NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. mIMHLII" DE FINLANDSCHE No. 64. Zaterdag 11 Augustus 1894. Drie-en-twintigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Feuilleton. iMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.— Franco per poet door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Van 16 regels f 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Midd. Ct. bevat het volgend pro gramma voor het bezoek van Hare Ma jesteiten de Koningin en de Koningin- regentes aan de provincie Zeeland: Dinsdag 21 Augustus, 9.5 uurver trek van Soest; 12.10: aankomst te Mid delburg; 12.45 uur: dejeuner in het gouvernements-hotel1.30 uur: hulde aan Hare Majesteiten, te brengen door de schoolkinderen op het Abdijplein, onder leiding der vereeniging «Uit het volk, voor het volk»; voorstelling van meisjes in de verschillende kleeder drachten der provincie. 2.304 uur audiënties aan inwoners van Zeeland door H.M. de Koningin-regentes, te yer- leenen in het gouvernements hotel. 4—5 uurrytoer door de stad en bezoek aan het Raadhuis. 0.30 uur: diner in de Statenzaal der Abdij, HH. MM. aangebo den door de Staten der provincie Zee land. 8.30 uulh rjjtoer door de stad; bezichtiging der illuminatie. Woensdag 22 Augustus. 9.45 uur rijtoer naBr Veere. 10.30 uur: aankomst te Veere. Bezoek aan het raadhuis en aan de groote kerk. 11 uur: vertrek naar Domburg. Bezoek aan het kasteel Westhove. 12.45 uur aankomst te Dom burg. Déjeuner in het badhotel. 2.15 uur: -ertrek naar Weslkappelle en Middelburg, uur: terugkeer te Middelburg. 6.30 uur '-2T in het gouvernements-hotel, 9 uur it in het gouvernements-hotel. "anderdag 23 Augustus, 10.30 uur. Vërirek per extra-trein naar Vlissingen. 10.38 uur. Aankomst te Vlissingen. 11 11.45 uur. Tocht per stoomboot van de maatschappij «Zeeland" 12.15 uur. Déjeuner in het nieuwe stationsgebouw, HH. Majesteiten aangeboden door den gemeenteraad van Vlissingen, de directie der Maatschappij tot exploitatie van Staats-spoorwegen en de directie der stoomvaartmaatschappij «Zeeland," Kon. Nederl. Postyaart. 2 uur. Inkomst in de stad per stoomboot. 2.15 uur. Bezoek aan het raadhuis en de De Ruyter-ten- toonstelling, 3 uur. Heronthulling van het verplaatste standbeeld voor Michiel Adriaanszoon de Ruyter. 4 uur. Rijtoer door de stad en naar het badhuis 4 30 uur. Bezoek aan het badhuis, 5.30 uur. Terugkomst te Middelburg. 6.30 uur. Diner in het gouvernements-hotel. H. M. de Koningin dineert afzonderlijk. Vrijdag 24 Augustus. 10 uur. Bezoek van H. M. de Koningin-regentes aan de Nieuwe Kerk en het Gasthuis. Bezoek van HH. MM. aan het gerechtsgebouw en het burgerweeshuis. 12.30. Déjeuner in het gouvernements-hotel. 24 uur. Bezoek aan het Oude-mannen- en vrou wenhuis en armenweeshuis. Bezoek aan het Museum van het Zweedsch Genoot schap der Wetenschappen." 6.30 uur, diner in het raadhuis HH. MM. aange boden door den gemeenteraad van Mid delburg 8.45 tot 9.30 uur. rijtoer en be zichtiging van den gondeltocht. Zaterdag 25 Augustus, 9.30 uur. Ver trek naar Soestdijk; 12.45 uur. Aan komst aan het Station Soest. Naar aanleiding van een door den minister van Koloniën aan den Gouver neur-Generaal van Nederlaodsch-Indië gedane vraag, wanneer de terugkeer der hoofdmacht van de naar Lombok gezon den expeditie kon worden tegemoet ge zien, berichtte de Landvoogd den 3den dezer, dat die terugkeer nog niet te be palen was, en dat generaal Vetter zich Daar de Oostkust van het eiland had be geven, daar de Sassaksche hoofden niet te Malaram durfden komen. Ten vervolge op dat bericht meldt de gouverneur-generaal thans onder dagtee- kening van 9 dezer, dat, na langdurige bespreking met alle voorname Sassaksche hoofden plechtig en schriftelijk is ver klaard, dat zij onder door het gouverne ment te geven waarborgen genegen zijn onder het Balische bestuur terug te kee- ren, en dat drie hunner als gemachtig den van allen met generaal Vetter te Ampenan zijn aangekomen, om de te treffen regelingen te behandelen. Een wanhopige. Toen Maandag-avond het onweder los brak bevond ik mij juist te Schevenin- gen in zee om een bad te nemen, aldus schrijft een inzender aan De Residentie bode. Dat het regende, kon mij oatuur- lijk minder schelen'k was toch nat. Maar die hagel, die hagelt Daar heb ik mij niet voor kunnen beveiligen. Gauw naar mijn koetsje te loopen, was wel het werk van een oogenblik, doch die schuilplaats vond ik door wandelaars bezet, zoodal ik er niet in kon. Blijven staan wilde ik ook niet, want dan zou de hagel, die juist begon te vallen, een al te groot mikpunt gevonden hebben, 'k Besloot daarom, maar weer naar zee en daar zooveel mogelyk onder water te gaaD. Maar dat bekwam mij ook al niet best. Als ik even ademhaalde, nam de hagel de kans waar, om mij een steen op 't hoofd gooien, en niet zachtjes ook I 'k Heb wel zes builen op mijn schedel. Als ik weer ga baden en er is een bui in aantocht, neem ik een parapluie mede, aldus besluit de ongelukkige. Meer licht gewenscht. In de «Nieuwe Provinciale Groninger Crt." lazen wij het volgende raadselach tige berichtje: Een treurig drama is in deze provincie in de laatste dagen afgespeeld. Een land bouwer te Uithuizen ontving van een rechtsgeleerde uit Groningen een aan maning om een groote som geld te zijnen kantore te storten. Toen door den man hieraan voldaan was, eischte de advocaat nog meer geld. De landbouwer is plotse ling gestoiven. De familie van den over ledene stelde den officier van justitie te Groningen met de zaak in kennis, en naar men zegt, is ook de rechtsgeleerde niet meer in het land der levenden. Cholera. Te Maastricht is sedert de vorige opgave 1 persoon aangetast; drie der vroeger aangetasten overleden. Totaal aangetast 48, overleden 23. Te Haarlem is de tweede patient over leden, evenals een Dinsdagavond aange taste huisgenoot van dien patient, die niet geloovende aan het gevaar, geweigerd had zich aan een onlsmettingskuur te onderwerpen. Door het hoofdbestuur van de «Bond van Orde door Hervorming" is een com missie benoemd, om te onderzoeker, waar en tot welken piijs gronden in Wester- wolde of in Drenthe te verkrijgen zijn, ten einde ze te ontginnen, om zoodoende een productieve wei k verschaffing iD het leven te roepen. Reeds hebben zich vele arbeiders aan gemeld om op een boerderijtje te worden geplaatst. Z. H. de Khedive van Egypte, wiens bezoek aan Nederland reeds voor ge- ruimen tijd werd aangekondigd, bevindt zich thans te 's-Gravenhage. De onder koning kwam rechtstreeks van Frankfort naar de residentie en koos tot zijn ver blijf Hotel des Indes, alwaar tevens zijn gevolg is afgestapt, bestaande uit een tiental hooge staatsambtenaren, en leden van zijn militair huis. Abbats-Pacba is op zyn reis vergezeld van den secretaris-generaal van zijn Europeesch kabinet. Rouiller-Bey Abdnl Aalim-Pacha, eerste adjudant van den Khedive en Ahmed Chafk Peij, chef van het bureau van vertolking. Heden-voormiddag ging Z. H. per rijtuig een toer door de stad en om streken maken en werd in het Bosch halt gehouden bij het paleis ten Bosch dat de vorst met zijn gevolg bezichtigde. Zooals men weet, bezocht deze Khedive, 4 jaren geleden, toen hij nog te Weenen studeerde, de residentie. Bij Firnam 26 Maart 1892 werd hij tot Khedive benoemd als zoodanig opvolgende Mehe- med Tewfik, overleden 7 Januari te voren. De Oostersche souverein, die thans in Ons midden vertoeft heeft 14 Juli j.l. zijn 20e levensjaar vervuld. Een drama. Omtrent een droevig ongeluk te Zeven huizen (Groningen) meldt men de volgende bijzonderheden «Voor het hevig onweder beangst, heeft de vrouw van den werkman Linker, die zich voor den hooioogst in het veld bevond en daar den nacht overbleef, zich naar haar buurvrouw willen begeven, die op nog geen vijf minuten afstands woont. Zij nam hare drie kinderen mede. iDoor het felle bliksemlicht misleid, naar men vermoedt, is zij in het kanaal langs den weg geloopen. In het holle van den nacht het moet ongeveer 3 uur geweest heeft niemand hulpgeroep kunnen hooren. «Toen de morgen aanbrak, zag men liet oudste kind schreiend aan den wal zitten en klagen: «moeke ligt in't diep". Men vond kort daarna de lijken van de moeder en de twee kinderenhet jongste had de moeder nog in den arm". In de jury van de tentoonstelling te Antwerpen zijn de volgende 28 Ne derlanders benoemd Dr. C. P. Burger, Leeuwarden P. L. M. Boele van Hensbroek, den Haag, Afred Daniels, Amsterdam J. G. Rueb, Breda J. B. Timmei mans, Waalwijk J. Cuijpers en C. A. A. Dudok de Wit, Amsterdam H. van Aubel, Maastricht; mr. A. A. M; Smits en J. C. Boldoot, Amsterdam T. R. J. Albers, DordrechtChr. Crootes Wrn., Westzaam; John Schmitz en Louis Sieber AmsterdamKraijenhoff v. d. Leur, Antwerpen mr. Th. Stuart, Am sterdam Jacques de Kuijper, Antwerpen E. H. Crone, Amsterdam; L. Snitsier, Antwerpen; W. Prins, Wormerveer dr. C. B. Tilanus, Amsterdam H. van Oordt, Antwerpen; Jhr. H. J. Ortt van Schonau- wen, Haarlem; A. Lips, Breda; Ant. Prinzen, Hi-lmont; H. G. Jansen en W. J. L'remers Jr.,, Amsterdam; E. J. van der Heijden, Gouda. De schade door den hagelstorm veroorzaakt is vooral op het platte land groot. Zoo is b.v. te Aalsmeer voor f 12.000 schade toegebracht alleen aan gebroken ruiten van broeibakken en kas sen. Behalve de glazenmakers, hebben ■Ie agenten tan de liagelverzekering-maat- schappijen het druk, want na de ramp begint men zijn verzuim in te zien. Midden in de Drentsche heide, waar het oog zoo ver het reikt niets ziet dan heide en oud boekweitveen, zal, aan den zoogenaamden Matingerduijk in de ge meente Westerbork eene fabriek verrij zen van parfumeriën. De onderne mende firma te Brussel heeft proeven doen nemen met het in den bodem aan wezige water welke bevredigende resul taten hebben opgeleverd. De tot stand- koming is zeker. Het oude Wilhelmus. Men schrijft uit Den Haag aan het N. v. d. D. „Toen dezer dagen bij gelegenheid van het internationaal scbeepvaart-congres de volksliederen der verschillende op het congres vertegenwoordigde Rijken wer den ten uitvoer gebracht, ging er een algemeene roep uit over de verheven schoonheid van ons Wilhelmus var. Nas- sauen, volgens de oorspronkelijke toon zetting, en werd het door vreemdeling en landgenoot geprezen als het indruk wekkendste en ingrijpendste ven al de VAK FEE1X DAHN, DOOR Pb. WIJSMAN. 6) «Ja hy was zwart gepluimd," ver zekerde Harald. Een zeldzaam voldaan gegrom, liet de oude man hooren. Nog een nydige bliken toen strom pelde hy de hut uithet hoofd fier, als zegepralend opgeheven. „O, zeg het my toch," smeekte Ughlu met slechts moeilijk verholen angst, hoe hoe is het gekomen P En voor alles, zeg mij hoe lang het geleden is. Ik heb u immers nog in 't geheel niets gevraagd «Ja, dat is waar; het is uw eerste vraag, gij goede, trouwe 1" Toen kleurde een gloeiende blos haar aangezicht: het was het eerste woord van goedkeuring uit zijn mond. «Maar daarom zult gij nu ook alles vernemen. Ik ben een konings-zoon." «Ik wist het I" «EiP En vanwaar? Mijn ge slacht stamt van Freyr, den stralenden god." «Ik vermoedde hel, nog eer gy 't had gezegd." «Mijn vader, Koning Harskjöld, regeert wijs en heerlyk in de groote koningshal onzer burcht." «Ik kan 't gelooven I" «In Harjadal. Liefelijk klinken daar ginds de harptonen door het slot." «Het is mij alsof ik het hoorde; mijne moeder heeft er mij van verhaald. ««Schoon als de wyze van den zingend stervenden zwaan"' aldus beschreef zij die heerlyke zangen. «Vele helden achten het eene eer hem te mogen dienen. En mild is hij in het geven van geschenkenen gastvry. O, het is zeer goed bij ons in de hal mijner vaderen!" Hij zuchtte. «Gij verlangt naar uw land en Daar de uwen!" klaagde Ughlu. «Mjjne moeder zelfs, de krijgsgevangene, had «heimweh" naar uw volk." „Reeds menigen slag tegen den vjjand heb ik gelukkig ten einde gevoerd. De Wetier-Denen overwon ik met twaalf Dra ken. Een skalde beeft daar een gedicht op gemaakt." «Kunt gy dat lied zingen?" «Ik kan bet wel zingen, maar ik doe het liever niet. Hij bloosde. «Plotseling kwam op Koning Harskjölds burcht een tijding: Koning Hóko, op Hel- singaland, de man zijner zuster was op gevaren tot Ohdin's rijk. In een man moedigen .strijd tegen de Kwenen, uwe magen, was hij gevallenin het gevecht tegen die door de goden gehaatte Noord finnen. Hy liet geen zoon na slechts eene dochter Hij aarzelde even en vervolgde toen: «Haralda heet de jonge Koningsdoch ter..." «Zij is uwe bruid I" gilde Ughlu luid keels. «Waarom schreeuwt gij toch zoo als een door een pijl getroffen ree?" riep Harald ongeduldig uit, en tevens ver baasd. «Vergeef het mij 1" Ootmoedig kruiste zij haar armen over de borst. «Ik heb haar nooit gezien, maar schoon moet zij zijn, schoon als eene godin in Asgardh." Zijn oog scheen in de verte te staren. „Bijna zoo hoog ala ik, zegt Björn dat is mjjr. oude wapenmeester. Hij heeft haar gezien. Melkwit is hare huid en het zonnige haar golft omlaag tot aan hare enkels: de fiere borst is hoog ge welfd en dit alles heeft Björn mij verhaald." Hij zweeg en staarde weder voor zich uit in de verte. Hierdoor had hij het niet gezien hoe de bruine oogen al wijder en wijder waren opengetrokkenwakend, spiedend en innig treurig werden zij nu op hem gericht. Beiden zwegen een poos. Thans kromp hij weer inéén door een nieuwen aanval van pijn gekweld. Aldus uit zijne droomen wakker geschud, ver volgde hij «Ja, zoo was het: de weduwe, vrouwe Hnrhild, de zuster van mijn vader, ver zocht hem mij tot haar te zenden als be schermer van haar en hare dochter. Nu Koning Héko gevallen was dreigden de Kwenen wederom met den oorlog. Als ongedierte op het veld, krielen zij overal rond in ontelbare menigte. Mijn vader rustte vier Draken uit: honderd twintig helmen had ik onder mijn bevel. O, hoe verheugde ik mij op dien rechtvaardi gen strijd op de overwinning op iHoe heet zy Zeg het nog eens!" «Haralda die naam is niet moeilijk te onthouden, dunkt mij. Maar, wee onsl Een ontzettende storm uit West noordwest brak over ons los! Mijn „El- lidlii" raakte van de andere schepen af; tegeD scherpe rotskanten geslingerd, barst te de kiel. Ik sprong met drie mannen in de boot. Deze werd door de golven naar een eiland in het Zuidoosten gedre ven door Finnen bewoond zooals gij er eene zijt; men herkent u van verrel Want" hij lachte, «schoon zijt gij niet." «Maar trouw 1" «Neen ongastvrij trouweloos, eerloos en laf." «O, Harald I «Is het anders? Wel een honderdtal Finnen kwamen op strand, waartegen de bianding ons, hulpeloozen geworpen had, aanloopen wij waren met ons vieren. Eerst wenkten zij ons vriendschap pelijk met groene twijgen, om nader te komen; zoodra wij op een pijlschot af stands den oever bereikt hadden, brachten zij uit hunne mantels van rendiervellen fluks boog en pijlen te voorschijn en als een zwerm van witte en zwarte vogels regende het op ons. Mijne drie medege zellen werden gedood. Mij raakte eeu pijl «Met zwarten pluim?"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 1