NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND Officieele Publicatiën. WIENS HOED IS DAT? No. 50. Zaterdag 23 Juni 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuill eton. AMERSF00KTSI1E COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Burgemeester van Amersfoort. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in het tjjdvak van 20 Juni tot Ultimo September van dit jaar schietoefeningen zullen plaats hebben uit de forten Erf prins, Kijkduin en van de batterij Kaap Hoofd op eene schijf welke langs de forten wordt gesleept en tegen een op de O n r u s t opterichten doel Gemelde oefeningen zullen ook bij nacht plaats hebben met behulp van elektriek licht. Tijdens deze oefeningen zal op het werk waarvan geschoten woidt overdag een roode vlag geheschen zijn, terwijl ter aanduiding van de onveiligheid, op de Onrust van de reddingskaap op genoem de zandplaat eene roode vlag zal waaien. Amersfoort, den 20 Juni 1894. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEVVIT. Weth. lo. Br. SCHUTTERIJ. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Brengen tengevolge van de deswege bestaande voorschriften en ter verdere geregelde uilvoering van de door Z. M. den Koning vastgestelde reglementaire bepalingen omtient de Schutterijen, ter kennis van de belanghebbenden, dat de alphabetische naamlijsten van de inge schrevenen voor de Schutterij, gedurende acht dagen op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, teneinde eenieder in staat zoude zijn om ingeval hem eenige personen of omstandigheden mochten bekend zijn, die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of ervan moeten worden weggelaten, dit aan het Bestuur kenbaar te maken. Dat de loting voor de Schutterij, tus- schen de ingeschrevene van het jaar 1894, onder toezicht eenpi Commissie uit het Bestuur, ten raadhuize dezer gemeente zal plaats hebben op Zaterdag den 30 Juni aanstaande, des voormiddags te 10 uren. Wordende alzoo de belanghebben den opgeroepen om de plaats en tijd voormeld te verschijnen, of bjj afwezig heid zich aldaar door een bij de voormelde Commissie bekend persoon, vootzien van behoorlijke schriftelijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, om de bij de wet vereischte loting naar behooren te doen zullende voor hen die persoonljjk afwezig mochten blijven en zich niet op voorschre ven wijze hebbeo doen vertegenwoordigen door een der leden van de Commissie worden gelrokken. Dat tenzelfden dage, op gelijke wijze, een naloting zal plaats hebben, ten behoe ve van diegenen, welke tot de loting verplicht zijnde, buiten hun toedoen niet onder haar mochten zijn begrepen ge worden, alsmede ten behoeve van hen die, ofschoon in andere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert ue laatstvoor- gaande inschrijving alhier zijn komen wonen, en voor de vreemdelingen welke sedert die inschrijving in de termen zijn gevallen, om al9 ingezeten te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belanghebbenden bij de loting de gelegenheid zal worden opengestelde, om de redenen van vrij stelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogen moken, ter kennis van de genoemde Commissie te brengen, met aanduiding van het artikel der wet en het onderdeel daarvan, waarop zij hunne reclame gronden. Gedaan te Amersfoort, den 21 Juni 1894. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Kostelooze waarschuwing. Hoofdelijke omslag. De Gemeente-ontvanger van Amersfoort brengt ter kennis van de belastingschul digen, die de verschenen termijnen vat^ hunnen aanslag over het jaar 1894 nog niet hebben aangezuiverd, dat iü liet be gin der maand Juli aanstaande tol eene vervolging moet worden overgegaan. Degenen, die voor hen beschikbaar gestelde gelden uit de gemeentekas wen- schen te ontvangen, worden uitgenoo- digd hun aanslagbiljet ten kantore meJe- tebrerigen, opdat de verplichte inhouding van belasting door afschrijving daarop kunne worden aangeteekend. Amersfoort, den 23. Juni 1894. De Ontvanger voornoemd, J. C. LEINWEBER. Het is voor velen wellicht niet ondienstig Ie weten, dut met de ontbin ding van de Tweede Kamer alle te voren ingezonden adressen aan die Vergadering zijn vervallen. Met zekerheid kunnen wij berichten, dat Jhr. de Ranitz Maandag 1.1. tot H. M. de Koningin-Regentes het verzoek heeft gericht, te mogen worden ontheven uit zijne betrekking van adjudant van H. M. de Koningin en het leger met pensioen te mogen verlaten. Aan de tweede Nederlandsche opera, die 1 September in den stads schouwburg te Amsterdam /al optreden, zijn reeds geëngageerd de heeren Orelio en Pauwels voor wie de nieuwe vennoot schap dus débet zal hebben te betalen aan den h»er de Groot, met wien zij reeds gecontracteerd hadden, enmej.Jo. Kempees. In de commissie van toezicht op de nieuwe onderneming zullen zitting hebben de heeren Frans Coenen, Daniël de Lange en Richard Hol. Eene nieuwe, hoogst belangrijke proef zal te Sappemeer aan de fabriek der firma W. A. Scholten worden geno men. Er wordt nl. bij bedoelde fabriek, uit de tjalk van schipper J. Oldekamp eene lading turfstrooisel gelost, aangevoerd uit de fabriek van bovengenoemde firma te Nieuw-Dordrecht. Uit dat turfstrooisel zal men trachten papier te vervaardigen. Gelukt deze proef, dan zal men, evenals thans van stroostofpapier, ook kunnen spreken van turfrnolm-karton. De sigarenfabrikanten uit den om trek van Wageningen zijn uitgeuoodigd tot het bywonen eener vergadering van fabrikanten in «De Koning van Denemar ken" te Rhenen, en zulks r,aar aanleiding van de vele werkstakingen onder sigaren makers in den laatsten tijd. De gemeenteraad van Wageningen heeft besloten, de politie-agenten en stads- arbeiders, ten getale van 14, te verzeke ren tegen invaliditeit en ongelukken. Zij zijn, ingaande 1 Juli, gewaarborgd voor 11000 in geval van overlijden of levens lange geheel of gedeeltelijke ongeschikt heid voor den vrbeid, en voor f 1 per dag bij tijdelijke onbekwaamheid. Het hoofdbestuur van den Ned. bond voor algemeen kies- en stemrecht stelt in alle afdeelingen de volgende vragen aan de orde: I. Behoort de bond in zijn tegen wooi- digen vorm te blijven voortbestaan? II. Zoo neen, behoort hij dan te wor den opgeheven? III. Zoo neen, welke bepaald omschre ven voorstellen hebt gij dan omtrent de verandering in zijn aard en samenstel ling? Toen de rijksontvanger te Bussum gisteren zitdag hield en hij zich een oogen- blik uit de kamer verwijderde werd er een bankbiljet van f 100 ontvreemd, gemerkt C Z 5780 d.d. 25 Januari 1887. Het nieuwe station te Kijniegen. Uit Nijmegen wordt gemeld De regelings-commissie voor de spoor wegfeesten, die dezen zomer alhier zullen plaats hebben ter gelegenheid van de opening van het nieuwe station, is vlijtig in de weer om dit feest zoo luisteirijk mogelijk te doen zijn. De finuncieele commissie kon op de gisteren gehouden vergadering van een aanvankelijk succes gewageneen niet onaanzienlijk bedtag kwam reeds bijeen, doch dit is nog verre van voldoende, om hel programma, hetwelk de commissie ontworpen heeft te kunnen uitvoeren. Dit bevat o. a. een optocht, een avondfeest op de rivier De Waal, een avondfeest met vuurwerk enz. in de sociëteit »De Vereeniging", volksspelen, openbare mu ziekuitvoeringen enz. enz. Een onheil voorkomen. Te Dordrecht was gisteren, naar aan de N. R. Crt. wordt gemeld, een ploeg arbeiders van den Staatsspoorweg op het terrein nabij het spoordok werkzaam met het lossen van petroleum. Uit de gevulde tank werd de petroleum daartoe in vaten gestapt die op het terrein in rij en gelid stonden. Terwijl alles druk aan het werk was, had een jongen, belast met het noteeren der vaten, de onvoorzichtigheid een luci fer aan te strijken. Plotseling, op welke wijze is onbekend, sloeg de vlam over naar de naastbijzijnde vaten, die tot aan den rand gevuld waren. In minder dan een oogenblik sloeg eene kolossale vuurzuil uit de vaten naar boven. De vlam deelde zich mede aan de tank en deed de afgedropen petroleum vlam vat ten. Eer, ernstig onheil stond te vreezen. Door de tegenwoordigheid van geest van den hulparbeider Cooreman werd het dreigende gevaar afgewend. Hij greep onmiddelljjk een der groote dekkleeden, zooals bij de H. S. M. in gebruik zijn, en verspreidde dat, met hulp zijner kame raden, over de vlammen uit, waardoor de brand in zijne geboorte verstikt werd. De vlammen van de tank bluschte men door middel van natte dweilen. Cooreman en een zijner kameraden hebben onbeduidende brandwonden be komen, maar beider jassen zijn deerlijk door de vlammen gehavend. De bevolking des Rijks is in 18J3 toegenomen met 63.335. Door een getal van 4.669.576, die volgens de bevolkings registers op 1 Januari 1893 gevestigd waren, bedraagt dit 1.36 pet. Deze ver meerdering is veel stetker dan in de vori ge jaren het geval was. Van 1886—87 bedroeg de stijging 60.013, wat percents gewijze nog iets hooger was, maar in de volgende jaren vindt men slechts 55.000, 42.700, 16.000, 57.000 en 47.800. Eene vermeerdering met 63.335 is dus vrij belangrijk. Zeer ongeljjk is de verdeeling over de verschillende provinciën. Slechts in 3 werd het gemiddelde cijfer overschreden. Zeer aanzienlijken Noord-Holland, waar de toe neming 1.95 pet. hedioeg, en in Zuid- Holland, waar het verhoudingscijfer 1.92 pet. was. Ook in Utrecht vinden wij een hoog cijfer n.l. 1.47 pet. Met het gemiddelde komen ongeveer overeen Overijsel 1.33, Drenthe 1.23 en Limburg 1.22. Veel iager was de toeneming in Gel derland 1 pet., Noord-Brabant 0.97, Gro ningen 0.92 en Zeeland 0.81 pet. Geheel achteraan komt Friesland, waar in het vorige jaar de bevolking met 92 personen of 0.03 afnam. De stjjging del bevolking door over schot van geboorte boven sterfgevallen is in 1893 nog 5352 meer geweest dan de genoemde 63.335. Het verschil wordt verklaard uit het feit, dat meer personen DOOR G. IV. E. 3) „Ik verzeker u dat er leden genoeg zullen komen. Wij zenden een biljet rond bij de voornaamste ingezetenen straks spreken we nader af bij wie en noo- digen hen uit tot eene samenkomst in de groote zaal van De Zon, die wel van kastelein Loon voor die gelegenheid kan gehuurd worden. Natuurlijk juichen allen ons plan toe en verklaren zich bereid eendrachtig samen te werken tot het be oogde doel. De vergadering benoemt dan een voor loopig bestuur en daarvan zijn wij buiten twijfel leden. Op eene volgende ver gadering komen wij voor den dag met een ontwerp der statuten, waarover gediscus sieerd en gestemd wordt. Het spreekt van zelf, dat niemand lid wordt dan nadat het oordeel der vergadering daar over is gehoord en een bepaald deel der stemmen zich voor hem verklaren. Maar dat zullen wij later zamen bespreken. Wees u intusschen zoo goed een ontwerp der statuten samen te stellen ik zal dat ook doen en te gelegener tijde zullen we gaan vergelijken en trachten tot een besluit te komen. Nog beden zal ik het formulier opstellen van net con vocatie-biljet, dat wij rondzenden zullen." Al pratende waren de beide baanbrekers voor eene Duttige stichting in het dorp tot voor hel huis van Dennekamp geko men. Zij traden binnen om ten huize van den officier het belangrijke onderwerp verder af te handelen. De dag van samen komst werd bepaald, eenige zaken van ondergeschikt belang vastgesteld en het plan nader toegelicht. Nu moesten de «leden van het voorloopig bestuur" overeenkomen aan wie zjj een covocatie- biljet zouden zenden, want Dennekamp verklaarde, dat hij «Jan-Rap en zijn-maat" niet in de sociëteit wilde hebben," waarin Vermeulen hem gelijk gaf. «Vooreerst komen in aanmerking: de burgemeester, de ontvanger, de secretaris en de dokter. Of dominee Vreezemans het lidmaatschap zou aannemen, betwijfel ik, maar hij krijgt natuurlijk toch eene uilnoodiging. De wethouders Steenbergen en Verburg zou ik er in willen hebben den rentmeester tnet zijn broer; mijnheer Groeneveld van de fabriek en zijn com pagnon; den kastelein uit liet Hert en zijn zoon. Wie nog meer?" «En vergeet dan Laarhoven nietl Die moet met zijn kwinkslagen de heeren aan het lachen brengen. En dan Van Loon uit De Zon; die zal toch ook wel lid mogen zijn? Verder de schoolmees ter «Ja. dien zou ik nog vergeten." «De fabriekant De Graaf laat eens zien de kleermaker, de oude heer van Gemert en de twee zoons op «Nooit Gedacht," die waarachtig geen domme boeren zijn." „Het is mjj goed, maar als we er toch boeren in hebben, laten we dan ook een biljet sturen aan den ouden sinjeur van de Drie Morgens, dat is nog een goede vrind van me. Nu hebben we al een aardig getaltwee en twintig als ik goed geteld heb. Laten we er nog twee bijzoeken, maar nu geen boeren meer." «Wel, die twee zijn wij." «Juist. Nu dat wordt het een flink corps." «Derde regiment infanterie." Het was Vermeulen, die het laatste er ironisch bijvoegde, omdat Dennekamp heel «mililairement" over een corps begon te spreken. Ömtrent de quaestie, wie lid zou wor den, waren zij het spoedig eens, zooals uil het voorgaande blijkt. Daar het in tusschen reeds laat geworden was, scheidden de vrienden, of liever, verliet Vermeulen den officser met de belofte eenige dagen later terug te komen met het ontwerp der statuten. Hij verscheen dan ook op den bepaalden tijd met het concept-reglement, zooals hij het noemde, in tegenstellinng van den oud-officier, die altijd van statuten sprak. Waren de beide baanbrekers tot nu toe nog al van hetzelfde gevoelen geweest omtrent de behandelde zaken, thans zou er zich een groot verschil van meening openbaren. Zooals wij later zullen zien, had Dennekamp een zeer militair reglement met buitensporige artikelen ontworpen, terwijl Vermeulen's ontwerp een uitmuntenden geest ade mende en in alle opzichten billijk en redelijk was. Ook was dat van den laatste veel vollediger; het gaf beslis sing in gevallen, waaraan de officier niet eens gedacht had. Deze had daar entegen over vele zaken van onderge schikt belang beedvoerig uitgeweid. De strijd was hevig. Beide partijen stonden lijnrecht tegenover elkander en geen van beide wilde toegeven. Vermeulen deed wat hjj kon om Dennekamp het onhoudbare van zijne artikelen te betogen, maar vruchteloos. Na twee uren over de zaak gedelibireeril te hebben, waren zij nog tot geen vergeljjk gekomen. Toen Vermeulen zag, dat de ander onverzet telijk bleef, sloeg hij voor de woorde wisseling te staken. «U ziet, dat wij het niet eens kunnen worden, mijnheer Dennekamp," zeide hij bedaard, zijne gramschap onderdrukkende, want hij had zich waarlijk boos gemaakt; «laten wij ons debat afbreken en een voudig de zaak aan het oordeel der ver gadering onderwerper.. Al dachten wij er eenstemmig over, moest dat toch gebeuren, en er zouden stellig veranderingen in het door ons voorgestelde ontwerp moeten gebracht worden. Hel is immers zoo goed als zeker, dat het meerendeel der vergadering in een of ander punt met ons in zienswijze verschillen zou." Zonder veel plichtplegingen verliet Vermeulen het huis van den officieren zag hem niet terug vóór den dag, waarop de bewuste samenkomst in De Zon zou plaats hebben, lie logementhouder Van Loon had met beteidwilligheid de groote zaal voor dien avond afgestaan en Den nekamp zorg gedragen voor het rond zenden der biljetten. Niet zondet eenige veiwondering w oen deze ontvangen. De zaak bad de belangstelliug van alle aanstaande leden gaande gemaakt en velen hadden daarin de vervulling gezien van een weusch, dien zij vroeger niet

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1