LOOPJONGEN DAMES- en KINEER-COSTDMES, Gemengd Nieuws. VEREENIGIM „DE LOCOMOTIEF' openbaar verkoppent- BUITENLAND. Plaatselijke berichten. ADVERTEIMTIËIM. SOCIËTEIT IIHIIIiEIILIJST. Concert, Café „SUISSE" M. JAGERS De Notaris A, I" bet openbaar 1ST. J\ VOS het land verlieten dan zich hier vestigden. Dat aantal was aanzienlijk grooter dan in de diie vorige jaren toen het 2932, 2705 en 3356 bedroeg. Of de vermo gensbelasting op de grootere emigratie in 1893 eenigen invloed heeft gehad, is moeilijk na te gaan. Van meer betee- kenis is wellicht de landverhuizing ge weest, waarvan de cijfers over 1893, meenen wij, nog niet lekend zijn gemaakt In 1892 bedroeg het aantal Nederlanders die uit de havens van ons land vertrok ken 6290, zijnde 2215 meer dan in 1891. De Neue Freie Presse bevat een paar brieven van den nieuwen Bulgaar- schen minister Natchewitch, die daarin een lofiede houdt op den nieuwen toe stand welke den besten waarborg ople vert voor het bestaan van Bulgarije als zelfstandige staat, De vrees voor Stambu- loff zal nog geruiraen tijd byeen houden die elkaar vroeger bestreden, doch die thans de regeering steunen. Karaweloff heeft te veel van zijn invloed verloren, om nog gevaarlijk te zijn. De partij der Bussophilen, in den zin, welke tot dusver aan dit woord gehecht werd, heeft op gehouden te bestaan, en als zij nog eens zou trachten hel hoofd op te steken zou zij het geheele land tegen zich hebben Niemand wil Rusland kwetsen of om noodig beleedigen, maar de geest van onafhankelijkheid heeft groote vorderin gen gemaakt en vervult het geheele volk De wereld heeft gezien, dat Bulgarije rustig is en zich zelf besturen kandat het geen vreemde bescherming noodig heeft. De herinnering aan de Russische beambten, die vroeger in het land op getreden zijn, is van de slechtste soort van dien kant is voor de stemming in het rijk niets te vreezen. De eenige oppositie zal gevoerd worden door de aanhangers van Slambuloff, en hun optreden zal eer voordeelig dan nadeelig voor de regeering zijn. De Swobodno Slovo, het ofircieuse orgaan der Bulgaarsche regeering, bevat eene verklaring van de nationale partij, waarin wordt gezegd, dat de strijd die voor twee jaren tegen het regeeringsstelsel van Stam- bulofT is aangevangen, niet geëindigd is, maar zal worden voortgezet tot het oogenblik, dat het geheele volk in het bezit is der rechten, die in het programma van het kabinet-Stoïloff zijn opgesomd. Op de reis. die vorst Ferdinand en zijne gemalin thans door Oost-Rumelië ondernemen, ondervinden zij allerwege, dut de bevolking der dynastie zeer ge negen is. Met groote hartelijkheid wordt het vorstelijk echtpaar overal ontvangen Te Eskizagra en te Kazanlik, waar de vorst zich eenigen tijd ophield, hadden groote betoogingen van gehechtheid aan den vorst plaats. Naar men weet, is de veldtocht, door generaal Joubert ondernomen tegen het weerspannige opperhoofd Malapochin het district Zoutpansberg, voorspoedig voor de Transvalers begonnen. Malapochs kraal werd stormenderhand ingenomen, doch inmiddels hadden de in boorlingen nog tijd gevonden om de wijk te nemen. De strijd is derhalve nog niet geëindigd, want, gelijk nu uit Pretoria wordt gemeld, blijven zoowel Malapoch, als de andere opperhoofden, een dreigende houding tegenover de Transvaalsche Boe ren aannemen. Men twijfelt er echter niet aan, of »Oom Piet" zal de weerbarstige inboorlingen ten slotte wel tot rede brengen. Tevens wordt uit Kaapstad aan de Ti mes gemeld, dal president Kruger blijft by zijn besluit om ook de te Pretoria gevestigde Engelschen, tot deelneming aan deze expeditie te noodzaken. De corres pondent der Times voegt er zelfs bij, dat reeds eenige der weerspannige vreem delingen in hechtenis zijn genomen en nu per wagen naar Zoutpansberg zullen ver voerd worden. Wat daarvan aan is, moet nog blijken. Het is bekend, dat de Encelsche regee ring over deze zaak met president Kruger in onderhandeling is getreden en men kent »Oom Paul" als een omzichtig en schrander man. Men dient derhalve nog eerst nadere en meer vertrouwbare be richten af te wachten, alvorens te mogen aannemen, dat dit geval inderdaad tot moeielijkheden tusschen Engeland en Transvaal aanleiding zd geven. In een druk bezochte buitengewone vergadering van de Kiesvereeniging nAmersfoort," eergisteravond op verzoek van 12 leden gehouden, is de candidatuur durfden uitspreken. Een half uur vóór den vastgestelden tijd waren onze twee heeren reeds in de zaal aanwezig om te zien of alles in orde was en nog het een en ander te regelen. Ofschoon de rentenier zich eenige dagen te voren door de onhandel baarheid van Dennekamp had opgewonden, was hij nu weder zeer hoffelijk jegens hem. Dit maakte op den officier den indruk alsof Vermeulen tot toegevendheid geneigd was. Dit streelde zijn hoogmoed een weinig en hij toonde zich zeer vrien- I Krieger delyk en galant. Wordt vervolgt), i diend. van den heer A. Herschel Bz. met alge meene stemmen gehandhaafd bij de her stemming voor het lidmaatschap van dèn gemeenteraad op 26 Juni. De oudste Amersfoortsche Kegelclub «Acht om den Koning" hield gisteren avond op de baan in de Sociëteit jdeVer eeniging" haar jaarlijksch onderling con cours. Na een zeer geanimeerd spel werd de heer A. J. Michielsen met 93 houten, Koning voor dit jaar. Dat deze club over zeer goede krachten beschikt, heeft zij reeds meermalen op wedstrijden ook buitenaf bewezen. De soldaat H. d. R. van het 3. Bat. 5. R. I. werd gisteren, wegens wangedrag met een briefje van ontslag uil den dienst verwijderd. Zondag a. s. zal plaats hebben een wielerwedstrijd AmsterdamArnhem en terug, die niet alleen belangrijk i6 door den grooten afsland, de prijzen, waaron der medailles van HH. MM. de Koningin en de Konigin-regentes, maar ook door het groot aantal rijders uit ons land en het buitenland. De deelnemers passeeren tweemaal, op de heen- en terugreis, onze stad en zul len rijden van de Soesterweg, door de Utrechtschestraat over de Varkensmarkt door de Arnhemschestraat naar de Arn- l.emsche straatweg. Op verschillende pun ten zullen posten met witte vlaggen op gevaarlijke punten roode worden ge plaatst teneinde te voorkomen door de rijders een verkeerden weg wordt genomen. Er schreven in 33 racers en wel de heeren A. Nijssen, Sittard G. Witteveen Jr.; Haarlem; J. Schrauwen, Amsterdam J. F. D. Doornekamp, AmsterdamF. R. Roos Jr., Amsterdam E. Peters, Witten berg; J. Siep, Arnhem; Hugo Zeinert, Eyskirchen; W. de Jong, den Haag; K. Mastenbroek, Hoorn P. G. van Appel Jr., Utrecht; P. J. Smit, Utrecht; W. Cor- dang, Maastricht; R. Wareing, Glouces ter; J. J. v. d. Dries, AmsterdamHugh Moffat, GloucesterL. Israëls, Antwerpen Edward Halle, Londen H. Sieuwe, Nijme gen A. W. Horton, Londen; P. J. v. d. Berg, Tilburg; M. Aldewereld, Amster dam; H. Bloem, Utrecht; G. Frohu, Baarn A. Huisken, Amsterdam; IJ. Rodenhuis, Apeldoorn; P. J. van Hoorn, Groningenj F. W. Bolk, Utrecht; S. F. Edge, Coven try; C. G. Wridgeway, Londen; A. F. Vlug, Utrecht. Zekere v. M. die Donderdagavond meer dan wenschelijk voor hem was, van de nVergunning" had gebruik gemaakt, doch naar zijn zin, zeker nog niet genoeg ervan had geprofiteerd, had daartoe een der bekoorlijke plekjes van het plantsoen gekozen, en gewapend met een gevulde karaf, zich neergevleid in het heerlijke lommer, om daar, naar hij meende, onge- I stoord te genieten van de schoone natuur en van zijn snapje. Spoedig zou hij echter moeten ondervinden dat het plant soen geen gewenschte plaats is, om er rustig een bittertje of klaartje te drinken, want nauwelijks bad de man zijn ge liefdkoosd krafje gereed om er een paar flinke teugen uit te nemen, of hij werd hierin verhinderd door eenige omstan ders. die, oordeelende, dat hij meer dan genoeg had, hem zijn krafje ontnamen en den inhoud ervan op den grond uit storten bij zijn pogingen om op te staan en het afgenomene weer in bezit te krij gen, weigerden zijn onderdanen hun dienst, zoodat de politie, die inmiddels ontboden was, zich genoodzaakt zag, hem op eene kar, die welwillend door een dicht bijwo nend stadgenoot was afgestaan, naar het politiebureau over te brengen. Gevonden op den openbaren weg: Een gouden kinderoorbelletje, Eeti rozenkrans Rechthebbenden vervoegen zich ter te- rugbekoming aan het bureau van politie. IVondenberg. Den 20. dezer werd aan het station alhier met den trein van Amersfoort ten 4.40 (Amst. lijd) aange bracht dn Heer Theodorus Johannes van de Riet, binnenvader van het Roomsch- Kathnliek jongensweeshuis en van het liefdehuis te Amersfoort, die bleek ster vende te zijn en wiens dood ten 5 ure door Dr. Boekhoudt van Scherpenzeel werd geconstateerd. Naar men verneemt, was de Heer van de Riet reeds ongesteld, toen hij te Amersfoort in den trein ging. Het lijk is nog denzelfden dag naar Amers foort vervoerd. Onze stadgenoot de heer G. van Ede, die als militair wielrijder was inge deeld bij het 5e regiment infanterie, is thans ingedeeld bij het 3e regiment van dat wapen. Met den excursietrein naar Nijme gen en Kleef vertrokken Woensdag van hier 15 reizigers. De maandelijksche Zendingsbidstond zal gehouden worden Dinsdag 26 Juni e. k. 's avor.ds te 8 uren in het Gebouw Volksheil. Bij gunstig weder zal Dinsdag avond op het terras der sociëteit ïAmi- citia" een concert gegeven worden door de stafmuziek vsn het 5. Regiment Infan terie onder directie van den heer G. K. G. van Aken. De volgende nummers zullen worden uitgevoerd 1, Kriegsmarsch der Priester aus >Atha lia", Mendelssohn. 2. Ouverture nach Slavische Melodiën, Tittl. 3. «Sirenen- zauber" Concert-Walzer, Waldteufel. 4. Grande fantasie de l'opera »LesPaillasses" (II Pagliacci), Léon Cavallo. 5. Ouver- türe zur Oper »Tannhauser oder der Sangerkrieg auf Wartburg", Rich. Wag ner. 6. »Die Mühie im Scharzwald," Ein Idyll, Eilenberg. 7. Ungarische Tanze no. en 6, Joh. Brams. 8. Grande fantasie de l'opéra »Les dragons de Villars" de Maillart, Van Aken. Er worden ernstige pogingen in het werk gesteld om een lokaal spoorweg dienst Utrecht de BiltSoestBaarn in het leven te roepen, waartoe bereids eene concessie-aanvraag door den ingenieur alhier bij de regeering is inge- Eeu nieuw plan. Het huis Rothschild heeft een nieuw voornemen opgevat, dat zeker wel de verststrekkende gevolgen heeft van af hetgeen het reeds gedaan heeft om de wereldmarkt met haar onweerstaanbare geldmacht te beheerschen, nl. de aankoop van de goudvelden in Zuid-Transvaal. De koper-, kwikzilver-, petroleum-, zelfs de diamanthandel zijn voor een overwe gend deel in zijn handen. Thans komt ook nog het goud er bij. De opbrengst van de bedoelde mijnen te Wit waterstrand bedroeg in 1891 ruim f30 millioen, in 1893 62 rr.illioen en zal in het loopende jaar ongeveer 94 millioen gulden opbrengen. De gekapitaliseerde zuivere winst van deze goudvelden be rekent de D euts ch e O economist op 600.000.000, terwijl de geheele opbrengst geschat wordt op f4.200.000.000. Het geldt hier ongeveer een derde van de goudproductie der aarde. Krijgt dus het huis Rothschild deze velden in handen, dan kan het, daar het de productie naar willekeur kan regelen, een grooten in vloed uitoefenen op de goudmarkt. En dat in een tijd dat het goud de eenige waardemeter is in de meeste landen I Geen wonder dat de meeste organen verontrust zijn over dit plan. Een blad als de Deutsche Oeconomist, dat allerminst van socialistische neigingen kan beschul digd worden, betreurt een dergelijken Auswuchs des Kapitalismus" diep. De Maatschappij kan, schrijft het, niet dulden in een klein, steeds afnemend aantal ovei machtige kapitalisten eo een reus achtig leger proletrariers te worden op gelost. Het voorziet dal zulke hande lingen de socialistische partij in sleike mate zullen doen toenemen, er, roept dan ook allen op, die de tegenwoordige maatschappelijke orde willen ondersteu nen, om het bedoelde kwaad te bestrijden. Of de kleinere kapitalisten iets zullen vermogen tegen Rothschild's reusachtig kapitaal'? In bet postkantoor. Een oud moedertje meteen boerenmuts slaat tusschen vele menschen, die zich voor het loket van een druk postkantoor verdringen. Eindelijk na lang wachten en teiwijl achter haar nog velen aandringen, komt haar beurt. De postambtenaar: En gij moeder? Ja en gij, moeder, kun-de-wèl, kèk is goed Nu wat is er? Ken de me nie meer? Kom er is hier haast I Nou mak mar zooveul drukte nie want gij zijt 't ja ik ken oe nog wel met oewen vlasbaard, of heit-'t is liegen De kun-de nie Hedde ge me dé kopke van 5 cent nie verkocht over een veertien daag? Maar Ja juust maar mar daar wor ik niet beter aaf ik heb 't op 'nnen brief geplakt naar ons Hanne, die te Tilburg dient. Kom kom ik heb geen tijd de volgendel Nee waaréchtig nie! Ik zegge waor 't op stoai, en ze meuzen t' gelèk heure, gerust mar da zal oe geen voorbeeld doen I En als de post-ambtenaar, zijn geduld verliezend, een jongen, die naast het moedertje staat, wil helpen, draait ze zich driftig om en roept tegen al de menschen achter zich 't Is 'nne mooie I Nou. mar ik kom hier nie meer, ik gao op 'n aander gellie moet 't zelfs weten mar den brief naor Hanne met zijn kopke erop is nog nie terecht I En dè heet nou 'n praots I nee,'t is 'n schaanddè zeg ik oe schaamd is 't I Zij wil nog meer zeggen en naar het loket toedringend den vlasbaard nog eens de les lezen, maar al het volkje aan het loket begint te lachen, hetgeen haar zoo woedend maakt, dat de stem in haar keel stokt en zij rood van kwaadaardig heid, met een groote groene parapluie dreigend het postkantoor verlaat. (Echo.) De dankbare olifant. Een ingenieur in Calcutta bezat een zeer kostbaren olifant. Toen het dier eens een oogziekte kreeg, verzocht zyn meester een' bekwamen docter om den olifant, zoo mogelijk te genezen. De dokter verzocht loea den kornak (den geleider of oppasser) den olifant te laten knielen, waarna hij het eene oog met een helschen steen aanraakte. Nauwe lijks was dit geschied, of het dier stiet vreeseljjke geluiden uit en liep woedend in zijn hok rond, alles vernielend, wat in zijn bereik was. Hel gelukte den kornak slechts met moeite hem te bedaren. Het middel hielp echter, en de dokter besloot om het tweede oog ook zoo te behandelen. Toen hij daartoe na eenige dagen terugkwam, verzocht hij echter vooraf het beest vast te binden. Maar dit behoefde niet? Want nauwelijks hoorde de olifant de stem van den dok ter, of hij kwam naar hem toe en knielde voor hem neer. Gedurende de bewerking liet hij geen enkelen schreeuw liooren en geleidde, toen de geneesheer wegging, dezen tot de deur van zijn hok. Te Glasgow hebben de eigenaars der Schotsche mijnen eene bijeenkomst gehouden, ten einde te spreken over de werkstaking, waarmede de mijnwerkers dreigen. Met groote meerderheid werd door de mijneigenaars het besluit geno men om de eischen der werklieden niet in te willigen, maar de noodige voor zorgsmaatregelen te nemen, ten einde aan de werkstaking het hoofd te kunnen bieden. Derhalve zal, gelijk de werklie den indertijd hebben besloten, de alge meens werkstaking Dinsdag a. s. beginnen. Naar men beweert, zullen meer dan 50.000 mijnwerkers aan deze werksta king deelnemen. Te Lissabon hebben de bakkers den arbeid gestaakt wegens een geschil met het gemeentebestuur. Volgens een besluit van den gemeenteraad zijn de bakkers daar voortaan verplicht elk eene zekere som te storten, als waarboig voor de betaling der boeten, welke zij telkens oploopen wegens hetverkoopen van broo- den, die het vereischte gewicht niet heb ben. Het geheele aantal der werkstakers bedraagt ongeveer 8000. Meer dan 6000 der werkstakers hebben Lissabon verla ten en buiten de stad een kamp betrok ken. In de behoefte aan brood wordt voorloopig voorzien door de bakkerijen van het garnizoen. MARKTBERICHT, AMERSFOORT, 22 Juni 1894. Tarwe f0.Rogge f0.Boekweit f0. Appelen fl.60 a f0.Peren f0.a Of. Klei- aardapp. f0.afO Zandaardapp. f2.4 f 2.80 Hoendereieren f2.75 k f3.20 per 100 st. Eenden f0.A f 0.Boter f0.80 a f1.05 per kilo Mar garine f0.A f0.Zoetem. kaas f0.f0. Kippen f0.60 A f 1.Kuikens f0.f 0. Piep kuikens f 0.30 A f 0.90 Ganzen f 0.f 0.Eenden f0.60 a f 0.90 p. st. Jonge f0.a f0.Hazen f0.- a f0.Wilde konijnen f 0.a f 0. Tamme f0.20 a fl.Duiven f 0.40 a f 0.60 p. paar Vette varkens f0.f0.Zeugen f30.f60 Biggen f7.f 11.Schrammen f 14.A f22. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; heet. Appelen; heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 120 heet. Zandaardappelen15000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Bo ter; kilo Margarine; kilo Kaas; 24 zeugen; 220 biggen30 schrammen. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. GEBOREN13 Juni. Allegonda Christina, d. van Christiaan Pechtol en Johanna Roeters. 14 Juni. Leendert, z. van Evert van Ouwer- kerk en Johanna Kooreman. 15 Juni. Hendrikus, z. van Johannes Snijders en Cor nelia Kuijer. Simon Johan, z. van Boudewijn Kortbeek en Elisabeth Steenbeek. Albertus, van Teunis Renes en Elisabeth Mulder. 16 Juni. Andréa Maria Jacoba Johanna, d. van Andre Bruno Johan Willem Posno en Catharina Augusta Maria Josephina Riet man van Steenes. Grietje, d. van Bernard van 't Eind en Trijntje Knoppers. 17 Juni. Abraham Matthias Cornelis, z. van Jonkheer Meester Berend Willem Theodoor Sandberg en Maria Elisabeth Henriette Geis- weit van der Nelteu. 19 Juni. Wilhelmina Johanna, d. van Herman Enkelaar en Teuntje Kits. 20 Juni. Agnea Maria Johanna, d. van Leopoldus Egbertus Beers en Johanna van den Hoogen. ONDERTROUWD: 21 Juni. JanTiggelaven en Jannetje Wolfswinkel. Johannes Ver hoef en Hendrikje Evers. GETROUWD: 20 Juni LeonardusNicoIaas van Rooyen en Heudrika Geitenbeek. Johannes Hendrikus Mol en Everdina Ryka van Doornik. OVERLEDEN 12 Juni, Cornelia Scheltus 78 j. wed. van Carel Christiaan Thomas. 14 Juni. Carel Scheltus 77 origeh. 15 Juni. Cornelia van den Uithoorn 2 j. Jan David Jaquet 14 j. Aaltje Veeuhui- zen 91 j. ongeh. Kuinlje van den Hooff 10 j. 18 Juni. Albertus van Velzen 9 m. Hoogland. GEBOREN21 Juni. Antouius, z. van H. van den Heuvel en M. de Bruin. OVERLEDEN: G. van den Tweel 21 j. ongeh. Cornelia de Korte 89 j. wed. van A. Stolkert. Stoutenburg. GEBOREN: 16 Juui. Hendrica d. van Johannes Woutersen en Alijda Blom. 18 Juni. Reijer, z. van Jan Kleinveld en Wil helmina de Bruin. Woudenberg. OVERLEDEN20 Juni. Theodorus Johan nes van de Riet 63 j. ongeh. (wonende te Amersfoort.) Goedgekeurd bij Koninklijk besluit No. 53 van 39 Mei 1892. H.H. Leden worden nogmaals in ken nis gesteld dat de toegang tot de sociëteit uitsluitend is, in de Vijverstraat alhier. HET BESTUUR. te Amersfoort. Het BESTUUR heeft de eer H.H. Leden en Donateurs kennis te geven, dat zij voornemens is den 14en JULI a. s. te doen plaafcs hebben, in den TUIN van het caffl jden Arend" een te É^ven door een corps van de Stafmu ziek der Infanterie alhier, afgewisseld door voordrachten, daarna Ba^Ghampêtre waar voor de TUIN schitterend a-Giorno ver licht zal zyn. H.H. Leder» en Donateurs vryen toe gang met 2 DAMES op vertoon ran Diploma. Leden die iemand wenschen te iutro- duceeren kunnen zich hiertoe bij het BESTUUR aanmelden. HET BESTUUR. op den HOF alhier. Aan mijn geachte begunstigers heb ik de eer mede te deelen dat de toegang tot mijn café uitsluitend is op den HOF, Onder -aanbeveling UEd. dienaar •J&mm -tJJbC J* J m Bij den boekhandelaar G. f. SLOTHOUWER kan terstond een fatsoenlijke vlugge geplaatst worden. De ondergeteekende bericht, dat zij zich hier gevestigd heeft tot het vervaardigen en verma ken vau tegen -matigen prijs. Conpense, Bloemendal 305. i® irs® is?® j te Amersfoort, zal op Dinsdag 36 Jnni 1894, des namiddags U ure, in de her berg, bewoond door STEVEN VAN DEN BERG te Hamersveld, gemeente Leusden, vertoopen (OPDAG 1 OCTOBER 1894) 6 perceelen Hooigras op het Smousen- land onder Hamersveld. Aanwijzer S. VAN DEN BERG voornoemd. 1 perceel Hooigras achter de woning van Laureus Berg aan den Asschal- terweg. 13 perceelen Rogge te velde op de boe renhofsteden Nieuwhorst en Bee kenkamp onder Stoutenburg. I» bet openbaar verpacht en r (Opdag I October 1894). De naweide van weiland op voormeld Smousenland in 2 perceelen. Breeder bij biljetten. De Notaris te Amersfoort zal op Zaterdag 8© Juni 1894 des namiddags 1 uur, in het Hótel tGROENEVELD" onder Baarn, bewoond door Ren Heer A. J. COERMAN, in het In de GemèentftrBAARN. EEN met SCHUUR, staande op mitsgaders liet recht van erfpacht aan een perceel grond aan de Jacob van Lennep straat wijk I No. 107, nabij den straatweg van Soestdijk naar Eemnes, groot 10 Aren, 80 Centiaren, benevens alle rechten die de tegenwoordige erfpachter heeft op den daarvoor gelegen TUIN ter grootte van 6 Aren, 10 Centiaren. Bewoond door den Heer J. B. NAKKEN. Grondlasten f j 1,02 'sjasrs. Aanvaarding bij de betaling der koop penningen op 1 November 1894. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2