Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. groeu lint. Ue Regentes was als altijd in het zwart. Na alles bezichtigd te hebben, verlieten HH. MM. de tentoonstelling. Hoogwaarschijnljjk zal den 8sten September e. k. met het stoomschip Prin- Prinses Wilhelmina van de Maatschappij «Nederland" naar Oost-Indië vertrekken een geheele compagnie van de koloniale reserve te Nijmegen. De compagnie wordt gecommandeerd door den bekenden kapitein Drijber, rid der van de Militaire Willemsorde, begif tigd door H. M. de Koningin-Regentes, met de eeresabel, aan wien als officieien zijn toegevoegd: de le luitenant Van de Pauwert, en de 2e luitenants Prins en Van Geer. Zij is sterk 9 onderofficieren, 12 kor poraals en 172 manschappen. Voor de vrijwillige dienstneming bij het instructie-bataillon te K; mpen is het aantal liefhebbers minder dan het aantal vacatures. Donderdagmiddag om twee uur zijn in het park Tivoli te Utrecht de feesten, tergelegenheid van de 7de jaarlijksche alge- meene vergadering van den «Ned. Bond van oud-onderofficieren" te houden, aan gevangen met de opening van de tentoon stelling der prijzen voor de bij die gele genheid te houden loterij. De heer Van der Gen bracht in zijn openingsrede in herinnering de beteeke- nis van den Bond en van deze tentoon stelling, die ten doel heeft de kas van het ondersteuningsfonds te stijven. Spre ker bracht hulde aan mr. Bake, voorzit ter der «Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer," voor diens tegenwoordigheid. Ook herdacht spr. den verjaardag van H. M.deKoningin-Regentes. De heer Burggraaf! bracht vervolgens hulde aan de mannen, die het initiatief tot deze tentoonstelling hadden genomen en wier arbeid zoo uitmuntend was ge slaagd. Over de prijzen zelf, die zich bevinden op de galerij van de groote zaal, is zoo veel te zeggen, dat wij ons zullen moe ten bepalen tot een enkele aanwijzing. De verscheidenheid is verbazend.Meo vindt er schilderstukken, kunstwerken, huishou delijke voorwerpen, handwerkjes, geweren, fotografiën en wat al niet meer, te veel, veel te veel om te noemen. In het geheel zijn er ruim 1000 prijzen. De volgende week wordt de trekking bekend. Te Sneek tracht men het loon van den timmermansknecht tegen het volgende jaar in overeenstemming te brengen met het minimum-loon, dat de gemeenteraad heeft vastgesteld bij aanbesteding van gemeentewerk, n.l. 16 cent per uur voor den timmerman en 13 cent voor den op perman. Ook den werktijd wil men bren gen van 13 op 11 uren. In het Zuidoosten van Overijssel is, tengevolge van den lioogen water stand van de Regge, de toestand van den landbouw treurig. Op verschillende plaatsen ziet men het hooi drijven en landerijen met veldvruch ten geheel onderwater. De daardoor aan gerichte schade is zeer groot. Door den grooten aanvoer is het water nog steeds wassende. H. K. H. de Hertogin van Albany wordt met hare kinderen den 9. dezer te Soestdijk verwacht. Bij jhr. Beelaerts van Blokland, gezant van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek is de officiëele bevestiging ontvan gen, dat het oproerige Kafferhoofd Mala- boch zich heeft overgegeven, zonder dat het noodig is geweest dynamiet te ge bruiken, terwijl aan Kaffers, vrouwen en kinderen alle gelegenheid gegeven werd, hun leven te sparen. Odol. In de Juni-aflevering van het door den heer F. A. Stehr te Roermond, zoo voortreffelijk geredigeerde «Nederlandsche Tandheelkundige Maandblad," komt o. a. voor een zeer lezenswaardig opstel over «mondwaters." Daarin lezen wij betref- gaan tegenover dezen, evenals wij tegen over u. Luister I Een tijdlang woon den ook op het vaste land, daar waar de zon ondergaat, enkele Suömi-manneri het waren visschers en jagers van onzen volksstam. Maar eens, het was in het begin van den zomer, toen de schepen der onzen voor het eerst weder door het broos geworden ijs brekend, de be kende bocht daarginds in het westen opzochten, vonden zij daar niet meer onze neven, maar uw volk. Of liever, uwe voorouders. Want het is zeer lang geleden. Voor dezen hadden de bewo ners van die streek moeten wijken in middernachtelijke richting zetten zij koers «Ja zoo is het," knikte Harald beves tigend. «Naar Kweenland zijn zij toen gevlucht, die ellendige Finnen veedieven waren zij en schandelijke toovenaars; en «Niet zoo I" smeekte zij. «Niet schel denHet zijn mijne voorouders en zij waren van ouds de heeren en meesters in dat land." „Geweest! Maar wy zijn het thans." Wordt vervolgd). fende het nieuwe mondwater, het «Odol," waarvoor in den laatsten tijd ook in de Nederlandsche couranten veel reclame wordt gemaakt, dal dit mondwater in geen enkel opzicht de daaraan toege schreven werking bezit, zooals de jongste onderzoekin en van dr. Jong, assistent aan het tandheelkundig instituut der universiteit te Berlijn, hebben bewezen. Uit deze onderzoekingen is gebleken, dat men zich op de antiseptische werking van het Odol volstrekt niet kan verlaten. Het groote nadeel van 't Odol, evenals van alle mondwaters, is echter, dat de patiënt in den waan wordt gebracht, door het gebruik dezer waters zijne zieke kiezen te geneien, althans haar verder bederf te kunnen tegengaan. En daar dit nu in geen enkel opzicht het geval is, en men zoodoende verzuimt om bijtijds tandheelkundige hulp in te roepen, worden de meeste menschen door die dure en als heilzaam aangeprezen mond waters eenvoudig misleid, en zij ontdekken dit eerst als het te laat is, en hunne kiezen onherroepelijk verloren zijn. De cholera-berichten blijven nog aan de orde. De gouverneur der Pruisische provincie West-Pruisen, de heer Von Goszler, is naar Berlijn vertrokken, ten einde de regeering voor te lichten over den toestand. Van het rapport van den gouverneur zal het afhangen, of de na- jaars-manoeuvres in dit jaar zullen door gaan. Te Dantzig doen zich nog steeds nieuwe ziektegevallen voor. Tot dusver echter heeft de epidemie zich nog niet buiten de stad uitgebreid. Te St.-Petersburg had men verwacht dat de epidemie zou verminderen, nu de tropische hitte, welke daar eenige dagen heerschte, plaats heeft gemaakt voor eene vrij felle koude. Deze verwach ting is in zooverre niet teleurgesteld, daar het aantal der dagelijksche ziekte gevallen begint te verminderen. Even wel voegt de correspondent var, de «Standaard" er bij doet zich nu het verschijnsel voor, dat de ziekte, welke tot dusver bijna uitsluitend onder de lagere klassen heerschte, zich nu ook begint te vertoonen onder de hoogere standen. Carnot's moordenaar voor de rechtbank. Donderdag is het proces tegen Caserio begonnen. Alle toegangen tot het Paleis van Justitie waien door troepen bewaakt. Voorzitter der jury is de heer Breuillac, voor het O. M. treedt op de heer Fochier. De akte van beschuldiging was zee- uit voerig en bevatte alle bijzonderheden van den aanslag en het leven van den mootdenaar. In het verhoor, dat daarop begon, bekende Caserio, dat hij anarchist was, doch dat hij den moord geheel op eigen gezag en zonder medeplichtigen heeft bedreven. Eerst later zou hij de beweegredenen tot het plegen van den mooi d mededeelen. Wel zeide hij reeds, dat hij opzettelijk was gekomen om den moord te plegen en vertelde vervolgens met de grootst mogelijke onverschilligheid, hoe hij den moord had gepleegdhij toonde volstrekt geen berouw, maar noemde Carnot's dood verdiend, omdat deze ook anarchisten had vermoord. Hij wil volstrekt niet hooren van ontoereken baarheid; zijne familie, beweert hij, is zeer gezond, dat zijn vader aan toevallen leed, kwam door een plotselingen schrik. Als eerste getuigen werden gehoord de commissaris van politie te Lyon, Cousin de gouverneur dier stad Voisin, generaal Borius, de chef van het militaire huis van president Carnot, en de prefect Rivaud. De laatste meende, dat men in geen geval den moord had kunnen belet ten, al was het te betreuren, dat men de officieren, die het rijtuig van den president vergezelden, van plaats had laten vei wisselen. Vervolgens legden de genees- heeren hunne verklaringen af. Om zes uur werd de zitting geschorst. Eerstdaags zal de soldaat Leblanc worden verhoord, die, zooals men rnede- deeiing deed van een complot, dat bestaan zou tot het vermoorden van Carnot. Bij de manoeuvres der Itaiiaansche troepen te Gallarate schoot de soldaat Marracchioli uit zijn [achterlaad-geweer twintig scherpe patronen af. Hij werd vervolgd, en schoot zich toen dood. Een officier en vier bersaglieri zijn zwaar ge wond. Marracchioli was een oud mijn werker in de marmergroeven van Carrara; een zijner broeders is, wegens deelne ming aan de onlusten in die provincie; in Januari tot 12 jaren luchthuisstra, veroordeeld. De khedive van Egypte is van Milaan over Zurich naar Scheveningen vertrok ken. De jonge vice-koning denkt ln Neder land drie weken te toeven en ook Am sterdam, Haarlem en Friesland te bezoeken. Te scheveningen zal hij waarschijnlijk intrek nemen in het Oranje-hótel. Na een verblijf te Scheveningen keert de khedive direct naar Cairo terug. De verjaardag van H, M. de Ko ningin-Regentes werd jl. Donderdag op de gebruikelijke wijze gevierd. Het caril lon werd bespeeld, vlaggen wapperden uit openbare en particuliere gebouwen, terwijl door het garnizoen des morgens te 10 uur op de vlasakkers etn parade werd gehouden, die, waarschijnlijk om den grooten afstand naar het terrein, slechts weinig belangstellenden trok. De parade werd gecommandeerd door luit.- kolonel Hingman en de honneurs bewezen aan den garnizoens-commandant Kolonel Ypey. De muziekuitvoering door II. H. officieren der infanterie den leden van Amicitia aangeboden, werd mede om het slechte weder siechts door een klein publiek bijgewoond. De Heer L. N. de Jong, beroepen predikant bij de Rem. gem. te Oude Wetering hoopt a.s. Zondag voor te gaan bij de Godsdienstoefening in de Rem. kerk alhier. Het programma van den jubilee- velddag van het leger des heils op Woens dag 8 Augustus onder leiding van alle hoofdofficieren op het landgoed «Nim- merdor" te houden, is verschenen. Feesttreinen zullen loopen uit alle oorden des lands. Bij drie verschillende platforms zullen meetings cehouden worden. Gene raal Booth zal persoonlijk tegenwoordig zijn. Hij zal met de trein van 9.12 v.m. aan het Centraal-station aankomen en zich van daar per rijtuig rechtstreeks naar «Nimmerdor" begeven. Het vertrek van den leider is bepaald op 7.43 des na middags. Hel legerbestuur verlangend zijnde om het publiek van Amersfoort de gelegen heid te geven generaal Booth te zien en te hooren, heeft de toegang tot het ter rein na 1 uur gezet op 25 cents. Het feest zal reeds des morgens te 9.15 aan vangen. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar het programma, dat met bewijs van toegang tot het afgeschoten terrein 40 cents verkrijgbaar is bij den boekhandelaar G. J. Slothouwer, alhier. Kapitein J. L. Furnee, van het 5e regiment infanterie hier, heeft om rede nen van gezondheid overplaatsing aan gevraagd bij den plaatselijken staf. Om dezelfde reden is hem thans een verlof van 2 maanden verleend. De 2e-luit. A. W. E. Gelderman, van het le re,-. huzaren te Zutfen, wordt 1 November voji een jaar gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort. De 2e luit. G. J. C. van Zjjll de Jong, van het le reg. huzaren te Zutfen, wordt 1 November voor een ja.ir gede tacheerd bij de rijschool te Amersfoort. De vier bij het 5e reg. inf. nieuw benoemde officieren, herkomstig van de K. M. A., de luitenants J. J. Beijerman F. I. Quanjert, E. D. v. d. Sleeseri en L. Schutte, worden ingedeeld bjj de ba taljons te Amersfoort en Zaterdag 11 Aug. beëedigd. De kiesvereeniging «Amersfoort" alhier, is bij koninklijk besluit als rechts persoon erkend. De paardearts 3. klasse T. Laméris, van het 3. regiment veld-artillerie, wordt met ingang van 6 Augustus a. s. overge plaatst bij het 1. regiment veld-artillerie alhier- De Raad der gemeente Amersfoort zal op Dinsdag, den 7 Augustus 1894 des namiddags te l'/t ure, vergaderen ter behandeling der navolgende punten: 1. Rekeningen der gemeente, van de dienstdoende schutterij, van het burgeilijk armbestuur, van liet burger weeshuis, en van de Kamer van Koophandel en fa brieken allen over 1893. 2. Voorstel van Burg. en Weth. ten aanzien van aankoop van grond voor eene algemeene begraafplaats. 3. Goedkeuring eener wijziging van het reglement van orde over de verga deringen van Burgemeester en Wethouders (art. 93 gemeentewet). 4. Benoeming van een Ambtenaar van den burgelijken stand. 5. Samenstelling der voordracht tot be noeming van zetters voor 's Rijks directe belastingen. 6. Boeming van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Programma van het op Zondag a. s., des avonds te half acht, op het terras der sociëteit Amicitia, te geven Concert, door het stafmuziekkorps van het 5e regt.-Inf. onder directie van den Heer G. K. G. van Aken. 1. „Afscheid van 't vierde" Mars eb G. Man.n. 2. Racoezy-Ouverture Kèler-Béla. 3. „Der Kaiser und die Kaiserin" Walzer Eilenberg. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Le Trouvcre" de G. Verdi van Aken. 5. Marche Festivale Cu: Gounod. fi. „Suite du Ballet Sylvia" L. Délibes, 1. Introduction-Lcs Chas- seresses" 2. Valse Lente 3. Pizzicati (Staccato) 4. Cortege de Bacchu9 7. „PlappermiiulcheD" Eilenbebg. 8. Souvenir del'opéra „Car men" de G. Bizet. Joh. II. Coenen. 346ste STA A T8-I.OTEKI J Tweede klasse. Trekking van 1 en 2 Augustus. (60ü loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f200 op No. 195o0. Prijzen van f'30. 3722 3730 6621 6655 8358 8382 8741 8759 8788 11694 il747 10529 i9556 19566 19569 19573 19576 19667 19u72 19677 19819 en 19821. Te zamen 2d prijzen. Volgende trekkingen geschieden 3e kl. 13-16, 4e kl. 27—30 Aug. 5e kl. 10—13, 18 21, 2528 Sept. en 26 Oct. De derde klasse beval de navolgende prijzen; 1 van f25.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 2 van f 1500,5 van f lOuO, 5 van f400, 5 van f200, 5 van I 100 en 1l65 van f 45, (Geene nieten). De 50.00u dollars in goud, welke te Havre ontvreemd waren, zijn terug gevonden. Eerst ontdekte de politie het ledige kistje en spoedig vond men ook de zakken met het geld. welke verborgen waren onder een hoop steenen, die in de nabijheid van het goederenstation opgestapeld stonden. Slechts een klein gedeelte van het geld werd vermist. Eenige der spoorweg-wei klieden zijn in hechtenis genomen, maar tot dusver is het nog niet bekend, wie het geld heeft ontvreemd. Ilij had gelijk. „Wat gaat het toch met de praktijk I" had de dokter Kruider al hingen tijd ge zucht „hoe langer hoe minder patiënten." En daar de man ook niet met aardsche goederen was bedeeld, verviel hij tot finale armoede. Iii dezen toestand kwam hij op bet zonderlinge idee zijn geneeskundige boe ken te verkoopen. «Maar. beste vriend 1" antwoordde de apotheker Vijzelaar, wien de dokter zijn voornemen te kennen gaf, «op deze wijze zult ge u geheel in 't ongeluk helpen uwe collega's en de kwakzalvers zullen voor een appel en een ei in het bezit komen van uwe boeken en er hun voor deel mee doen." «Laat hen begaan," meende dokter Kruider, «ge zult zien, dat ik juist door dien verkoop weer het heertje word." De dag van 't boelgoed was daar. Menschen van allerlei slag boden ijve rig tegen elkaar op en zoo gingen al de geneeskundige weiken van den dokter, ook de latijr.sche, tegen een billijken prijs van de hand. De koopers, meest onnoozeie lieden, gingen naar huis, in den zoeten waan veikeerende, dat ze nu geen dokter meer noodig hadden, maar zich zelf wel konden genezen. Ze zochten in de boeken naar genees middelen voor allerlei kwalen, maar leer den daardoor ook een menigte nieuwe ziekten kennen, waarvan ze te voren nooit gedroomd hadden en zóó kan de verbeelding den mensch pui ten spelen ze geloofden weidia, aan die ziekten te lijden. Ze trachtten echter zich zelf te genezen maar dat pakte jammerlijk verkeerd uit en de angst voor den dood dreef hen naar don geneesheer, zoodat dokter Krui der binnen korten ti d zijn praktijk bijna niet na kon komen. Zijne boeken kreeg hij deels gratis, deels voor 'n kleinigheid terug en hij kon tegen zijn vrienden met recht zich beroemen, dat niemand de menschen beter kende dan hij. Hitte. In Amerika heerscht dezer dagen eene bijna ondragelijke hitte, tot zelfs van 105 gr. in de schaduw. Vele gevullen van zonnesteek zijn voorgekomen, in New- York zoowel als in Chicago. Te lurog belast. Amsterdam heeft niet alleen te klagen, dat de rijken haar ontloopen, New-York weet er ook van mee te praten: o. a. vertrekken de schatrijke erfgenamen van den spoorwegkoning Jay Gould er uit, omdat de fiscus hen heeft aangeslagen voor 50 millioen. Zij hebbet niet alleen hunne woonplaats maar ook hunne kan toren overgebracht naar Lakewood en Tarritown, maur reclameeren ondertus- schen hun te hoogen aanslag te New- York. BIIKOEKLIJKE STANDEN. Amersfoort. GEROREN25 Juli. Aaltje, d. van Dirk van den Hoek en Jannetje van Leijenhorst. 26 Juli Cornelis, z. van Cornelis Kraaikamp en Hendrika Wijnands. Gerard Antonie Elisa, z. van Gerard Antonie Elisa Jachtenberg en Johanna Cristina Petronella Boerwinkel. 27 Juli. Nellina Hendrika, d. van Jacobus van Eijkelenbnrg en Johanna van Baaren. Anna Margaretha, d. van Willem Steeubeek en Regina Margaretha de Bie. 28 Juli Arij Gijsbert, z. van Jan Hendrik Mulder en Ilillegien van don Berg,30 Juli. Johannes, z. van Nicolaas Groeuestein en Wilhelmina Smal. Elisabeth, d. van Wilhelmus Pot en Geertruida van Empelen. Alijda Hen drika, d. van lierardus Albcrtus de Vrij en Evenje van Slooten. Rutgerus Jacobus, z. van Rutgerus van 't Wel en Barbara van der Veer. 31 Juli. Johanna, d. van Johannes 1-Iendrikus van den Heuvel en Geestje ten Hoeve. ONDERTROUWD26 Juli. Wouterus Menso Vink en Johanna Martina Schoen makers Wouterus Johannes Vitskie en Geertruida Wijnands. Jan van Zeldert en Hilligje de Kleine. Mels Bakkenes en Klaasje Heilijgers. Willem van de Mast en Grietje Staats. Wilhelmus Thomas Teelen en Maria Antonia de Lang. Hendricus Evers en Dirkje Dreuning. GETROUWD: 1 Aug. Arie Malesteinen Maria Ruitenberg. - Ritske Wijmenga en Cornelia Antonia Sprij. Johaunes Elscbot en Catrina Kraan. OVERLEDEN24 Juli. Johanua Fredrika W'arneke, 38 j. ongeb. 25 Juli. Joban van Bonnekom, 3 m. Elis Wouterse, 82 j. echtg. van Elisabeth Loman. 27 Juli. Wil helmus Maria Verbaaren, 20 j. ongeh. Martha Mark, 47 j. echtg. van Jacobu3 Lobel. 26 Juli. Maria Everarda van der Veen, 2 m. Bunschoten. GEBOREN26 Juli. Hermauus, z. van Willem van Schie en Elisabeth Heinen. Aart, z. van Jan de Graaf en JaDnetje van Diermen. 27 Juli. Hermijntjo, d. van Hen dricus Estre en Engeltje Koops. 28 Juli Elbertje, d. van Willem Koelewijn en Jaapje Pruijs. 29 Juli Willempje d. van Berend Geuchies en Ceerdje van den Bos. 30 Juli. Willempje, d. van Klaas Koelewijn en Hen- drikje van den Groep. ONDERTROUWD: 28 Juli. Hendrikus van Diermen en Annetje Korlaar. Hoogland. GEBOREN28 Juli. Jacobus, z. van G. Kuyer en W. van Bekkum. Grietje, d. van R. Voskuilen en G. Hilhorst. Hen drika, d. van J. Eybergen en P. Keiler. Johanna, d. van A. Liefjens en J. van Laar. Lensden. OVERLEDEN27 Juli. Evertje van de Kamp, oud 84 j. wed. van Jan Voskuilen. Woudenberg. GEBOREN: 28 Juli. Sander, z. van Gerrit Hendrikse en Johanna Christina van Lunteren. Waarschnwing tegen besmetting door AZIATISCHS CHOLERA. De Burgemeester vun Amersfoort, Gelet op de aanschrijving van den heer Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 26 Juli 1894, No. 4, Az, (Provinciaalhlad No. 51,); Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat, aangezien in de laatste dagen enkele gevallen van Cholera, waarvan sommige van aziatischen aard, in gemeenten van Limburg aan de Maas gelegen, zijn voorgekomen, en die ziekte ook bij een schippersvrouw te Lobith zich heeft vertoond, de voorzichtigheid gebiedt om reeds nu voorzorgsmaatregelen te nemen tegen het ontstaan en de uit breiding der ziekte, welke, zooals de ondervinding geleerd heeft, meestal is toeteschrijven aan het drinken van onge kookt water uit rivieren of uit openbare waterloopen Wijst daarom de ingezetenen op het gevaar van liet gebruik van dergelijk ongekookt water, beveelt hun groote zorg voor reinheid in en om de woningen aan en vestigt er tevens de aandacht op, dat het gebruik van ongekookte melk dient te worden ontraden. Amersfoort, 1 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNUVCK. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 7. Augustus aan staande, des namiddags te 1% ure. Amersfoort, den 2. Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Burgemeester van Amersfoort Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den Direc teur van 's rijks directe belastingen, enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor Verklaard kohier No. 1 van de bedrijfs belasting over het dienstjaar 1894/95 aan den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier is ter hand gesteld, aan wier. ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 3 Ausustus 1894. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. MARKTBERICHT, AMERSFOORT, 3 Aug. 1894. Tarwe fO.— Rogge fO— Boekweit fO.— Appelen f 0.a f 0.Peren f 2.50 h f 3.50 Klei- aardapp. fO.— a f 0.Zandaardapp. f 1.40 k f2.—

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 2