wuMVbmm - - J Inboedel,! BRAND- ei WAWHADE. Gemengd Nieuws. „Kleiir HagÊjau", „KALVEEN" ONDERWIJS. P R UI M IN G A. VIN DAAL. Uit de hand te koop: C A. van Blaricum OPEPAABJE VERKOOPEN: ADVERTENTIEN H. H. KIEVITS. Beschuit van W. SCHIMMEL "BEKROOND: TERNAT10NALE Wederverkoopers gevraagd. De Notaris A. N. J. VOS, /openbaar verkoopen UITSLUITEND a CONTANT wordt eiken dag voortgezet in het Verkooplocaalin de Krommestraat van 9-12 en van %S> uur. ©4©n „BE EOLLMDSCHr LELIE» Bij de Zaterdag te Hoogland ten 0verstaan van keikvoogden gehouden aanbesteding van het uitvoeren van werk aan de pastorie der Ned, Hervormde gemeente aldaar weid ii geschieven door de heeren: Van Zuilen voor f449; De Haan, f431.50; Van Waudelen, f 421.90; J van Eeilen, f 420; Pummer te Hoog land, f419.50; Smit f4l7; De Froe, f415; Wassink, f397 Fijnenberg, 388.40; A. van der Muts, f390; Stöver f372; Van Raai, te Leusden, f 360Rui tenbeek, te Hoogland, f359; Van Ros- sum te Bunschoten, f342; Voortman, f332.90 en J. R. van 't Hof, voor f29'J. Nadat reeds 6 briefjes waren voorge lezen, kwam nog een inschrijving in van den heer A. van Daal, med.- alhier, voor f200. De gunning is in beraad gehouden. Soest. In den Gemeenteraad alhier is beBloten, de kinderen der openbare en bijzondere scholen op Koninginnedag (31 Aug.) te onthalen Aan B. en W. is daarvoor een crediet van f200 toege staan. Goedgevonden werd, met de gemeente Zeist een contract te sluiten volgens 't welk, tegen een jaarlijksche vergoeding van f30l), hoogstens 15 kinderen uit die gemeente te Soesterberg kunnen school gaan. In Brussel viert men 15 September weer feest, waarop des avonds de stoet der Edelgesteenten zal rondtrekken. Die stoet belooft geenzins voor zijne voorgan gers te zullen onderdoen en, zooals trou wens een optocht van edelgesteenten be taamt, in elk opzicht schitterend te wezen. Zes wagens zullen het Licht, den To paas, den Saffier, den Diamant, den Ro bijn en de Kleinoodiën verheerlijken. Groepen te paard zullen den Turkoois, den Amethist en den Smaragd voorstel len. Muziekkorpsen te voet en te paard, groepen van tamboers, trompetters en fakkeldragers zijn mede in den stoet be grepen. Het electrisch licht, door accu mulatoren geleverd, zal tot de verheer lijking der aristocratische steeDen niet weinig bijdragen. De samenstelling van den optocht vor dert een personeel van meer dan acht honderd man. Zeker middel om vochtige wo ningen droog te maken. Een eenvoudige manier om woonlokalen droog te maken en droog te houden, veel beter dan 't aanwenden van port- landcement, hydraulische kalk, gips, enz., bestaat uit 't volgende. De oude laag van vochtige of met muuruitslag bedekte kalk wordt tot op de steenen afgeslagen, de voegen zoo ver mogeljjk uitgekrabd en daarop een flinke laag metselkalk gesmeerd. De zoo behandelde en goed gedrooede muur wordt nu met heete, gesmolten boomhars bestreken, onder bijvoeging van een weinig pijnboomolie (10 deelen op 100 deelen hars) doch zóó, dat zelfs niet de kleinste opening overblijft. De bestrijking moet met de grootste zorg geschieden, want daarvan hangt hoofd zakelijk de uitkomst af. De hars laat men op een vervoerbaar fornuis smelten, 't geen men dicht bij den muur plaatst. Zij zet zich als een glazuur aan de oppervlakte en vormt een geïsoleerde schacht naar binnen. Wie zulk een geïsoleerden muur heeft, zal niet meer te klagen hebben over een onaangename of vochtige woning. Van een wissen dood gered. Het vijfjarig kind van den korenmole naar A. te Opheusden verkeerde eenige oogenblikken in groot gevaar. Het speelde met eenige kinderen onder den molen en greep, toeD de molen zich in beweging zette, een wiek. 't Kind hield zich stevig vast, terwijl 't langzaam om hoog ging. Het hulpgeschreeuw der an dere kinderen maakte den molenaar, die zich op den molen bevond opmerkzaam. t Dadelijk zag hij het gevaar, waarin zijn kind verkeerde, en zonder zich te be denken sprong hij van een aanzienlijke hoogte naar beneden. Door de wieken een tegenovergestelde richting te doen aannemen, kwam het kind, dat reeds de hoogte van den nabijzijnden stoommolen bereikt had naar beneden. Noch de molenaar, noch het kind hebben eenig letsel bekomen. Gelukkige vrouw. Mevrouw Jansen. U heeft veel moois gezien op u huwelijksreis, mevr. Muller Wat heeft u wel het meest bekoord Mevr. Muller. Mijn man I Ledig wedergekeerd. "Visscher (die zijn veldvlesch heeft ver loren en haar daaieven van een «eerlijk boertje" terugkrijgt): „Wel, ik dank je, vriendlief dank je wel I" (hem twee kwartjes gevend): „Kijk, ik zou geen raad geweten hebben zonder dat fleschje!" (begint den dop af te schroevenkan ik je soms dienen....?" „Eerlijk toertje": «Bedankt, heerschap vrundelyk bedankt I Zie je, ik en mijn maat daar, toen we die flesch vonden en geen eigenaar in velden of wegen te be kennen, zijn maar begonnen met haar van binnen leêg te maken!" Toestanden in Barcelona. Dezer dagen moesten twee van diefstal beschuldigde mannen naar de gevangenis worden overgebracht. De gevangenen had men de handen op den rug gebon den. Op weg van het rechtsgebouw naar het huis van bewaring werden zij door slechts een dienaar der politie begeleid. Plotseling kwamen uit een zijstraat een zevental mannen te voorschijn, die de gevangenen bevrijden van hun boeien. Zij gingen aan den haal, doch het gelukte den bewairder een weer in handen te krijgen. Hij gaf de bewaring van dezen man aan een voorbijgaanden man over en zette den tweeden vluchteling na, welke hij ook gelukkig te pakken kreeg. Toen hij echter terug kwam was de eerste gevangene met zijn bewaarder spoorloos verdwenen. Hij had dus maar éen gevangene overgehouden. En zoo iets gebeurde midden op den dag in het centrum eerier stad van 400,000 inwoners I Een Amerlkaansclie Monte Carlo. Voor enkele jaren ging in New-York het bericht dat een aantal rijke spelers met een kapitaal van verscheiden mil joenen daar een prachtig ingericht speel hol zouden openen. Thans gaat het gerucht dat in den staat Tennesee een zoodanig speelhuis zal geopend worden. De wetten van Tennesee laten bij een slim uitleggen daarvan speelhuizen toe en algemeen gelooft men, dat gedurende korten tijd zoodanige inrichting daar kan bloeien. Een huwelijksaankondiging. Mej. Alice S., tooneelspeelster aan een schouwburg in een voorstad van Berlijn, gaat trouwen. Nu, dat is niet zooveel bijzonders, maar bijzonder is wel de aan kondiging van haar huwelijk, die zij aan vrienden en kennissen rondzond «Allen vrienden en bekenden de me- dedeeling, dat ik weldra in eene nieuwe, door mij nog nooit bezette rol zal op treden. Het stuk heel: »Het Huwelijk" als medespeler heb ik: den heer Hans E. Van hem hangt het af, of het stuk een blijspel of een treurspel zal worden. Een klucht wordt het zeker niet, want ter. eerste is het ons vreeselijke ernst en ten tweede zegt men dat er in het «liuwe- lijk" niet valt te lachen." Een Chineescke maaltijd. Dr. Hedin, een bekend reiziger, was eens te gast bij Dao Taj, gouverneur van Kaschgar, en deelt het een en ander mede over den Chineeschen maaltijd. Hij begint met te zeggen, dat hij niet min der dan 46 gerechten kreeg. Wanneer de Chinees van plan is een diner te geven, zendt hij twee dagen te voren een uitnoodigingskaart, die de ont vanger terugzendt, indien hij verhinderd is en behoudt indien bij de uitnoodiging aanneemt. De gast, die te 12 uren gevraagd is, durft echter niet eerder dan te 2 uur te komen. Kwam hij op tijd, dan zou hij zijn gastheer slapende .vinden. Het be hoort tot den Chineeschen «ton" om eerst het wijnglas aan het voorhoofd te brengen, voordat men zijn gasten in schenkt. Evenzoo doet men met de twee houtjes, waarmede gegeten wordt Voor dat de stoel gepresenteerd wordt, veegt de Cliineesch hem af. Alle spijzen wor den op groote ronde porceleinen borden binnengebracht; voor de gasten zijn allerlei specerijen bij ieders bord ge plaatst. Alle gerechten kwamen uit China, daar te Kaschgar geen fijne eet waren te krijgen waren. Er was een Rus, die van alle 46 spijzen at en veel gedronken had. Aan tafel wordt muziek gemaakt en dansen een paar kinderen. Direct na den maaltijd verwijderen zich de gasten. Papier. Er zijn op de geheele wereld te zamen 3985 papiermolens, die jaarlijks 930,000 ton 1000 kilo) papier voortbrengen. Nagenoeg de helft, dus 467 millioen kilo, worden voor drukwerk gebruikt en daar van bijna 300 millioen kilo alleen voor nieuwsbladen en periodieke geschriften. De regeeringsbeambten op aarde ver bruiken te zamen 100 millioen kilo, de scholen 90 millioen kilo, terwijl voor brieven en dergelijke 52 millioen kilo noodig zijn. De papiermolens verschaffen werk aan 270,000 menschen, waarvan tweederden vrouwen zijn. Voor het liefdadig fonds ter nage dachtenis van Carnot, waartoe het denk beeld is uitgegaan van een comité van dame-, is thans ruim 200,bOO francs bijeengebracht. Volgens den wensch van mevrouw Carnot zal dit fonds strekken ter ondersteuning van behoeftige wedu wen, die kinderen te haren laste hebben. Te Luik had Zaterdagavond een ongeluk plaats. Terwijl men de brug leidende over het kanaal Luik—Maastricht neeiliei, stortte deze met donderend geraas naar beneden. Al het ijzerwerk gemakte hierdoor los en viel tusschen het volk dat ter weerszijden der brug stond te wachten. Het zoontje des brugwachters werd onmiddelrjk gedood, terwyl drie personen, onder welke de sluisknecht, zoo deerlijk gewond werden, dat men voor het behoud van hun leven vreest. De scheepvaart is voorloopig gestremd, tot groot ongerief der talrijke schepen die thans het kanaal bevaren, aangezien het Kempensche kanaal eerst sedert acht dagen heropend is. Een Fransch caricaturist geeft schetsen van wielrijders, znoals er na een paar geslachten zullen zijn. Boven de heupen zullen zij niets meer zijn dan een lijn; lengte zonder dikte. Beneden de heupen zijn ze dan bovenmatig gevuld met harde spieren, waarvan vooral de kuitspieren monsterachtig dik zullen zijn. Een hoogleeraar uit Genève daarente gen gelooft, dat de toekomstige menschen niet meer zullen wielrijden, maar zich eenvoudig loten rijden in electrische rij tuigen of per ballon. Het gevolg zal dan zijn, dat de beenen langzamerhand verschrompelen en kleiner worden, terwijl alle werkzaamheden zich tol hoofd en armen zullen bepalen, waar door de armen een buitengewone lengte erlangen zullen. Hiermede gaat gepaard het verdwijnen der landen tengevolge van het eten van zachte spijzen. Natuurlijk zullen dan de kenmerken van schoonheid ook veranderen anders w ren alle menschen monsters I Een gemoedelijk krijgsoverste. Generaal Poillone de Saint-Mars, bevel hebber van het 12e Fransche legerkorps heeft in een order aan zijne troepen een middagslaapje voorgeschreven I De merkwaardige order luidt als volgt: „Orn tien uur wordt het morgen.iten gebruikt Van elf tot twaalf uur groote schoonmaak der kazernetrappen en zalen worden geschuurd met zand, dat bevoch tigd is met Carbol. De bedden worden opgemaakt. Om twaalf uur wordt de taptoe geblazen. Niemand mag de kazerne verlaten. De cantines worden gesloten; de jaloezieën of matten worden neerge laten, voor de vensters opdat alles donker is. De manschappen leggen zich, half ontkleed, te bed en geven zich zwijgend over aan de rust. Na enkele dagen zal men, door de gewoonte wel iu slaap vallen, zoodat elk er pleizier in zal heb ben. De onderofficieren hebben in dit opzicht een voorbeeld te geven. Deze pauze ir. een langen warmen zomerdag zol voor onze jongelieden heel heilzaam zijn. Tusschen 2 en 3 uur, dat hangt af van liet wapen, van de warmte, enz. wordt reveille geblazen en zal de soldaat vroolijk en uitgerust zijne dagtaak weer opvatten." Op heeterdaad betrapt. Uit Zwolle wordt gemeld: De heer Th. E. F. Heerkens, wonende op «villa Flora" in de Veernllée alhier, hoorde gisterenmiddag volk op een der bovenkamers, waarop hij een paar knech ten van den naast hem wonenden tuin man R. Wind te hulp riep, die boven op de vliering een vreemdeling (Duitscher) verscholen vonden liggen, terwijl op den overloop klaar lagen om mede te nemen een jas, broek en een paar molières van bedoelden heer H., welke uit een kleer kast waren gehaald. Op telefonisch bericht verschenen een inspecteur van politie met 2 agenten, die den Duitscher fouilleerden en in zijn be zit vonden 2 zwarte ondermutsen, waar aan 2 paar gouden cantille-bellen, een koralen beurs met zilveren knip en een doosje, benevens eenig los geld, een en ander bevattende ruim f 46 en 4 zijden dasjes, alles ontvreemd uit eene ongeslo ten kast, toebehoorende aan de dienst bode van den heer H. Bertha Sijeveld, benevens een drietal perziken, welke hij uit den tuin had ontvreemd. Bedoelde Duitscher, volgens zijn opge ven genaamd Friedrich Jolian Heinrich Jurgens geb. te Lugtenberg, vroeger, zie kenbewaarder in Duitschland, werd ver volgens geboeid naar het politie-bureau overgebracht en in arrest gesteld. Gelakte presenteerbladen, ook Ja- pansche, mag men nooit met heet water schoonmaken, omdat ander s hel lak spiingt en afbluddeil. Men neme een zacht lapje, giete daarop eenige droppels olie en wrijve daarmede zoolang tol hel blaadje weder droog is. Ziet het er erg vuil uit, dan bestuift men hel met een weinig meel en wrijft het met een zachten lap af. Voor de rookers. De vraag of rooken bij sommige ziek tegevallen door den dokter toegestaan kan worden, wordt door Dr. Jackou uit München beantwoord. Hij gelo ft dat in alle gevallen, waarin de patient het verlangen om te rooi en te kennen geeft, het raadzaam is dit toetestaan. Bij oog-, neus-, hals- en keel aandoeningen raadt de geneesheer het beslist af. Ook bij typhus is het rooken zeer nadeelig. Bij chronische maagkathar ren kan het rooken toegestaan worden wanneer de rook door een aan de pijp aangebracht filtreertje gaat. Zij, die hart gebreken hebben mogen niet rooken, wel is het geoorloofd aan longlijders. Bij ze nuwziekten is er geen algemeene regel voor te stellen. Men mag echter nooit meer dan twee sigaren per dag rooken. De beste tijd voor het rooken vindt de dokter na den maaltijd, In gasthuizen, waar meer patiënten in dezelfde kamer lig.en, mag niet gerookt worden. Voor den Londenschen politierechter verscheen dezer dagen een vader met zijn acht-jarigen zoon, die volgens 's mansverklaring alles stal wat hij maar krijgen kon en die om het vaderlijk ge zag niets meer gaf" De rechter vroeg, «of de rnan het al eens met de gard had beproefd." Op het ontkennend antwoord raadde hij den vader aan, op de plaats achter het gebouw, den jongen acht flinke slagen met de gard te geven. De vader verklaarde, dat hij dat «niet over zijn bari kon krijgen," eene opmerking waarvoor hij zich een harde les op den hals haalde. De vader volgde nu den raad van den rechter op en gaf den jongen in tegen woordigheid van den inspecteur 8 flinke slagen. «Koop nu een gard," zeide de rechter, «en vertel den deugniet, dat wanneer hij weder hier geb.'acht wordt, hij 12 slagen zal krjjgen van den sterk- sten politieagent." Flaminarion deelt mede, dat er thans een reusachtige vlek op de zon is te zien. Het merkwaardige van het ver- mefpuitmuntend Bonw- en Weiland, bostellen err houtgewassen, in AscHut cemeeritiTi^rgiéfi, te zamen groot 32 heMaren, 59 aren, 50 centiaren. Te den Makelaar C ROODESTEIN, Lange- streat F 23, Amersfoort. DE NOTARIS te Amersfoort, is voornemens op Dins dag 4 September 1804, des namid dags ten S ure, in de herberg van GERBRAND VAN 't KLOOSTER op «Langenoord" te Hoogland, in het In de gemeente Hoogland. De Boerenhofstede genaamd: schijnsel is, dat de vlek zich op den, best iande in B o u w m a u swon ing, equator bevindt, hetgeen slechts uiterst; Bakhuis,Schuur,Loods, Scliaaps- zelden voorkomt. De vlek heeft een lengte kooi en 3 Bergen, met Erf, Tuin van 150,tiOO KM., of omstreeks twaalfmaal ;en Boomgaard, fenevens uitmuntende de middellijn dep aarde. rvAUtll fit De vlek is in hit midden der zonneschijf met het bloote oog te zien. Wie haar wil waarnemeD, bezige daarvoor een don ker gekleurd glas menigeen heeft de roe keloosheid van met het onbeschermde oog naar de zon te zien, met levenslange blindheid moeten boeten. 19 hèbtaren, aren, Gevonden op den openbaren weg: 1 porternonnaie met eenig geld. 1 groote mand. Rechthebbenden vervoegen zich tei te- rugbekoming aan het bureau van politie. De ondergeteekende, Hoofd der open bare School met uitgebreid leerplan te Nijkerk op cje -¥eipwe, biedt gelegen heid aan '"voor hdjsvesting, verpleging en leiding van leen geperkt getal jonge lieden^ Opteioing voor verschillende examens. Begint van den cursus 3 September. ProsJteeUisjgjj^nseraWfSsërï.van ouders en schoolautoriteiten ter mormatie, verkrijgbaar bij De heer A. F. L. G. H. VAN DEN STEEN VAN OMMEREN Burgemeester van Nijkerk, is bereid tot het geven van inlichtingen. te zamen groot 30 centiaren. Te veilen in 3 perceelertj combinatie en massa. 4 Aanvaarding en betaaldag dqr kooppen ningen 4 December 1894. Breeder bij biljetten en nadere inlich tingen bij genoemden Notaris en bij den Makelaar C. ROODESTEIN te Amersfoort. GEBRUIKT Hamji,hjj^de Lavendelslraat, wordt dagelijks versch uit zuivere grond stoffen bereid. te Amersfoort, zal op Woensdag 19 September 1894, des voormiddags 9 uur, op de boerenhofstede «DE BLOEM- HEUVEL" .te Soesterberg in het DAG I AUGUSTUS 1895 voor - kijopen boven flO). schimmel'.ruinpaard, 1 bruin S merriepaard,; 2 guste£ Ckaeien, 7 schrammen® schappem 20 kipjfen en 2 Al harifm, 10008^ halve Iplo's best gewonnen hooif* 30 virm., boekyveit, 30 H.L. aard appelen, 5 pefseejën knollen te velde, 1 perceel spurrie te veld e, 8 perceelen mest, 4 boerenvvÜ'gepg.met opzet, Utrechtsch wagentje, opzet vbör een varkenswa gen, snijmachine, wanmolen, melk- karn, ploeg, egge, karn- en wagen- wip, bergladder, balkslieten, tuigen en bouw-, melk- en deelgereed- schappen, voorts: 60 vim without, 50 vim eiken- en sparrentakkenhossen, 6 perceelen eiken kachelblokken ep ein delijk 7 bestaande voornamelijk inkabinet, bureau, hoekbuffet, kasten, tafels, stollen, spiegels, kachels, fornuis, ledikant, g&s-, blik- en aardewerk, en hetgeen verier te voorschijn zal worden gebracht, v Daags te voren te bezichtigen vlln 94 ure. X N.B. De koopen tot flO.contant; daar boven op dag I Augustus 1895 mits 2 soliede den notaris bekende borgen stellende. VAN Bij den ondergeteekende verschijnt IWëgklrlail voq^ Jonge Dames "onder HflOFDREDACTIE Mevr. S. M. C. VA EH (Johanna van Woude w? HftTI 1 vrtjimi?Abt TB» is het eenlgeAle Prijs per jaargang f 4,50, fr. p. p. 5, Amsterdam. EN-JUNIII8. genlet hlorop voor uwe adtartentiën. Proefnummers gratis. L. J. VEEN.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1894 | | pagina 3