prins van Napels brachten Crispi des avonds een bezoek, die hem hun vreugde over den goeden afloop betuigden. De menigte riep: uWeg met den moordenaar, Leve Crispi I" De man, die den aanslag op Crispi pleegde, heet Pitro Lega Hij is 25 jaar, schrijnwerker van beroep. Pitro Lega is lid van eene anarchistische vereeniging en heeft den beleekenisvollen bijnaam van »Marat". Hij kwam volgens zijn eigen verklaring uit Romagna naar Rome met het doel Crispi te dooden. Hij ver klaarde, dat het hem speet zijn doel niet te hebben bereikt. Crispi ontvangt tal en wij dus medewerking genoeg kunnen verwachten. Het is ook zeker, dat velen lid wenschen te worden var, eene ver eeniging, zoo als wij ons voorstellen. Er zijn in Hezenvelde fatsoenlijke lieden genoeg om lid te worden van onze socie- tiet, zonder dat wij personen behoeven te zoeken, wier gezelschap minder aangenaam is. Hebben eenmaal een ge noegzaam aantal heeren hunne medewer king toegezegd, dan zal het niet moeie- lijk zijn de som bijeen te krijgen, die voor hel doel vereischt wordt. Mijns insziens zou hel tamelijk wenschelijk zyn een afzonderlijk gebouw te hebben, dat aan de sociëteit toebehoort. Nu ja, oorloopig moeten de vergaderingen in eene of andere zaal in die van De i bijvoorbeeld gehouden worden, tot onze vereeniging zoo rer georganiseerd dat er gelden kunnen worden bijeen gebracht voor den bouw der sociëteit." >U weet, mijnheer Dennekamp, dat ik zeer met het plan ben ingeDomen maar de vraag is of anderen dat ook zijn." Wordt vervolgt). Ter gelegenheid van den 79en gedenkdag van den slag bij Waterloo, wapperde Maandag de nationale vlag van de O. L. Vr. toren en werd des middags het carrillion bespeeld. In de in het laatst der vorige week gehouden Departementsvergadering van het Nut werd in de vacature Doyer tot Bestuurslid gekozen de heer P. van der Want J.Mz. Tot leden voor de commissie der wets herziening werden benoemd de heereri M. L. Celosse en H. W. de Heus. Tot lid van de commissie van toezicht der Huisvlijtschool werd herbenoemd de heer A. M. Tromp van Holst. Onze voormalige stadgenoot de heer J. Bonk is door de geneeskundige staats commissie te Amsterdam bevorderd tot arts. De te Amsterdam tot arts bevor derde cand.-arts J. Bonk is bestemd voor officier van gez. 2e kl. bij het Oost-Indisch leger. Zondag hield de Amersfoortsche wielrijdersvereeniging U. D. I. haren tweeden onderlingen wedstryd, op Hen Arnhemschen straatweg, nabij de »Herte- kop." Er werd op twee verschillende afstanden 5ÜO en 1000 meter om het club kampioenschap der vereeniging gekampt. Van de zes deelnemers kwamen in beide races respectievelyk als le 2e 3e aan de heeren: Faassen (Utrecht) M. Eijsink en J. A. A. H. de Beaufort. Aan de daarvoor gehouden nieuwelin- genwedstrijd over 10 kilometer namen 9 clubleden deel. Eerstaankomende was de heer L. F. de Beaufort in 20.58, tweede D. Eysink in 21. en derde Ihle in 21.4 min. De uitreiking der prijzen (zeer fraaie verguld-zilveren, zilveren en bronzen medailles) had daarna plaats te Bavoort door den heer Slothouwer, consul voor Amersfoort van den A. N. W. B. die daartoe door het bestuur der vereeniging was aangezocht. Moge deze in alle opzichten goed geslaagde wedstrijd er toe bijdragen het aantal leden der nog jeudige ver eeniging te doen toenemen. Wielrijders zijn er genoeg in onze gemeente. Welnu, dat zij zich aansluiten en daardoor medewerken tot den bloei van de zeker ook bij hen hoog gehouden wielersport. Wij mogen niet nalaten tevens melding te maken, dat op een na alle prijzen bij bovengenoemden wed strijd werden gewonnen op »Hollandia's" uit de fabriek van den heer D. H. Eijsink alhier. Zeker wel de beste reclame de deugdelijkheid zijn fabrikaat. De lp luit. jhr. A. W. van Holthe, van het Oost-Indisch leger, gedetacheerd bij het 5e reg. ir,f. te Amersfoort, keert 9 Augustus via Genua per stoomschip Prinses Amalia naar Indië terug. Gisteren bevond zich alhier den Kolonel Commandant in het 4e Genie- Commendement, tot het houden eener inspectie over de militaire gebouwen. Heden werd op de gebruikelijke wijze, de bronzen medailje voor 12 jaren trouwen dienst uitgereikt aan den Heer L. C. Beers, onderkapelmeester bij het 5e Regiment Infanterie. Heden morgen vertrok van hier een detachement van het 5e Regiment Infanterie tot deelneming aan de oefe ningen in de legerplaats bij Oldebroek, welk detachement heden avond wederom terugkeert. De revolver-schietvereeniging van Heeren officieren zal a. s. Vrijdag om 7'/j uur eene oefening houden waarbij de dames van Heeren leden zyn uitge- noodigd en de muziek van het 5e Reg. Inf. zich zal doen hooren. Lyst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzondeo van het Postkan toor te Amersfoort over de 2e helft der maand Mei '94. Stadtman Jongeboer C. H. Evers Groentjes A. Schoneville Alphen a/d Rijn Amsterdam. Hasselt. Slagharen. Bunschoten. De heer B. Willemsen, onderwijzer aan de Chr. school te Zaan dam, is als zoodanig benoemd aan de Chr. school alhier, en heeft die benoe ming aangenomen. Zondagavond, omstreeks half zes, ontstond alhier brand op den zolder van de woning, bewoond door den timmerman Geurt Kleijer, die door spoedig verleende hulp zich beperkte tot het afbranden van het dak en een gedeelte van den zolder. Uit Vulpera wordt bericht, dat de laatste dagen het weder geheel is omge keerd. Er valt veel regen, er heerscht een groote koude en nu en dan sneenwt het zelfs. Valsclie munters. Omtrent de aangehouden personen, die zich te Zutphen onledig hielden met de uitgifte van valsch geld, verneemt men nsder, dat zij de valsche guldens zelf heb ben vervaardigd en dat ten huize van een der verdachten, door de politie te Am sterdam eenige voorwerpen, gediend heb bende om het misdrijf te plegen, zijn ge vonden. Eene vergissing. Des Zondags wordt te Hilversum voor de kerkgangers 3 maal de klok geluid s morgens om kwart voor zeven, om kwart voor negen en 's middags om kwart voor twee. De klokkeluider ontwaakte Zondagmorgen tegen 5 uur en begon, in de meening dat het 2 uur later was, vroolijk te luiden. De gevolgen bleven niet uit. Kort daarna verscheen de gemeente brandweer, alsmede de vrijwillige brand weer en kwamen ook eenige schutters op dagen, allen nieuwsgierig rondkijkende, waar toch wel de brand mocht zijn. Het slot van de vergissing was natuur lijk een eindeloos gemopper. Een uüvindiug. De heer A. L. Deden te Diemerbrug beweert een toestel te hebben uitgevon den, waardoor elke botsing van spoor treinen kan voorkomen worden. De werking van het toestel is zeer eenvoudig en moet zoowel op de lijn als aan de machine worden bevestigd, het geen met zeer weinig kosten kan ge schieden. De uitvinder stelt zooveel ver trouwen in zijn vinding, dat hij zich bij een le nemen proef tusschen twee op elkander inkomende treinen, waaraan zijn vinding is toegepast, wil plaatsen, overtuigd zijnde, dat hem geen letsel zal geschieden, daar beide treinen op een bepaalden afstand, zonder de hulp van de machinisten, zullen blijven staan. Eeu kraaien-Idyllc. Een sombere morgen. Droefgeestig val len de druppels neer, den hoorder versuf fend door het eentonig geluid, dat zy maken op de straatsteenen en in de goot pijpen. Een aanspreker, nieuw-model, komt aangestapt uit de Watergraafsmeer, waar hij zoo net een vlijkie" had gehad. Meerderen volgen hem, druk redetwis tende en hem met dreigende gebaren achteropkomend. Ten derde een groepje dat, zich bewust van de waardigheid van 't vak, bedaard pralend voortwandelt. De eerste wordt door hel groepje heftig toegesprokende twist loopt hoog en hooger. Fluks gaan de natte regenscher men dicht om als wapen en van aanval en verdediging te dienen. Hel tweede groepje ziet het en roept»Een tegen velen, dat gaat niet!" en snelt den aan gevallene te hulp. De doffe rouwhoeden vliegen, zich vei wondei end over de onacht zaamheid, welke hen nu wedervaart, ba leinen, 'en parapluies liggen overal ver spreid en hier en daar liggen eenige gewonden en gevallenen, bebloed en be- modderd, vloekend en steen end. Eindelijk is aan de eer voldaan en een plasregen bekoelt den brandende strijdlust, om echter de spotzucht op te wekken der straatjeugd. Zoo'n slagregen wascht alles schoon.... weldra was alles weer stil als te voren de verlooners en toeschouwers bliezen lot slot allen den kraaienmarsch. (Centrum.) Een nieuwe maaier. Men schrijft uit Nieuwer-Amstel In onze nabuurschap woont een smid, die de kunst verstaat van kiezen-trekken. Dit vernam een grasmaaier, alhier werk zaam, die hevige kiespijn had. »Zou je mij willen helpen," vroeg hij in zijn Duitsch dialect. vWel zeker vriend, waarom niet," ant woordde de sinid, tkom maar hier, buk over deze schroef," daarop nam hij een paar staafjes, plaatste die voor en achter de kies en draaide toen de schroef flink aan, zoo, dat de lijder als vastgeklonken zat. Na deze voorbereidende werkzaamheden maakte de smid een stuk ijzer gloeiend, vloog op de grasmaaier toe met de woorden: »Als je niet maakt, dat je mijn huis uitkomt, hou ik je dit onder den neus!" Van schrik gaf de man een ruk, waardoor de kies in de schroef bleef zitten, en de Duitscher aan den haai ging zonder te vragen hoeveel of het honorarium bedroeg. Op de Antwerpsche tentoonstelling heeft de Koningin der Belgen een paar Zeeuwsche boerinnetjes aangesproken, die zich voor het Koninklijk gezelschap niet gauw genoeg hadden kunnen ver wijderen, en dus geheel alleen vooreen vittrien bleven staan. De Koningin en vooral prinses Clemen tine bewonderden hare eigenaardige kleederdracht en spraken haar aan. Een verslaggever van het >Handelsbl. van Antw." vroeg later aan de vrouwen Wat heeft de Koningin u gezegd, moeder? Zy vroeg, waar wij vandaan waren, meneer. Zoo? En En toen wij het zegden, antwoordde de koningin: O, dat is een schoon land; daar ben ik ook reeds geweest. En kondet gij de koningin goed ver staan Zeker wel. Zij spreekt goed Hollandsch. Aangezien er bij de laatste arrestatie van nihilisten in Rusland verschillende plannen van sommige der keizerlijke kasteelen ontdekt werden, waaruit een volkomen kennis der plaatselijke gesteld heid bleek, heeft de Czaar-generaal Tscherevin gelast een bijzonder nauw lettend toezicht op die kasteelen uit te oefe nen. De generaal zal belast worden met de bewaking niet alleen van de kasteelen, maar van het geheele personeel. Dage lijks moet hy rapporten in ontvangst nemen over al wat er maar in de sloten of hun omtrek moge voorvallen, terwijl aan het eind van ieder jaar 1,000,000 roebels te zijner beschikking gesteld zal worden ten behoeve der bedienden, die hem bij zyn taak geholpen zullen hebben. De ontploffing te Brussel. Maandag heeft te Brussel een ernstige ontploffing plaats gevonden, en wel in het hoekhuis van de rue Royale en de rue de l' Enseignement. De buren dach ten eerst aan een hevigen donderslag en liepen allen naar buiten, om te zien, wat er te doen was. Eene dichte stofwolk, welke oprees uit het gedeeltelijk vernielde huis, deed hen echter spoedig zien, dat er iets anders aan de hand was. Half gekleed, liepen de menschen de straat op, want het was nog geen vier uur in den morgen, toen de slag werd gehoord. Het hoekhuis werd door verschillende personen bewoond. Beneden zyn eenige winkels gevestigd en de oveiige verdie pingen zijn grootendeels door kantoren in beslag genomen. Ook was er een kap perswinkel. Op de tweede verdieping woonde de familie Picard, welke door den hevigen slag zeer onzacht in haar nachtrust werd gestoord. Zoowel de heer en mevrouw Picard, als hun drie winkel juffrouwen werden door den schok uit hun bedden geworpen, maar overigens ont vingen zij geen letsel. Ondanks den regen kwam reeds spoe dig een talrijke menigte nieuwsgierigen voor het geteisterde perceel bijeeu. De politie was echter ook reeds ter plaatse en hield hen op een behoorlijken afstand. De winkels waren geheel vernield. Glazen en spiegels waren verbrijzeld en overal lagen de hoeden in een der winkels werden hoeden verkocht in deernis- waardigen toestand onder glasscherven en puin bedolven. De burgemeester van Brussel, de heer Buis, verscheen spoedig, met den officier van justitie, ten einde een onderzoek in te stellen, want natuur lijk wordt bij dergelyke ontploffingen, in den tegenwoordigen tjjd in de eerste plaats aan een dynamietaanslag gedacht. Toch schijnt, voor zoover tenminste bekend is, deze ontploffing niet dooreen dynamiet-aanslag veroorzaakt te zijn. Tenminste daarvan zijn nog geen bewij zen gevonden. In de tweede plaats werd aan eene gasontploffing gedacht, maar ook deze onderstelling bleek spoedig onjuist, want vooreerst werd geen spoor gevonden van gas-ontsnapping en uaarbij verklaarden de deskundigen, dat de uit werking der ontploffing geheel anders zou geweest zijn, indien deze inderdaad zou veroorzaakt zijn het ontploffen van gas. Het spreekt van zelf, dat de meest uiteenloopende geruchteu over deze zaak in omloop zijn. Tot dusver heeft het onderzoek alleen aan den dag gebracht, dat de ontploffing heeft plaats gehad in het kantoor, dat de heer Picard verhuurd had aan de levensverzekering-maatschappy »Sun Life." Men beweert, dat de heer Picard oot- ontplofbare stoffen in dit kantoor had geborgen, maar bij het verhoor, dat hij moest ondergaan, ontkende deze dat ten stelligste. Zijn broeder, die directeur is der Societè anonyme d'exploitation de bretels, woonde ook in het huis. Ook deze verklaarde, dat hij geen ontplofbare stoffen in voorraad had. De oorzaak der ontploffing is derhalve nog niet opgehelderd. Volgens de deskun digen is de schok veroorzaakt door eene

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2